Temat: Łatwe słówka

Witam wszystkich wielbicieli j─Özyka francuskiego.
Szukałam dzisiaj w słowniku słowa ,,WĄŻ" i znalazłam ku swojemu zdziwieniu tłumaczenie ,,LE SERPENT". Czyżby sylwestrowe serpentyny były ,,potomkami" francuskich węży? Dzięki temu ,,pokrewieństwu" na pewno zapamiętam to słówko.
Zapraszam do podawania słówek, które z różnych powodów ( na przykład skojarzeń) łatwo zapamiętać.
Pozdrawiam

2

Odp: Łatwe słówka

l'aventure-przygoda

3

coll├Ęgue- kolega

4

journal - gazeta

5

marcher-chodzi─ç

A teraz wyobra┼║cie sobie kaczora, nad kt├│rym fruwa kanarek. Kaczor to canard, a kanarek to canari smile

6

paysage - krajobraz smile

7

le loup - wilk, kojarzy mi sie z Lupinem z Harrego Pottera, a on był wilkolakiem smile Ogolnie mnostwo jest takich slowek, bo angielski 'pozyczyl' sobie sporo od francuskiego, ktos kto zna angielski dopatrzy sie mnostwa podobienstw smile

8

Jeszcze jeden łatwy do zapamiętania zwrot:
       PAR HASARD - PRZYPADKIEM.

Samo słowo HASARD oznacza zarówno PRZYPADEK, jak i HAZARD

wink

9

Witam, szukam porady odno┼Ťnie s┼é├│wek, kupi┼éam niedawno fiszki do nauki j─Özyka francuskiego ,,zintegrowane pude┼éko MEMOBOX,, razem z p┼éyt─ů na kt├│rej jest wymowa tych s┼é├│wek, czy kto┼Ť mo┼╝e ich ju┼╝ u┼╝ywa┼é? Czy nauka w ten spos├│b jest efektywna?

10

Ja akurat s┼éysza┼éem, ┼╝e fiszki to bardzo ciekawy spos├│b : ) ale o tym co akurat co Ty m├│wisz to niestety nie s┼éysza┼éem i chyba ma┼éo kto o tym s┼éysza┼é hehe je┼Ťli chodzi o bardzo takie ┼éatwe s┼é├│wko francuskie to zdecydowanie wed┼éug mnie jest to merci : D takie wiecie z reklamy

11

possom napisał/a:

Ja akurat s┼éysza┼éem, ┼╝e fiszki to bardzo ciekawy spos├│b : ) ale o tym co akurat co Ty m├│wisz to niestety nie s┼éysza┼éem i chyba ma┼éo kto o tym s┼éysza┼é hehe je┼Ťli chodzi o bardzo takie ┼éatwe s┼é├│wko francuskie to zdecydowanie wed┼éug mnie jest to merci : D takie wiecie z reklamy

Dzięki, Possom. Twój przykład "merci" pokazuje, że nie trzeba daleko szukać, by znaleźć fajny przykład:)

12

No nie trzeba daleko szuka─ç bo chyba ka┼╝dy s┼éysza┼é to s┼é├│wko w takiej klasycznej reklamie, ┼╝e wyra┼╝a wi─Öcej jak 1000 s┼é├│w - jest to moja ulubiona reklama. Jeszcze bardzo mi si─Ö podoba co┼Ť takiego jak s┼é├│wko francuskie jakim jest Madlene..Kojarzycie mo┼╝e tak─ů bajk─Ö gdzie g┼é├│wn─ů bohaterk─ů by┼éa taka dziewczynka Madlene?

13

No z t─ů reklam─ů to im si─Ö tutaj uda┼éo w Polsce : )) takie do┼Ť─ç mo┼╝e absurdalne pytanie ale w┼éa┼Ťnie te czekoladki Merci s─ů po prostu akurat z Francji tak ; )? kojarz─Ö t─ů baj─Öczke Madlene zawsze to u mojej babci ogl─ůda┼éem.

14

la litt├ęrature - literatura

15

le lecteur-lektor

16

le rendez-vous - spotkanie,randka

17

ursel123 napisał/a:

prochain-nast─Öpny
Siedz─Ö w poczekalni ,wychodzi pacjent ,a lekarz m├│wi prosz─Ö czyli nast─Öpny niech wejdzie .Takie skojarzenie.

To jest ┼Ťwietne skojarzenie. Wreszcie pami─Ötam to s┼éowo. Dzi─Öki  smile

18

A ja zastanawiam si─Ö, sk─ůd w j─Özyku francuskim taki ┼éamaniec jal ordinateur. I nie jest to ordynator, tylko poczciwy komputer. W ka┼╝dym j─Özyku jest jaka┼Ť kombinacja s┼éowa komputer a tu taka odmiana. Znacie mo┼╝e etymologi─Ö tego s┼éowa?

19

silpi napisał/a:

A ja zastanawiam si─Ö, sk─ůd w j─Özyku francuskim taki ┼éamaniec jal ordinateur. I nie jest to ordynator, tylko poczciwy komputer. W ka┼╝dym j─Özyku jest jaka┼Ť kombinacja s┼éowa komputer a tu taka odmiana. Znacie mo┼╝e etymologi─Ö tego s┼éowa?

Znalaz┼éam wyja┼Ťnienie w internecie na stronie
http://alorsoncode.blogspot.com/2011/07 ÔÇŽ ateur.html

20

Gdyby wypisa─ç sobie tak zwane inteligentne s┼é├│wka, kt├│re maj─ů pochodzenie ┼éaci┼äskie, okaza┼éoby si─Ö, ┼╝e tych analogii jest o wiele wi─Öcej. Wyszukajcie sobie francuskie t┼éumaczenia s┼é├│w: patriota, ateista, optymista, inteligentny, egoista, ekolog i mas─Ö podobnych. Brzmi─ů prawie tak samo.

21

No tak co┼Ť w tym jest i brzmi─ů tak samo. Je┼Ťli ja bym mia┼é przytoczy─ç jakie┼Ť proste francuskie s┼é├│wka to bym szybko nadmieni┼é jedno, kt├│re bardzo dobrze znam z reklamy 'Merci' (wyra┼╝a wi─Öcej jak 1000s┼é├│w) smile ju┼╝ chyba ka┼╝dy pozna┼é ten jeden wyraz dzi─Öki spotom w telewizji. smile

22

Witajcie!
Dzisiaj serwis Slowka.pl przesłał mi słowo " l'aliment", czyli pokarm. Zapamiętam je na pewno, bo kojarzy się z polskimi alimentami - pieniędzmi, za które można np.kupić pokarm dla dziecka tongue

23

POMOCY
prowadze stronke na FB i poszukuje slowka na literke D po francusku przedstawiajaca rzecz. Ktos cos zna? U mnie pustka w glowie tongue

24

dactylo - maszynistka