Temat: J─Özyk norweski dla pocz─ůtkuj─ůcych - materia┼éy

Straszliwie chciałabym się pouczyć trochę języka norweskiego. Własnymi siłami na razie.
Mo┼╝ecie poleci─ç jakies strony internetowe, kursy, ciekawoski? Filmiki?

Co powinnam wiedzie─ç nim zaczn─Ö si─Ö uczy─ç

2 (edytowany przez audioebooki 2010-06-17 02:59:39)

Odp: J─Özyk norweski dla pocz─ůtkuj─ůcych - materia┼éy

Wszystkim szukaj─ůcych porad i materia┼é├│w do nauki norweskiego polecam odwiedzi─ç serwis - Nauka norweskiego Mp3
Znajdziecie tam skuteczne kursy do nauki norweskiego, porady, wskaz├│wki, podr─Öczniki i wiele przydatnych informacji.

Pozdrawiam...

3

z chomikuj .pl mo┼╝na sobie ┼Ťci─ůgn─ů─ç np Pa vei. Super ksi─ů┼╝ka dla chc─ůcych si─Ö uczy─ç tego j─Özyka. I znam fajna nauczycielk─Ö norweskiego on-line.

4

Tutaj jest troche do nauki norweskiego:
http://www.norweski.net/kurs_jezyka_norweskiego.html
A tak to mo┼╝na poszuka─ç na programach do sci─ůgania plik├│w jaki┼Ť lekcji.

5

polecam tak┼╝e t─ů stron─Ö: http://www.norweski.angielski-kursy.pl/

6

Czy moze mi ktos wytlumaczyc jak w jezyku norweskim tworzy sie czas przeszly preteritum????

7 (edytowany przez Jattaveien 2011-05-27 19:23:27)

Ja moge polecic mojego chomika - na nim sporo mat. do nauki j. norweskeigo (do sciagniecia) smile
[img]http://images.chomikuj.pl/button/Norweski123.gif[/img]

Polecam rowniez zakup ksizki wraz z cwiczeniami -  NORSK i DAG. Jest to najnowszy na polskim rynku podr─Öcznik do nauki j─Özyka norweskiego (napisany przez rodowitego norwega mieszkajacego w Polsce!!!!!!).
Osoby zainteresowane odsylam na strone autora ksiazki po blizsze zapoznanie sie z podrecznikiem smile

http://www.norskidag.com/index.php

Wysylka z Norwegii (kontakt ze mna:  a-m80@o2.pl)

8

Czasowniki norweskie dzielimy na nieregularne i regularne.

Od nieregularnych form preteritum trzeba si─Ö uczy─ç na pami─Ö─ç (np. od czasownika ├ą v├Žre - var,  ├ą drikke - drakk).

Czasowniki regularne dostaj─ů ko┼äc├│wki.
I tak, je┼Ťli czasownik ma kr├│tk─ů samog┼éosk─Ö i dwie sp├│┼ég┼éoski po niej , to dodajemy ko┼äc├│wk─Ö -et, np. ├ą vaske - vasket, ├ą elske - elsket.
Do tej grupy nale┼╝─ů te┼╝ niekt├│re czasowniki z d┼éug─ů samog┼éosk─ů, np. ├ą bade, ├ą hate

Je┼Ťli czasownik ma d┼éug─ů samog┼éosk─Ö i pojedyncz─ů sp├│┼ég┼éosk─Ö, to dodajemy ko┼äc├│wk─Ö -te, np. ├ą lese - leste, ├ą l├Žre - l├Žrte. Do tej grupy nale┼╝─ů te┼╝ czasowniki z  podw├│jnym n ( np. ├ą begynne - begynte), m (np. ├ą glemme - glemte), l (np. ├ą spille - spilte) oraz nd (np. ├ą sende - sendte), ng (np. ├ą trenge - trengte), nk ( np. ├ą tenke - tenkte).
Czasowniki posiadaj─ůce v, g albo dyftong zamiast ko┼äc├│wki -te, dostaj─ů ko┼äc├│wk─Ö -de ( np. ├ą leve - levde, ├ą leie - leide).

Je┼Ťli czasownik jest jednosylabowy, dostaje konc├│wk─Ö -dde, np. ├ą tro - trodde, ├ą kle - kledde

Forma preteritum dla czasownik├│w modalnych jest taka sama jak ich bezokolicznik: ├ą kunne - kunne

9

Norweski to ┼Ťwietny j─Özyk i najlepiej uczy si─Ö go w Norwegii. Sama sp─Ödzi┼éam tam ca┼ée wakacje i umiem sporo wi─Öcej, wi─Öc polecam. Podejrzewam, ┼╝e s─ů te┼╝ specjalne kursy j─Özykowe w Norwegii, trzeba si─Ö tylko rozejrze─ç:)

10

http://www.goethe-verlag.com/book2/PL/index.htm

11 (edytowany przez meangene2057 2013-05-20 16:30:17)

Cze┼Ť─ç! Samodzielna nauka norweskiego dla pocz─ůtkuj─ůcych online -

12

Warto zacz─ů─ç od nauki s┼éownictwa - ca┼é─ů gam─Ö sposob├│w na nauk─Ö norweskiego proponuj─ů Fiszki http://www.fiszki.pl/jezyk-norweski/

13

Polecam bardzo ciekaw─ů i rozwijaj─ůc─ů si─Ö stronk─Ö    www.kursnorwegia.pl

14

A tak z ciekawo┼Ťci zapytam - po co ci norweski ?

15

Jak po co norweski? Przecie┼╝ w Norwegii jest tyle pracy dla fachowc├│w jednak warunkiem jest bieg┼éa znajomo┼Ť─ç j─Özyka norweskiego. M├│j brat si─Ö go teraz uczy poniewa┼╝ na wiosn─Ö planuj─Ö tam wyjecha─ç do pracy. Przecie┼╝ w Norwegii s─ů dobre zarobki i mo┼╝na tam godnie ┼╝y─ç.

16

Sprzedam słowniki oraz materiały do nauki języka norweskiego. W razie zainteresowania proszę pisać na mój adres email: aniabor85@o2.pl

17

Moje pytanie brzmi ile te ksi─ů┼╝ki by mniej wi─Öcej kosztowa┼éy ? I ile ich jest mo┼╝e Pani zamie┼Ťci─ç wi─Öcej informacji bo nie chc─Ö pisa─ç emaila tutaj chodzi mi o moj─ů prywatno┼Ť─ç. Czy mo┼╝na r├│wnie┼╝ si─Ö dogada─ç w wiadomo┼Ťci prywatnej albo zamie┼Ťci─ç to na jakim┼Ť portalu aukcyjnym?

18

tak, ja korzystam, te┼╝ z darmowego i uwa┼╝am ┼╝e ma to sens, przynajmniej samozaparcie jest najwa┼╝niejsze, ale kurs nie zaszkodzi. ja ucz─Ö si─Ö tu: http://pol-nor.com/kurs_norweskiego1/

19

Ja pr├│bowa┼éem uczy─ç si─Ö j─Özyka norweskiego samodzielnie w┼éa┼Ťnie z takich darmowych materia┼é├│w, kurs├│w itp. Niestety w moim przypadku zauwa┼╝y┼éem nisk─ů skuteczno┼Ť─ç tej nauki wink Nauczy┼éem si─Ö paru zwrot├│w i s┼é├│w, ale to nie to. Teraz rozwa┼╝am rozpocz─Öcie kursu stacjonarnego.

20

To jak ju┼╝ wiele czasu po prostu po┼Ťwi─Öci┼ée┼Ť na nauk─Ö norweskiego w domu to zdecydowanie jest na tw├│j plus z tego powodu, ┼╝e po prostu ju┼╝ opanowa┼ée┼Ť te podstawy i na kursie ju┼╝ takim bardziej zaawansowanym b─Ödzie Ci o wiele ┼éatwiej p├│┼║niej robi─ç r├│┼╝nego rodzaju zadania..

21

Na facebooku jest fanpage Nocna Sowa i tam s─ů publikowane r├│┼╝ne ciekawe materia┼éy zwi─ůzane ┼Ťci┼Ťle z nauk─ů tego j─Özyka obcego, wi─Öc mo┼╝e to zainteresowa─ç osoby pocz─ůtkuj─ůce. Co wa┼╝ne, ten fanpage jest ca┼éy czas aktywny i nowe tre┼Ťci s─ů dodawane na bie┼╝─ůco.

22

Korzystam z tej strony. Jest ciekawa, bo prowadzona jest w taki sposób przyjazny. Podoba mi się i dawno takiego dobrego fan page do nauki nie znalazłam. Bardzo często też staram się rozmawiać w języku norweskim na stronie interpals net. Tam też jest dużo osób do obgadania.

23

A ja nie lubi─Ö tego typu stron. Jest jaki┼Ť materia┼é do opanowania..Po co mam si─Ö go uczy─ç jako┼Ť tak od 1 lekcji do ostatniej lekcji np 30..Nie widz─Ö w tym ┼╝adnego sensu aby tak opanowywa─ç lekcje w ten spos├│b z wcze┼Ťniej przygotowanego materia┼éu. Trzeba wed┼éÔéČg mnie r├│┼╝nych rzeczy pr├│bowa─ç.

24

Ja z kolei nie uczy┼éam si─Ö norweskiego ale z do┼Ťwiadczenia mog─Ö Wam poleci─ç jakiekolwiek tak naprawd─Ö niebieskie fiszki - idealne dla pocz─ůtkuj─ůcych, zaczynaj─ůcych przygod─Ö z danym j─Özykiem. Dobre te┼╝ dla tych bardziej zaawansowanych, kt├│rzy szkol─ů swoje s┼éownictwo i gramatyk─Ö. Ostrzegam - to bardzo wci─ůga! wink

25

Ja w tej chwili intensywnie pracuje nad nauk─ů j─Özyka angielskiego, ale bardzo dobrze wiem, ┼╝e jeden j─Özyk w dzisiejszych czasach to jednak za ma┼éo sad Ostatnio coraz wiecej os├│b decyduje si─Ö na wyjazd na p├│┼énoc Europy, zw┼éaszcza do kraj├│w skandynawskich. sama szukam pracy w tym rejonie, dlatego coraz cz─Ö┼Ťciej my┼Ťl─Ö o rozpocz─Öciu nauki norweskiego. Kolega, kt├│ry uczy si─Ö tego j─Özyka juz od p├│┼é roku uwa┼╝a, ze nie jest to j─Özyk prosty. Nauka w domu moze by─ç niez┼éym wyzwaniem. Ale z tego co wiem fajnym rozwi─ůzaniem mo┼╝e byc kurs norweskiego online. Jeszcze nie mia┼éam okazji z takiego kursu skorzystac, ale wszystko przede mn─ů...Znam kilka os├│b, kt├│re ucyz┼éy si─Ö r├│znych j─Özyk├│w w┼éasnie w ten spos├│b i osiagne┼éy niez┼éy poziom.