26

Odp: Znajomo艣膰 angielskiego w艣r贸d Polak贸w

http://www.fakt.pl/wydarzenia/polacy-sa 鈥 02894.html

27 (edytowany przez BrajanK 2014-11-24 19:07:04)

Polecam stronki :http://praca.interia.pl/news-ile-znamy-jezykow-obcych,nId,1469515#iwa_item=5&iwa_img=0&iwa_hash=34296&iwa_block=business

http://praca.interia.pl/news-jezyk-obcy 鈥 Id,1428692

http://praca.interia.pl/news-jak-szlifo 鈥 Id,1085535

28

Jest mn贸stwo stron kt贸re u艂atwiaj膮 nauk臋 j臋zyka angielskiego i mo偶e dzi臋ki temu ludzie coraz cz臋艣ciej ucz膮 si臋 j臋zyka, nie ka偶dy ma czas  albo te偶 ochot臋 uczy膰 si臋 w szko艂ach, dlatego takie strony s膮 bardzo potrzebne ludziom kt贸rzy chc膮 si臋 uczy膰 w domu

29

Brajan6655 napisa艂/a:

Jest mn贸stwo stron kt贸re u艂atwiaj膮 nauk臋 j臋zyka angielskiego i mo偶e dzi臋ki temu ludzie coraz cz臋艣ciej ucz膮 si臋 j臋zyka, nie ka偶dy ma czas  albo te偶 ochot臋 uczy膰 si臋 w szko艂ach, dlatego takie strony s膮 bardzo potrzebne ludziom kt贸rzy chc膮 si臋 uczy膰 w domu

i coraz wi臋cej ludzi z nich korzysta co bardzo mnie cieszy

30

Generalnie sporo os贸b uczy si臋 j臋zyka obcego obecnie. Najcz臋艣ciej wyb贸r pada na Angielski w艂a艣nie. Najlepsze chyba jest to, 偶e tak jak piszecie - przez chocia偶by internet jest bardzo du偶y wyb贸r r贸偶nego rodzaju kurs贸w i metod nauczenia si臋. Ka偶dy ma co艣 dla siebie!

31

PAULETTA2416 napisa艂/a:

Generalnie sporo os贸b uczy si臋 j臋zyka obcego obecnie. Najcz臋艣ciej wyb贸r pada na Angielski w艂a艣nie. Najlepsze chyba jest to, 偶e tak jak piszecie - przez chocia偶by internet jest bardzo du偶y wyb贸r r贸偶nego rodzaju kurs贸w i metod nauczenia si臋. Ka偶dy ma co艣 dla siebie!

dla mnie internet jest wielk膮 baz膮 wiedzy i pomoc膮 w uczeniu si臋 j臋zyka dlatego cz臋sto z tych metod korzystam

32

A ja si臋 nie dziwi臋, 偶e znajomo艣膰 angielskiego w艣r贸d Polak贸w wygl膮da jak wygl膮da. Kiedy艣 nie by艂o to zbyt potrzebne ani w og贸le dost臋pne/mo偶liwe, a aktualnie trzeba inwestowa膰 w prywatne kursy/korepetycje/dokszta艂ca膰 si臋 samemu, bo poziom j臋zyka w szkole/na studiach jest z regu艂y 偶enuj膮cy.

33

呕enuj膮cy i nieprzystosowany do 偶ycia. Kto, w normalnej rozmowie korzysta tak z tych wszystkich konstrukcji gramatycznych, czas贸w zaprzesz艂ych  i innych takich? Za ma艂o m贸wienia, za du偶o gramatyki, kt贸ra w normalnych realiach nie jest potrzebna a偶 tak.

34

Oczywi艣cie, 偶e warto uczy膰 si臋 j臋zyka angielskiego. Obecnie jest to na 艣wiecie najbardziej popularny j臋zyk, w ka偶dym og艂oszeniu powa偶nej licz膮cej si臋 firmy na rynku wymagana jest znajomo艣膰 komunikatywna j臋zyka obcego a w szczeg贸lno艣ci w艂a艣nie j臋zyka angielskiego. Warto zastanowi膰 si臋 nad kursami doszkalaj膮cymi na w艂asn膮 r臋k臋, chodzi mi tutaj o korepetycje lub szko艂y j臋zykowe ale z dobrymi lektorami. Moim zdaniem dobr膮 praktyk膮 jest s艂uchanie audiobook贸w po angielsku z dobrym lektorem, gdy jedziemy np. w autobusie lub w czasie biegania.

35

Popieram forumowicz贸w tych co powy偶ej. Te偶 jestem tego zdania, 偶e raczej w praktyce nie u偶ywa si臋 tak dok艂adnie tych wszystkich czas贸w gramatycznych. Bo najwa偶niejsze chodzi o sens przekazu w rozmowie z obcokrajowcem. Uwa偶am, 偶e Polacy my艣l膮 - jak b臋d臋 chodzi艂 na kurs otrzymam certyfikat to znam komunikatywnie j臋zyk a najlepszym sposobem weryfikacji jest pojecha膰 i sprawdzi膰 si臋 realnie np w Anglii ju偶 z prawdziwymi Anglikami.

36

tyle 偶e Anglik Anglikowi nier贸wny - jest ogromna przepa艣膰 pomi臋dzy rozmowami prowadzonymi przez wykszta艂conych Anglik贸w a tymi ,kt贸rzy zadnych szk贸艂 nie maj膮 - wszystko zale偶y z kim b臋dziesz rozmawia膰 - warto jednak zna膰 dog艂臋bnie zasady gramatyczne.

37

Pewnie, 偶e warto zna膰 dog艂臋bne zasady gramatyczne. Ja jednak uwa偶am, 偶e nie ma si臋 co blokowa膰 i nie m贸wi膰, gdy si臋 ich nie zna. Jeste艣my obcokrajowcami, native speakerzy powinni to rozumie膰. A jak si臋 nauczy膰 lepiej i szybciej ni偶 przez m贸wienie?

38

Z angielskim w艣r贸d m艂odych ludzi jest coraz lepiej. A starsze pokolenie niestety uczy艂o si臋 tylko rosyjskiego, a z wiekiem nauka j臋zyk贸w przychodzi trudniej i jest mniej ch臋ci oraz czasu.

39

gabrysiabot napisa艂/a:

Zdecydowanie mamy coraz wi臋ksz膮 艣wiadomo艣膰 jak bardzo istotna jest nauka j臋zyka obcego wink. Wzrasta te偶 zainteresowanie s艂ownictwem specjalistycznym co wynika z potrzeba na rynku pracy.

to prawda... ale zauwazy艂am tez ze jezyka angielskiego uczy sie coraz wiecej starszych os贸b

40

Ja to jako艣 nie zauwa偶y艂em, 偶e wi臋cej j臋zyka angielskiego si臋 uczy senior贸w i tych starszych. Moim zdaniem oni si臋 ju偶 bardziej ucz膮 ale techniki opanowania komputera i internetu. Moim zdaniem teraz si臋 troch臋 starsi ucz膮 ale j臋zyka niemieckiego. J臋zyka angielskiego ju偶 nie tak cz臋sto.

41

Tak ju偶 coraz wi臋cej os贸b si臋 uczy w艂a艣nie j臋zyka obcego sam to wiem z autopsji. Poniewa偶 teraz w Polsce jest coraz wi臋cej zagranicznych firm i korporacji m贸wi臋 tutaj po prostu o wi臋kszych miastach jak np Wroc艂aw, Krak贸w i Warszawa. Teraz, 偶eby tam si臋 dosta膰 to ju偶 trzeba mie膰 po prostu bieg艂膮 znajomo艣膰 j臋zyka angielskiego.

42

Florian55 napisa艂/a:

Tak ju偶 coraz wi臋cej os贸b si臋 uczy w艂a艣nie j臋zyka obcego sam to wiem z autopsji. Poniewa偶 teraz w Polsce jest coraz wi臋cej zagranicznych firm i korporacji m贸wi臋 tutaj po prostu o wi臋kszych miastach jak np Wroc艂aw, Krak贸w i Warszawa. Teraz, 偶eby tam si臋 dosta膰 to ju偶 trzeba mie膰 po prostu bieg艂膮 znajomo艣膰 j臋zyka angielskiego.

Ja za to mam wra偶enie, 偶e wi臋kszo艣膰 bot贸w, udzielaj膮cych si臋 na tym forum powinna najpierw nauczy膰 si臋 polskiego. Prosz臋, ile mo偶na pisa膰 takie pozbawione jakiegokolwiek sensu zdania, kt贸re nie pobudzaj膮 do 偶adnej dyskusji? Nie m贸wi臋, 偶e to forum by艂o kiedykolwiek dla mnie skarbnic膮 wiedzy, ale czasami mo偶na by艂o tu porozmawia膰 z ciekawymi lud藕mi. Obecny poziom wpis贸w jest natomiast godny po偶a艂owania sad

43 (edytowany przez Deborrra 2015-01-16 08:53:55)

hauteville, ludzie cz臋sto nie czytaj膮 tego co przed chwil膮 napisali, klikaj膮 wy艣lij i wychodzi jak wychodzi. Jeste艣 na tym punkcie mocno wyczulona poniewa偶 jeste艣 pisarzem to naturalne. Ja osobi艣cie te偶 jestem s艂aba w poprawno艣ci j臋zykowej, aczkolwiek staram si臋 unika膰 ra偶膮cych b艂臋d贸w, raz wychodzi a raz nie. Zauwa偶 ile ludzi, m艂odych ludzi czyta ksi膮偶ki, przykre ale prawdziwe. Ja nie czytam za wiele ale ju偶 nie d艂ugo si臋 to zmieni, chc臋 aby moje dzieci widz膮c jak mama czyta zacz臋艂y same czyta膰 - nie z przymusu a z przyjemno艣ci.

44 (edytowany przez hauteville 2015-01-16 22:21:55)

Deborrra napisa艂/a:

Jeste艣 na tym punkcie mocno wyczulona poniewa偶 jeste艣 pisarzem to naturalne. Ja osobi艣cie te偶 jestem s艂aba w poprawno艣ci j臋zykowej, aczkolwiek staram si臋 unika膰 ra偶膮cych b艂臋d贸w, raz wychodzi a raz nie. Zauwa偶 ile ludzi, m艂odych ludzi czyta ksi膮偶ki, przykre ale prawdziwe. Ja nie czytam za wiele ale ju偶 nie d艂ugo si臋 to zmieni, chc臋 aby moje dzieci widz膮c jak mama czyta zacz臋艂y same czyta膰 - nie z przymusu a z przyjemno艣ci.

1. Nie, nie jestem pisarzem - status przypisany mi przez administrator贸w strony po napisaniu kilkuset post贸w potrafi by膰 myl膮cy wink Po prostu bardzo interesuj膮 mnie j臋zyki obce (szerzej zreszt膮 mo偶esz poczyta膰 na serwisie, kt贸ry za艂o偶yli艣my z grup膮 innych mi艂o艣nik贸w - www.woofla.pl ) i stwierdzam fakt, 偶e o ile kiedy艣 mo偶na na s艂贸wkach by艂o spotka膰 garstk臋 os贸b r贸wnie偶 nimi zaciekawionych o tyle teraz bywaj膮 tu niemal wy艂acznie boty/spamerzy (przewa偶nie poznasz ich po nickach formatu "imi臋 + dwucyfrowa liczba") albo analfabeci.

2. Czy to, 偶e m艂odzi ludzi nie czytaj膮 ksi膮偶ek i nie potrafi膮 ju偶 sk艂adnie pisa膰 powinno by膰 powodem tego, 偶eby og贸lny poziom dyskusji zni偶y膰 do poziomu dziecka z podstaw贸wki? Nie to jest zreszt膮 najwa偶niejsze - kiedy艣 rozmawiali艣my tu np. o hiszpa艅skiej dialektologii, niuansach arabskiego, materia艂ach do nauki ukrai艅skiego - ludzie mieli co艣 ciekawego do przekazania. A dzi艣? Ja wiem, 偶e kto艣 chcia艂by si臋 pochwali膰, 偶e zacznie czyta膰 bo chce, 偶eby jego dzieci te偶 czyta艂y, ale kogo to tak naprawd臋 obchodzi? Do jakiej dyskusji to prowadzi?

45

Ch臋膰 podr贸偶owania, wymagania stawiane przez pracodawc贸w, w艂asna ambicja - niewa偶ne co sprawi艂o, ch臋膰 nauki,ale faktycznie Polacy ruszyli do szk贸艂 j臋zykowych. I dobrze...

46

Ja r贸wnie偶 zauwa偶y艂em takie zjawisko ... moim zdaniem wynika to zar贸wno z wymaga艅 pracodawc贸w ale tak偶e z ch臋ci poznawania 艣wiata coraz wi臋cej  os贸b je藕dzi za granic臋 na wakacje i to pewnie te偶 mobilizuje ich do nauki j臋zyka ...

47

hauteville faktycznie nie 偶yjesz w dzisiejszym 艣wiecie. Laska chcia艂a si臋 pochwali膰 to si臋 pochwali艂a i temat te偶 mo偶na poci膮gn膮膰 do dyskusji bo dzi臋ki niej mog膮 wyrosn膮膰 inteligentne osoby, kt贸re b臋d膮 mog艂y z tob膮 porozmawia膰 na temat hiszpa艅skiej dialektologii etc. Co do tematu to Polacy ewoluuj膮, coraz wi臋cej m艂odych ludzi chc膮cych co艣 wi臋cej osi膮gn膮膰 w swojej "karierze zawodowej" zdaj膮 sobie spraw臋,偶e znajomo艣膰 j臋zyk贸w to podstawa.

48

Pewnie, 偶e j臋zyk angielski jest wa偶ny w pracy, poczynaj膮c od pracy kelnerki po prace biurowe. Pracuje w miejscu gdzie na 10 os贸b tylko dwie potrafi膮 rozmawia膰 po angielsku. Dzwoni telefon, kiedy kto艣 us艂yszy osob臋 obcoj臋zyczn膮 panikuj膮 i szukaj膮 kogo艣 aby odda膰 s艂uchawk臋 no s艂abo.

49

J臋zyk angielski jest bardzo wa偶ny w pracy poniewa偶 tutaj do Polski sprowadzaj膮 si臋 wielkie korporacje i 偶eby si臋 do nich dosta膰 to po prostu angielski trzeba mie膰 komunikatywny. U nas w Polsce r贸偶nie to bywa...Pracuj臋 w dziale HR i tam w艂a艣nie dzwoni臋 do jaki艣 kandydat贸w co podali znajomo艣膰 c1 to ju偶 du偶o i jak przechodz臋 przez telefon na angielski to cz臋sto s艂ysz臋 yyy eee....

50

To nawet tego nie wiedzia艂am, 偶e tak Polacy k艂ami膮 w艂a艣nie w tych swoich CV ze znajomo艣ci膮 j臋zyka ale tutaj weryfikujesz wszystko rozmow膮 : ) Sama jako艣 nie znam super j臋zyka angielskiego tylko taki stopie艅 B1 ale zamierzam zapisa膰 si臋 na kurs bo j臋zyk obcy zawsze mi si臋 przyda.