1

Odp: hiszpański czy rosyjski

Bez z┼éo┼Ťliwo┼Ťci, na pewno mo┼╝esz nauczy─ç si─Ö cyrylicy. Je┼Ťli nie idzie Ci z rosyjskim, to przez brak zaanga┼╝owania. J─Özyk trzeba lubi─ç, musi Ci─Ö poci─ůga─ç, jak r├│wnie┼╝ musi Ci─Ö poci─ůga─ç kultura w kt├│rej funkcjonuje itd. W├│wczas z pewno┼Ťci─ů powiesz, ┼╝e dobrze Ci idzie, wszystko jedno jaka by┼éaby gramatyka, czy wymowa. Twierdzisz, ┼╝e nie mo┼╝esz nauczy─ç si─Ö cyrylicy, a jednocze┼Ťnie, ┼╝e nauka j─Özyk├│w ca┼ékiem ┼éatwo Ci przychodzi - jak mam to inaczej rozumie─ç?
Zdradz─Ö Ci, ┼╝e ja te┼╝ niby uwa┼╝am, ┼╝e mi nauka j─Özyk├│w ┼éatwo przychodzi, ale jakkolwiek hiszpa┼äski, czy keczua wch┼éon─ů┼éem ┼╝ywcem, to po trzech latach obowi─ůzkowej nauki szkolnej nienawidzonego przeze mnie niemieckiego nie nauczy┼éem si─Ö wi─Öcej ni┼╝ kilkunastu zda┼ä na pami─Ö─ç. Ostatnio rzuci┼éem te┼╝ mandary┼äski - niby pismo proste (bo paru hieroglif├│w dziennie si─Ö nauczy─ç to nie sztuka), gramatyka prosta do┼Ť─ç, j─Özyk brzmi ciekawie, ale nie poczu┼éem, by co┼Ť wi─Öcej nas po┼é─ůczy┼éo, nie nawi─ůza┼éa si─Ö mi┼éo┼Ť─ç pomi─Ödzy nami.

Je┼Ťli rosyjski Ci─Ö widocznie nie poci─ůga, jasne, ┼╝e spr├│buj hiszpa┼äskiego. W mojej ocenie to b─Ödzie z przez Ciebie wymienionych j─Özyk najtrudniejszy. Rosyjski jest prosty, bo podobny do polskiego. Angielski jest raczej prosty, a z pewno┼Ťci─ů ┼éatwo dost─Öpny i na nas naciera, wi─Öc nauka angielskiego jest do┼Ť─ç prosta. Niemiecki jest podobny do angielskiego, materia┼é├│w do jego nauki te┼╝ Ci w Polsce nie braknie.

Z hiszpa┼äskim jest nieco inaczej. Jest to j─Özyk "┼Ťwiatowy" o ogromnej liczbie u┼╝ytkownik├│w, jak i cz─Östo nauczany, lecz w Polsce bez tradycji. Nie jest bardzo podobny ani do polskiego/rosyjskiego, ani do angielskiego/niemieckiego, cho─ç nie powinien Ci─Ö jako┼Ť szczeg├│lnie zaskoczy─ç. To nie keczua, lub mandary┼äski.

Gramatyka b─Ödzie trudna. Wymowa te┼╝ b─Ödzie trudna.

2

Przyznaj─Ö, ┼╝e mnie te┼╝ nieco to rozbawi┼éo - z jednej strony przekonanie, ┼╝e nauka j─Özyk├│w ┼éatwo przychodzi, z drugiej, ogromne problemy z cyrylic─ů... To co tu m├│wi─ç o chi┼äskim, arabskim? Pewnie, ┼╝e warto spr├│bowa─ç z hiszpa┼äskim, ale w tym przypadku wydaje si─Ö to p├│j┼Ťciem na ┼éatwizn─Ö. Nie widz─Ö d┼éu┼╝szej przysz┼éo┼Ťci dla takiej nauki - j─Özyk trzeba pokocha─ç, a przynajmniej mie─ç porz─ůdn─ů motywacj─Ö dla jego nauki. "Jest ┼éadny" to za ma┼éo, by osi─ůgn─ů─ç wi─Öcej, ni┼╝ A1.
Spr├│buj jednak. Mo┼╝e si─Ö uda. Ja kompletnie przez przypadek odkry┼éam w┼éoski i zosta┼éam jego wielk─ů fank─ů, wi─Öc kto wie?

3

Generalnie trzeba wyznawa─ç zasad─Ö, ┼╝e jeden kurs/ksi─ů┼╝ka/program na danym poziomie to zdecydowanie za ma┼éo. Ba, kilka kurs├│w to te┼╝ za ma┼éo, zazwyczaj zderzenie z rzeczywisto┼Ťci─ů (pod postaci─ů gazet, audycji radiowych) jest brutalne i bolesne. wink Niemniej, je┼Ťli chodzi o Edgarda, to jest to chyba jeden z lepszych polskoj─Özycznych kurs├│w, cho─ç zale┼╝y te┼╝, o kt├│rym mowa. Sam "Kurs Podstawowy" to raczej zbi├│r s┼é├│wek, za to "Gramatyka" tego samego wydawnictwa dobrze to uzupe┼énia.

4

Hiszpa┼äski to naj┼éatwiejszy j─Özyk na ┼Ťwiecie. Wymowa bardzo prosta, gramatyki nie trzeba wiele zna─ç ┼╝eby si─Ö dogada─ç. Nie b─Ödziesz mia┼é problemu z alfabetem :-). Na koniec jeszcze same fakty. Po rosyjsku m├│wi og├│┼éem 250 mln ludzi, a po hiszpa┼äsku... 650 mln. To prawie trzy razy wi─Öcej. Trzeba jeszcze doda─ç, ┼╝e 70% uczni├│w angielskoj─Özycznych jako j─Özyka obcego uczy si─Ö w┼éa┼Ťnie hiszpa┼äskiego. Kr├│tko m├│wi─ůc po hiszpa┼äsku wsz─Ödzie si─Ö mo┼╝esz dogada─ç. Rosyjski jest trudny dla os├│b, kt├│re nie m├│wi─ů w jakim┼Ť s┼éowia┼äskim j─Özyku, wi─Öc uczy si─Ö go bardzo ma┼éo os├│b. Chyba ju┼╝ nie masz w─ůtpliwo┼Ťci jaki j─Özyk wybra─ç. A co do wydawnictwa Edgard mo┼╝na si─Ö z niego nauczy─ç do poziomu B1 (takie kursy s─ů i jeden nawet zakupi┼éem). K┼éad─ů tam nacisk na rozbudowane s┼éownictwo, gramatyk─Ö, ale niestety ma┼éo si─Ö os┼éuchasz. Polecam na pocz─ůtku wydawnictwo PONS. Jedyne dobre z Edgarda to Profesor Pedro. To tyle. Hasta la vista.

5

wojtek997 napisał/a:

Hiszpa┼äski to naj┼éatwiejszy j─Özyk na ┼Ťwiecie. Wymowa bardzo prosta, gramatyki nie trzeba wiele zna─ç ┼╝eby si─Ö dogada─ç. Nie b─Ödziesz mia┼é problemu z alfabetem :-).

Gramatyka nie jest prosta, a to co opisujesz to nie "znajomo┼Ť─ç j─Özyka". Wymowa jest bardzo trudna, zar├│wno w mowie, jak rozumieniu. Jest to cho─çby j─Özyk bardzo szybki w wymowie.

wojtek997 napisał/a:

Na koniec jeszcze same fakty. Po rosyjsku mówi ogółem 250 mln ludzi, a po hiszpańsku... 650 mln. To prawie trzy razy więcej.

Trzeba jeszcze doda─ç, ┼╝e 70% uczni├│w angielskoj─Özycznych jako j─Özyka obcego uczy si─Ö w┼éa┼Ťnie hiszpa┼äskiego. Kr├│tko m├│wi─ůc po hiszpa┼äsku wsz─Ödzie si─Ö mo┼╝esz dogada─ç.

