Temat: certyfikat z niemieckiego

Zastanawiam si─Ö nad zdawaniem ZD. My┼Ťlicie, ┼╝e op┼éaca si─Ö?  Tak si─Ö waham, bo mo┼╝e po prostu do niczego mi si─Ö nie przyda. Czy warto jeszcze si─Ö poduczy─ç i zda─ç od razu kt├│ry┼Ť z wy┼╝szych?

2

Odp: certyfikat z niemieckiego

Według mnie w przypadku języka niemieckiego warto mieć certyfikat nawet na poziomie ZD.
Bardzo du┼╝o ludzi uczy si─Ö tego j─Özyka jako drugiego j─Özyka w szkole lub na studiach. Sporo z tych os├│b deklaruje p├│┼║niej jego znajomo┼Ť─ç na poziomie ┼Ťredniozaawansowanym, przy czym wi─Ökszo┼Ť─ç raczej nie jest w stanie swobodnie si─Ö nim pos┼éugiwa─ç. Certyfikat na poziomie ZD w pewnym sensie rozwiewa w─ůtpliwo┼Ťci i pokazuje, ┼╝e osoba rzeczywi┼Ťcie podj─Ö┼éa wysi┼éek opanowania tego j─Özyka na jakim┼Ť poziomie.
To mo┼╝e troch─Ö pom├│c w karierze zawodowej (┼éadnie wygl─ůda w CV), ale sam w sobie ZD nie przek┼éada si─Ö jako┼Ť na wi─Öksze zarobki w por├│wnaniu do osoby, kt├│ra zna niemiecki na podobnym poziomie, a nie ma ┼╝adnego certyfikatu (niekt├│re du┼╝e korporacje bior─ů certyfikaty pod uwag─Ö, ale nie wiem czy za ZD jest ju┼╝ jaki┼Ť dodatek).
Samo przygotowywanie si─Ö do egzaminu te┼╝ jest przecie┼╝ form─ů nauki.
Je┼╝eli Twoim celem jest udokumentowanie znajomo┼Ťci j─Özyka to ten egzamin ju┼╝ co┼Ť daje.
Je┼Ťli Twoim celem jest po prostu nauka i nie interesuj─ů Ci─Ö papierki to raczej bym si─Ö nie szarpa┼é.

3

Odp: certyfikat z niemieckiego

Dzi─Öki. Raczej pierwsza opcja, bo my┼Ťl─Ö, ┼╝e jako┼Ť bym ju┼╝ zda┼éa, ale jeszcze troch─Ö poczekam, ┼╝eby porobi─ç jakie┼Ť przyk┼éadowe zadania czy co┼Ť. Jak to cz─Östo bywa w szko┼éach, gramatyk─Ö mam opanowan─ů do┼Ť─ç dobrze, za to bywaj─ů problemy z m├│wieniem... Jeszcze raz dzi─Ökuj─Ö za rad─Ö wink