Temat: Hiszpański meksykański & europejski

Jakie s─ů wasze osobiste odczucia co do ww wymienionych wersji hiszpa┼äskiego?  Je┼Ťli o mnie chodzi to zauwa┼╝y┼éem i┼╝ wersja meksyka┼äska jest o wiele ┼éatwiejsza, je┼Ťli chodzi o wymow─Ö - m├│wi─ů bardzo wyra┼║nie, zrozumiale tak┼╝e nawet osoba pocz─ůtkuj─ůca jest w stanie wy┼éapa─ç pojedyncze wyrazy kt├│rych nawet si─Ö nie zna. Brak tak┼╝e charakterystycznego seplenienia kt├│re ma miejsce na P├│┼éwyspie Iberyjskim co sprawia wymow─Ö jeszcze bardziej zrozumia┼é─ů. 

Osobi┼Ťcie trudno mi wybra─ç, ale chyba p├│ki co meksyka┼äska wersja bardziej mi odpowiada.  A mo┼╝e id─Ö na ┼éatwizn─Ö?  Jednak europejskiego nauczy─ç si─Ö bardzo bym chcia┼é.
A jakie jest wasze zdanie? Co my┼Ťlicie na temat ww wersji hiszpa┼äskiego? A mo┼╝e podobaj─ů si─Ö wam jeszcze inne wersje? smile

2

Odp: Hiszpański meksykański & europejski

Mi si─Ö meksyka┼äski nie podoba, a to z prost─ů wymow─ů to si─Ö chyba tylko w telenowelach zdarza. Wymowa meksyka┼äska ma tendencj─Ö do dyptongowania, np. teatro [tiatro].
Pomijaj─ůc ju┼╝ r├│┼╝nice w slownictwie oraz gramatyce, przestrzegam przed nauk─ů hiszpa┼äskiego z Meksykami. Wielu z nich nie czuje j─Özyka, pope┼énia wiele b┼é─Öd├│w (tych ortograficznych te┼╝). Teraz, gdy hiszpa┼äski jest w modzie, a na ┼Ťwiecie kryzys, wielu latynosow przyjecha┼éo do Polski. Niestety, mia┼éem okazj─Ö przekona─ç si─Ö ju┼╝ jaki reprezentuj─ů oni warsztat i powiem, ┼╝e wo┼éa to o pomst─Ö do Nieba. Plan jest prosty: wyrwa─ç Polk─Ö, kt├│ra zapewni pozwolenie na pobyt, a skoro w Ameryce nic nie potrafili robi─ç to co mog─ů robi─ç u nas? Jako zaw├│d wpisuj─ů sobie Native Speaker.

3

Chyba lepiej si─Ö jednak uczy─ç europejskiej wersji, nawet je┼Ťli wydaje si─Ö trudniejsza. Mo┼╝e si─Ö nie znam, ale tak chyba jest bardziej "elegancko".

4 (edytowany przez Apollion 2013-05-29 16:35:36)

Wojciech Cejrowski podczas konferencji prasowej w Toruniu 25 kwietnia 2012 roku na temat różnic między hiszpańskim z Meksyku i Hiszpanii:

http://www.youtube.com/watch?v=vwSN4WqtyWE&t=11m3s

"A hiszpa┼äski z Hiszpanii obrzydliwy z tym "ece", "cete"; takie wysnobowane d┼║wi─Öki, plucie sobie do w┼éasnego nosa - obrzydlistwo; nie rozumiem, co m├│wi─ů do mnie. W Meksyku natomiast "rra, rra, trra, trra, ta" - to jest j─Özyk bohatera; to jest j─Özyk szwole┼╝era; to jest j─Özyk zdobywcy. "Co, nic nie mam? No, ale wszystko mog─Ö zdoby─ç, tak? Nic nie mam, nic nie mog─Ö straci─ç! Trra, tra, ta, ta, ta"".

5

A czym się różni hiszpański z Ameryki Południowej od powyższych?

6

Hiszpa┼äski z Ameryki ┼üaci┼äskiej to nie jeden wariant, lecz grupa dialekt├│w, czasami dosy─ç si─Ö od siebie r├│┼╝ni─ůcych. Nie mo┼╝na do jednego worka wk┼éada─ç odmian─Ö meksyka┼äsk─ů i np. argentynsk─ů.
To co, natomiast odr├│┼╝nia w spos├│b wyra┼║ny hiszpa┼äski septentrional (p├│┼énocna Hiszpania) od meridional (po┼éudniowa Hiszpania, Kanary, Ameryka) to inne u┼╝ycie czasu pret├ęrito perfecto, druga osoba liczby mnogiej, oraz inny spos├│b wystawiania gloski /s/. To s─ů najwa┼╝niejsze cechy, moim zdaniem. W prawie wszystkich wariantach meridional mamy te┼╝ seseo.

7

Wychowa┼éam si─Ö na meksyka┼äskich telenowelach,  wi─Öc jestem os┼éuchana z tamtejszym j─Özykiem w pewnym stopniu wink

8

Zumo de manzana, wi─Öc napisz co wiesz.

9

Typowe dla meksyka┼äskiej odmiany j─Özyka hiszpa┼äskiego jest cz─Öste u┼╝ywanie zdrobnie┼ä (ko┼äc├│wki -ito/a), je┼Ťli chodzi o wymow─Ö to w meksyka┼äskim wyst─Öpuj─ů dwa fonemy nieistniej─ůce w hiszpa┼äskim europejskim: ts (jak polskie c)  i  t═í╔Č; litery s, z oraz c przed i oraz e wymawiane s─ů identycznie, jako s. Na koniec gar┼Ť─ç meksykanizm├│w: ┬┐Mande? (s┼éucham), chela (piwo), naco (wie┼Ťniak), ┬┐Bueno? (odbieraj─ůc telefon), sok w meksyka┼äskim to jugo smile

10

Występuje to w całym Meksyku czy tylko w niektórych regionach? Co rozumiesz przez fonem "ts"?

11 (edytowany przez zumo_de_manzana 2013-05-17 12:43:36)

Chyba w ca┼éym Meksyku... mam na my┼Ťli sp├│┼ég┼éosk─Ö zwarto-szczelinow─ů wymawian─ů jak polskie c. Nie jestem specjalistk─ů od meksyka┼äskiego, fascynuje mnie ta kultura i tyle, nie by┼éam w tym kraju, wi─Öc mo┼╝e nie powinnam si─Ö wypowiada─ç na temat j─Özyka smile Jestem amatork─ů i ch─Ötnie oddam g┼éos znawcom, by si─Ö czego┼Ť dowiedzie─ç

12

Nasze c jest glosk─ů wybuchow─ů.

13

[img]http://img15.imageshack.us/img15/430/charakterystykagosek.jpg[/img]
Nie nie wiem, jak Ty wymawiasz c, ale ja zwarto-szczelinowo.

14 (edytowany przez auguriusz 2013-04-25 10:26:51)

Ok, zwracam honor.
Ale, możesz podać, w których ta głoska występuje w wariancie meksykańskim?

15

Auguriusz, chyba masz zazdrosc do meksykanow albo po prostu nie rozumiesz ze nawet w twoim kraju sa roznych akcentow i slowa sa uzywanych, nie chce przypominac np. co mowi ┼Ťl─ůzak o akcent warszawski czy z mazur, a ktory mowi czyst─ů polsczysn─ů? Przypominam rowniez ze nie tylko z jednego kraju emigruja, Polska jest rowniez slynna. Dla reszta krajow hiszpansko-j─Özycznych akcent hiszpanskie jest smiesznie bo sepleni─ů. W moim opinie, nie mozna powiedziec jaki jezyk jest lepszy, po prostu jest jak jest, sa roznice ale to jest wlasnie pieknie, niektorych lubia to, niektorych nie. Trzeba byc otwartym.
Pozdrawiam,
Edgar.
(sorry za bledy ortograficzne i ewentualnie gramatyczne)

16 (edytowany przez auguriusz 2013-04-27 10:40:43)

Edgar, wyrazi┼éem tylko swoj─ů prywatn─ů opini─Ö. Pozna┼éem paru latynos├│w, wi─Öc uwa┼╝am, ┼╝e mog─Ö mie─ç jakie┼Ť tam swoje zdanie. Niekt├│rzy to wspaniali ludzie, jednak cz─Ö┼Ť─ç z nich to niestety buraki, kt├│rzy na pytanie, "jak sp─Ödzacie ┼Ťwi─Öta" odpowiadaj─ů "┼Ťpimy", a ucz─ůc innych pope┼éniaj─ů b┼é─Ödy ortograficzne.
Nie zazdroszcz─Ö Wam niczego, poza klimatem, a jak widzisz, to Ty jeste┼Ť w Polsce, a nie ja w Meksyku. Z zawodu native speaker?
Enhorabuena por tu polaco, aunque veo que en espańol tambien cometes faltas de ortografia.
P.D. En mi teclado no tegno signos diacriticos espańoles.

17

Mnie osobi┼Ťcie podoba si─Ö meksyka┼äska odmiana. Tak naprawd─Ö jednak m├│j pierwszy kontakt z j─Özykiem mia┼éam w dzieci┼ästwie, kiedy to us┼éysza┼éam peruwia┼äski i stwierdzi┼éam, ┼╝e to w┼éa┼Ťnie hiszpa┼äskiego b─Öd─Ö si─Ö uczy─ç. Europejski us┼éysza┼éam po raz pierwszy kilka lat p├│┼║niej na nagraniach do mojego kursu i nie przypad┼é mi do gustu. Natomiast z meksyka┼äskim mia┼éam kontakt ogl─ůdaj─ůc przez d┼éugi czas kresk├│wki (tak, ogl─ůdam kresk├│wki zar├│wno dla przyjemno┼Ťci - nie lubi─Ö filmu, jak i dla os┼éuchania si─Ö z j─Özykami), kt├│rych latynoska wersja by┼éa zawsze nagrywana w Meksyku. St─ůd te┼╝ jest to wersja, nazwijmy to, najbli┼╝sza memu sercu smile

Mimo wszystko chcia┼éabym si─Ö r├│wnie┼╝ uczy─ç europejskiego, ale my┼Ťl─Ö tylko o gramatyce - jest to jaka┼Ť "podstawa" najcz─Ö┼Ťciej u┼╝ywana przez obcokrajowc├│w ucz─ůcych si─Ö j─Özyka, wyst─Öpuj─ůca w literaturze czy dokumentach. Warto zna─ç pierwowz├│r.

18

Auguriusz, tylko zebys mogl poszerzac horyzonty: Czy po poznaniu "pare" latynosow uwazac ze wszystscy sa tacy? W twoim kraju rowniez poznalem sporo "burakow" i tez zagranica a nie poprzez to chodze i wszedzie gdzie sie mowi o polakach mowie ze sa tacy, dla mnie wiekszosc z nich sa otwarte i fajnie ludzie, nawet, i nie tylko ja tak mowie, ze polacy sa jakby "latynosow ze wschodu" wink. Ja jestem w Polsce ze wzgledu na inwestycje, mam tu wlasna firme a ja z zawodu informatykiem, znam 5 jezykow. Meksykaninow ktory znam w PL albo maja swoja firme albo maja wazna posycje w hiszpanskich firm. Mowisz ze mam bledy ortografyczne w hiszpanskim, ja Ci bardzo zapraszam zebys mi powiedzial gdzie i jak sie pomylilem, pokaz swoja obszerna wiedze hiszpanskiego czy tylko udajesz?

Jak ja sie ciesze ze jeszcze duzo ludzi sa otwarte smile.

19 (edytowany przez auguriusz 2013-05-03 16:27:54)

Espanyol.
Je┼Ťli chodzi o m├│j hiszpa┼äski, przyjrzyj m├│j profil.