Zawsze odnosi┼éem do┼éuj─ůce wra┼╝enie, ┼╝e jedynymi Anglosasami m├│wi─ůcymi po hiszpa┼äsku s─ů Ci latynoskiego pochodzenia.
Zastosowanie hiszpa┼äskiego jest w praktyce ograniczone do obszaru hiszpa┼äskoj─Özycznego i nie oszukujmy si─Ö, ┼╝e jest inaczej. A jasne, ┼╝e staraj─ůc si─Ö dotrzemy i w Wietnamie do kogo┼Ť, kto by zna┼é hiszpa┼äski, ale jaki to odsetek spo┼éecze┼ästwa?
W Brazylii te┼╝ "wszyscy" ucz─ů si─Ö hiszpa┼äskiego, ale spr├│buj z dajmy na to 20-letnim Brazylijczykiem porozmawia─ç po hiszpa┼äsku tongue
Jaki┼Ť czas temu jecha┼éem poci─ůgiem w przedziale z Bia┼éorusinem, kt├│ry zna┼é podstawy hiszpa┼äskiego. Pozna┼éem te┼╝ Ukraink─Ö, kt├│ra m├│wi┼éa po hiszpa┼äsku, ale ona zna┼éa chyba z 5 j─Özyk├│w. Przez jaki┼Ť czas utrzymywa┼éem przez Internet kontakt z Rosjank─ů, kt├│ra troszeczk─Ö zna┼éa hiszpa┼äski. Mimo to, uczy─ç si─Ö hiszpa┼äskiego wierz─ůc, ┼╝e b─Ödziemy si─Ö dogadywa─ç na Bia┼éorusi, czy w Anglii, to moim zdaniem absurd. Hiszpa┼äski jest dla tych, kt├│rych interesuje obszar hiszpa┼äskoj─Özyczny, np. Kuba. A jak kogo┼Ť interesuje Hiszpania, czy Peru, to poza hiszpa┼äskim nauczy si─Ö jeszcze podstaw np. katalo┼äskiego, czy keczua...

wojtek997 napisał/a:

Rosyjski jest trudny dla os├│b, kt├│re nie m├│wi─ů w jakim┼Ť s┼éowia┼äskim j─Özyku, wi─Öc uczy si─Ö go bardzo ma┼éo os├│b.

Wszyscy na tym forum m├│wimy po polsku, wi─Öc nauka rosyjskiego jest wzgl─Ödnie prosta. Rosyjski jest te┼╝ bardzo u┼╝yteczny w swojej cz─Ö┼Ťci ┼Ťwiata, do czego przekonywa─ç nie musz─Ö.

6

Hiszpa┼äski mo┼╝e wydawa─ç si─Ö prosty na samym pocz─ůtku, tak do poziomu B1. Generalnie, potrzeba niewielu s┼é├│w, aby moc si─Ö dogada─ç. Je┼Ťli chodzi o gramatyk─Ö, na podstawowym poziomie r├│wnie┼╝ nie powinna sprawia─ç problemu, jednak czasami moze zadziwi─ç. Co do wymowy, faktycznie mo┼╝e wydawa─ç si─Ö prosta poniewa┼╝ s─ů stale zasady, a wymowa samoglosek jest zbli┼╝ona do tych, kt├│re mamy w j─Özyku polskim. Inaczej wygl─ůda jednak sprawa ze spolgloskami, kt├│re w wi─Ökszo┼Ťci r├│┼╝ni─ů si─Ö od naszego j─Özyka. Na nie nale┼╝y zwr├│ci─ç uwag─Ö ju┼╝ na pocz─ůtku nauki, gdy┼╝ nawyki zdobyte na pocz─ůtku trudno b─Ödzie p├│┼║niej wyprostowa─ç. Trzeba jednak pami─Öta─ç, ze nie o to chodzi, aby m├│wi─ç perfekcyjnie, lecz aby wymowa by┼éa przynajmniej zbli┼╝ona. I tak w praktyce oka┼╝e si─Ö, ze w ka┼╝dym regionie wymowa b─Ödzie si─Ö troch─Ö r├│┼╝ni┼éa.
Pozdrawiam
www.hiszp-szczecin.ehost.pl

7

auguriusz napisał/a:

Co do wymowy, faktycznie mo┼╝e wydawa─ç si─Ö prosta poniewa┼╝ s─ů stale zasady

Dobrze auguriuszu, wymowa portugalska w opisie podr─Öcznikowym nie ma tak sta┼éych zasad jak wymowa hiszpa┼äska. I co z tego? Ile czasu tych "niesta┼éych" zasad b─Ödziesz si─Ö uczy┼é (czy te┼╝ uczy┼ée┼Ť, bo zapewne portugalski znasz)? 1 ca┼éy dzie┼ä zamiast 15 minut jak w hiszpa┼äskim? Sta┼éo┼Ť─ç/niesta┼éo┼Ť─ç zasad wymowy, o ile nie dochodzimy do przypadk├│w skrajnych jak w angielskim, nie jest utrudnieniem... Czym jest 1 dzie┼ä nauki wi─Öcej, gdy na ca┼éo┼Ť─ç nauki j─Özyka i tak lata po┼Ťwi─Öci─ç trzeba?
Inna sprawa, ┼╝e wymowa tylko pozornie jest sta┼éa. Inaczej przecie┼╝ brzmi "n" w nada, inaczej w "canci├│n"; inaczej brzmi "d" w nada, inaczej w "andar"; inaczej mo┼╝e brzmie─ç "e" w "Cartagena", inaczej w "electrocutar", ale tych r├│┼╝nic nie racz─ů wspomnie─ç podr─Öczniki. O tyle ┼║r├│d┼éa do nauki portugalskiego, kt├│re widzia┼éem, by┼éy uczciwsze od tych do hiszpa┼äskiego. Oczywi┼Ťcie te r├│┼╝nice s─ů te┼╝ bardzo zmienne regionalnie, ale nawet je┼Ťli rozpoczynaj─ůc nauk─Ö hiszpa┼äskiego nie wiemy jeszcze na jakiej wymowie w przysz┼éo┼Ťci b─Ödziemy chcieli si─Ö skupi─ç, nie ┼éud┼║my si─Ö, ┼╝e b─Ödzie si─Ö w kt├│rejkolwiek wymawia┼éo tak prosto, jak to by┼éo opisane w podr─Öczniku. I st─ůd chyba mit o ┼éatwej wymowie hiszpa┼äskiej.

auguriusz napisał/a:

, a wymowa samoglosek jest zbli┼╝ona do tych, kt├│re mamy w j─Özyku polskim. Inaczej wygl─ůda jednak sprawa ze spolgloskami, kt├│re w wi─Ökszo┼Ťci r├│┼╝ni─ů si─Ö od naszego j─Özyka. Na nie nale┼╝y zwr├│ci─ç uwag─Ö ju┼╝ na pocz─ůtku nauki, gdy┼╝ nawyki zdobyte na pocz─ůtku trudno b─Ödzie p├│┼║niej wyprostowa─ç.

Jak dla mnie i sp├│┼ég┼éoski i samog┼éoski si─Ö r├│┼╝ni─ů, tylko, ┼╝e na sp├│┼ég┼éoski nieos┼éuchanemu jeszcze z j─Özykiem pocz─ůtkuj─ůcemu jakby ┼éatwiej zwr├│ci─ç uwag─Ö.

auguriusz napisał/a:

Trzeba jednak pamiętać, ze nie o to chodzi, aby mówić perfekcyjnie, lecz aby wymowa była przynajmniej zbliżona. I tak w praktyce okaże się, ze w każdym regionie wymowa będzie się trochę różniła.

Wymowa hiszpa┼äska nie jest bardzo trudna je┼Ťli chcemy wymawa─ç tylko tak, by nas zrozumiano. Jest trudna, je┼Ťli sami chcemy brzmie─ç w niepora┼╝aj─ůcy zbyt mocno cudzoziemstwem spos├│b. A ja jeszcze chc─Ö podkre┼Ťli─ç, ┼╝e dodatkow─ů spraw─ů jest rozumienie ze s┼éuchu.

8

Pedrito, uwierz mi, ┼╝e to, ┼╝e w danym j─Özyku s─ů sta┼ée zasady wymowy znacznie u┼éatwia jego nauczenie. To dlatego wiele os├│b twierdzi, ┼╝e hiszpa┼äski jest ┼éatwiejszy do nauczenia si─Ö ni┼╝ np. angielski (z czym akurat si─Ö nie zgodz─Ö). Te przyk┼éady, kt├│re przytoczy┼ée┼Ť ze sp├│┼ég┼éosk─ů "n" czy "d" nie s─ů trafne, gdy┼╝ o sposobie wymawiania tych g┼éosek te┼╝ decyduj─ů konkretne zasady, a w tym przypadku liczy si─Ö g┼éoska towarzysz─ůca. Dla kompletu dodam jeszcze, ┼╝e zbitk─Ö nf wymawiamy /mf/. Nie jest to ┼╝aden wyj─ůtek, tylko sta┼éa regu┼éa.
Na pocz─ůtku nauki nikt nie b─Ödzie nikomu wyk┼éada┼é dziesi─ůtek regu┼é, kt├│re decyduj─ů o prawid┼éowej wymowie - ucze┼ä raczej by si─Ö wystraszy┼é czy te┼╝ zrazi┼é do j─Özyka ju┼╝ na samym wst─Öpie. Wa┼╝na jest natomiast prawid┼éowa prezentacja wymowa, za kt├│r─ů odpowiedzialny jest nauczyciel. Szczeg├│┼éowe zasady wymowy ucze┼ä poznaje w trakcie nauki (tak, s─ů takie ksi─ů┼╝ki).
Je┼Ťli chodzi o samog┼éoski - tak jak napisa┼éem, ich brzmienie jest podobne do tych, kt├│re mamy w naszym j─Özyku. I nie trzeba si─Ö tutaj ws┼éuchiwa─ç, ┼╝eby zauwa┼╝y─ç, ┼╝e w wielu przypadkach s─ů one bardziej zamkni─Öte.
U┼╝ytkownik ka┼╝dego j─Özyka posiada tzw. baz─Ö artykulacyjn─ů, kt├│ra sprawia, ┼╝e wymowa j─Özyka, kt├│ry u┼╝ywa nie r├│┼╝ni si─Ö w stosunku do sposobu w jaki m├│wi inny jego przedstawiciel. Trzeba jednak pami─Öta─ç, ┼╝e r├│┼╝nice mog─ů pojawi─ç si─Ö ju┼╝ na poziomie regionalnym/dialektu. Wyst─Öpuje to te┼╝ w j─Özyku polskim - inna jest wymowa u g├│rali, a inna u warszawiak├│w czy poznaniak├│w. Tak samo dzieje si─Ö w j─Özyku hiszpa┼äskim.
Uwierz mi, ostatnio, z racji wykonywanego zawodu mam kontakt z wieloma latynosami czy też Hiszpanami. Gdy spytałem się, czy moja wymowa znacznie odbiega od standardu, dowiedziałem się, że nie ma to znaczenia, gdyż nawet w Hiszpanii w każdym regionie wymowa jest różna, czasami znacznie.
Najwa┼╝niejsze to nie popada─ç w paranoj─Ö i nie do┼éowa─ç pocz─ůtkuj─ůcych mi┼éo┼Ťnik├│w j─Özyka.

9

Auguriusz, ja nie uznaj─Ö czego┼Ť takiego jak "m├│wi─ç byle m├│wi─ç, i tak w ka┼╝dym regionie wymawiaj─ů inaczej". To jest niedbalstwo.

Moje przyk┼éady mia┼éy na celu pokaza─ç, ┼╝e zasady wymowy s─ů bardziej z┼éo┼╝one ni┼╝ w podr─Öczniku, ale faktycznie przyk┼éad "d" i "n" jest "sta┼éy", bo oparty na regule, kt├│r─ů mo┼╝emy poda─ç, cho─ç zmienny regionalnie: cho─çby "d" w andar w Barraquilli b─Ödzie bardziej zwarte ni┼╝ w Hawanie... Czy to znaczy, ┼╝e mog─Ö je wymawia─ç byle jak?

Nie s─ů sta┼ée w tym sensie, ┼╝e ta sama litera na pi┼Ťmie, wymawia si─Ö r├│┼╝nie w zale┼╝no┼Ťci od tego, czy tamtego... Ale OK., regu┼éy s─ů - zazwyczaj.
Gorzej je┼Ťli ten sam u┼╝ytkownik j─Özyka raz m├│wi fuerte, a raz juerte - ale OK, tu te┼╝ jest zasada "f pocz─ůtkowego". Naprawd─Ö gorzej, je┼Ťli w Cusco once i decir si─Ö wymawia once i decir poprzez pozosta┼éo┼Ť─ç po przodkach, ale canci├│n si─Ö wymawia cansi├│n jak "normalnie w Ameryce".

10 (edytowany przez auguriusz 2013-08-11 20:06:13)

Chodzi mi o to, aby d─ů┼╝y─ç do perfekcji, co mo┼╝e si─Ö jednak okaza─ç trudne. ------> baza artykulacyjna, o regionalizmach w┼éa┼Ťnie pisa┼éem.

P.S. Off Topic.

11

PiotrPeterPedro napisał:
"Gramatyka nie jest prosta, a to co opisujesz to nie "znajomo┼Ť─ç j─Özyka". Wymowa jest bardzo trudna, zar├│wno w mowie, jak rozumieniu. Jest to cho─çby j─Özyk bardzo szybki w wymowie."

