Temat: Metoda Callana - pytanie

Witam,
W┼éa┼Ťnie przegl─ůdam oferty szk├│┼é j─Özykowych i zauwa┼╝y┼éam, ┼╝e coraz wi─Öcej z nich proponuje nauk─Ö metod─ů Callana. Zale┼╝y mi przede wszystkim, aby nauczy─ç si─Ö swobodnie porozumiewa─ç po angielsku, bo planuj─Ö wyjazd na d┼éu┼╝ej do pracy. Chodzi kto┼Ť mo┼╝e na zaj─Öcia prowadzone t─ů metod─ů? Jakie s─ů jej wady i zalety? Kto┼Ť pomo┼╝e? smile

2

Odp: Metoda Callana - pytanie

Szczerze? Ta metoda ostatecznie zniechęciła mnie do korzystania z oferty szkół językowych.
Nie wiem, w jakim mie┼Ťcie mieszkasz - mo┼╝e w du┼╝ych wygl─ůda to inaczej - ale metoda ta jest o tyle op┼éacalna, ┼╝e nie wymaga ┼╝adnych powa┼╝niejszych uprawnie┼ä. Pierwszy raz zetkn─Ö┼éam si─Ö z ni─ů na zaj─Öciach prowadzonych przez nauczyciela w-fu...
Generalnie bazuje ona na powtarzaniu i m├│wieniu. U nas by┼éo tylko to pierwsze - czytanie okre┼Ťlonych rozdzia┼é├│w ksi─ů┼╝ki (wszystko sk┼éada┼éo si─Ö z mini-dialog├│w, na zasadzie "Pytanie-odpowied┼║" + z boku umieszczono dodatkowe s┼é├│wka), tak, ┼╝e wszystko powtarza┼éo si─Ö po par─Ö razy.
Kilka lat później zapisałam się na kurs włoskiego do innej szkoły - sytuacja się powtórzyła. Filozofia niezmienna.
Odradzam, ju┼╝ lepiej uczy─ç si─Ö w domu.

3

Shariana napisał/a:

Szczerze? Ta metoda ostatecznie zniechęciła mnie do korzystania z oferty szkół językowych.
Nie wiem, w jakim mie┼Ťcie mieszkasz - mo┼╝e w du┼╝ych wygl─ůda to inaczej - ale metoda ta jest o tyle op┼éacalna, ┼╝e nie wymaga ┼╝adnych powa┼╝niejszych uprawnie┼ä. Pierwszy raz zetkn─Ö┼éam si─Ö z ni─ů na zaj─Öciach prowadzonych przez nauczyciela w-fu...
Generalnie bazuje ona na powtarzaniu i m├│wieniu. U nas by┼éo tylko to pierwsze - czytanie okre┼Ťlonych rozdzia┼é├│w ksi─ů┼╝ki (wszystko sk┼éada┼éo si─Ö z mini-dialog├│w, na zasadzie "Pytanie-odpowied┼║" + z boku umieszczono dodatkowe s┼é├│wka), tak, ┼╝e wszystko powtarza┼éo si─Ö po par─Ö razy.
Kilka lat później zapisałam się na kurs włoskiego do innej szkoły - sytuacja się powtórzyła. Filozofia niezmienna.
Odradzam, ju┼╝ lepiej uczy─ç si─Ö w domu.

Musz─Ö si─Ö z Tob─ů zgodzi─ç. Metoda Callana zosta┼éa wymy┼Ťlona w latach 60. Obecnie odchodzi si─Ö od niej z uwagi na nisk─ů efektywno┼Ť─ç nauki. Wykorzystuje si─Ö w niej przede wszystkim pami─Ö─ç kr├│tkotrwa┼é─ů kt├│ra jest ulotna. Znacznie lepsza jest metoda 5S kt├│ra staj─Ö si─Ö coraz bardziej popularna w┼Ťr├│d os├│b ucz─ůcych si─Ö j─Özyk├│w obcych. Bo w przeciwie┼ästwie do Callana aktywizuje pami─Ö─ç d┼éugotrwa┼é─ů. Czyli t─ů pami─Ö─ç z kt├│rej korzystamy u┼╝ywaj─ůc j─Özyka ojczystego.

4 (edytowany przez Prald 2013-06-03 20:28:13)

Je┼Ťli chcesz pozna─ç wady i zalety metody callana proponuj─Ö Ci przeczyta─ç ten artyku┼é:http://metoda5s.pl/najwieksza-wada-metody-callana/ Znajdziesz tan odpowied┼║ komu przyda si─Ö metoda callana i w jakich sytuacjach. Pr├│cz tego jednego tekstu takich bardzo podobnych znajdziesz jeszcze dziesi─ůtki, jak nie setki.

5

S┼éysza┼éam, ┼╝e ta opcja jest dobra jedynie dla pocz─ůtkuj─ůcych - czyli dla tych, kt├│rzy musz─ů os┼éucha─ç si─Ö z j─Özykiem. P├│┼║niej trzeba b─Ödzie przerzuci─ç si─Ö na co┼Ť bardziej skomplikowanego, no i wtedy b─Ödziemy musieli zabra─ç si─Ö za gramatyk─Ö, kt├│rej nie przerabiamy na zaj─Öciach, na kt├│rych wykorzystuje si─Ö metod─Ö Callana.