Temat: Nauka 3 j─Özyk├│w jednocze┼Ťnie :)

Witam smile
zacz─Ö┼éam ostatnio uczy─ç si─Ö 3 j─Özyk├│w jednocze┼Ťnie, domy┼Ťlam si─Ö, ┼╝e sporo ludzi mo┼╝e zareagowa─ç na to sceptycznym nastawieniem, ale to ju┼╝ jest ich wyb├│r w podej┼Ťciu do tematu. J─Özykiem obcym, kt├│ry znam najlepiej to j. angielski, nast─Öpny w kolejno┼Ťci jest j. rosyjski, r├│wnie┼╝ kontynuacja nauki, a ostatni w kolejno┼Ťci to j. niemiecki z kt├│rego jestem tzw. false beginner (8letnia przerwa w nauce). Pisz─Ö o tym tutaj, poniewa┼╝ chcia┼éabym zasi─Ögn─ů─ç rady na temat realnego roz┼éo┼╝enia nauki w czasie. Przyznam, ┼╝e moim aktualnym priorytetem jest j─Özyk rosyjski i to w┼éa┼Ťnie jemu chc─Ö po┼Ťwi─Öci─ç jak najwi─Öcej czasu. Metoda papierowych fiszek nie przypad┼éa mi zbytnio do gustu, ale bardzo dobrze sprawdza si─Ö ich komputerowa werjsa - Mnemosyne. W zwi─ůzku z tym planuj─Ö po┼Ťwi─Öci─ç 3-4 dni na nowe s┼éownictwo z rosyjskiego, 2 dni na angielski i 1-2 dni na niemiecki plus codzienne powt├│rki z ka┼╝dego z j─Özyk├│w. Zastanawiam sie ile nowych s┼é├│wek dziennie z ka┼╝dego j─Özyka powinnam wprowadza─ç do programu, poniewa┼╝ przez ostatnie kilka dni stara┼éam si─Ö uczy─ç po kilkana┼Ťcie, kilkadziesi─ůt nowych s┼é├│wek z ka┼╝dego j─Özyka i zawali┼éam si─Ö ogromn─ů ilo┼Ťci─ů powt├│rek. Poza tym do fiszek komputerowych tworzonych na podstawie kurs├│w do samodzielnej nauki chcia┼éabym do┼é─ůczy─ç co┼Ť wi─Öcej, czy macie mo┼╝e pomys┼éy co by to mog┼éo by─ç? Niestety m├│j czas pracy zawodowej nie do ko┼äca jest unormowany, wi─Öc kursy stacjonarne nie wchodz─ů w gr─Ö.
Pozdrawiam i z g├│ry dzi─Ökuj─Ö za pomoc.

2

Odp: Nauka 3 j─Özyk├│w jednocze┼Ťnie :)

nadal uwa┼╝am i┼╝ najlepszym dodatkiem do nauki j─Özyka obcego s─ů filmy/ksi─ů┼╝ki w danym j─Özyku smile  a ju┼╝ napewno filmy w oryginale, nic tak nie pomaga, jest to najlepsza forma by prze┼éama─ç barier─Ö j─Özykow─ů + mi┼éo sp─Ödzi─ç czas smile

3

W przypadku gdy nie ma si─Ö zbyt du┼╝o czasu mo┼╝e lepiej nie porywa─ç si─Ö na trzy j─Özyki jednocze┼Ťnie? W ten spos├│b ┼╝adnego nie opanujesz zbyt dobrze. I zgadzam si─Ö z moim przedm├│wc─ů, ┼╝e warto jest szczeg├│lnie ogl─ůda─ç filmy w oryginale.

4

Nauka trzech j─Özyk├│w jednocze┼Ťnie to naprawd─Ö du┼╝e wyzwanie, ktoremu ci─Ö┼╝ko sprosta─ç, moim zdaniem lepiej nauczyc jednego czy dw├│ch j─Özyk├│w porz─ůdnie, ni┼╝ kilku pobie┼╝nie i niedok┼éadnie, takie jest moje zdanie:)

5

Nie wiem, czy w tym szale┼ästwie jest metoda... Je┼Ťli jeste┼Ť bardzo zdolna j─Özykowo, to sobie poradzisz smile Ja na pewno jestem za s┼éaby z j─Özyk├│w, ┼╝eby uczy─ç si─Ö 3 r├│┼╝nych j─Özyk├│w jednocze┼Ťnie. Ba┼ébym si─Ö na pewno, ┼╝e mi si─Ö to wszystko pomiesza ze sob─ů, zostanie gdzie┼Ť w g┼éowie, a potem jak przyjdzie czas rozmowy, to zaczn─Ö nie┼Ťwiadomie miesza─ç j─Özyki i nikt mnie nie zrozumie smile

6 (edytowany przez Chase1299 2015-05-04 14:37:05)

Nauka trzech j─Özyk├│w mo┼╝e by─ç bardzo trudna, je┼╝eli chodzi o j─Özyki obce to raczej skupi┼éabym si─Ö maksymalnie na dw├│ch , albo stopniowo najpierw nauczy┼éabym si─Ö jednego, potem kolejnego, nie spos├│b nauczy─ç si─Ö j─Özyka po ┼éebkach, lepiej nauczy─ç si─Ö go porz─ůdnie:P

U nas zakupy robi ┼Ťw. Miko┼éaj http://karolinapalik.blog.interia.pl/?id=3356324 Ciebie te┼╝ zapraszamy!

7 (edytowany przez Zackary2258 2015-06-24 12:54:45)

Mi r├│wnie┼╝ wydaje si─Ö , ┼╝e nauka jednocze┼Ťnie trzech j─Özyk├│w niestety nie da efektu zamierzonego, nauczysz si─Ö kilku j─Özyk├│w po trochu, ale niestety ┼╝adnego nie tak jak nale┼╝y.. moim zdaniem takie za┼éo┼╝enie troch─Ö mija si─Ö z celem, tak┼╝e uwa┼╝am, ┼╝e lepiej nauczy─ç si─Ö jednego j─Özyka, ale dobrze:)

Lubisz zakupy? A w szczeg├│lno┼Ťci zakupy prze Internet? Zobacz jak ustrzec si─Ö oszust├│w w internecie i na co zwraca─ç uwag─Ö! Wejd┼║ na mojego bloga http://kamilkoteghi.blog.com/2015/03/27 ÔÇŽ nternecie/ i sprawd┼║

8

Ja mia┼éem problem z opanowaniem dw├│ch j─Özyk├│w na studiach (niemiecki i angielski), a co dopiero z opanowaniem trzech. Trzeba by mie─ç nie wiem jakie zdolno┼Ťci pojmowania, ┼╝eby to si─Ö mog┼éo uda─ç. Ale mo┼╝e s─ů takie osoby. Ja jednak uwa┼╝am, ┼╝e nauka j─Özyka i j─Özyk├│w to sprawa na lata.

9

zmienia mi si─Ö powoli my┼Ťlenie - to jest mo┼╝liwe. Jednak nie zaleca┼ébym jednoczesnej nauki "podobnych" do siebie j─Özyk├│w. Je┼Ťli ju┼╝ uczymy si─Ö hiszpa┼äskiego to dajmy sobie spok├│j z w┼éoskim czy portugalskim. Przynajmniej p├│ki nie opanujemy hiszpa┼äskiego na naprawd─Ö wysokim poziomie.

10 (edytowany przez Nan1551 2015-05-27 16:06:39)

Trzy języki za jednym razem to chyba zbyt wiele według mnie można nie sprostać takiemu wyzwaniu, wówczas człowiek nauczy się języków ale tylko kilka po trochu, przecież chyba raczej nie w tym rzecz:) ja najpierw uczyłabym się jednego , potem kolejnego i kolejnego:)

Chcesz wiedzie─ç wi─Öcej na temat odszkodowania z oc sprawcy ? Wejd┼║ na nasz─ů stron─Ö i zobacz jak mo┼╝emy Ci pom├│c uzyska─ç odszkodowanie!