Wymowa jest bardzo prosta. Gramatyka zreszt─ů te┼╝. Czasy w j─Özyku hiszpa┼äskim s─ů ┼éatwe do nauczenia. Mi przynajmniej przyjemniej si─Ö uczy hiszpa┼äskiego ni┼╝ angielskiego. Ale wracaj─ůc do tematu rosyjski te┼╝ ciekawy pomys┼é. Mo┼╝e i na ┼Ťwiecie m├│wi wi─Öcej ludzi po hiszpa┼äsku to po rosyjsku mo┼╝na ┼éatwiej si─Ö dogada─ç w naszej cz─Ö┼Ťci Europy. No i ┼éatwiej jest si─Ö go nauczy─ç.

12

Wojtek997,

Uporczywie upierasz się, że hiszpański jest taki prosty, a w tym samym czasie pytasz na forum, jak powiedzieć po hiszpańsku "Boję się latać samolotem."

Tak jak napisa┼éem, poziom, kt├│ry nazywasz prostym, TO JESZCZE NIE ZNAJOMO┼Ü─ć J─śZYKA.

13

Zazwyczaj tylko nam si─Ö wydaje, ┼╝e jaki┼Ť j─Özyk jest ┼éatwy a tak naprawd─Ö w trakcie nauki okazuje si─Ö, ┼╝e to nie prawda. Ja wybra┼éabym j─Özyk hiszpa┼äski.

14

Nigdy nie uczy┼éam si─Ö rosyjskiego, ale wydaje mi si─Ö, ┼╝e nie jest to nie wiadomo jak trudny j─Özyk, wszystko jest do ogarni─Öcia, nawet cyrlica wink Zar├│wno w nauk─Ö rosyjskiego jaki hiszpa┼äskiego b─Ödziesz musia┼é w┼éo┼╝y─ç du┼╝o pracy i zaanga┼╝owania, dlatego proponuj─Ö najpierw zastanowi─ç si─Ö, kt├│ry z nich bardziej Ci si─Ö przyda, kt├│ry wydaje si─Ö bardziej interesuj─ůcy a p├│┼║niej zacz─ů─ç nauk─Ö ju┼╝ na powa┼╝nie i nie poddawa─ç si─Ö z powodu pierwszych trudno┼Ťci. smile

15

Ja postawi┼éabym na rosyjski. Potrzeba Ci wytrwa┼éo┼Ťci smile

16

Hiszpański w porównaniu do rosyjskiego jest bardzo prosty - tak z mojego punktu widzenia.
Polacy generalnie nie maj─ů problem├│w z j─Özykami bo jestesmy lud┼║mi z najlepiej rozwinietymi strunami g┼éosowymi i moga one przystosowa─ç sie do wi─Ökszosci po┼é─ůcze┼ä literowych, zg┼éosek, wymowy. O ile rosyjski brzmi nam podobnie do Polskiego i wydaje nam si─Ö czasem s┼éysz─ůc rosyjski, ┼╝e rozumiemy,  to alfabet rosyjski jest ci─Ö┼╝ki do nauczenia dla wi─Ökszo┼Ťci os├│b - kwestia ch─Öci i mobilizacji.
Ale mo┼╝na by popatrze─ç na kwestie rozpowszechnienia j─Özyka. Hiszpa┼äski jest u┼╝ywany w bardzo du┼╝ej liczbie kraj├│w na ┼Ťwiecie (Hiszpania, Brazylia, Kolumbia, Meksyk, Chile, Peru itd) a poza tym coraz bardziej si─Ö rozslawia wsr├│d ucz─ůcych sie. Co raz wi─Öcej szk├│┼é rozszerza sw├│j program o j─Özyk hiszpa┼äski - i nie m├│wie tu tylko o szko┼éach j─Özykowych ale i normalnych obowi─ůzkowych.

Podumowuj─ůc:
Hiszpański jest:
1.Prosty
2.Coraz bardziej powszechny
3.Sp├│jny
4.Ma normalny alfabet
5.Rozwijaj─ůcy si─Ö
6.Ma prost─ů gramatyk─Ö
7.S┼éownictwo proste i intuicyjne (je┼Ťli ktos w miar─Ö umie angielski to poradzi sobie bez problemu), poniewa┼╝ hiszpa┼äski jest j─Özykiem wywodz─ůcym sie z ┼éaciny.

17

forzecho napisał/a:

Hiszpański w porównaniu do rosyjskiego jest bardzo prosty - tak z mojego punktu widzenia.

Rosyjski jest podobny do polskiego; hiszpa┼äski do┼Ť─ç odmienny.

forzecho napisał/a:

Polacy generalnie nie maj─ů problem├│w z j─Özykami bo jestesmy lud┼║mi z najlepiej rozwinietymi strunami g┼éosowymi

A to ciekawa teza big_smile Absurdalna.

forzecho napisał/a:

i moga one przystosowa─ç sie do wi─Ökszosci po┼é─ůcze┼ä literowych, zg┼éosek, wymowy.

To ja postawię tezę, że łatwiej do tych rosyjskich, niż hiszpańskich.

forzecho napisał/a:

O ile rosyjski brzmi nam podobnie do Polskiego i wydaje nam si─Ö czasem s┼éysz─ůc rosyjski, ┼╝e rozumiemy,  to alfabet rosyjski jest ci─Ö┼╝ki do nauczenia dla wi─Ökszo┼Ťci os├│b - kwestia ch─Öci i mobilizacji.

Bo alfabetu hiszpańskiego będziesz się uczył 15 minut, a rosyjskiego jeden, albo dwa dni. Czymże to jest przy LATACH spędzonych na naukę w ogóle? Rozpływa się. Alfabet nie robi różnicy.

forzecho napisał/a:

Ale mo┼╝na by popatrze─ç na kwestie rozpowszechnienia j─Özyka. Hiszpa┼äski jest u┼╝ywany w bardzo du┼╝ej liczbie kraj├│w na ┼Ťwiecie (Hiszpania, Brazylia, Kolumbia, Meksyk, Chile, Peru itd)

W Brazylii mówi się po portugalsku, nie hiszpańsku.

forzecho napisał/a:

Podumowuj─ůc:
Hiszpański jest:
(...)
3.Sp├│jny

???

forzecho napisał/a:

6.Ma prost─ů gramatyk─Ö

No to ja jestem t─Öpy.

forzecho napisał/a:

7.S┼éownictwo proste i intuicyjne (je┼Ťli ktos w miar─Ö umie angielski to poradzi sobie bez problemu), poniewa┼╝ hiszpa┼äski jest j─Özykiem wywodz─ůcym sie z ┼éaciny.

A rosyjski nie ma dla Polaka słownictwa prostego i intuicyjnego? Zapewne bardziej niż hiszpański...

18 (edytowany przez hiszpankaa 2013-10-05 12:59:31)

forzecho napisał/a:

jestesmy ludźmi z najlepiej rozwinietymi strunami głosowymi

Sk─ůd ta informacja?

forzecho napisał/a:

alfabet rosyjski jest ci─Ö┼╝ki do nauczenia dla wi─Ökszo┼Ťci os├│b

Bzdura. Samego alfabetu można się nauczyć w pół godziny, w miarę poprawnego czytania w tydzień, a płynne czytanie to już tylko kwestia praktyki.

forzecho napisał/a:

Hiszpa┼äski jest u┼╝ywany w bardzo du┼╝ej liczbie kraj├│w na ┼Ťwiecie (Hiszpania, Brazylia, Kolumbia, Meksyk, Chile, Peru itd)

Sk─ůd ta Brazylia? Mam nadziej─Ö, ┼╝e nie m├│wisz o j─Özyku urz─Ödowym?

forzecho napisał/a:

4.Ma normalny alfabet

Co przez to rozumiesz? Obce alfabety czyni─ů j─Özyki ciekawszymi.

forzecho napisał/a:

5.Rozwijaj─ůcy si─Ö

Jak ka┼╝dy ┼╝ywy j─Özyk smile

forzecho napisał/a:

Masz racj─Ö, chocia┼╝ dla niekt├│rych os├│b podobie┼ästwa leksykalne s─ů tylko utrudnieniem.
Mnie łatwiej uczy się języków z osobliwym słownictwem.

Reszta podanych przez ciebie cech to takie mas┼éo ma┼Ťlane, kt├│re mo┼╝na powiedzie─ç o ka┼╝dym j─Özyku, a nic konkretnego to nie znaczy.

19

sp├│jrzcie na to inaczej..... ja m├│wie to co czuje - nie musicie krytykowac - to jest tylko moje zdanie... smile