Temat: Czy Ukrai┼äcy lubi─ů Polak├│w?

Co o tym s─ůdzicie?  Jak wiadomo ze wzgl─Öd├│w historyczno-politycznych nie przepadaj─ů za Rosjanami. A jaki maj─ů stosunek do Polak├│w? smile

2

Odp: Czy Ukrai┼äcy lubi─ů Polak├│w?

To wszystko zależy od człowieka. Ja znam Ukraińca z zachodniej Ukrainy, który mnie bardzo lubi:)

3

sonia01 napisał/a:

To wszystko zależy od człowieka. Ja znam Ukraińca z zachodniej Ukrainy, który mnie bardzo lubi:)

ja osobiscie milo wspominam ukraincow spotkanych w karpatach, w malych wioskach i na szlakach gorskich. same tereny zreszta wspaniale - sporo osob mowi jeszcze po polsku... nie wiem jak jest np. w kijowie, moze kiedys bede mogl to samemu sprawdzic:-)
pozdrawiam
Mariusz

4

Ja by┼éam we Lwowie i bardzo mi┼éo wspominam ten pobyt. Ukrai┼äcy, kt├│rych spotka┼éam byli przesympatyczni smile Og├│lnie wydaje mi si─Ö, ┼╝e nie s─ů jako┼Ť szczeg├│lnie uprzedzeni do Polak├│w.

5

Vikia napisał/a:

Ja by┼éam we Lwowie i bardzo mi┼éo wspominam ten pobyt. Ukrai┼äcy, kt├│rych spotka┼éam byli przesympatyczni smile Og├│lnie wydaje mi si─Ö, ┼╝e nie s─ů jako┼Ť szczeg├│lnie uprzedzeni do Polak├│w.

Pytanie, czy w Polakach nie ma uprzedzeń do Ukraińców.

6

Trafna uwaga, Apolejuszu.

Spotka┼éem si─Ö na Ukrainie z takimi reakcjami, ┼╝e nie wiem czy cokolwiek by mnie jeszcze zaskoczy┼éo. Czasem by┼éo bardzo sympatycznie, czasem troch─Ö mniej. Generalnie mam jednak wra┼╝enie, ┼╝e lubi─ů nas bardziej ni┼╝ Rosjan - i to nie tyczy si─Ö wy┼é─ůcznie zachodniej cz─Ö┼Ťci. Z wi─Ökszymi sympatiami natomiast spotyka┼éem si─Ö w┼éa┼Ťnie na wschodzie (w Doniecku i ┼üuga┼äsku), kt├│ry z regu┼éy w polskich mediach jest okre┼Ťlony jako bardzo "prorosyjski".

7

Dla mnie Ukraińcy zawsze byli pozytywnie nastawieni wink

pozdrawiam.

