1

Temat: Greka klasyczna

Witam, czy kto┼Ť uczy┼é si─Ö klasycznej greki? Bardzo trudno jest? Jak si─Ö do tego zabra─ç ? smile

2

Odp: Greka klasyczna

To zale┼╝y do czego to por├│wnasz. Moim zdaniem z tr├│jki j─Özyk├│w wymar┼éych jakie mia┼éem okazj─Ö lizn─ů─ç na studiach (bo trudno to by┼éo nazwa─ç nauk─ů) - ┼éaciny, greki i staro-cerkiewno-s┼éowia┼äskiego - jest gdzie┼Ť pomi─Ödzy. ┼üacina wchodzi┼éa mi ┼éatwiej, a SCS by┼é znacznie trudniejszy, mimo ┼╝e teoretycznie powinien wydawa─ç si─Ö prosty.

Sama greka, przynajmniej dla mnie, do najtrudniejszych nie nale┼╝a┼éa. Alfabet jest prosty do opanowania, gramatyka jest w miar─Ö logiczna i do┼Ť─ç regularna, s┼éownictwo jest czasem problemem, ale przy odrobinie kombinowania wyrazy w stylu "xylokopos" staj─ů si─Ö dziwnie znajome. Mo┼╝e te┼╝ by┼éa kwestia w tym, ┼╝e nasz lektor by┼é jednym z niewielu o jakich mog─Ö powiedzie─ç, ┼╝e potrafili obudzi─ç w cz┼éowieku jakiego┼Ť ducha nauki i zmobilizowa─ç go do pracy.

Problem jest przede wszystkim z tym, ┼╝e jest brak nagra┼ä Grek├│w ze staro┼╝ytno┼Ťci. Wszak nikt nie chodzi┼é z dyktafonem za Sokratesem. Dlatego jeste┼Ťmy zdani na domys┼éy, przy czym Grecy czytaj─ů inaczej ni┼╝ reszta Europy i nie za bardzo jestem przekonany, kt├│ra wersja jest prawid┼éowa. Nasz lektor uwa┼╝a┼é, ┼╝e Grecy si─Ö myl─ů i ┼╝e to jest  ┼Ťmieszne, ┼╝e on musi ich uczy─ç poprawnie wymawia─ç grek─Ö klasyczn─ů. Kolejny problem to takie rzeczy jak brak gazet w tym j─Özyku, czy telewizji itp. (ja osobi┼Ťcie nie wyobra┼╝am sobie nauki j─Özyka obcego bez codziennego czytania o tym co si─Ö w ┼Ťwiecie dzieje), ale je┼Ťli np. jeste┼Ť mi┼éo┼Ťnikiem greckiej filozofii czy teatru to problem z tym masz rozwi─ůzany.

Greki klasycznej uczy┼éem si─Ö z "Hellenike Glotta" (jako┼Ť tak to si─Ö zwa┼éo) i z samej ksi─ů┼╝ki by┼éem do┼Ť─ç zadowolony. Inna sprawa, ┼╝e uczy┼éem si─Ö jej w troch─Ö innym celu ni┼╝ pozosta┼éych j─Özyk├│w i nie zwa┼╝a┼éem za bardzo uwagi na aktywn─ů znajomo┼Ť─ç. W ka┼╝dym razie z pomoc─ů s┼éownika Platona w oryginale czyta┼éem wink

W ka┼╝dym razie ┼╝ycz─Ö powodzenia!

3

Dziękuję, dużo mi dała Twoja wypowiedź smile
Interesuję się różnymi językami, na studiach miałam do czynienia z SCSem i dla mnie był trudny i ciężki do opanowania.
Poszukam tej ksi─ů┼╝ki, kt├│r─ů poleci┼ée┼Ť i postaram si─Ö rozpocz─ů─ç nauk─Ö pi─Öknej, klasycznej greki smile

4

Pozwol─Ö sobie te┼╝ odpowiedzie─ç na twoje zapytanie.
Osobi┼Ťcie jestem studentk─ů 2 roku filologii klasycznej gdzie mam 5 zaj─Ö─ç w tygodniu greki i ┼éaciny i wszystkiego z tym zwi─ůzane. Musz─Ö nie zgodzi─ç si─Ö z wypowiedzi─ů kolegi powy┼╝ej, dla nas student├│w klasyki greka klasyczna jest to momentami droga przez m─Ök─Ö. Logiczna i prosta jest ┼éacina, greka wr─Öcz przeciwnie. Jest multum wyj─ůtk├│w w odmianie, w zasadzie akcentowania, wiele haczyk├│w. Podziwiam Ci─Ö, ┼╝e chcesz si─Ö tego uczy─ç sama bo jest to dosy─ç trudny j─Özyk. Sprawe komplikuje fakt, ┼╝e NIE MA dobrego podr─Öcznika to starogreckiego. "hellenike glotta" jest przyst─Öpna dla ucz─ůcego si─Ö, gramatyka jest wy┼éo┼╝ona ale jest niewiele wyjasnione. Podobnie jak "Mormolyke" dobry podr─Öcznik ale nie ma tam wyja┼Ťnionych aspekt├│w gramatyki historycznej j─Özyka greckiego co jest nieodzowne przy zrozumieniu wyj─ůtk├│w i zmian zachodz─ůcych w wyrazach. Na studiach uczymy si─Ö z "Praktycznej nauki j─Özyka greckiego" Mariana Goliasa, jest to stary podr─Öcznik kt├│rego nie da si─Ö kupi─ç w ksi─Ögarni, w antykwariacie bywa wielka rzadko┼Ťci─ů za nieprzyzwoicie wysok─ů cen─Ö, tu dziekuj─Ö tw├│rcom ksera. Ale ten podr─Öcznik jest dobry gdy kto┼Ť wyk┼éada to osobie ucz─ůcej, bo z przypis├│w Goliasa jeszcze nikt nic nie zrozumia┼é. Dobre jest r├│wnie┼╝ ale to bardziej jako kompendium gramatyki: "Gramatyka grecka" Auerbach i Golias, te┼╝ niespotykane w wersji nieskserowanej, ale to jest dobre jako wyt┼éumaczenie gramatyki bo nie ma tam ┼╝adnych tekst├│w ani s┼éowniczka.
Reasumuj─ůc: polecam "mormolyke", na Twoje wymagania powinno wystarczy─ç, sa tam do┼Ť─ç dobre czytanki do przet┼éumaczenia z podanym s┼éownictwem, gramatyka dobrze wy┼éozona, powinno Ci wystarczy─ç smile
┼╗ycz─Ö powodzenia smile

5

Monaqo napisał/a:

Musz─Ö nie zgodzi─ç si─Ö z wypowiedzi─ů kolegi powy┼╝ej, dla nas student├│w klasyki greka klasyczna jest to momentami droga przez m─Ök─Ö. Logiczna i prosta jest ┼éacina, greka wr─Öcz przeciwnie. Jest multum wyj─ůtk├│w w odmianie, w zasadzie akcentowania, wiele haczyk├│w.

Nie twierdz─Ö, ┼╝e greka jest banalnie prosta - w zasadzie by┼éem jedyn─ů osob─ů na roku, kt├│ra z tego poprawki nie mia┼éa (ale jednocze┼Ťnie dowodem na to, ┼╝e jak si─Ö kto┼Ť chce nauczy─ç to si─Ö udaje). R├│wnie┼╝ uznaj─Ö j─ů za bardziej skomplikowan─ů od ┼éaciny, ale gramatyka tamtejsza jest znacznie prostsza w por├│wnaniu do chocia┼╝by staro-cerkiewno-s┼éowia┼äskiego. Wi─Öc nie demonizujmy...

6

witam wszystkich! trafi┼éam tu przez przypadek:) te┼╝ ucz─Ö si─Ö klasycznej greki. Niestety sama... TZN, mo┼╝e ujme to inaczej... ogolnie interesuj─Ö si─Ö antyczn─ů grecj─ů- czytam Zarys Literatury, Histori─Ö Wychowania (oczywi┼Ťcie zakres staro┼╝ytny), Histori─Ö Grecji itd, i pr├│cz tego postanowi┼éam nauczy─ç si─Ö klasycznej greki. Pocz─ůtkowo kupi┼éam Mormolyke, kt├│ra jest ┼Ťwietn─ů ksi─ů┼╝k─ů jak dla mnie... brak w niej jednak wyt┼éumaczenia niekt├│ryvh rzeczy... tak wi─Öc podrukowa┼éam sobie ksi─ů┼╝ki, kt├│re ┼Ťci─ůgn─Ö┼éam z neta (w j. angielskim). Nauka jednak nie sz┼éa tak, jak bym chcia┼éa. Zapisa┼éam sie wi─Öc na kurs eskk. Idzie mi lepiej. Podoba mi si─Ö to, ┼╝e nie musz─Ö kombinowa─ç... "hmm, jak si─Ö czyta to s┼é├│wko", tylko powtarzam wszystko za lektorem. Jak dla mnie- ok. Mimo, ┼╝e mam spore op├│┼║nienie (dosta┼éam ju┼╝ 5 przesy┼éek czyli 10 lekcji, a ja jestem dopiero na 3...)to czytam w miar─Ö p┼éynnie, litery ju┼╝ mi si─Ö nie mieszaj─ů przy wymowie... (w sumie czytanie sta┼éo si─Ö banalnie proste:) co mnie cieszy...) Teraz zrobi┼éam sobie prezent gwiazdkowy i kupi┼éamGramatyk─Ö j─Özyka Greckiego( Ks. J├│zef Wies┼éaw Ros┼éon) i teraz pytanie: czy tre┼Ť─ç tej ksi─ů┼╝ki odnosi sie do "tej samej greki" kt├│r─ů przedstawia Mormolyke? W eskk obejmuje dialekt attycki, mormolyke raczej te┼╝... a o ile wiem, tak zwana "greka biblijna" to zupe┼énie co┼Ť innego (nie umiem tego wyt┼éumaczy─ç niestety....) Ta ksi─ů┼╝ka (Ros┼éona) ma w sobie tyle potrzebnych mi rzeczy... po prostu niechcia┼éabym wprowadzi─ç si─Ö w b┼é─ůd....

a nauka u mnie dotychczas wygl─ůda tak, ┼╝e najpierw przerabiam 1 lekcj─Ö eskk, robi─Ö notatki, s┼éucham p┼éyty, ucz─Ö si─Ö tre┼Ťci, a potem przeskakuj─Ö do Mormolyke i robi─Ö to samo. Te 2 rzeczy swietnie sie uzupe┼éniaj─ů (jak dla mnie).

7

Sivuha:

O gramatyce Ros┼éona nie s┼éysza┼éamale je┼Ťli jest to tak┼╝e dialekt attycki to bez problemu mo┼╝esz tak┼╝e korzysta─ç z Mormolyke bo ta ksi─ů┼╝ka r├│wnie┼╝ jest do nauki dialektu attyckiego. Greka biblijna to po proste "koine" czyli greka po┼║niejsza kt├│ra powsta┼éa na bazie dialektu attyckiego ale zawiera w sobie elementy pozosta┼éych dialekt├│w greki klasycznej: jo┼äskiego i eolskiego. Mi─Ödzy dialektem attyckim a innymi s─ů r├│znice w odmianie, inne ko┼äc├│wki itd wi─Ö─ç koine jako zlepek wszystkich dialekt├│w b─Ödzie mia┼é du┼╝o r├│znic ni┼╝ sam dialekt attycki. Wydaje mi si─Ö, ┼╝e je┼Ťli ksi─ůdz napisa┼é ksi─ůzke to prawdopodobnie jest to gramatyka greki biblijnej, bo ja ucze sie greki klasycznej i o takiej ksi─ůzce nie s┼éysza┼éam i ┼╝aden z wyk┼éadowc├│w nam o niej nie wspomina┼é. W┼éa┼Ťnie znalaz┼éam tak─ů stron─Ö :  http://sites.google.com/site/orygenesor ÔÇŽ ki-greckie   i niestety jest do gramatyka greki biblijnej

8 (edytowany przez Christophorus 2014-02-14 15:39:28)

Potwierdzam, gramatyka Ros┼éona obejmuje grek─Ö biblijn─ů.

We wst─Öpie autor kr├│tko opisuje cechy greki biblijnej nie wyst─Öpuj─ůce w dialekcie attyckim:

"W morfologii nast─Öpuj─ů:
- upodobnienia przypadk├│w (mianownika i biernika),
- przeskoki z jednej deklinacji do drugiej,
- zmiana rodzaju przy imionach,

Przy odmianie czasownik├│w:
- tendencja do zacierania r├│┼╝nic mi─Ödzy koniugacj─ů I i II,
- ujednolicanie odmiany,
- usuwanie nieregularno┼Ťci,
- zaniechanie kontrakcji niekt├│rych czasownik├│w (formy otwarte),
- stosowanie analogii przy odmianie słów o tematach różnego typu,
- zanik form i cech czasowych (jak augment i reduplikacja),
- przechodzenie w odmianie na stron─Ö czynn─ů lub biern─ů bez zmiany znaczenia s┼éowa.

Poza tym:
- wiele słów dotychczas nieprzechodnich staje się przechodnimi,
- tworzy si─Ö niew┼éa┼Ťciwe przyimki,
- przyimki rz─ůdz─ů innymi przypadkami ni┼╝ w j─Özyku klasycznym,
- niepotrzebnie dubluje si─Ö deklinacj─Ö u┼╝yciem przyimk├│w,
- stosuje si─Ö kalki semickie przy u┼╝yciu greckich czas├│w i tryb├│w,
itp."

Pr├│bka greki biblijnej dla zainteresowanych:

http://www.youtube.com/watch?v=0wYTwncZNOY

9

Miałam przez rok starogrekę i naprawdę nie znosiłam tego przedmiotu. Składnia była dla mnie nie do przeskoczenia big_smile

10

Ale fajny temat! Ile interesuj─ůcych informacji o podr─Öcznikach! W jaki┼Ť spos├│b,
nie wiem jak, uda┼éo mi si─Ö go przeoczy─ç. Ksi─ů┼╝ka Wst─Öpna Nauka J─Özyka
Greckiego
(1978), pi├│ra Mariana Goliasa, bywa na allegro i w antykwariatach.