1

Temat: Czy kto┼Ť uczy si─Ö fi┼äskiego?

Czy s─ů tutaj osoby ucz─ůce si─Ö j─Özyka fi┼äskiego?
Je┼Ťli tak, to na jakim jeste┼Ťcie poziomie? Z jakich materia┼é├│w korzystacie? Co spowodowa┼éo, ┼╝e uczycie si─Ö w┼éa┼Ťnie tego j─Özka?
Ja w najbli┼╝szym czasie (mo┼╝e nawet dzisiaj) kupi─Ö kurs z Edgarda i bior─Ö si─Ö do roboty ;-)
Pozdrawiam ;*

2

Odp: Czy kto┼Ť uczy si─Ö fi┼äskiego?

Dzięki Margit, później sobie zerknę jak będę miała chwilkę wink
Widzę, że mało osób interesuje się fińskim, a szkoda wink

3

Ja bym bardzo chciala nauczyc sie finskiego!!! Bylam w finlandii przez trzy miesiace i uwazam ze to jest za...sty kraj,jezyk juz niekoniecznie,ale zamierzam tam wrocic alboo napewno jezdzic na wakacje wiec dobrze by bylo umiec sie dogadac.Nie moge znalesc nigdzie zadnego nauczyciela tego jezyka a niewiem jakie materialy byly by dobre do nauki, moze jakies pomysly?  Ppozdrawiam.

4

Fi┼äski! Pi─Ökny j─Özyk:D Uczy┼éam si─Ö jaki┼Ť czas ale chyba za trudny jak dla mnie:( A mo┼╝e si─Ö ┼║le zabra┼éam do nauki? W ka┼╝dym razie ┼╝ycze autorce du┼╝o wytrwa┼éo┼Ťci i szybkich efekt├│w:D

5

Dzi─Ökuj─Ö wink
Kurs zam├│wi┼éam (bo w Empiku kto┼Ť mi wykupi┼é - a┼╝ si─Ö zdziwi┼éam) przez internet, opr├│cz fi┼äskiego skusi┼éam si─Ö na rosyjski ;-) Tak, jestem j─Özykow─ů maniaczk─ů!
Ostatnio na tym forum zobaczyłam fajny link. Wklejam też tutaj żeby było łatwo znaleźć.
http://www.goethe-verlag.com/book2/PL/PLFI/PLFI002.HTM
Pozdrawiam wszystkich ;*

6

Dzisiaj przyszedł upragniony kurs z Edgarda ;D
Nauczyłam się odmieniać "być" haha ;D
Jutro b─Öd─Ö si─Ö ju┼╝ uczy─ç pe┼én─ů par─ů.
A mo┼╝e znajdzie si─Ö tutaj jeszcze jaki┼Ť inny finomaniak?

7

Zerknij te┼╝ na strony:

aurinko.net.pl
finula.prv.pl

w końcu Finlandia to nie tylko język...

8

Hej Paaulina_ !
Dzi─Öki za stronki.
Pierwsz─ů ju┼╝ dawno mam obczajon─ů wink
Pzdr. wink

9

Grace zdrad┼║ nam czemu uczysz si─Ö fi┼äskiego? W ko┼äcu dla polak├│w to do┼Ť─ç egzotyczny j─Özyk:P

10

Dlaczego ucz─Ö si─Ö fi┼äskiego? Bo uwielbiam Finlandi─Ö! Bardzo chcia┼éabym tam pojecha─ç (po maturze chc─Ö by─ç au pair w Suomi). Zachwyca mnie tamtejsza przyroda, kultura, sam j─Özyk bardzo, ale to bardzo mi si─Ö podoba. Poza tym jestem do┼Ť─ç ambitna i chcia┼éabym nauczy─ç si─Ö takiego 'egzotycznego' j─Özyka. Mia┼éam nawet w planach filologi─Ö fi┼äsk─ů w Poznaniu, ale w nast─Öpnym roku prawdopodobnie nie b─Ödzie naboru no i daleko mam do tego miasta.

Paaulina_ napisał/a:

W ko┼äcu dla polak├│w to do┼Ť─ç egzotyczny j─Özyk:P

Oooo to prawda ;D Jak kto┼Ť dowie si─Ö, ┼╝e ucz─Ö si─Ö fi┼äskiego, to za ka┼╝dym razem oczy ma na wierzchu i s┼éysz─Ö pytania: cooo? Czemu akurat fi┼äski? PO CO si─Ö go uczysz? Co ty widzisz w tej Finlandii? A mnie w ko┼äcu krew zalewa, bo ile mo┼╝na powtarza─ç jedno i to samo (zw┼éaszcza jak rozm├│wca jest ┼║le nasatwiony do Suomi i Fin├│w i w og├│le do wszystkiego co 'obce'). Chyba tylko raz (na kursie angielskiego) zainteresowano si─Ö tym co chc─Ö robi─ç, by┼é sza┼é, nie powiem ;D

11

Wiedze, ┼╝e mamy do czynienia z prawdziw─ů FINOMANIACZK─ä big_smile Ja te┼╝ bardzo lubi─Ö Finlandi─Ö i marzy┼éam kiedy┼Ť ┼╝e tam zamieszkam:) Ale niestety zapa┼éu starczy┼éo mi na kilka tygodni nauki..

12

Margarett ale Ci zazdroszcz─Ö! wink
Ja po maturze chciałabym wyjechać do Suomi jako au pair wink

13

Ja bym bardzo chcia┼éa nauczy─ç si─Ö fi┼äskiego, z b┼éahego do┼Ť─ç powodu- m├│j ulubiony zesp├│┼é jest z Finlandii.

14

ja ucze sie juz troche tego jezyka...nawet troche dluzej. moje podstawowe ksiazki to suomea suomeksi 1 i 2 . Do tego na rynku niemieckim sa dobre ksiazki> hei suomi i yksi kaksi kolme. Po niemiecku sa tez wydane 3 gramatyki, w tym jedna prawie niedostepna. Dla ludzi, ktorzy dopiero zaczynaja, dobra bedzie ksiazka Ewy Buchholz Grammatik der finnischen Sprache. Warunekiem jest, ze trzeba znac jezyk niemiecki. Sa tez ksiazki po angielsku ale ich nei mam, bo moj angielski kuleje i to bardzo.
Sa tez ksiazki wydane po rosyjsku. Ja mam jedna i jest ona moja ulubiona. Jedna z autorek jest Eila H├Ąm├Ąl├Ąinen. Za 2 tygodnie bede w domu, wiec moge napisac dokladne namiary na ksiazke. Trzeba tylko znac jezyk rosyjski.

15

Wiem, ┼╝e to nie na temat, ale musz─Ö powiedzie─ç, ze denerwuje mnie taka ma┼éa dost─Öpno┼Ť─ç podr─Öcznik├│w do 'egzotycznych j─Özyk├│w' w j─Özyku Polskim.

16

Terve :-) ! Ja j. fi┼äskiego ucz─Ö si─Ö dopiero od 2 m-cy, ale jak na razie ca┼ékiem niezle mi idzie he he. Korzystam z kursu podstawowego wydawnictwa Edgard i ze strony www.losiowisko.com, na kt├│rej jest darmowy kurs tego cudownego j─Özyka i co najwa┼╝niejsze mp 3 z dan─ů lekcj─ů i tablice gramatyczne (gor─ůco polecam !). A moja fascynacja Finlandi─ů wzi─Ö┼éa si─Ö kilka lat temu od (co na pewno zabrzmi ┼Ťmiesznie) Janne Ahonena. Obecnie staram si─Ö pog┼é─Öbi─ç moj─ů wiedz─Ö o Suomi. Pozdrawiam wszystkich Finomaniak├│w. Moikka !!!

17

Ja troche interesuj─Ö si─Ö fi┼äskim od niedawna, je┼╝eli chodzi o co┼Ť do nauki to tutaj jest troche:
http://pl.wikibooks.org/wiki/Fi%C5%84ski
http://pl.wiktionary.org/wiki/Kategoria ÔÇŽ i%C5%84ski
W najbli┼╝szym czasie zamierzam poszuka─ç czego┼Ť fajnego do nauki.

18

Bardzo polecam ksi─ů┼╝ki Yksi, kaksi, kolme. W Niemczech chodzi┼éam na kurs fi┼äskiego i uczy┼éam si─Ö w┼éa┼Ťnie z tej ksi─ů┼╝ki, cz─Ö┼Ť─ç pierwsza. ┼Üwietny podr─Öcznik. Polecam ka┼╝demu, kto zna niemiecki.

19

Nigdy nie miałam do czynienia z tym językiem, a może warto?

20

WITAM TAK PRZYPADKIEM WPAD┼üEM NA TA STRONKE JA MIESZKAM I PRACUJE JUZ 4 LATA W SUOMI SKONCZYLEM 2 KURSY FINSKIEGO I JAKOS DALEJ NIE ODEBRALO MI ZAPA┼üU DO UCZENIA SIE TEGO JEZYKA  POZDRAWIAM WSZYSTKICH DOMINIK

21

Ja chce zacz─ů─ç nauke fi┼äskiego ale narazie brakuje mi troche czasu.