logo słówka

#1 2012-07-20 18:47:10

Wolfu
Nowy użytkownik

Nauka

Hej, od jakiegoś dłuższego czasu (pół roku) zastanawiam się nad nauką języka Ukraińskiego. Stąd moje uwagi:

-Czy jest bardzo trudny do nauczenia?
-Jaka jest różnica między rosyjskim a ukraińskim? (według mojego durnego myślenia, taka jak czeski a polski)
-Czy nauka trwa bardzo długo?
-Czy są może jakieś podręczniki lub ćwiczeniówki do nauki. Sęk w tym że moja nauka byłaby komplenie samodzielna i od totalnych podstaw.

Dziękuje za odpowiedzi i rady. Pozdrawiam smile

---

Używamy nieco mniej potocznego języka smile

Ostatnio edytowany przez Admin (2014-11-03 12:10:48)

#2 2012-07-21 14:52:41

Shariana
Pisarz

Re: Nauka

Słyszałam, że aby zabrać się za ukraiński, najpierw należy poznać rosyjski, ale nie mam pewności (moja nauka rosyjskiego nieustannie się odwleka, a o ukraińskim nawet nie myślałam). Ogółem, język, jak każdy, wymaga poświęcenia, ale nie jest chyba jakiś przesadnie trudny. Problemem może być właśnie jego podobieństwo do rosyjskiego. smile

#3 2012-07-22 16:16:55

fabula
Nowy użytkownik

Jestem Ukrainką. Z pewnością mogę powiedzieć, że język Ukraiński jest bardziej podobny do Polskiego jak do Rosyjskiego. W cale nie jest trudny. Jednakże trzeba się nauczyć pisać i czytać cyrylicą.
Są podręczniki z Ukraińskiego. Naprzykład "Ukraiński nie gryzie". Powodzenia!

#4 2012-08-03 10:39:28

kubagm
Bywalec

Ukraiński jest w połowie drogi między polskim a rosyjskim, ale wg mnie jest dla Polaków dużo łatwiejszy w nauce niż język rosyjski. Wg mnie jest też ładniejszy.
Sporo jest podobnych lub takich samych słów, wymowa nie jest bardzo trudna, gramatyka dość intuicyjna.
To z drugiej strony stanowi czasem pułapkę bo nietrudno o głupie kalki i pomyłki.

Materiałów do nauki jest stosunkowo niewiele i dlatego niektórzy doradzają opanowanie rosyjskiego w pierwszej kolejności bo materiałów po rosyjsku jest znacznie więcej. Z drugiej strony, nauczenie się rosyjskiego w stopniu pozwalającym wykorzystać go do nauki innego języka, to jest kwestia raczej paru lat. A ucząc się jednocześnie ukraińskiego i rosyjskiego wyjątkowo łatwo pomieszać wszystko.
Jest jeszcze kwestia użyteczności języka ukraińskiego - większość Ukraińców zna język rosyjski w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Media są w sporej części rosyjskojęzyczne, a we wschodniej Ukrainie może być bardzo ciężko porozumieć się po ukraińsku.

Oprócz kursów Edgarda (Kurs Podstawowy i ... Nie gryzie - bardzo fajny) na pewno dobry jest Pimsleur. Tylko pierwszy poziom, więc starter, ale bardzo dobry. Wymaga znajomości angielskiego.

#5 2012-08-15 20:34:58

Wolfu
Nowy użytkownik

Z góry dziękuje za polecenie podręcznika. Naprawde sympatyczny jak dla mnie.
Jeszcze takie pytanie. W nauce języka angielskiego są takie karty ze słownictwa, nazywają się "bank słów". Wie ktoś czy istnieją takie karty do J. ukraińskiego?

#6 2014-07-26 20:28:16

haes82
Bywalec

Shariana napisał:

Słyszałam, że aby zabrać się za ukraiński, najpierw należy poznać rosyjski

Tę kłamliwą propagandę od lat sieje już pan Karol Cyprowski, bloger-poliglota (notabene, blog ogólnie bardzo ciekawy).  Łatwo mu tak gadać, bo sam biegle mówi po rosyjsku, ale głoszona przez niego teza to nie do końca prawda. Jeżeli nie chcesz uczyć się rosyjskiego, spokojnie można wtedy uczyć się ukraińskiego i darować sobie rosyjski.

Jeżeli jednak w perspektywie masz nauczenie się obu tych języków, warto zacząć od rosyjskiego z kilku powodów:
a) Znając rosyjski masz dostęp do o wiele lepszych i bogatszych podręczników do nauki ukraińskiego pisanych dla Rosjan/rosyjskojęzycznych Ukraińców. Oferta jest o wiele bogatsza od polskiej.
b) Języki, jakby nie było, są podobne i będą się mieszały. Ucząc się ukraińskiego,  nabierasz pewnych specyficznych nawyków językowych, które będą potem Cię prześladowały przy nauce rosyjskiego i w efekcie przez pewien czas (a może już zawsze) mówić będziesz po rosyjsku z ukraińskimi naleciałościami, co Rosjanie mogą różnie odbierać. Jeżeli zaczniesz jednak od rosyjskiego, to "grozi" ci odwrotna sytuacja - mówienie po ukraińsku z wtykanymi od czasu do czasu rosyjskimi konstrukcjami/słownictwem - tu się nie ma co martwić, Ukraińcy są do tego przyzwyczajeni i świetnie takie rzeczy rozumieją, sami nawet (w sporej części) tak się porozumiewają.
c) Ogromna większość Ukraińców rozumie język rosyjski i biegle się nim posługuje (inna sprawa, że nie zawsze chętnie). Jeżeli znasz rosyjski, to wyjeżdżając na centralną/wschodnią Ukrainę spokojnie poradzisz sobie nie umiejąc po ukraińsku ani słowa. Zatem być może nie warto się spieszyć i doszlifować lepiej rosyjski zanim weźmie się za ukraiński.

Pomimo tego - jak napisałem - jeżeli NIE chcesz uczyć się rosyjskiego, to szkoda zamulać sobie mózg dwoma tak podobnymi do siebie językami. Spokojnie ogarniesz ukraiński szczególnie, że jest (przynajmniej w sferze słownictwa) bardziej podobny do polskiego aniżeli rosyjskiego. Nastaw się jedynie na dość skąpe źródła, chociaż tragedii nie ma i z roku na rok jest coraz lepiej.

Argument o konieczności wcześniejszego nauczenia się języka rosyjskiego miałby sens np. przy języku białoruskim czy kazachskim, bo na rynku nie ma zupełnie NIC i bez znajomości ruskiej mowy praktycznie jesteśmy odcięci od jakichkolwiek źródeł.

Ostatnio edytowany przez haes82 (2014-07-26 20:31:41)

#7 2014-10-16 10:43:49

hauteville
Pisarz

haes82 napisał:

Tę kłamliwą propagandę od lat sieje już pan Karol Cyprowski, bloger-poliglota (notabene, blog ogólnie bardzo ciekawy).  Łatwo mu tak gadać, bo sam biegle mówi po rosyjsku, ale głoszona przez niego teza to nie do końca prawda. Jeżeli nie chcesz uczyć się rosyjskiego, spokojnie można wtedy uczyć się ukraińskiego i darować sobie rosyjski.

Piszesz, że sieję propagandę mającą na celu rusyfikację osób chcących się w przyszłości nauczyć ukraińskiego, podczas gdy sam napisałem w artykule "Czy i kiedy opłaca się uczyć ukraińskiego?", że jeśli ktoś rzeczywiście interesuje się zachodnią Ukrainą to powinien zacząć uczyć się ukraińskiego z pominięciem rosyjskiego. Problem polega jedynie na tym, że ludzie często mylą rzeczywiste wieloletnie zainteresowanie z zainteresowaniem przelotnym, takim, które minie po roku. I tutaj o ile znajomość języka rosyjskiego zdobyta w ciągu roku nauki jest w stanie przynieść rzeczywiście wymierne korzyści, o tyle znajomość ukraińskiego przy braku kontaktu z nim (a o to trzeba się z różnych względów bardziej postarać niż w wypadku rosyjskiego) nie przyda się prawie na nic.

Żeby było jednak jasne - uważam ukraiński za najpiękniejszy pod względem brzmieniowym język słowiański. I polecam go uczyć się każdemu...kto rzeczywiście jest pewien, że zachodnia Ukraina i jej kultura to coś, co go bardzo interesuje. Jeśli natomiast ktoś tego nie jest pewien to znacznie lepiej wykorzysta swój czas wolny ucząc się rosyjskiego.

#8 2015-01-08 17:09:41

NAJDINA2921
Użytkownik

Tak to jest tylko propaganda z tymi językami, że najpierw trzeba poznać rosyjski, żeby się uczyć ukraińskiego i na odwrót! Nie słuchajcie przecież takich rzeczy bo są one całkowicie bzdurne i fałszywe. Przecież moim zdaniem jest to zupełnie niedorzeczność i nie maja żadnego związku te dwa języki smile

#9 2015-01-12 16:08:35

newworld
Użytkownik

Każdy się uczy przecież inaczej i jeden język nie ma żadnego związku z drugim językiem. Jest to całkowita sprzeczność. To tak samo jakby w Polsce komuś powiedzieć, że przed nauką kaszubskiego ma się nie uczyć języka polskiego.

#10 2015-01-12 18:07:53

haes82
Bywalec

newworld napisał:

Każdy się uczy przecież inaczej i jeden język nie ma żadnego związku z drugim językiem. Jest to całkowita sprzeczność. To tak samo jakby w Polsce komuś powiedzieć, że przed nauką kaszubskiego ma się nie uczyć języka polskiego.

Ideę ogólną Twojego posta rozumiem i ogólnie się z nią w 100% zgadzam.

ALE... Dobór przykładu jest dość nietrafny.

Akurat w przypadku Kaszubskiego uprzednia nauka polskiego byłaby, delikatnie mówiąc, wskazana. No, chyba że istnieją podręczniki napisane po niemiecku bądź angielsku do nauki tego języka, słowniki itp. (albo chociaż cierpliwa osoba, która nauczy obcokrajowca kaszubskiego)  - wtedy można się go uczyć od podstaw, pomijając zupełnie polski.

Ostatnio edytowany przez haes82 (2015-01-12 18:08:31)

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media

Copyright 2017 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl