logo słówka

#1 2010-07-03 20:22:20

Mariusz9
Użytkownik

Ćwiczenie akcentu

Czy ma ktoś dobry sposób na ćwiczenie akcentu?

#2 2010-07-15 18:53:21

audioebooki
Aktywny użytkownik

Re: Ćwiczenie akcentu

Polecam słuchać audiobooków...
Powtarzać poszczególne frazy, wyrażenia i zdania za lektorami,
którzy w większości sa rodowitymi anglikami.

Jeśli ktoś będzie szukał książek audio - kursów mp3
zostawiam link do strony gdzie można znaleźć ponad 40 kursów angielskiego - Angielski Mp3

Ostatnio edytowany przez audioebooki (2010-07-15 18:54:00)

#3 2010-07-22 09:45:39

Mariusz9
Użytkownik

Dziękuję bardzo za odpowiedź:)

#4 2010-07-27 13:01:47

papasmerf
Nowy użytkownik

To też jest jakiś sposób:) Oczywiście pod warunkiem,ze ten audiobook jest ciekawy:) Jest wiele osób, które potrafią "wyłączyć" się jeśli słyszą coś co ich tak średnio interesuje:) Dlatego uważam,że najlepszym sposobem na ćwiczenie akcentu jest konwersacja( oczywiście z nativ speakerem) , bo wymaga od nas aktywności:)

#5 2010-08-17 09:43:09

kretu
Nowy użytkownik

Konwersacja z nativ speakerem rzeczywiście jest najlepszym sposobem nie tylko na poprawę akcentu ale i na odświeżenie słownictwa. Nie każdy ma jednak możliwość kontaktu z takimi osobami. Czy wtedy zostają tylko audiobooki, seriale i nudne kursy?

#6 2010-08-24 15:19:49

Paulaaaa
Nowy użytkownik

Znajdź sobie w internecie kogoś kto rozmawia po angielsku [najlepiej osobę, która jest rodowitym rozmówcą w danym języku] i rozmawiajcie przez skype, msn czy nawet TeamSpeak jeżeli jest taka możliwość.

#7 2010-08-24 16:34:31

333kylix999
Nowy użytkownik

Audiobook to niezła sprawa np w samochodzie natomiast jeżeli chodzi o ćwiczenie akcentu na żywo to na gronie można znaleźć mnóstwo studentów anglistyki, nie mówiąc o tych z wymiany. Chętnie sobie dorobią i można to wykorzystać, zwykłych native spekerów jest też sporo i można negocjować stawki kurs języka angielskiego

#8 2010-08-25 12:25:54

mancia7
Nowy użytkownik

Wydaje mi się jednak, że rozmowa z obcokrajowcami przez skype jest najlepszym pomysłem, ponieważ jesteśmy wtedy zmuszeni do mówienia. W przypadku audiobooków jest to raczej metoda bierna, przy której niestety ale często się wyłączamy i przestajemy myśleć o odsłuchiwanych treściach.

#9 2010-09-01 12:40:45

jakkk
Częsty bywalec

Jeżeli ktoś nie jest pewny jak się wymawia dane słowo po angielsku, mogę polecić internetowy słownik fonetyczny smile

http://www.howjsay.com/

Uważam, że to może być pomocne narzędzie w nauce angielskiego akcentu.

#10 2010-09-10 14:17:58

fluffy
Użytkownik

Jak dla mnie najlepszym jest wyjazd na jakiś kurs językowy. Na przykład ok-tours ma wyjazdy do Londynu. Wtedy uczysz się akcentu podczas rozmowy z tamtejszą ludnością, znajomymi. Najlepiej wyćwiczyć w komunikacji interpersonalnej, wtedy odpowiedni akcent przychodzi naturalnie.

#11 2010-09-12 11:18:48

CzaAarNaAa_24.10
Pisarz

Najlepiej korzystać ze wszystkich możliwych metod- zawsze daje to jakiś krok do przodu. Wymieszanie kilku metod naraz daje szybsze i lepsze efekty- wiadomo, że jak się jedzie autem to nie można pogadać z obcokrajowcem na programach a la skype, zatem w tym czasie dobry jest nawet audiobook. Poza tym metody zależą jeszcze od poziomu języka- jeżeli ktoś dopiero jest na a1 to napewno nie będzie posługiwał się biegle językiem by rozmawiac z obcokrajowcami i wtedy pozostają takie metody jak wysłuchiwanie audiobooków, korzystanie z nagrań fonetycznych na stronkach, słuchaniu zagranicznej muzyki i oglądaniu filmów [ z tym, że najlepiej mieć spis do tego co mówią aktorzy, spiewaja muzycy] Co do kursów językowych zagranicą- lepiej, gdy jedzie się typowo zagranicę. Ze szkołami języków obcych bywa różnie, zazwyczaj nie są zbyt dobre, zatem lepiej nie wywalać tyle kasy i czasu i od razu rzucić się w drogę na zagraniczne miasto. Przebywając zagranicą i rozmawiając z osobami, dla których dany język jest ojczystym uczymy się szybciej niż gdyby tylko z audiobooków.