8

C├│┼╝, wielu z nich czuje si─Ö faktycznie Polakami, kt├│rych to rodzinom przypad┼éo wskutek politycznych rozgrywek okolicznych mocarstw ┼╝y─ç w niedojrza┼éym do w pe┼éni suwerennej egzystencji pa┼ästwie (przypomnijmy, ┼╝eby nie by┼éo niejasno┼Ťci: tradycyjna nazwa U_kraina nie zosta┼éa nadana w celu okre┼Ťlenia rejonu niezale┼╝nego, tylko regionu le┼╝─ůcego "na kraju", a dok┼éadnie "u kraju" teren├│w zwierzchnich, czyli Rzeczpospolitej i w┼éa┼Ťciwie pozosta┼éa semantycznie aktualna a┼╝ do wybuchu ruch├│w nacjonalistycznych w Europie ┼Ürodkowej w XIXw, kt├│rych to spontaniczno┼Ť─ç i oddolno┼Ť─ç by┼éa r├│wnie wielka, jak wielka by┼éa spontaniczno┼Ť─ç i swoboda ruch├│w oddolnych w wywiadzie Cesarstwa Rosyjskiego i Austriackiego). Na terenach obecnej Ukrainy ┼╝yje ogromna liczba potomk├│w cz─Ö┼Ťciowo znaturalizowanych rodzin polskich, kt├│re histori─Ö swojego pochodzenia przekazuj─ů po prostu w zaciszu czterech ┼Ťcian. Prosz─Ö nie zapomina─ç przy tym wszystkim, bo ju┼╝ nie b─Öd─Ö poszerza─ç w─ůtku, jak odmiennie by┼éa rozumiana definicja patriotyzmu jeszcze 300 lat wstecz! Tacy ludzie sami z siebie raczej nie b─Öd─ů komentowa─ç, zaprzecza─ç czy dementowa─ç okre┼Ťle┼ä typu "A, jeste┼Ť Ukrai┼äcem" kierowanych do nich bezpo┼Ťrednio. Ale w takich sytuacjach proponuj─Ö zrobi─ç jedn─ů prost─ů rzecz - zapyta─ç si─Ö o nazwisko; je┼╝eli b─Ödzie zbli┼╝one w wyd┼║wi─Öku do polskiego, zapytajcie si─Ö wprost, cho─ç mo┼╝e si─Ö to wyda─ç troch─Ö szokuj─ůce: "To w rzeczywisto┼Ťci jeste┼Ť Polakiem czy Rosjaninem?" Reakcja zapytanego - du┼╝a wdzi─Öczno┼Ť─ç. Dlaczego? Bo ci ludzie czuj─ů wdzi─Öczno┼Ť─ç, ┼╝e si─Ö ich znowu przyjmuje za swoich, w innym wypadku czuj─ů, ┼╝e si─Ö ich uwa┼╝a za gorszych (no, tu akurat m├│wi─Ö g┼é├│wnie o przyjezdnych). A skoro mowa o przyjezdnych - pracowa┼éam z wieloma, a jako ┼╝e znam ukrai┼äski, to chcia┼éam im zrobi─ç przyjemno┼Ť─ç i u┼╝ywa─ç ich j─Özyka, i wszyscy, po prostu bez wyj─ůtku wszyscy prosili, ┼╝eby m├│wi─ç do nich po polsku, ┼╝e nie trzeba, ┼╝e przecie┼╝ ten ukrai┼äski to praktycznie polski, wszystkie niepolskie s┼éowa s─ů z rosyjskiego, ┼╝e ten j─Özyk, kt├│rego oni u┼╝ywaj─ů, to nie jest ┼╝aden j─Özyk, tylko jaka┼Ť gwara, mieszanka, ┼╝e oni si─Ö w sumie tego troch─Ö wstydz─ů. Czuli si─Ö po prostu skr─Öpowani. Nie chc─ů podkre┼Ťlania ich "ukrai┼äsko┼Ťci".

Podsumowuj─ůc - Ukrai┼äc├│w (z Ukrainy) pozna┼éam wielu i przy zaprezentowanej powy┼╝ej postawie i pogl─ůdach nie zrobi┼éam sobie ┼╝adnego wroga. Dodam, ┼╝e nie s─ů to tylko moje, jednostkowe do┼Ťwiadczenia, zyskana sympatia nie by┼éa dzie┼éem wy┼é─ůcznie mojego uroku osobistego wink Moje obserwacje znajduj─ů pokrycie tak┼╝e w do┼Ťwiadczeniach innych znajomych mi os├│b. Czy nas lubi─ů? Odpowied┼║ nasuwa si─Ö sama. Kwestia ta w kontek┼Ťcie historycznych oczywi┼Ťcie jest nieco z┼éo┼╝ona, w koniec ko┼äc├│w zawsze byli┼Ťmy dla nich wzorem.

A, i na koniec dopisz─Ö co┼Ť, co mnie za ka┼╝dym razem bawi┼éo;  typowa reakcja obywatela Ukrainy: "To Ty nauczy┼éa┼Ť si─Ö m├│wi─ç po ukrai┼äsku? A po co???"

9

Uikasai, powiem Tobie tak - pozna┼éem wielu Ukrai┼äc├│w, kt├│rzy byli bardzo dumni z faktu w┼éa┼Ťnie bycia UKRAI┼âCAMI. I nie chodzi mi wy┼é─ůcznie o ludzi zamieszkuj─ůcych zachodnie po┼éacie tego kraju, lecz tak┼╝e Ukrain─Ö wschodni─ů (gdzie przebywa┼éem znacznie wi─Öcej). Przeci─Ötny Ukrainiec z Doniecka, mimo i┼╝ m├│wi po rosyjsku, a ukrai┼äski to dla niego jedynie j─Özyk administracji, zawsze podkre┼Ťla, ┼╝e on jest Ukrai┼äcem, tylko ┼╝e rosyjskoj─Özycznym. Za sugestie, ┼╝e m├│g┼éby by─ç Rosjaninem raczej by si─Ö obrazi┼é. Pozna┼éem tylko jednego cz┼éowieka, kt├│ry by┼é zatwardzia┼éym rusofilem, ale mia┼éo to zwi─ůzek z tym, ┼╝e przeprowadzi┼é si─Ö do Moskwy. Ukrai┼äcy m├│wi─ůcy po rosyjsku wcale nie czuj─ů si─Ö mniej ukrai┼äscy od tych, kt├│rzy mieszkaj─ů na zachodzie. I ka┼╝dy z nich mia┼é raczej podziw dla mnie, ┼╝e pr├│buj─Ö si─Ö uczy─ç ukrai┼äskiego, mimo ┼╝e sami nim dobrze nie w┼éadali. I ka┼╝dy podkre┼Ťla, ┼╝e JEST UKRAI┼âCEM, a nie Rosjaninem.

W Kijowie bra┼éem natomiast swego czasu udzia┼é w chodzeniu po tamtejszych osiedlach z miejscowymi punkami i zamalowywaniu napis├│w rosyjskich na ukrai┼äskie - trudno o bardziej wyrazisty przejaw dumy z w┼éasnego j─Özyka i narodu. Znajomy, u kt├│rego mieszka┼éem mia┼é flag─Ö ukrai┼äsk─ů wywieszon─ů w pokoju - przypadek?

We Lwowie natomiast rozr├│┼╝nienie na Ukrai┼äc├│w i "Lach├│w" jest bardzo zauwa┼╝alne - gdyby faktycznie tylu Ukrai┼äc├│w czu┼éo si─Ö Polakami to kwestia cmentarza orl─ůt nigdy by nie budzi┼éa tyle kontrowersji. Jakbym mia┼é si─Ö spyta─ç kt├│rego┼Ť z moich znajomych z Lwowa czy jest Polakiem czy Rosjaninem, to nie spodziewa┼ébym si─Ö jakiego┼Ť wyrazu wdzi─Öczno┼Ťci z jego strony. Jeden z nich rozmawiaj─ůc ze mn─ů powiedzia┼é, ┼╝e w sumie to on nienawidzi Polak├│w i Rosjan (co nie przeszkadza┼éo mu ze mn─ů rozmawia─ç) - kim wi─Öc jest twoim zdaniem? Owszem - lubi─ů podkre┼Ťla─ç polskie korzenie, ale mniej wi─Öcej na tej samej zasadzie jak ja lubi─Ö podkre┼Ťla─ç moje niemieckie.

Podobne teorie jakoby Ukrai┼äcy byli Rosjanami lub Polakami to jest produkt rosyjskiego i polskiego imperializmu. Obydwa te pa┼ästwa nigdy nie chcia┼éy uzna─ç, ┼╝e pomi─Ödzy Karpatami a Dnieprem istnieje wsp├│lnota, kt├│ra nie pasuje do ┼╝adnego z nich. I zamiast propagowa─ç pogl─ůdy jakoby Ukrai┼äcy byli sztucznym narodem lepiej by┼éoby gdyby┼Ťmy ich szanowali i traktowali jak r├│wnych, a nie jak mieszank─Ö polsko-rosyjsk─ů.

10

No tak. Tylko ja proponuj─Ö, ┼╝eby spr├│bowa─ç ugry┼║─ç problem z drugiej strony, od tej zwi─ůzanej z zapatrywaniem si─Ö na ich korzenie ich rodzic├│w , dziadk├│w... Proponuj─Ö uchwycenie szerszego obrazu, a nie wyrywkowego antagonizmu rosyjsko-ukrai┼äskiego. W chwili obecnej m┼éody Ukrainiec - na Ukrainie - b─Ödzie podkre┼Ťla┼é swoj─ů ukrai┼äsko┼Ť─ç, ale szczeg├│lnie w celu podkre┼Ťlenia swojej nie-rosyjsko┼Ťci i to jest zrozumia┼ée, oczywiste. A co mia┼éby innego zrobi─ç? Zwr├│ci─ç si─Ö w kierunku Rosji? Chyba tylko przy sk┼éonno┼Ťciach masochistycznych. Spr├│buj dla odmiany popyta─ç w r├│┼╝nych cz─Ö┼Ťciach Ukrainy - tylko na lito┼Ť─ç, kogo┼Ť starszego lub powa┼╝niejszego ni┼╝ nastolatki i studenci, co naj┼éatwiej chyba ulegaj─ů propagandzie - jaki obr├│t sytuacji uwa┼╝aliby za najatrakcyjniejszy: pozostawienie suwerenno┼Ťci kraju z zachowaniem status quo, a mo┼╝e nie mieli by nic przeciwko rozbiciu kraju na dwie cz─Ö┼Ťci, a mo┼╝e nawet przeciwko wcieleniu kt├│rej┼Ť z nich do kt├│rego┼Ť z s─ůsiad├│w...? Nie b─Öd─Ö Ci dawa─ç gotowych odpowiedzi i zabiera─ç przyjemno┼Ť─ç z odkrywania z┼éo┼╝ono┼Ťci nastroj├│w politycznych na Ukrainie.

Powiem tak : nie chc─Ö tu szczeg├│lnie dyskredytowa─ç twoich do┼Ťwiadcze┼ä i zapa┼éu. Po prostu widz─Ö, ┼╝e prezentujesz postaw─Ö, jak─ů sama prezentowa┼éam t─Ö oko┼éo dekad─Ö temu. Mam za sob─ů etap pomara┼äczowej rewolucji, uporczywe naciskanie policjant├│w i urz─Ödnik├│w, a┼╝ zrezygnowali z m├│wienia do mnie po rosyjsku itd. Tylko to wszystko odbywa┼éo si─Ö w┼Ťr├│d bardzo m┼éodych ludzi. W tym czasie dosz┼éo do tego du┼╝o rozm├│w, lektur, wi─Öksze zainteresowanie polityk─ů i przede wszystkim du┼╝o kontakt├│w z doros┼éymi ju┼╝ Ukrai┼äcami na gruncie zawodowym i z m┼éodzie┼äczej naiwno┼Ťci nie zosta┼éo ju┼╝ nic.

Specjalnie nie porusza┼éam kwestii Lwowa i najbardziej tam widocznych antagonizm├│w( z prostego powodu; najbardziej za┼╝arte spory tocz─ů si─Ö mi─Ödzy najbardziej zbli┼╝onymi stronami, jak to ┼éadnie wida─ç na przyk┼éadzie antagonizm├│w religijnych), tak samo jak ┼Ťwiadomie nie rusza┼éam kwestii niech─Öci do "Lach├│w". My┼Ťla┼éam, ┼╝e przyczyn historycznie utrwalonej gdzieniegdzie niech─Öci nie trzeba t┼éumaczy─ç - ┼╝adn─ů nowo┼Ťci─ů nie jest pogl─ůd, ┼╝e Rzeczpospolita powinna jednak w swoim czasie w┼é─ůczy─ç Ukrain─Ö jako r├│wnorz─Ödnego partnera do Korony. Prosili, prosili, nie dostali zgody na t─Ö - nie ma co si─Ö burzy─ç przeciw oczywisto┼Ťciom - nobilitacj─Ö, odpowiedzi─ů by┼éa nienawi┼Ť─ç wzgardzonej grupy spo┼éecze┼ästwa. Ju┼╝ par─Öset lat temu ci─Ö┼╝ko by┼éo przekona─ç si─Ö do traktowania na r├│wni grupy, kt├│rej stopie┼ä zaawansowania cywilizacyjnego by┼é kilka stopni z ty┼éu. Lw├│w, jako obiekt najwi─Ökszych przepychanek, si┼é─ů rzeczy b─Ödzie ogniskowa┼é najgor─Ötsze spory i emocje na zasadzie mechanizmu dzia┼éania wspomnianych wy┼╝ej antagonizm├│w religijnych. Dla przyk┼éadu to samo tyczy si─Ö Wilna.

