Temat: Słuchanie.

Witam, zdaje matur─Ö z angielskiego i bardzo s┼éabo idzie mi rozwi─ůzywanie zada┼ä ze s┼éuchania (listening)
Czy mo┼╝ecie zapoda─ç co┼Ť do ─çwiczenia, mam repetytorium Macmillan'a i Oxforda, ale to za ma┼éo.
Bardzo prosz─Ö

2

Odp: Słuchanie.

Mo┼╝e truizmem b─Ödzie to, co zaraz napisz─Ö, ale s─ůdz─Ö, ┼╝e prostych i dobrych rad nigdy za wiele. Co powiesz na s┼éuchanie angielskiego radia/ogl─ůdanie telewizji w du┼╝ych ilo┼Ťciach? Z do┼Ťwiadczenia wiem, ┼╝e nic tak nie poprawia zdolno┼Ťci s┼éuchania ni┼╝ w┼éa┼Ťnie...s┼éuchanie. Ma┼éo tego, uwa┼╝am, ┼╝e w ┼╝aden inny spos├│b si─Ö tego poprawi─ç nie da.

3

To podaj linki do tego radia. Tylko ┼╝eby to by┼éo proste s┼éownictwo, a nie takie co┼Ť jak wiadomo┼Ťci w tvp...

4

http://www.listenlive.eu/uk.html - tu jest mn├│stwo radiostacji, od wyboru do koloru. Na proste s┼éownictwo bym nie liczy┼é, bo s─ů to radia po angielsku dla Anglik├│w. Wiem, ┼╝e mo┼╝e to by─ç skok na g┼é─Öbok─ů wod─Ö, ale w przypadku j─Özyk├│w obcych trudno o co┼Ť bardziej kszta┼éc─ůcego.

5

w┼é─ůcz sobie CNN albo BBC, kana┼éy te s─ů dost─Öpne chyba u ka┼╝dego operatora telewizji cyfrowej big_smile

6

Zanurzenie si─Ö w j─Özyku, kt├│rego si─Ö uczysz to moim zdaniem podstawa w kierunku pog┼é─Öbiania jego p┼éynno┼Ťci. Przy dzisiejszych mo┼╝liwo┼Ťciach przy odrobinie dobrej woli i samozaparcia bardzo ┼éatwo jest w kr├│tkim okresie czasu skoczy─ç na wy┼╝szy poziom znajomo┼Ťci j─Özyka. W internecie jest multum mo┼╝liwo┼Ťci dosoknalenia j─Özyka: du┼╝y wyb├│r r├│┼╝nych radiostacji, telewizja, portale, prasa, fora, czaty czy rozmowy z native`ami na skype. Co do ods┼éuch├│w - to wazne ju┼╝ mie─ç podstawy i ca┼éy czas konfrontowa─ç to co si─Ö "us┼éyszy" z materia┼éem. Inna sprawa to, ┼╝e w przypadku niekt├│rych j─Özyk├│w (zw┼éaszcza tych ma┼éych) jak oksyta┼äski, breto┼äski  czy baskijski, to dost─Öpne materia┼éy pozwalaja opanowa─ç tylko j─Özyk na co najwy┼╝ej lekko ponad A2, co wynika z polityki pa┼ästw, kt├│re te kraje okupuja - Francji i Hiszpanii.

7

aurea_prima napisał/a:

Inna sprawa to, ┼╝e w przypadku niekt├│rych j─Özyk├│w (zw┼éaszcza tych ma┼éych) jak oksyta┼äski, breto┼äski  czy baskijski, to dost─Öpne materia┼éy pozwalaja opanowa─ç tylko j─Özyk na co najwy┼╝ej lekko ponad A2, co wynika z polityki pa┼ästw, kt├│re te kraje okupuja - Francji i Hiszpanii.

