1 (edytowany przez Leau 2014-04-22 08:33:18)

Temat: Arabski nie gryzie!

Ju┼╝ od dawna mam ksi─ů┼╝k─Ö "Arabski nie gryzie!". Kiedy rozwa┼╝a┼éem nauk─Ö j─Özyka, zdecydowa┼éem, ┼╝e jednak wybior─Ö perski lub arabski. Arabski jest raczej na pierwszym miejscu, poniewa┼╝ jest zdecydowanie wi─Öcej materia┼é├│w i jest bardziej popularny.
W┼éa┼Ťnie, materia┼éy... Na razie nie mam nic innego, opr├│cz "Arabski nie gryzie!". I w┼éa┼Ťnie tutaj mam pytanie, co do tej ksi─ů┼╝ki. Podr─Öcznik jest przejrzysty, ciekawy, a materia┼é wydaje si─Ö niez┼éy. Z tego co wiem pozycje Edgarda nie s─ů zbyt dobre, je┼Ťli chodzi o g┼é─Öbsz─ů nauk─Ö j─Özyka, jednak seria "... nie gryzie!" wydaje si─Ö naprawd─Ö dobra. Nie jestem tylko pewien co do prawdziwo┼Ťci tam przedstawianego arabskiego. Chodzi mi te┼╝ o s┼éownictwo. S┼éysza┼éem, ┼╝e gdy uczy si─Ö arabskiego, nale┼╝y korzysta─ç z wielu ┼║r├│de┼é, jednak na ko┼äcu mo┼╝na si─Ö po prostu zakr─Öci─ç w tym wszystkim. Kto┼Ť z was posiada t─ů ksi─ů┼╝k─Ö? Co o niej my┼Ťlicie? Bardzo by┼ébym wdzi─Öczny za recenzje tej pozycji.
Mo┼╝e kto┼Ť zna jakie┼Ť dobre, polskoj─Özyczne ksi─ů┼╝ki do arabskiego? Mog─ů by─ç po angielsku, jednak wtedy nauka b─Ödzie dla mnie m─Ök─ů i b─Öd─Ö ci─ůgle si─Ö obawia┼é, ┼╝e czego┼Ť nie rozumiem lub robi─Ö ┼║le.

Z g├│ry dzi─Ökuj─Ö. Wiem, ┼╝e to co napisa┼éem jest zagmatwane, ale my┼Ťl─Ö, ┼╝e wiecie o co chodzi.

2

Odp: Arabski nie gryzie!

http://www.lingea.pl/produkty/book-cnv-PLAR.asp

tu znajdziesz wszystko, co potrzebne na wyjazd do kraj├│w arabskich. B─Ödzie dobrym uzupe┼énieniem znajomo┼Ťci j─Özyka (a przydatne zwroty b─Ödziesz mia┼é ca┼éy czas pod r─Ök─ů) oraz przewodnika.
pozdrawiam smile

3

Dzi─Ökuj─Ö, jednak nie ucz─Ö si─Ö arabskiego, aby wyjecha─ç do kraj├│w arabskich. Tym bardziej nie potrzebuj─Ö rozm├│wek.

4 (edytowany przez login_cwiczebny 2014-04-24 16:26:52)

Mastering Arabic 1 & 2 - ca┼ékiem dobry kurs dla pocz─ůtkuj─ůcego.
All The Arabic You Never Learned The First Time Around - ┼éopatologicznie wyja┼Ťnione wa┼╝niejsze zagadnienia.
A Reference Grammar of Modern Standard Arabic - szerokie om├│wienie gramatyki, raczej dla ciekawskich kt├│rzy ju┼╝ co nieco ogarniaj─ů.

W polskich materiałach się nie orientuję, ale wydaje mi się, że daleko na nich nie zajedziesz.
Wcze┼Ťniej czy p├│┼║niej i tak trzeba si─Ö przesi─ů┼Ť─ç na publikacje anglosaskie i moim zdaniem lepiej od razu przyswaja─ç ichniejsz─ů terminologi─Ö.

Je┼Ťli chodzi o strony:

www.reddit.com/r/learn_arabic
www.youtube.com

5

Dzi─Ökuj─Ö bardzo.
Je┼Ťli chodzi o pozycje po angielsku - miejscami rozumiem prawie wszystko, a czasami nic. Gdyby m├│j angielski by┼éby lepszy, nie by┼éoby tego pytania, bo bez zastanowienia kupi┼ébym Teach Yourself albo inne podr─Öczniki polecane przez Was. Wiem, ┼╝e teraz ka┼╝dy poleci┼éby mi zostawi─ç inne j─Özyki i wzi─ů─ç si─Ö porz─ůdnie za angielski - moja nauczycielka od angielskiego jest ┼Ťwietna i bardzo wymagaj─ůca, a nauka dodatkowa wydaje si─Ö niepotrzebna. Potrzebuj─Ö po prostu czasu, bo takie szybkie kucie na nic dobrego nie wyjdzie.
Jeszcze raz dzi─Ökuj─Ö.

6

Arabskiego uczy┼éem si─Ö g┼éownie prywatnie i to jest najlepsze rozwi─ůzanie. Je┼Ťli chodzi o ksi─ů┼╝ki to zdecydowanie nie polecam ksi─ů┼╝ki EDGARD'a - ''Arabski Krok Dalej''. R├│wnie dobrze mo┼╝na sobie kupi─ç s┼éownik i na pami─Ö─ç si─Ö z niego uczy─ç. Poziom przedstawiony w tej ksi─ů┼╝ce jest tak niski, ┼╝e nie warto si─Ö tym w og├│le interesowa─ç, nawet gdyby rozdawane bylo za darmo. Najlepiej si─Ögn─ů─ç po ksi─ů┼╝ki obcoj─Özyczne. My┼Ťl─Ö, ┼╝e angielskoj─Özyczne s─ů najlepsze. A je┼╝eli kto┼Ť chce si─Ö uczy─ç arabskiego na powa┼╝nie to powinien chodzi─ç na korki do jakiego┼Ť arabisty - wtedy si─Ö mo┼╝e nauczy─ç.