logo słówka

#1 2010-10-15 18:27:59

Vikia
Bywalec

Greka klasyczna

Witam, czy ktoś uczył się klasycznej greki? Bardzo trudno jest? Jak się do tego zabrać ? smile

#2 2010-10-15 19:23:34

hauteville
Pisarz

Re: Greka klasyczna

To zależy do czego to porównasz. Moim zdaniem z trójki języków wymarłych jakie miałem okazję liznąć na studiach (bo trudno to było nazwać nauką) - łaciny, greki i staro-cerkiewno-słowiańskiego - jest gdzieś pomiędzy. Łacina wchodziła mi łatwiej, a SCS był znacznie trudniejszy, mimo że teoretycznie powinien wydawać się prosty.

Sama greka, przynajmniej dla mnie, do najtrudniejszych nie należała. Alfabet jest prosty do opanowania, gramatyka jest w miarę logiczna i dość regularna, słownictwo jest czasem problemem, ale przy odrobinie kombinowania wyrazy w stylu "xylokopos" stają się dziwnie znajome. Może też była kwestia w tym, że nasz lektor był jednym z niewielu o jakich mogę powiedzieć, że potrafili obudzić w człowieku jakiegoś ducha nauki i zmobilizować go do pracy.

Problem jest przede wszystkim z tym, że jest brak nagrań Greków ze starożytności. Wszak nikt nie chodził z dyktafonem za Sokratesem. Dlatego jesteśmy zdani na domysły, przy czym Grecy czytają inaczej niż reszta Europy i nie za bardzo jestem przekonany, która wersja jest prawidłowa. Nasz lektor uważał, że Grecy się mylą i że to jest  śmieszne, że on musi ich uczyć poprawnie wymawiać grekę klasyczną. Kolejny problem to takie rzeczy jak brak gazet w tym języku, czy telewizji itp. (ja osobiście nie wyobrażam sobie nauki języka obcego bez codziennego czytania o tym co się w świecie dzieje), ale jeśli np. jesteś miłośnikiem greckiej filozofii czy teatru to problem z tym masz rozwiązany.

Greki klasycznej uczyłem się z "Hellenike Glotta" (jakoś tak to się zwało) i z samej książki byłem dość zadowolony. Inna sprawa, że uczyłem się jej w trochę innym celu niż pozostałych języków i nie zważałem za bardzo uwagi na aktywną znajomość. W każdym razie z pomocą słownika Platona w oryginale czytałem wink

W każdym razie życzę powodzenia!

#3 2010-11-09 16:43:30

Vikia
Bywalec

Dziękuję, dużo mi dała Twoja wypowiedź smile
Interesuję się różnymi językami, na studiach miałam do czynienia z SCSem i dla mnie był trudny i ciężki do opanowania.
Poszukam tej książki, którą poleciłeś i postaram się rozpocząć naukę pięknej, klasycznej greki smile

#4 2010-11-21 00:56:52

Monaqo
Nowy użytkownik

Pozwolę sobie też odpowiedzieć na twoje zapytanie.
Osobiście jestem studentką 2 roku filologii klasycznej gdzie mam 5 zajęć w tygodniu greki i łaciny i wszystkiego z tym związane. Muszę nie zgodzić się z wypowiedzią kolegi powyżej, dla nas studentów klasyki greka klasyczna jest to momentami droga przez mękę. Logiczna i prosta jest łacina, greka wręcz przeciwnie. Jest multum wyjątków w odmianie, w zasadzie akcentowania, wiele haczyków. Podziwiam Cię, że chcesz się tego uczyć sama bo jest to dosyć trudny język. Sprawe komplikuje fakt, że NIE MA dobrego podręcznika to starogreckiego. "hellenike glotta" jest przystępna dla uczącego się, gramatyka jest wyłożona ale jest niewiele wyjasnione. Podobnie jak "Mormolyke" dobry podręcznik ale nie ma tam wyjaśnionych aspektów gramatyki historycznej języka greckiego co jest nieodzowne przy zrozumieniu wyjątków i zmian zachodzących w wyrazach. Na studiach uczymy się z "Praktycznej nauki języka greckiego" Mariana Goliasa, jest to stary podręcznik którego nie da się kupić w księgarni, w antykwariacie bywa wielka rzadkością za nieprzyzwoicie wysoką cenę, tu dziekuję twórcom ksera. Ale ten podręcznik jest dobry gdy ktoś wykłada to osobie uczącej, bo z przypisów Goliasa jeszcze nikt nic nie zrozumiał. Dobre jest również ale to bardziej jako kompendium gramatyki: "Gramatyka grecka" Auerbach i Golias, też niespotykane w wersji nieskserowanej, ale to jest dobre jako wytłumaczenie gramatyki bo nie ma tam żadnych tekstów ani słowniczka.
Reasumując: polecam "mormolyke", na Twoje wymagania powinno wystarczyć, sa tam dość dobre czytanki do przetłumaczenia z podanym słownictwem, gramatyka dobrze wyłozona, powinno Ci wystarczyć smile
Życzę powodzenia smile

#5 2010-11-21 20:30:49

hauteville
Pisarz

Monaqo napisał:

Muszę nie zgodzić się z wypowiedzią kolegi powyżej, dla nas studentów klasyki greka klasyczna jest to momentami droga przez mękę. Logiczna i prosta jest łacina, greka wręcz przeciwnie. Jest multum wyjątków w odmianie, w zasadzie akcentowania, wiele haczyków.

Nie twierdzę, że greka jest banalnie prosta - w zasadzie byłem jedyną osobą na roku, która z tego poprawki nie miała (ale jednocześnie dowodem na to, że jak się ktoś chce nauczyć to się udaje). Również uznaję ją za bardziej skomplikowaną od łaciny, ale gramatyka tamtejsza jest znacznie prostsza w porównaniu do chociażby staro-cerkiewno-słowiańskiego. Więc nie demonizujmy...

#6 2010-12-23 17:29:44

sivuha
Nowy użytkownik

witam wszystkich! trafiłam tu przez przypadek:) też uczę się klasycznej greki. Niestety sama... TZN, może ujme to inaczej... ogolnie interesuję się antyczną grecją- czytam Zarys Literatury, Historię Wychowania (oczywiście zakres starożytny), Historię Grecji itd, i prócz tego postanowiłam nauczyć się klasycznej greki. Początkowo kupiłam Mormolyke, która jest świetną książką jak dla mnie... brak w niej jednak wytłumaczenia niektóryvh rzeczy... tak więc podrukowałam sobie książki, które ściągnęłam z neta (w j. angielskim). Nauka jednak nie szła tak, jak bym chciała. Zapisałam sie więc na kurs eskk. Idzie mi lepiej. Podoba mi się to, że nie muszę kombinować... "hmm, jak się czyta to słówko", tylko powtarzam wszystko za lektorem. Jak dla mnie- ok. Mimo, że mam spore opóźnienie (dostałam już 5 przesyłek czyli 10 lekcji, a ja jestem dopiero na 3...)to czytam w miarę płynnie, litery już mi się nie mieszają przy wymowie... (w sumie czytanie stało się banalnie proste:) co mnie cieszy...) Teraz zrobiłam sobie prezent gwiazdkowy i kupiłamGramatykę języka Greckiego( Ks. Józef Wiesław Rosłon) i teraz pytanie: czy treść tej książki odnosi sie do "tej samej greki" którą przedstawia Mormolyke? W eskk obejmuje dialekt attycki, mormolyke raczej też... a o ile wiem, tak zwana "greka biblijna" to zupełnie coś innego (nie umiem tego wytłumaczyć niestety....) Ta książka (Rosłona) ma w sobie tyle potrzebnych mi rzeczy... po prostu niechciałabym wprowadzić się w błąd....

a nauka u mnie dotychczas wygląda tak, że najpierw przerabiam 1 lekcję eskk, robię notatki, słucham płyty, uczę się treści, a potem przeskakuję do Mormolyke i robię to samo. Te 2 rzeczy swietnie sie uzupełniają (jak dla mnie).

#7 2010-12-29 16:24:19

Monaqo
Nowy użytkownik

Sivuha:

O gramatyce Rosłona nie słyszałamale jeśli jest to także dialekt attycki to bez problemu możesz także korzystać z Mormolyke bo ta książka również jest do nauki dialektu attyckiego. Greka biblijna to po proste "koine" czyli greka poźniejsza która powstała na bazie dialektu attyckiego ale zawiera w sobie elementy pozostałych dialektów greki klasycznej: jońskiego i eolskiego. Między dialektem attyckim a innymi są róznice w odmianie, inne końcówki itd więć koine jako zlepek wszystkich dialektów będzie miał dużo róznic niż sam dialekt attycki. Wydaje mi się, że jeśli ksiądz napisał ksiązke to prawdopodobnie jest to gramatyka greki biblijnej, bo ja ucze sie greki klasycznej i o takiej ksiązce nie słyszałam i żaden z wykładowców nam o niej nie wspominał. Właśnie znalazłam taką stronę :  http://sites.google.com/site/orygenesor … ki-greckie   i niestety jest do gramatyka greki biblijnej

#8 2014-02-14 15:39:12

Christophorus
Nowy użytkownik

Potwierdzam, gramatyka Rosłona obejmuje grekę biblijną.

We wstępie autor krótko opisuje cechy greki biblijnej nie występujące w dialekcie attyckim:

"W morfologii następują:
- upodobnienia przypadków (mianownika i biernika),
- przeskoki z jednej deklinacji do drugiej,
- zmiana rodzaju przy imionach,

Przy odmianie czasowników:
- tendencja do zacierania różnic między koniugacją I i II,
- ujednolicanie odmiany,
- usuwanie nieregularności,
- zaniechanie kontrakcji niektórych czasowników (formy otwarte),
- stosowanie analogii przy odmianie słów o tematach różnego typu,
- zanik form i cech czasowych (jak augment i reduplikacja),
- przechodzenie w odmianie na stronę czynną lub bierną bez zmiany znaczenia słowa.

Poza tym:
- wiele słów dotychczas nieprzechodnich staje się przechodnimi,
- tworzy się niewłaściwe przyimki,
- przyimki rządzą innymi przypadkami niż w języku klasycznym,
- niepotrzebnie dubluje się deklinację użyciem przyimków,
- stosuje się kalki semickie przy użyciu greckich czasów i trybów,
itp."

Próbka greki biblijnej dla zainteresowanych:

http://www.youtube.com/watch?v=0wYTwncZNOY

Ostatnio edytowany przez Christophorus (2014-02-14 15:39:28)

#9 2014-06-07 02:48:00

elfingirl
Użytkownik

Miałam przez rok starogrekę i naprawdę nie znosiłam tego przedmiotu. Składnia była dla mnie nie do przeskoczenia big_smile

#10 2015-11-17 12:26:38

jadali
Pisarz

Ale fajny temat! Ile interesujących informacji o podręcznikach! W jakiś sposób,
nie wiem jak, udało mi się go przeoczyć. Książka Wstępna Nauka Języka
Greckiego
(1978), pióra Mariana Goliasa, bywa na allegro i w antykwariatach.

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media

Copyright 2017 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl