Temat: Elementy wiedzy o krajach angloj─Özycznych

Ucz─Ö si─Ö angielskiego od nieca┼éych 4 lat. S─ůdz─Ö, ┼╝e idzie mi nie┼║le. Ucz─Ö si─Ö g┼é├│wnie w domu, ale du┼╝─ů rol─Ö odgrywa te┼╝ szko┼éa. No i tu zaczyna si─Ö problem.
Niedawno odkryłam, że w żadnej z dwóch serii podręczników, z których przyszło mi się uczyć, nie ma żadnych informacji kulturowych. Żadnych ciekawostek, żadnych opisów obyczajów. Jedyne, na co natknęłam się przez ten czas, to tekst o symbolice maków. Mało.
Ale przecież na maturze to też się może pojawić, czyż nie? Czy ten dział "Elementy wiedzy o krajach", który pojawia się we wszystkich repetytoriach, to taki pic na wodę?
Jakie jest wasze zdanie - i jaki spos├│b na przyswojenie tej esencji wiedzy?

2

Odp: Elementy wiedzy o krajach angloj─Özycznych

Shariana, parę dni temu zdawałem maturę z języka angielskiego na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym i nie zauważyłem, by pojawiło się cokolwiek z wiedzy o krajach anglojęzycznych. Szczerze powiedziawszy, nawet nie uczyłem się nic z tego zakresu smile
W niekt├│rych repetytoriach/podr─Öcznikach pojawiaj─ů si─Ö czasami pojedyncze informacje, ale s─ů to znikome ilo┼Ťci.
Powiem tak - podstawowe informacje zawsze warto mie─ç przyswojone, bo lepiej wiedzie─ç co┼Ť ni┼╝ nic big_smile Na Twoim miejscu nie przywi─ůzywa┼ébym zbyt du┼╝ej wagi do tego i skupi┼é si─Ö na samym j─Özyku smile
Pozdrawiam!
Chimek

3

MATURA TO BZDURA smile
Radz─Ö przegl─ůdn─ů─ç arkusze maturalne z poprzednich lat, kt├│re s─ů dost─Öpne w sieci - tak zdecydowanie lepiej si─Ö przygotujesz. O kulturze nic tam nie ma - ale jak zauwa┼╝y┼é Chimek, lepiej wiedzie─ç co┼Ť ni┼╝ nic. Chocia┼╝ i wiedza taka mo┼╝e si─Ö przyda─ç, je┼Ťli np listening b─Ödzie dotyczy┼é jakiego┼Ť zagadnienia kultorowego to wtedy mo┼╝esz zab┼éysn─ů─ç, ale zdecydownie bardziej polecam skupienie si─Ö na nauce s┼éownictwa i rozwijania umiej─Ötno┼Ťci rozumienia ze s┼éuchu bo niekt├│re listeningi na rozszerzonej s─ů masakryczne big_smile

4

Pjotreeek napisał/a:

(...) niekt├│re listeningi na rozszerzonej s─ů masakryczne big_smile

Pjotreeek, czy┼╝by┼Ť mia┼é podobnie jak ja niemi┼ée wspomnienia z tegorocznym listeningiem? big_smile

5

przyznam szczerze, ┼╝e 1 listening to mnie zaskoczy┼é tongue  co┼Ť tam si─Ö uda┼éo wy┼éapa─ç ale 5 pkt za to niestety nie b─Ödzie smile  ale reszta ok, w wiadomo┼Ťciach sportowych mam 1 b┼é─ůd a ostatni listening wszystko dobrze tak┼╝e jako tako zadowolony jestem. 

ale readingi w tym roku by┼éy genialne big_smile  po raz pierwszy spotka┼éem si─Ö z takimi "przyst─Öpnymi" smile

ale musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e pisanie podstawy i rozszerzenia w jednym dniu jest beznadziejne. Na tych listeningach ju┼╝ si─Ö my┼Ťle─ç nie chcia┼éo, godzina 16;30, upa┼é okropny od 9 w szkole. Nie nie nie tongue

6

Listening zupe┼énie mnie zdo┼éowa┼é - po tym, jakie tematy trafi┼éy si─Ö nam w tym roku do pracy pisemnej (pisa┼éem rozprawk─Ö tongue ), by┼éem ┼Ťwi─Öcie przekonany, ┼╝e ju┼╝ reszta p├│jdzie z g├│rki, do czasu... Te 2 pierwsze nagrania mia┼éy jaki┼Ť wrodzony defekt, by┼éy jakby przyt┼éumione. Na rozszerzeniu siedzia┼éem w drugiej ┼éawce, a s┼éysza┼éem gorzej ni┼╝ na podstawie, kiedy to by┼éem na samym ko┼äcu sali big_smile

Racja, 2 egzaminy jednego dnia to przesada, bez wzgl─Ödu na to, czy to podstawowy angielski, czy cokolwiek innego, nie m├│wi─ůc ju┼╝ o konieczno┼Ťci koczowania - w moim przypadku nie op┼éaca si─Ö wraca─ç do domu mi─Ödzy egzaminami.

Je┼╝eli chodzi o pogod─Ö, to akurat w trakcie tego nieszcz─Ösnego listeningu rozp─Öta┼éa si─Ö za oknem burza, co by┼éo adekwatne do stanu psychicznego wi─Ökszo┼Ťci uczni├│w big_smile

7

Także pisałem rozprawkę, podziwiam tych co brali się za opowiadania tongue Albo opis. Fajny temat rozprawki się trafił.
Z listeningami mi się udało i szczerze, jestem bardziej zadowolony po rozszerzeniu niż po podstawie tongue

U mnie tak samo by┼éo, czeka─ç 2,5h na rozszerzenie, by potem czeka─ç zn├│w 1,5h na II cz─Ö┼Ť─ç. Paranoja. Dobrze ┼╝e polski nie by┼é jednego dnia, bo tego to bym nie zni├│s┼é tongue

To mieli┼Ťcie pecha, dobrze ┼╝e chocia┼╝ p┼éyta si─Ö nie zaci─Ö┼éa big_smile

8

To opowiadanie w sumie tak┼╝e mnie kusi┼éo, ale znaj─ůc moje zami┼éowanie do pisania tego typu prac wg w┼éasnych standard├│w (patrz: retrospekcje, metafory etc., co prowadzi do przekroczenia limitu s┼é├│w), wiedzia┼éem, ┼╝e mog─Ö w porywach szale┼ästwa niebezpiecznie pop┼éyn─ů─ç, dlatego wybra┼éem rozprawk─Ö dla w┼éasnego dobra big_smile

To tragedia, jak czeka┼ée┼Ť 1,5h... Ja musia┼éem czeka─ç ok. 40 minut na II arkusz, bo ka┼╝da grupa w szkole ko┼äczy┼éa r├│┼╝nie ten I, a nauczyciele chcieli, by┼Ťmy zacz─Öli pisa─ç dalej o tej samej godzinie, ale w por├│wnaniu z Tob─ů nie mia┼éem a┼╝ tak ┼║le wink

O zgrozo... polski jednego dnia. Co prawda po samej podstawie nie by┼éem a┼╝ tak bardzo wyczerpany, jednak nie czu┼ébym si─Ö na si┼éach, by pisa─ç rozszerzenie. Zawsze lepiej mie─ç egzaminy roz┼éo┼╝one nieco w czasie, chocia┼╝ chcia┼éoby si─Ö mie─ç wszystko, mo┼╝liwie jak najszybciej, z g┼éowy. Moje wakacje zaczynaj─ů si─Ö dopiero 28.05., gdy ju┼╝ zdam (oby) ustny polski big_smile

A wracaj─ůc do angielskiego... Gdyby nie to s┼éuchanie, by┼ébym z siebie naprawd─Ö zadowolony, ale podliczaj─ůc sobie punkty wg klucza udost─Öpnionego w Internecie, powinienem mie─ç co┼Ť ok. 83-85%, wi─Öc jest przyzwoicie, chocia┼╝ wiem, ┼╝e sta─ç mnie na znacznie wi─Öcej. Mo┼╝e starczy na sino tongue Oby na niemieckim by┼éo ju┼╝ lepszej jako┼Ťci nagranie wink

9

No w┼éa┼Ťnie, ten limit s┼é├│w bardzo ogranicza a rozprawki najlepiej mi sz┼éy smile  Tyle czekania by┼éo bo po I cz─Ö┼Ťci wyszed┼éem nieca┼é─ů godzin─Ö przed ko┼äcem.  I jeszcze przerwa mi─Ödzy cz─Ö┼Ťciami i st─ůd to 1,5h si─Ö wzi─Ö┼éo.
Pisemne roz┼éo┼╝one w czasie to dobry pomys┼é, a ustne lepiej od razu za┼éatwi─ç big_smile  Mi jeszcze zosta┼é w┼éa┼Ťnie ustny polski i biol pisemna smile  Ja mog─Ö mie─ç tak do 91% smile  Zale┼╝y od tego jak oceni─ů rozprawk─Ö. Oby starczy┼éo tongue

10

Ja mia┼éem nieco mniej czekania, bo siedzia┼éem prawie do ko┼äca, sprawdzaj─ůc po kilka razy rozprawk─Ö big_smile

W ten czwartek mam niemiecki, kt├│rym rozpoczynam egzaminy ustne - zobaczymy, jak wiele zdo┼éa┼éem si─Ö nauczy─ç przez te miesi─ůce tongue Racja, ┼╝e najlepiej by by┼éo za┼éatwi─ç je od razu, jednak my jako uczniowie nie mamy na to za bardzo wp┼éywu...

91% to ładny wynik smile

Matura z biologii - ciekawie... smile A jak, zdecydowa┼ée┼Ť si─Ö ju┼╝ na kierunek?

11

Sprawdzi┼éem rozprawk─Ö, ale wiedzia┼éem , ┼╝e ju┼╝ nic wi─Öcej nie dodam, limit s┼é├│w w sam raz, noo mo┼╝e jakie┼Ť 10-20 s┼é├│w wi─Öcej ale a┼╝ tak bardzo na tym nie polec─Ö mam nadziej─Ö tongue  Ja ju┼╝ ang ustny mam za sob─ů zosta┼é tylko polski tongue  Ta biologia to kompletna pora┼╝ka i na pewno nie wi─ů┼╝─Ö z tym przysz┼éo┼Ťci.

Kierunek? Filologia angielska/hiszpa┼äska - albo , je┼Ťli si─Ö uda finansowo, lingwistyka stosowana -> ang wiod─ůcy, drugi j─Özyk francuski,niemiecki lub hiszpa┼äski. Nie ukrywam, ┼╝e zdecydowanie bardziej wola┼ébym na lingwistyk─Ö, ale szko┼éa ta jest prywatna.  Jednak program mi odpowiada; ponad 700 godzin angielskiego i ponad 470 godzin drugiego j─Özyka wi─Öc efekty powinny by─ç big_smile Poza tym 320 godzin praktyk, wyjazdy za granic─Ö. Co┼Ť idealnego dla mnie big_smile

12

Nie wydaje mi si─Ö, ┼╝eby na maturze pojawia┼éy si─Ö bezpo┼Ťrednie pytania z tej tematyki. Mo┼╝e za to pojawi─ç si─Ö jaka┼Ť forma pisemna, kt├│ra tre┼Ťci─ů b─Ödzie nawi─ůzywa┼éa do fakt├│w z dziedziny kulturoznawstwa, ale nic poza tym smile