26

Odp: Z czym Wam si─Ö kojarzy Rosja?

Putin, dobra w├│dka, disco i oczywi┼Ťcie Plac Czerwony <3

27

mnie Rosja kojarzy si─Ö z:
*Komunizmem,
*Czajem,
*Dzicz─ů,
*Z mrozem

28

z bied─ů i wyrozumia┼éo┼Ťci─ů,

29

Mi si─Ö kojarzy z komunizmem, matrioszkami i cerkwiami...

30

Z placem czerwonym, z matrioszkami, cerkwiami, Moskw─ů, Petersburgiem, samowarem, Czajkowskim, To┼éstojem, Dostojewskim, Okud┼╝aw─ů, Wysockim, z ksi─ů┼╝k─ů "Mistrz i Ma┼égorzata" Bu┼éhakowa, z caratem, z jajkami Faberge, z filmem "Cyrulik Syberyjski" Miha┼ékova, Ze Stalinem, komunizmem, Putinem,  z Syberi─ů

31

kawior, rubiny, matrioszka.

32

a mnie z takimi grubymi, zimowymi czapkami, ktore mialy nauczniki i byly wiazane pod broda, dawno takie byly

33

Moje skojarzenia z Rosj─ů to ostra zima, gaz, alkohol czyli jako┼Ť nic pozytywnego. Aczkolwiek sam j─Özyk rosyjski brzmi fajnie i lubi─Ö si─Ö go uczy─ç. I co najlepsze przy nauce jest du┼╝o ┼Ťmiechu.

34

Moje skojarzenia z Rosj─ů s─ů do┼Ť─ç specyficzne i najbardziej mi si─Ö kojarz─ů po prostu z mocnymi g┼éowami, ze stanem umys┼éu oraz z mrozem i zim─ů..Jeszcze co smutne mi si─Ö kojarzy z bied─ů bo po prostu w niekt├│rych miejscach ona jest bardzo du┼╝a niestety i to co widzimy w telewizji nie zawsze jest prawd─ů...

35

Mi to najbardziej si─Ö Rosja kojarzy w┼éa┼Ťnie z alkoholami oraz z w├│dk─ů, ┼╝e oni j─ů pij─ů po prostu szklankami i nic si─Ö z┼éego nie dzieje im : D pewnie tak robi─ů ca┼éy czas bo jak wiadomo jak zimno w Rosji a co najlepiej nie rozgrzewa jak przecie┼╝ taka flaszeczka

36

Po prostu ten kraj mi si─Ö najbardziej kojarzy z tym has┼éem jak CCCP. Po prostu jak kiedy┼Ť ogl─ůda┼éam z moim ch┼éopakiem rockiego to chyba by┼éo w jakiej┼Ť tam cze┼Ťci, ┼╝e cz─Östo si─Ö ten napis pojawia┼é. Kojarzy mi si─Ö jeszcze z tym, ┼╝e chyba tam si─Ö ci─Ö┼╝ko ┼╝yj i wiem, ┼╝e niekt├│rzy tam je┼╝d┼╝─ů z kamerami w samochodzie

37

Tak pami─Ötam z tych dw├│ch jak ┼Ťpiewa┼éam kiedy┼Ť ca┼é─ů piosenk─Ö na apelu te kaniku┼éy..By┼éo wtedy bardzo ┼Ťmiesznie i jako┼Ť ta piosenka mi bardzo utwki┼éa w pami─Öci z tego wzgl─Ödu, ┼╝e by┼éa bardzo melodyjna ale tak┼╝e po prostu ten tekst by┼é jak dla mnie bardzo ┼Ťmieszny jak si─Ö ju┼╝ go przet┼éumaczy┼éo na nasz j─Özyk polski

38

Białe noce, Dostojewski, Puszkin, szalona Moskwa;p

39

Mi akurat si─Ö kojarzy po prostu z tak─ů mro┼║n─ů zima i ┼╝e tam kierowcy je┼╝d┼╝a po prostu z kamerami bo nigdy niewiadomo co si─Ö tam wydarzy jak kiedy┼Ť na jutubie w┼éa┼Ťnie widzia┼éem to i┼╝ po prostu jaki┼Ť przechodzie┼ä skaka┼é normalnie pod mask─Ö samochodu bo chcia┼é odszkodowanie

40

Z wszystkim niedobrym mi si─Ö kojarzy a tak┼╝e z filmem Rocky 4 gdzie tam by┼é po prostu ten rusek, kt├│ry niestety wtedy w filmie zabi┼é Apollo Crida..P├│┼║niej Rocky pojecha┼é tam trenowac i w┼éa┼Ťnie by┼éo wida─ç to jak w Rosji jest ci─Ö┼╝ko i czasem jak tam jest zimno..Kojarzy mi si─Ö r├│wnie┼╝ Rosja z tym, ┼╝e tam pij─ů w├│dzie szklankami.

41

No nie┼║le jak si─Ö komu┼Ť kojarzy nawet Rosja z filmem Rocky : )) je┼Ťli o mnie chodzi to ten kraj si─Ö kojarzy z tym, ┼╝e tam si─Ö du┼╝o bardzo pije i je┼Ťli jest w Rosji taki region gdzie po prostu jest zimno to wi─Ökszo┼Ť─ç Rosjan├│w si─Ö po prostu ogrzewa sokiem z gumijag├│d : D

42

Mi jako dziewczynie Rosja si─Ö kojarzy tylko z tym, ┼╝e jest tam zimno i jako┼Ť tak mro┼║no brr...Jeszcze mi si─Ö kojarzy z tym, ┼╝e tam dos┼éownie wszyscy maj─ů mocne g┼éowy i nawet kobiety hihi wiem co m├│wi─Ö bo akurat m├│j wujek pojecha┼é kiedy┼Ť do swojej kuzynki niby w jakie┼Ť go┼Ťci ale p├│┼║niej jak przyjecha┼é to powiedzia┼é, ┼╝e go opi┼éa kuzynka a nie jej m─ů┼╝ : PP

43

To ostro wtedy by┼éo tak zdecydowanie : pp hihi je┼Ťli o mnie chodzi to Rosja mi si─Ö kojarzy akurat z tym, ┼╝e jest tam bardzo du┼╝o dobrych takich szachist├│w, wiele w┼éa┼Ťnie mistrz├│w ┼Ťwiata hihi Jestem szachist─ů to akurat w tym si─Ö orientowa┼éam, ┼╝e akurat po prostu tam gra┼é dla Rosji taki gracz jak np. Kasparov czy te┼╝ nawet Karpov.

44

Taa kojarz─Ö tych szachist├│w : ) mi akurat to si─Ö g┼é├│wnie akurat kojarzy z tym jak to, ┼╝e tam jest bardzo zimno i akurat to i┼╝ Rosja to taki zawsze wielki i pot─Ö┼╝ny kraj : ) Z filmami i gangsterami te┼╝ mi si─Ö zawsze mocno kojarzy bo jak ju┼╝ jest taka specjalna akcja to zwykle bior─ů jakiego┼Ť koksa z Rosji heheh

45

No ostatnie skojarzenia niestety nie s─ů zbyt pozytywne. Jak s┼éysz─Ö s┼éowo Rosja to widz─Ö twarz W┼éadimira Putina oraz Siergieja ┼üawrowa big_smile Z drugiej jednak strony pojawiaj─ů si─Ö oczywi┼Ťcie pozytywne skojarzenia, np. literatura rosyjska - zar├│wno ci uznani autorzy, jak i ci wsp├│┼écze┼Ťni, kt├│rzy tworz─ů powie┼Ťci fantasy.

46

Z literatur─ů mi si─Ö zdecydowanie Rosja nie kojarzy..Mi si─Ö kojarzy najbardziej ta w┼éa┼Ťnie Rosja z tym, ┼╝e tam jest zawsze tak jako┼Ť mro┼║no niestety i zawsze zimno bbrrr..Babcia zawsze mi opowiada┼éa, ┼╝e jak by┼éo tak bardzo ┼║le to niestety wysy┼éali na Sybir : (

47

Mi si─Ö kojarzy z tym, ┼╝e tam s─ů bardzo dobry szachi┼Ťci i tak┼╝e mi si─Ö g┼é├│wnie to kojarzy z tym, ┼╝e tam jest ten W┼éadimir : ) nie kojarzy mi si─Ö natomiast Rosja z Tymi bokserami jak Kliczko gdzie s─ů akurat oni z Ukrainy. Je┼Ťli chodzi o mnie to jeszcze bardzo no wiecie lubi─Ö t─ů rosj─Ö za te ┼Ťmieszne filmiki z yt, kt├│re po prostu s─ů zamontowane w samochodach

48

Z r├│┼╝nymi tu si─Ö rzeczy wam kojarzy ta Rosja : ) a je┼Ťli o mnie chodzi to zdecydowanie najbardziej mi si─Ö kojarzy po prostu z tak─ů rosyjsk─ů piosenk─ů a dok┼éadniej Kaniku┼éy : ) bardzo mi si─Ö z tym ta w┼éa┼Ťnie Rosja kojarzy bo po prostu s┼éysza┼éam Polsk─ů przer├│bk─Ö tego utworu czyli Cliver zaufaj mi i by┼éo bardzo fajnie

49

Rosja to mi si─Ö kojarzy tylko i wy┼é─ůcznie z dobr─ů w├│dk─ů i pi─Öknymi dziewczynami. Kraj, w kt├│rym robi si─Ö wszystko i tam nie ma, ┼╝e boli. oglada┼éem kiedy┼Ť jak kole┼Ť na yt jecha┼é na Kamczatke autostopem to sam sie wypowiada┼é, gdy powiedzia┼é, ┼╝e jest z Polski to mu dawali w├│de i pili razem.

50

Z zimnem mi si─Ö najbardziej kojarzy oraz mi si─Ö kojarzy w┼éa┼Ťnie z Moskw─ů..Rosja r├│wnie┼╝ mi si─Ö zawsze bardzo mocno kojarzy┼éa z jakim┼Ť cesarstwem takim wielkim, kt├│re akurat nie zawsze by┼éo takie dobre do zdobycia przecie┼╝..Rosja si─Ö po prostu kojarzy ka┼╝demu z czym┼Ť innym i w┼éa┼Ťnie tak to jest, ┼╝e co cz┼éowiek to opinia o Rosji.