Temat: Kto, po co i dlaczego?

Co Was skłoniło do nauki hiszpańskiego? I w jakim celu uczycie się akurat tego języka?

Ju┼╝ wyja┼Ťniam, dlaczego nurtuje mnie tak zasadnicza kwestia. Lizn─Ö┼éam troch─Ö kurs├│w j─Özykowych (dok┼éadnie: 1,5 kursu, wra┼╝enia kontrastowo r├│┼╝ne, ale nie o tym ten w─ůtek), porozmawia┼éam troch─Ö z lud┼║mi i jestem nieco... zak┼éopotana. Bo wygl─ůda na to, ┼╝e zdecydowana WI─śKSZO┼Ü─ć os├│b ucz─ůcych si─Ö, to osoby KOMPLETNIE niezainteresowane ┼╝adnym z aspekt├│w kultury czy to hiszpa┼äskiej, czy dowolnego obszaru Ameryki ┼üaci┼äskiej. (A, nie, przepraszam, jedzenie hiszpa┼äskie jest popularne. I czasami flamenco). Standardem jest rozmowa typu: "-Lubisz hiszpa┼äskie filmy?" - "Yyy... nie wiem, nie znam..." - "Jak to, naprawd─Ö nie znasz ┼╝adnego? Nie ogl─ůda┼éa┼Ť nic Almodovara, Amenabara? Nawet 'Innych' nie ogl─ůda┼éa┼Ť?" - "No... nie".  (W miejsce hiszpa┼äskich film├│w mo┼╝na wstawi─ç argenty┼äsk─ů literatur─Ö, urugwajsk─ů muzyk─Ö, cokolwiek. I jasne, ┼╝e nie da rady interesowa─ç si─Ö wszystkim, ale rzecz w tym, ┼╝e nagminnie styka┼éam si─Ö z brakiem zainteresowania c z y m k o l w i e k). Albo to przekonanie, ┼╝e istnieje jeden "w┼éa┼Ťciwy" akcent hiszpa┼äski i brak najog├│lniejszej ┼Ťwiadomo┼Ťci faktu, ┼╝e w r├│┼╝nych krajach m├│wi si─Ö r├│┼╝nie (nie wspomn─Ö ju┼╝ o konsternacji, kiedy prowadz─ůcy konwersacje, nativo z Ameryki ┼Ürodkowej, u┼╝ywa s┼éowa "carro" - bo przecie┼╝ w podr─Öczniku takim i takim przy obrazku samochodu sta┼éo "coche").

Da si─Ö tak w og├│le? Uczy─ç si─Ö, na d┼éu┼╝sz─ů met─Ö, j─Özyka bez jakiegokolwiek zainteresowania kultur─ů i sztuk─ů cho─çby jednego z kraj├│w, kt├│re si─Ö danym j─Özykiem pos┼éuguj─ů? Bo moim zdaniem si─Ö nie da. Przyk┼éad z ┼╝ycia: wisi nade mn─ů, jeszcze nie wiem na ile realne, widmo szybkiej powt├│rki z j─Özyka niemieckiego (z kt├│rym od czas├│w liceum nie mia┼éam kontaktu). O Niemcach wiem tyle, ┼╝e mieli Manna (kiedy┼Ť nawet przeczyta┼éam p├│┼é ksi─ů┼╝ki), a teraz maj─ů "Komisarza Rexa". A poza tym piwo (dobre) i kie┼ébas─Ö (lepsza nasza). I WIEM, ┼╝e maksimum, jakie mog─Ö osi─ůgn─ů─ç, to w miar─Ö komunikatywna wym─Öczona granica B1/B2. Bo mi z niemieckim nigdy "nie zaiskrzy┼éo".

Pomarudzi┼éam troch─Ö, a tak naprawd─Ö chc─Ö zapyta─ç: s─ů na forum jacy┼Ť pasjonaci? A od niepasjonat├│w dowiem si─Ö ch─Ötnie: co Was motywuje? (i ch─Ötnie t─Ö wiedz─Ö wykorzystam do nauki niemieckiego) smile

2 (edytowany przez jessia2104 2015-06-18 21:33:11)

Odp: Kto, po co i dlaczego?

Hiszpa┼äskiego zacz─Ö┼éam si─Ö uczy─ç, bo mia┼éam wybra─ç drugi j─Özyk, jaki si─Ö w pracy b─Öd─Ö uczy┼éa, wi─Öc nie wybiera┼éam go z pasji - co┼Ť trzeba by┼éo mie─ç. Wybra┼éam hiszpa┼äski, bo fajnie brzmi - jest bardzo melodyjny, przyjemnie si─Ö go s┼éucha. Kultur─Ö i wszystko pozosta┼ée poznaje si─Ö te┼╝ na zaj─Öciach i to po pewnym czasie wci─ůga smile Od czego┼Ť trzeba zacz─ů─ç!

Ka┼╝dy lubi podr├│┼╝owa─ç a wakacje to wyj─ůtkowy czas kiedy mo┼╝emy sobie pozwoli─ç na d┼éu┼╝sze podr├│┼╝e - http://wskazowkidlapodroznika.yolasite.com/ m├│wi o tym wi─Öcej i jeszcze wi─Öcej

3

A to fajne zjawisko, cho─ç chyba rzadko spotykane - zacz─ů─ç co┼Ť robi─ç z czystej ciekawo┼Ťci "jak to b─Ödzie" i, zupe┼énie nie wiadomo kiedy, odkry─ç, ┼╝e znalaz┼éo si─Ö now─ů pasj─Ö smile Piszesz o zaj─Öciach - chodzi┼éa┼Ť na jaki┼Ť kurs? Bo z w┼éasnego do┼Ťwiadczenia wiem, jak du┼╝o zale┼╝y od lektora i grupy. Dobrze prowadzony kurs, zw┼éaszcza na pocz─ůtku, kiedy jeszcze si─Ö nie ma wyrobionych w┼éasnych metod nauki, to naprawd─Ö ┼Ťwietna rzecz. Bo s┼éu┼╝y jako co┼Ť w rodzaju trampoliny, bod┼║ca do samodzielnej pracy. Ale na dobre zaj─Öcia trudno trafi─ç (teraz ju┼╝ wiem, ┼╝e mia┼éam na pocz─ůtku wi─Öcej szcz─Ö┼Ťcia ni┼╝ rozumu smile ), a zaj─Öcia ┼║le prowadzone nie tylko w niczym nie pomagaj─ů, ale wr─Öcz przeszkadzaj─ů w skutecznej nauce.

4

Hiszpa┼äski to pierwszy j─Özyk, kt├│rego zacz─ů┼éem uczy─ç si─Ö samodzielnie smile I nie by┼éo to z przymusu - wr─Öcz przeciwnie. Zacz─ů┼éem si─Ö interesowa─ç tym j─Özykiem, pojawi┼é si─Ö najpierw serial meksyka┼äski dopiero potem zabra┼éem si─Ö za samouczek smile Par─Ö miesi─Öcy p├│┼║niej pojawi┼é si─Ö hiszpa┼äski serial i tak jako┼Ť potem posz┼éo z g├│rki. Nauka jest o wiele bardziej owocna i efektywniejsza je┼Ťli si─Ö tym interesujemy - pami─Ötam, ┼╝e ucz─ůc si─Ö podstaw natrafia┼éem na rzeczy z kt├│rymi si─Ö wcze┼Ťniej os┼éucha┼éem i zawsze by┼éo co┼Ť takiego jak "aaa to ju┼╝ znam!"  Tak wyrobi┼éo si─Ö solidne podstawy smile

Przyznam si─Ö szczerze, ┼╝e je┼Ťli chodzi o muzyke/literature czy film to wygl─ůda to u mnie troch─Ö ubogo - ostatnimi czasy bardzo zainteresowa┼éa mnie Argentyna a szczeg├│lnie rioplatense smile I fascynacja ta trwa ju┼╝ jaki┼Ť czas i z ka┼╝dym dniem staram si─Ö zg┼é─Öbia─ç tajniki "voseo" smile

Literature/historię nadrobię od października na filologii hiszpańskiej smile

5

Hmm... Ciekawe. Ale ciesz─Ö si─Ö, ┼╝e b─Öd─Ö mog┼éa si─Ö podzieli─ç swoj─ů histori─ů smile Zacz─Ö┼éo si─Ö jak mia┼éam 8 lat i babcia ogl─ůda┼éa jaki┼Ť tam serial meksyka┼äski. Piosenka tytu┼éowa mi si─Ö spodoba┼éa i tak si─Ö w sumie zacz─Ö┼éo. Oko┼éo 3 lata p├│┼║niej dowiedzia┼éam si─Ö, ┼╝e to jest j─Özyk hiszpa┼äski i zacz─Ö┼éam ogarnia─ç co┼Ť przez internet. Od niedawna nabywam ksi─ů┼╝ki do nauki a poziom mam ju┼╝ ponad B2 .Dla chc─ůcego nic trudnego. Moj─ů ulubion─ů wersj─ů jest ta z Argentyny

6

B2 po 3 latach! Gratuluj─Ö! Po 6 latach jestem s┼éabym A2... Niestety trafia┼éam na s┼éabe szko┼éy, nie wszystko wchodzi┼éo mimo stara┼ä i tak wysz┼éo, ┼╝e hiszpa┼äskiego praktycznie si─Ö nie nauczy┼éam... Staram si─Ö to nadrobi─ç, a wiedza, ┼╝e w tak kr├│tkim okresie mo┼╝na doj┼Ť─ç do B2 zadzia┼éa motywuj─ůco smile

7 (edytowany przez grzyb 2014-11-03 16:55:22)

W┼éa┼Ťnie Polacy radz─ů sobie, chyba troch─Ö niespodziewanie, dobrze z j─Özykiem hiszpa┼äskim. To g┼é├│wnie opinia samych Hiszpan├│w smile Dzi─Öki j─Özykowi polskiemu dobrze radzimy sobie z wymow─ů hiszpa┼äskich liter, chocia┼╝ oczywi┼Ťcie, aby brzmie─ç jak oni wymaga to duuuuuu┼╝o ─çwicze┼ä i czasu smile Chyba jednak wszyscy si─Ö zgodzimy, ┼╝e podstawy j─Özyka hiszpa┼äskiego, wymagane do podstawowej komunikacji, to stosunkowo ┼éatwa sprawa smile

El Puerto - Szkoła języka hiszpańskiego Warszawa

8

The new edition of RS Gold  the number of the week, has 82 levels and can have the common price of 12,000 money in Fifa globe cup market.The Greatest Team method in FIFA 14 is by Archeage Gold far the most popular activity ways and play every day , millions of money and respect. Only natural Fifa globe cup 14 money that EA now the future big event - than FIFA 14 Greatest Team World Cup incorporated - the FIFA World Cup in Southern the united states .

9

A ja zacz─ů┼éem przygod─Ö z hiszpa┼äskim na studiach, bo zawsze chcia┼éem, a nie mia┼éem mo┼╝liwo┼Ťci si─Ö go uczy─ç (a za niemieckim nie przepadam;p). Uwa┼╝am to za jeden z lepszych wybor├│w, my┼Ťl─Ö, ┼╝e j─Özyk jest pi─Ökny i ┼éatwy w nauce:)

10

smutne to ┼╝e niekt├│rzy faktycznie ucz─ů si─Ö tylko ┼╝eby zna─ç jezyk i wrzuci─ç do CV. czesto spotykam takie osoby. ale na prawd─Ö warto takim jezykom jak hiszpanski czy wloski czy francuski poswiecic wiecej czasu, zeby nie tylko zrozumiec go semantycznie ale te┼╝ kulturowo. ja znam mozna powiedziec dobrze kulture i jezyk hiszpanski i jestem z tego dumna i gdybym tylko miala wiecej fundusz├│w i czasu to na pewno pojechalabym do Am. Pd.

11 (edytowany przez Jaina 2016-01-08 21:56:03)

Ale g┼éupoty gadacie. A┼╝ musia┼éam za┼éo┼╝y─ç konto, ┼╝eby Wam odpisa─ç. Co jest niby takie smutne - ┼╝e kto┼Ť si─Ö chce rozwija─ç, chce mie─ç wi─Öksze szanse na rynku pracy, ┼╝e by─ç mo┼╝e chce gdzie┼Ť wyjecha─ç? Co to w og├│le za tekst, ┼╝e "smutne, ┼╝e niekt├│rzy si─Ö ucz─ů tylko po to, ┼╝eby zna─ç j─Özyk i wrzuci─ç do CV"? A Ty po co si─Ö uczysz? Nie po to, ┼╝eby zna─ç j─Özyk? Tylko dla zabawy? Bardziej smutne jest to, ┼╝e jak wida─ç wy nie potraficie po┼é─ůczy─ç przyjemnego z po┼╝ytecznym.

Od kiedy to nauka j─Özyka jest tylko dla fascynuj─ůcych si─Ö kultur─ů danego kraju i musi i┼Ť─ç z tym w parze? Mo┼╝e i to mocno pomaga, nie zaprzeczam, ale bez przesady - nie ka┼╝dy musi podchodzi─ç do tego w taki spos├│b jak wy. Kultur─ů Brytyjczyk├│w czy Amerykan├│w te┼╝ si─Ö tak bardzo interesujecie? No pewnie nie, a angielski jednak znacie (tak zak┼éadam, bo kto dzi┼Ť nie zna).

Ucz─Ö si─Ö hiszpa┼äskiego, bo chc─Ö si─Ö rozwija─ç, bo lubi─Ö i chc─Ö si─Ö uczy─ç j─Özyk├│w i pozna─ç w ┼╝yciu przynajmniej kilka. Czemu akurat hiszpa┼äski? Bo jest jednym z najcz─Ö┼Ťciej u┼╝ywanych j─Özyk├│w na ┼Ťwiecie, bo w Polsce nie ma a┼╝ tak du┼╝o ludzi znaj─ůcych akurat ten j─Özyk, bo jest stosunkowo prosty do samodzielnej nauki szczeg├│lnie na pocz─ůtku i zwyczajnie mi si─Ö podoba. Wyobra┼║cie sobie, ┼╝e s─ů po prostu ludzie bardziej pragmatyczni od was.

BTW, szkoda, ┼╝e Pani powy┼╝ej nie mo┼╝e by─ç taka dumna ze swojej znajomo┼Ťci j─Özyka polskiego.

12 (edytowany przez langusta_io 2016-03-28 21:30:39)

W moim przypadku nauka języka hiszpańskiego była od zawsze marzeniem, które udało mi się zrealizować.

Zwi─ůzana z tym historia jest, mam nadziej─Ö, do┼Ť─ç inspiruj─ůca gdy┼╝ wymaga┼éo to ode mnie sporo po┼Ťwi─Öcenia.

Aby zrealizować swoje marzenie przeżyłam wiele ciekawych sytuacji. Szczególnie ciekawe zdarzały mi się podczas wyjazdów do Hiszpanii.

Napisałam o tym w sumie cały artykuł -> Jak nauczyłam się mówić w języku hiszpańskim

Mo┼╝e zabrzmi to do┼Ť─ç banalnie ale prawda o tym, ┼╝e najszybciej uczysz si─Ö tego co ci─Ö jara jest w moim przypadku... prawdziwe. smile

13

Witam moja przygoda z j─Özykiem zacz─Ö┼éa si─Ö w 2009 r zupe┼énie przypadkiem pami─Ötam dzie┼ä w kt├│rym posz┼éam do biblioteki i szuka┼éam sobie ksi─ů┼╝ek do nauki j─Özyka wcze┼Ťniej pr├│bowa┼éam rosyjskiego francuskiego szwedzkiego  ale jako┼Ť mi nie podpada┼éo a szwedzki nawet by┼é trudny wi─Öc m├│wi─Ö nie jako┼Ť w r─Öce wpad┼éa mi taka zielona ksi─ů┼╝ka Hiszpa┼äski dla pocz─ůtkuj─ůcych (ucz si─Ö sam) otworzy┼éam na jakiej┼Ť tam stronie gdzie by┼éo takie zdanie
(se├▒or Herrero buenas tardes) wtedy jak to czyta┼éam nie wiedzia┼éam jeszcze ┼╝e H na pocz─ůtku si─Ö nie czyta ale jako┼Ť dobrze mi si─Ö to czyta┼éo i spodoba┼éo i na ten czas wypo┼╝yczy┼éam t─ů ksi─ů┼╝k─Ö a poniewa┼╝ mia┼éam tylko 30 dni na oddanie to posz┼éam do ksi─Ögarni i j─ů kupi┼éam pani w sklepie poleci┼éa mi rozm├│wki 15 min dziennie kto ich nie mia┼é to mog─Ö poleci─ç bo tam jest tekst np QUISIERA UNA MESA PARA ESTA NOCHE -i jak to si─Ö wymawia (kisiera una mesa para esta no─çe )bardzo ┼éatwo jest si─Ö nauczy─ç i bardzo szybko ja uczy┼éam si─Ö z niej i by┼éo bardzo przyjemnie teraz jestem ju┼╝ daleko z tym j─Özykiem i nadal si─Ö ucz─Ö i ostatnio kupi┼éam ksi─ů┼╝k─Ö blondynka na j─Özykach bardzo fajna ksi─ů┼╝ka z p┼éyt─ů i oczywi┼Ťcie pisa┼éam te┼╝ z osobami z Hiszpanii na pocz─ůtku umia┼éam  tylko powiedzie─ç jak si─Ö nazywam i sk─ůd jestem smile i musia┼éam t┼éumaczy─ç co chwile teraz jak pisze to ju┼╝ t┼éumacza u┼╝ywam mniej je┼Ťli czego┼Ť nie wiem a potem i tak zapami─Ötuje zaprzyja┼║ni┼éam si─Ö z tym j─Özykiem kocham go bardzo jest jaki przyjemny ludzie z kt├│rymi pisa┼éam te┼╝ bardzo mili przyja┼║ni i Hiszpania jest pi─Öknym s┼éonecznym krajem mam plany kiedy┼Ť si─Ö tam wybra─ç smile