1 (edytowany przez jakkk 2010-10-01 11:55:21)

Temat: Wyrazy złozone ze spółgłosek

Witam, mam pytanie do os├│b znaj─ůcych j─Özyk czeski. Ot├│┼╝ w j─Özyku polskim prawie wszystkie s┼éowa nie mog─ů
si─Ö obej┼Ť─ç bez samog┼éoski - wyj─ůtkiem s─ů przyimki "w" oraz "z" i
kilkana┼Ťcie wykrzyknik├│w, m.in. "brr!", "wrr!", "chrr!", "pst!". W czeskim jest inaczej, kojarz─Ö rzeczowniki "vlk" (wilk), "krk" (szyja), "smrt" (┼Ťmier─ç).
Jakie s─ů inne? (niekoniecznie rzeczowniki). Kt├│re s┼éowo jest najd┼éu┼╝sze?

2

Odp: Wyrazy złozone ze spółgłosek

Jest takie ┼éadne zdanie po czesku: Str─Ź prst skrz krk. Jak wida─ç zupe┼énie bez samog┼éosek. Mniejsza o to, ┼╝e oznacza to mniej wi─Öcej: "W┼é├│┼╝ palec do gard┼éa". smile

3

Rany jakie to ciekawe smile a wydawa┼éoby si─Ö, ┼╝e samog┼éoski s─ů takie potrzebne do tworzenia wyraz├│w smile

4

No jak wida─ç w czeskim jednak nie s─ů, ale te┼╝ kiedy┼Ť mnie to bardzo dziwi┼éo. Z tego co mi wiadomo to Scvrkl w czeskim jest najd┼éu┼╝szym s┼éowkiem bez samog┼éosek.

5

Mnie to te┼╝ nurtowa┼éo i dowiedzia┼éam si─Ö od osoby studiuj─ůcej na bohemistyce, i┼╝ w takich dziwnych dla nas wyrazach przed "r" Czesi wstawiaj─ů "y",chocia┼╝ go nie zapisuj─ů.Takim sposobem dowiedzia┼éam si─Ö przy okazji, ┼╝e Czesi powiedz─ů "Byrno" a nie Brno, jak to zwykle m├│wi przeci─Ötny Polak.

6

Jest to spore uproszczenie. Jeszcze w staro-cerkiewno-s┼éowia┼äskim sp├│┼ég┼éoski "l" i "r" mog┼éy by─ç zg┼éoskotw├│rcze (w transkrypcji s─ů zapisywane z k├│┼éeczkiem pod liter─ů) i w dzisiejszym j─Özyku czeskim si─Ö to zachowa┼éo. I o ile brzmi to podobnie do "yl" i "yr" to nie mo┼╝na stosowa─ç tu pe┼énej analogii z tymi sylabami w j─Özyku polskim, bo w istocie brzmi to troch─Ö inaczej. Problem polega na tym, ┼╝e Polakowi trudno jest si─Ö dostosowa─ç do tego, ┼╝e sp├│┼ég┼éoski r├│wnie┼╝ mog─ů by─ç akcentowane (co w czeskim, serbskim i chorwackim jest mo┼╝liwe).

7

mohito napisał/a:

w takich dziwnych dla nas wyrazach przed "r" Czesi wstawiaj─ů "y"

Nie zgodz─Ö si─Ö z tym do ko┼äca. Z tego, co mi wiadomo, owszem, litery 'l' i 'r' mog─ů by─ç zg┼éoskotw├│rcze. Takie wyrazy nale┼╝y jednak wypowiada─ç bez elementu samog┼éoskowego, ale jakby przed┼éu┼╝aj─ůc te sp├│┼ég┼éoski.

8

Czesi maj─ů ta umiej─Ötno┼Ť─ç bezproblemowego m├│wienie 2 sp├│┼ég┼éosek obok siebie. Dlatego m├│wi─ů "Brno" albo "krk " bez┼╝adnego wstawiania y . Co dla Polaka mieszkaj─ůcego poza ┼Ül─ůskiem Cieszy┼äskim jest spraw─ů niezwykle dziwn─ů

9

Czesi maj─ů ta umiej─Ötno┼Ť─ç bezproblemowego m├│wienie 2 sp├│┼ég┼éosek obok siebie. Dlatego m├│wi─ů "Brno" albo "krk " bez┼╝adnego wstawiania y . Co dla Polaka mieszkaj─ůcego poza ┼Ül─ůskiem Cieszy┼äskim jest spraw─ů niezwykle dziwn─ů

10

W sumie, to w j─Özyku polskim te┼╝ zda┼╝aj─ů si─Ö takie s┼éowa, gdzie s─ů po┼é─ůczone trzy sp├│┼ég┼éoski (mo┼╝e nie koniecznie z 'r' lub 'l' pomi─Ödzy), chocia┼╝by wyraz sp├│┼ég┼éoska. S─ů te┼╝ i takie, kt├│re ┼é─ůcz─ů wi─Öcej sp├│┼ég┼éosek, np: bezwzgl─Ödny.