Temat: PILNE ! DO UCZ─äCYCH SI─ś HISZPA┼âSKIEGO

Znalaz┼éem si─Ö w do┼Ť─ç "ciekawej" sytuacji. Bardzo chcia┼éem i┼Ť─ç na lingwistyk─Ö stosowan─ů jednak za p├│┼║no zorientowa┼éem si─Ö i┼╝ rozsz ang nawet ┼Ťwietnie napisany, nie wystarczy. Ostatecznie dosta┼éem si─Ö na filologi─Ö angielsk─ů w Krakowie, jednak nie by┼éy to "te wymarzone" studia. I teraz tak naprawd─Ö zaczyna si─Ö ciekawiej. Rzuci┼éem studia w Krakowie po to by skupi─ç si─Ö na maturze. Ponownie przyst─ůpi─Ö do matury z angielskiego i polskiego, jednak musz─Ö zda─ç matur─Ö z hiszpa┼äskiego, oczywi┼Ťcie rozszerzony najlepiej. Tutaj pojawia si─Ö problem - mia┼éem kiedy┼Ť styczno┼Ť─ç z tym j─Özykiem, wiem jak funkcjonuje, co jak si─Ö wymawia, na co uwa┼╝a─ç. Urodzonym samoukiem jestem i wiem z kt├│rej strony to ugry┼║─ç by efekty by┼éy smile Potrzebuj─Ö jednak materia┼é├│w - i tutaj licz─Ö na Wasz─ů pomoc. Co potrzebuj─Ö :

-S┼üOWNIK - ale nie taki z biedronki za 10z┼é, tylko co┼Ť pokroju Longman Dictionary of Contemporary English czy mo┼╝e ten z Oxfordu. Gruby s┼éownik, 2000-stronnicowy, gdzie b─Ödzie prawie wszystko, porz─ůdne definicje ,jakie┼Ť kolokacje, idiomy, mam nadziej─Ö,┼╝e wiecie o co mi chodzi. Co najwa┼╝niejsze - HISZPA┼âSKO-HISZPA┼âSKI. Polska wersja nie wchodzi w gr─Ö.

-KSI─ä┼╗KI DO GRAMATYKI.  W tej kwestii jestem kompletnie zielony i nawet nie wiem jakie s─ů, z jakich si─Ö korzysta. Mo┼╝e kto┼Ť kto chodzi do szko┼éy j─Özykowej co┼Ť poradzi? Albo uczy si─Ö w szkole hiszpa┼äskiego i co┼Ť obi┼éo mu si─Ö o uszy? smile  Co┼Ť pokroju Grammar Way'a do angielskiego - fajnie opisane regu┼éy gramatyczne, jasno obja┼Ťnione. Oczywi┼Ťcie wersja hiszpa┼äsko-hiszpa┼äska.

-KSI─ä┼╗KA DO S┼üOWNICTWA? To akurat nie jest tak wa┼╝ne jak powy┼╝sze pozycje, bo s┼éownictwo poszerzy si─Ö poprzez ogl─ůdanie czy s┼éuchanie, ale jaka┼Ť fajna ksi─ů┼╝ka, podzielona tematycznie, nie zaszkodzi smile

Bardzo licz─Ö na odpowiedzi, z g├│ry dzi─Ökuj─Ö smile

2

Odp: PILNE ! DO UCZ─äCYCH SI─ś HISZPA┼âSKIEGO

Słownik masz tu: http://lema.rae.es/drae/

Je┼Ťli to tylko matura, to my┼Ťl─Ö jednak, ┼╝e wystarczy "s┼éownik z Biedronki", cho─ç nie za 10, a za 50 z┼é, przecie┼╝ rozszerzona matura to tylko poziom B2... Mam s┼éownik PONS 70 000 hase┼é i zwrot├│w i cho─ç jest znacznie za ma┼éy, by mi dobrze s┼éu┼╝y─ç obecnie, to do matury powinien starczy─ç - cena 59 PLN.