#12 2011-01-08 16:19:39

maja123
Bywalec

Słuchanie muzyki, oglądanie filmów, rozmowy z nativem smile

#13 2011-01-11 18:04:06

aneta104
Pisarz

Polecam aplikacje typu text-to speech, można wpisać tekst i odłuchać jak nalezy go poprawnie przeczytać(wypowiedzieć):

http://free-translation.paralink.com/speech.asp

#14 2011-01-14 18:33:30

TrusteeOfWood
Bywalec

Można nagrywac się na dyktafon i odsuchiwać tego i porównać wymowę z wymową native-speakera na komputerze.

#15 2011-01-25 18:06:30

aneta104
Pisarz

#16 2011-01-29 12:55:03

simonus
Pisarz

Ja bym polecil filmy w kazdym praktycznie co kupisz jest j.angielski przy okazji zobacz czy na telewji nie masz kanalow brytyjskich polecil bym tez jak wczesniej zaproponowano audiobooki (w empiku mozna kupic niektore po angielsku)         
                                           Pozdrawiam Simo

#17 2011-01-31 09:05:49

majusia80
Pisarz

Wejdzcie sobie na diki.pl -tłumacz z lektorem i opcjami w jakich zdaniach można użyć danego słowa.

#18 2011-02-05 10:07:37

konto usuniete
Nowy użytkownik

Wybierz akcent który najbardziej ci się podoba amerykański, brytyjski, australijski i zacznij ćwiczyć. Każdy może nauczyć się akcentu pod warunkiem że jest pilnym uczniem Nigdy ale to przenigdy nie mieszaj akcentów to nie brzmi dobrze.

1)Zacznij od zapoznania się z :
http://www.teachingenglish.org.uk/try/a … emic-chart
zwróć uwagę na vowels i diphtongs

2) Ćwicz /schwa/ about [əˈbaʊt]      /  ə/ i wbrew pozorom to nie brzmi jak polskie/ e/

3)http://www.bbc.co.uk/worldservice/learn … mmar/pron/   

4) i ostanie najbardziej przydatna rada stosuj wszystko z tej oto strony http://www.antimoon.com/

Pamiętajcie !!!!!!!!!AmE differ from BrE Nawet Amy Walker http://www.amywalkeronline.com/  http://www.youtube.com/watch?v=VJyTA4Vl … re=channel   skupiała się na Vowels i Other sounds of English

Słuchanie , bez skupiania się na wymawianiu poszczególnych dźwięków nic nie da.
Żeby zobaczyć efekty nagrywaj się wtedy jest się świadomym jak bardzo do bani jest nasza wymowa.

Good Luck

#19 2011-02-24 08:51:11

PiotrPeterPedro
Pisarz

kretu napisał:

Konwersacja z nativ speakerem rzeczywiście jest najlepszym sposobem nie tylko na poprawę akcentu ale i na odświeżenie słownictwa. Nie każdy ma jednak możliwość kontaktu z takimi osobami. Czy wtedy zostają tylko audiobooki, seriale i nudne kursy?

KAŻDY ma taką możliwość o ile ma dostęp do internetu z domowego komputera. Wystarczy mikrofon i słuchawki i można przez programy takie jak Skype porozmawiać z native speakerami przeróżnych języków z całego świata. Osoby te da się poznać na różnego rodzaju portalach służących poznawaniu nowych ludzi (np. www.badoo.com), na stronach wymiany językowej (np. www.italki.com , www.mylanguageexchange.com), na chatach (których wybór zależy juz od języka, którego się uczymy) itd. Nie pojmuję dlaczego na forach ciągle czytam "ale ja nie mam takiej możliwości, nie znam nikogo takiego". Ja też nie znałem, wszedłem na chata, na parę portali i stron i z łatwością poznałem osoby... smile Przez internet możemy poznać osoby z innych krajów, jak również obcokrajowców, którzy się przepeprowadzili do Polski, będąc od niedawna w obcym państwie nieraz szukają nowych przyjaciół przez internet i znajomość ich języka jest potężnym atutem... smile

333kylix999 napisał:

Audiobook to niezła sprawa np w samochodzie natomiast jeżeli chodzi o ćwiczenie akcentu na żywo to na gronie można znaleźć mnóstwo studentów anglistyki, nie mówiąc o tych z wymiany.

Dla mnie rozmowa w jezyku obcym (w celu treningowym) z kimkolwiek innym niż native speaker to głupota. Student filologii może do kolan sięga swoim akcentem native speakerowi, a jeśli twierdzi inaczej, to zazwyczaj znaczy, że sam nie wie ile jeszcze nie umie. No i oczywiście język studenta, tzn. sformułowania, słownictwo itd., które używa, a język native speakera to raczej dwa różne języki hmm.

fluffy napisał:

Jak dla mnie najlepszym jest wyjazd na jakiś kurs językowy. Na przykład ok-tours ma wyjazdy do Londynu. Wtedy uczysz się akcentu podczas rozmowy z tamtejszą ludnością, znajomymi. Najlepiej wyćwiczyć w komunikacji interpersonalnej, wtedy odpowiedni akcent przychodzi naturalnie.

A żeby rozmawiać z native speakerem do czego niby kurs jest potrzebny?

CzaAarNaAa_24.10 napisał:

Poza tym metody zależą jeszcze od poziomu języka- jeżeli ktoś dopiero jest na a1 to napewno nie będzie posługiwał się biegle językiem by rozmawiac z obcokrajowcami i wtedy pozostają takie metody jak wysłuchiwanie audiobooków, korzystanie z nagrań fonetycznych na stronkach, słuchaniu zagranicznej muzyki i oglądaniu filmów [ z tym, że najlepiej mieć spis do tego co mówią aktorzy, spiewaja muzycy]

Ja przy nauce hiszpańskiego, portugalskiego i niderlandzkiego próbowałem konwersować z native speakerami mimo, że byłem jeszcze na poziomie A1. Uważam, że wyszło mi to na dobre i tak się mogłem szybko uczyć. Oczywiście musiałem się z początku wspierać innymi językami obcymi (angielskim przy hiszpańskim i niderlandzkim, oraz hiszpańskim przy portugalskim), ale jakby nie patrzeć mogłem mieć kontakt z native speakerami od początku nauki...

TrusteeOfWood napisał:

Można nagrywac się na dyktafon i odsuchiwać tego i porównać wymowę z wymową native-speakera na komputerze.

A najpierw wziąć coś na uspokojenie by się nie przestraszyć... big_smile

prospectus napisał:

Wybierz akcent który najbardziej ci się podoba amerykański, brytyjski, australijski i zacznij ćwiczyć. Każdy może nauczyć się akcentu pod warunkiem że jest pilnym uczniem Nigdy ale to przenigdy nie mieszaj akcentów to nie brzmi dobrze.

To nie jest takie proste. Akcent australijski jest zróżnicowany gł. w obrębie klas społecznych i regionalnie już mniej, brytyjski i amerykański zaś również silnie regionalnie. Ciężko od kogoś wymagać by będąc w Polsce słuchał mowy native speakerów z tylko jednego regionu jakiegoś państwa, np. z samej Arizony. Chąc, nie chcąc, musimy to nieco mieszać. Do tego myślę, że dobrze jest się osłuchać z różnymi brzmieniami, gdyż wtedy będzie po prostu łatwiej rozumieć... Mimo wszystko, zgadzam się jednek, że dobrze jest się starać mówić z jednym konkretnym akcentem.

prospectus napisał:

Słuchanie , bez skupiania się na wymawianiu poszczególnych dźwięków nic nie da.

Chodzi Ci o skupianie się na tym jak są wymawiane, czy o samodzielne wymawianie? Oczywiście, że słuchanie da i to dużo, ale trzeba też słuchać jak mówią, a nie tylko co mówią.

#20 2011-02-24 09:34:25

hauteville
Pisarz

PiotrPeterPedro napisał:

Dla mnie rozmowa w jezyku obcym (w celu treningowym) z kimkolwiek innym niż native speaker to głupota. Student filologii może do kolan sięga swoim akcentem native speakerowi, a jeśli twierdzi inaczej, to zazwyczaj znaczy, że sam nie wie ile jeszcze nie umie. No i oczywiście język studenta, tzn. sformułowania, słownictwo itd., które używa, a język native speakera to raczej dwa różne języki hmm.

Jak zwykle (no prawie wink ) zgadzam się ze wszystkim, co powiedziałeś. Od siebie dodałbym jedynie, że rozmowa w obcym języku z innym Polakiem (jeśli polski jest językiem ojczystym) sprowadza się często bardziej do dowodzenia sobie nawzajem kto dany język lepiej umie niż do faktycznego ćwiczenia.

