logo słówka

Nie jesteś zalogowany.

#1 2010-06-09 12:45:53

konto usuniete
Nowy użytkownik

Niemieckie zwyczaje kulturowe

potrzebuję informacji o zwyczajach kulturowych w Niemczech. Wybieram się tam na jakiś czas i nie wiem na co się przygotować. No tak jak w stanach mają np. święto dziękczynienia, w Wlk Bryt święto Patryka

A co wiecie nt. germańskich świąt etc.
Hilfe!

#2 2010-06-09 13:20:52

kaszka_manna 
Redaktor

Re: Niemieckie zwyczaje kulturowe

Ja pamiętam czytałam dużo o zwyczajach w Eine kleine Landeskunde der Deutschsprachigen Lander, tam jest dużo informacji.
Przed świętami na niemieckim dowiedzieliśmy się, że karnawał w Niemczech zaczyna się... 11 listopada o 11:00 smile Czyli dużo wcześniej niż u nas.
Mówiliśmy jeszcze o Adventskalender i o zajączku wielkanocnym, który w ogrodzie lub gdzieś w domu ukrywa prezenty i o grze jajecznej na Wielkanoc - zderzaniu jajek smile
A i pamiętam, jak byłam w Niemczech w maju, to ustawiają na deptaku taki słup z zawieszonym na nim wieńcu, ale w jakim celu to już się nie dowiedziałam (język mi się skończył i nie zrozumiałam smile )
Ale może ktoś będzie wiedział coś więcej i konkretnie o niemieckich świętach smile

#3 2010-06-14 08:33:33

konto usuniete
Nowy użytkownik

Cześć
germańskich świąt nie obchodzi się powszechnie - trochę za bardzo kojarzą się dzisiaj z mitami, na których powstała ideologia nazizmu... Przede wszystkim w świątecznym kalendarzu króluje Boże Narodzenie. Od 1 grudnia do 24 (a często aż do Trzech Króli) w każdym niemieckim mieście ustawiane są jarmarki, na których prowadzona jest sprzedaż pamiątek, słodyczy, no i spożywane jest grzane wino. Jest to naturalnie wielkie święto komercji, ale nie jest to aż tak odpychające jak obyczaje Amerykanów...

#4 2010-11-18 09:12:19

alchemilla 
Nowy użytkownik

Bardzo lubie pierniki (takie ciastka z przyprawami),ale w Niemczech jest to towar...reglamentowany,zaliczany do tzw.wypiekow swiatecznych,dlatego w handlu moze sie pojawiac tylko w okresie przedswiatecznym i zniknac z polek najpozniej w pierwszych dniach nowego roku.

#5 2011-01-28 21:17:50

gunia 
Bywalec

W Niemczech (szczególnie w Bayern) standardowym jedzeniem jest kiełbasa: biała, wędzona, gruba, chuda każda. Najpopularniejszą jest "Carrywurst". Oczywiście piwo i jakieś frytki do tego. Na pewno słyszeliście o "Oktoberfest" (o ironio imprezy zaczynają się i są głównie we wrześniu) największy Fest jest oczywiście w Muenchen. 2010r. był pierwszym, gdzie (na pewno w Muenchen) był całkowity zakaz palenia w obrębie całego Oktoberfest.
Mam ciekawostkę o niemieckim świadectwie (eigentlich bayerischer Zeugnis): jeżeli uczysz się w bayerische Schule to jeśli na koniec roku szkolnego na świadectwie masz więcej niż jedną lub więcej ocenę 1 (die beste Note in Deutschland) Bayern wybiera jeden dzień i w tym dniu tacy uczniowie mogą za darmo podróżować pociągami po tym landzie. Szkoda, że w Polsce czegoś takiego nie ma.

#6 2011-04-08 15:37:29

simonus 
Pisarz

W niemcech na bavari w wielkanoc jest zwyczaj wchodzenia na wysokie bale w tradycyjnych strojach.
Bale sa przyozdabiane a na gorze zazwyczaj jest cos dla zdobywcy.
Mozna uczestniczyc w takiej imprezie juz od wieku gimnazjum/podstawowka.
Zgadzam sie tez z tym co napisala gunia saczerze mowiac sam to chcialem napisac.
                                 Pozdrawiam Simo

#7 2011-05-13 03:31:25

MarekBurczyk 
Zbanowany

Bez przesady z tymi różnicami w jedzeniu. Ja nie widzę (prawie) żadnej różnicy. Wszystko zależy od tego co jedliśmy w domu rodzinnym. Ponieważ teraz rodzice mają coraz mniej czasu dla swoich dzieci, więc te jedzą we wszystkich krajach prawie to samo: hamburgery, pizza, corn flakes, nutella idt. itp.

#8 2011-05-20 13:05:58

Diego8 
Pisarz

MarekBurczyk napisał:

Bez przesady z tymi różnicami w jedzeniu. Ja nie widzę (prawie) żadnej różnicy. Wszystko zależy od tego co jedliśmy w domu rodzinnym. Ponieważ teraz rodzice mają coraz mniej czasu dla swoich dzieci, więc te jedzą we wszystkich krajach prawie to samo: hamburgery, pizza, corn flakes, nutella idt. itp.

jak zwykle tylko burczenie a nieprawda niemcy tez gotuja gorzej jak polacy ale gotuja przykladem jest moj maz

#9 2011-05-22 15:38:04

Angela_Angi 
Redaktor

Hm, wiesz kto to jest troll? Bo zdaje mi się, że nie. A w ogóle po co te dyskusje?

#10 2011-06-13 11:53:19

MarekBurczyk 
Zbanowany

Zu den zahlreichen Pfingstbräuchen gehört auch die sogenannte Unruhenacht, Störnacht oder Bosheitsnacht von Pfingstsonntag auf Pfingstmontag, in der den Mitbürgern harmlose Streiche gespielt werden. Bei uns in Polen findet solche Bosheitsnacht von Silvester auf Neues Jahr statt. Dabei dürfen alle Dinge, die nicht ordentlich verwahrt und nicht durch das Dach geschützt werden, transportiert, umsortiert , verstellt und versteckt werden.
Auch gibt es den Brauch, dass verliebte Burschen die Häuser ihrer Geliebten mit Pfingstmaien (auch Liebesmaien genannt) schmücken als Symbol ihrer Zuneigung. Dabei handelt es sich um geschmückte Birkenzweige.

Słownik:
Zu den zahlreichen Pfingstbräuchen – do licznych zwyczajów zielonoświątkowych
die sogenannte Unruhenacht – tak zwana noc niepokoju
die Mitbürger – współmieszkańcy
harmlose Streiche – niegroźne figle
ordentlich verwahrt – porządnie schowane
der verliebte Bursche – zakochany wyrostek (nastolatek)
die Pfingstmaien – bukiet z kwiatów polnych
das Symbol ihrer Zuneigung – symbol ich sympatii
der Birkenzweig – gałązka brzozy

#11 2011-06-13 23:23:22

WolfRahm
Pisarz

Diego8 napisał:

MarekBurczyk napisał:

hihih! to Mi sie podoba, 1. czesc tego wyrazenia big_smilebig_smilebig_smilebig_smile ->

jak zwykle tylko burczenie a nieprawda niemcy tez gotuja gorzej jak polacy ale gotuja przykladem jest moj maz

Ostatnio edytowany przez WolfRahm (2011-06-13 23:25:16)

#12 2011-06-20 17:54:23

MarekBurczyk 
Zbanowany

kaszka_manna napisał:

Przed świętami na niemieckim dowiedzieliśmy się, że karnawał w Niemczech zaczyna się... 11 listopada o 11:00 smile Czyli dużo wcześniej niż u nas.

Karnawał w Niemczech zaczyna się o godzinie 11:11

http://de.wikipedia.org/wiki/Karneval,_ … d_Fasching
http://pl.wikipedia.org/wiki/Karnawał

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media

Copyright 2014 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl