Temat: wydawa─ç si─Ö?

nie znosz─Ö tego, jak wylatuj─ů mi z g┼éowy podstawowe zwroty.
jak mog─Ö powiedzie─ç "Wydaje Ci si─Ö?" 
Jedyne co mi w g┼éowie zosta┼éo to appear,seem ale jako┼Ť nie potrafi─Ö tego dobrze u┼éo┼╝y─ç.

2

Odp: wydawa─ç si─Ö?

zajrzyj po ten link- mo┼╝e co┼Ť dopasujesz    http://oald8.oxfordlearnersdictionaries ÔÇŽ ary/appear

3

w┼éa┼Ťnie mam z tym problem hmm

4

jest takie przyk┼éadowe zdanie w s┼éowniku diki    :"to si─Ö wydaje dziwne = it seems odd -" czyli "seem" jak najbardziej

5

Pjotreeek napisał/a:

jak mog─Ö powiedzie─ç "Wydaje Ci si─Ö?" 
Jedyne co mi w g┼éowie zosta┼éo to appear,seem ale jako┼Ť nie potrafi─Ö tego dobrze u┼éo┼╝y─ç.

Ze słowem "seem" może być jedynie "It just seems that way", ale to bezosobowo, znaczy "To tylko tak się wydaje".

Je┼Ťli chcesz powiedzie─ç "Wydaje Ci si─Ö", u┼╝yj raczej "It's only your opinion / ~ point of view"
Chocia┼╝ z tego co wiem, native u┼╝yje po prostu "You're wrong / ~ mistaken", bo gdy m├│wimy komu┼Ť, ┼╝e co┼Ť mu si─Ö wydaje, to chcemy mu da─ç do zrozumienia, ┼╝e rzeczywisto┼Ť─ç jest ca┼ékiem inna; native speakers s─ů w takiej sytuacji bardziej dosadni.

6

HASPI JESZCZE RAZ WIELKIE DZI─śKI ZAWSZE MNIE RATUJESZ.

teraz z innej beczki, rozmowy z obcokrajowcami mog─ů wyda─ç si─Ö zabawne. Zapytano mnie o ulubiony smak lod├│w big_smile  Jako i┼╝ uwielbiam ┼Ťmietankowe mam problem - nie powiem przecie┼╝ "creamy ice cream"? Brzmi ┼Ťmiesznie.
Natkn─ů┼éem si─Ö na "dairy ice cream" , czy to jest poprawna wersja?
A może zupełnie inaczej?

7

CREAMY ICE CREAM nie tylko brzmi zabawnie, ale przede wszystkim s┼éowo CREAMY odnosi si─Ö do kremowej konsystencji dowolnego rodzaju lod├│w, a nie do smaku ┼Ťmietankowego.

DAIRY ICE CREAM zawiera pewn─ů dwuznaczno┼Ť─ç, kt├│ra mo┼╝e powodowa─ç nieporozumienie. Z jednej strony mo┼╝na przyj─ů─ç, ┼╝e to rzeczywi┼Ťcie lody ┼Ťmietankowe (skoro DAIRY CREAM to ┼Ťmietana), ale z drugiej jest te┼╝ rozr├│┼╝nienie na DAIRY ICE CREAM - lody zawieraj─ůce mleko lub ┼Ťmietan─Ö i NON-DAIRY ICE CREAM - lody do produkcji kt├│rych zamiast mleka / ┼Ťmietany u┼╝yto np. mleczka kokosowego, przeznaczone dla os├│b z nietolerancj─ů bia┼éka zwierz─Öcego lub b─Öd─ůcych na diecie wega┼äskiej.

Na okre┼Ťlenie lod├│w ┼Ťmietankowych proponuj─Ö BASIC ICE CREAM lub PLAIN ICE CREAM

8

Niby taki bana┼é  a jednak troch─Ö trzeba pog┼é├│wkowa─ç. Sk─ůd Ty to wszystko wiesz? Jeste┼Ť normalnie moim guru je┼Ťli chodzi o ang! smile Dzi─Ökuj─Ö!

Kolejne pytanie.
"Play the guitar" jest poprawne z tego co si─Ö orientuj─Ö. Us┼éysza┼éem jednak ostatnio zwrot "Play on my acoustic guitar" Poprawne? Jak mog─Ö te┼╝ powiedzie─ç "Czy umiesz zagra─ç t─ů piosenk─Ö na gitarze"? Wola┼ébym unikn─ů─ç "Can you play that song using your guitar" tylko nie wiem jak tutaj wklei─ç t─ů piosnk─Ö do wyra┼╝enia "play the guitar"...

9

Nie wiem wszystkiego. Zdobycie jakiejkolwiek wiedzy nierozerwalnie wi─ů┼╝e si─Ö z dociekliwym poszukiwaniem, kt├│re trwa przez ca┼ée ┼╝ycie. A motywacj─Ö daj─ů pytania takie jak Twoje. Je┼Ťli uda┼éo mi si─Ö pom├│c, to ┼Ťwietnie. Chc─Ö te┼╝ da─ç szans─Ö innym, aby nie bali si─Ö wypowiada─ç na tym forum i poprzez poszukiwanie dobrych rozwi─ůza┼ä dla przedstawianych tu r├│┼╝norakich kwestii rozwijali si─Ö. Dlatego, na razie nie odpowiem na Twoje nowe pytanie, nie jest zbyt trudne, wi─Öc kto┼Ť do tej pory nie┼Ťmia┼éy mo┼╝e si─Ö wreszcie prze┼éamie i objawi swoje zdolno┼Ťci.

10

Zgadzam si─Ö w 100% ale tutaj rzadko kto zagl─ůda, a Ty pomog┼ée┼Ť mi ju┼╝ wiele razy wi─Öc mam zaufanie. Ja ju┼╝ szuka┼éem i jako┼Ť si─Ö nie doszuka┼éem, spotka┼éem wiele opinii wi─Öc chc─Ö pozna─ç Twoj─ů wink  Wi─Öc je┼Ťli nikt si─Ö nie wypowie przez d┼éu┼╝szy czas tutaj to licz─Ö na Twoj─ů odpowied┼║ smile

11 (edytowany przez Marta327 2013-12-04 18:04:07)

To ja chcę spróbować swoich sił wink

"play the guitar" - gra─ç na gitarze, "play on my acoustic guitar" - gra─ç na gitarze akustycznej. R├│┼╝nica jest taka, ┼╝e w drugim jest wyszczeg├│lnione na jakiej gitarze konkretnie jest grane (┼╝e np. nie na elektrycznej, czy jakiejkolwiek innej).

"Czy umiesz zagra─ç t─ů piosenk─Ö na gitarze?" My┼Ťl─Ö, ┼╝e napisa┼ée┼Ť poprawnie, aczkolwiek ja bym powiedzia┼éa: "Can you play that song on your/the guitar?"

Jak s─ů jakie┼Ť b┼é─Ödy, to bardzo prosz─Ö o popraw─Ö (bo ja sama si─Ö jeszcze ucz─Ö) smile

12

Marta327, witaj jako aktywny u┼╝ytkownik na tym forum. Wspaniale, ┼╝e si─Ö odezwa┼éa┼Ť smile

Twoje odpowiedzi s─ů poprawne, zar├│wno pod wzgl─Ödem gramatycznym jak i t┼éumaczeniowym. Jest tylko jeden ma┼éy "kruczek" w pytaniu Pjotreeek'a, kt├│rego nie zauwa┼╝y┼éa┼Ť. Mianowicie, chodzi mu o to czy u┼╝ycie przyimka ON w podanych wyra┼╝eniach jest poprawne czy nie.

Ot├│┼╝ tak, jest poprawne. We wszystkich sytuacjach, gdzie wyra┼╝enie PLAY THE (INSTRUMENT) zostaje rozdzielone przez jakie┼Ť inne cz─Ö┼Ťci mowy, u┼╝ywamy przyimka ON, a tutaj mamy:

- play on MY acoustic guitar
- play THIS / THAT SONG on the guitar

Podobne niedopatrzenie wyniknęło w odpowiedzi na poprzednie pytanie, której udzieliła ajelonek. Chodziło nie o to czy można użyć słowa SEEM, ale jak przetłumaczyć konkretne zdanie "Wydaje Ci się."

Czytajcie prosz─Ö uwa┼╝niej wszystkie posty i pr├│bujcie dalej swoich si┼é. Z pewno┼Ťci─ů przyniesie to rezultaty w nauce, z kt├│rych b─Ödziecie bardzo zadowolone. Powodzenia!!! smile

13

DZI─śKUJE ZA WSZYSTKIE ODPOWIEDZI big_smile

kolejne do my┼Ťlenia. chcia┼éem powiedzie─ç ┼╝e kto┼Ť czyta w moich my┼Ťlach i pojawi┼éo si─Ö milion opcji jak i w g┼éowie tak i w internecie. teraz chc─Ö pozna─ç wasze zdanie - jak b─Ödzie "czyta─ç w my┼Ťlach?" 
read in one's mind?

14

read sb's mind=read sb's thoughts=  np.she reads my mind - (bez s┼é├│wka "in")