1

Temat: Esperanto

A co my┼Ťlicie o tym aby Esperanto zawita┼éo na stronie slowka.pl ?

; ))

2

Odp: Esperanto

Super j─Özyk.
Zdecydowanie polecam ludziom, kt├│rzy maj─ů trudno┼Ťci z nauczeniem si─Ö jakiegokolwiek j─Özyka. Nie ma ┼╝adnych wyj─ůtk├│w, nie ma ┼╝adnych czasownik├│w nieregularnych. Jest tylko 16 regu┼é gramatycznych. J─Özyk po prostu ┼Ťwietny i z pewno┼Ťci─ů ma swoj─ů przysz┼éo┼Ť─ç na ┼Ťwiecie. Mo┼╝na nauczy─ç si─Ö tego j─Özyka przez 4 miesi─ůce i bez problemu pos┼éugiwa─ç si─Ö nim. Trzeba praktycznie wku─ç tylko s┼é├│wka, kt├│re tak┼╝e s─ů dla nas polak├│w proste. "Esperatno...Pf...Niekt├│rzy nawet nie wiedz─ů co to jest", ale z ka┼╝dym rokiem Esperantyst├│w jest coraz wi─Öcej.

Je┼╝eli chcecie dowiedzie─ç si─Ö wi─Öcej o esperanto polecam wiadomo┼Ťci z wikipedii bo akurat w tym temacie wszystkie informacje s─ů prawdziwe. Zapraszam te┼╝ na stronk─Ö lernu.net gdzie mo┼╝na tak┼╝e znale┼║─ç r├│┼╝norodne kursy Esperanto dla ludzi na ka┼╝dym poziomie.; ))

3

Dodam jeszcze, ┼╝e Esperanto jest j─Özykiem neutralnym poniewa┼╝ nie jest w ┼╝adnym pa┼ästwie j─Özykiem urz─Ödowym. A nie powiecie mi, ┼╝e na przyk┼éad angielski staje si─Ö j─Özykiem mi─Ödzynarodowym jest sprawiedliwe. Ja nie mam z angielskim problemu, ale znam, ludzi, kt├│rzy maj─ů trudno┼Ťci z nauczeniem si─Ö angielskiego. Czy sprawiedliwe jest to, ze my musimy si─Ö uczy─ç tego j─Özyka a taki Anglik czy Amerykanin zna ten j─Özyk od urodzenia i si─Ö nim biegle pos┼éuguje i wsz─Ödzie si─Ö z kim┼Ť dogada. Kiedy┼Ť rozmawia┼éem z takim anglikiem na lotnisku bo nie mog┼éem znale┼║─ç miejsca mojej odprawy i nie mog┼éem go zrozumie─ç a on do mnie z tekstem "Pfff... Taki m┼éodzieniec a ┼╝eby nie zna┼é angielskiego" (a mia┼éem 14 lat). Normalnie si─Ö we mnie zagotowa┼éo.

4

Co do dogadania si─Ö po angielsku wsz─Ödzie to taka ciekawostka zas┼éyszana na studiach - jak by┼éa olimpiada w Japonii to ustawiono takie automaty, kt├│re rozpoznawa┼éy mow─Ö i odpowiada┼éy w wybranym przez rozm├│wk─Ö j─Özyku, taka elektroniczna informacja turystyczna. Oczywi┼Ťcie po angielsku. Wszyscy byli zachwyceni maszyna i sprawnie si─Ö ni─ů pos┼éugiwali - opr├│cz Brytyjczyk├│w, bo ich maszyna nie mog┼éa zrozumie─ç smile) Hehe smile
A co do angielskiego to ja mam takie wewn─Ötrzne przemy┼Ťlenie, ┼╝e z tego angielskiego, kt├│rego u┼╝ywaj─ů r├│┼╝ne narody do dogadania si─Ö powstanie nied┼éugo takie naturalne esperanto - to czym rozmawia┼éam z Tunezyjczykami w niczym nie przypomina angielskiego tak naprawd─Ö, a my┼Ťmy nie mieli problemu z dogadaniem si─Ö. smile

Ale szczerze m├│wi─ůc, my┼Ťla┼éam, ┼╝e esperanto dawno straci┼éo swoich wielbicieli, dlatego jestem zaskoczona wieloma g┼éosami popieraj─ůcymi ten j─Özyk - ch─Ötnie bym si─Ö czego┼Ť o nim dowiedzia┼éa. smile

5

Kaszka Manna w┼éa┼Ťnie esperanto nie traci wielbicieli a ich zyskuje. R├│┼╝ne towarzystwa Esperanckie tj. Bia┼éostockie czy ┼Üwiatowe maj─ů coraz wi─Öksze zainteresowanie i maj─ů coraz wi─Öcej cz┼éonk├│w. Je┼╝eli chcesz poczyta─ç o esperanto to zapraszam na lernu.net ; ))) Tam jest bardzo du┼╝o informacji i przer├│┼╝ne kursy do nauki tego j─Özyka.

6

Esperanto jest ┼Ťwietne! To naprawde ┼éatwy do nauczenia j─Özyk. Wiem z do┼Ťwiadczenia:D Esperanto to nie tylko j─Özyk ale te┼╝ pewna idea, kt├│ra ma na celu pomoc w porozumieniu si─Ö z lud┼║mi na ca┼éym ┼Ťwiecie:D I nie ma takich sytuacji ┼╝e kto┼Ť zna ┼Ťwietnie j─Özyk bo jest native a inni ucz─ů si─Ö latami a i tak maj─ů marne wyniki... Tu ucz─ů si─Ö wszyscy nikt nie ma for├│w tylko dlatego, ┼╝e si─Ö urodzi┼é w takim kraju a nie innym..

7

Tak! Przede wszystkim jest to j─Özyk sprawiedliwy, chocia┼╝ s─ů juz rodziny, kt├│re wychowuj─ů swoje dzieci w j─Özyku esperanto.

8

Do┼é─ůczam si─Ö do postulatu rozbudowania slowek o j─Özyk esperanto:D

9

Zapraszam na
http://edu.i-lo.tarnow.pl/
W dziale Esperanto wiele pomocy, m.in. słownik komputerowy polsko-esperancki i esperancko-polski z 62 tys. haseł, kurs M.Sygnarskiego, dyskusja na temat Esperanto i wiele innych.
Amike
Geo

10

geo1963 napisał/a:

Zapraszam na
http://edu.i-lo.tarnow.pl/
W dziale Esperanto wiele pomocy, m.in. słownik komputerowy polsko-esperancki i esperancko-polski z 62 tys. haseł, kurs M.Sygnarskiego, dyskusja na temat Esperanto i wiele innych.

Tre interesa retejo, dankon!

Ale w dyskusji powiedziano ju┼╝ tyle rzeczy zabawnych, ┼╝e nie mog─Ö si─Ö powstrzyma─ç.

Jest tylko 16 regu┼é gramatycznych... Trzeba praktycznie wku─ç tylko s┼é├│wka, kt├│re tak┼╝e s─ů dla nas polak├│w proste.

Po pierwsze, 16 regu┼é to to, co Zamenhof wyliczy┼é w swojej ksi─ů┼╝eczce. Do w miar─Ö pe┼énego opisu struktury gramatycznej esperanta potrzeba ich du┼╝o wi─Öcej. Nie wspominaj─ůc ju┼╝ o tym, ┼╝e liczenie "regu┼é gramatycznych" to jaki┼Ť absurd. Ile niby jest ich w polskim? Angielskim? Chi┼äskim? Indonezyjskim?

Po drugie, w nauce ka┼╝dego j─Özyka, czas jaki nale┼╝y po┼Ťwi─Öci─ç na opanowanie regu┼é morfologicznych jest tylko u┼éamkiem czasu potrzebnego na opanowanie s┼é├│wek i kolokacji. To nie s─ů "tylko s┼é├│wka".

Po trzecie i najzabawniejsze, je┼Ťli "s┼é├│wka" s─ů proste dla "nas Polak├│w", to znaczy ┼╝e przynajmniej dla niekt├│rych nie-Polak├│w a┼╝ takie proste nie s─ů. A skoro tak, to idea "sprawiedliwo┼Ťci" pada na pysk. No, chyba ┼╝e dla kolegi "sprawiedliwy" to tyle, co "korzystniejszy dla mnie, ni┼╝ dla innych"...

I nie ma takich sytuacji ┼╝e kto┼Ť zna ┼Ťwietnie j─Özyk bo jest native a inni ucz─ů si─Ö latami a i tak maj─ů marne wyniki... Tu ucz─ů si─Ö wszyscy nikt nie ma for├│w tylko dlatego, ┼╝e si─Ö urodzi┼é w takim kraju a nie innym..

I kolejna pere┼éka m─ůdro┼Ťci...

Po pierwsze, esperanto ma rodzimych u┼╝ytkownik├│w (ale o tym p├│┼║niej)

Po drugie, esperanckie s┼éownictwo to przewa┼╝nie rdzenie roma┼äskie, germa┼äskich (g┼é├│wnie niemieckich) jest du┼╝o mniej, a s┼éowia┼äskich tylko odrobina, no s─ů jeszcze jakie┼Ť twory oryginalne. Przy pierwszym zetkni─Öciu z esperantem nieznaj─ůcy j─Özyk├│w obcych W┼éoch rozumie z niego wi─Öcej ni┼╝ nieznaj─ůcy j─Özyk├│w obcych Polak, o Chi┼äczyku nie wspominaj─ůc. Nie ma for├│w, rzeczywi┼Ťcie...

chocia┼╝ s─ů juz rodziny, kt├│re wychowuj─ů swoje dzieci w j─Özyku esperanto.

Ju┼╝?

Emilio Gaston na pocz─ůtku XX wieku wychowywa┼é swoje c├│rki z esperantem jako pierwszym j─Özykiem. W latach 60-tych prasa esperancka szacowa┼éa liczb─Ö rodzimych u┼╝ytkownik├│w na kilkadziesi─ůt os├│b, obecnie jest ich oko┼éo tysi─ůca, mo┼╝e dw├│ch tysi─Öcy. Plus minus jeden procent wszystkich regularnych u┼╝ytkownik├│w esperanta.

Do poczytania:
http://eo.wikipedia.org/wiki/Denaskaj_E ÔÇŽ parolantoj

Esperanto jest językiem neutralnym ponieważ nie jest w żadnym państwie językiem urzędowym.

Zgodnie z t─ů pora┼╝aj─ůc─ů logik─ů powinienem zaproponowa─ç mingo (www.mingolanguage.org) jako prawdziwie neutralny j─Özyk mi─Ödzynarodowy - nie jest urz─Ödowy w ┼╝adnym pa┼ästwie, a rodzimych u┼╝ytkownik├│w ma tylko kilku - o par─Ö rz─Öd├│w wielko┼Ťci mniej ni┼╝ esperanto. Do tego odpada problem for├│w - realnie forowani byliby tylko u┼╝ytkownicy innych j─Özyk├│w irokeskich, liczeni zaledwie w tysi─ůcach (maksimum).

z ka┼╝dym rokiem Esperantyst├│w jest coraz wi─Öcej.

To ciekawe... w ksi─ů┼╝kach wydawanych w latach 80-tych mo┼╝na poczyta─ç o 1,5-2 mln u┼╝ytkownik├│w na ca┼éym ┼Ťwiecie, ilu ich, zdaniem kolegi, jest teraz? I sk─ůd kolega to bierze? Bo wg moich informacji, liczba aktywnych esperantyst├│w od kilkudziesi─Öciu lat podlega nieznacznym wahaniom (b─ůd┼║my mili i powiedzmy: nieznacznie ro┼Ťnie)

No dobra, wystarczy tego pastwienia si─Ö. Po prostu neofickie g┼éupoty podobne do wypisywanych tutaj (przynajmniej nie widzieli┼Ťmy koronnych argument├│w pt. "esperanto to naj┼éatwiejszy j─Özyk ┼Ťwiata" i "nie b─Ödzie wojen je┼Ťli wszyscy b─Öd─ů si─Ö pos┼éugiwa─ç  neutralnym j─Özykiem mi─Ödzynarodowym") s─ů tym, co mnie do esperanta zniech─Öca. No, jeszcze to kaznodziejskie zad─Öcie, pot─Öpianie "krokodylowania" (krokodili) i kompletny brak realizmu cz─Ö┼Ťci entuzjast├│w, a w┼éa┼Ťciwie wyznawc├│w. Na szcz─Ö┼Ťcie nie wszyscy esperanty┼Ťci maj─ů zielone klapki na oczach smile

Esperanto to w sumie bardzo fajny pomys┼é, ciekawa przygoda j─Özykowa (zw┼éaszcza s┼éowotw├│rstwo), a i spo┼éeczno┼Ť─ç ma wiele do zaoferowania (np. Pasporta Servo). Niepotrzebnie jest reklamowane (pewnie w du┼╝ej mierze bezwiednie) jako co┼Ť innego, ni┼╝ jest. To ca┼ée pretensjonalne (i nie odpowiadaj─ůce faktom) gadanie o "neutralno┼Ťci", "prostocie" i "j─Özyku mi─Ödzynarodowym"... Nie lepiej powiedzie─ç: "to taki europejski j─Özyk, nieco ┼éatwiejszy w nauce od innych swoich kuzyn├│w, dzi─Öki kt├│remu nieszkodliwi, sympatyczni wariaci ze wszystkich stron ┼Ťwiata mog─ů komunikowa─ç si─Ö ze sob─ů i mi┼éo sp─Ödza─ç czas"?

11

"Jest tylko 16 regu┼é gramatycznych... Trzeba praktycznie wku─ç tylko s┼é├│wka, kt├│re tak┼╝e s─ů dla nas polak├│w proste."

"Po pierwsze, 16 regu┼é to to, co Zamenhof wyliczy┼é w swojej ksi─ů┼╝eczce. Do w miar─Ö pe┼énego opisu struktury gramatycznej esperanta potrzeba ich du┼╝o wi─Öcej. Nie wspominaj─ůc ju┼╝ o tym, ┼╝e liczenie "regu┼é gramatycznych" to jaki┼Ť absurd. Ile niby jest ich w polskim? Angielskim? Chi┼äskim? Indonezyjskim?" (<-------Cytuj─Ö w ten spos├│b poniewa┼╝ mam problemy z komputerem)

M├│wi─ůc o tych 16 regu┼éach mam po prostu na my┼Ťli te najbardziej istotne w nauce tego jezyka. Co oczywi┼Ťcie nie znaczy, ze my┼Ťl─Ö o innych regu┼éach gramatycznych jako nie wa┼╝nych. Ale co do wyliczania tych regu┼é to fakt, ze jest to idiotyczne.

Dalej mamy s┼éownictwo. Tutaj fakt, ze wyrazi┼éem si─Ö nie jasno. Mam tutaj na my┼Ťli to, ze dla nas Polak├│w o wiele ┼éatwiej jest zapami─Öta─ç s┼éownictwo j─Özyka Esperanto  ni┼╝ np. Indus─ů czy Wietnamczykom. Oczywi┼Ťcie trzeba te┼╝ wspomnie─ç o tym, ┼╝e s┼éownictwo naj┼éatwiejsze b─Ödzie dla ludzi w┼éadaj─ůcych jezykami roma┼äskimi bo przecie┼╝ Esperanto by┼éo bazowane na tych j─Özykach w najwi─Ökszej mierze.  I fakt, ┼╝e tutaj sprawiedlowo┼Ťci jako takiej nie ma.

Wiecej nie piszę bo to juz jest roszeczkę łapanie za słówka, które raczej nie wymaga komentarza bo to nic ważnego ; ).

12

Sitar napisał/a:

Wiecej nie piszę bo to juz jest roszeczkę łapanie za słówka, które raczej nie wymaga komentarza bo to nic ważnego ; ).

Fakt, np. to od kiedy esperanto ma rodzimych użytkowników, nie jest szczególnie istotne. Zgodzę się też, że "jest neutralny bo nie jest urzędowy w żadnym państwie" to po prostu niezręczne sformułowanie, nad którym nie warto się znęcać.

Ale opr├│cz tego "czepiania si─Ö" by┼éy w moim tek┼Ťcie jeszcze tre┼Ťci do┼Ť─ç istotne:

1)  je┼Ťli jednym z argument├│w u┼╝ywanym przy promowaniu esperanta, jest rzekomy szybki wzrost liczby jego u┼╝ytkownik├│w, to wypada┼éoby to wykaza─ç. Oczywi┼Ťcie lepiej by┼éoby w og├│le zaprzesta─ç m├│wienia o esperancie jako przysz┼éym "j─Özyku mi─Ödzynarodowym", zamiast tego promuj─ůc je jako spos├│b porozumiewania si─Ö do┼Ť─ç w─ůskiej grupy ludzi z ca┼éego ┼Ťwiata, kt├│rych ┼é─ůcz─ů podobne zainteresowania. Po co wyolbrzymia─ç i naci─ůga─ç, skoro to co faktycznie jest, mo┼╝e by─ç dla wielu ludzi wystarczaj─ůco atrakcyjne.

2) ruch esperancki ma te┼╝ swoje "ciemne strony" i warto o nich wspomnie─ç, ┼╝eby dawa─ç uczciwy obraz, ┼╝eby osoba potencjalnie zainteresowana wiedzia┼éa zawczasu, ┼╝e mo┼╝e trafi─ç na ludzi o mentalno┼Ťci 'wyznawc├│w', i ┼╝e ci ostatni, cho─ç bardzo widoczni, nie stanowi─ů wi─Ökszo┼Ťci. Je┼Ťli jeszcze nie czyta┼ée┼Ť, przeczytaj post na moim blogu, a zw┼éaszcza komentarz esperantystki z Cardiff, kt├│ra nie zaprzecza, ┼╝e wymienione przeze mnie negatywne zjawiska rzeczywi┼Ťcie istniej─ů.

13

1)
-Co do tego szybkiego wzrostu esperantyst├│w to fakt, ┼╝e mo┼╝e jest to nadci─ůgni─Öt─Ö. Nie jest to szybki wzrost, ale coraz wiecej os├│b deklaruje znajomo┼Ť─ç Esperanta. Poza tym wiem, ┼╝e np. w Bia┼éymstoku, Warszawie czy ┼üodzi co roku na kursy przychodzi oko┼éo 40 os├│b. My┼Ťl─Ö, ┼╝e to nie jest ┼║le.

-Co do m├│wienia o esperancie jako przysz┼éym j─Özyku mi─Ödzynarodowym to fakt, ze jest to przesada... i niczego takiego nie powiedzia┼éem, ale my┼Ťle, ┼╝e mo┼╝e kiedy┼Ť, kto┼Ť zapromuje tak j─Özyk esperanto w skutek czego b─Ödziemy si─Ö nim porozumiewa─ç na ca┼éym ┼Ťwiecie z wi─Ökszo┼Ťci─ů populacji Ziemi. Szanse marne, ale nadzieje mo┼╝na mie─ç ; ))

2) Osobi┼Ťcie nie czyta┼éem nigdy o 'ciemnych stronach' ruchu esperanckiego (zaraz przeczytam tw├│j post), ale teraz si─Ögaj─ůc pami─Öci─ů w przesz┼éo┼Ť─ç przypominam sobie kiedy jaki┼Ť esperantysta na jakim┼Ť forum nie zachowywa┼é si─Ö stosownie i mo┼╝na to zdecydowanie podci─ůgn─ů─ç pod 'ciemn─ů stron─Ö' esperantystyki. W ko┼äcu wsz─Ödzie znajdzie si─Ö jakie┼Ť jak ja to m├│wie 'spaczenie'... w XXI wieku nawet w┼Ťr├│d ksi─Ö┼╝y. ; )

14

Esperanto m├│g┼éby zago┼Ťci─ç, jak zacz─Ö┼éam si─Ö go uczy─ç, to stwierdzi┼éam, ┼╝e to bardzo prosty j─Özyk, jego nauka idzie szybko i p┼éynnie. Przynajmniej jak dla mnie, ale wiem, ze niekt├│rzy te┼╝ tak twierdzili.

15

Podnoszone przez peterlina problemy nie s─ů niczym nowym. Wystarczy zapozna─ç si─Ö z Manifestem Raumy, kt├│ry powsta┼é juz w latach 80-tych. Oczywi┼Ťcie, ┼╝e szanse na upowszechnienie si─Ö j─Özyka Esperanto s─ů nik┼ée - przecie┼╝ za nim nie stoj─ů interesy wielkich, zatem czemu┼╝ mieliby je wspiera─ç na swoj─ů niekorzy┼Ť─ç. Jak ludzie nie mog─ů si─Ö porozumiewa─ç swobodnie, tak dalej nie b─Öd─ů mogli, poniewa┼╝ angielski jest zbyt trudny, aby ka┼╝dy mieszkaniec globu go p┼éynnie opanowa┼é - mowa wci─ů┼╝ pozostanie kaleka, a ludzie b─Öd─ů si─Ö dzieli─ç na klasy - tych lepszych, kt├│rzy maj─ů dost─Öp do edukacji (np. bogaci rodzice) i tych biednych, kt├│rzy tego dost─Öpu nie maj─ů. W ciagu najbli┼╝szych dziesi─Öcioleci angielski zostanie wyparty z areny mi─Ödzynarodowej - najprawdopodobniej zast─ůpi go chi┼äski, kt├│ry ju┼╝ dzisiaj panoszy si─Ö w Azji. Dlatego s─ůdz─Ö, ┼╝e Esperanty┼Ťci powinni zajmowa─ç si─Ö swoim ruchem, a nie walczy─ç z angielskim, chi┼äskim, arabskim, (tutaj tw├│j typ). Tworz─ů oni unikaln─ů kultur─Ö o zasi─Ögu og├│lno┼Ťwiatowym. Miejmy nadziej─Ö, ┼╝e kultura ta b─Ödzie ros┼éa, ale to kwestia dalekiej przysz┼éo┼Ťci.

Esperanto ma r├│wnie┼╝ wady, nie jest to j─Özyk idealny, bo takiego nie ma (angielski ma tych wad dziesiatki razy wi─Öcej, a mimo to jest setki razy bardziej popularny). Podstawowe trudno┼Ťci w Esperanto nie dotycz─ů s┼éownictwa - tego nale┼╝y si─Ö nauczy─ç w ka┼╝dym j─Özyku. Trudna jest przechodnio┼Ť─ç czasownik├│w, kt├│r─ů dla ka┼╝dego czasownika nale┼╝y opanowywa─ç. Niekt├│re czasowniki s─ů przechodnie, inne nie. Np. mog─Ö powiedziec po esperancku:

La akvo bolas - woda si─Ö gotuje

Ale nie mog─Ö powiedzie─ç:

Mi bolas la akvon - czasownik boli jest nieprzechodni. Musz─Ö koniecznie powiedzie─ç:
Mi boligas la akvon.

Inne z kolei czasowniki s─ů przechodnie. Np.

Mi movas la manon - ruszam r─Ök─Ö, ale nie mog─Ö powiedzie─ç:
Mi movas, bo to nie ma sensu. Musz─Ö powiedzie─ç
Mi movigxas.

Nie jest to wcale proste i b┼é─Ödy robi─ů nawet zaawansowani esperanty┼Ťci. Takich problem├│w jest wi─Öcej. Zainteresowanych zapraszam do artyku┼éu:

http://edu.i-lo.tarnow.pl/esp/util/espglobal/index.php

Pozdrawiam
Geo

16

No tak, przechodno┼Ť─ç jest trudna, ale w esperanto nie ma a┼╝ tak du┼╝o trudnych rzeczy. Racja w tym, ┼╝e w angielskim jest mn├│stwo wad i jest wi─Öcej ni┼╝ w esperanto. W eperanto jest du┼╝o ┼éatwych rzeczy, wi─Öc na pocz─ůtek lepiej od nich zacz─ů─ç smile Widzimy post─Öpy i ju┼╝ nam lepiej i ro┼Ťnie nam ch─Ö─ç nauki- a p├│┼║niej czujemu si─Ö bardziej zaawansowani i jeste┼Ťmy przygotowani na trudniejsze rzeczy wink

17 (edytowany przez geo1963 2011-06-21 21:23:37)

Je┼Ťli chcesz rozmawia─ç w j─Özyku esperanto, zagl─ůdnij na stron─Ö

pl.lernu.net

Istniej─ů tam r├│wnie┼╝ dzia┼éy j─Özykowe, np. polski i angielski. Nie musisz od razu zna─ç esperanto, aby korzysta─ç z zasob├│w tego portalu.

Nauka esperanto znakomicie u┼éatwia p├│┼║niejsz─ů nauk─Ö j─Özyk├│w obcych. W Anglii testowany jest program "Trampolina do j─Özyk├│w" (Springboard to languages), kt├│ry ma za zadanie przyspieszy─ç nauk─Ö j─Özyk├│w obcych. Potwierdzam ten fakt - sam zacz─ů┼éem nauk─Ö j─Özyk├│w od esperanto. Dzi─Öki swojej regularno┼Ťci i logice esperanto porz─ůdkuje umys┼é, przygotowuje go do nauki j─Özyka obcego. Poznajemy r├│┼╝ne terminy gramatyczne i zaczynamy rozumie─ç funkcjonowanie j─Özyka obcego. To naprawd─Ö niesamowite uczucie. Po kilku miesi─ůcach nauki zaczynamy nawet ┼Ťni─ç w esperanto, staje si─Ö ono naszym drugim ja, czym┼Ť zupe┼énie naturalnym. W ka┼╝dej chwili mog─Ö przej┼Ť─ç na ten j─Özyk i wyra┼╝a─ç si─Ö zupe┼énie swobodnie, jak w swoim j─Özyku ojczystym. W ┼╝adnym innym j─Özyku obcym tego nie do┼Ťwiadczymy. Esperanto jest bardzo przyjazne dla swoich uzytkownik├│w. Regularna gramatyka daje nam pewno┼Ť─ç, ┼╝e m├│wimy poprawnie. Brak idiom├│w, wszystko posiada swoje normalne znaczenie, wyra┼╝amy to co m├│wimy. W j─Özyku angielskim jest zupe┼énie inaczej. Na pocz─ůtku angielski mami nas prostot─ů gramatyki. Jednak┼╝e w miar─Ö nauki trudno┼Ť─ç ro┼Ťnie. J─Özyk ten posiada tysi─ůce nieregularno┼Ťci i zwrot├│w, kt├│re koniecznie trzeba si─Ö nauczy─ç, aby m├│wi─ç nim poprawnie - to d┼éugie lata nauki. O pisowni angielskiej ju┼╝ nie wspomn─Ö - nawet rodowici anglicy maj─ů z ni─ů k┼éopoty.

Oczywi┼Ťcie mo┼╝na ignorowa─ç esperanto i katowa─ç si─Ö nauk─ů angielskiego. Tak robi─ů przecie┼╝ wszyscy na ┼Ťwiecie. Po co komu j─Özyk, kt├│ry mo┼╝na opanowa─ç dobrze w rok nauki. Lepszy jest przecie┼╝ taki, kt├│rego nie opanujemy nawet za 10 lat. Ale za angielskim id─ů pieni─ůdze oraz naciski du┼╝ych korporacji. Esperanta nikt nie wspiera. Z tym, ┼╝e esperanta mo┼╝e nauczy─ç si─Ö dobrze ka┼╝dy, nawet samodzielnie - angielski dobrze opanuj─ů tylko jednostki zdolne i posiadaj─ůce bogatych rodzic├│w, kt├│rych sta─ç na pos┼éanie dziecka na dodatkowe zaj─Öcia. Tworzy si─Ö zatem elita, podzia┼éy. Angielski zamiast ┼é─ůczy─ç ludzko┼Ť─ç, doprowadzi do podzia┼é├│w, na tych lepszych i gorszych. Mo┼╝e te┼╝ o to w┼éa┼Ťnie chodzi. Po co dawa─ç ludziom narz─Ödzie, kt├│re by j─ů mog┼éo zjednoczy─ç. Lepiej o┼Ťmiesza─ç to narz─Ödzie i promowa─ç jarzmo, jako jedyne zbawienie dla wszystkich.

18

To j─Özyk wymarzony. Wprowad┼║my go. smile

19

Także jestem wielce za tym pomysłem, a póki co można uczyć się słówek z działu "słówka dnia" na lernu.net.

20

Nied┼éugo mini─ů 4 lata, kiedy to 10 maja 2010 roku 'Sitar' zaproponowa┼é, aby w serwisie pojawi┼é si─Ö j─Özyk esperanto. By┼éa tu dyskusja, czy jest ┼éatwy, czy nie, czy prosty, czy te┼╝ nie, a je┼Ťli tak, to dla kogo. By┼éy za i przeciw, ale nikt jak na razie nie zrobi┼é dzia┼éu z tym j─Özykiem. My┼Ťl─Ö, ┼╝e warto.

Ja chciałbym dorzucić kilka swoich spostrzeżeń.
1) wyczyta┼éem w internecie, ┼╝e dla azjat├│w esperanto jest naj┼éatwiejszym z j─Özyk├│w europejskich. W Chinach studenci filologii jakiegokolwiek j─Özyka europejskiego ucz─ů si─Ö przez rok esperanta, gdy┼╝ jest on uznawany za j─Özyk dydaktyczny, wprowadzaj─ůcy do nauki j─Özyk├│w europejskich.
2) Najwi─Öksze zainteresowanie tym j─Özykiem obecnie notuje si─Ö w Brazylii, Chinach i na W─Ögrzech. W tym ostatnim mo┼╝na wybra─ç esperanto jako j─Özyk obcy na maturze.
3) Dzi─Öki kontaktom poprzez internet wzrasta zainteresowanie tym j─Özykiem w ostatnich latach. Wystarczy sprawdzi─ç cho─çby na Skype ilu u┼╝ytkownik├│w deklaruje ten j─Özyk jako jeden z mo┼╝liwych do kontaktowania si─Ö z innymi.
4) W Polsce ten j─Özyk powsta┼é. Ponad 125 lat temu opublikowano w Warszawie pierwszy jego podr─Öcznik. Na ca┼éym ┼Ťwiecie (w ponad 120 krajach) s─ů oficjalne zwi─ůzki esperantyst├│w, stowarzyszenia, agendy czy kluby. A obecnie tak na dobr─ů spraw─Ö, to ma┼éo kto w Polsce wie, ┼╝e taki j─Özyk istnieje. (troch─Ö wstyd).
5) Jest to j─Özyk neutralny, poniewa┼╝ nie pos┼éuguje si─Ö nim ┼╝aden nar├│d. Sprawiedliwy, bo praktycznie dla ka┼╝dego jest to j─Özyk obcy (poza na prawd─Ö nielicznymi wyj─ůtkami). A co do tych 16 reg├│┼é, to rzeczywi┼Ťcie stosuj─ůc si─Ö ┼Ťci┼Ťle do nich mo┼╝na opanowa─ç ca┼é─ů gramatyk─Ö. Z tym, ┼╝e dla takich jak ja, jest koniecznym wyja┼Ťnianie tych regu┼é. I dlatego zosta┼éy opracowane na podstawie tych 16 regu┼é grube ksi─ů┼╝ki z gramatyk─Ö esperanta.
6) I chyba najwa┼╝niejsze. Mo┼╝e by utworzy─ç dzia┼é ESPERATO w tym serwisie. A tak na powa┼╝nie, to uwa┼╝am, ┼╝e mo┼╝na by by┼éo wp┼éyn─ů─ç na ministerstwo o┼Ťwiaty, ┼╝eby dopisali esperanto do listy j─Özyk├│w, kt├│re mo┼╝na wybra─ç na maturze. Wtedy dopiero tak na prawd─Ö mo┼╝na by┼éoby powiedzie─ç jakie jest zainteresowanie tym j─Özykiem w Polsce. Dzi┼Ť, wiadomo, wybiera si─Ö jaki┼Ť j─Özyk, bo co┼Ť trzeba wybra─ç na maturze. Dlatego mamy tak popularne te j─Özyki: w┼éoski, francuski, hiszpa┼äski, niemiecki, rosyjski i angielski. Tyklo te mo┼╝na wybra─ç. S─ůdz─Ö, ┼╝e esperanto mog┼éoby spokojnie konkurowa─ç z tymi j─Özykami na maturze.

Od kogo zależy uruchomienie tego działu w serwisie "slowka.pl ?

Pozdrawiam - Karol

21

Jestem jak najbardziej za wprowadzeniem j─Özyka esperanto do szk├│┼é. Jednak nie mam z┼éudze┼ä. MEN tego nie zrobi. Im raczej zale┼╝y na ograniczaniu liczby godzin r├│┼╝nych przedmiot├│w, a nie na wprowadzaniu nowych. Z drugiej strony brakuje w Polsce bazy dydaktycznej dla esperanto - najpierw nale┼╝a┼éoby wyszkoli─ç odpowiedni─ů liczb─Ö nauczycieli. J─Özykowcy byliby idealnym materia┼éem - je┼Ťli kto┼Ť zna j─Özyk obcy, to esperanto nauczy si─Ö w mig.
Bardzo du┼╝─ů zalet─ů esperanto jest jego warto┼Ť─ç propedeutyczna. J─Özyk ten z uwagi na prostot─Ö (nie myli─ç z prymitywizmem) i regularno┼Ť─ç idealnie nadaje si─Ö do nauki jako pierwszy j─Özyk obcy. Esperanto porz─ůdkuje umys┼é i zwi─Öksza ch─Öci do nauki innych j─Özyk├│w - skoro uda┼éo mi si─Ö nauczy─ç esperanto, to z innymi j─Özykami te┼╝ sobie poradz─Ö. Zawsze najtrudniejszy jest pierwszy j─Özyk obcy. Je┼Ťli b─Ödzie to angielski, to sprawa pozamiatana - ucze┼ä uczy si─Ö 12 lat i tylko 3% osi─ůga jaki taki poziom. Po prostu angielski jest g─ůszczem, d┼╝ungl─ů j─Özykow─ů, a esperanto to prosta, przyjemna ┼Ťcie┼╝ka. Tylko ci, kt├│rzy si─Ö uczyli esperanto, zrozumiej─ů te por├│wnanie. Po roku nauki esperanto znamy dobrze j─Özyk obcy - a co mamy po roku nauki angielskiego, niemieckiego, hiszpa┼äskiego, francuskiego...?

Je┼Ťli chcecie dobrze zarabia─ç, uczcie si─Ö chi┼äskiego - to j─Özyk ┼Ťwiatowy przysz┼éo┼Ťci. Je┼Ťli chcecie mie─ç przyjaci├│┼é na ca┼éym ┼Ťwiecie, uczcie si─Ö esperanto (najlepiej poznajcie poprzez esperanto Chi┼äczyka/Chink─Ö i trenujcie j─Özyk pa┼ästwa ┼Ťrodka w gronie przyjaci├│┼é).

22

Ja tak┼╝e przy┼é─ůczam si─Ö do tego postulatu! smile

23

Ja si─Ö nie przy┼é─ůczam..Jaki jest sens nauki tego j─Özyka ? Przecie┼╝ to jest j─Özyk ma┼éo popularny i chyba si─Ö go ma┼éo kiedy u┼╝ywa. Przede wszystkim mo┼╝na zawsze liczy─ç na to, ┼╝e on kiedy┼Ť b─Ödzie j─Özykiem biznesu ale nie wiem czy akurat b─Ödzie to dobry j─Özyk taki na ten czas.