1

Temat: Egzamin z chorwackiego

Hej! Orientuje si─Ö kto┼Ť gdzie mo┼╝na uzyska─ç informacje o egzaminie
państwowym z języka chorwackiego? Chodzi mi o to gdzie można go zdawać, jakie
s─ů poziomy zaawansowania (co┼Ť takiego jak np.angielskie FCE). W ambasadzie chorwackiej nie wiedz─ů bo si─Ö tym nie zajmuj─ů. St─ůd moje pytanko czy s─ů w naszym kraju jakie┼Ť instytucje, w kt├│rych mo┼╝na by podej┼Ť─ç do takiego
egzaminu. Z g├│ry dzi─Ökuj─Ö za podpowiedzi!

2

Odp: Egzamin z chorwackiego

A po c├│┼╝ Ci certyfikat z chorwackiego? Je┼Ťli jaka┼Ť firma tego wymaga, to chyba na g┼éow─Ö upad┼éa. Raczej nie op┼éaca┼éoby si─Ö organizowa─ç egzaminu, na kt├│ry rocznie przychodzi┼éoby mo┼╝e 10 os├│b. Nigdy si─Ö tym te┼╝ nie interesowa┼éem, ale studiuj─Ö ten j─Özyk i ani razu si─Ö nie spotka┼éem chocia┼╝by z og┼éoszeniami na naszym wydziale o takich egzaminach.
Nawet je┼Ťli takowy istnieje to w─ůtpi─Ö, by mo┼╝na go by┼éo zda─ç na poziomie wy┼╝szym ni┼╝ B2 (g├│rna granica certyfikatu z rosyskiego), a tylko takie uwa┼╝am za cho─ç troch─Ö warte wydanych na nie pieni─Ödzy.

3

hauteville napisał/a:

Nawet je┼Ťli takowy istnieje to w─ůtpi─Ö, by mo┼╝na go by┼éo zda─ç na poziomie wy┼╝szym ni┼╝ B2 (g├│rna granica certyfikatu z rosyskiego).

Ale┼╝ mo┼╝na zda─ç wy┼╝szy poziom z rosyjskiego ni┼╝ B2 smile

Na poziomie C1 mo┼╝na zda─ç nast─Öpuj─ůce certyfikaty:
J─Özyk rosyjski w mi─Ödzynarodowej turystyce
J─Özyk rosyjski w biznesie

4

┼╗adna chorwacka (serbska, bo┼Ťniacka, czarnog├│rska) instytucja nie jest cz┼éonkiem Association of Language Testers of Europe ALTE, ale nie oznacza to, ┼╝e egzamin├│w nie ma. Skoro S┼éowe┼äcom, Baskom czy - na mi┼éo┼Ť─ç Bosk─ů - nawet Luksemburczykom si─Ö chce...

Proponuj─Ö na pocz─ůtek poszukiwa┼ä przejrze─ç strony chorwackich uniwersytet├│w w poszukiwaniu jakiego┼Ť o┼Ťrodka kszta┼écenia obcokrajowc├│w i/lub napisa─ç do szk├│┼é j─Özykowych w Chorwacji oferuj─ůcych 'chorwacki dla obcokrajowc├│w'. I jeszcze chorwackie ministerstwo edukacji i/lub MSZ. Jakie┼Ť papierki po prostu musz─ů dawa─ç.

5

wiesnuszki napisał/a:
hauteville napisał/a:

Nawet je┼Ťli takowy istnieje to w─ůtpi─Ö, by mo┼╝na go by┼éo zda─ç na poziomie wy┼╝szym ni┼╝ B2 (g├│rna granica certyfikatu z rosyskiego).

Ale┼╝ mo┼╝na zda─ç wy┼╝szy poziom z rosyjskiego ni┼╝ B2 smile

Na poziomie C1 mo┼╝na zda─ç nast─Öpuj─ůce certyfikaty:
J─Özyk rosyjski w mi─Ödzynarodowej turystyce
J─Özyk rosyjski w biznesie

Dzi─Öki smile Znaczy, ┼╝e mia┼éem stare informacje. Teraz troch─Ö poszpera┼éem i faktycznie mo┼╝na zda─ç C1 z rosyjskiego nawet w wersji "na codzie┼ä", kt├│ra zapewne obejmuje og├│lne zdolno┼Ťci pos┼éugiwania si─Ö j─Özykiem.

peterlin napisał/a:

┼╗adna chorwacka (serbska, bo┼Ťniacka, czarnog├│rska) instytucja nie jest cz┼éonkiem Association of Language Testers of Europe ALTE, ale nie oznacza to, ┼╝e egzamin├│w nie ma. Skoro S┼éowe┼äcom, Baskom czy - na mi┼éo┼Ť─ç Bosk─ů - nawet Luksemburczykom si─Ö chce...

Proponuj─Ö na pocz─ůtek poszukiwa┼ä przejrze─ç strony chorwackich uniwersytet├│w w poszukiwaniu jakiego┼Ť o┼Ťrodka kszta┼écenia obcokrajowc├│w i/lub napisa─ç do szk├│┼é j─Özykowych w Chorwacji oferuj─ůcych 'chorwacki dla obcokrajowc├│w'. I jeszcze chorwackie ministerstwo edukacji i/lub MSZ. Jakie┼Ť papierki po prostu musz─ů dawa─ç.

W Zagrzebiu pewnie tak. Ale pytanie odnosiło się do naszego kraju.

6

http://www.youtube.com/watch?v=8l7wQEwN5Lw       Czesc. Jestem mily ,przystojny chorwat mowiacy po polsku.Lubie pisac po polsku..Mieszkam w miescie Zadar w Chorwacji.Jesli sie ktos wybiera tutaj na wakacje a chcial by sie czegos dowiedziec to chetnie pomoge, popiszemy..Pozdrawiam i zapraszam na wakacje:))) Moj gg: 24236464

7

czy kto┼Ť wie gdzie przeprowadzaj─ů egzaminy z chorwackiego?