51

Odp: Znajomo艣膰 angielskiego w艣r贸d Polak贸w

Tak uczcie si臋 wszyscy j臋zyka angielskiego - bo nie oszukujmy si臋 bo teraz bez tego si臋 zginie na 艣wiecie i mo偶na dzi臋ki znajomo艣ci j臋zyka angielskiego znacznie wi臋cej zarabia膰 ni偶 w przypadku jak si臋 ma znajomo艣膰 tego j臋zyka bardzo ma艂a lub jej wcale nie ma..Chyba wszyscy widzicie, 偶e wielkie korporacje powstaj膮 w艂a艣nie tutaj w Polsce coraz cz臋艣ciej i tam trzeba zna膰 j臋zyk angielski

52

Wydaje mi si臋, 偶e z roku na rok wzrasta wiedza Polakow z zakresu j臋zyka angielskiego

53

KamaW hmm mam pytanie sk膮d takie przekonanie? Mi si臋 wydaj臋 w艂a艣nie odwrotnie, 偶e po prostu polacy nie ucz膮 si臋 cz臋sto jaki艣 j臋zyk贸w obcych w艂a艣nie z tego wzgl臋du, 偶e po prostu wyje偶d偶aj膮 na zach贸d i tam g艂贸wnie si臋 m贸wi po niemiecku czy te偶 po holendersku i oni stawiaj膮 w艂a艣nie na nauk臋 tych j臋zyk贸w.

54

Mi si臋 w艂a艣nie wydaj臋, 偶e po prostu wzrasta u nas ta znajomo艣膰 bo teraz w艂a艣nie bardzo du偶o korporacji mi臋dzynarodowym tutaj si臋 sprowadza i trzeba ju偶 ten j臋zyk zna膰 bo jest na porz膮dku dziennym, 偶e ca艂a nawet rozmowa kwalifikacyjna jest przeprowadzana w j臋zyku angielskim. Dlatego zgadzam si臋 z tym, 偶e Polacy coraz cz臋艣ciej ucz膮 si臋 tego j臋zyka

55

Tak tutaj jest Polska i niestety coraz to wi臋cej os贸b po prostu uczy si臋 tego j臋zyka angielskiego. Co mi si臋 nie podoba bo przecie偶 to nasz kraj i powinni艣my wi臋cej m贸wi膰 w naszym j臋zyku heeh On niestety teraz zanika z tego wzgl臋du, 偶e nawet zawody w Polsce ju偶 s膮 nawet po angielsku..Co mi si臋 a偶 tak bardzo nie podoba hee

56

No co zrobisz jak nic nie zrobisz...Tak czasem si臋 dzieje ale jak mia艂am sta偶 jeszcze w urz臋dzie pracy to co ja tam widzia艂am co 2 kandydat mia艂 znajomo艣膰 j臋zyka angielskiego minimalnie komunikatywn膮. Co r贸偶nie pewnie w rzeczywisto艣ci bywa艂o i pewnie to jedna z tych 艣ciem...

57 (edytowany przez matii090 2015-02-16 13:40:17)

To, 偶e kto艣 wpisuje sobie w CV znajomo艣膰 j臋zyka, jeszcze o nim czy 艣wiadczy wink Sam mam du偶膮 grupk臋 znajomych, kt贸rzy w CV wpisuj膮 cuda. Sko艅czy艂em anglistyk臋 i np. ch臋tnych os贸b na lekcje jest mn贸stwo - natomiast sam poziom jest zazwyczaj s艂aby.

58

To jak sko艅czy艂e艣 anglistyk臋 to mam takie w艂a艣nie o to pytanie czy po prostu sam si臋 jako艣 uczy艂e艣 czy by艂e艣 za granic膮 jako艣 rozwija膰 sw贸j j臋zyk ? Bo mi znajoma kiedy艣 m贸wi艂a, 偶e na filologi nie ma szans taka osoba co nigdy nie by艂a za granic膮 i w spos贸b praktyczny nigdy si臋 nie porozumiewa艂a w艂a艣nie z obcokrajowcem...

