Temat: Pocz─ůtki

Witam Wszystkich smile
Chcia┼éabym zacz─ů─ç uczy─ç si─Ö hiszpa┼äskiego.Nie mam praktycznie ┼╝adnych podstaw, nigdy si─Ö go nie uczy┼éam. Mam takie pytanie jakie ksi─ů┼╝ki s─ů najlepsze do samodzielnej nauki?
Czy opłaca się kurs na mp3?
Pozdrawiam smile

2

Odp: Pocz─ůtki

Polecam poszuka─ç w sklepie empik. S─ů tam r├│┼╝ne ciekawe ksi─ů┼╝ki do hiszpa┼äskiego idealne dla samouczk├│w. Dodatkowo polecam wydawnictwo pons i edgard.

3

Profesor Pedro jest bardzo dobry

4

Kilka lat temu postanowi┼éam, ┼╝e zaczn─Ö sama uczy─ç si─Ö hiszpa┼äskiego, zam├│wi┼éam ksi─ů┼╝ki (z nagraniami mp3), ale po kilku miesi─ůcach zapisa┼éam si─Ö do szko┼éy j─Özykowej i dopiero wtedy nauka ruszy┼éa do przodu. My┼Ťl─Ö, ┼╝e na dobry pocz─ůtek dobrze jest za┼éatwi─ç sobie kilka lekcji (albo kilka miesi─Öcy kursu) z lektorem, to zdecydowanie u┼éatwia p├│┼║niejsz─ů samodzieln─ů nauk─Ö. Wtedy potrafi si─Ö ju┼╝ p┼éynnie czyta─ç, zna si─Ö jakie┼Ť podstawy gramatyczne i co najwa┼╝niejsze, jest si─Ö zmobilizowanym do dalszej nauki. : )

5 (edytowany przez forzecho 2013-10-05 10:02:44)

kate0507 napisał/a:

Kilka lat temu postanowi┼éam, ┼╝e zaczn─Ö sama uczy─ç si─Ö hiszpa┼äskiego, zam├│wi┼éam ksi─ů┼╝ki (z nagraniami mp3), ale po kilku miesi─ůcach zapisa┼éam si─Ö do szko┼éy j─Özykowej i dopiero wtedy nauka ruszy┼éa do przodu. My┼Ťl─Ö, ┼╝e na dobry pocz─ůtek dobrze jest za┼éatwi─ç sobie kilka lekcji (albo kilka miesi─Öcy kursu) z lektorem, to zdecydowanie u┼éatwia p├│┼║niejsz─ů samodzieln─ů nauk─Ö. Wtedy potrafi si─Ö ju┼╝ p┼éynnie czyta─ç, zna si─Ö jakie┼Ť podstawy gramatyczne i co najwa┼╝niejsze, jest si─Ö zmobilizowanym do dalszej nauki. : )

Z t─ů mobilizacj─ů to nie by┼ébym taki pewien. Wszystko zale┼╝y od nastawienia.

Ja uczy┼éem si─Ö sam j─Özyka hiszpa┼äskiego w domu. Mia┼éem troche ┼éatwiej ni┼╝ inne samouki bo moja dziewczyna chodzi┼éa do Dwuj─Özycznej Klasy i jak nie mog┼éem czego┼Ť poj─ů─ç  (czego by┼éo bardzo ma┼éo) to mi stara┼éa si─Ö wyt┼éumaczy─ç. Zaczyna┼éem od ksi─ů┼╝ek z serii " en USO" w wersji polskiej - poziom A1. Bez problemu przerobi┼éem ca┼éy podr─Öcznik i potem nast─Öpne cz─Ö┼Ťci ksi─ů┼╝ki by┼éy w j─Özyku hiszpa┼äskim tylko, poniewa┼╝ porzycza┼éem od mojej dziewczyny. Ksi─ů┼╝ki s─ů bardzo dobre. Naprawde polecam.
Swoje s┼éownictwo rozwija┼éem poprzez ogl─ůdanie film├│w po hiszpa┼äsku lub z hiszpa┼äskimi napisami oraz s┼éuchanie piosenek hiszpa┼äskich maj─ůc przed sob─ů tekst i po hiszpa┼äsku i jego t┼éumaczenie.
J─Özyk hiszpa┼äski z pocz─ůtku wydawa┼é mi si─Ö trudny ale mo┼╝e po 3 tygodniach zacz─ů┼éem juz rozumie─ç co czytam nie znaj─ůc niekt├│rych s┼é├│w. Polecam r├│wnie┼╝ ogl─ůdanie film├│w, kt├│re znacie po angielsku lub po polsku, ┼╝eby poszukac wersji hiszpa┼äskiej (a taka zawsze jest) i spr├│bowa─ç ogl─ůda─ç. Polecam r├│wnie┼╝ serwisy internetowe typu S┼é├│wka.pl,
regularne lekcje na e-mail, testy tygodniowe i gry dobrze utrwalaja podstawy. Mam nadzieje, ┼╝e serwis idzie w kierunku ulepszenia i b─Öd─ů te┼╝ s┼é├│wka z wy┼╝szych poziom├│w.

6

Tak naprawd─Ö to czasem trudno jest co┼Ť poleci─ç, bo ka┼╝dy ma inne sposoby, ka┼╝dy ma swoje preferencje itp. Ja osobi┼Ťcie uwa┼╝am, ┼╝e na dobry pocz─ůtek to wi─Ökszo┼Ť─ç kurs├│w od podstaw/samouczk├│w b─Ödzie OK.

Ja na przyk┼éad zaczyna┼éam od kursu "Hiszpa┼äski w 30 dni" wydawnictwa REA i "Hiszpa┼äski w 3 miesi─ůce" Ponsa, a potem to ju┼╝ jako┼Ť tak pop┼éyn─Ö┼éo. Wiadomo, teraz mamy internet, wi─Öc troch─Ö ┼éatwiej jest o r├│┼╝nego rodzaju ┼║r├│d┼éa, samouczki, pomoce itp. Ale na pewnym etapie na pewno warto p├│j┼Ť─ç gdzie┼Ť gdzie b─Ödziemy mieli okazj─Ö m├│wi─ç w danym j─Özyku. Ja tak w┼éa┼Ťnie zrobi┼éam - uczy┼éam si─Ö jaki┼Ť czas sama, a potem od poziomu mniej wi─Öcej B1 posz┼éam na kurs, bo jednak brakowa┼éo mi m├│wienia i komunikacji.

Ale prawda jest taka, ┼╝e ka┼╝dy ma swoj─ů specyfik─Ö przyswajania wiedzy, wi─Öc trudno co┼Ť definitywnie poleci─ç. Radzi┼éabym tez zobaczy─ç co jest dost─Öpnego w internecie. Tutaj niestety odpadam je┼Ťli chodzi o strony dla pocz─ůtkuj─ůcych, bo ja zaczyna┼éam dawno temu, wi─Öc od tego czasu na pewno wiele si─Ö zmieni┼éo. Ale by─ç mo┼╝e kto┼Ť b─Ödzie w stanie poleci─ç co┼Ť fajnego.

7 (edytowany przez A_Potocka 2013-10-15 13:54:22)

S─ůdz─Ö, ┼╝e Edgard jest bardzo dobry. Troch─Ö g┼éupio o nim pisa─ç tutaj, ale taka jest prawda, ja na pocz─ůtku mi─Ödzy innymi z niego si─Ö uczy┼éam i to wychodzi┼éo najlepiej. Mp3 - tak, ale z tekstem, raczej ci─Ö┼╝ko tylko s┼éucha─ç. Z innych rzeczy mo┼╝e Avance? Chocia┼╝ tak naprawd─Ö ci─Ö┼╝ko powiedzie─ç, kt├│ry podr─Öcznik jest najlepszy. Chyba najlepiej i┼Ť─ç i samemu poprzegl─ůda─ç, mo┼╝na wybra─ç wg kryterium wizualnego - w ko┼äcu to te┼╝ istotne, ┼╝eby przyjemnie si─Ö korzysta┼éo.

Z PONSA fajny jest słownik obrazkowy a "zwyczajny" słownik najlepszy Wiedzy Powszechnej.

8

Tez uwazam, ze Edgard jest najlepszy, ale z wlasnego doswiadczenia wiem, ze na sam poczatek najlepsza sa prywatne lekcje. Jak sie pozna podstawy to potem wszystko idzie o wiele latwiej i szybciej.

9

To prawda, prywatne korepetycje daj─ů najwi─Öcej, wiem z w┼éasnego do┼Ťwiadczenia.

10

Najszczersza odpowied┼║: to kompletnie bez znaczenia. Zacz─ů─ç si─Ö uczy─ç mo┼╝na z czegokolwiek. Ja zacz─ů┼éem uczy─ç si─Ö hiszpa┼äskiego z dos┼éownie pierwszego z brzegu samouczka jaki by┼é na p├│┼éce w ksi─Ögarni i wcale nie by┼éa to dobra ksi─ů┼╝ka, a wr─Öcz pe┼éna by┼éa b┼é─Öd├│w. Przerobi┼éem ten samouczek do po┼éowy, bo mi si─Ö znudzi┼é, a dalej uczy┼éem si─Ö samodzielnie, tj. bez zastosowania podr─Öcznik├│w, kurs├│w itp., bo na co komu...? Gramatyka dowolnego j─Özyka opisana jest w internecie, wystarczy umie─ç pos┼éugiwa─ç si─Ö Google. Otworzy┼éem wenezuelsk─ů stron─Ö o przyrodzie Wenezuelii i jecha┼éem ze s┼éownikiem s┼é├│wko po s┼é├│wku po kolei... Po co kupowa─ç ksi─ů┼╝k─Ö z czytankami? ┼Üci─ůgn─ů┼éem muzyk─Ö po hiszpa┼äsku. Nawi─ůza┼éem przez neta kontakt z osobami z Ameryki ┼üaci┼äskiej. Co to w og├│le za pytanie, jaki samouczek wybra─ç na pocz─ůtek i jak zacz─ů─ç si─Ö uczy─ç? I na co komu korepetycje? Z ksi─ů┼╝ki si─Ö j─Özyka nie nauczycie. Szkoda te┼╝ las├│w wycina─ç na produkcj─Ö tych ksi─ů┼╝ek.

11

PiotrPeterPedro napisał/a:

Najszczersza odpowied┼║: to kompletnie bez znaczenia. Zacz─ů─ç si─Ö uczy─ç mo┼╝na z czegokolwiek. Ja zacz─ů┼éem uczy─ç si─Ö hiszpa┼äskiego z dos┼éownie pierwszego z brzegu samouczka jaki by┼é na p├│┼éce w ksi─Ögarni i wcale nie by┼éa to dobra ksi─ů┼╝ka, a wr─Öcz pe┼éna by┼éa b┼é─Öd├│w. Przerobi┼éem ten samouczek do po┼éowy, bo mi si─Ö znudzi┼é, a dalej uczy┼éem si─Ö samodzielnie, tj. bez zastosowania podr─Öcznik├│w, kurs├│w itp., bo na co komu...? Gramatyka dowolnego j─Özyka opisana jest w internecie, wystarczy umie─ç pos┼éugiwa─ç si─Ö Google. Otworzy┼éem wenezuelsk─ů stron─Ö o przyrodzie Wenezuelii i jecha┼éem ze s┼éownikiem s┼é├│wko po s┼é├│wku po kolei... Po co kupowa─ç ksi─ů┼╝k─Ö z czytankami? ┼Üci─ůgn─ů┼éem muzyk─Ö po hiszpa┼äsku. Nawi─ůza┼éem przez neta kontakt z osobami z Ameryki ┼üaci┼äskiej. Co to w og├│le za pytanie, jaki samouczek wybra─ç na pocz─ůtek i jak zacz─ů─ç si─Ö uczy─ç? I na co komu korepetycje? Z ksi─ů┼╝ki si─Ö j─Özyka nie nauczycie. Szkoda te┼╝ las├│w wycina─ç na produkcj─Ö tych ksi─ů┼╝ek.

To tez zalezy od predyspozycji. Jeden nauczy sie szybciej z ksiazki,inny z prywatnych lekcji a jeszcze inny z internetu.  Ja np nie mam stalego dostepu do kompa i ucze sie z ksiazki. Moj narzeczony z Wenezueli udziela mi prywatnych lekcji ale to zalezy od nas co bardziej i szybciej przyswajamy. Szczerze mowiac to ja zdecydowanie chcialabym uczyc sie z kursu multidialnego...bo do niego nie potrzebuje internetu:-) ale to juz inna historia.:-)

12

riteczka napisał/a:

To tez zalezy od predyspozycji. Jeden nauczy sie szybciej z ksiazki,inny z prywatnych lekcji a jeszcze inny z internetu.  Ja np nie mam stalego dostepu do kompa i ucze sie z ksiazki. Moj narzeczony z Wenezueli udziela mi prywatnych lekcji ale to zalezy od nas co bardziej i szybciej przyswajamy. Szczerze mowiac to ja zdecydowanie chcialabym uczyc sie z kursu multidialnego...bo do niego nie potrzebuje internetu:-) ale to juz inna historia.:-)

Fajnie, ┼╝e masz nauczyciela (narzeczonego) z Wenezuelii. Te┼╝ du┼╝o uczy┼éem si─Ö z Wenezuelk─ů (nie narzeczon─ů) i Wenezuelce maj─ů do┼Ť─ç mi┼éy akcent. Kontakt z u┼╝ytkownikami j─Özyka jest wa┼╝ny, nie podlega to w─ůtpliwo┼Ťci. W─ůtpliwo┼Ťci podlegaj─ů dwie kwestie:
1) Po co p┼éaci─ç za korepetycje, skoro w epoce internetu w ka┼╝dej chwili mo┼╝emy nawi─ůza─ç kontakt z kim┼Ť np. w Wenezuelii? Wi─Ökszo┼Ť─ç z tych os├│b nie wyt┼éumaczy nam gramatyki ("moja" Wenezuelka akurat poznana przez stron─Ö j─Özykow─ů, j─Özykami si─Ö interesuje, w┼éada kilkoma, jest inteligentna i zwyk┼éa udziela─ç logicznych odpowiedzi, ale wi─Ökszo┼Ť─ç ludzi to p├│┼ég┼é├│wki), ale do konwersacji nadaj─ů si─Ö perfekcyjnie. Lepiej ni┼╝ jaki┼Ť studencik, lub absolwent iberystyki - Polak, albo jaki┼Ť osiad┼éy w Polsce Latynos konwersuj─ůcy za pieni─ůdze.
2) Jakie znaczenie ma wyb├│r ksi─ů┼╝ki, z kt├│rej rozpoczniemy nauk─Ö? T─Ö ksi─ů┼╝k─Ö i tak za dwa tygodnie, czy miesi─ůc opanujemy, a nauka j─Özyka trwa d┼éugimi latami codziennej pracy i ten start po prostu rozp┼éywa si─Ö w tym wszystkim.

13

riteczka napisał/a:

Fajnie, ┼╝e masz nauczyciela (narzeczonego) z Wenezuelii. Te┼╝ du┼╝o uczy┼éem si─Ö z Wenezuelk─ů (nie narzeczon─ů) i Wenezuelce maj─ů do┼Ť─ç mi┼éy akcent. Kontakt z u┼╝ytkownikami j─Özyka jest wa┼╝ny, nie podlega to w─ůtpliwo┼Ťci. W─ůtpliwo┼Ťci podlegaj─ů dwie kwestie:
1) Po co p┼éaci─ç za korepetycje, skoro w epoce internetu w ka┼╝dej chwili mo┼╝emy nawi─ůza─ç kontakt z kim┼Ť np. w Wenezuelii? Wi─Ökszo┼Ť─ç z tych os├│b nie wyt┼éumaczy nam gramatyki ("moja" Wenezuelka akurat poznana przez stron─Ö j─Özykow─ů, j─Özykami si─Ö interesuje, w┼éada kilkoma, jest inteligentna i zwyk┼éa udziela─ç logicznych odpowiedzi, ale wi─Ökszo┼Ť─ç ludzi to p├│┼ég┼é├│wki), ale do konwersacji nadaj─ů si─Ö perfekcyjnie. Lepiej ni┼╝ jaki┼Ť studencik, lub absolwent iberystyki - Polak, albo jaki┼Ť osiad┼éy w Polsce Latynos konwersuj─ůcy za pieni─ůdze.
2) Jakie znaczenie ma wyb├│r ksi─ů┼╝ki, z kt├│rej rozpoczniemy nauk─Ö? T─Ö ksi─ů┼╝k─Ö i tak za dwa tygodnie, czy miesi─ůc opanujemy, a nauka j─Özyka trwa d┼éugimi latami codziennej pracy i ten start po prostu rozp┼éywa si─Ö w tym wszystkim.

To prawda,wenezuelczycy maja mily akcent. Ja poznalam mojego narzeczonego w USA i nawet dzis gadamy ze soba po angielsku,hihi. Lekcje ktorych mi udziela sa bardzo przydatne, ale nie powiem glosno,jak wyglada nauka z narzeczonym:-):-)
Po czesci sie z Toba zgadzam. Uczenie sie poprzez relacje z obcokrajowcami sa  o wiele praktyczniejsze. Nauka poprzez sluchanie piosenek i ogladanie programow telewizyjnych sa wielka pomoca, ale ksiazki tez sie przydadza. Mysle, ze w dzisiejszych czasach choc kazdy powinien miec dostep do internetu to przeciez wiemy, ze nie ktorzy nie moga sobie na korzystanie z niego pozwolic i to z wielu przyczyn. Ja np mieszkam na hiszpanskiej wyspie i inter mam bardzo ograniczony. Pisze z tel teraz a wiec jakby nie bylo w moim przypadku ksiazki sa jakas pomoca:-)

14

Najwazniejsze to znalesc dla siebie swoj wlasny sposob nauki. No i korzystac z tego co zycie nam daje. Jesli stac nas na prywatne lekcje to z nich korzystajmy. Jesli mamy internet to warto i z niego korzystac a jak ktos chce uczyc sie z ksiazek to Edgarda polecam:-):-)
Szukac dla siebie tej wlasciwej drogi do poznania jezyka i probowac wszystkiego po trochu:-)

15

na sam pocz─ůtek mimo wszystko poleci┼ébym JAKIKOLWIEK samouczek - by mniej wiecej podstawy podstaw pozna─ç, co z tego, ┼╝e w niekt├│rych s─ů b┼é─Ödy - najlepiej uczy si─Ö na w┼éasnych b┼é─Ödach wink

szczerze podziwiam za t┼éumaczenie s┼éowo w s┼éowo tekstu o przyrodzie w Wenezueli... interesujesz si─Ö tym? bo ja osobi┼Ťcie bym zanudzi┼é si─Ö na ┼Ťmier─ç, jak ju┼╝ t┼éumacz─Ö teksty/artyku┼éy si─Ögam po co┼Ť zwi─ůzanego z muzyk─ů i s┼éownictwo szybciej si─Ö przyswaja smile

16

Nie czytalam tlumaczenia o ktorym piszesz, ale nie powinno sie tlumaczyc slowo w slowo zadnego tekstu z jezyka obcego. :-):-) Slownictwo z piosenek i filmow tez szybciej przyswajam:-)

17

riteczka napisał/a:

Nie czytalam tlumaczenia o ktorym piszesz, ale nie powinno sie tlumaczyc slowo w slowo zadnego tekstu z jezyka obcego. :-):-) Slownictwo z piosenek i filmow tez szybciej przyswajam:-)

To znaczy, ┼╝e mam si─Ö uczy─ç co drugiego s┼éowa, a co drugie pomija─ç i si─Ö go nie uczy─ç? M├│wi─Ö tylko, ┼╝e czyta┼éem strony internetowe, a nie podr─Öcznikowe czytanki. A przyroda jest ciekawa, powiedzia┼ébym nawet, ┼╝e jest jednym z g┼é├│wnych argument├│w, dlaczego uczy─ç si─Ö w┼éa┼Ťnie j. hiszpa┼äskiego. Dialog prowadzi┼éem w Latynoskami. I piosenki te┼╝ by┼éy.

18

No nie, nie bierz tego tak doslownie. :-)  Czytajac tekst mozesz np znalezc slowa o wielu znaczeniach i czasami okazuje sie, ze po skonczonym tlumaczeniu zdanie nie ma sensu...Jak mieszkalam w Stanch to dopoki tlumaczylam kazdy uslyszany wyraz osobno to mialam problem ze zrozumiemiem i swobodna komunikacja. Jak zaczelam myslec jak amerykanie i przestalam tlumaczyc kazdy wyraz to zaczelam rozumiec i komunikowac sie z ludzmi.
Pewnie, ze przyroda jest ciekawa.Ja tez lubie przyrode. Jeden uczy sie szybciej z piosenek inny z programow tel a inny z tlumaczenn artykulow. Kazdy ma swoj sposob i co jednemu odpowiada drugiemu nie musi.