3

Zgadza si─Ö, nie potrzebujesz nie wiadomo jakiego s┼éownika, aby si─Ö dobrze przygotowa─ç. Z powodzeniem wystarcz─ů te, kt├│re mo┼╝na znale┼║─ç w sieci (np. megas┼éownik).
Je┼Ťli chodzi o ksi─ů┼╝ki to np.:
http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/30755/ ÔÇŽ niami.html
http://www.nowela.pl/uso-interactivo-del-vocabulario
Poza tym, pr├│buj rozwi─ůzywa─ç egzemplarze maturalne, poszukaj w sieci. Czytaj, ogl─ůdaj filmy, s┼éuchaj radia...
Je┼Ťli chodzi o poziom matury rozszerzonej - B2 z elementami C1.

4

Potrzebuj─Ö s┼éownik ksi─ů┼╝kowy, jako┼Ť nie potrafi─Ö si─Ö efektywnie uczy─ç przez internet. A pomys┼é z "powa┼╝niejszym" s┼éownikiem wzi─ů┼é si─Ö st─ůd, i┼╝ od razu b─Öd─Ö go mia┼é na studia smile  A wtedy na pewno taki ponsa nie b─Ödzie wystarczaj─ůcy.  Dzi─Öki za ten internetowy s┼éownik, popatrz─Ö w wolnej chwili smile

Arkusze maturalne, tak, b─Öd─Ö robi┼é. Mo┼╝e z tym s┼éownikiem tak "wyjecha┼éem" bo naprawd─Ö bardzo mi zale┼╝y na tej lingwistyce, a oznacza to ┼╝e wynik musz─Ö mie─ç powy┼╝ej 90% z rozszerzonej hmm  Im wi─Öcej , tym lepiej.
Ta ksi─ů┼╝ka "Uso interactivo del vocabulario" zawiera hiszpa┼äski europejski? Gramatyka z pwn wygl─ůda interesuj─ůco, jednak czy nie ma czego┼Ť w wersji hiszpa┼äskoj─Özycznej? Bardzo by mi na takiej zale┼╝a┼éo.
Dzi─Öki za linki smile

5

Pjotreeek napisał/a:

Potrzebuj─Ö s┼éownik ksi─ů┼╝kowy, jako┼Ť nie potrafi─Ö si─Ö efektywnie uczy─ç przez internet.

Jak b─Ödziesz chcia┼é nauczy─ç si─Ö jakiego┼Ť mniej oklepanego j─Özyka, to b─Ödziesz musia┼é... Chyba, ┼╝e zaczniesz drukowa─ç Internet na drukarce wink

6

PiotrPeterPedro napisał/a:
Pjotreeek napisał/a:

Potrzebuj─Ö s┼éownik ksi─ů┼╝kowy, jako┼Ť nie potrafi─Ö si─Ö efektywnie uczy─ç przez internet.

Jak b─Ödziesz chcia┼é nauczy─ç si─Ö jakiego┼Ť mniej oklepanego j─Özyka, to b─Ödziesz musia┼é... Chyba, ┼╝e zaczniesz drukowa─ç Internet na drukarce wink

zdaję sobie z tego sprawę , ale hiszpański taki nie jest wink
nie chodzi o to, ┼╝e nie potrafi─Ö. po prostu za bardzo si─Ö rozkojarzam, to tu jaki┼Ť kolejny artyku┼é si─Ö pojawi, to fajny odcinek po ang/hiszp i z tej nauki potem ma┼éo zostaje.
a jak przysi─ůd─Ö nad zeszytem s┼éownikiem, jestem w stanie du┼╝o sobie utrwali─ç.

7

Pjotreeek napisał/a:

Potrzebuj─Ö s┼éownik ksi─ů┼╝kowy, jako┼Ť nie potrafi─Ö si─Ö efektywnie uczy─ç przez internet. A pomys┼é z "powa┼╝niejszym" s┼éownikiem wzi─ů┼é si─Ö st─ůd, i┼╝ od razu b─Öd─Ö go mia┼é na studia smile  A wtedy na pewno taki ponsa nie b─Ödzie wystarczaj─ůcy.  Dzi─Öki za ten internetowy s┼éownik, popatrz─Ö w wolnej chwili smile

Arkusze maturalne, tak, b─Öd─Ö robi┼é. Mo┼╝e z tym s┼éownikiem tak "wyjecha┼éem" bo naprawd─Ö bardzo mi zale┼╝y na tej lingwistyce, a oznacza to ┼╝e wynik musz─Ö mie─ç powy┼╝ej 90% z rozszerzonej hmm  Im wi─Öcej , tym lepiej.
Ta ksi─ů┼╝ka "Uso interactivo del vocabulario" zawiera hiszpa┼äski europejski? Gramatyka z pwn wygl─ůda interesuj─ůco, jednak czy nie ma czego┼Ť w wersji hiszpa┼äskoj─Özycznej? Bardzo by mi na takiej zale┼╝a┼éo.
Dzi─Öki za linki smile

Uso interactivo zawiera zar├│wno s┼éownictwo europejskie jak i ameryka┼äskie (w nawiasie masz podany region). Ta gramatyka, kt├│r─ů Ci poda┼éem to kompendium, kt├│re powinno wystarczy─ç. ┼Üwietnie opisane, mn├│stwo ─çwicze┼ä na r├│┼╝nym poziomie i nie jest zbyt drogie, w przeciwie┼ästwie do wydawnictw hiszpa┼äskich.

8

PiotrPeterPedro napisał/a:

Słownik masz tu: http://lema.rae.es/drae/

Je┼Ťli to tylko matura, to my┼Ťl─Ö jednak, ┼╝e wystarczy "s┼éownik z Biedronki", cho─ç nie za 10, a za 50 z┼é, przecie┼╝ rozszerzona matura to tylko poziom B2... Mam s┼éownik PONS 70 000 hase┼é i zwrot├│w i cho─ç jest znacznie za ma┼éy, by mi dobrze s┼éu┼╝y─ç obecnie, to do matury powinien starczy─ç - cena 59 PLN.

masz na my┼Ťli ten s┼éownik z ponsa? http://merlin.pl/Slownik-wspolczesny-hi ÔÇŽ 2#fullinfo

wygl─ůda interesuj─ůco i prawie go kupi┼éem jednak waham si─Ö nad jeszcze jedn─ů pozycj─ů
http://merlin.pl/Duzy-slownik-polsko-hi ÔÇŽ 2#fullinfo

prawie 30z┼é ta┼äszy a tylko 10 000 hase┼é mniej. Jednak osobi┼Ťcie to ju┼╝ chyba wol─Ö wyda─ç te 65z┼é na s┼éownik je┼Ťli jest porz─ůdny, skoro Go polecasz to powinien by─ç ok, z tego co kojarz─Ö to nauk─Ö hiszpa┼äskiego traktujesz powa┼╝nie i przyznam szczerze by┼éem zaskoczony jak poleci┼ée┼Ť polski produkt smile niemniej jednak, mo┼╝e mia┼ée┼Ť styczno┼Ť─ç z tym s┼éownikiem? jaka┼Ť opinia? langenscheidt to by┼éo moje pierwsze wydawnictwo i to od niego zaczyna┼éem, swoj─ů drog─ů, nie wiem czemu si─Ö rozpad┼éo?

9

Oto Wielka Tajemnica PONSa:

PONS sprzedaje IDENTYCZNY słownik, strona w stronę, słowo w słowo, przecinek w przecinek w dwóch wersjach:

1) "70 000 haseł", gruba okładka, hasła na niebiesko
2) "60 000 haseł", okładka miękka, hasła na czarno

Te dwie wersje nie r├│┼╝ni─ů si─Ö NICZYM i posiadaj─ů t─ů sam─ů zawarto┼Ť─ç, co do s┼é├│wka, wi─Öc i t─ů sam─ů liczb─Ö hase┼é, ale w jednej wersji PONS naliczyli hase┼é 10 000 wi─Öcej ni┼╝ w drugiej...

Wiem to wszystko bo najpierw mia┼éem wersj─Ö z cienk─ů ok┼éadk─ů, ale po tym jak mi si─Ö po intensywnym wertowaniu rozpad┼éa, zrobi┼éem dziwn─ů rzecz i wyda┼éem pieni─ůdze raz jeszcze i kupi┼éem z grub─ů ok┼éadk─ů, ciesz─ůc si─Ö, ┼╝e obszerniejszy i, ┼╝e si─Ö nie rozpadnie. Dopiero w domu si─Ö zorientowa┼éem, ┼╝e wcale nie posiada ona 10 000 hase┼é wi─Öcej.

Dlaczego polecam polski słownik? Bo na tak niskim poziomie jak maturalny, powinien Ci wystarczyć, a na wyższym poziomie nauki kupować słownika nie musisz wcale, bo masz obszerne słowniki hiszpańsko-hiszpańskie w Internecie.