logo słówka

#26 2011-01-10 18:24:41

guzio
Użytkownik

Re: Czy ktoś uczy się fińskiego?

A to zależy Kolego jaki "początek" masz na myśli? Lepiej wejdź sobie na stronę oneness city finland tam masz podstawy i zainwestuj w dobry słownik. Gramatyka fińska jest skomplikowana, wymowa trudna więc ważne jest żeby na początku się nie zrazić. Ja zacząłem od rozmówek i słówek ze słownika. W gramatyce ciągle nie jestem zbyt zaawansowany:) Uważaj też na różnice w języku mówionym i pisanym bo są duże. Nie wiem dokładnie jak to z tym jest, ale np "ty jesteś" to "sina olet" - pisany lub "sa oot" - mówiony. Różnica jak widać dość znaczna.

#27 2011-01-10 18:36:43

Grace
Bywalec

O! Widzę, że są tu fani nie tylko Finlandii, ale i skoków narciarskich smile Super smile
Karollo97PL - na pewno nie zaszkodzi smile

#28 2011-01-10 18:47:45

Karollo97PL
Użytkownik

Chodzi mi głównie o podstawy języka,więc jutro kupię rozmówki fińskie Kram i słownik.

#29 2011-01-10 20:39:07

guzio
Użytkownik

Karollo, ja zacząłem  od takiego słownika: http://allegro.pl/slownik-polsko-finski … 3966.html. Jest fajny na początek bo jest w obie strony i ma wymowę. Nie jest też drogi. Wadą jest natomiast brak objaśnień i jak masz 3 lub 4 różne wersje tego samego słowa to nie wiadomo o co chodzi. Teraz mam już lepsze słowniki, ale ten sobie do tej pory bardzo cenię bo jest bardzo poręczny i można go wszędzie ze sobą zabrać. Pozdro

#30 2011-01-10 22:04:27

guzio
Użytkownik

Grace, widzę, że mamy tu również klub skoków narciarskich, nie tylko SUOMI:)Fajnie:) a czytałem jeszcze Twojego dawnego posta odnośnie studiów. Pisałaś o Poznaniu , ale wiesz tez pewnie, że w Warszawie na hungarystyce jest katedra fińskiego. Fajnie, że jest nas troszkę zapaleńców do nauki takich wykręconych języków:)) Mi np właśnie ta barwa i brzmienie najbardziej się podoba w fińskim.

Karollo, dopiero teraz przyuważyłem, że masz dopiero 13 lat. Myślę, że spokojnie od rozmówek możesz zaczynać i na twoim miejscu gramatyką na początku nie przejmowałbym się:). P.S. Kurcze jestem ponad 2 razy starszy od Ciebie, ale ten czas leci...

#31 2011-01-12 12:00:42

derrine
Nowy użytkownik

To ja się dołącze do was. smile
Uczę się Finskiego niezbyt długo i troszke marnie mi to idzie (nie zawsze mam czas niestety), a uczę się go z powodu muzyki (HIM, Apocalyptica itd). Fini są cudni. smile
Podaje adres na mojego chomika, moze znajdziecie coś co wam się przyda na nim. smile http://chomikuj.pl/derrine

#32 2011-01-12 20:06:30

Grace
Bywalec

Tak, wiem, że w Warszawie można studiować fiński, ale nie chciałabym tam mieszkać smile
Uwielbiam słuchać języka fińskiego smile

Derrine - nie chcę się czepiać, ale "Finowie", nie "Fini".

#33 2011-01-13 16:03:55

derrine
Nowy użytkownik

Grace - Czepiasz się ;P Spoko, będę pamiętać. smile

#34 2011-01-16 17:27:21

Raffuss
Nowy użytkownik

Ja natomiast polecam rozpoczęcie nauki fińskiego od strony, która tworzy bezpłatny kurs fińskiego. Są tam także spotkania skypowe, na których można porozmawiać w języku fińskim, czy wspólnie rozwiązywać ćwiczenia, czy testy a1 a2 b1 b2. Polecam

Ostatnio edytowany przez Raffuss (2011-07-20 03:57:52)

#35 2011-01-29 20:39:47

merikotka
Nowy użytkownik

Witam wszystkich forumowiczów;)
Fińskiego uczę się już troszkę czasu. Nie jest wbrew pozorom tak trudnym językiem i można się go nauczyć samemu.
Moja  księgarnia językowa  powstała właśnie dzięki fascynacji językiem fińskim;)
Wybór książek do nauki fińskiego jest spory, oczywiście kurs Edgard również;)

http://www.jezykowa24.pl/k3,nbsp-nbsp-jezyk-finski.html

Pozdrawiam serdecznie,

Magda

#36 2011-03-03 17:07:58

guzio
Użytkownik

Witam wszystkich

Merikotka, rzeczywiście masz sporo materiałów do nauki fińskiego. Fajnie. Mam ten słownik 2-tomowy fińsko-polski, ale chętnie kupiłbym coś takiego w wersji polsko-fińskiej (ten słownik Wałęgi nie jest zbyt obszerny). Jeśli uda Ci się zorganizować taki słownik na pewno go kupię, ale obawiam się, że niestety nikt takiego nie napisał. A swoją drogą to merikotka mogłoby chyba znaczyć po fińsku Orzeł morski:) Pozdro

#37 2011-05-28 19:13:55

Elenaobora
Nowy użytkownik

Hei!
Fińskiego uczyłam się jakiś czas temu dośc intensywnie co miało związek z krótkim acz owocnym pobytem na północy, potem zarzuciłam to zajęcie ale od kilku miesięcy ponowiłam próby.

Myślę,że jest nieźle.

Przy powtórkach chętnie korzystam z łosiowiska, wreszcie doszli do obiecanych 12 lekcji. Kurs jest prosty czytelny zawiera trochę błędów ale raczej nie dotyczą meritum a są to przeważnie literówki.

Tamże można znaleźć ciekawe linki do nauki.

Czy ktoś odwazny ale jednocześnie wyrozumiały zechciałby trochę popisać ze mną w tym języku?

#38 2011-05-29 19:18:58

ziggy_s
Aktywny użytkownik

Ja chętnie ale dopiero wtedy kiedy doprowadze swoją znajomość fińskiego do poziomu umożliwiającego napisanie czegokolwiek w miare składnie ;P

#39 2011-07-01 13:37:27

igrabowska
Nowy użytkownik

Atrakcyjna praca dla osób posługujących się językiem fińskim!!!!

Witam,

Reprezentuję firmę rekrutacyjną CPL Jobs. Działamy w branżach: IT, telekomunikacji, finansów, bankowości, sprzedaży, marketingu, HR i logistycznej na terenie całej Europy.

Obecnie, dla naszego Klienta, światowego lidera świadczącego usługi outsourcingu procesów biznesowych – Business Transformation Outsourcing (BTO) w Krakowie poszukujemy kandydatów do zespołu odpowiedzialnego za współpracę z Klientem z Finlandii przy prowadzeniu prac administracyjno - finansowych.

Atrakcyjna praca w młodym, międzynarodowym zespole + szkolenia językowe + bonusy dla pracowników i realne perspektywy rozwoju zawodowego!

Jeżeli zainteresowałam Państwa powyższą ofertą, bądź chcieliby Państwo poznać inne prowadzone przez nas projekty rekrutacyjne multilingual, bardzo proszę o kontakt: iga.grabowska@cpljobs.pl

Pozdrawiam serdecznie
Iga Grabowska
Junior Recruitment Consultant
Multilingual Team
CPL Jobs Sp. z o.o.

#40 2011-07-10 16:56:39

Kaunis
Nowy użytkownik

moi moi
nowa tu jestem smile
uczę się fińskiego , a raczej uwielbiam ten język od 10 lat , niestety udało mi się opanować podstawy , ponieważ nie mam zbyt wielu pomocy( słownik, rozmówki maleńki i mp3 z podstawami prezentowane na stronie słówka.pl)  , a wyjazdy do Finlandii były jednorazowo zbyt krótkie , poza tym będąc tam myślałam trochę o innych sprawach niż nauce fińskiego ( a szkoda że o tym nie myślałam też:) , w porozumiewaniu z Finami angielski mi wystarczał a swe podstawy nie bardzo miałam odwagę prezentować Finom smile teraz wydaje mi się ,że dobrze by poznać więcej tego języka- według mnie brzmi seksownie i jest ciekawy bardzo , do nieczego nie podobny ...tyle że tu w Polsce trudno jakoś uczyć się , bo nie ma nawet kursów żadnych , bynajmniej nie wiem o nich , słyszałam jedynie o prywatnych naukach  hmmm nie stać mnie było narazie ...może będzie stać ...
tervehdykset

#41 2011-07-12 09:29:42

konto usuniete
Nowy użytkownik

Grace napisał:

Dlaczego uczę się fińskiego? Bo uwielbiam Finlandię! Bardzo chciałabym tam pojechać (po maturze chcę być au pair w Suomi). Zachwyca mnie tamtejsza przyroda, kultura, sam język bardzo, ale to bardzo mi się podoba. Poza tym jestem dość ambitna i chciałabym nauczyć się takiego 'egzotycznego' języka. Miałam nawet w planach filologię fińską w Poznaniu, ale w następnym roku prawdopodobnie nie będzie naboru no i daleko mam do tego miasta.

Paaulina_ napisał:

W końcu dla polaków to dość egzotyczny język:P

Oooo to prawda ;D Jak ktoś dowie się, że uczę się fińskiego, to za każdym razem oczy ma na wierzchu i słyszę pytania: cooo? Czemu akurat fiński? PO CO się go uczysz? Co ty widzisz w tej Finlandii? A mnie w końcu krew zalewa, bo ile można powtarzać jedno i to samo (zwłaszcza jak rozmówca jest źle nasatwiony do Suomi i Finów i w ogóle do wszystkiego co 'obce'). Chyba tylko raz (na kursie angielskiego) zainteresowano się tym co chcę robić, był szał, nie powiem ;D

Skąd ja to znam.... Uczę się od dwóch lat i ciągle słyszę "Po co Ci to" hmm No przecież jest tyle "bardziej potrzebnych" języków, np angielski, niemiecki...
Co mi tam, robię swoje i zawsze będę KOCHAĆ FINLANDIĘ big_smile

#42 2011-12-18 19:12:47

Aika
Użytkownik

Właśnie... uczę się fińskiego, ale na razie wegetuję - za dużo pracy na głowie mam w tym roku. Za rok jednak planuję do niego powrócić. Jakieś tam podstawy znam i dosyć szybko mi weszły do głowy. Byłam zdziwiona tą łatwością - ludzie mówią, że to takie ciężkie. Oczywiście na podstawach świat się nie kończy, wraz z nauką bardziej zaawansowanych zagadnień, żaden język nie jest już taki łatwy. Mam pytanie o materiały z języka fińskiego i jakiś skuteczny sposób nauki tego języka (mam poczucie, że mimo iż nie miałam większych trudności, to mój sposób był bardzo męczący, a nie przyjemny ["kułam", a potem zapominałam]). Wiem, że pytania o materiały były, ale może ktoś ma jakieś nowe informacje (kurs z Edgarda jest dobry?). Zależy mi na książkowych wersjach, bo elektroniczne mnie męczą, ale wytrzymam jak nie będzie niczego dobrego z pierwszej kategorii.

SuomenEnkeli napisał:

I bardzo dobrze. Nie należy słuchać ludzi, którzy sami nie mają żadnych ambicji, już nie wspominając o takich, którzy nie patrzą na świat spontanicznie, odkrywczo i zawsze mówią "To nie dla mnie", "Nie umiem tego zrobić lepiej", "Po co mi to?", "I tak się nie uda", "To bez sensu".
Większość problemów tworzymy sobie sami naszym podejściem.

Ostatnio edytowany przez Aika (2011-12-18 19:34:45)

#43 2011-12-19 11:59:57

konto usuniete
Nowy użytkownik

Aika napisał:

Właśnie... uczę się fińskiego, ale na razie wegetuję - za dużo pracy na głowie mam w tym roku. Za rok jednak planuję do niego powrócić. Jakieś tam podstawy znam i dosyć szybko mi weszły do głowy. Byłam zdziwiona tą łatwością - ludzie mówią, że to takie ciężkie. Oczywiście na podstawach świat się nie kończy, wraz z nauką bardziej zaawansowanych zagadnień, żaden język nie jest już taki łatwy. Mam pytanie o materiały z języka fińskiego i jakiś skuteczny sposób nauki tego języka (mam poczucie, że mimo iż nie miałam większych trudności, to mój sposób był bardzo męczący, a nie przyjemny ["kułam", a potem zapominałam]). Wiem, że pytania o materiały były, ale może ktoś ma jakieś nowe informacje (kurs z Edgarda jest dobry?). Zależy mi na książkowych wersjach, bo elektroniczne mnie męczą, ale wytrzymam jak nie będzie niczego dobrego z pierwszej kategorii.

SuomenEnkeli napisał:

I bardzo dobrze. Nie należy słuchać ludzi, którzy sami nie mają żadnych ambicji, już nie wspominając o takich, którzy nie patrzą na świat spontanicznie, odkrywczo i zawsze mówią "To nie dla mnie", "Nie umiem tego zrobić lepiej", "Po co mi to?", "I tak się nie uda", "To bez sensu".
Większość problemów tworzymy sobie sami naszym podejściem.

Ha, z fińskim to już tak jest... jednego dnia łapiesz 20 słówek, a potem przez miesiąc pustka.... Niemoc twórcza, jak ja to nazywam.
Mam teraz kurs z PONSa, dobry jest. Bardzo prosty i logiczny.
Renifery górą big_smile !!!!

#44 2011-12-19 16:39:34

Aika
Użytkownik

Dzięki, sprawdzę to wink.

#45 2011-12-20 09:49:35

konto usuniete
Nowy użytkownik

Spoko smile kurs przystępny, nawet cena nie odstrasza (34,90) Masz dział poświęcony gramatyce, ćwiczenia, klucz z rozwiązaniami (sprawdź jak już wszystko rozwiążesz big_smile ) i słowniczek. Do tego płytka, 35 nagrań smile

#46 2011-12-27 22:44:26

mollyna
Nowy użytkownik

Witam. Chciałabym nauczyć się fińskiego wink Jak na razie umiem może ze 3 słówka, wiem, jestem wielka, haha.
Teraz tak poważniej. Nie bardzo wiem jak się do tego zabrać. Prześledzę wszystko co podaliście, jednak proszę o radę: od czego zacząć? Wystarczą mi na początku materiały z internetu? Od razu dodam, że nauka fińskiego musi się dla mnie odbywać po polsku, ponieważ nie umiem porządnie żadnego innego języka. Nie umiem się ich uczyć, zwłaszcza, jak mnie ktoś do tego zmusza (jak np. w szkole!). Jednak chciałabym pojechać kiedyś do Finlandii, może nawet tam mieszkać. Co ja poradzę, ciągnie mnie tam! Jeszcze jedno pytanie: jak długo zajęła Wam nauka tego języka?
Życzę sukcesów w nauce wink)

#47 2012-02-07 15:15:55

Aika
Użytkownik

Pytanie zostało już zadane dawno, ale odpowiem jakby jeszcze ktoś miał wątpliwości - polecam na początek kurs z http://www.losiowisko.com/. Bardzo dobry. Przystępnie wytłumaczona gramatyka. Polecam.

#48 2012-08-25 16:22:13

Mystique
Użytkownik

Witam, ja mam zamiar wziąć się za fiński. Właściwie zaczynam dzisiaj ;]. Gdyby ktoś był chętny do wspólnej nauki, proszę pisać na PW smile

#49 2013-01-14 02:14:49

merikotka
Nowy użytkownik

Moi moi guzio! i reszta ekipy;)

Strasznie dawno tu nie zaglądałam ale widzę, że nie za dużo się dzieje. Szkoda;/
Merikotka to bielik (Haliaeetus albicilla) po fińsku. Jakby ktoś potrzebował fachowego  fińskiego słownictwa przyrodniczego bądź chemicznego - służę pomocą -  to moja branża.
3mam za Was kciuki. Uczcie się wytrwale. Fińskiego MOŻNA się nauczyć samemu;)
Oczywiście wyjazd do Suomi wskazany ale przede wszystkim usłuchanie się z językiem- to polecam na początek każdemu uczącemu się.

BTW. Słownik polsko - fiński , zapomnij guzio. Nie ma nic takiego na rynku (prócz Levela i WP)
Tych fińsko -pl prof. Kudzinowskiego praktycznie już też brak.
Trzeba to zmienić! wink

Pozdrawiam serdecznie wszystkich finomaniaków!

Czy ma ktoś znajomych w Fi? Najlepiej w Helsinkach? wink

#50 2013-05-21 13:33:58

konto usuniete
Nowy użytkownik

To może ja się wypowiem i ożywię wątek. smile Tak jak Guzio zaczęłam od węgierskiego. Dodatkowo myślałam o nauce duńskiego lub islandzkiego, jednak po dostaniu kursu z Edgarda wpadłam na pomysł nauki fińskiego. Zaczęłam szukać informacji o tym kraju i po kilku dniach byłam już pewna, że nigdy nie zmienię zdania. Dodatkowo skusił mnie opis języka fińskiego w jednej z książek. Nie chcę uczyć się tego języka dla samego faktu uczenia się jakiegoś języka, tylko dlatego, że pokochałam Finlandię na równi z Węgrami. Może zrozumiecie moją chaotyczną wypowiedź big_smile tak, wiem, że jestem mistrzem tłumaczenia. Ciekawy wydaje mi się pomysł szukania nawet małych podobieństw w fińskim i węgierskim.

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media

Copyright 2017 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl