Temat: Czy Ukrai┼äcy lubi─ů Polak├│w?

Co o tym s─ůdzicie?  Jak wiadomo ze wzgl─Öd├│w historyczno-politycznych nie przepadaj─ů za Rosjanami. A jaki maj─ů stosunek do Polak├│w? smile

2

Odp: Czy Ukrai┼äcy lubi─ů Polak├│w?

To wszystko zależy od człowieka. Ja znam Ukraińca z zachodniej Ukrainy, który mnie bardzo lubi:)

3

sonia01 napisał/a:

To wszystko zależy od człowieka. Ja znam Ukraińca z zachodniej Ukrainy, który mnie bardzo lubi:)

ja osobiscie milo wspominam ukraincow spotkanych w karpatach, w malych wioskach i na szlakach gorskich. same tereny zreszta wspaniale - sporo osob mowi jeszcze po polsku... nie wiem jak jest np. w kijowie, moze kiedys bede mogl to samemu sprawdzic:-)
pozdrawiam
Mariusz

4

Ja by┼éam we Lwowie i bardzo mi┼éo wspominam ten pobyt. Ukrai┼äcy, kt├│rych spotka┼éam byli przesympatyczni smile Og├│lnie wydaje mi si─Ö, ┼╝e nie s─ů jako┼Ť szczeg├│lnie uprzedzeni do Polak├│w.

5

Vikia napisał/a:

Ja by┼éam we Lwowie i bardzo mi┼éo wspominam ten pobyt. Ukrai┼äcy, kt├│rych spotka┼éam byli przesympatyczni smile Og├│lnie wydaje mi si─Ö, ┼╝e nie s─ů jako┼Ť szczeg├│lnie uprzedzeni do Polak├│w.

Pytanie, czy w Polakach nie ma uprzedzeń do Ukraińców.

6

Trafna uwaga, Apolejuszu.

Spotka┼éem si─Ö na Ukrainie z takimi reakcjami, ┼╝e nie wiem czy cokolwiek by mnie jeszcze zaskoczy┼éo. Czasem by┼éo bardzo sympatycznie, czasem troch─Ö mniej. Generalnie mam jednak wra┼╝enie, ┼╝e lubi─ů nas bardziej ni┼╝ Rosjan - i to nie tyczy si─Ö wy┼é─ůcznie zachodniej cz─Ö┼Ťci. Z wi─Ökszymi sympatiami natomiast spotyka┼éem si─Ö w┼éa┼Ťnie na wschodzie (w Doniecku i ┼üuga┼äsku), kt├│ry z regu┼éy w polskich mediach jest okre┼Ťlony jako bardzo "prorosyjski".

7

Dla mnie Ukraińcy zawsze byli pozytywnie nastawieni wink

pozdrawiam.

8

C├│┼╝, wielu z nich czuje si─Ö faktycznie Polakami, kt├│rych to rodzinom przypad┼éo wskutek politycznych rozgrywek okolicznych mocarstw ┼╝y─ç w niedojrza┼éym do w pe┼éni suwerennej egzystencji pa┼ästwie (przypomnijmy, ┼╝eby nie by┼éo niejasno┼Ťci: tradycyjna nazwa U_kraina nie zosta┼éa nadana w celu okre┼Ťlenia rejonu niezale┼╝nego, tylko regionu le┼╝─ůcego "na kraju", a dok┼éadnie "u kraju" teren├│w zwierzchnich, czyli Rzeczpospolitej i w┼éa┼Ťciwie pozosta┼éa semantycznie aktualna a┼╝ do wybuchu ruch├│w nacjonalistycznych w Europie ┼Ürodkowej w XIXw, kt├│rych to spontaniczno┼Ť─ç i oddolno┼Ť─ç by┼éa r├│wnie wielka, jak wielka by┼éa spontaniczno┼Ť─ç i swoboda ruch├│w oddolnych w wywiadzie Cesarstwa Rosyjskiego i Austriackiego). Na terenach obecnej Ukrainy ┼╝yje ogromna liczba potomk├│w cz─Ö┼Ťciowo znaturalizowanych rodzin polskich, kt├│re histori─Ö swojego pochodzenia przekazuj─ů po prostu w zaciszu czterech ┼Ťcian. Prosz─Ö nie zapomina─ç przy tym wszystkim, bo ju┼╝ nie b─Öd─Ö poszerza─ç w─ůtku, jak odmiennie by┼éa rozumiana definicja patriotyzmu jeszcze 300 lat wstecz! Tacy ludzie sami z siebie raczej nie b─Öd─ů komentowa─ç, zaprzecza─ç czy dementowa─ç okre┼Ťle┼ä typu "A, jeste┼Ť Ukrai┼äcem" kierowanych do nich bezpo┼Ťrednio. Ale w takich sytuacjach proponuj─Ö zrobi─ç jedn─ů prost─ů rzecz - zapyta─ç si─Ö o nazwisko; je┼╝eli b─Ödzie zbli┼╝one w wyd┼║wi─Öku do polskiego, zapytajcie si─Ö wprost, cho─ç mo┼╝e si─Ö to wyda─ç troch─Ö szokuj─ůce: "To w rzeczywisto┼Ťci jeste┼Ť Polakiem czy Rosjaninem?" Reakcja zapytanego - du┼╝a wdzi─Öczno┼Ť─ç. Dlaczego? Bo ci ludzie czuj─ů wdzi─Öczno┼Ť─ç, ┼╝e si─Ö ich znowu przyjmuje za swoich, w innym wypadku czuj─ů, ┼╝e si─Ö ich uwa┼╝a za gorszych (no, tu akurat m├│wi─Ö g┼é├│wnie o przyjezdnych). A skoro mowa o przyjezdnych - pracowa┼éam z wieloma, a jako ┼╝e znam ukrai┼äski, to chcia┼éam im zrobi─ç przyjemno┼Ť─ç i u┼╝ywa─ç ich j─Özyka, i wszyscy, po prostu bez wyj─ůtku wszyscy prosili, ┼╝eby m├│wi─ç do nich po polsku, ┼╝e nie trzeba, ┼╝e przecie┼╝ ten ukrai┼äski to praktycznie polski, wszystkie niepolskie s┼éowa s─ů z rosyjskiego, ┼╝e ten j─Özyk, kt├│rego oni u┼╝ywaj─ů, to nie jest ┼╝aden j─Özyk, tylko jaka┼Ť gwara, mieszanka, ┼╝e oni si─Ö w sumie tego troch─Ö wstydz─ů. Czuli si─Ö po prostu skr─Öpowani. Nie chc─ů podkre┼Ťlania ich "ukrai┼äsko┼Ťci".

Podsumowuj─ůc - Ukrai┼äc├│w (z Ukrainy) pozna┼éam wielu i przy zaprezentowanej powy┼╝ej postawie i pogl─ůdach nie zrobi┼éam sobie ┼╝adnego wroga. Dodam, ┼╝e nie s─ů to tylko moje, jednostkowe do┼Ťwiadczenia, zyskana sympatia nie by┼éa dzie┼éem wy┼é─ůcznie mojego uroku osobistego wink Moje obserwacje znajduj─ů pokrycie tak┼╝e w do┼Ťwiadczeniach innych znajomych mi os├│b. Czy nas lubi─ů? Odpowied┼║ nasuwa si─Ö sama. Kwestia ta w kontek┼Ťcie historycznych oczywi┼Ťcie jest nieco z┼éo┼╝ona, w koniec ko┼äc├│w zawsze byli┼Ťmy dla nich wzorem.

A, i na koniec dopisz─Ö co┼Ť, co mnie za ka┼╝dym razem bawi┼éo;  typowa reakcja obywatela Ukrainy: "To Ty nauczy┼éa┼Ť si─Ö m├│wi─ç po ukrai┼äsku? A po co???"

9

Uikasai, powiem Tobie tak - pozna┼éem wielu Ukrai┼äc├│w, kt├│rzy byli bardzo dumni z faktu w┼éa┼Ťnie bycia UKRAI┼âCAMI. I nie chodzi mi wy┼é─ůcznie o ludzi zamieszkuj─ůcych zachodnie po┼éacie tego kraju, lecz tak┼╝e Ukrain─Ö wschodni─ů (gdzie przebywa┼éem znacznie wi─Öcej). Przeci─Ötny Ukrainiec z Doniecka, mimo i┼╝ m├│wi po rosyjsku, a ukrai┼äski to dla niego jedynie j─Özyk administracji, zawsze podkre┼Ťla, ┼╝e on jest Ukrai┼äcem, tylko ┼╝e rosyjskoj─Özycznym. Za sugestie, ┼╝e m├│g┼éby by─ç Rosjaninem raczej by si─Ö obrazi┼é. Pozna┼éem tylko jednego cz┼éowieka, kt├│ry by┼é zatwardzia┼éym rusofilem, ale mia┼éo to zwi─ůzek z tym, ┼╝e przeprowadzi┼é si─Ö do Moskwy. Ukrai┼äcy m├│wi─ůcy po rosyjsku wcale nie czuj─ů si─Ö mniej ukrai┼äscy od tych, kt├│rzy mieszkaj─ů na zachodzie. I ka┼╝dy z nich mia┼é raczej podziw dla mnie, ┼╝e pr├│buj─Ö si─Ö uczy─ç ukrai┼äskiego, mimo ┼╝e sami nim dobrze nie w┼éadali. I ka┼╝dy podkre┼Ťla, ┼╝e JEST UKRAI┼âCEM, a nie Rosjaninem.

W Kijowie bra┼éem natomiast swego czasu udzia┼é w chodzeniu po tamtejszych osiedlach z miejscowymi punkami i zamalowywaniu napis├│w rosyjskich na ukrai┼äskie - trudno o bardziej wyrazisty przejaw dumy z w┼éasnego j─Özyka i narodu. Znajomy, u kt├│rego mieszka┼éem mia┼é flag─Ö ukrai┼äsk─ů wywieszon─ů w pokoju - przypadek?

We Lwowie natomiast rozr├│┼╝nienie na Ukrai┼äc├│w i "Lach├│w" jest bardzo zauwa┼╝alne - gdyby faktycznie tylu Ukrai┼äc├│w czu┼éo si─Ö Polakami to kwestia cmentarza orl─ůt nigdy by nie budzi┼éa tyle kontrowersji. Jakbym mia┼é si─Ö spyta─ç kt├│rego┼Ť z moich znajomych z Lwowa czy jest Polakiem czy Rosjaninem, to nie spodziewa┼ébym si─Ö jakiego┼Ť wyrazu wdzi─Öczno┼Ťci z jego strony. Jeden z nich rozmawiaj─ůc ze mn─ů powiedzia┼é, ┼╝e w sumie to on nienawidzi Polak├│w i Rosjan (co nie przeszkadza┼éo mu ze mn─ů rozmawia─ç) - kim wi─Öc jest twoim zdaniem? Owszem - lubi─ů podkre┼Ťla─ç polskie korzenie, ale mniej wi─Öcej na tej samej zasadzie jak ja lubi─Ö podkre┼Ťla─ç moje niemieckie.

Podobne teorie jakoby Ukrai┼äcy byli Rosjanami lub Polakami to jest produkt rosyjskiego i polskiego imperializmu. Obydwa te pa┼ästwa nigdy nie chcia┼éy uzna─ç, ┼╝e pomi─Ödzy Karpatami a Dnieprem istnieje wsp├│lnota, kt├│ra nie pasuje do ┼╝adnego z nich. I zamiast propagowa─ç pogl─ůdy jakoby Ukrai┼äcy byli sztucznym narodem lepiej by┼éoby gdyby┼Ťmy ich szanowali i traktowali jak r├│wnych, a nie jak mieszank─Ö polsko-rosyjsk─ů.

10

No tak. Tylko ja proponuj─Ö, ┼╝eby spr├│bowa─ç ugry┼║─ç problem z drugiej strony, od tej zwi─ůzanej z zapatrywaniem si─Ö na ich korzenie ich rodzic├│w , dziadk├│w... Proponuj─Ö uchwycenie szerszego obrazu, a nie wyrywkowego antagonizmu rosyjsko-ukrai┼äskiego. W chwili obecnej m┼éody Ukrainiec - na Ukrainie - b─Ödzie podkre┼Ťla┼é swoj─ů ukrai┼äsko┼Ť─ç, ale szczeg├│lnie w celu podkre┼Ťlenia swojej nie-rosyjsko┼Ťci i to jest zrozumia┼ée, oczywiste. A co mia┼éby innego zrobi─ç? Zwr├│ci─ç si─Ö w kierunku Rosji? Chyba tylko przy sk┼éonno┼Ťciach masochistycznych. Spr├│buj dla odmiany popyta─ç w r├│┼╝nych cz─Ö┼Ťciach Ukrainy - tylko na lito┼Ť─ç, kogo┼Ť starszego lub powa┼╝niejszego ni┼╝ nastolatki i studenci, co naj┼éatwiej chyba ulegaj─ů propagandzie - jaki obr├│t sytuacji uwa┼╝aliby za najatrakcyjniejszy: pozostawienie suwerenno┼Ťci kraju z zachowaniem status quo, a mo┼╝e nie mieli by nic przeciwko rozbiciu kraju na dwie cz─Ö┼Ťci, a mo┼╝e nawet przeciwko wcieleniu kt├│rej┼Ť z nich do kt├│rego┼Ť z s─ůsiad├│w...? Nie b─Öd─Ö Ci dawa─ç gotowych odpowiedzi i zabiera─ç przyjemno┼Ť─ç z odkrywania z┼éo┼╝ono┼Ťci nastroj├│w politycznych na Ukrainie.

Powiem tak : nie chc─Ö tu szczeg├│lnie dyskredytowa─ç twoich do┼Ťwiadcze┼ä i zapa┼éu. Po prostu widz─Ö, ┼╝e prezentujesz postaw─Ö, jak─ů sama prezentowa┼éam t─Ö oko┼éo dekad─Ö temu. Mam za sob─ů etap pomara┼äczowej rewolucji, uporczywe naciskanie policjant├│w i urz─Ödnik├│w, a┼╝ zrezygnowali z m├│wienia do mnie po rosyjsku itd. Tylko to wszystko odbywa┼éo si─Ö w┼Ťr├│d bardzo m┼éodych ludzi. W tym czasie dosz┼éo do tego du┼╝o rozm├│w, lektur, wi─Öksze zainteresowanie polityk─ů i przede wszystkim du┼╝o kontakt├│w z doros┼éymi ju┼╝ Ukrai┼äcami na gruncie zawodowym i z m┼éodzie┼äczej naiwno┼Ťci nie zosta┼éo ju┼╝ nic.

Specjalnie nie porusza┼éam kwestii Lwowa i najbardziej tam widocznych antagonizm├│w( z prostego powodu; najbardziej za┼╝arte spory tocz─ů si─Ö mi─Ödzy najbardziej zbli┼╝onymi stronami, jak to ┼éadnie wida─ç na przyk┼éadzie antagonizm├│w religijnych), tak samo jak ┼Ťwiadomie nie rusza┼éam kwestii niech─Öci do "Lach├│w". My┼Ťla┼éam, ┼╝e przyczyn historycznie utrwalonej gdzieniegdzie niech─Öci nie trzeba t┼éumaczy─ç - ┼╝adn─ů nowo┼Ťci─ů nie jest pogl─ůd, ┼╝e Rzeczpospolita powinna jednak w swoim czasie w┼é─ůczy─ç Ukrain─Ö jako r├│wnorz─Ödnego partnera do Korony. Prosili, prosili, nie dostali zgody na t─Ö - nie ma co si─Ö burzy─ç przeciw oczywisto┼Ťciom - nobilitacj─Ö, odpowiedzi─ů by┼éa nienawi┼Ť─ç wzgardzonej grupy spo┼éecze┼ästwa. Ju┼╝ par─Öset lat temu ci─Ö┼╝ko by┼éo przekona─ç si─Ö do traktowania na r├│wni grupy, kt├│rej stopie┼ä zaawansowania cywilizacyjnego by┼é kilka stopni z ty┼éu. Lw├│w, jako obiekt najwi─Ökszych przepychanek, si┼é─ů rzeczy b─Ödzie ogniskowa┼é najgor─Ötsze spory i emocje na zasadzie mechanizmu dzia┼éania wspomnianych wy┼╝ej antagonizm├│w religijnych. Dla przyk┼éadu to samo tyczy si─Ö Wilna.

Wcale si─Ö nie dziwi─Ö, ┼╝e byli zdziwieni, ┼╝e si─Ö pr├│bowa┼ée┼Ť nauczy─ç ich j─Özyka - sami go nie znaj─ů, a obcokrajowiec si─Ö go uczy! Tylko nie wiem, czy odr├│┼╝niasz podziw od zdziwienia, czy te┼╝ zadziwienia. Jak ju┼╝ pisa┼éam w poprzednim po┼Ťcie, ci doro┼Ťli, ukszta┼étowani ju┼╝ ludzie m├│wili mi po prostu "Po co???"
Je┼Ťli tak g┼é─Öboko wierzysz w s┼éuszno┼Ť─ç nacjonalizmu ukrai┼äskiego, to proponuj─Ö zapozna─ç si─Ö z literatur─ů dotycz─ůc─ů rzeczywistego obrazu rozwoju ruch├│w nacjonalistycznych w obu Galicjach w II po┼é. XIX i na pocz. XXw. Geneza "ukrai┼äsko┼Ťci" i towarzysz─ůce tym ruchom absurdy sprawiaj─ů, ┼╝e inaczej zaczyna si─Ö patrze─ç na wsp├│┼éczesn─ů map─Ö polityczn─ů. Uroczym przyk┼éadem byli np. tacy bracia Szeptyccy i nie by┼é to odosobniony przypadek. Przecie┼╝ sama nazwa "Ukrainiec" we wsp├│┼éczesnym znaczeniu jest sztucznym tworem narzuconym przez polityk─Ö austriack─ů. A sam w og├│le fakt zaistnienia Ukrainy jako odr─Öbnej jednostki pa┼ästwowej jest przede wszystkim politycznych rozgrywek o Galicje mi─Ödzy Austriakami a Polakami. Stawianie m┼éodych punk├│w z Kijowa w tym kontek┼Ťcie tr─ůci troch─Ö naiwno┼Ťci─ů. Ale po┼╝yjemy, to zobaczymy co powiedz─ů za jakie┼Ť 20 lat.

Wiele w─ůtk├│w mo┼╝na poruszy─ç, ale przy┼Ťwieca mi przy tym ch─Ö─ç podkre┼Ťlenia historycznego osadzenia podstaw odczuwania sympatii i antypatii Ukrai┼äc├│w wobec Polak├│w. Bo lubi─ů nas i nie lubi─ů, ale zazwyczaj jest to albo wielka sympatia, albo wielka nienawi┼Ť─ç, czyli du┼╝e emocje. Bardziej to ciekawi mnie, jak roz┼éo┼╝y┼éyby si─Ö te emocje w przypadku jaki┼Ť wi─Ökszych przetasowa┼ä na wschodnioeuropejskiej scenie politycznej...

...ale to ju┼╝ temat na zupe┼énie inn─ů dyskusj─Ö:)

11

uikasai napisał/a:

No tak. Tylko ja proponuj─Ö, ┼╝eby spr├│bowa─ç ugry┼║─ç problem z drugiej strony, od tej zwi─ůzanej z zapatrywaniem si─Ö na ich korzenie ich rodzic├│w , dziadk├│w... Proponuj─Ö uchwycenie szerszego obrazu, a nie wyrywkowego antagonizmu rosyjsko-ukrai┼äskiego. W chwili obecnej m┼éody Ukrainiec - na Ukrainie - b─Ödzie podkre┼Ťla┼é swoj─ů ukrai┼äsko┼Ť─ç, ale szczeg├│lnie w celu podkre┼Ťlenia swojej nie-rosyjsko┼Ťci i to jest zrozumia┼ée, oczywiste. A co mia┼éby innego zrobi─ç? Zwr├│ci─ç si─Ö w kierunku Rosji? Chyba tylko przy sk┼éonno┼Ťciach masochistycznych. Spr├│buj dla odmiany popyta─ç w r├│┼╝nych cz─Ö┼Ťciach Ukrainy - tylko na lito┼Ť─ç, kogo┼Ť starszego lub powa┼╝niejszego ni┼╝ nastolatki i studenci, co naj┼éatwiej chyba ulegaj─ů propagandzie - jaki obr├│t sytuacji uwa┼╝aliby za najatrakcyjniejszy: pozostawienie suwerenno┼Ťci kraju z zachowaniem status quo, a mo┼╝e nie mieli by nic przeciwko rozbiciu kraju na dwie cz─Ö┼Ťci, a mo┼╝e nawet przeciwko wcieleniu kt├│rej┼Ť z nich do kt├│rego┼Ť z s─ůsiad├│w...? Nie b─Öd─Ö Ci dawa─ç gotowych odpowiedzi i zabiera─ç przyjemno┼Ť─ç z odkrywania z┼éo┼╝ono┼Ťci nastroj├│w politycznych na Ukrainie.

Widzisz, problem polega niestety na tym, ┼╝e obecnie wa┼╝niejszy jest w┼éa┼Ťnie antagonizm ukrai┼äsko-rosyjski i ukrai┼äsko-polski (nie ┼éud┼║my si─Ö - w opozycji do nas r├│wnie┼╝ si─Ö okre┼Ťlaj─ů) ni┼╝ jakie┼Ť w─ůtpliwe korzenie. Bior─ůc pod uwag─Ö, ┼╝e 100 lat temu ogromna cz─Ö┼Ť─ç tych ludzi nie potrafi┼éa poda─ç swojej przynale┼╝no┼Ťci narodowej radzi┼ébym si─Ö wstrzyma─ç z rzekomym polskim b─ůd┼║ rosyjskim pochodzeniem.
O tych sprawach rozmawia┼éem r├│wnie┼╝ z osobami starszymi (od zwyk┼éych robotnik├│w po  profesor├│w uniwersytetu) i nie widzia┼éem wielkich r├│┼╝nic. Owszem zdarza┼éo si─Ö, ┼╝e osoba ze wschodu uwa┼╝a┼éa, ┼╝e Polska mog┼éaby sobie zabra─ç Lw├│w, bo dla niej wa┼╝niejsze by┼éy granice Ukrainy a┼╝ po Don. Prawda jednak jest taka, ┼╝e podobne rozmowy to tylko spekulacje nie maj─ůce ┼╝adnego pokrycia w rzeczywisto┼Ťci. R├│wnie dobrze mog─Ö uzna─ç prawa Niemc├│w do Szczecina, ale czy to czyni ze mnie nie-Polaka? Nie s─ůdz─Ö.

uikasai napisał/a:

Wcale si─Ö nie dziwi─Ö, ┼╝e byli zdziwieni, ┼╝e si─Ö pr├│bowa┼ée┼Ť nauczy─ç ich j─Özyka - sami go nie znaj─ů, a obcokrajowiec si─Ö go uczy! Tylko nie wiem, czy odr├│┼╝niasz podziw od zdziwienia, czy te┼╝ zadziwienia. Jak ju┼╝ pisa┼éam w poprzednim po┼Ťcie, ci doro┼Ťli, ukszta┼étowani ju┼╝ ludzie m├│wili mi po  prostu "Po co???"
(...)
Stawianie m┼éodych punk├│w z Kijowa w tym kontek┼Ťcie tr─ůci troch─Ö naiwno┼Ťci─ů. Ale po┼╝yjemy, to zobaczymy co powiedz─ů za jakie┼Ť 20 lat.

