1

Temat: Zabawne słówka

Nie wiem czy te s┼éowa naprawd─Ö funkcjonuj─ů w j─Özyku czeskim, ale zawsze mozna si─Ö troch─Ö posmia─ç smile
Terminator - Elektronicky mordulec

Odjazdy autobus├│w - Odchody autobusow

Mam pomysł - Mam napad

Miejsce stałego zamieszkania - Trvale bydlisko

Stonka ziemniaczana - Mandolinka bramborova

Plaster na odciski - Naplast na kure oko

Gwiazdozbi├│r - Hvezdokupa

Wiewi├│rka - Drevni kocur

Chwilowo nieobecny - Momentalnie ne przitomni

Hod dog - Parek v rohliku

Płyta CD - Cedeczko

Teatr narodowy - Narodove divadl

Drodzy widzowie - Wazeni divacy

Zepsuty - Poruhany

Koparka - Ripadlo

Zaczarowany flet - Zahlastana fifulka

"By─ç albo nie by─ç - oto jest pytanie" - "Bytka abo ne bytka - to je zapytka"

2

Odp: Zabawne słówka

hehe wink Vikia wzie┼éa┼Ť to z facebooka? Z tego jakby quizu z zabawnych tekst├│w po czesku? hihihi niez┼ée smile niektore nawet m,i sie wylosowaly na fb big_smile

3

Dobre nie? big_smile
A te słówka znalazłam na youtube przypadkiem, tam jest dużo filmików tego typu smile

4

Czeski w og├│le jak dla mnie jest bardzo ┼Ťmiesznym ale fajnym j─Özykiem smile
szko┼éa ÔÇô ┼íkoli─Źk├í
flaga ÔÇô ┼ímati─Źka na pati─Źku
czekolada ÔÇô kakaov├í deska
telefon kom├│rkowy ÔÇô ukraden├í cegli─Źka
denaturat ÔÇô fioletov├í napite─Źka
spodnie dresowe ÔÇô ┼íelesticsk├ę drehov├ę vore─Źk├Ż
┼é├│d┼║ ÔÇô ─Ćurav├í l┼»pink├í
gimnastyka ÔÇô zdrvotn├ę vyhybask├Ż
zegarek ÔÇô hodinek
czapka ÔÇô nahl├ívnik
chusteczka do nosa ÔÇô smarkov├í ┼ímati─Źka
stanik ÔÇô cyckov├í v├Żhoda
je┼╝ ÔÇô pohodov├Ż kaktus
awaria p┼éuga ÔÇô poruha na ruhadle
go┼é─ůb ÔÇô dachov├Ż obsran─Ťc
rekin ludojad ÔÇô l┼»dkov├Ż pogryza─Ź
tygrys ÔÇô p├ískovan├Ż pogryza─Ź
konserwa ÔÇô p├ílcov├í tortur├í
papier toaletowy ÔÇô dupov├í vy─Źera─Źka
krzes┼éo ÔÇô dupov├Ż podpera─Ź
zepsuty ÔÇô poruhan├Ż
pokrzywa ÔÇô hvascik parzydupnik
To je sra─çka. ÔÇô Fajne, ale mog┼éo by─ç lepsze
Gwiazdozbi├│r - hvezdokupa
Niezapomniana tr├│jka czeskich hokejowych napastnik├│w - Popil, Poruhal a Smutny.
Narzeczony - produpnik
Narzeczona - produpnica
Przegl─ůdaj─ůc na internecie s┼éownik czeski mo┼╝na naprawde sie u┼Ťmia─ç, ale jak przegl─ůda┼éam normalny s┼éownik to nie by┼éo juz tyle ┼Ťmiechu a jak s┼éucha┼éam programu w czeskiej telewizji to nie wiem czemu ale jako┼Ť wtedy czeski nie ┼Ťmieszy┼é, wydawa┼é si─Ö by─ç normalny. Pono─ç du┼╝o przekr─Öcaj─ů polacy nasmiewaj─ůc si─Ö z czeskiego.

5

Mam nadziej─Ö, ┼╝e macie ┼Ťwiadomo┼Ť─ç tego, ┼╝e przynajmniej po┼éowa (jak nie przewa┼╝aj─ůca wi─Ökszo┼Ť─ç) tych zwrot├│w nie jest w istocie po czesku?

Szczeg├│lnie te co poda┼éa Czarna - w─ůtpi─Ö by wi─Öcej ni┼╝ 3 by┼éy faktycznie po czesku. Z drugiej strony Czaarna te┼╝ s┼éusznie zauwa┼╝y┼éa, ┼╝e j─Özyk czeski w normalnym kontakcie ju┼╝ tak zabawny nie jest.

6

Ja akurat szczerze m├│wi─ůc od dziecka s┼éucha┼éam du┼╝o program├│w w j─Özykach obcych, tak┼╝e po czesku. M├│j tata kiedys uczy┼é si─Ö troche tego j─Özyka i po kilku latach jako┼Ť na mnie przesz┼éo smile Nie uczy┼éam si─Ö tego j─Özyka zbytnio jak by┼éam ma┼éa, tata czasami mi tam tam troche przet┼éumaczy┼é i co nieco zapami─Öta┼éam. A jakie┼Ť 4 lata temu w gara┼╝u wygrzeba┼éam s┼éownik z czeskiego szukaj─ůc ksi─ů┼╝ek z niemieckiego i dzi─Öki temu zacz─Ö┼éam si─Ö uczy─ç tego j─Özyka. To chyba dlatego ogl─ůdaj─ůc jakie┼Ť p├│┼é roku temu program po czesku czu┼éam si─Ö nieco jakbym s┼éucha┼éa j─Özyka ojczystego. W niekt├│rych innych j─Özykach te┼╝ tak mam. Polecam nie uczy─ç si─Ö czeskiego z internetu, poniewa┼╝ du┼╝o jest rzeczy przerobionych, tylko zainswestowa─ç w jaki┼Ť s┼éownik czy repetytorium. Naprawde wyjdzie na lepsze smile Wiem na swoim do┼Ťwiadczeniu, przegl─ůda┼éam s┼éownik i naprawde jest r├│┼║nica pomi─Ödzy wieloma s┼é├│wkami. Chodzia┼╝ mam napad [zapisane oczywi┼Ťcie w literach czeskich] jest prawdziwe smile

7

Pewnego razu przegl─ůda┼éam w czytelni s┼éownik czesko-polski w poszukiwaniu kilku s┼é├│w. Otwar┼éam jednak ksi─ů┼╝k─Ö na chybi┼é trafi┼é. A trafi┼é na nast─Öpuj─ůce s┼éowa:
* dupa─Źky (czyli ┼Ťpiochy)
* dupanda (zabawa, dyskoteka).
Moja rado┼Ť─ç w czytelni by┼éa wielka - oczy pani bibliotekarki wielko┼Ťci spodk├│w, kiedy zobaczy┼éa osob─Ö parskaj─ůc─ů ┼Ťmiechem znad "powa┼╝nej" ksi─ů┼╝ki.

8

A teraz na forum zrobiono artyku┼é o ┼Ťmiesznych s┼é├│wkach smile
http://www.czeski.slowka.pl/artykuly,je ÔÇŽ m,951.html

9

CzaAarNaAa_24.10, czy Ty jeste┼Ť Polk─ů, czy mo┼╝e osob─ů dwu- lu tr├│jj─Özyczn─ů? Czy Twoi rodzice s─ů rodowitymi u┼╝ytkownikami polszczyzny? Jak to z Tob─ů jest?

10 (edytowany przez CzaAarNaAa_24.10 2010-11-13 09:21:05)

Je┼╝eli chodzi o mnie to urodzi┼éam si─Ö i wychowa┼éam w Polsce. Moi rodzice nie s─ů czystymi polakami, wiem, ┼╝e napewno mam najwi─Öcej korzeni niemieckich, co do innych- nie wiem. Rodzice tak┼╝e wychowali si─Ö w Polsce, ucz─ůc polskiego. Mieli styczno┼Ť─ç z j─Özykami obcymi, ale ich ojczystym jest polski. Nie znam swoich 2 dziadk├│w. Rodzice mnie ,,wyszanta┼╝owali'' wink, ┼╝e jak sko┼äcze 1 klase technikum to wtedy pomog─ů mi szuka─ç pochodzenia, chodzia┼╝ ju┼╝ uda┼éo mi si─Ö przekona─ç ich doszukania po pierwszym semestrze. Teraz czekam na ┼Ťwi─Öta, bo przed nimi jest koniec semestru:) Od dziecka s┼éucha┼éam r├│┼╝noj─Özycznych telewizji i pomog┼éo mi to w nauce. Oczywi┼Ťcie zdarzy┼éo mi si─Ö us┼éysze─ç normalnie rodomych u┼╝ytkownik├│w r├│┼╝nych j─Özyk├│w. My┼Ťl─Ö, ┼╝e im wi─Öcej i im d┼éu┼╝ej mamy styczno┼Ť─ç z j─Özykami, tym szybciej i lepiej nam si─Ö ich uczy, pochodzenia nie maj─ů na to za du┼╝ego wp┼éywu.

11

A Czesi podobno te┼╝ si─Ö ┼Ťmiej─ů z istniej─ůcych i nie istniej─ůcych polskich s┼é├│w. Np. kaktus pochodovy (chodz─ůcy kaktus) to po polsku je┼╝ smile))

12

┼Ťwietne te s┼é├│wka big_smile

13

W moim regionie ┼éatwiej bez satelity z┼éapa─ç czeskie stacje telewizyjne ni┼╝ wi─Ökszo┼Ť─ç rodzimych a mimo to zainteresowa┼éam si─Ö tym j─Özykiem ca┼ékiem niedawno; kiedy zacz─Ö┼éam ogl─ůda─ç filmy Zelenki. Teraz j─Özyk ma┼éo ju┼╝ mnie bawi,ale niekt├│re z podanych wy┼╝ej s┼é├│wek s─ů na pewno prawdziwe (np. divadlo - teatr,"Zahlastana fifulka", czyli "Zaczarowany flet").

14 (edytowany przez Silesia 2011-04-25 17:44:16)

@mohito - bzdury opowiadasz... zaczarowany flet to: Kouzeln├í fl├ętna,  teatr: t─Ťatr - wi─Öc nie siej zam─Ötu i sprawdzaj prawdziwo┼Ť─ç swoich s┼é├│w....:rolleyes:

@sabka - Dyskoteka = Diskot├ęka

15

Silesia napisał/a:

@mohito - bzdury opowiadasz... zaczarowany flet to: Kouzeln├í fl├ętna,  teatr: t─Ťatr - wi─Öc nie siej zam─Ötu i sprawdzaj prawdziwo┼Ť─ç swoich s┼é├│w....:rolleyes:

Nie jestem pewien co do znaczenia czeskich s┼é├│w, bo ekspertem z tego j─Özyka nigdy nie by┼éem, dlatego na temat poprawno┼Ťci "zaczarowanego fleta" si─Ö nie wypowiem. Ale z tego co wiem, "teatr" to po czesku faktycznie "divadlo" i to w┼éa┼Ťnie okre┼Ťlenie jest najcz─Ö┼Ťciej spotykane. Ewentualnie mo┼╝na u┼╝y─ç s┼éowa "te├ítr" (rzadziej spotykane), ale na pewno nie "t─Ťatr".

16 (edytowany przez lavetrata 2011-06-05 16:54:10)

zastanawiam si─Ö, dlaczego "polevka" jako zupa jest ┼Ťmieszna. ┼╝e co, ┼╝e w polskim jest podobne slangowe s┼éowo? a o czarnej polewce kto┼Ť w og├│le s┼éysza┼é?:P

s┼é├│wka Czarnej - z palca wyssane w wi─Ökszo┼Ťci, ale np. czasownik sprchovat se = bra─ç prysznic, ja se sprchuju... ;p

divat se=patrze─ç, st─ůd divadlo

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kouzeln%C3%A1_fl%C3%A9tna

tyle prawdy w mitach o ┼Ťmiesznym czeskim - nie wi─Öcej ni┼╝ 25%, I guess:)

17

Szanowna Silesio,
zanim og┼éosisz czyj┼Ť b┼é─ůd - sprawd┼║, czy masz racj─Ö, w s┼éowniku. A s┼éowo dupanda z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů znajdziesz w "S┼éowniku czesko-polskim" pod red. Janusza Siatkowskiego i Mieczys┼éawa Basaja na stronie 120.
Poza tym, pomimo mojej wielokrotnej bytno┼Ťci w r├│┼╝nych czeskich teatrach, nigdy nie spotka┼éam si─Ö z nazw─ů t─Ťatr, natomiast divadlo i owszem, jest bardzo popularne, zw┼éaszcza w nazwach: T─Ť┼íinsk├ę divadlo (Teatr w Czeskim Cieszynie), Moravskoslezk├ę divadlo (w Ostrawie), Divadlo na zabradli ("Teatr na por─Öczy" w Pradze, w kt├│rym wystawiano sztuki m.in. Havla), Divadlo loutek (teatr kukie┼ékowy) - przyk┼éady mo┼╝na mno┼╝y─ç...

Silesia napisał/a:

@sabka - Dyskoteka = Diskot├ęka

18

Nie do konca ta slowka to prawda, znam czeski i jest on banalny(bynajmniej dla mnie) - 4lata temu jak wyjezdzalem do czech zaczalem komunikowac sie z ludzmi i mowilem po polsku - 80% ludzi mnie rozumialo. Mowie w 3 jezykach biegle i jestem zadowolony smile (ang,cz,pl)

19

Taa czeski jest bardzo prosty z tego powodu, ┼╝e on jest bardzo podobny do j─Özyka polskiego : )je┼Ťli chodzi o mnie to sprawa si─Ö przedstawia w taki spos├│b, ┼╝e znam jedno takie s┼é├│wko czeski, kt├│re jest do┼Ť─ç ┼Ťmieszne i troch─Ö jakby to powiedzie─ç dla starszych : D jak b─Ödzie akurat po prostu oznacza─ç w Czechach bzyka─ç b─Ödzie to bzyka─ç hyhy