1 (edytowany przez Admin 2014-11-03 12:10:48)

Temat: Nauka

Hej, od jakiego┼Ť d┼éu┼╝szego czasu (p├│┼é roku) zastanawiam si─Ö nad nauk─ů j─Özyka Ukrai┼äskiego. St─ůd moje uwagi:

-Czy jest bardzo trudny do nauczenia?
-Jaka jest r├│┼╝nica mi─Ödzy rosyjskim a ukrai┼äskim? (wed┼éug mojego durnego my┼Ťlenia, taka jak czeski a polski)
-Czy nauka trwa bardzo długo?
-Czy s─ů mo┼╝e jakie┼Ť podr─Öczniki lub ─çwiczeni├│wki do nauki. S─Ök w tym ┼╝e moja nauka by┼éaby komplenie samodzielna i od totalnych podstaw.

Dzi─Ökuje za odpowiedzi i rady. Pozdrawiam smile

---

U┼╝ywamy nieco mniej potocznego j─Özyka smile

2

Odp: Nauka

S┼éysza┼éam, ┼╝e aby zabra─ç si─Ö za ukrai┼äski, najpierw nale┼╝y pozna─ç rosyjski, ale nie mam pewno┼Ťci (moja nauka rosyjskiego nieustannie si─Ö odwleka, a o ukrai┼äskim nawet nie my┼Ťla┼éam). Og├│┼éem, j─Özyk, jak ka┼╝dy, wymaga po┼Ťwi─Öcenia, ale nie jest chyba jaki┼Ť przesadnie trudny. Problemem mo┼╝e by─ç w┼éa┼Ťnie jego podobie┼ästwo do rosyjskiego. smile

3

Jestem Ukraink─ů. Z pewno┼Ťci─ů mog─Ö powiedzie─ç, ┼╝e j─Özyk Ukrai┼äski jest bardziej podobny do Polskiego jak do Rosyjskiego. W cale nie jest trudny. Jednak┼╝e trzeba si─Ö nauczy─ç pisa─ç i czyta─ç cyrylic─ů.
S─ů podr─Öczniki z Ukrai┼äskiego. Naprzyk┼éad "Ukrai┼äski nie gryzie". Powodzenia!

4

Ukraiński jest w połowie drogi między polskim a rosyjskim, ale wg mnie jest dla Polaków dużo łatwiejszy w nauce niż język rosyjski. Wg mnie jest też ładniejszy.
Sporo jest podobnych lub takich samych s┼é├│w, wymowa nie jest bardzo trudna, gramatyka do┼Ť─ç intuicyjna.
To z drugiej strony stanowi czasem pułapkę bo nietrudno o głupie kalki i pomyłki.

Materia┼é├│w do nauki jest stosunkowo niewiele i dlatego niekt├│rzy doradzaj─ů opanowanie rosyjskiego w pierwszej kolejno┼Ťci bo materia┼é├│w po rosyjsku jest znacznie wi─Öcej. Z drugiej strony, nauczenie si─Ö rosyjskiego w stopniu pozwalaj─ůcym wykorzysta─ç go do nauki innego j─Özyka, to jest kwestia raczej paru lat. A ucz─ůc si─Ö jednocze┼Ťnie ukrai┼äskiego i rosyjskiego wyj─ůtkowo ┼éatwo pomiesza─ç wszystko.
Jest jeszcze kwestia u┼╝yteczno┼Ťci j─Özyka ukrai┼äskiego - wi─Ökszo┼Ť─ç Ukrai┼äc├│w zna j─Özyk rosyjski w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Media s─ů w sporej cz─Ö┼Ťci rosyjskoj─Özyczne, a we wschodniej Ukrainie mo┼╝e by─ç bardzo ci─Ö┼╝ko porozumie─ç si─Ö po ukrai┼äsku.

Opr├│cz kurs├│w Edgarda (Kurs Podstawowy i ... Nie gryzie - bardzo fajny) na pewno dobry jest Pimsleur. Tylko pierwszy poziom, wi─Öc starter, ale bardzo dobry. Wymaga znajomo┼Ťci angielskiego.

5

Z g├│ry dzi─Ökuje za polecenie podr─Öcznika. Naprawde sympatyczny jak dla mnie.
Jeszcze takie pytanie. W nauce j─Özyka angielskiego s─ů takie karty ze s┼éownictwa, nazywaj─ů si─Ö "bank s┼é├│w". Wie kto┼Ť czy istniej─ů takie karty do J. ukrai┼äskiego?

6 (edytowany przez haes82 2014-07-26 19:31:41)

Shariana napisał/a:

Słyszałam, że aby zabrać się za ukraiński, najpierw należy poznać rosyjski

T─Ö k┼éamliw─ů propagand─Ö od lat sieje ju┼╝ pan Karol Cyprowski, bloger-poliglota (notabene, blog og├│lnie bardzo ciekawy).  ┼üatwo mu tak gada─ç, bo sam biegle m├│wi po rosyjsku, ale g┼éoszona przez niego teza to nie do ko┼äca prawda. Je┼╝eli nie chcesz uczy─ç si─Ö rosyjskiego, spokojnie mo┼╝na wtedy uczy─ç si─Ö ukrai┼äskiego i darowa─ç sobie rosyjski.

Je┼╝eli jednak w perspektywie masz nauczenie si─Ö obu tych j─Özyk├│w, warto zacz─ů─ç od rosyjskiego z kilku powod├│w:
a) Znaj─ůc rosyjski masz dost─Öp do o wiele lepszych i bogatszych podr─Öcznik├│w do nauki ukrai┼äskiego pisanych dla Rosjan/rosyjskoj─Özycznych Ukrai┼äc├│w. Oferta jest o wiele bogatsza od polskiej.
b) J─Özyki, jakby nie by┼éo, s─ů podobne i b─Öd─ů si─Ö miesza┼éy. Ucz─ůc si─Ö ukrai┼äskiego,  nabierasz pewnych specyficznych nawyk├│w j─Özykowych, kt├│re b─Öd─ů potem Ci─Ö prze┼Ťladowa┼éy przy nauce rosyjskiego i w efekcie przez pewien czas (a mo┼╝e ju┼╝ zawsze) m├│wi─ç b─Ödziesz po rosyjsku z ukrai┼äskimi nalecia┼éo┼Ťciami, co Rosjanie mog─ů r├│┼╝nie odbiera─ç. Je┼╝eli zaczniesz jednak od rosyjskiego, to "grozi" ci odwrotna sytuacja - m├│wienie po ukrai┼äsku z wtykanymi od czasu do czasu rosyjskimi konstrukcjami/s┼éownictwem - tu si─Ö nie ma co martwi─ç, Ukrai┼äcy s─ů do tego przyzwyczajeni i ┼Ťwietnie takie rzeczy rozumiej─ů, sami nawet (w sporej cz─Ö┼Ťci) tak si─Ö porozumiewaj─ů.
c) Ogromna wi─Ökszo┼Ť─ç Ukrai┼äc├│w rozumie j─Özyk rosyjski i biegle si─Ö nim pos┼éuguje (inna sprawa, ┼╝e nie zawsze ch─Ötnie). Je┼╝eli znasz rosyjski, to wyje┼╝d┼╝aj─ůc na centraln─ů/wschodni─ů Ukrain─Ö spokojnie poradzisz sobie nie umiej─ůc po ukrai┼äsku ani s┼éowa. Zatem by─ç mo┼╝e nie warto si─Ö spieszy─ç i doszlifowa─ç lepiej rosyjski zanim we┼║mie si─Ö za ukrai┼äski.

Pomimo tego - jak napisa┼éem - je┼╝eli NIE chcesz uczy─ç si─Ö rosyjskiego, to szkoda zamula─ç sobie m├│zg dwoma tak podobnymi do siebie j─Özykami. Spokojnie ogarniesz ukrai┼äski szczeg├│lnie, ┼╝e jest (przynajmniej w sferze s┼éownictwa) bardziej podobny do polskiego ani┼╝eli rosyjskiego. Nastaw si─Ö jedynie na do┼Ť─ç sk─ůpe ┼║r├│d┼éa, chocia┼╝ tragedii nie ma i z roku na rok jest coraz lepiej.

Argument o konieczno┼Ťci wcze┼Ťniejszego nauczenia si─Ö j─Özyka rosyjskiego mia┼éby sens np. przy j─Özyku bia┼éoruskim czy kazachskim, bo na rynku nie ma zupe┼énie NIC i bez znajomo┼Ťci ruskiej mowy praktycznie jeste┼Ťmy odci─Öci od jakichkolwiek ┼║r├│de┼é.

7

haes82 napisał/a:

T─Ö k┼éamliw─ů propagand─Ö od lat sieje ju┼╝ pan Karol Cyprowski, bloger-poliglota (notabene, blog og├│lnie bardzo ciekawy).  ┼üatwo mu tak gada─ç, bo sam biegle m├│wi po rosyjsku, ale g┼éoszona przez niego teza to nie do ko┼äca prawda. Je┼╝eli nie chcesz uczy─ç si─Ö rosyjskiego, spokojnie mo┼╝na wtedy uczy─ç si─Ö ukrai┼äskiego i darowa─ç sobie rosyjski.

Piszesz, ┼╝e siej─Ö propagand─Ö maj─ůc─ů na celu rusyfikacj─Ö os├│b chc─ůcych si─Ö w przysz┼éo┼Ťci nauczy─ç ukrai┼äskiego, podczas gdy sam napisa┼éem w artykule "Czy i kiedy op┼éaca si─Ö uczy─ç ukrai┼äskiego?", ┼╝e je┼Ťli kto┼Ť rzeczywi┼Ťcie interesuje si─Ö zachodni─ů Ukrain─ů to powinien zacz─ů─ç uczy─ç si─Ö ukrai┼äskiego z pomini─Öciem rosyjskiego. Problem polega jedynie na tym, ┼╝e ludzie cz─Östo myl─ů rzeczywiste wieloletnie zainteresowanie z zainteresowaniem przelotnym, takim, kt├│re minie po roku. I tutaj o ile znajomo┼Ť─ç j─Özyka rosyjskiego zdobyta w ci─ůgu roku nauki jest w stanie przynie┼Ť─ç rzeczywi┼Ťcie wymierne korzy┼Ťci, o tyle znajomo┼Ť─ç ukrai┼äskiego przy braku kontaktu z nim (a o to trzeba si─Ö z r├│┼╝nych wzgl─Öd├│w bardziej postara─ç ni┼╝ w wypadku rosyjskiego) nie przyda si─Ö prawie na nic.

┼╗eby by┼éo jednak jasne - uwa┼╝am ukrai┼äski za najpi─Ökniejszy pod wzgl─Ödem brzmieniowym j─Özyk s┼éowia┼äski. I polecam go uczy─ç si─Ö ka┼╝demu...kto rzeczywi┼Ťcie jest pewien, ┼╝e zachodnia Ukraina i jej kultura to co┼Ť, co go bardzo interesuje. Je┼Ťli natomiast kto┼Ť tego nie jest pewien to znacznie lepiej wykorzysta sw├│j czas wolny ucz─ůc si─Ö rosyjskiego.

8

Tak to jest tylko propaganda z tymi j─Özykami, ┼╝e najpierw trzeba pozna─ç rosyjski, ┼╝eby si─Ö uczy─ç ukrai┼äskiego i na odwr├│t! Nie s┼éuchajcie przecie┼╝ takich rzeczy bo s─ů one ca┼ékowicie bzdurne i fa┼észywe. Przecie┼╝ moim zdaniem jest to zupe┼énie niedorzeczno┼Ť─ç i nie maja ┼╝adnego zwi─ůzku te dwa j─Özyki smile

9

Ka┼╝dy si─Ö uczy przecie┼╝ inaczej i jeden j─Özyk nie ma ┼╝adnego zwi─ůzku z drugim j─Özykiem. Jest to ca┼ékowita sprzeczno┼Ť─ç. To tak samo jakby w Polsce komu┼Ť powiedzie─ç, ┼╝e przed nauk─ů kaszubskiego ma si─Ö nie uczy─ç j─Özyka polskiego.

10 (edytowany przez haes82 2015-01-12 18:08:31)

newworld napisał/a:

Ka┼╝dy si─Ö uczy przecie┼╝ inaczej i jeden j─Özyk nie ma ┼╝adnego zwi─ůzku z drugim j─Özykiem. Jest to ca┼ékowita sprzeczno┼Ť─ç. To tak samo jakby w Polsce komu┼Ť powiedzie─ç, ┼╝e przed nauk─ů kaszubskiego ma si─Ö nie uczy─ç j─Özyka polskiego.

Ide─Ö og├│ln─ů Twojego posta rozumiem i og├│lnie si─Ö z ni─ů w 100% zgadzam.

ALE... Dob├│r przyk┼éadu jest do┼Ť─ç nietrafny.

Akurat w przypadku Kaszubskiego uprzednia nauka polskiego by┼éaby, delikatnie m├│wi─ůc, wskazana. No, chyba ┼╝e istniej─ů podr─Öczniki napisane po niemiecku b─ůd┼║ angielsku do nauki tego j─Özyka, s┼éowniki itp. (albo chocia┼╝ cierpliwa osoba, kt├│ra nauczy obcokrajowca kaszubskiego)  - wtedy mo┼╝na si─Ö go uczy─ç od podstaw, pomijaj─ůc zupe┼énie polski.