Wierz mi, Ukrainiec, kt├│ry by┼é pod wra┼╝eniem mojej ch─Öci nauki ukrai┼äskiego by┼é cz┼éowiekiem r├│wnie ukszta┼étowanym i na dodatek cz┼éonkiem Partii Region├│w, wi─Öc teoretycznie jakiej┼Ť mi┼éo┼Ťci do ukrai┼äskiej mowy si─Ö po nim nie spodziewa┼éem. A jednak. Podam Ci kolejny przyk┼éad: jeden znajomy ukrai┼äski zna tak sobie (na wschodzie to faktycznie powszechne), ale zamierza swoje dziecko wychowywa─ç w┼éa┼Ťnie w tym j─Özyku. I nie radzi┼ébym dewaluowa─ç tu znaczenia m┼éodzie┼╝y, bo tak si─Ö sk┼éada, ┼╝e to w┼éa┼Ťnie oni za par─Ö lat b─Öd─ů stanowi─ç o sile tego kraju, a osoby pami─Ötaj─ůce ZSRR powoli odejd─ů w niebyt.

uikasai napisał/a:

Je┼Ťli tak g┼é─Öboko wierzysz w s┼éuszno┼Ť─ç nacjonalizmu ukrai┼äskiego, to proponuj─Ö zapozna─ç si─Ö z literatur─ů dotycz─ůc─ů rzeczywistego obrazu rozwoju ruch├│w nacjonalistycznych w obu Galicjach w II po┼é. XIX i na pocz. XXw. Geneza "ukrai┼äsko┼Ťci" i towarzysz─ůce tym ruchom absurdy sprawiaj─ů, ┼╝e inaczej zaczyna si─Ö patrze─ç na wsp├│┼éczesn─ů map─Ö polityczn─ů. Uroczym przyk┼éadem byli np. tacy bracia Szeptyccy i nie by┼é to odosobniony przypadek. Przecie┼╝ sama nazwa "Ukrainiec" we wsp├│┼éczesnym znaczeniu jest sztucznym tworem narzuconym przez polityk─Ö austriack─ů. A sam w og├│le fakt zaistnienia Ukrainy jako odr─Öbnej jednostki pa┼ästwowej jest przede wszystkim politycznych rozgrywek o Galicje mi─Ödzy Austriakami a Polakami.

Ja nie wierz─Ö w s┼éuszno┼Ť─ç jakiegokolwiek nacjonalizmu (pomijaj─ůc fakt, ┼╝e jest to zjawisko ciekawe same w sobie). Narody to BYT SZTUCZNY i przede wszystkim wytw├│r polityki. Tylko przypadek sprawi┼é, ┼╝e jest dzi┼Ť jeden nar├│d niemiecki lub jeden polski - r├│wnie dobrze m├│g┼éby by─ç podzia┼é w Niemczech na p├│┼énoc-po┼éudnie, a w Polsce na narody powsta┼ée z r├│┼╝nych zabor├│w. Nie ma czego┼Ť takiego jak narody, kt├│re istnia┼éy od zawsze.
Dlatego nie twierdz─Ö, ┼╝e Ukrai┼äcy istniej─ů od zawsze (podobnie jak Polacy). Je┼Ťli jednak okre┼Ťlana liczba os├│b na okre┼Ťlonym terytorium okre┼Ťla siebie mianem narodu i na dodatek uznaje to ca┼éy ┼Ťwiat opr├│cz polskich i rosyjskich szowinist├│w to trudno mi to kwestionowa─ç. A to, ┼╝e jeden Szeptycki uwa┼╝a┼é si─Ö za Polaka a drugi za Ukrai┼äca nie znaczy, ┼╝e kt├│ry┼Ť z tych narod├│w ma wi─Öksz─ů s┼éuszno┼Ť─ç istnienia.

uikasai napisał/a:

Bardziej to ciekawi mnie, jak roz┼éo┼╝y┼éyby si─Ö te emocje w przypadku jaki┼Ť wi─Ökszych przetasowa┼ä na wschodnioeuropejskiej scenie politycznej...

Mnie o tyle nie ciekawi, bo:
1. To co się wydarzyło to już się nie odstanie, a w historii nie ma gorszych i tak naprawdę bardziej bezowocnych rzeczy niż spekulacje.
2. Je┼Ťli puszcz─Ö wodze fantazji, to jednak s─ůdz─Ö, ┼╝e obecny wariant jest lepszy od jakiegokolwiek innego jaki mog─Ö sobie wyobrazi─ç. Bo ewentualna wojna domowa na Ukrainie w latach 90. by┼éaby czym┼Ť znacznie gorszym ni┼╝ to z czym mieli┼Ťmy do czynienia w Jugos┼éawii. Na dodatek jeszcze niestabilne pa┼ästwo posiadaj─ůce ├│wcze┼Ťnie bro┼ä atomow─ů... Nie, lepiej o tym nie my┼Ťle─ç.

uikasai napisał/a:

Wiele w─ůtk├│w mo┼╝na poruszy─ç, ale przy┼Ťwieca mi przy tym ch─Ö─ç podkre┼Ťlenia historycznego osadzenia podstaw odczuwania sympatii i antypatii Ukrai┼äc├│w wobec Polak├│w. Bo lubi─ů nas i nie lubi─ů, ale zazwyczaj jest to albo wielka sympatia, albo wielka nienawi┼Ť─ç, czyli du┼╝e emocje.

O, i tu si─Ö zgodz─Ö smile

12

Lubi─ů big_smile big_smile za Rosjanami nie przepadaj─ů ale Polak├│w lubi─ů big_smile

13

A jak jest teraz? Od momentu powstania tego tematu ich sytuacja polityczna, nasza zreszta te┼╝ du┼╝o si─Ö zmieni┼éa. Nadal maj─ů do nas pozytywny stosunek?  Chodzi mi przede wszystkim o zachodni─ů cz─Ö┼Ť─ç bo kiedy┼Ť kto┼Ť mi powiedzia┼é ┼╝e jednak zach├│d jest negatywnie nastawiony.

14

SeDay, ale to jest naprawde trudne pytanie. Mieszkam na Ukrainie Srodkowej, tu nikt nie uwaza Polakow za wrogow, niektorzy osoby ich lubia, maja polskie korzenie itd, ale na Zachodzie sa rozne ludzi. Mamy dosc wszielkiego smiecia w przeszlosci przeciez. sad Ale wogl to lubia lub sa obojetni.