Wcale si─Ö nie dziwi─Ö, ┼╝e byli zdziwieni, ┼╝e si─Ö pr├│bowa┼ée┼Ť nauczy─ç ich j─Özyka - sami go nie znaj─ů, a obcokrajowiec si─Ö go uczy! Tylko nie wiem, czy odr├│┼╝niasz podziw od zdziwienia, czy te┼╝ zadziwienia. Jak ju┼╝ pisa┼éam w poprzednim po┼Ťcie, ci doro┼Ťli, ukszta┼étowani ju┼╝ ludzie m├│wili mi po prostu "Po co???"
Je┼Ťli tak g┼é─Öboko wierzysz w s┼éuszno┼Ť─ç nacjonalizmu ukrai┼äskiego, to proponuj─Ö zapozna─ç si─Ö z literatur─ů dotycz─ůc─ů rzeczywistego obrazu rozwoju ruch├│w nacjonalistycznych w obu Galicjach w II po┼é. XIX i na pocz. XXw. Geneza "ukrai┼äsko┼Ťci" i towarzysz─ůce tym ruchom absurdy sprawiaj─ů, ┼╝e inaczej zaczyna si─Ö patrze─ç na wsp├│┼éczesn─ů map─Ö polityczn─ů. Uroczym przyk┼éadem byli np. tacy bracia Szeptyccy i nie by┼é to odosobniony przypadek. Przecie┼╝ sama nazwa "Ukrainiec" we wsp├│┼éczesnym znaczeniu jest sztucznym tworem narzuconym przez polityk─Ö austriack─ů. A sam w og├│le fakt zaistnienia Ukrainy jako odr─Öbnej jednostki pa┼ästwowej jest przede wszystkim politycznych rozgrywek o Galicje mi─Ödzy Austriakami a Polakami. Stawianie m┼éodych punk├│w z Kijowa w tym kontek┼Ťcie tr─ůci troch─Ö naiwno┼Ťci─ů. Ale po┼╝yjemy, to zobaczymy co powiedz─ů za jakie┼Ť 20 lat.

Wiele w─ůtk├│w mo┼╝na poruszy─ç, ale przy┼Ťwieca mi przy tym ch─Ö─ç podkre┼Ťlenia historycznego osadzenia podstaw odczuwania sympatii i antypatii Ukrai┼äc├│w wobec Polak├│w. Bo lubi─ů nas i nie lubi─ů, ale zazwyczaj jest to albo wielka sympatia, albo wielka nienawi┼Ť─ç, czyli du┼╝e emocje. Bardziej to ciekawi mnie, jak roz┼éo┼╝y┼éyby si─Ö te emocje w przypadku jaki┼Ť wi─Ökszych przetasowa┼ä na wschodnioeuropejskiej scenie politycznej...

...ale to ju┼╝ temat na zupe┼énie inn─ů dyskusj─Ö:)

11

uikasai napisał/a:

No tak. Tylko ja proponuj─Ö, ┼╝eby spr├│bowa─ç ugry┼║─ç problem z drugiej strony, od tej zwi─ůzanej z zapatrywaniem si─Ö na ich korzenie ich rodzic├│w , dziadk├│w... Proponuj─Ö uchwycenie szerszego obrazu, a nie wyrywkowego antagonizmu rosyjsko-ukrai┼äskiego. W chwili obecnej m┼éody Ukrainiec - na Ukrainie - b─Ödzie podkre┼Ťla┼é swoj─ů ukrai┼äsko┼Ť─ç, ale szczeg├│lnie w celu podkre┼Ťlenia swojej nie-rosyjsko┼Ťci i to jest zrozumia┼ée, oczywiste. A co mia┼éby innego zrobi─ç? Zwr├│ci─ç si─Ö w kierunku Rosji? Chyba tylko przy sk┼éonno┼Ťciach masochistycznych. Spr├│buj dla odmiany popyta─ç w r├│┼╝nych cz─Ö┼Ťciach Ukrainy - tylko na lito┼Ť─ç, kogo┼Ť starszego lub powa┼╝niejszego ni┼╝ nastolatki i studenci, co naj┼éatwiej chyba ulegaj─ů propagandzie - jaki obr├│t sytuacji uwa┼╝aliby za najatrakcyjniejszy: pozostawienie suwerenno┼Ťci kraju z zachowaniem status quo, a mo┼╝e nie mieli by nic przeciwko rozbiciu kraju na dwie cz─Ö┼Ťci, a mo┼╝e nawet przeciwko wcieleniu kt├│rej┼Ť z nich do kt├│rego┼Ť z s─ůsiad├│w...? Nie b─Öd─Ö Ci dawa─ç gotowych odpowiedzi i zabiera─ç przyjemno┼Ť─ç z odkrywania z┼éo┼╝ono┼Ťci nastroj├│w politycznych na Ukrainie.

Widzisz, problem polega niestety na tym, ┼╝e obecnie wa┼╝niejszy jest w┼éa┼Ťnie antagonizm ukrai┼äsko-rosyjski i ukrai┼äsko-polski (nie ┼éud┼║my si─Ö - w opozycji do nas r├│wnie┼╝ si─Ö okre┼Ťlaj─ů) ni┼╝ jakie┼Ť w─ůtpliwe korzenie. Bior─ůc pod uwag─Ö, ┼╝e 100 lat temu ogromna cz─Ö┼Ť─ç tych ludzi nie potrafi┼éa poda─ç swojej przynale┼╝no┼Ťci narodowej radzi┼ébym si─Ö wstrzyma─ç z rzekomym polskim b─ůd┼║ rosyjskim pochodzeniem.
O tych sprawach rozmawia┼éem r├│wnie┼╝ z osobami starszymi (od zwyk┼éych robotnik├│w po  profesor├│w uniwersytetu) i nie widzia┼éem wielkich r├│┼╝nic. Owszem zdarza┼éo si─Ö, ┼╝e osoba ze wschodu uwa┼╝a┼éa, ┼╝e Polska mog┼éaby sobie zabra─ç Lw├│w, bo dla niej wa┼╝niejsze by┼éy granice Ukrainy a┼╝ po Don. Prawda jednak jest taka, ┼╝e podobne rozmowy to tylko spekulacje nie maj─ůce ┼╝adnego pokrycia w rzeczywisto┼Ťci. R├│wnie dobrze mog─Ö uzna─ç prawa Niemc├│w do Szczecina, ale czy to czyni ze mnie nie-Polaka? Nie s─ůdz─Ö.

uikasai napisał/a:

Wcale si─Ö nie dziwi─Ö, ┼╝e byli zdziwieni, ┼╝e si─Ö pr├│bowa┼ée┼Ť nauczy─ç ich j─Özyka - sami go nie znaj─ů, a obcokrajowiec si─Ö go uczy! Tylko nie wiem, czy odr├│┼╝niasz podziw od zdziwienia, czy te┼╝ zadziwienia. Jak ju┼╝ pisa┼éam w poprzednim po┼Ťcie, ci doro┼Ťli, ukszta┼étowani ju┼╝ ludzie m├│wili mi po  prostu "Po co???"
(...)
Stawianie m┼éodych punk├│w z Kijowa w tym kontek┼Ťcie tr─ůci troch─Ö naiwno┼Ťci─ů. Ale po┼╝yjemy, to zobaczymy co powiedz─ů za jakie┼Ť 20 lat.

Wierz mi, Ukrainiec, kt├│ry by┼é pod wra┼╝eniem mojej ch─Öci nauki ukrai┼äskiego by┼é cz┼éowiekiem r├│wnie ukszta┼étowanym i na dodatek cz┼éonkiem Partii Region├│w, wi─Öc teoretycznie jakiej┼Ť mi┼éo┼Ťci do ukrai┼äskiej mowy si─Ö po nim nie spodziewa┼éem. A jednak. Podam Ci kolejny przyk┼éad: jeden znajomy ukrai┼äski zna tak sobie (na wschodzie to faktycznie powszechne), ale zamierza swoje dziecko wychowywa─ç w┼éa┼Ťnie w tym j─Özyku. I nie radzi┼ébym dewaluowa─ç tu znaczenia m┼éodzie┼╝y, bo tak si─Ö sk┼éada, ┼╝e to w┼éa┼Ťnie oni za par─Ö lat b─Öd─ů stanowi─ç o sile tego kraju, a osoby pami─Ötaj─ůce ZSRR powoli odejd─ů w niebyt.

uikasai napisał/a:

Je┼Ťli tak g┼é─Öboko wierzysz w s┼éuszno┼Ť─ç nacjonalizmu ukrai┼äskiego, to proponuj─Ö zapozna─ç si─Ö z literatur─ů dotycz─ůc─ů rzeczywistego obrazu rozwoju ruch├│w nacjonalistycznych w obu Galicjach w II po┼é. XIX i na pocz. XXw. Geneza "ukrai┼äsko┼Ťci" i towarzysz─ůce tym ruchom absurdy sprawiaj─ů, ┼╝e inaczej zaczyna si─Ö patrze─ç na wsp├│┼éczesn─ů map─Ö polityczn─ů. Uroczym przyk┼éadem byli np. tacy bracia Szeptyccy i nie by┼é to odosobniony przypadek. Przecie┼╝ sama nazwa "Ukrainiec" we wsp├│┼éczesnym znaczeniu jest sztucznym tworem narzuconym przez polityk─Ö austriack─ů. A sam w og├│le fakt zaistnienia Ukrainy jako odr─Öbnej jednostki pa┼ästwowej jest przede wszystkim politycznych rozgrywek o Galicje mi─Ödzy Austriakami a Polakami.

Ja nie wierz─Ö w s┼éuszno┼Ť─ç jakiegokolwiek nacjonalizmu (pomijaj─ůc fakt, ┼╝e jest to zjawisko ciekawe same w sobie). Narody to BYT SZTUCZNY i przede wszystkim wytw├│r polityki. Tylko przypadek sprawi┼é, ┼╝e jest dzi┼Ť jeden nar├│d niemiecki lub jeden polski - r├│wnie dobrze m├│g┼éby by─ç podzia┼é w Niemczech na p├│┼énoc-po┼éudnie, a w Polsce na narody powsta┼ée z r├│┼╝nych zabor├│w. Nie ma czego┼Ť takiego jak narody, kt├│re istnia┼éy od zawsze.
Dlatego nie twierdz─Ö, ┼╝e Ukrai┼äcy istniej─ů od zawsze (podobnie jak Polacy). Je┼Ťli jednak okre┼Ťlana liczba os├│b na okre┼Ťlonym terytorium okre┼Ťla siebie mianem narodu i na dodatek uznaje to ca┼éy ┼Ťwiat opr├│cz polskich i rosyjskich szowinist├│w to trudno mi to kwestionowa─ç. A to, ┼╝e jeden Szeptycki uwa┼╝a┼é si─Ö za Polaka a drugi za Ukrai┼äca nie znaczy, ┼╝e kt├│ry┼Ť z tych narod├│w ma wi─Öksz─ů s┼éuszno┼Ť─ç istnienia.

uikasai napisał/a:

Bardziej to ciekawi mnie, jak roz┼éo┼╝y┼éyby si─Ö te emocje w przypadku jaki┼Ť wi─Ökszych przetasowa┼ä na wschodnioeuropejskiej scenie politycznej...

Mnie o tyle nie ciekawi, bo:
1. To co się wydarzyło to już się nie odstanie, a w historii nie ma gorszych i tak naprawdę bardziej bezowocnych rzeczy niż spekulacje.
2. Je┼Ťli puszcz─Ö wodze fantazji, to jednak s─ůdz─Ö, ┼╝e obecny wariant jest lepszy od jakiegokolwiek innego jaki mog─Ö sobie wyobrazi─ç. Bo ewentualna wojna domowa na Ukrainie w latach 90. by┼éaby czym┼Ť znacznie gorszym ni┼╝ to z czym mieli┼Ťmy do czynienia w Jugos┼éawii. Na dodatek jeszcze niestabilne pa┼ästwo posiadaj─ůce ├│wcze┼Ťnie bro┼ä atomow─ů... Nie, lepiej o tym nie my┼Ťle─ç.

uikasai napisał/a:

Wiele w─ůtk├│w mo┼╝na poruszy─ç, ale przy┼Ťwieca mi przy tym ch─Ö─ç podkre┼Ťlenia historycznego osadzenia podstaw odczuwania sympatii i antypatii Ukrai┼äc├│w wobec Polak├│w. Bo lubi─ů nas i nie lubi─ů, ale zazwyczaj jest to albo wielka sympatia, albo wielka nienawi┼Ť─ç, czyli du┼╝e emocje.

O, i tu si─Ö zgodz─Ö smile

12

Lubi─ů big_smile big_smile za Rosjanami nie przepadaj─ů ale Polak├│w lubi─ů big_smile

13

A jak jest teraz? Od momentu powstania tego tematu ich sytuacja polityczna, nasza zreszta te┼╝ du┼╝o si─Ö zmieni┼éa. Nadal maj─ů do nas pozytywny stosunek?  Chodzi mi przede wszystkim o zachodni─ů cz─Ö┼Ť─ç bo kiedy┼Ť kto┼Ť mi powiedzia┼é ┼╝e jednak zach├│d jest negatywnie nastawiony.

14

SeDay, ale to jest naprawde trudne pytanie. Mieszkam na Ukrainie Srodkowej, tu nikt nie uwaza Polakow za wrogow, niektorzy osoby ich lubia, maja polskie korzenie itd, ale na Zachodzie sa rozne ludzi. Mamy dosc wszielkiego smiecia w przeszlosci przeciez. sad Ale wogl to lubia lub sa obojetni.

15

My ukrai┼äscy, kochamy naszych go┼Ťci, zw┼éaszcza z zagranicy. My lubimy cz─Östowa─ç wszystkich swoim barszczem, salom I gorzalkoj(40-70%), tak ┼╝e uwa┼╝ajcie smile po gorzalce bywa po ru┼╝nemu. Uwa┼╝am ze jecha─ç do nas mo┼╝na bezpiecznie, lepiej przez biuro turystyczne albo dobrych znajomych, tego ┼╝e na lotniskach, dworcach kolejowych w transporcie na obcokrajowc├│w mog─Ö cieka─ç aferzy┼Ťci, z┼éodziei kieszonkowe, ich nie wiele ale wakacie mog─Ö zepsu─ç.

My (jak I wszystkie ludzie na ┼Ťwiece) nie lubimy kiedy wpadaj─ů w nasze kasze, a zw┼éaszcza kiedy w jej pluj─ů(jak to ostatnio robi─ů Rosjanie).

W sile niedawnej powojennej historii(druga wojna ┼Ťwiatowa) polaki walczyli za Polsk─Ö a nasze dziadkowie za Ukrain─Ö niepodleg┼ée. Temu na granicznych terytoriach jest wiele rodzin w kt├│rych albo ukraincy zabili bliskich albo odwrotnie. Z tym ju┼╝ nic nie zrobi─ç, temu jest jaka┼Ť nienawi┼Ť─ç jednych do drugich. To son w Lwowskiej, Wo┼éy┼äskiej nieco w Tarnopolskiej I  Czerniowieckiej olastjach ale w calem to teraz ju┼╝ ludzi  bardzo przyjazne stawi si─Ö do polak├│w. A w innych oblastjach w og├│le tej problemy nie ma.

16

W┼Ťr├│d os├│b m┼éodych trudno jest znale┼║─ç kogo┼Ť, kto by nie lubi┼é Polak├│w ze wzgl─Öd├│w hisorycznyj! Najwy┼╝ej to jakies nieudane do┼Ťwiadczenie komunikowania mo┼╝e do tego doprowadzi─ç.
Osobi┼Ťcie ja Polak├│w i Polsk─Ö bardzo lubi─Ö!

17

My┼Ťl─Ö, ┼╝e lubi─ů Polak├│w smile

18

lebron 13 low
adidas outlet
michael kors outlet
burberry scarf
nike air zoom pegasus 32
reebok outlet
nmd r1