1

Temat: witam i proszę o pomoc w przetłumaczeniu zadania domowego dla syna .

Syn ma 9 lat i chodzi do 3 klasy rosyjskiej szkoły.
tematem pracy jest :Projekt jesień -wybrać temat.
Temat już wybrał i chciałaby prosic o przetłumaczenie tekstu.

Park jesieni─ů.

Nigdzie jesie┼ä nie wygl─ůda tak pi─Öknie jak w parku. Kolorowe drzewa, trawniki przykryte warstw─ů ┼╝├│┼étych i czerwonych li┼Ťci. Zielone pozosta┼éy jedynie drzewa i krzewy iglaste. Tak wielu odcieni ┼╝├│┼éci chyba nigdzie indziej si─Ö nie zobaczy. Le┼╝─ůce pod drzewami li┼Ťcie s─ů ciemno┼╝├│┼éte, prawie br─ůzowe. Te, kt├│re sfruwaj─ů unoszone wiatrem, s─ů jaskrawo┼╝├│┼éte. A te, kt├│re jeszcze ko┼éysz─ů si─Ö na drzewach, s─ů ┼╝├│┼étozielone lub ┼╝├│┼étopomara┼äczowe.

Pomi─Ödzy li┼Ť─çmi na trawniku le┼╝─ů pi─Ökne, b┼éyszcz─ůce br─ůzowe kasztany i jasnobr─ůzowe ┼╝o┼é─Ödzie w ┼Ťmiesznych czapeczkach. Trudno si─Ö powstrzyma─ç przed zbieraniem tych skarb├│w jesieni.

Ju┼╝ przy bramie wida─ç, ┼╝e jesie┼ä w parku to nie jest pora odpoczynku. Mi─Ödzy drzewami biegaj─ů zwinne wiewi├│rki, gromadz─ůc zapasy na zim─Ö. Na pewno nie pogardz─ů orzeszkiem czy pestk─ů dyni. Swoje skarby zakopuj─ů mi─Ödzy li┼Ť─çmi lub zanosz─ů do dziupli. Kiedy nadejdzie zima, ich spi┼╝arnie b─Öd─ů pe┼éne. W┼Ťr├│d ga┼é─Özi drzew r├│wnie┼╝ wida─ç poruszenie.To wr├│ble, sikorki, jemio┼éuszki szykuj─ů si─Ö do trudnej pory roku.

Przyjemnie jest usi─ů┼Ť─ç na ┼éawce i popatrze─ç, jak ca┼éa przyroda cieszy si─Ö z ostatnich ciep┼éych dni. S┼éo┼äce prze┼Ťwieca mi─Ödzy kolorowymi li┼Ť─çmi - to wspania┼éy widok. Je┼Ťli posiedzimy chwil─Ö w ciszy, mo┼╝e zauwa┼╝ymy przebiegaj─ůc─ů mi─Ödzy korzeniami ma┼é─ů myszk─Ö. Ona tak┼╝e jest teraz bardzo zaj─Öta.

Pracownicy paku grabi─ů li┼Ťcie, przekopuj─ů rabaty, okrywaj─ů s┼éom─ů delikatne krzewy. Na pewno nie zapomn─ů te┼╝ o powieszeniu karmnik├│w dla ptak├│w. Trzeba przygotowa─ç si─Ö do zimy.

Co czujemy jesieni─ů?

Jest taka pora w roku kiedy kolorowe li┼Ťcie opadaj─ů z drzew, wiatr wieje znacznie mocniej a woda w stawie nabiera ciemnego, ponurego wygl─ůdu. Na sam─ů my┼Ťl ludzi ogarnia smutek i gorycz, ┼╝e nie zobacz─ů ju┼╝ przylatuj─ůcych bocian├│w lecz same kruki, ┼╝e nie zobacz─ů u┼Ťmiechni─Ötych twarzy ma┼éych dzieci bawi─ůcych si─Ö nad zalewem lecz same szkliste, zapatrzone w ekran telewizora czerwone i zaspane oczy. Na szcz─Öscie te przykre zjawisko nie dotyczy wszystkich, poniewa┼╝ jesie┼ä ma w sobie wiele ukrytych dobrych cech takich jak np. mi┼éo┼Ť─ç. To w┼éa┼Ťnie podczas jesiennych szarych dni w─Ödruj─ů zakochani przez zasypan─ů li┼Ť─çmi drog─Ö m├│wi─ůc sobie najskrytsze my┼Ťli i marzenia.
Dla wielu wydawa┼éoby to si─Ö dziwne, gdy┼╝ w┼éa┼Ťnie w czasie tej pory roku mo┼╝na swobodnie usi─ů┼Ť─ç i pomy┼Ťle─ç. Pomy┼Ťle─ç o tym co jest, o tym co ma by─ç. Kiedy w zimie szybko sz┼éo si─Ö do szko┼éy i k┼éad┼éo si─Ö wcze┼Ťnie spa─ç aby nie zmarzn─ů─ç, a w lecie nie mia┼éo si─Ö czasu nawet na zjedzenie po┼╝─ůdnego obiadu bo szkoda by┼éo marnowania dnia, podczas jesieni ka┼╝dy spokojnie wszystko zd─ů┼╝y zrobi─ç. Nawet k┼éopotliwe i cz─Öste deszcze nie przeszkadzaj─ů w spokojnych, pe┼énych ciep┼éa rozmowom wyja┼Ťniaj─ůcych wiele zawik┼éa┼ä rodzinnych czy mi┼éosnych. Cz┼éowiek wycisza si─Ö, chowa si─Ö w skorupce oszczedzaj─ůc swoje si┼éy, obmy┼Ťla nowe plany i wy┼éadowywuje si─Ö emocjonalnie w gronie najbli┼╝szych m├│wi─ůc im jak bardzo dobrze si─Ö z nimi czuje. Zostawia te wszystkie swoje si┼éy na p├│┼║niej, aby nagle na wiosne rozkwitn─ů─ç jak ten narcyz.Aby pokaza─ç, ┼╝e nie zasn─ů┼é na wieki lecz tylko na ma┼é─ů chwilk─Ö w swoim d┼éugim ┼╝yciu. Nie tylko kwiaty i ludzie si─Ö zmieniaj─ů, lecz ca┼ée otoczenie.
Nawet pwietrze wydaje si─Ö inne, nieco g─Östrze, mniej przejrzyste. Ca┼éy ┼Ťwiat wiruje wok├│┼é ciebie, jest jak na wyci─ůgniecie r─Öki. Uczucie jakie nawiedza cz┼éowieka jest orginalne i niepowtarzalne w lecie, zimie czy te┼╝ wio┼Ťnie, bo tylko jesie┼ä ma w sobie to ,,co┼Ť" czego brakuje innym porom roku.
Uwa┼╝am, ┼╝e gdyby nie by┼éoby tak cudownej i tajemniczej, kryj─ůcej w sobie ukryt─ů pi─Ökno┼Ť─ç pory roku, ludzie straciliby wiele wspania┼éych wspomnie┼ä i prze┼╝y─ç. Bo tylko podczas jesieni cz┼éowiek prze┼╝ywa prawdziwe mi┼éo┼Ťci, chwile skupienia i zadumy.... Szanujmy t─ů por─Ö roku jak ┼╝adn─ů inn─ů!!!! big_smile