59

Co艣 w tym musi by膰 bo jak kto艣 idzie na filologi臋 to musi mie膰 podstawy j臋zyka w艂a艣nie w ma艂ym palcu...P贸藕niej w艂a艣nie bardzo dobrze powinni si臋 komunikowa膰 bo bez tego by si臋 bardzo m臋czy艂y bo tam s膮 specjalne zaj臋cia z dykcji nawet dla nauczycieli a r贸wnie偶 p贸藕niej trzeba odbywa膰 praktyki nawet w firmach zagranicznych

60

M贸wimy tutaj o znajomo艣ci j臋zyka angielskiego w艣r贸d polak贸w hmm no nie wiem ale z tego co widz臋 to po prostu te roczniki poni偶ej 70 to za bardzo tego j臋zyka nie umiej膮 i po prostu wol膮 zdecydowanie je艣li obcy to tylko rosyjski. Natomiast w艣r贸d m艂odych angielski jest w miar臋 okej.

61

Hmm do艣膰 ciekawy jest ten temat ale jako艣 s艂abo jest on okre艣lony z tego to powodu, 偶e no nie wiem znajomo艣膰 angielskiego Polak贸w mieszkaj膮cych na naszej ojczy藕nie czy po prostu tych co wyjechali za granic臋 ; DD od taka r贸znica mo偶e i ma艂a ale jak偶e znacz膮ca. Uwa偶am, 偶e Polacy coraz cz臋艣ciej si臋 ucz膮 tego j臋zyka.

62

Mo偶e i si臋 ucz膮 ale jaki艣 efekt贸w nie ma hyhy Bo przecie偶 co s艂ysz臋 od mojego kuzyna co ju偶 par臋 lat mieszka w Anglii to po prostu tutaj przyje偶d偶aj膮 tacy Polacy co po prostu nie maj膮 znajomo艣ci j臋zyka angielskiego i tutaj jak nie maj膮 szcz臋艣cia to maj膮 wielki dzie艅 jak im si臋 uda艂o..Zreszt膮 po co Polakom w Polsce angielski.

63

No te偶 tak my艣l臋 po co polakom w Polsce j臋zyk angielskim a z tego wzgl臋du, 偶e coraz jest wi臋cej zagranicznych firm i one si臋 sprowadzaj膮 do Polski i po co takie ma艂e i 艣rednie firmy w艂a艣nie maj膮 korzysta膰 z t艂umaczy jak je艣li kto艣 by umia艂 ten j臋zyk to bez problemowo by si臋 dogada艂 z np. jakim艣 inwestorem po angielsku.

64

Wed艂ug mnie Polacy za bardzo pochlebnie o sobie pisz膮 w艂a艣nie w tych CV jak podaj膮 znajomo艣膰 j臋zyka angielskiego komunikatywna..Widzia艂am w艂a艣nie u mojego taty co mi da艂 CV jakiego艣 kandydata a tam po prostu by艂o co艣 takiego znajomo艣膰 angielskiego komunikatywna no w co w膮tpie bo jak kto艣 tak podaj臋 to zdecydowanie chyba musia艂by by膰 w Anglii.

65

To si臋 tylko chwal膮 przecie偶 ale jak znale藕膰 prac臋 w jakiej艣 firmie jak si臋 nie oszuka w tym w艂a艣nie pi艣mie przecie偶 inaczej si臋 nie da hihi Zdecydowanie jak ja podaj臋 w moim CV j臋zyk a uwa偶am, 偶e mam poziom taki maks b2 bo w Anglii jeszcze nie by艂am i z obcokrajowcami nie rozmawia艂am to po prostu uwa偶am, 偶e ok podaj臋 艣rednio - zaawansowany

66

To prawda, 偶e czasem kandydaci nieco zawy偶aj膮 w CV sw贸j stopie艅 znajomo艣ci j臋zyka angielskiego, ale z drugiej strony firmy te偶 maj膮 problem z okre艣leniem wymaganego poziomu. Czasem w og艂oszeniu umieszczaj膮 wym贸g "bieg艂ej znajomo艣ci", a okazuje si臋, 偶e B2 wystarczy w zupe艂no艣ci.

67

Nie zawsze wystarczy to B2 bo przecie偶 to jest minimum czyli wszystko do tego poziomu masz mie膰 opanowane nie dobrze ale ju偶 po prostu jako艣 perfekcyjnie. Pracodawca i tak nie b臋dzie patrzy艂 jaki to si臋 kurs angielskiego odby艂o tylko wszystko sprawdzi na 偶ywym organi藕mie i po prostu zweryfikuj臋 podczas jakiej艣 rozmowy

68

Tak taka weryfikacja jest bardzo konieczna w tym w艂a艣nie wzgl臋dzie bo wiele rzeczy mo偶na sobie poda膰 najcz臋艣ciej w艂a艣nie komunikatywna znajomo艣膰 j臋zyka angielskiego cz臋sto si臋 tak ogranicza do przeczytania zwyk艂ych polece艅 ale nic wi臋cej przecie偶 eehhh Teraz co zauwa偶y艂em to Polacy si臋 na kursy zapisuj膮 my艣l膮, 偶e to co艣 da jak i tam sami na w艂asn膮 rek臋 musz膮 sie rozwija膰

69

Jak ja si臋 stara艂em o jakie艣 praktyki w艂a艣nie w bran偶y IT to po prostu ju偶 nawet na starcie przez telefon po takim kr贸tkim wywiadzie w j臋zyku polskim od razu sobie prze艣li艣my na j臋zyk angielski : )) u nas w Polsce si臋 zaniedbuj臋 j臋zyk angielski tylko przez lenistwo bo niekt贸rzy wol膮 pos艂ucha膰 i obejrze膰 serial z polskimi napisami.

70

W Polsce taka znajomo艣膰, 偶e tylko si臋 potrafi膮 chwali膰 i wpisywa膰 do CV co tylko im do g艂owy podejdzie - moja dziewczyna pracuj臋 w艂a艣nie w bran偶y HR to po prostu dostaj臋 bardzo du偶o takich ofert gdzie ludzie podaj膮 komunikatywny a na rozmowie ani b ani nic nie powiedz膮

71

To dzisiaj bez angielskiego mo偶na znale藕膰 jak膮kolwiek sensown膮 prac臋? Pomijam jakie艣 mniejsze firmy produkcyjne. Z tego co ja si臋 orientuje to teraz angielski na poziomie komunikatywnym to podstawowy wym贸g, a nie dodatkowy atut. Teraz dobrze zna膰 angielski + jeszcze jeden j臋zyk obcy.

72

Ja osobi艣ci臋 ucz臋 si臋 przez skype z rodowitym amerykanem i lektrorami polskimi tutaj : http://englishschool.edu.pl

P艂ac臋 oko艂o 25 pln za spotkanie sam na sam z lektorem . Jest bardzo efektywnie

73

To prawda, 偶e na rozmowie kwalifikacyjnej wszystko mo偶na zweryfikowa膰, ale rzeczywi艣cie pracodawcy niekiedy niepotrzebnie wymagaj膮 bieg艂ej znajomo艣ci j臋zyka. W og艂oszeniu jest napisane: wymagana bieg艂a znajomo艣膰 angielskiego, a na rozmowie wychodzi, 偶e angielski b臋dzie potrzebny tylko do czytania dokumentacji technicznej.

74

Ro偶nie to bywa ale zwykle przecie偶 przy takim mocnym bezrobociu oraz przy takiej konkurencji zawsze pracodawca spojrzy na tego co ten j臋zyk angielski b臋dzie umia艂 biegle czyli tak komunikatywnie ; ) te firmy jak ju偶 z Tob膮 chc膮 akurat rozmawia膰 po angielsku to musisz si臋 nastawi膰, 偶e jak tu wypadniesz s艂abo to odpadasz; /

75

No si臋 odpada jak si臋 ju偶 na rozmowie kwalifikacyjnej po prostu nie umie nawet skleci膰 jakiego艣 zdania jak te Pani z HR zadaj膮 takie typowe pytania po angielsku jak si臋 widzisz za 10 lat lub po prostu co by艂o twoim najwi臋kszym sukcesem i inne rzeczy na kt贸rych mog膮 zagi膮膰 nawet tych, kt贸rym si臋 wyda艂o jak to j臋zyk znaj膮 perfekcyjnie