Temat: Niemieckie zwyczaje kulturowe

potrzebuj─Ö informacji o zwyczajach kulturowych w Niemczech. Wybieram si─Ö tam na jaki┼Ť czas i nie wiem na co si─Ö przygotowa─ç. No tak jak w stanach maj─ů np. ┼Ťwi─Öto dzi─Ökczynienia, w Wlk Bryt ┼Ťwi─Öto Patryka

A co wiecie nt. germa┼äskich ┼Ťwi─ůt etc.
Hilfe!

2

Odp: Niemieckie zwyczaje kulturowe

Ja pamiętam czytałam dużo o zwyczajach w Eine kleine Landeskunde der Deutschsprachigen Lander, tam jest dużo informacji.
Przed ┼Ťwi─Ötami na niemieckim dowiedzieli┼Ťmy si─Ö, ┼╝e karnawa┼é w Niemczech zaczyna si─Ö... 11 listopada o 11:00 smile Czyli du┼╝o wcze┼Ťniej ni┼╝ u nas.
M├│wili┼Ťmy jeszcze o Adventskalender i o zaj─ůczku wielkanocnym, kt├│ry w ogrodzie lub gdzie┼Ť w domu ukrywa prezenty i o grze jajecznej na Wielkanoc - zderzaniu jajek smile
A i pami─Ötam, jak by┼éam w Niemczech w maju, to ustawiaj─ů na deptaku taki s┼éup z zawieszonym na nim wie┼äcu, ale w jakim celu to ju┼╝ si─Ö nie dowiedzia┼éam (j─Özyk mi si─Ö sko┼äczy┼é i nie zrozumia┼éam smile )
Ale mo┼╝e kto┼Ť b─Ödzie wiedzia┼é co┼Ť wi─Öcej i konkretnie o niemieckich ┼Ťwi─Ötach smile

3

Cze┼Ť─ç
germa┼äskich ┼Ťwi─ůt nie obchodzi si─Ö powszechnie - troch─Ö za bardzo kojarz─ů si─Ö dzisiaj z mitami, na kt├│rych powsta┼éa ideologia nazizmu... Przede wszystkim w ┼Ťwi─ůtecznym kalendarzu kr├│luje Bo┼╝e Narodzenie. Od 1 grudnia do 24 (a cz─Östo a┼╝ do Trzech Kr├│li) w ka┼╝dym niemieckim mie┼Ťcie ustawiane s─ů jarmarki, na kt├│rych prowadzona jest sprzeda┼╝ pami─ůtek, s┼éodyczy, no i spo┼╝ywane jest grzane wino. Jest to naturalnie wielkie ┼Ťwi─Öto komercji, ale nie jest to a┼╝ tak odpychaj─ůce jak obyczaje Amerykan├│w...

4

Bardzo lubie pierniki (takie ciastka z przyprawami),ale w Niemczech jest to towar...reglamentowany,zaliczany do tzw.wypiekow swiatecznych,dlatego w handlu moze sie pojawiac tylko w okresie przedswiatecznym i zniknac z polek najpozniej w pierwszych dniach nowego roku.

5

W Niemczech (szczeg├│lnie w Bayern) standardowym jedzeniem jest kie┼ébasa: bia┼éa, w─Ödzona, gruba, chuda ka┼╝da. Najpopularniejsz─ů jest "Carrywurst". Oczywi┼Ťcie piwo i jakie┼Ť frytki do tego. Na pewno s┼éyszeli┼Ťcie o "Oktoberfest" (o ironio imprezy zaczynaj─ů si─Ö i s─ů g┼é├│wnie we wrze┼Ťniu) najwi─Ökszy Fest jest oczywi┼Ťcie w Muenchen. 2010r. by┼é pierwszym, gdzie (na pewno w Muenchen) by┼é ca┼ékowity zakaz palenia w obr─Öbie ca┼éego Oktoberfest.
Mam ciekawostk─Ö o niemieckim ┼Ťwiadectwie (eigentlich bayerischer Zeugnis): je┼╝eli uczysz si─Ö w bayerische Schule to je┼Ťli na koniec roku szkolnego na ┼Ťwiadectwie masz wi─Öcej ni┼╝ jedn─ů lub wi─Öcej ocen─Ö 1 (die beste Note in Deutschland) Bayern wybiera jeden dzie┼ä i w tym dniu tacy uczniowie mog─ů za darmo podr├│┼╝owa─ç poci─ůgami po tym landzie. Szkoda, ┼╝e w Polsce czego┼Ť takiego nie ma.

6

W niemcech na bavari w wielkanoc jest zwyczaj wchodzenia na wysokie bale w tradycyjnych strojach.
Bale sa przyozdabiane a na gorze zazwyczaj jest cos dla zdobywcy.
Mozna uczestniczyc w takiej imprezie juz od wieku gimnazjum/podstawowka.
Zgadzam sie tez z tym co napisala gunia saczerze mowiac sam to chcialem napisac.
                                 Pozdrawiam Simo

7

MarekBurczyk napisał/a:

Bez przesady z tymi r├│┼╝nicami w jedzeniu. Ja nie widz─Ö (prawie) ┼╝adnej r├│┼╝nicy. Wszystko zale┼╝y od tego co jedli┼Ťmy w domu rodzinnym. Poniewa┼╝ teraz rodzice maj─ů coraz mniej czasu dla swoich dzieci, wi─Öc te jedz─ů we wszystkich krajach prawie to samo: hamburgery, pizza, corn flakes, nutella idt. itp.

jak zwykle tylko burczenie a nieprawda niemcy tez gotuja gorzej jak polacy ale gotuja przykladem jest moj maz

8

Hm, wiesz kto to jest troll? Bo zdaje mi si─Ö, ┼╝e nie. A w og├│le po co te dyskusje?

9 (edytowany przez WolfRahm 2011-06-13 22:25:16)

Diego8 napisał/a:
MarekBurczyk napisał/a:

Bez przesady z tymi r├│┼╝nicami w jedzeniu. Ja nie widz─Ö (prawie) ┼╝adnej r├│┼╝nicy. Wszystko zale┼╝y od tego co jedli┼Ťmy w domu rodzinnym. Poniewa┼╝ teraz rodzice maj─ů coraz mniej czasu dla swoich dzieci, wi─Öc te jedz─ů we wszystkich krajach prawie to samo: hamburgery, pizza, corn flakes, nutella idt. itp.

hihih! to Mi sie podoba, 1. czesc tego wyrazenia big_smile:D:D:D ->

jak zwykle tylko burczenie a nieprawda niemcy tez gotuja gorzej jak polacy ale gotuja przykladem jest moj maz