1 (edytowany przez Tiwaz 2010-06-18 18:51:40)

Temat: j─Özyk litewski

Zacz─ů┼éem uczy─ç si─Ö sam j─Özyka litewskiego. Ucze si─Ö ze stronki www.book2.de
Jest ona o tyle dobra ┼╝─Ö mo┼╝na uczy─ç si─Ö na niej a┼╝ 40 j─Özyk├│w. Nauka ka┼╝dego j─Özyka obejmuje 100 lekcji. S─ů podane zwroty w j─Özyku kt├│rego si─Ö uczymy oraz w drugim wybranym, jest do tego wymowa. Musz─Ö sie pochwali─ç ┼╝e jestem ju┼╝ na 14 lekcji smile
Tak przy okazji uczy si─Ö kto┼Ť j─Özyk├│w ba┼étyckich litewski czy ┼éotewski?

2

Odp: j─Özyk litewski

R├│wnie┼╝ znam ciekaw─ů stron─Ö do nauki je┼╝yk├│w  http://www.internetpolyglot.com/mainMenu.html

Powtarzam na niej ukrai┼äskie s┼é├│wka. Jest tam sporo j─Özyk├│w do wyboru. Z litewskiego jest tam niestety tylko jedna lekcja, ale mo┼╝e komu┼Ť ta strona si─Ö przyda.

3

Sonia fajna stronka ;-) Tylko na fi┼äskim nie ma nagra┼ä z wymow─ů ;(

4

witajcie!
Tiwaz ja te┼╝ ucz─Ö si─Ö litewskiego. jak idzie nauka? i dlaczego litewski?
ja w uczę się głównie od przyjaciół.
znalazłam na youtube ciekawy kanał do nauki litewskiego:
http://www.youtube.com/user/kristytamo
znam jeszcze par─Ö ciekawych stronek zwi─ůzanych z litewskim, jeste┼Ťcie zainteresowani?

5 (edytowany przez Tiwaz 2010-06-29 08:41:29)

Hmm mnie jako┼Ť tak zmotywowa┼éa historia, wiecie unia polsko-litewska i d┼éugie lata naszej wsp├│┼épracy. Piotr je┼Ťli by┼éby┼Ť zainteresowany daje link z audycjami w j─Özyku litewskim. Nawet nie znaj─ůc dobrze jeszcze j─Özyka warto pos┼éucha─ç, chod┼║by za wzgl─Ödu na piosenki po litewski. Opr├│cz litewskiego s─ů tam te┼╝ audycje w j─Özyku bia┼éoruskim i ukrai┼äskim.
http://www.radio.bialystok.pl/litewski/ ÔÇŽ 99/f/52935
Przy okazji jak mo┼╝esz to podaj inne stronki, a┼╝ jestem ciekawy smile

6 (edytowany przez piorkolabedzia 2010-06-29 23:13:48)

hej jestem Paulina smile
dzi─Öki za link do audycji
oto kolejne linki :
słownik wraz z ciekawymi dodatkami: http://www.lietpol.eu/
litewska strona ''Lithuanian Out Loud'':  http://lithuanian.libsyn.com/
no i to od czego zaczyna┼éam czyli litewski na bbc http://www.bbc.co.uk/languages/other/qu ÔÇŽ nian.shtml

7

Sorki Paulina ale zmylił mnie Twój nick tongue
Dzięki za te stronki. Jedynie słownik internetowy znałem, oprócz tego mam w domu. Bardzo ułatwia nauka

8

og├│lnie to brakuje materia┼é├│w do litewskiego. jaki┼Ť czas temu szuka┼éam jakiego┼Ť samouczka w empiku i by┼é chyba tylko s┼éownik do kupienia. no i ostatecznie nie mam nic z litewskiego w formie ksi─ů┼╝kowej, mam za to internet i te stronki. chyba najbardziej podoba mi si─Ö Lithuanian Out Loud. A Tobie, Tiwaz?

9

hmm no ja powiem szczerze bardzo wiele nauczy┼éem si─Ö ze stronki www.book2.de oczywi┼Ťcie ja mam dwie ksi─ů┼╝ki do nauki litewskiego, jeden to jest s┼éownik, a drugi to jest gramatyke. Musze powiedzie─ç ┼╝e to drugie bardzo mi pomaga, dzi─Öki tej drugiej ksi─ů┼╝ce rozumiem odmiane czasownik├│w czy rzeczownik├│w i zagadnienia zwi─ůzane z powstawaniem zda┼ä. Nie ma tam mo┼╝e za du┼╝o ─çwicze┼ä ale wyja┼Ťnione jest wszystko super:)
http://www.exlibris-pl.com/kategoria.htm?id=4 tutaj znajdziesz to co ja mam ;p

10

gramatyka, potwierdzam jest dobra, ale s┼éownik z tego wydawnictwa pozostawia wiele do zyczenia. zawiera bledy, nie ma podanych form. a dla pocz─ůtkujacego to jest bardzo wazne. proponuje zdobyc cos innego.np. poczciwe wydanie slownika aut. kaledy (lit-pol) lub lub ca┼ékiem nowy tematyczny s┼éownik polsko-litewski z wyd. alma littera. az przyjemnie sie z niego uczyc:)
pozdr.

11

Hej:) nawet nie wiecie jak ta strona mi pomogla:)
Mam chlopka Litwina jestesmy ze soba pszeszlo 2 lata i wstyd sie przyznac ale znam tylko kilka pojedynczych slowek po Litewsku:( na codzien rozmawiamy po Angielsku bo aktualnie mieszakmy w Angli.Nie dlugo ma przyjechac do nas jego mama... i chcialbym chociaz jakies podastawy sie nauczyc nawet zapytac o glupia herbate itd...a moj chlopak nie jest zbyt dobrym nauczycielem;p zaraz sie denerwuje jak mi cos smiesznie brzmi, on poreszta tez nie raz sie smieje z mojego jezyka;] w kazdym  badz razie jak byscie mieli wiecej materialow prosze o pomoc;) z gory dziekuje i pozdrawiam:)

12

Z powod├│w nazwijmy to osobistych zastanawiam sie nad nauczeniem si─Ö litewskiego w przysz┼éo┼Ťci . W zwi─ůzku z tym czy m├│g┼éby kto┼Ť podzieli─ç si─Ö kilkoma przydatnymi informacjami .G┼éownie chodzi mi o sprawy potencjalnie trudne kwestie gramatyki/wymowy..Mo┼╝e kto┼Ť wie co nieco na temast tego dziwnego j─Özyka

13

cze je┼Ťli chodzi o litewski j─Özyk to mog─Ö komu┼Ť pomuc bo tego j─Özyka si─Ö uczy┼éam od urodzenia. jestem obywatelk─ů polski ale narodowo┼Ťci litewskiej, umiem i ten j─Özyk i ten. najpierw mnie denerwowa┼é ten j─Özyk  a teraz gdy zakonczy┼éam edukacje to jest super.

14

je┼Ťli chodzi o gramatyk─Ö to nie warto si─Ö m─Öczy─ç bo ma┼éo co daje.polecam du┼╝o czytania ksi─ůzek litewskich i rozmuwek. takie naj potrzebniejsze s┼é├│wka to: laba diena- dzie┼ä dobry, sudie- dowidzenia  potocznie ale do os├│b starszych. kaip sweikata?- jak zdrowie, kas gero girdet?- co s┼éycha?, wiskas gerei- wszysko w porz─ůdku. ar norit arbatos ar kawos?- czy chcecie herbaty czy kawy. itd. je┼Ťli ma kto┼Ť jakie┼Ť pytania to prosze pyta─ç

15

Hmm... litewski jest bardzo ciekawy. Kiedy┼Ť pr├│bowa┼éam si─Ö uczy─ç, ale nic z tego nie wysz┼éo. To samo z ┼éotewskim. Kiedy by┼éam na ┼üotwie w tamtym roku, by┼éam zakochana tym j─Özykiem, ale kiedy przysz┼éo co do czego... przerazi┼éam si─Ö. Ja z j─Özyk├│w ba┼étyckich znam troch─Ö esto┼äski, bo teraz w Estonii studiuj─Ö. Znajomi troch─Ö mnie ucz─ů. Ale prawie w og├│le nic nie rozumiem. Esto┼äski, a polski to dwie zupe┼énie inne bajki...
Co do postu litewki: Masz racj─Ö, z gramatyk─ů lepiej si─Ö nie m─Öczy─ç. Lepiej wzi─ů─ç ci─Ö za podstawowe s┼éownictwo i dobrze je opanowa─ç, ni┼╝ od razu bra─ç si─Ö za gramatyk─Ö. To samo t┼éumacz─ů mi moi znajomi z Estonii. Aczkolwiek, litewski ma (chyba) niezbyt ┼éatw─ů gramatyk─Ö, wi─Öc podstawowe s┼éownictwo jest najwa┼╝niejsze wink

A zna mo┼╝e kto┼Ť jakie┼Ť ciekawe stronki (co┼Ť w podobie do naszego oneta, wp) w j─Özykach: litewski, ┼éotewski, esto┼äski?

16

Szukam kogo┼Ť kto zna dobrze litewski, ucz─Ö si─Ö od 3 miesi─Öcy i idzie mi ca┼ékiem dobrze. Je┼╝eli kto┼Ť chce pogada─ç piszcie.

17

Ja niestety nie znam za dobrze, bo miałem przerwę z tym językiem. Ale mam takie pytanie co Cie skłoniło do nauki tego języka?

18 (edytowany przez manolo 2013-07-19 09:55:37)

Tiwaz napisał/a:

Tak przy okazji uczy si─Ö kto┼Ť j─Özyk├│w ba┼étyckich litewski czy ┼éotewski?

Ucz─Ö si─Ö ┼éotewskiego dopiero trzy miesi─ůce i uwa┼╝am, ┼╝e jest to bardzo ciekawy j─Özyk smile

19 (edytowany przez manolo 2013-07-18 19:57:02)

carlarodriguez5 napisał/a:

A zna mo┼╝e kto┼Ť jakie┼Ť ciekawe stronki (co┼Ť w podobie do naszego oneta, wp) w j─Özykach: litewski, ┼éotewski, esto┼äski?

Samemu przegl─ůdam  www.apollo.lv smile
Ale inne łotewskie strony typu onet to:
www.diena.lv
www.kasjauns.lv
www.nra.lv smile

20 (edytowany przez mavvi 2014-03-23 21:18:40)

witam Was wszystkich  Jako,┼╝e wesz┼éam w posiadanie ma┼éej kolekcji obcoj─Özynej literatury,a ksi─ů┼╝ek si─Ö nie wyrzuca i na pewno si─Ö komu┼Ť przydadz─ů, mam do zaoferowania na sprzeda┼╝ lub wymian─Ö kilka ksi─ů┼╝ek w j─Özyku litewskim (sama nie mam w planach nauki tego j─Özyka). Jest tu kilka ksi─ůzek do nauki litewskiego, gramatyka, a nawet s┼éownik litewsko-niemiecki  W komplecie lub osobno https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/ ÔÇŽ 8340_o.jpg

21

Przymierzam si─Ö do nauki tego j─Özyka (p├│ki co mam tylko "Litewski nie gryzie", kt├│re le┼╝y na p├│┼éce i czeka na lepsze czasy). Jestem jednak pe┼éen obaw. J─Özyk posiada dwie najgorsze zmory, kt├│re mog─ů spotka─ç kogo┼Ť takiego jak ja: ruchomy akcent i a┼╝ 12 samog┼éosek (cz─Östo do┼Ť─ç podobnych do siebie; jak dla mnie mo┼╝na by je zredukowa─ç mniej wi─Öcej o po┼éow─Ö, ale wtedy ┼╝aden Litwin pewnie mnie nie zrozumie).

22

Ja j─Özyka litewskiego ucz─Ö si─Ö nieco ponad rok i w tym momencie przygotowuj─Ö si─Ö do zdania testu na poziom B2.
Nie zgadzam si─Ö, ┼╝e nie ma sensu uczy─ç si─Ö gramatyki, poniewa┼╝ nie jest ona na tyle podobna do polskiej (szczeg├│lnie, gdy zabieramy si─Ö za imies┼éowy), ┼╝eby intuicyjnie j─ů zrozumie─ç. Taka technika jak czytanie ksi─ů┼╝ek i rozm├│wek mo┼╝e zdawa─ç egzamin na samym pocz─ůtku, jednak p├│┼║niej tak czy tak po gramatyk─Ö nale┼╝a┼éoby si─Ögn─ů─ç.

23 (edytowany przez WSHoran 2016-03-23 23:45:42)

Niestety brak tłumaczenia skeczu w żadnym innym języku!
Ale uproszono mnie o przetłumaczenie tego tekstu (mimo że litewski znam podobnie jak chorwacki - 000!),
bo nikt nie raczył pomóc smile

CZEKAM NA POPRAWKI - JEDYNE T┼üUMACZENIE (OPARTE NA S┼üOWNIKU POLSKO-LITEWSKIM   LIETPOL)
http://www.lietpol.eu/pl/

Karina ir Audrius Bru┼żas - Ups a┼í v─Śl pridariau (┼Żvaig┼żd┼żi┼│ duetai 3)
KLIP:
https://www.youtube.com/watch?v=Q0s9VQbGFyM

Vaje, vaje...

Ups, a┼í v─Śl pridariau!..

Kaip gera b┼źti vald┼żioj
┼Żad─Śti prad┼żioj
Išdurti rytoj

Varg┼í─Ś m┼źs Lietuva
Seniai išvogta
Kalt┼│ tik n─Śra

Mieli broliai ir ses─Śs
D─Śl vald┼żios padarysim bet k─ů

Nejaugi? Jaugi!

Ups, a┼í v─Śl pridariau
Dariau kaip geriau
Prasisukt sumaniau
Bet nesigavo

Ups, a┼í v─Śl pridariau
Nekapstyk tik giliau
Ir niekas neu┼żuos

Bet gavos kaip visada
Ma┼żyt─Ś klaida
Ir klaikiom antra┼ít─Śm r─Śkia spauda

Nubaust n─Śra u┼ż k─ů
Tai ne mano klaida
Kalta aplinka

Mieli broliai ir ses─Śs
D─Śl vald┼żios padarysim bet k─ů

Nejaugi? Jaugi!

Ups, a┼í v─Śl pridariau
Dariau kaip geriau
Prasisukt sumaniau
Bet nesigavo

Ups, a┼í v─Śl pridariau
Nekapstyk tik giliau
Ir niekas neu┼żuos

Ups, a┼í v─Śl i┼í balos i┼ílipau sausai
Niekas neu┼żuod─Ś
Ups, a┼í reikalus v─Śl sutvarkiau
Kaip gera b┼źt vald┼żioj

Ups, a┼í v─Śl pridariau
Dariau kaip geriau
Prasisukt sumaniau
Bet nesigavo

Ups, a┼í v─Śl pridariau
Nekapstyk tik giliau
Ir niekas neu┼żuos

Ups, ja znowu ucierpi─Ö!

O rety, o rety...

Jak dobrze by─ç og├│lnie rz─ůdz─ůcym, oj
obiecuj─Ö na pocz─ůtku /wst─Öpie
wyp┼éyn─ů─ç jutro (na)/ugasi─ç

Słabe firmy spożywcze Litwy /biedne
ju┼╝ dawno temu okradzione
winnych tylko brak

Drodzy bracia i siostry!
Ale dla rz─ůdu nie warto nic zrobi─ç

Naprawdę? To byłoby!

Ups, ja znowu najbardziej ucierpi─Ö
Robiłem jak najlepiej
kr─Öci┼éem m─ůdrzej
ale podej┼Ťcie sko┼äczy┼éo si─Ö klap─ů

Nie duża wpadka tylko głębiej
A nikt nie będzie ingerować /zakłócać

Ale dostałem jak zawsze /zwykle-jak nigdy
Maleńka pomyłka
I makabrycznie krzycz─ů nag┼é├│wki prasy

Nie karany za nic
To nie jest m├│j b┼é─ůd
obwiniam otoczenie

Drodzy bracia i siostry!
Ale dla rz─ůdu nie warto nic zrobi─ç

Naprawdę? To byłoby!

Robiłem jak najlepiej
kr─Öci┼éem m─ůdrzej

Ups, i znowu wygramoliłem się z bagna suchy
nikomu nie pachniało
Ups, naprawiłem moje sprawy ponownie
Jak dobrze by─ç og├│lnie rz─ůdz─ůcym, oj

Robiłem jak najlepiej
kr─Öci┼éem m─ůdrzej

S─ů ch─Ötni do pomocy ? smile

24

OSTATECZNIE: (jedyne tłumaczenie)

[img]http://images78.fotosik.pl/465/9a82ab70e1099e55.jpg[/img]

Karina i Audrius Bruzas - Ups, zn├│w ucierpi─Ö

Ups, zn├│w bekn─Ö! ...
O rety, rety, rety...
O rety, rety, rety...

Jak cudownie trwać u władzy,
obiecanki na wst─Öpie,
by jutro wyp┼éyn─ů─ç...
Nie wyszło (dawaj)?

Mizerne firmy Litwy,
ju┼╝ dawno oskubane.
Winnych tylko brak.

Drodzy bracia i siostry!
Rz─ůd przecie┼╝ niczego nie zrobi┼é.
Naprawd─Ö?
Ju┼╝ w porz─ůdku!

Ups, zn├│w bekn─Ö!
Robiłem jak najlepiej,
kręciłem najsprytniej,
a sko┼äczy┼éo si─Ö klap─ů.

Ups, zn├│w bekn─Ö!
Wpadka, tylko głębiej,
jednak nikt si─Ö nie wtr─ůca.

Ups, i znowu wygramoliłem się z szamba,
choć nikomu nie pachniało.
Ups, ponownie naprawiłem swoje sprawy!
Jak cudownie trwać u władzy!
Ups...

Ups, zn├│w bekn─Ö!
Robiłem jak najlepiej,
kręciłem najsprytniej.
a sko┼äczy┼éo si─Ö klap─ů.

Ups, zn├│w bekn─Ö!
Wpadka, tylko głębiej,
jednak nikt si─Ö nie wtr─ůca.

Ups, zn├│w bekn─Ö!
Wpadka, tylko głębiej.
Ups, nikt mi nie miesza?

Fartu chwilka i naprz├│d,
zacuchnie troszk─Ö... ulotni si─Ö!
A pluj na to z nami!
Ach, jak to tak?

POMINIETE:

Ale oberwałem jak zwykle!
Male┼äki kiks, a ju┼╝ rycz─ů nag┼é├│wki prasy.
Ukarany za nic:
To nie by┼é m├│j b┼é─ůd, winni pozostali.

25

Dzie┼ä dobry jestem tutaj nowy potrzebuj─Ö przet┼éumaczy─ç z Polskiego na Litewski bardzo kr├│tki tekst dos┼éownie 4 zdania a sam nie potrafi─Ö a to dla mnie bardzo wa┼╝ne. Podejmie si─Ö kto┼Ť tutaj tego zadania ? zap┼éac─Ö

Pozdrawiam