Temat: Nauka duńskiego

Witam wszystkich, mo┼╝e to nie jest odpowiedni temat, ale chcia┼éabym si─Ö dowiedzie─ç czy mo┼╝liwa jest samodzielna nauka j─Özyka du┼äskiego od podstaw. Bardzo mi na tym zale┼╝y , poniewa┼╝ moja rodzina mieszka w Danii. Mo┼╝e ma kto┼Ť jakie┼Ť materia┼éy do nauki, ale najbardziej interesuje mnie to czy naprawd─Ö samemu mo┼╝na si─Ö nauczy─ç tego j─Özyka.  Pozdrawiam! smile

2

Odp: Nauka duńskiego

Kup sobie ksi─ů┼╝ki─Ö " Du┼äski kurs podstawowy" wydawnictwa Edgard ; )) Ksi─ů┼╝ki tego wydawnictwa s─ů dobre ;]

3

Oczywi┼Ťcie. Zawsze mo┼╝na uczy─ç si─Ö samemu. Na internecie mo┼╝esz znale┼║─ç troche ksi─ů┼╝ek do nauki j─Özyka du┼äskiego. Tutaj jest ich troche : http://www.bookmaster.pl/jezyki-obce/du ÔÇŽ azki/1438/
Ewentualnie mo┼╝esz skorzysta─ç z lekcji, kt├│re s─ů przysy┼éane do domu, mo┼╝esz skorzysta─ç z np. eskk.pl czy innych takich szk├│┼é. Trudniej b─Ödzie Ci znale┼║─ç co┼Ť z du┼äskiego o wy┼╝szych poziomach, podstawy jeszcze jako┼Ť...

4

Na pewno jest mozliwa nauka "samemu". Ale jest to nie lada wyzwanie. Jezyk dunski jest trudny w wymowie.

Jak juz pisali poprzednicy jest dosc materialow do nauki. Czy sa dobre, nie wiem. Mialam stycznosc z "Dunskim kursem podstawowym". Na poczatek jest dobry. Ale gdy juz lizniesz troche dunskiego, zobaczysz duze rozbieznosci, zwlaszcza w wymowie.

Moze dobrym pomyslem byloby ogladac jakies wiadomosci dunskie? Co jak co, ale tam mowia poprawnie :-)
To jest link do strony jednej z telewizji dunskich : http://www.dr.dk/

Pozdrawiam!

5

Ja os┼éucha┼éam si─Ö w du┼äskim i ─çwicz─Ö wymow─Ö poprzez piosenki. Polecam pos┼éucha─ç Sukkerchok i Celiny Ree. Wiadomo┼Ťci napewno si─Ö przydaj─ů. Je┼╝eli w og├│le ktos ma mo┼╝liwo┼Ťc, to powinien nawet du┼äskiej telewizji s┼éucha─ç, cho─çby nawet nie rozumia┼é co m├│wi─ů. Troche czasu i b─Ödzie coraz lepiej smile Wiem po sobie.

6

Ja ćwicze sama w domu i powiem szczerze ,ze cała nauka mija sie z celem uczę sie przez rozmówki mp3 i eskk ale lipni narazie wiidze mój dunski hmm

7

Moim zdaniem najlepiej jest si─Ö nauczy─ç jak najwi─Öcej. Zawsze jak tak, ┼╝e j─Özyk w ksi─ů┼╝kach r├│┼╝ni si─Ö od tego u┼╝ywanego w kraju wink Fakt, niby mo┼╝na si─Ö rozczarowa─ç ale wi─Ökszo┼Ť─ç si─Ö ┼éapie i mo┼╝na si─Ö przynajmniej dogada─ç. ┼üatwiej jest tylko douczy─ç si─Ö typowego j─Özyka w kraju ni┼╝ tam uczy─ç si─Ö wszystkiego od nowa.

8

A ja zazdroszcz─Ö ludziom kt├│rzy opanowali du┼äski a zw┼éaszcza wymow─Ö smile ja marzy┼éem od dziecka o du┼äskim, jednak nie mia┼éem jak, rodzice woleli pi─ç hehe smile dzi┼Ť nadal marz─Ö ale wyczyta┼éem ┼╝e poprawnej wymowy tego j─Özyka mo┼╝na nauczy─ç si─Ö do 22 roku ┼╝ycia, potem ju┼╝ nie ma mo┼╝liwo┼Ťci, ja ju┼╝ mam 22 lata wi─Öc sobie odpusci┼éem nauk─Ö tego j─Özyka na ce┼éej lini smile
Pozostanie mi mrzenie na całe życie smile

9

z czego korzystacie jako pomoce do nauki du┼äskiego.bo ja mam problemy z uk┼éadaniem zda┼ä.chodz─Ö do szkoly ale ma┼éo rozumi─Ö.chcia┼éabym po─çwiczyc na dialogach,ale nigdzie nie mog─Ö znale┼Ť─ç w t┼éumaczeniu polskim.

10

W internecie sporo jest tego. Np to:
http://www.nexto.pl/rf/pr?p=10056&pid=158774
Wpisz sobie w google to wynajdzie wi─Öcej.

11

Chętnie pomogę w nauce (przez internet), podzielę się materiałami. Mieszkam w Danii od kilku lat.

12

Witaj. Jestem zainteresowany. Od roku mieszkam w Kopenhadze i bardzo chcialbym sie nauczyc j. dunskiego. Prosz─Ö o pomoc.*ozdrawiam

13

http://www.goethe-verlag.com/book2/PL/     spr├│buj na tym, fajne jak na pocz─ůtek  smile

14

J─Özyka na pewno da si─Ö nauczy─ç. Jedyne dobre wydawnictwo do tego j─Özyka to Edgard.

15

To prawda- Edgard jest dobrym wydawnictwem, ale ma do┼Ť─ç ubogi materia┼é do nauki tego j─Özyka. Przyda┼éby si─Ö du┼äski w ─çwiczeniach.

16

Duński podobno jest trudnym językiem, ale znam osobę, która nie dawała rady z angielskim i włoskim , a teraz uczy się duńskiego i naprawdę dobrze jej idzie. Więc to chyba nie tylko od chęci zależy, ale każdemu pasuje co innego.

17

Kole┼╝anko wy┼╝ej zrobi┼éa┼Ť taki odkop, ┼╝e szok i nie wiem w┼éa┼Ťnie czy teraz kto┼Ť jeszcze tutaj siedzi hehe Panie a jak m├│wi┼ée┼Ť, ┼╝e po prostu siedzisz w Danii tyle lat to dalej tam jeste┼Ť na sta┼ée czy ju┼╝ po prostu wr├│ci┼ée┼Ť do Polski? Wchodzisz tutaj jeszcze czasem czy po prostu ju┼╝ tutaj Cie nie ma ? Chcialbym si─Ö dowiedziec jak tam si─Ö ┼╝yj─Ö.

18

Jaki┼Ť czas temu zacz─ů┼éem si─Ö uczy─ç du┼äskiego sam w domu- podda┼éem si─Ö po 3 tygodniach, stwierdzi┼éem, ┼╝e sam nie dam rady (mimo wielu materia┼é├│w, jakie mam przygotowane). Zapisa┼éem si─Ö na kurs w moim mie┼Ťcie, jedyny jaki znalaz┼éem w okolicy. Cena ca┼ékiem przyst─Öpna, tylko 5 os├│b w grupie. Zastanawiam si─Ö, czy to przez brak ch─Ötnych, czy takie grupy powinny by─ç?

19

Dodam, ┼╝e nigdy nie uczestniczy┼éem w kursie stacjonarnym z jakiegokolwiek j─Özyka, wi─Öc nie mam poj─Öcia w jakich grupach najlepiej jest przyswaja─ç nowe wiadomo┼Ťci. I czy zaj─Öcia 3 h w tygodniu przez 4 miesi─ůce wystarcz─ů, by pozna─ç j─Özyk na tyle, aby si─Ö jako┼Ť dogada─ç w Danii?

20

Powinno Ci to wystarczy─ç ale musia┼éby┼Ť si─Ö po prostu mocno jako┼Ť zawzi─ů─ç na t─ů swoj─ů nauk─Ö j─Özyka du┼äskiego bo wiesz o tym dobrze, ze chyba bez pracy nie ma ┼╝adnych ko┼éaczy..Musisz zdecydowanie jako┼Ť tak po prostu dzia┼éa─ç pilnie jak Mickiewicz w Wilnie a efekty same przyjd─ů

21

Jak Miciewicz w Wilnie o poeta si─Ö znalaz┼é - tak to zawsze powtarza┼éa moja babcia i ona chyba mia┼éa racj─Ö przecie┼╝ ; ) zawsze trzeba si─Ö mocno po┼Ťwi─Öci─ç i z czasem efekty same ju┼╝ przyjd─ů tylko trzeba mie─ç troch─Ö cierpliwo┼Ťci i tak realizowa─ç swoje zadania tutaj nauka j─Özyka krok po kroku : ) bardzo jest wtedy super.

22

Pr├│bowa┼éam samodzielnie i niestety.... Ale w moim przypadku nawet kurs mi nie odpowiada┼é (grupowy, z nativem), i rozpocz─Ö┼éam przygod─Ö z innym j─Özykiem. My┼Ťl─Ö, ┼╝e samodzielnie to mo┼╝na s┼é├│wka, pojedyncze jakie┼Ť, ale gramatyka i wymowa to ju┼╝ inna bajka..

23

To by┼éoby dla Ciebie najlepiej jakby┼Ť si─Ö jednak zdecydowa┼éa na kurs. W pocz─ůtkowej fazie nauczania to jest chyba kluczowe i to jest bardzo wa┼╝ne. Trzeba na pocz─ůtku liczy─ç na jakie┼Ť to opinie dobrego nauczyciela i trzeba pod jego okiem zdobywa─ç odpowiedni─ů technik─Ö.