1

Temat: "H" nieme i "H" przydechowe

Jak je rozr├│┼╝ni─ç?, jest jaka┼Ť zasada?
Na pewnym forum widziałem "l'homme" [lom], "les_hommes" [lezom], czy to znaczy, że w l.p. jest przydechowe a w l.m. nieme.

2

Odp: "H" nieme i "H" przydechowe

"H" nieme to takie "h", przed kt├│rym wyst─Öpuje ┼é─ůczenie mi─Ödzywyrazowe i elizja - oba twoje przyk┼éady, zar├│wno "l'homme" (elizja) i "les hommes" (┼é─ůczenie mi─Ödzywyrazowe) zawieraj─ů w┼éa┼Ťnie "h" nieme.
"H" przydechowe to takie "h", przed kt├│rym ani elizja, ani ┼é─ůczenia mi─Ödzywyrazowe nie wyst─Öpuj─ů, np. "le h├ęro" [le ero].

Jak rozr├│┼╝ni─ç? Wi─Ökszo┼Ť─ç wyraz├│w zaczynaj─ůcych si─Ö na "h" zawiera "h" nieme, a tych z "h" przydechowym trzeba si─Ö po prostu nauczy─ç na pami─Ö─ç. Najcz─Ö┼Ťciej "h" przydechowe jest w jaki┼Ť spos├│b zaznaczone w s┼éownikach.

3

Melly napisał/a:

"H" nieme to takie "h", przed kt├│rym wyst─Öpuje ┼é─ůczenie mi─Ödzywyrazowe i elizja - oba twoje przyk┼éady, zar├│wno "l'homme" (elizja) i "les hommes" (┼é─ůczenie mi─Ödzywyrazowe) zawieraj─ů w┼éa┼Ťnie "h" nieme.
"H" przydechowe to takie "h", przed kt├│rym ani elizja, ani ┼é─ůczenia mi─Ödzywyrazowe nie wyst─Öpuj─ů, np. "le h├ęro" [le ero].

To wiem,chcia┼éem tylko wiedzie─ç jak rozr├│┼╝ni─ç je maj─ůc same s┼éowo zaczynaj─ůce si─Ö od "H", np. czytam co┼Ť na g┼éos i trafiam w tek┼Ťcie na ten przypadek i jak go przeczyta─ç nie ucz─ůc si─Ö tych s┼é├│wek na pami─Ö─ç.

4 (edytowany przez Melly 2013-07-18 20:12:06)

W przypadku liczby pojedynczej po rodzajniku okre┼Ťlonym nie pojawi si─Ö elizja - tak jak w tym przyk┼éadzie: "le h├ęros", nie "l'h├ęros". Je┼╝eli b─Ödzie to rodzajnik nieokre┼Ťlony lub liczba mnoga to nie wiem. Nie ma chyba innej metody rozr├│┼╝niania jednych od drugich ni┼╝ nauczenie si─Ö na pami─Ö─ç, przynajmniej ja nie mam o takiej poj─Öcia. W takich przypadkach po prostu traktuj─Ö "h" jako nieme, bo i tak wyst─Öpuje o wiele cz─Ö┼Ťciej.