15

My ukrai┼äscy, kochamy naszych go┼Ťci, zw┼éaszcza z zagranicy. My lubimy cz─Östowa─ç wszystkich swoim barszczem, salom I gorzalkoj(40-70%), tak ┼╝e uwa┼╝ajcie smile po gorzalce bywa po ru┼╝nemu. Uwa┼╝am ze jecha─ç do nas mo┼╝na bezpiecznie, lepiej przez biuro turystyczne albo dobrych znajomych, tego ┼╝e na lotniskach, dworcach kolejowych w transporcie na obcokrajowc├│w mog─Ö cieka─ç aferzy┼Ťci, z┼éodziei kieszonkowe, ich nie wiele ale wakacie mog─Ö zepsu─ç.

My (jak I wszystkie ludzie na ┼Ťwiece) nie lubimy kiedy wpadaj─ů w nasze kasze, a zw┼éaszcza kiedy w jej pluj─ů(jak to ostatnio robi─ů Rosjanie).

W sile niedawnej powojennej historii(druga wojna ┼Ťwiatowa) polaki walczyli za Polsk─Ö a nasze dziadkowie za Ukrain─Ö niepodleg┼ée. Temu na granicznych terytoriach jest wiele rodzin w kt├│rych albo ukraincy zabili bliskich albo odwrotnie. Z tym ju┼╝ nic nie zrobi─ç, temu jest jaka┼Ť nienawi┼Ť─ç jednych do drugich. To son w Lwowskiej, Wo┼éy┼äskiej nieco w Tarnopolskiej I  Czerniowieckiej olastjach ale w calem to teraz ju┼╝ ludzi  bardzo przyjazne stawi si─Ö do polak├│w. A w innych oblastjach w og├│le tej problemy nie ma.

16

W┼Ťr├│d os├│b m┼éodych trudno jest znale┼║─ç kogo┼Ť, kto by nie lubi┼é Polak├│w ze wzgl─Öd├│w hisorycznyj! Najwy┼╝ej to jakies nieudane do┼Ťwiadczenie komunikowania mo┼╝e do tego doprowadzi─ç.
Osobi┼Ťcie ja Polak├│w i Polsk─Ö bardzo lubi─Ö!

17

My┼Ťl─Ö, ┼╝e lubi─ů Polak├│w smile

18

lebron 13 low
adidas outlet
michael kors outlet
burberry scarf
nike air zoom pegasus 32
reebok outlet
nmd r1
fitflops sale clearance
nike air force 1
adidas tubular
nike roshe run
yeezy sneakers
links of london
michael kors
tom ford glasses
gucci belt
jordan retro
hogan outlet
atlanta falcons jersey
yeezy boost 350
michael kors outlet handbags
yeezy boost 350
pandora jewelry
golden goose
michael kors outlet store
james harden shoes
patriots jersey
jordan retro
pandora bracelet
adidas tubular
air max 95
asics running shoes
lebron 14
jordans for cheap
kyrie 3
adidas nmd
timberland outlet
true religion jeans
hogan outlet online
longchamp outlet
ultra boost
falcons jersey
longchamp
true religion
hermes belt
baseball jerseys
harden shoes
yeezy boost 350
nike air zoom
adidas neo online shop
kobe basketball shoes
cheap jordans
nike air max
yeezy boost
air jordan 12
yeezy boost
basketball shoes
nike lebron 14
longchamp bags
adidas tubular UK
adidas yeezy
michael kors factory outlet
jordan shoes
nike roshe run
links of london
yeezy shoes
air jordan
yeezy boost
jordan shoes
kobe shoes
nike air max 90
converse shoes
kyrie irving shoes
michael kors purses
true religion outlet
cheap jordan shoes
converse outlet
nike polo
yeezy boost
longchamps
adidas ultra boost
nike air max 2018
jordan 13
patriots jerseys
air jordan 11
kobe bryant shoes
under armour curry 3
lebron james shoes
jordan retro 13
adidas nmd r1
yeezy boost 350 v2
longchamp handbags
nike air force 1
kobe 9
michael kors outlet
timberland shoes
lebron 13
vibram fivefingers
nike huarache
chrome hearts
adidas ultra boost 3.0
longchamp handbags
michael kors outlet online
nike air max 90
adidas store
nike huarache
cheap jordans
adidas superstar UK
jordan shoes
curry 4
pandora charms
nike mercurial vapor
cartier bracelet
air max 2018
adidas stan smith women
nike huarache sale
nmd
true religion jeans
louboutin shoes
prada eyeglasses
kobe shoes
gucci belts
nmd
jordan 6
retro jordans
michael kors outlet store
adidas outlet online
nike zoom
chrome hearts online
huarache shoes
longchamp bags
nike roshe run one
adidas shoes
basketball shoes
air max 90
roshe run
light up shoes
yeezy boost 350 v2
irving shoes
nike huarache
adidas nmd r1
air max 90
adidas gazelle
air max 90
air jordan shoes
yeezy
led light up shoes
cheap nfl jerseys china
huarache shoes
kobe 9
adidas yeezy boost
longchamp
golden goose
tory burch shoes
michael kors outlet online
cheap jordans
kobe 11
michael kors handbags
adidas nmd
fitflops
true religion outlet
longchamp bags
nike zoom
kobe basketball shoes
adidas nmd
adidas neo
lacoste online shop
michael kors handbags
kobe bryant shoes
hermes belt
adidas nmd
curry 3
ferragamo belt
converse shoes
http://www.nikedunks.us.org
adidas gazelle sale
kobe sneakers
nfl jerseys
nike air force 1 high
adidas nmd
cartier love bracelet
michael kors outlet
adidas ultra boost
lebron 13 shoes
fitflops sale
nike air max 2017
adidas ultra boost 3.0
fitflops clearance
van cleef arpels
tory burch shoes
new england patriots jerseys
adidas online shop
tom ford sunglasses
led shoes
air max
http://www.uggoutlet.uk
golden goose sneakers
chrome hearts outlet
adidas superstar
nike mercurial
adidas tubular
adidas stan smith men
michael jordan shoes
nike air max 2016
nike air max 90
michael jordan shoes
cheap jordans
nike dunks
adidas yeezy boost
yeezy shoes
cheap jordans
air force ones
jordan 4
nike roshe run
lacoste outlet
yeezy shoes
prada sunglasses
retro jordans
cheap nhl jerseys
jordan 12
pandora jewelry
pandora bracelet
chrome hearts
adidas nmd
christian louboutin shoes
golden goose sneakers
hermes belts for men
real jordans
nike kyrie 3
michael kors handbags sale
yeezys
lacoste polo
michael kors outlet
air jordan shoes
gucci belts for men
michael kors handbags
lebron shoes
longchamp handbags
cheap nfl jerseys
nike air zoom structure 19
nhl jerseys
yeezy
stephen curry shoes
nike air max
longchamp longchamps
adidas superstar
ultra boost 3.0
curry 2
mlb jerseys
nike air force 1 low
adidas yeezy
light up shoes
curry 3
adidas yeezy boost
adidas stan smith
asics sneakers
nike air max95
ferragamo sale
nike air force
longchamp
michael kors outlet
michael kors factory outlet
kobe 11
pandora charms
jordan 11
air jordan 6
links of london sale
adidas stan smith uk
yeezy boost 350 v2
vanvan cleef and arpels
curry shoes
air jordan
jordan retro
air jordans
adidas ultra boost
converse outlet store
michael kors outlet
dior sunglasses
adidas stan smith
golden goose outlet
adidas tubular x
nike roshe one
adidas outlet
nike air force

19

a co to takiego

20 (edytowany przez Olga123 2018-04-21 14:48:35)

Mieszkam na Ukrainie i nigdy nie s┼éysza┼éam, aby kto┼Ť ┼║le si─Ö wypowida┼é o Polakach!
Ucz─Ö polskiego i zwykle moi uczniowie, kt├│rzy ju┼╝ byli kiedy┼Ť w Polsce, m├│wi─ů, ┼╝e Polacy s─ů bardzo sympatyczni i otwarci! smile

21

Chyba na ogół się lubimy, chociaż wiele zależy od konkretnej osoby

22

chenlina20180815
pandora outlet
tiffany jewelry
lebron 14
the north face jackets
north face outlet
michael kors outlet clearance
adidas slides
soldier 9
supreme hoodie
nfl jerseys wholesale
philipp plein
oakley sunglasses
puma slides
visconti pens
police sunglasses
supreme clothing
adidas outlet
harden vol 2
adidas outlet store
hermes kelly bag
ŃâŐŃéĄŃéş Ńé╣ŃâőŃâ╝ŃéźŃâ╝
ray ban sunglasses
longchamp handbags
off-white clothing
persol sunglasses
nike air force 1
victoria's secret outlet
ray ban sunglasses for women
soccer jerseys
nike tennis
oakley sunglasses
coach outlet
pandora jewelry
michael kors handbags
manolo blahnik
michael kors handbags sale
swarovski crystal
ralph lauren polo
uggs outlet
nhl jerseys
air jordan 6
ralph lauren outlet
lebron 13
nfl jerseys
nike sb
maglia calcio
marc jacobs bags
nike trainers
nike air max 270
pandora charms
columbia outlet
sac longchamp
adidas store
fitflop sandals
ralph lauren polo
oakley sunglasses
coach factory outlet
linda farrow sunglasses
nfl jerseys
coach outlet
kate spade purse
adidas stan smith
nike uk
hollister clothing
soccer jerseys
vans shoes
mk purse
cheap michael kors bags
ralph lauren outlet
ronaldo jersey
longchamp handbags
under armour shoes
converse shoes
cheap mlb jerseys
longchamp handbags
audemars piguet watches
birkenstock sandals
louboutin shoes
mont blanc
jordan shoes
parajumpers jackets
burberry outlet
nike air max
ralph lauren
versace clothing
stuart weitzman shoes
stussy
ysl makeup
nike sb
cartier bracelet
tiffany jewelry
kate spade outlet
nike air max
spalding basketball
nike epic react
birkenstock sandals
nike outlet store
cheap nfl jerseys
nike cortez
tory burch shoes
nfl jersey
hundreds clothing
balenciaga shoes
ralph lauren outlet
pandora jewelry
new balance
baseball bats
kobe 11
nike shoes
supreme clothing
tag heuer watches
puma shoes
nike trainers
timberland boots
fila shoes
kate spade outlet
coach handbags
belstaff jackets
prada sunglasses
camisetas de f├║tbol
new balance shoes
prada handbags
air jordan 3
adidas nmd
pandora jewelry
nike air max
nike free run
versace sunglasses
adidas nmd
ralph lauren outlet
shoe carnival
prada
fitflops
tommy hilfiger shirts
links of london jewellery
nike blazer
salvatore ferragamo
reebok shoes
christian louboutin
adidas superstar
lebron 15
huarache
harden vol 1
nike tn
yeezy 500
nike outlet store
polo shirts
nike factory store
tory burch shoes
philipp plein outlet
coach outlet sale
snapback hats
camisetas de f├║tbol
hermes belt
wedding shoes
michael kors outlet
oakley sunglasses
supreme clothing
puma fenty
nike air max
nike presto
jordan shoes
versace handbags
cheap mlb jerseys
jordan 11
woolrich jackets
soccer jersey
the north face
ray ban sunglasses
jordans
jordan 14
oakley sunglasses outlet
skechers shoes
marc jacobs handbags
true religion
timberland boots
canada goose outlet
michael kors handbags
stephen curry jersey
true religion
levi's jeans
saint laurent sunglasses
north face jackets
soccer jerseys
ralph lauren polo
oakley sunglasses
oakley sunglasses
breguet watches
converse shoes
jordan shoes
kd shoes
ugg boots
ambassador 10
canada goose outlet
air max 97
nike free run
ray ban sunglasses cheap
nike lunarglide
kate spade handbags
yoga pants
russell westbrook shoes
nike shoes for women
burberry canada
air jordan 1
pandora jewelry canada
lululemon sale
coach handbags
coach outlet online
jordans
air jordan 8
balenciaga triple s
tom brady jersey
oakley sunglasses
ferragamo belt
fitflops
maillot de foot pas cher
longchamp outlet
curry shoes
air jordan 12
ralph lauren
football shirts
lebron soldier 11
mishka clothing
coach outlet online
adidas jeremy scott
ralph lauren
nike air max plus
nike shoes
tory burch
mlb jerseys
bottega veneta handbags
coach factory outlet
undefeated clothing
nike air max 2018
coach outlet store online clearance
mbt shoes
timberland boots
fitflops
dansko shoes
moose knuckles jackets
snapback hats
christian louboutin outlet
lebron james jersey
nine west shoes
ray ban sunglasses
vibram shoes
ray ban sunglasses
beats headphones
supreme pas cher
canada goose sale
jordan pas cher
air max 95
off-white clothing
maui jim sunglasses
fussball trikots
michael kors purse
breitling watches
longchamp
michael kors handbags
nike basketball shoes
nike flip-flops
alexander mcqueen
jordan shoes
nfl jerseys
hermes birkin bag
sophia webster
kobe shoes
kd 10
coach outlet
michael kors handbags
bvlgari jewelry
pandora charms
north face jackets
asics running shoes
suicoke sandals
polo outlet
maillot de foot
scarpe mbt
nike factory store
adidas ultra boost
malone souliers
mac cosmetics
cheap supra shoes
longchamp handbags
balenciaga shoes
kate spade outlet
oakley sunglasses
miu miu sunglasses
birkenstock outlet
nba jerseys
lee jeans
fitflops
fingerlings monkey
miu miu shoes
nike running shoes
nike air max
ugg boots
coach outlet
ralph lauren
converse shoes
true religion outlet
swarovski crystal
ralph lauren outlet
lebron 15
light up shoes
air jordan 5
nike outlet
vans old skool
michael kors handbags
flipflops
under armour shoes
tiffany bracelet
nike factory store
y-3 shoes
kyrie 3
nfl jerseys
michael kors outlet
basketball shoes
mcm bagsk
soldier 10
manolo blahnik
coach handbags
nike flight bonafide
michael kors bags
oakley sunglasses cheap
ray ban sunglasses outlet
russell wilson jersey
designer belts
red bottom shoes
flip-flops
pelikan pens
jordan
nike air max
nike air max 2017
coach factory outlet
coach outlet online
cheap jerseys
polo outlet
pandora charms
stan smith
ysl handbags
monster headphones
mulberry handbags
nike roshe
beats headphones
bcbg dresses
tods shoes
mac makeup
ralph lauren outlet
herve leger
adidas yeezy boost 350
mikimoto jewelry
rolex watches
superdry clothing
adidas outlet store
red bottom shoes
jordan shoes
marcelo burlon
air jordan
coach handbags
ralph lauren
christian dior handbags
ralph lauren outlet
jordan shoes
nike blazer
nicholas kirkwood
true religion
coach outlet
mac cosmetics
mlb jerseys
true religion
kate spade
coach factory outlet
cristiano ronaldo jersey
hermes bags
air max 90
coach outlet
columbia sportswear
chaussures christian louboutin
new balance shoes
hermes
x-large clothing
nike free run
kd 8
ferragamo
mizuno running shoes
cheap nfl jerseys
tory burch bags
adidas football boots
nike outlet store
ralph lauren jeans
michael kors bags
jordan shoes
vans shoes
nike mercurial
nike air force 1
nike shox
dolce and gabbana
adidas yeezy 350 boost
omega watches
jordan xx9
ray ban sunglasses outlet
ray ban sunglasses
ray ban
coach outlet online
nike huarache
ray ban sunglasses
coach outlet online
nike free run
coach outlet
cheap michael kors bags
prada outlet
michael kors taschen
vendita maglie calcio
air jordan
trikots g├╝nstig
manchester united jersey
vans store
kyrie 2
nhl jerseys
nike air max
onitsuka tiger
ray ban sunglasses
ray ban sunglasses
swarovski jewelry
giuseppe zanotti
jordan shoes
omega watches
nike store
nike shoes for men
adidas outlet store
ralph lauren polo
valentino shoes
mont blanc
russell westbrook jersey
adidas flip flops
ray bans
hermes bags
coach outlet
canada goose sale
barcelona jersey
converse shoes
nobis jackets
michael kors handbags
prada bags
givenchy handbags
pandora charms
oakley sunglasses outlet
coach outlet
paul george shoes
north face backpacks
coach outlet
fitflops
van cleef & arpels
celine handbags
new balance shoes
mcm handbags
ray ban sunglasses
tory burch handbags
yeezy shoes
air max 1
birkenstock sale
vetements clothing
cheap replica watches
pandora charms
cheap rolex watches
air jordan 4
kate spade
nike hyperdunk
nike dunks
ray ban sunglasses
nike roshe
jimmy choo shoes
air jordan
timberland outlet online
tiffany jewelry
red bottom shoes
ralph lauren outlet
lululemon
pasotti ombrelli
timberland outlet
burberry sale
saucony running shoes
mont blanc pens
cheap nfl jerseys
juicy couture handbags
tom ford sunglasses
true religion
jordan pas cher
teva sandals
nike revolution
supra shoes
adidas wings
burberry outlet
chenlina20180815

23

<H1><a href="http://www.coachoutletstores.com.co" title="coach outlet online"><strong>coach outlet online</strong></a></H1>
<a href="http://www.edhardyclothing.us.com"><strong>ed hardy</strong></a>
canada goose jackets
pandora jewelry
<a href="http://www.pandorajewelryclearance.us.com" title="pandora outlet"><strong>pandora outlet</strong></a>
<H1><a href="http://www.michaelkorsoutletks.us.com"><strong>michael kors outlet online</strong></a></H1>
http://www.michaelkorsoutletfactoryus.us.com
chenqiuying20180815

24

ugg outlet
pandora outlet
pandora jewelry
true religion
ray ban sunglasses
kate spade handbags
mont blanc pens