11

jestem pełna podziwu, ja bym tak nie potrafiła, ale autentycznie szacunek się należy - 3 języki na raz, szok.

12

Ja bawi─Ö si─Ö w nauk─Ö pi─Öciu j─Özykow w nast─Öpuj─ůcej kolejno┼Ťci: w┼éoski, hiszpa┼äski, francuski, niemiecki, angielski.
Nie zamierzam by─ç ani poliglot─ů, ani t┼éumaczem nie wyznaczam sobie limitu czasu. Lubi─Ö to robi─ç i odpoczywam przy tym.  Z do┼Ťwiadczenia wiem ┼╝e z pocz─ůtku jest to trudne ale poma┼éu, poma┼éu i nie wie wiedzie─ç kiedy zauwa┼╝y┼éem ┼╝e jaki┼Ť proste zdania/na razie/jestem w stanie u┼éo┼╝y─ç i to zdanie przet┼éumaczy─ç na inne j─Özyki, je┼╝eli co┼Ť mi nie wychodzi po jakim┼Ť czasie wracam do tej kwestii i tak mi┼éo sp─Ödzam czas, ze s┼é├│wkami.pl/bardzo dobra strona/

13

Nauka 3 j─Özyk├│w jednocze┼Ťnie mo┼╝e zdecydowanie przerosn─ů─ç nasze mo┼╝liwo┼Ťci i zdolno┼Ťci przyswajania wiedzy, wed┼éug mnie uczenie si─Ö trzech j─Özyk├│w nie ma sensu, maksymalnie powinni┼Ťmy si─Ö ograniczy─ç do dw├│ch moim zdaniem lub nauczy─ç si─Ö jednego porz─ůdnie a potem kolejnego i kolejnego:)

14 (edytowany przez Spencer77 2015-06-24 12:22:34)

Mnie nauka trzech języków przerosła (angielski, japoński, hiszpański), dlatego stwierdziłam, że wolę robić "po kolei". Najpierw angielski z japońskim, a hiszpański jak już się odkopię z CAE i JLPT. Ale podziwiam zapał.

B─ůd┼║ pi─Ökna na co dzie┼ä! Zadbaj o swoje cia┼éo domowymi sposobami! Wejd┼║ na mojego bloga http://zatrzymacczas.yolasite.com/ i przekonaj si─Ö, bo warto!

15

Jak si─Ö robi tak du┼╝o rzeczy na raz, to ci─Ö┼╝ko robi─ç to wszystko dobrze

16

A moim zdaniem si─Ö da, ale tylko jak kto┼Ť jest mocno ukierunkowany na j─Özyki (dodatkowe prace, studia itp. nie z┼╝eraj─ů mu zbyt du┼╝o czasu). Inaczej jest raczej ci─Ö┼╝ko, bo za rzadko si─Ö robi powt├│rki, by wszystkiego si─Ö nauczy─ç.

17 (edytowany przez jessia2104 2015-06-18 21:34:52)

C├│rka chodzi┼éa do klasy bilingwalnej w liceum - uczy┼éa si─Ö 3 j─Özyk├│w + polski jako czwarty. Angielski zna na poziomie bardzo zaawansowanym, hiszpa┼äski ┼Ťredniozaawansowany (w okolicach B1-B2), z niemieckim ju┼╝ gorzej, bo poniewa┼╝ nie zdawa┼éa go na maturze, nauczyciel robi┼é wy┼é─ůcznie niezb─Ödne minimum. Da si─Ö uczy─ç 3 j─Özyk├│w smile Powodzenia!

Ma┼éo kto z nas my┼Ťli o tym by kszta┼éci─ç si─Ö wy┼╝ej - mgr za du┼╝o ale mo┼╝e pora zrobi─ç dotorat? odwied┼║ http://edukacjawyzsza.blog.pl/ i sprawd┼║ co jest potrzebne

18 (edytowany przez MEGALAVINA85 2015-06-22 10:59:03)

Wed┼éug mnie nauka trzech j─Özyk├│w jednocze┼Ťnie to niestety wiele wiele za du┼╝o , bowiem wed┼éug mnie w├│wczas ┼╝adnego j─Özyka niestety nie nauczymy si─Ö prawid┼éowo i efektywnie, moim zdaniem najlepszym wyj┼Ťciem jest uczenie si─Ö j─Özyk├│w  kolei w├│wczas jest to efektywne i wiele zyskujemy:)

Zaczynasz zabaw─Ö z kosmetykami? Nie wiesz jak zacz─ů─ç mo┼╝e?http://sprzetkosmetyczny.blog.iwoman.pl/ Sprawd┼║ mo┼╝e pomog─Ö!

19 (edytowany przez Loriwks70 2015-06-23 11:23:02)

MEGALAVINA85 napisał/a:

Wed┼éug mnie nauka trzech j─Özyk├│w jednocze┼Ťnie to niestety wiele wiele za du┼╝o , bowiem wed┼éug mnie w├│wczas ┼╝adnego j─Özyka niestety nie nauczymy si─Ö prawid┼éowo i efektywnie, moim zdaniem najlepszym wyj┼Ťciem jest uczenie si─Ö j─Özyk├│w  kolei w├│wczas jest to efektywne i wiele zyskujemy:)

podziwiam bo ja nie mog─Ö ogarn─ů─ç jednego

je┼╝eli poszukujecie informacji na temat oprogramowa┼ä magazynowych oraz druk├│w zapraszam do zapoznania si─Ö z artyku┼éem  http://magazynowo.blog.pl/  mn├│stwo niezb─Ödnych informacji

20 (edytowany przez Bernard83 2015-06-23 19:50:57)

Nie wiem czy to jest mo┼╝liwe bo ja p├│ki co nie ogarniam nawet jednego, ale wiem ┼╝e sa takie osoby kt├│re znaj─ů kilka j─Özyk├│w... moja siostra uczy si─Ö dw├│ch ale cz─Östo myli jej si─Ö jeden z drugim niestety

Je┼╝eli jeste┼Ť mi┼éo┼Ťnikiem ekstremalnych sport├│w, wejd┼║ na http://offroadamian.blogan.pl/. Znajdziesz tam informacje zw┼éaszcza na temat jazdy off road.

21

moim zdaniem to bez sensu bo ka┼╝dy z j─Özyk├│w opanujesz byle jak

http://chomikuj.pl/maki.makowe

22 (edytowany przez Exploring_English 2014-09-11 22:00:53)

Prawdziwa z Ciebie poliglotka smile Gratuluj─Ö samozaparcia! Je┼Ťli chodzi o planowanie czasu to najwygodniej jest dzia┼éa─ç zgodnie ze swoim zegarem biologicznym. O poranku na ┼Ťwie┼╝o kiedy wszystko "wchodzi" nam znacznie ┼éatwiej proponuj─Ö gramatyk─Ö i powt├│rki s┼éownictwa. Te bardziej bierne umiej─Ötno┼Ťci (reading listening, writing kiedy si─Ö s┼éucha nagra┼ä, albo ogl─ůda programy lub filmy, pisze wypracowania nale┼╝y zostawi─ç sobie na wiecz├│r, kiedy ju┼╝ nie tryskamy energi─ů.

Wiele porad na temat nauki kilku j─Özyk├│w jednocze┼Ťnie znajdziesz w darmowej publikacji napisanej a┼╝ przez 43 autor├│w! "Polyglot Project: The Absolute Best Way to Learn Languages". Ksi─ů┼╝ka ta opisuje w┼éasne do┼Ťwiadczenia poliglot├│w oraz techniki i metody wykorzystywane przez nich podczas nauki.

Cz─Östo s┼éysz─Ö, ┼╝e nie mo┼╝na opanowa─ç kilku j─Özyk├│w jednoczenie w spos├│b doskona┼éy. Oczywi┼Ťcie, ┼╝e nie, ale czy my porozumiewamy si─Ö na co dzie┼ä perfekcyjnym j─Özykiem polskim? Nie. Zdarzaj─ů nam si─Ö b┼é─Ödy j─Özykowe, lapsusy, b┼é─Ödy gramatyczne, sk┼éadniowe. To zupe┼énie naturalne. Nie nale┼╝y si─Ö tym absolutnie zra┼╝a─ç. Anglicy, W┼éosi, czy tez Niemcy tak┼╝e pope┼éniaj─ů b┼é─Ödy w swoich j─Özykach. Pi─Ökn─ů ide─ů jest d─ů┼╝enie do perfekcji i ja t─Ö ide─Ö popieram z ca┼éego serca, ale czasami musimy by─ç bardziej pragmatyczni. 22 latek Alex Rawlings m├│wi w 11 j─Özykach. Pod tym linkiem mo┼╝ecie zobaczy─ç jak sobie radzi: http://www.bbc.com/news/magazine-17101370

Pan Grzegorz Pisarski z Wroc┼éawia, kt├│ry w┼éada a┼╝ 35 j─Özykami, w tym ponad 20 biegle, jest or─Ödownikiem teorii, ┼╝e "najlepsz─ů metod─ů nauki j─Özyka s─ů konwersacje i ┼╝e ┼╝aden s┼éownik nie zast─ůpi rozmowy z drugim cz┼éowiekiem". Dlatego te┼╝, w ramach umowy barterowej, uczy swojego przyjaciela Harisza Batra, kt├│ry potrafi porozumie─ç si─Ö w 5 j─Özykach, niemieckiego w zamian za Hindi. Mo┼╝e ta metoda jest r├│wnie┼╝ dla Ciebie? Mo┼╝e znajdziesz osob─Ö, kt├│ra b─Ödzie chcia┼éa z Tob─ů konwersowa─ç przez Skype'a?

┼╗ycz─Ö Ci wielu sukces├│w! Pozdrawiam <3

23 (edytowany przez ultramiriam93 2015-07-03 11:43:11)

Ja znam osoby kt├│re ucz─ů si─Ö kilku j─Özyk├│w jednocze┼Ťnie ale to ju┼╝ po prostu trzeba mie─ç do tego zdolno┼Ťci poniewa┼╝ ja nie mog─Ö nauczy─ç si─Ö dobrze jednego ... zazdroszcz─Ö ludziom kt├│rzy tak potrafi─ů  ...

Zima zawsze mo┼╝e zaskoczy─ç cz┼éowieka..Chcesz nie czu─ç si─Ö zaskoczony. Doczytaj sobie wszystko o odpowiednim obuwiu na zim─Ö. Na pewno to http://martuusiak.bloog.pl/id,345615892 ÔÇŽ index.html Ci si─Ö mo┼╝e przyda─ç.

24 (edytowany przez VINCENTWROC2901 2015-07-16 15:26:15)

ultramiriam93 napisał/a:

Ja znam osoby kt├│re ucz─ů si─Ö kilku j─Özyk├│w jednocze┼Ťnie ale to ju┼╝ po prostu trzeba mie─ç do tego zdolno┼Ťci poniewa┼╝ ja nie mog─Ö nauczy─ç si─Ö dobrze jednego ... zazdroszcz─Ö ludziom kt├│rzy tak potrafi─ů  ...

ja te┼╝ ... dla mnie to jaka┼Ť abstrakcja

Twoje auto potrzebuje pomocy? Nie potrafisz sam poradzi─ç sobie z naprawami? Zajrzyj na http://pojazdjakuba.bloog.pl/id,3477715 ÔÇŽ index.html #1. Informacje przydatne dla ka┼╝dego.

25 (edytowany przez LEROY1575 2015-04-24 19:09:38)

zgadzam si─Ö trzeba mie─ç do tego zdolno┼Ťci, ale skoro czujesz si─Ö na si┼éach, ┼╝eby si─Ö uczy─ç trzech j─Özyk├│w to czemu nie smile wszystko zale┼╝y od Twoich predyspozycji i zaanga┼╝owania, a najwa┼╝niejsze to si─Ö nie poddawaj smile

Tylko u nas wyszukany prezent tapety winylowe do kuchni Znajd┼║ go tutaj!