Zastanawia mnie też dlaczego nikt nie wpadł na to, żeby opanować przynajmniej podstawy Międzynarodowego Alfabetu Fonetycznego (IPA), który z początku dla laika może być czarną magią, ale na dłuższą metę potrafi bardzo pomóc. Osobiście lubię ćwiczyć nawet głoski, które nie pojawiają się w językach jakich się uczę jak arabskie spółgłoski emfatyczne, czeskie "ř", czy systemy samogłoskowe języków skandynawskich (co jest chyba najtrudniejsze jako że nie w każdym przypadku widzę różnice). Świetny trening dla narządów mowy.

No i przede wszystkim należy odejść od jakichkolwiek porównań z polskim. Bo możemy zapomnieć o jakejkolwiek dobrej wymowie jeśli będziemy się skupiać a tym by głoski obce traktować tak samo jak polskie. Najlepiej też na czas mówienia w języku obcym w ogóle zapominać o melodii polskiego języka (albo raczej jej braku) i starać się mieć intonację zbliżoną do swojego rozmówcy.

Najzabawniejsze w tym wszystkim jest natomiast to, że jest to zabawa na całe życie, bo raczej nie osiągniemy wymowy idealnej. A jeśli ktoś uważa, że taką osiągnął to zapewne jest w wielkim błędzie.

#21 2011-02-24 09:58:37

PiotrPeterPedro
Pisarz

hauteville napisał:

Zastanawia mnie też dlaczego nikt nie wpadł na to, żeby opanować przynajmniej podstawy Międzynarodowego Alfabetu Fonetycznego (IPA), który z początku dla laika może być czarną magią, ale na dłuższą metę potrafi bardzo pomóc. Osobiście lubię ćwiczyć nawet głoski, które nie pojawiają się w językach jakich się uczę jak arabskie spółgłoski emfatyczne, czeskie "ř", czy systemy samogłoskowe języków skandynawskich (co jest chyba najtrudniejsze jako że nie w każdym przypadku widzę różnice). Świetny trening dla narządów mowy.

Bo przy nauce angielskiego to chyba oczywiste jest. Hiszpańskiego od biedy nauczysz się bez IPA (choć na wyższym poziomie to byłoby utrudnienie), ale angielskiego nauczyć się bez IPA chyba nie da. Jak przeczytać po angielsku jakikolwiek wyraz ze słownika bez IPA...? hmm Znajomość IPA to wstęp do nauki języka angielskiego.

Ostatnio edytowany przez PiotrPeterPedro (2011-02-24 10:00:08)

#22 2011-02-24 11:52:25

hauteville
Pisarz

Oj, wcale nie takie oczywiste. Podejrzewam, że 80% osób ten wstęp pomija stwierdzając, że będą wymawiali podobnie do polskiego i jakoś to będzie. Wątpię czy wiele osób odróżnia od siebie /ɑ/ i /a/, /e/ i /ɛ/ (mimo że podane przeze mnie przypadki są względnie proste). Nie mówiąc o wspomnianej już wyżej "szwa" /ə/ (która zachowała się w języku kaszubskim i jest zapisywana jako "ë" - taka ciekawostka).

#23 2011-03-11 17:26:30

Gringo
Nowy użytkownik

Praktyka i możliwie najwięcej rozmów w obcym języku, no i osłuchanie się smile

#24 2011-03-29 12:15:16

fikander13
Użytkownik

Chodzi o konkretny akcent, czy bardziej ogólnie o ładniejsze wysławianie się po angielsku? Generalnie wszystko zostało już powiedziane - jeśli chcesz mówić z ładnym brytyjskim akcentem skup się na filmach brytyjskich (najlepiej nie za starych). najlepszą metoda jest wyjazd zagraniczny lub konwersacje - tak efekty przyjdą najszybciej. Osłuchanie się to jedno, ćwiczenia i praktyka to drugie.
Można nawet zapisać się na konwersacje online i raz na jakiś czas po prostu słuchać i mówić...

#25 2011-04-08 20:29:34

audioebooki
Aktywny użytkownik

Polecam zapis na darmowy kurs angielskiego - w postaci plików Mp3
których można słuchać w każdej chwili. - Zapis na kurs na stronie.
NAUKA ANGIELSKIEGO MP3 - Darmowy Kurs. lub kliknij na obrazek poniżej.

http://e-nexto.com.pl/grafika/angielski/angielski.png

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media

Copyright 2017 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl