26

Odp: Czy kto┼Ť uczy si─Ö fi┼äskiego?

Witajcie

Ja te┼╝ zacz─ů┼éem uczy─ç si─Ö fi┼äskiego :-) U mnie zacz─Ö┼éo si─Ö fascynacj─ů w─Ögierskim, W─Ögrami i histori─ů Ugrofin├│w. Finowie i W─Ögrzy rozstali si─Ö ok. 5000 lat temu, wcze┼Ťniej ni┼╝ staro┼╝ytna Grecja i Rzym, st─ůd tak ma┼éo podobie┼ästw, ale np. mas┼éo jest tak samo (voi). Ryba te┼╝ (kala, kal) - ciekawe,┼╝e po turecku jest te┼╝ podobnie  oraz przede wszytskim w─Ögiersk─ů kuchni─ů. he he. (Niestety fi┼äska nie ma chyba najlepszej opinii, ale polecam zapiekank─Ö z marchewki porkkanalaatikko - tak to chyba lecia┼éo) Teraz jednak ucz─Ö si─Ö suomi przede wszystkim dlatego, ┼╝e chc─Ö tam wyjecha─ç w nied┼éugiej przysz┼éo┼Ťci. Moja nauka g┼é├│wnie polega na programie... uwaga profesor Klaus do nauki niemieckiego. Wpisuj─Ö s┼é├│wka w┼éasne, w┼éasnie fi┼äskie i mam ju┼╝ ich ponad 1000 smile Ch─Ötnie udost─Öpni─Ö bo to bardzo skuteczna nauka ( W miesi─ůc ponad 500 - ucz─Ö si─Ö niewiele ponad miesi─ůc - sorki za styl w jakim pisze i b┼é─Ödy - jestem juopunut:) Polecam te┼╝ stron─Ö http://www.oneness.vu.lt/fi/ ,  litewska, ale fajny kurs je┼Ťli kto┼Ť zna angielski. Mam bardzo wiele pyta┼ä odno┼Ťnie fi┼äskiego, musz─Ö chyba wzi─ů─ç par─Ö lekcji bo jak dot─ůd walcz─Ö sam)) Podrawiam wszystkich suomeksi. I pytanie konkursowe ode mnie :-)) co to za kraje? ruotsi, venaja, saksa, voro albo viro nie pami─Ötam, nie umiem te┼╝ pisa─ç umlaut├│w na klawiaturze, mo┼╝e kto┼Ť pomo┼╝e bo wstyd. moi moi bye bye smile

27

P.S Jestem na szeroko┼Ťci geograficznej Warsaw +1 do Greenich . Godzina 5.12 ┼Ťwiadczy jedynie o tym, ┼╝e nie jestem do ko┼äca trze┼║wy. Sorki za to smile

28

Margarett napisał/a:
kaori_ishizuka napisał/a:

Terve :-) ! Ja j. fi┼äskiego ucz─Ö si─Ö dopiero od 2 m-cy, ale jak na razie ca┼ékiem niezle mi idzie he he. Korzystam z kursu podstawowego wydawnictwa Edgard i ze strony www.losiowisko.com, na kt├│rej jest darmowy kurs tego cudownego j─Özyka i co najwa┼╝niejsze mp 3 z dan─ů lekcj─ů i tablice gramatyczne (gor─ůco polecam !). A moja fascynacja Finlandi─ů wzi─Ö┼éa si─Ö kilka lat temu od (co na pewno zabrzmi ┼Ťmiesznie) Janne Ahonena. Obecnie staram si─Ö pog┼é─Öbi─ç moj─ů wiedz─Ö o Suomi. Pozdrawiam wszystkich Finomaniak├│w. Moikka !!!

Janne Ahonen <3, Matti Hautameaki<3, Ville Larinto <3 tak wi─Öc dla mnie absolutnie nie brzmi to ┼Ťmiesznie wink

Witaj Margarett Ja te┼╝ lubi─Ö fi┼äskich skoczk├│w cho─ç w tym roku pechowo w 4hills: Larinto przeskoczy┼é skoczni─Ö i nie usta┼é, Hautameaki m├│g┼é by─ç 3 po nieudanym skoku Ma┼éysza, ale zepsu┼é a Ahonnen by┼é wybitny wiele sezon├│w, ale teraz ju┼╝ schy┼éek chyba tak jak nasz Jakub Janda (oni cyba kiedy┼Ť byli egzekwo) Pozdrawiam mi┼éo┼Ťniczk─Ö skok├│w smile)))

29

Ja zamierzam uczy─ç si─Ö fi┼äskiego,jak my┼Ťlicie kurs edgarda powienien wystarczy─ç mi na pocz─ůtek ?

30

A to zale┼╝y Kolego jaki "pocz─ůtek" masz na my┼Ťli? Lepiej wejd┼║ sobie na stron─Ö oneness city finland tam masz podstawy i zainwestuj w dobry s┼éownik. Gramatyka fi┼äska jest skomplikowana, wymowa trudna wi─Öc wa┼╝ne jest ┼╝eby na pocz─ůtku si─Ö nie zrazi─ç. Ja zacz─ů┼éem od rozm├│wek i s┼é├│wek ze s┼éownika. W gramatyce ci─ůgle nie jestem zbyt zaawansowany:) Uwa┼╝aj te┼╝ na r├│┼╝nice w j─Özyku m├│wionym i pisanym bo s─ů du┼╝e. Nie wiem dok┼éadnie jak to z tym jest, ale np "ty jeste┼Ť" to "sina olet" - pisany lub "sa oot" - m├│wiony. R├│┼╝nica jak wida─ç do┼Ť─ç znaczna.

31

O! Widz─Ö, ┼╝e s─ů tu fani nie tylko Finlandii, ale i skok├│w narciarskich smile Super smile
Karollo97PL - na pewno nie zaszkodzi smile

32

Chodzi mi głównie o podstawy języka,więc jutro kupię rozmówki fińskie Kram i słownik.

33

Karollo, ja zacz─ů┼éem  od takiego s┼éownika: http://allegro.pl/slownik-polsko-finski ÔÇŽ 83966.html. Jest fajny na pocz─ůtek bo jest w obie strony i ma wymow─Ö. Nie jest te┼╝ drogi. Wad─ů jest natomiast brak obja┼Ťnie┼ä i jak masz 3 lub 4 r├│┼╝ne wersje tego samego s┼éowa to nie wiadomo o co chodzi. Teraz mam ju┼╝ lepsze s┼éowniki, ale ten sobie do tej pory bardzo ceni─Ö bo jest bardzo por─Öczny i mo┼╝na go wsz─Ödzie ze sob─ů zabra─ç. Pozdro

34

Grace, widz─Ö, ┼╝e mamy tu r├│wnie┼╝ klub skok├│w narciarskich, nie tylko SUOMI:)Fajnie:) a czyta┼éem jeszcze Twojego dawnego posta odno┼Ťnie studi├│w. Pisa┼éa┼Ť o Poznaniu , ale wiesz tez pewnie, ┼╝e w Warszawie na hungarystyce jest katedra fi┼äskiego. Fajnie, ┼╝e jest nas troszk─Ö zapale┼äc├│w do nauki takich wykr─Öconych j─Özyk├│w:)) Mi np w┼éa┼Ťnie ta barwa i brzmienie najbardziej si─Ö podoba w fi┼äskim.

Karollo, dopiero teraz przyuwa┼╝y┼éem, ┼╝e masz dopiero 13 lat. My┼Ťl─Ö, ┼╝e spokojnie od rozm├│wek mo┼╝esz zaczyna─ç i na twoim miejscu gramatyk─ů na pocz─ůtku nie przejmowa┼ébym si─Ö:). P.S. Kurcze jestem ponad 2 razy starszy od Ciebie, ale ten czas leci...

35

To ja si─Ö do┼é─ůcze do was. smile
Ucz─Ö si─Ö Finskiego niezbyt d┼éugo i troszke marnie mi to idzie (nie zawsze mam czas niestety), a ucz─Ö si─Ö go z powodu muzyki (HIM, Apocalyptica itd). Fini s─ů cudni. smile
Podaje adres na mojego chomika, moze znajdziecie co┼Ť co wam si─Ö przyda na nim. smile http://chomikuj.pl/derrine

36

Tak, wiem, że w Warszawie można studiować fiński, ale nie chciałabym tam mieszkać smile
Uwielbiam słuchać języka fińskiego smile

Derrine - nie chc─Ö si─Ö czepia─ç, ale "Finowie", nie "Fini".

37

Grace - Czepiasz si─Ö ;P Spoko, b─Öd─Ö pami─Öta─ç. smile

38 (edytowany przez Raffuss 2011-07-20 02:57:52)

Ja natomiast polecam rozpocz─Öcie nauki fi┼äskiego od strony, kt├│ra tworzy bezp┼éatny kurs fi┼äskiego. S─ů tam tak┼╝e spotkania skypowe, na kt├│rych mo┼╝na porozmawia─ç w j─Özyku fi┼äskim, czy wsp├│lnie rozwi─ůzywa─ç ─çwiczenia, czy testy a1 a2 b1 b2. Polecam

39

Witam wszystkich forumowicz├│w;)
Fińskiego uczę się już troszkę czasu. Nie jest wbrew pozorom tak trudnym językiem i można się go nauczyć samemu.
Moja  ksi─Ögarnia j─Özykowa  powsta┼éa w┼éa┼Ťnie dzi─Öki fascynacji j─Özykiem fi┼äskim;)
Wyb├│r ksi─ů┼╝ek do nauki fi┼äskiego jest spory, oczywi┼Ťcie kurs Edgard r├│wnie┼╝;)

http://www.jezykowa24.pl/k3,nbsp-nbsp-jezyk-finski.html

Pozdrawiam serdecznie,

Magda

40

Witam wszystkich

Merikotka, rzeczywi┼Ťcie masz sporo materia┼é├│w do nauki fi┼äskiego. Fajnie. Mam ten s┼éownik 2-tomowy fi┼äsko-polski, ale ch─Ötnie kupi┼ébym co┼Ť takiego w wersji polsko-fi┼äskiej (ten s┼éownik Wa┼é─Ögi nie jest zbyt obszerny). Je┼Ťli uda Ci si─Ö zorganizowa─ç taki s┼éownik na pewno go kupi─Ö, ale obawiam si─Ö, ┼╝e niestety nikt takiego nie napisa┼é. A swoj─ů drog─ů to merikotka mog┼éoby chyba znaczy─ç po fi┼äsku Orze┼é morski:) Pozdro

41

Hei!
Fi┼äskiego uczy┼éam si─Ö jaki┼Ť czas temu do┼Ťc intensywnie co mia┼éo zwi─ůzek z kr├│tkim acz owocnym pobytem na p├│┼énocy, potem zarzuci┼éam to zaj─Öcie ale od kilku miesi─Öcy ponowi┼éam pr├│by.

My┼Ťl─Ö,┼╝e jest nie┼║le.

Przy powt├│rkach ch─Ötnie korzystam z ┼éosiowiska, wreszcie doszli do obiecanych 12 lekcji. Kurs jest prosty czytelny zawiera troch─Ö b┼é─Öd├│w ale raczej nie dotycz─ů meritum a s─ů to przewa┼╝nie liter├│wki.

Tam┼╝e mo┼╝na znale┼║─ç ciekawe linki do nauki.

Czy kto┼Ť odwazny ale jednocze┼Ťnie wyrozumia┼éy zechcia┼éby troch─Ö popisa─ç ze mn─ů w tym j─Özyku?

42

Ja ch─Ötnie ale dopiero wtedy kiedy doprowadze swoj─ů znajomo┼Ť─ç fi┼äskiego do poziomu umo┼╝liwiaj─ůcego napisanie czegokolwiek w miare sk┼éadnie ;P

43

Atrakcyjna praca dla os├│b pos┼éuguj─ůcych si─Ö j─Özykiem fi┼äskim!!!!

Witam,

Reprezentuj─Ö firm─Ö rekrutacyjn─ů CPL Jobs. Dzia┼éamy w bran┼╝ach: IT, telekomunikacji, finans├│w, bankowo┼Ťci, sprzeda┼╝y, marketingu, HR i logistycznej na terenie ca┼éej Europy.

Obecnie, dla naszego Klienta, ┼Ťwiatowego lidera ┼Ťwiadcz─ůcego us┼éugi outsourcingu proces├│w biznesowych ÔÇô Business Transformation Outsourcing (BTO) w Krakowie poszukujemy kandydat├│w do zespo┼éu odpowiedzialnego za wsp├│┼éprac─Ö z Klientem z Finlandii przy prowadzeniu prac administracyjno - finansowych.

Atrakcyjna praca w młodym, międzynarodowym zespole + szkolenia językowe + bonusy dla pracowników i realne perspektywy rozwoju zawodowego!

Je┼╝eli zainteresowa┼éam Pa┼ästwa powy┼╝sz─ů ofert─ů, b─ůd┼║ chcieliby Pa┼ästwo pozna─ç inne prowadzone przez nas projekty rekrutacyjne multilingual, bardzo prosz─Ö o kontakt: iga.grabowska@cpljobs.pl

Pozdrawiam serdecznie
Iga Grabowska
Junior Recruitment Consultant
Multilingual Team
CPL Jobs Sp. z o.o.

44

moi moi
nowa tu jestem smile
ucz─Ö si─Ö fi┼äskiego , a raczej uwielbiam ten j─Özyk od 10 lat , niestety uda┼éo mi si─Ö opanowa─ç podstawy , poniewa┼╝ nie mam zbyt wielu pomocy( s┼éownik, rozm├│wki male┼äki i mp3 z podstawami prezentowane na stronie s┼é├│wka.pl)  , a wyjazdy do Finlandii by┼éy jednorazowo zbyt kr├│tkie , poza tym b─Öd─ůc tam my┼Ťla┼éam troch─Ö o innych sprawach ni┼╝ nauce fi┼äskiego ( a szkoda ┼╝e o tym nie my┼Ťla┼éam te┼╝:) , w porozumiewaniu z Finami angielski mi wystarcza┼é a swe podstawy nie bardzo mia┼éam odwag─Ö prezentowa─ç Finom smile teraz wydaje mi si─Ö ,┼╝e dobrze by pozna─ç wi─Öcej tego j─Özyka- wed┼éug mnie brzmi seksownie i jest ciekawy bardzo , do nieczego nie podobny ...tyle ┼╝e tu w Polsce trudno jako┼Ť uczy─ç si─Ö , bo nie ma nawet kurs├│w ┼╝adnych , bynajmniej nie wiem o nich , s┼éysza┼éam jedynie o prywatnych naukach  hmmm nie sta─ç mnie by┼éo narazie ...mo┼╝e b─Ödzie sta─ç ...
tervehdykset

45

Grace napisał/a:

Dlaczego ucz─Ö si─Ö fi┼äskiego? Bo uwielbiam Finlandi─Ö! Bardzo chcia┼éabym tam pojecha─ç (po maturze chc─Ö by─ç au pair w Suomi). Zachwyca mnie tamtejsza przyroda, kultura, sam j─Özyk bardzo, ale to bardzo mi si─Ö podoba. Poza tym jestem do┼Ť─ç ambitna i chcia┼éabym nauczy─ç si─Ö takiego 'egzotycznego' j─Özyka. Mia┼éam nawet w planach filologi─Ö fi┼äsk─ů w Poznaniu, ale w nast─Öpnym roku prawdopodobnie nie b─Ödzie naboru no i daleko mam do tego miasta.

Paaulina_ napisał/a:

W ko┼äcu dla polak├│w to do┼Ť─ç egzotyczny j─Özyk:P

Oooo to prawda ;D Jak kto┼Ť dowie si─Ö, ┼╝e ucz─Ö si─Ö fi┼äskiego, to za ka┼╝dym razem oczy ma na wierzchu i s┼éysz─Ö pytania: cooo? Czemu akurat fi┼äski? PO CO si─Ö go uczysz? Co ty widzisz w tej Finlandii? A mnie w ko┼äcu krew zalewa, bo ile mo┼╝na powtarza─ç jedno i to samo (zw┼éaszcza jak rozm├│wca jest ┼║le nasatwiony do Suomi i Fin├│w i w og├│le do wszystkiego co 'obce'). Chyba tylko raz (na kursie angielskiego) zainteresowano si─Ö tym co chc─Ö robi─ç, by┼é sza┼é, nie powiem ;D

Sk─ůd ja to znam.... Ucz─Ö si─Ö od dw├│ch lat i ci─ůgle s┼éysz─Ö "Po co Ci to" hmm No przecie┼╝ jest tyle "bardziej potrzebnych" j─Özyk├│w, np angielski, niemiecki...
Co mi tam, robi─Ö swoje i zawsze b─Öd─Ö KOCHA─ć FINLANDI─ś big_smile

46 (edytowany przez Aika 2011-12-18 19:34:45)

W┼éa┼Ťnie... ucz─Ö si─Ö fi┼äskiego, ale na razie wegetuj─Ö - za du┼╝o pracy na g┼éowie mam w tym roku. Za rok jednak planuj─Ö do niego powr├│ci─ç. Jakie┼Ť tam podstawy znam i dosy─ç szybko mi wesz┼éy do g┼éowy. By┼éam zdziwiona t─ů ┼éatwo┼Ťci─ů - ludzie m├│wi─ů, ┼╝e to takie ci─Ö┼╝kie. Oczywi┼Ťcie na podstawach ┼Ťwiat si─Ö nie ko┼äczy, wraz z nauk─ů bardziej zaawansowanych zagadnie┼ä, ┼╝aden j─Özyk nie jest ju┼╝ taki ┼éatwy. Mam pytanie o materia┼éy z j─Özyka fi┼äskiego i jaki┼Ť skuteczny spos├│b nauki tego j─Özyka (mam poczucie, ┼╝e mimo i┼╝ nie mia┼éam wi─Ökszych trudno┼Ťci, to m├│j spos├│b by┼é bardzo m─Öcz─ůcy, a nie przyjemny ["ku┼éam", a potem zapomina┼éam]). Wiem, ┼╝e pytania o materia┼éy by┼éy, ale mo┼╝e kto┼Ť ma jakie┼Ť nowe informacje (kurs z Edgarda jest dobry?). Zale┼╝y mi na ksi─ů┼╝kowych wersjach, bo elektroniczne mnie m─Öcz─ů, ale wytrzymam jak nie b─Ödzie niczego dobrego z pierwszej kategorii.

SuomenEnkeli napisał/a:

I bardzo dobrze. Nie nale┼╝y s┼éucha─ç ludzi, kt├│rzy sami nie maj─ů ┼╝adnych ambicji, ju┼╝ nie wspominaj─ůc o takich, kt├│rzy nie patrz─ů na ┼Ťwiat spontanicznie, odkrywczo i zawsze m├│wi─ů "To nie dla mnie", "Nie umiem tego zrobi─ç lepiej", "Po co mi to?", "I tak si─Ö nie uda", "To bez sensu".
Wi─Ökszo┼Ť─ç problem├│w tworzymy sobie sami naszym podej┼Ťciem.

47

Aika napisał/a:

W┼éa┼Ťnie... ucz─Ö si─Ö fi┼äskiego, ale na razie wegetuj─Ö - za du┼╝o pracy na g┼éowie mam w tym roku. Za rok jednak planuj─Ö do niego powr├│ci─ç. Jakie┼Ť tam podstawy znam i dosy─ç szybko mi wesz┼éy do g┼éowy. By┼éam zdziwiona t─ů ┼éatwo┼Ťci─ů - ludzie m├│wi─ů, ┼╝e to takie ci─Ö┼╝kie. Oczywi┼Ťcie na podstawach ┼Ťwiat si─Ö nie ko┼äczy, wraz z nauk─ů bardziej zaawansowanych zagadnie┼ä, ┼╝aden j─Özyk nie jest ju┼╝ taki ┼éatwy. Mam pytanie o materia┼éy z j─Özyka fi┼äskiego i jaki┼Ť skuteczny spos├│b nauki tego j─Özyka (mam poczucie, ┼╝e mimo i┼╝ nie mia┼éam wi─Ökszych trudno┼Ťci, to m├│j spos├│b by┼é bardzo m─Öcz─ůcy, a nie przyjemny ["ku┼éam", a potem zapomina┼éam]). Wiem, ┼╝e pytania o materia┼éy by┼éy, ale mo┼╝e kto┼Ť ma jakie┼Ť nowe informacje (kurs z Edgarda jest dobry?). Zale┼╝y mi na ksi─ů┼╝kowych wersjach, bo elektroniczne mnie m─Öcz─ů, ale wytrzymam jak nie b─Ödzie niczego dobrego z pierwszej kategorii.

SuomenEnkeli napisał/a:

I bardzo dobrze. Nie nale┼╝y s┼éucha─ç ludzi, kt├│rzy sami nie maj─ů ┼╝adnych ambicji, ju┼╝ nie wspominaj─ůc o takich, kt├│rzy nie patrz─ů na ┼Ťwiat spontanicznie, odkrywczo i zawsze m├│wi─ů "To nie dla mnie", "Nie umiem tego zrobi─ç lepiej", "Po co mi to?", "I tak si─Ö nie uda", "To bez sensu".
Wi─Ökszo┼Ť─ç problem├│w tworzymy sobie sami naszym podej┼Ťciem.

Ha, z fi┼äskim to ju┼╝ tak jest... jednego dnia ┼éapiesz 20 s┼é├│wek, a potem przez miesi─ůc pustka.... Niemoc tw├│rcza, jak ja to nazywam.
Mam teraz kurs z PONSa, dobry jest. Bardzo prosty i logiczny.
Renifery g├│r─ů big_smile !!!!

48

Dzi─Öki, sprawdz─Ö to wink.

49

Spoko smile kurs przyst─Öpny, nawet cena nie odstrasza (34,90) Masz dzia┼é po┼Ťwi─Öcony gramatyce, ─çwiczenia, klucz z rozwi─ůzaniami (sprawd┼║ jak ju┼╝ wszystko rozwi─ů┼╝esz big_smile ) i s┼éowniczek. Do tego p┼éytka, 35 nagra┼ä smile

50

Witam. Chciałabym nauczyć się fińskiego wink Jak na razie umiem może ze 3 słówka, wiem, jestem wielka, haha.
Teraz tak powa┼╝niej. Nie bardzo wiem jak si─Ö do tego zabra─ç. Prze┼Ťledz─Ö wszystko co podali┼Ťcie, jednak prosz─Ö o rad─Ö: od czego zacz─ů─ç? Wystarcz─ů mi na pocz─ůtku materia┼éy z internetu? Od razu dodam, ┼╝e nauka fi┼äskiego musi si─Ö dla mnie odbywa─ç po polsku, poniewa┼╝ nie umiem porz─ůdnie ┼╝adnego innego j─Özyka. Nie umiem si─Ö ich uczy─ç, zw┼éaszcza, jak mnie kto┼Ť do tego zmusza (jak np. w szkole!). Jednak chcia┼éabym pojecha─ç kiedy┼Ť do Finlandii, mo┼╝e nawet tam mieszka─ç. Co ja poradz─Ö, ci─ůgnie mnie tam! Jeszcze jedno pytanie: jak d┼éugo zaj─Ö┼éa Wam nauka tego j─Özyka?
┼╗ycz─Ö sukces├│w w nauce wink)