Tak ca┼ékiem powa┼╝nie - dlaczego? O ile w przypadku breto┼äskiego ogromnym problemem mo┼╝e by─ç znalezienie os├│b w┼éadaj─ůcych tym j─Özykiem oraz ciekawych ┼║r├│de┼é, o tyle Bask├│w jest do┼Ť─ç sporo i przewa┼╝nie zdaj─ů si─Ö by─ç osobami bardzo dumnymi z racji swego pochodzenia oraz ch─Ötnymi do pomocy w nauce j─Özyka. Wychodzi te┼╝ baskijska gazeta: http://www.berria.info/ Istnieje zapewne r├│wnie┼╝ niejedno baskijskie radio, kt├│rego mo┼╝na s┼éucha─ç non-stop. Trudno┼Ť─ç baskijskiego to niestety inna bajka, ale na brak sensownych ┼║r├│de┼é raczej nie mo┼╝na narzeka─ç.

Oksyta┼äski to troch─Ö inna bajka, bo ci─Ö┼╝ko m├│wi─ç o jakimkolwiek standardzie. Wersje oksyta┼äskiego z Pau, Tuluzy czy Prowansji r├│┼╝ni─ů si─Ö od siebie do┼Ť─ç znacznie, a ┼╝adna z nich nie posiada w tej kwestii zdecydowanej przewagi nad pozosta┼éymi.

Teraz troch─Ö s┼é├│w na temat francusko-hiszpa┼äskiej polityki, kt├│ra faktycznie jeszcze przed 30 laty wo┼éa┼éa o pomst─Ö do nieba (zapewne terminy takie jak "Vergonha" wiele Ci m├│wi─ů). Dzi┼Ť jednak j─Özyki mniejszo┼Ťciowe w tych pa┼ästwach maj─ů znacznie wi─Öksze mo┼╝liwo┼Ťci rozwoju ni┼╝ np. kaszubski czy ┼Ťl─ůski w Polsce. Wydawane s─ů gazety, jak grzyby po deszczu powstaj─ů szko┼éy dwuj─Özyczne, powstaje muzyka w tych j─Özykach, a lokalny patriotyzm jest widoczny na ka┼╝dym kroku - w por├│wnaniu z Polsk─ů Francja, mimo tego i┼╝ nie wprowadzi┼éa w ┼╝ycie ECRML zdaje si─Ö by─ç ostoj─ů lingwistycznej tolerancji. Hiszpania to ju┼╝ natomiast zupe┼énie inna liga, co ma swoje ┼║r├│d┼éo r├│wnie┼╝ w tym ile os├│b pos┼éuguje si─Ö na co dzie┼ä baskijskim oraz katalo┼äskim.

8

hauteville napisał/a:

Tak całkiem poważnie - dlaczego?

Skoro nie jest to dla Ciebie jasne, to mo┼╝e odnie┼Ť si─Ö do historii Polski i sprawd┼║ kto to by┼é Nikolaj Nowosilcow ... Na pewno odpowiedzi nie znajdziesz na systemowej TF1.

hauteville napisał/a:

O ile w przypadku breto┼äskiego ogromnym problemem mo┼╝e by─ç znalezienie os├│b w┼éadaj─ůcych tym j─Özykiem

wbrew pozorom os├│b w┼éadaj─ůcych tym jezykiem jest 200 - 300 tys. czyli ok. 10% mieszka┼äc├│w Bretanii, co przy ogromie represji jakim poddani zostali m├│wcy j─Özyka breto┼äskiego na przestrzeni lat to i tak zadziwiaj─ůco dobry wynik. Fakt, ┼╝e 90% m├│wc├│w, dla kt├│rych breto┼äski by┼é j─Özykiem pierwszym (przed francuskim) ma powy┼╝ej 60 lat, a reszta w wi─Ökszo┼Ťci poznawa┼éa go w szko┼éach i u┼╝ywa go okazjonalnie jako podkreslenie swojej odr─Öbno┼Ťci narodowej. Istnieje jedno radio nadaj─ůce 24 h po breto┼äsku, s─ů te┼╝ programy po breto┼äsku we frankofonskich kanalach radiowych i tv, powstaje nawet breto┼äski hip-hop -ale to tylko dzi─Öki inicjatywie oddolnej Breto┼äczyk├│w, kt├│rzy przeciwstawili sie wynaradawianiu przez Francuz├│w (w latach 70tych musieli nawet o prawa do uzywania j─Özyka walczyc podkladajac bomby!). Wynaradawianie Bretonczykow i Oksytanczykow by┼éo tak straszne i brutalne, ┼╝e mozna spokojnie por├│wna─ç do tego co wyprawia┼é Bismarck w Poznanskiem . Zamykanie do wi─Özienia za m├│wienie w lokalnym j─Özyku, katowanie dzieci w szko┼éach,  zwalnianie z pracy, upokarzanie (jeszcze w XX wieku by┼éy powszechne tabliczki w miejsach publicznych: "ZAKAZ PLUCIA, PIERDZENIA I M├ôWIENIA PO BRETO┼âSKU", "DBAJ O CZYSTO┼Ü─ć - MYJ R─śCE I M├ôW PO FRANCUSKU", "┼ÜWINIOM I OSOBOM BRETONSKOJEZYCZNYM WSTEP WZBRONIONY"). Jesli tego ma┼éo to wystarczy zobaczy─ç na statystyki. Jeszcze w XIX wieku breto┼äski by┼é j─Özykiem ojczystym dla 3 milon├│w ludzi, dzis dogada si─Ö w nim maks 300 tys., po oksyta┼äsku m├│wi┼éa 1/3 mieszkancow Francji, dzis poni┼╝ej miliona.

hauteville napisał/a:

o tyle Bask├│w jest do┼Ť─ç sporo i przewa┼╝nie zdaj─ů si─Ö by─ç osobami bardzo dumnymi z racji swego pochodzenia oraz ch─Ötnymi do pomocy w nauce j─Özyka.

Zgoda, ale to jak m├│wi┼éem. To co jest dostepne dla obcokrajowc├│w to podstawy. Reszt─Ö doskonalisz m├│wi─ůc z lud┼║mi, s┼éuchaj─ůc radia, ogladajac tv etc. , jest na necie sporo radiostacji po baskijsku, telewizja, portale. Hiszpanie nie r├│┼╝nili si─Ö NICZYM od Francuz├│w w wynaradawianiu te same k....wskie metody, tylko, ┼╝e w przypadku Katalo┼äczyk├│w nie mogli sobie poradzi─ç z kilkunastoma milionami ludzi mieszkaj─ůcymi w zwartej kupie, w dodatku region duzo bogatszy od Kastylii, a w przypadku Bask├│w to ich op├│r mia┼é bardziej radykalna form─Ö ni┼╝ Oksyta┼äczyk├│w i mieszka┼äc├│w Bretonii hehehe i dlatego j─Özyk przetrwa┼é

hauteville napisał/a:

Oksyta┼äski to troch─Ö inna bajka, bo ci─Ö┼╝ko m├│wi─ç o jakimkolwiek standardzie. Wersje oksyta┼äskiego z Pau, Tuluzy czy Prowansji r├│┼╝ni─ů si─Ö od siebie do┼Ť─ç znacznie, a ┼╝adna z nich nie posiada w tej kwestii zdecydowanej przewagi nad pozosta┼éymi.

to, ┼╝e oksyta┼äski nie uleg┼é kodyfikacji w XIX w. podczas, gdy formowa┼éy si─Ö duzo mniejsze j─Özyki literackie, kt├│re przeciez tez mia┼éy du┼╝e zr├│┼╝nicowanie dialektalne (jak s┼éowacki -Ludovit Stur oparl na gwarach srodkowoslowackich, czy s┼éowe┼äski, kt├│ry ma bardzo duzo dialekt├│w, a jednak jest s┼éowenski literacki) swiadczy tylko o ogromie terroru wymierzonego w nar├│d oksytanski przez Francuzow. To, ┼╝e w kodyfikacji oksytanskiego przeszkadza ilosc gwar to bzdura, zreszta poza dialektem gaskonskim gwary te tak diametralnie sie nie roznia. By┼éa pr├│ba stworzenia literackiego oksytanskiego w oparciu o dialekt prowansalski, ale jak m├│g┼é powstac jesli za takie co┼Ť Francuzi zamykali do wiezienia. Te wszystkie durne teorie nt. przeszkod w stworzeniu literackiego oksytanskiego to jedna wielka bzdura wymyslona przez francuska propagande.

hauteville napisał/a:

Teraz troch─Ö s┼é├│w na temat francusko-hiszpa┼äskiej polityki, kt├│ra faktycznie jeszcze przed 30 laty wo┼éa┼éa o pomst─Ö do nieba (zapewne terminy takie jak "Vergonha" wiele Ci m├│wi─ů). Dzi┼Ť jednak j─Özyki mniejszo┼Ťciowe w tych pa┼ästwach maj─ů znacznie wi─Öksze mo┼╝liwo┼Ťci rozwoju

bo o to w┼éa┼Ťnie Francuzikom chodzi┼éo, zepchn─ůc jezyk narodowy do rangi folkloru wiejskiego i ma┼éomiastaczkowego, wiochy kojarzacej sie z ludowymi strojami i cepeli─ů ... do roli j─Özyk├│w regionalnych, kt├│rych sie mozna uczyc jako ciekawostki w jakims tam znikomym procencie szk├│┼é i uslyszec czasem w programie regionalnej telewizji albo na festiwlau kultury ludowej

hauteville napisał/a:

Dzi┼Ť jednak j─Özyki mniejszo┼Ťciowe w tych pa┼ästwach maj─ů znacznie wi─Öksze mo┼╝liwo┼Ťci rozwojuni┼╝ np. kaszubski czy ┼Ťl─ůski w Polsce

buahahaha

hauteville napisał/a:

w por├│wnaniu z Polsk─ů Francja, mimo tego i┼╝ nie wprowadzi┼éa w ┼╝ycie ECRML zdaje si─Ö by─ç ostoj─ů lingwistycznej tolerancji

buahahahahahaha chłopie smile

9

aurea_prima napisał/a:

Skoro nie jest to dla Ciebie jasne, to mo┼╝e odnie┼Ť si─Ö do historii Polski i sprawd┼║ kto to by┼é Nikolaj Nowosilcow ... Na pewno odpowiedzi nie znajdziesz na systemowej TF1.

Nie bardzo wiem czym jest TF1 i co to ma wsp├│lnego z tematem.

aurea_prima napisał/a:

wbrew pozorom os├│b w┼éadaj─ůcych tym jezykiem jest 200 - 300 tys. czyli ok. 10% mieszka┼äc├│w Bretanii, co przy ogromie represji jakim poddani zostali m├│wcy j─Özyka breto┼äskiego na przestrzeni lat to i tak zadziwiaj─ůco dobry wynik.

Mimo wszystko preferuj─Ö spogl─ůda─ç na tego rodzaju statystyki z pewn─ů dawk─ů sceptyzmu. Cz─Östo liczby w nich podawane maj─ů si─Ö nijak do sytuacji faktycznej. Fakt, ┼╝e 10% populacji potrafi wyduka─ç kilka zda┼ä po breto┼äsku nie znaczy, ┼╝e ten j─Özyk umie. Niestety.

aurea_prima napisał/a:

to, ┼╝e oksyta┼äski nie uleg┼é kodyfikacji w XIX w. podczas, gdy formowa┼éy si─Ö duzo mniejsze j─Özyki literackie, kt├│re przeciez tez mia┼éy du┼╝e zr├│┼╝nicowanie dialektalne (jak s┼éowacki -Ludovit Stur oparl na gwarach srodkowoslowackich, czy s┼éowe┼äski, kt├│ry ma bardzo duzo dialekt├│w, a jednak jest s┼éowenski literacki) swiadczy tylko o ogromie terroru wymierzonego w nar├│d oksytanski przez Francuzow. To, ┼╝e w kodyfikacji oksytanskiego przeszkadza ilosc gwar to bzdura, zreszta poza dialektem gaskonskim gwary te tak diametralnie sie nie roznia. By┼éa pr├│ba stworzenia literackiego oksytanskiego w oparciu o dialekt prowansalski, ale jak m├│g┼é powstac jesli za takie co┼Ť Francuzi zamykali do wiezienia. Te wszystkie durne teorie nt. przeszkod w stworzeniu literackiego oksytanskiego to jedna wielka bzdura wymyslona przez francuska propagande.

Widz─Ö, ┼╝e si─Ö nie rozumiemy. Przesz┼éo┼Ť─ç oksyta┼äska jest bardzo smutna i Francuzi rzeczywi┼Ťcie wiele z┼éego zrobili, by zniszczy─ç odr─Öbno┼Ť─ç etniczno-kulturow─ů Po┼éudnia. Tylko, ┼╝e ja m├│wi─Ö o tera┼║niejszo┼Ťci. Ilo┼Ť─ç gwar przeszkadza, bior─ůc pod uwag─Ö fakt, ┼╝e mamy wiek XXI i nie jest ┼éatwo komu┼Ť z Prowansji wm├│wi─ç, ┼╝e jego standardem od dzi┼Ť b─Ödzie dialekt z Langwedocji. Nawet oficjalne nazwy ulic w tych regionach r├│┼╝ni─ů si─Ö od siebie znacznie, a przecie┼╝ istniej─ů kwestie znacznie bardziej problematyczne, gdy m├│wimy o kodyfikacji j─Özyka.

aurea_prima napisał/a:

buahahahahahaha chłopie smile

Mia┼éem nadziej─Ö, ┼╝e kojarz─ůc tego rodzaju j─Özyki jak oksyta┼äski czy breto┼äski potrafisz prowadzi─ç kulturaln─ů dyskusj─Ö. Widocznie przeliczy┼éem si─Ö smile

10

hauteville napisał/a:

Nie bardzo wiem czym jest TF1 i co to ma wsp├│lnego z tematem.

program pierwszy francuskiej tv okupacyjnej

hauteville napisał/a:

Mimo wszystko preferuj─Ö spogl─ůda─ç na tego rodzaju statystyki z pewn─ů dawk─ů sceptyzmu. Cz─Östo liczby w nich podawane maj─ů si─Ö nijak do sytuacji faktycznej. Fakt, ┼╝e 10% populacji potrafi wyduka─ç kilka zda┼ä po breto┼äsku nie znaczy, ┼╝e ten j─Özyk umie.

Ok. 10% mieszka┼äc├│w Bretanii zna sw├│j j─Özyk rodzimy na poziomie przynajmniej B1, kolejne 5-10% w┼éasnie "duka" . Statystyki zanizaj─ů Francuzi, ┼╝eby zdyskredytowac j─Özyk breto┼äski.

hauteville napisał/a:

Tylko, ┼╝e ja m├│wi─Ö o tera┼║niejszo┼Ťci. Ilo┼Ť─ç gwar przeszkadza, bior─ůc pod uwag─Ö fakt, ┼╝e mamy wiek XXI i nie jest ┼éatwo komu┼Ť z Prowansji wm├│wi─ç, ┼╝e jego standardem od dzi┼Ť b─Ödzie dialekt z Langwedocji.

Nonsens. Okresem formowania si─Ö j─Özyk├│w literackich wielu narod├│w nie posiadaj─ůcych niepodleg┼éo┼Ťci by┼é wiek XIX. Oksyta┼äczykom przeszkodzi┼é w tym terror ze strony okupanta. Podobna sytuacja, by by┼éa, gdyby na przyk┼éad w wieku XIX nie skodyfikowano literackiego s┼éowackiego czy s┼éowe┼äskiego. Mielibysmy dzis w tych j─Özykach kilka r├│┼╝ni─ůcych si─Ö do┼Ť─ç mocno od siebie gwar.

hauteville napisał/a:

Mia┼éem nadziej─Ö, ┼╝e kojarz─ůc tego rodzaju j─Özyki jak oksyta┼äski czy breto┼äski potrafisz prowadzi─ç kulturaln─ů dyskusj─Ö. Widocznie przeliczy┼éem si─Ö smile

Kozaczysz na necie. Internetowa spina. Bez odbioru.

11

aurea_prima napisał/a:

Ok. 10% mieszkańców Bretanii zna swój język rodzimy na poziomie przynajmniej B1

A czym┼╝e jest poziom B1 jak nie "dukaniem"? Nie zrozum mnie ┼║le, sam jestem mi┼éo┼Ťnikiem j─Özyk├│w, nazwijmy to umownie, mniejszo┼Ťciowych, ale nie nale┼╝─Ö do ludzi, kt├│rzy oszukuj─ů sami siebie. I mimo ca┼éej sympatii do j─Özyka breto┼äskiego nie uwa┼╝am by to, i┼╝ 10% mieszka┼äc├│w umie ten j─Özyk na poziomie B1 uzna─ç za wiadomo┼Ť─ç optymistyczn─ů. Raczej mnie to przera┼╝a.

aurea_prima napisał/a:

Nonsens. Okresem formowania si─Ö j─Özyk├│w literackich wielu narod├│w nie posiadaj─ůcych niepodleg┼éo┼Ťci by┼é wiek XIX. Oksyta┼äczykom przeszkodzi┼é w tym terror ze strony okupanta. Podobna sytuacja, by by┼éa, gdyby na przyk┼éad w wieku XIX nie skodyfikowano literackiego s┼éowackiego czy s┼éowe┼äskiego. Mielibysmy dzis w tych j─Özykach kilka r├│┼╝ni─ůcych si─Ö do┼Ť─ç mocno od siebie gwar.

Wr├│─ç do poprzedniego posta i zauwa┼╝, ┼╝e chodzi mi o tera┼║niejszo┼Ť─ç. Przesz┼éo┼Ť─ç by┼éa i zmieni─ç si─Ö jej nie da. W kwestii tego, i┼╝ Francuzi przeprowadzali j─Özykowy terror absolutnie si─Ö zgadzam. Chodzi mi jednak o to, i┼╝ aktualnie bardzo trudne jest u┼éo┼╝enie jednego standardu oksyta┼äskiego i takiego zdania s─ů r├│wnie┼╝ ludzie w┼éadaj─ůcy oksyta┼äskimi dialektami. (Pomijaj─ůc fakt, ┼╝e generalnie skodyfikowanie j─Özyka do rzeczy prostych nie nale┼╝y.) Nawet podr─Öczniki do tego j─Özyka "Parli Occitan" wydawane przez Institut d'Estudis Occitans s─ů w 5 wersjach dialektalnych.

aurea_prima napisał/a:

Kozaczysz na necie. Internetowa spina. Bez odbioru.

Je┼Ťli tak to odebra┼ée┼Ť to jest mi bardzo przykro. Tyle mog─Ö powiedzie─ç

12

Chłopaki przestańcie się sprzeczać - to nie jest odpowiednie miejsce.
Argumenty obydwu Pan├│w s─ů jasne, w jaki┼Ť spos├│b prawdziwe. Wyra┼╝ona swoja opinia - OK, ale narzucanie swojego zdania? ZDECYDOWANE NIE!!!
Sporo można się nauczyć z waszej wymiany zdań, niemniej jednak jest w pewnym stopniu niesmaczna /dla mnie bynajmniej/

13

hauteville napisał/a:

zauwa┼╝, ┼╝e chodzi mi o tera┼║niejszo┼Ť─ç. Przesz┼éo┼Ť─ç by┼éa i zmieni─ç si─Ö jej nie da. W kwestii tego, i┼╝ Francuzi przeprowadzali j─Özykowy terror absolutnie si─Ö zgadzam. Chodzi mi jednak o to, i┼╝ aktualnie bardzo trudne jest u┼éo┼╝enie jednego standardu oksyta┼äskiego i takiego zdania s─ů r├│wnie┼╝ ludzie w┼éadaj─ůcy oksyta┼äskimi dialektami.

a mi chodzi o co┼Ť innego, ┼╝e w┼éa┼Ťnie sytuacja bie┼╝─ůca ma ┼║r├│d┼éa w przesz┼éo┼Ťci, chodzi mi o to, ┼╝e by┼éa szansa skodyfikowania literackiego oksyta┼äskiego w XIX w. i mimo, ┼╝e to zadanie trudne by┼éoby wykonalne... jak ju┼╝ pisa┼éem - w u┼╝ywanym przez 2 miliony m├│wc├│w s┼éowe┼äskim r├│┼╝nice dialektalne by┼éy jeszcze wi─Öksze ... podobnie by┼éo z innymi j─Özykami (litewskim, s┼éowackim czy nawet katalo┼äskim) - gdyby nie skodyfikowano ich w XIX w. dzisiaj r├│┼╝nice dialektalne by┼éyby podobne jak w przypadku Oksytanii. Francuzi wobec Oksyta┼äczyk├│w i Breto┼äczyk├│w stosowali terror przy kt├│rych nawet najzajadlejsi germanizatorzy w poznanskiem chyba wymi─Ökaj─ů, bo nie slysza┼éem, ┼╝eby w zaborze pruskim za m├│wienie w szkole po polsku wysylano dzieci do psychiatryka albo w miastach w parkach wieszano tabliczki "┼Ťwiniom, psom i Polakom wst─Öp wzbroniony", a w Bretonii tak bylo ... zamykano ksi─Ö┼╝y za odprawianie mszy po breto┼äsku, a ko┼Ťcio┼éy zamieniano na miejsce potanc├│wek i ober┼╝e ... dzisiaj Francuzi mog─ů si─Ö szczyci─ç tym, ┼╝e dofinansowuj─ů w lokalnej tv programy  i podreczniki w szko┼éach po breto┼äsku, alzacku, baskijsku, oksytansku ... ale tak naprawd─Ö dopi─Öli swego, bo kultury te kojarzone s─ů dzi┼Ť ze skansenem, wioch─ů i cepeli─ů ... tyle w temacie

14

aurea_prima napisał/a:

Zanurzenie si─Ö w j─Özyku, kt├│rego si─Ö uczysz to moim zdaniem podstawa w kierunku pog┼é─Öbiania jego p┼éynno┼Ťci. Przy dzisiejszych mo┼╝liwo┼Ťciach przy odrobinie dobrej woli i samozaparcia bardzo ┼éatwo jest w kr├│tkim okresie czasu skoczy─ç na wy┼╝szy poziom znajomo┼Ťci j─Özyka. W internecie jest multum mo┼╝liwo┼Ťci dosoknalenia j─Özyka: du┼╝y wyb├│r r├│┼╝nych radiostacji, telewizja, portale, prasa, fora, czaty czy rozmowy z native`ami na skype. Co do ods┼éuch├│w - to wazne ju┼╝ mie─ç podstawy i ca┼éy czas konfrontowa─ç to co si─Ö "us┼éyszy" z materia┼éem.

Zgadzam się całkowicie.

A dyskusja jest ciekawa.

15

Polecam http://www.isel.edu.pl/sluchaj/index.php

16

Przede wszystkim to powinno by─ç co┼Ť co ci─Ö interesuje.  Dlaczego nikt nie wspomnia┼é o audiobookach? smile Ja mam Hobbita oraz W┼éadc─Ö Pier┼Ťcieni czytane przez Roba Inglisa i bardzo sobie chwal─Ö wink

17

Moim zdaniem auiobooki s─ů bardzo dobr─ů form─ů na nauk─Ö mowy. Jeszcze lepiej si─Ö sprawdzaj─ů z tekstem.

18

A wiecie gdzie mog─Ö znale┼║─ç nagrania do matur z angielskiego poziom podst. i roz. ? Z poprzednich lat.

19

tego nie wiem, ale jak s┼éucham po angielsku to jedynie wymowa mi si─Ö poprawia ale co z tego skoro nie bardzo rozumeim co oni m├│wi─ů to chyba bez sensu jest

20

Nie koniecznie, bo z czasem zaczniesz rozr├│┼╝nia─ç s┼éowa, a od tego krok do zrozumienia. Ja na przyk┼éad s┼éucha┼éem cz─Östo podcast├│w Petera Schiffa i CNN. Na pocz─ůtku nic nie rozumia┼éem. Jednak teraz rozumiem te kana┼éy do┼Ťc dobrze, a s─ů o ekonomii.

Jednak lepsze fekty przynosi słuchanie rzeczy, które rozumie się w 95%, bo wtedy można wyłapywać słówka z kontekstu. Bardzo fajna metoda nauki słówek.

21

Nie mam telewizji kablowej, gdzie mog─Ö ogl─ůda─ç CNN albo BBC TV bo nie widz─Ö tego na necie... Mo┼╝ecie poda─ç jakie┼Ť linki albo jakie┼Ť inne sposoby.
Pozdrawiam.

22

Cze┼Ť─ç Michael. Ja mam CNN w multimedi i na internecie nigdy nie szuka┼éem. Kiedy┼Ť pr├│bowa┼éem jak by┼éem w Niemczech, ale to s┼éabo wygl─ůda, bo wiele kana┼é├│w nie odbiera. Nie wiem jak jest z CNN.

Teraz sobie przypomniałem. Jak wejdziesz na stronę CNN, to tam jest dział video i możesz obejrzeć materiały. Nawet wiele razy co jest lepsze niż tv.

23

Ja mam ju┼╝ wprawdzie matur─Ö za sob─ů,ale mog─Ö z czystym sumieniem powiedzie─ç,┼╝e ca┼éa klasa zda┼éa dzi─Öki niezwyk┼éemu zaanga┼╝owaniu naszej pani profesor. Powiedzia┼éa,ze przemagluje nas w szkole tak ostro,┼╝e dodatkowe ─çwiczenia w domu nie b─Öd─ů konieczne.I uda┼éo si─Ö. Matura to naprawde nie jest wyczyn. wystarczy systematycznie ─çwiczy─ç,by─ç aktywnym na lekcji, a je┼Ťli jeszcze dodatkowo posiedzisz nad ─çwiczeniami w domu, to sukces gwarantowany.S┼éuchanie jest trudne czasami,szczeg├│lnie w naszych zwariowaych czasach. Czsem nie s┼éyszymy nawet swoich my┼Ťli. warto znalez codziennie chwil─Ö na pos┼éuchanie fajnego audiobooka,obejrzenie filmu w orginale....
Pewne umiej─Ötno┼Ťci zawsze mo┼╝na wy─çwiczy─ç,rozwija─ç i pog┼é─Öbia─ç.

24

kto┼Ť poleci jak─ů┼Ť stron─Ö a z audiobookami?  najlepiej dla b2 smile