logo słówka

#1 2013-11-04 21:35:57

Mariano13
Nowy użytkownik

Matura podstawowa z hiszpańskiego w 1,5 roku.

Witam.
Chciałbym dowiedzieć się czy możliwe jest napisanie matury z hiszpańskiego na poziomie podstawowym po 19 miesiącach nauki na w miarę przyzwoitym poziomie (powiedzmy +50%)
Jestem teraz w II klasie liceum i rozważam taką opcję. Dodam, że nie znam kompletnie hiszpańskiego więc nauka byłaby zupełnie od podstaw. Jestem samoukiem. Dziennie mógłbym poświęcić 1-2 godziny.

#2 2013-11-05 11:09:29

auguriusz
Pisarz

Re: Matura podstawowa z hiszpańskiego w 1,5 roku.

Ciężkie zadanie, zważywszy, na fakt, że matura podstawowa jest mniej więcej na poziomie B1. No i jeśli nawet zdecydujesz się na naukę to proponuję zasięgnąć pomocy nauczyciela - masz mało czasu i raczej nie powinieneś eksperymentować jako samouk.

#3 2013-11-05 18:43:03

Pjotreeek
Pisarz

auguriusz napisał:

Ciężkie zadanie, zważywszy, na fakt, że matura podstawowa jest mniej więcej na poziomie B1. No i jeśli nawet zdecydujesz się na naukę to proponuję zasięgnąć pomocy nauczyciela - masz mało czasu i raczej nie powinieneś eksperymentować jako samouk.

W OGÓLE SIĘ Z TYM NIE ZGADZAM.

Chłopie masz mnóstwo czasu i spokojnie dasz radę. Podstawowa matura to nie jest jakiś wygórowany poziom, jeśli rozumiem teraz szkoła to ciężej, ale jak poświęcisz teraz godzinkę dziennie a w wakacje porządnie się przyłożysz to masz maturę świetnie zdaną.

A właśnie, ja mam maturę za pół roku a zdaję rozszerzoną. Uczę się w domu sam, żadna szkoła językowa, żadne prywatne lekcje. Jakieś 4-5 lat temu miałem pierwszą styczność z tym językiem ale przerwałem naukę ze względu na LO. Wszystko jest możliwe jeśli tego się bardzo chce.

#4 2013-11-06 06:57:05

auguriusz
Pisarz

Pjotreeek - piszesz, że zdajesz maturę, ale nie że zdałeś. Skoro uczysz się sam, to skąd przekonanie, że się do niej przygotowałeś? Na podstawie arkuszy maturalnych? Hiszpański jest bardzo zdradliwy, już na samym początku, po paru miesiącach może nam się wydawać, że wiemy wszystko, a jak przyjdzie co do czego - jedna wielka klapa. Mariano może oczywiście próbować, jednak radzę wybrać też język, który masz nauczany w szkole - tak na wszelki wypadek gdyby w trzeciej klasie okazało się jednak, że masz sporo jeszcze do zrobienia.
Pozostaje życzyć powodzenia.

Ostatnio edytowany przez auguriusz (2013-11-06 11:18:26)

#5 2013-11-06 13:23:02

Pjotreeek
Pisarz

zgodzę się - jeszcze jej nie zdałem, ale nie o to mi chodzi. chodzi o to by chłopak się nie poddawał , myśląc "aa to nie możliwe, po co zawracać sobie tym głowę". zdaję sobie sprawę, że może się nie udać, ale rzuciłem wszystko po to by spełnić swoje marzenie a warunkiem jego realizacji jest hiszpański rozszerzony. Poza tym nie wierzę by w 1,5 roku człowiek nie był w stanie się nauczyć na PODSTAWOWĄ maturę. Jak ma chęci - na pewno mu się uda. Znam przypadek gdzie dziewczyna w 3 lo postanowiła zdawać rozszerzony niemiecki , mimo iż na początku roku była z niego kiepska. Zdała maturę rozszerzoną na 94%. Jak widać , jak czegoś bardzo chcesz i się za to weźmiesz to osiągniesz wszystko.

Arkuszy maturalnych jeszcze nie przerabiałem, ale z drugiej strony co w tym złego?  To chyba na ich podstawie można w miarę stwierdzić czy jest się gotowym czy nie. Dobra znajomość języka obcego a zdanie z niego matury to są 2 różne sprawy. I lepiej przerobić takie arkusze by dowiedzieć się na czym to polega, czego wymagają.

Ostatnio edytowany przez Pjotreeek (2013-11-06 13:24:50)

#6 2013-11-06 16:41:42

PiotrPeterPedro
Pisarz

Przez ten czas mona samodzielnie opanować hiszpański na poziomie B1. Nie potrzeba nauczyciela. Niemniej jeśli chodzi o zdawanie matury, na maturze mogą mieć specyficzne podejście do języka, a właściwie to mają specyficzne podejście do wszystkiego na każdym przedmiocie. Pamiętam przygotowywania do matury z angielskiego lata temu. Dlatego też o ile uczyć się (dla siebie) zdecydowanie najlepiej jest samodzielnie bez nauczyciela, o tyle do MATURY może warto wziąć parę lekcji przygotowawczych, czy porozmawiać z nauczycielem hiszpańskiego, albo coś w tym stylu... Jedynie ze względu na specyfikę egzaminu.

#7 2013-11-06 20:53:52

Pjotreeek
Pisarz

co rozumiesz przez specyficzne podejście do języka? wystarczy spojrzeć na informator maturalny - wszystkie wymagania, przykładowe odpowiedzi, wzory tekstów. niemniej jednak jeśli chłopak ma możliwość korzystania z pomocy nauczyciela - jak najbardziej popieram, informacji nigdy za wiele.

#8 2013-11-07 02:22:53

PiotrPeterPedro
Pisarz

Na maturze nikt nie sprawdza, czy znasz np. biologię, lub język obcy. To co sprawdzają, to czy przygotowałeś się do matury. To tak jak z prawem jazdy - nie musisz znać przepisów ruchu drogowego, to co musisz to przerobić pytania.

#9 2013-11-07 13:25:53

Pjotreeek
Pisarz

noo i dlatego mówię o informatorze maturalnym gdzie wszystko jest podane a już najlepiej przerabiać matury z zeszłych lat. najlepiej tak się przygotujesz, bo wiesz czego się spodziewać.

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media

Copyright 2017 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl