logo słówka

#51 2010-11-12 17:16:29

CzaAarNaAa_24.10
Pisarz

Re: Jakiego języka warto się uczyć?

Myślałam o tym, żeby kiedys zacząć nauke szwedzkiego, ale chciałambym nauczyć się paru języków, żeby zacząć naukę nowych. Moim zdaniem bardzo fajny język big_smile

#52 2010-11-13 14:47:30

hauteville
Pisarz

Sitar napisał:

Michał zapraszam do artykułu na temat mylenia się języków: http://swiatjezykow.blogspot.com/2010/1 … ezyki.html    .

Sitar, naprawdę nie trzeba było wink Ale to rozumiem w podziękowaniu za wzmianki o Tobie smile

michal120397 napisał:

Sitar, dzięki za link:-) Naprawdę bardzo ciekawy artykuł.

Wielkie dzięki, Michał. Fajnie wiedzieć, że jest ktoś kto w tym wieku uczy się tylu języków. Pozdrawiam i życzę powodzenia z niderlandzkim - to też jest mój ulubiony język (przynajmniej jeśli chodzi o brzmienie), aczkolwiek trochę lepiej (choć wciąż słabo) się czuję w afrikaans (bardzo podobny do niderlandzkiego).

Z tymi krajami azjatyckimi i chińskim bym nie przesadzał. W krajach muzułmańskich, byłego ZSRR, Indiach będzie to raczej niemożliwe. Nie wiem jak to wygląda gdzie indziej, ale czytałem kiedyś, że w samych Chinach mogą z tym być problemy, jako że istniej mnóstwo dialektów, które, choć zapisywane identycznie, znacznie różnią się od siebie w wymowie i nierzadko są uważane za osobne języki.

Szwedzki to język ładny - chyba najbardziej przystępny ze skandynawskich jeśli chodzi o relację pismo-dźwięk.

#53 2010-11-14 14:35:19

konto usuniete
Nowy użytkownik

Tak Karol, masz rację. Oczywiście, w krajach byłego ZSRR, państwach muzułmańskich i Indiach po chińsku się raczej nie dogada.
Rzeczywiście, 1,3 mld ludzi mieszkających w jednym kraju, nie może mówić tak samo.
Nie ma z co.
Przeglądałem kilka Twoich artykułów, są niezwykle ciekawe i interesujące.
Dzięki, również życzę powodzenia w nauce języków obcych i pozdrawiam:-)

#54 2010-12-24 00:33:08

krystian_852
Aktywny użytkownik

ja myślę, że chiński jest tak popularny, bo jest językiem najbardziej popularnym w Azji, a Azja jest największym kontynentem wink

#55 2011-01-15 17:28:22

mmilenka00
Nowy użytkownik

Ja mam podobny problem z wyborem 3 języka, który byłby bonusem w moim przyszłym CV.
Angielski uważam po prostu za potrzebny, m.in. ze względu na karierę naukową - mało wychodzi w Polsce poważnej literatury branżowej, potrzebnej np. przy pisaniu doktoratu. Do niemieckiego doszłam drogą
eliminacji - uczyłam się rosyjskiego i francuskiego - i okazałam się kompletnym beztalenciem jeśli chodzi o akcenty. A niemiecki jak na razie idzie ok wink
I teraz mam dylemat: za jaki 3 język się wziąć? Opanowałam już łacinę na niezłym poziomie - uwielbiam w niej wszystko i gramatykę i słówka, choć zdaję sobie sprawę, że raczej nieprzydatna jest w życiu codziennym wink
Widzę, że wiele osób uczy się po kilka języków na raz więc może macie jakieś pomysły dla mnie? Myślałam nad włoskim i hiszpańskim ale nie wiem jak to jest z akcentami - czy są trudne do załapania? A może lepiej wziąć coś oryginalnego: np. czeski, szwedzki, norweski (Skandynawia mnie fascynuje)?
Nie jestem zbyt utalentowana w kwestii nauki języków i nie jest  to mój priorytet ale staram się oglądać filmy bez napisów i czytać książki w oryginale, żeby "mieć kontakt" z językiem nawet jeśli nie mam czasu na naukę na kursach.

#56 2011-01-16 15:03:58

hauteville
Pisarz

Nie wiem czy "akcenty" to dla Ciebie również intonacja i melodia danego języka, ale jeśli tak (a sądzę, że tak, bo francuski sam akcent jest stały) to odrzuciłbym języki skandynawskie i czeski, bo w nich jest to kwestia bardzo ważna. Iloczas samogłosek i melodia danego słowa nierzadko decyduje o znaczeniu i miałem z tymi językami znacznie gorsze doświadczenia niż z rosyjskim czy francuskim. Z drugiej strony, jeśli fascynujesz się Skandynawią, to nic nie stoi na przeszkodzie, by się przemóc.
Na włoskim i hiszpańskim natomiast, szczerze mówiąc, zbytnio się nie znam. Jednak jeśli w pewnym stopniu masz opanowaną łacinę to powinno to zaprocentować w nauce tych języków.

#57 2011-01-16 15:14:03

mmilenka00
Nowy użytkownik

Dzięki za radę hauteville. Łacina to moja mocna strona - dotychczasowi nauczyciele namawiali mnie nawet na studia w tym kierunku ale ze względów praktycznych nie brałam tego pod uwagę. Może rzeczywiście włoski lub hiszpański warte są zachodu.

Pójdę na lekcje próbne to może sama sprawdzę, który będzie dla mnie lepszy jeśli chodzi o wymowę.

#58 2011-02-06 21:36:07

Chimek
Aktywny użytkownik

Witam!
Nawiązując do wypowiedzi mmilenka00, chciałem się zapytać, czy równoczesna nauka łaciny i j.włoskiego jest dobrym połączeniem, ponieważ zamierzam kontynuować naukę włoskiego po kilkomiesięcznej przerwie, a uczyłem się go przez ostatnie 3 lata, zaś z łaciną mam kontakt zaledwie od 5 miesięcy. Już po pierwszych lekcjach zauważyłem duże podobieństwo, dlatego zacząłem się zastanawiać, czy nie lepiej by było opanować łacinę na dość dobrym poziomie, a dopiero potem wziąć się za włoski. Co o tym myślicie?
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam! smile

#59 2011-02-06 22:21:08

hauteville
Pisarz

Na początek powiem, że nie jestem specjalistą w dziedzinie języków romańskich (miałem łacinę na studiach i francuski zaledwie liznąłem ucząc się samemu), więc moje rady na ten temat przyjmuj z przymrużeniem oka.

Pomysł nauczenia się najpierw łaciny z jednej strony wydaje mi się dobry, bo na pewno by spowodowało to, że nauka włoskiego szłaby znacznie lżej. Przy okazji miałbyś też doskonałą odskocznię do pozostałych języków romańskich łącznie z możliwością ich analizy pod względem historycznego rozwoju - a to często ułatwia naukę, jeśli ktoś się zamierza brać za całą rodzinę.
Z drugiej natomiast strony wydaje mi się to mało praktyczne, jeśli twoim marzeniem nie jest czytanie mów Cycerona w oryginale. Trudno też określić co rozumie się przez opanowanie języka, bądź co bądź, prawie wymarłego na dobrym poziomie. Czy zamierzasz nauczyć się czytać ze zrozumieniem (kwestia kilku miesięcy), czy też jesteś do tego stopnia tym językiem zafascynowany, że zamierzasz się nim płynnie posługiwać? (gdyby ktoś uznał to za niedorzeczność dodam, że znam ludzi, którzy aktywnie posługują się łaciną). Bo jeśli chodzi o samo rozumienie tekstu i niuansów leksykalno-gramatycznych to nic nie stoi na przeszkodzie, by uczyć się dwóch języków jednocześnie. Ja sens nauki języków historycznych widzę przede wszystkim w ich roli "wspomagacza" do opanowywania zawiłości języków nowożytnych. Ale, jak już wspomniałem, jeśli jesteś miłośnikiem kultury antycznej to łacina będzie dla Ciebie czymś więcej.

Wniosek: decyzję polecam podjąć samemu, bo sam najlepiej wiesz co Cię najbardziej interesuje. Moimi przemyśleniami możesz się kierować, ale absolutnie nie musisz.

#60 2011-02-06 22:21:15

PiotrPeterPedro
Pisarz

Chimek napisał:

Witam!
Nawiązując do wypowiedzi mmilenka00, chciałem się zapytać, czy równoczesna nauka łaciny i j.włoskiego jest dobrym połączeniem, ponieważ zamierzam kontynuować naukę włoskiego po kilkomiesięcznej przerwie, a uczyłem się go przez ostatnie 3 lata, zaś z łaciną mam kontakt zaledwie od 5 miesięcy. Już po pierwszych lekcjach zauważyłem duże podobieństwo, dlatego zacząłem się zastanawiać, czy nie lepiej by było opanować łacinę na dość dobrym poziomie, a dopiero potem wziąć się za włoski. Co o tym myślicie?
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam! smile

Myślę, że zdecydowanie powinieneś teraz kontynuować naukę włoskiego. Piszesz, że uczyłeś się go przez trzy lata i masz tylko kilkumiesięczną przerwę. Jeśli teraz sobie odpuścisz włoski, to go po prostu zapomnisz. Poza tym, o ile łacina z pewnością Ci się jeszcze przyda, to jednak włoski jest językiem współczesnym i szkoda go zapomnieć.
Języki będą Ci się mieszały, nie oszukujmy się, że nie. Mimo to w obecnej sytuacji radzę kontynuować regularną naukę włoskiego smile.

#61 2011-02-06 22:52:58

Chimek
Aktywny użytkownik

Dziękuję za rady smile Nie spodziewałem się tak szybkich odpowiedzi smile

Jednak chciałem zaznaczyć, że łacinę mam jako obowiązkowy przedmiot w liceum, natomiast język włoski miałem przez 3 lata gimnazjum. Co do łaciny, to jej nauka nie sprawia mi kłopotu. Zastanawiałem się po prostu, czy nauka włoskiego przez ten czas jest dobrym pomysłem, chociaż siłą rzeczy przez każdy kolejny miesiąc zwłoki zapominam coraz więcej, to fakt...
W sumie macie rację - łacina jak na razie nie okazuje się moim życiowym zamiłowaniem, lecz jest dla mnie czymś ciekawym, a jej nauka nie sprawia mi większych problemów. A włoski również bardzo lubię, dlatego jeżeli zbiorę w sobie dość motywacji, to nauka obu na raz nie będzie mi przeszkadzać smile
Dzięki! smile

Korzystając z okazji chciałem się zapytać, jak wygląda podobieństwo włoskiego z hiszpańskim, ponieważ słyszałem, że opanowanie jednego z tych języków, gdy z zna się już dobrze drugi, nie sprawia dużych problemów. Czy znacie może podobne przypadki, bo ja znam jedynie osoby, które łączą np. włoski z francuskim, hiszpański z angielskim itp.

#62 2011-02-06 22:53:55

PiotrPeterPedro
Pisarz

mmilenka00 napisał:

Opanowałam już łacinę na niezłym poziomie - uwielbiam w niej wszystko i gramatykę i słówka, choć zdaję sobie sprawę, że raczej nieprzydatna jest w życiu codziennym wink
Widzę, że wiele osób uczy się po kilka języków na raz więc może macie jakieś pomysły dla mnie? Myślałam nad włoskim i hiszpańskim ale nie wiem jak to jest z akcentami - czy są trudne do załapania?

Na wstępnie powiem, że nie znam włoskiego, ale coś Ci powiem smile. Ja się kiedyś uczyłem jednocześnie ze sobą hiszpańskiego z Hiszpanii i Argentyny (obecnie oba dialekty już porzuciłem i skupiam się na innych). Język z argentyny to mieszanka hiszpańskiego z włoskim, włoski szczególnie silnie przejawia się właśnie w akcencie, w intonacji. Było mi wtedy ZNACZNIE łatwiej naśladować akcent argentyński niż hiszpański.
Spotkałem się też z człowiekiem, który jest raczej początkujący w nauce hiszpańskiego, choć mieszkał rok w kraju hiszpańskojęzycznym, jak go słyszę to brzmi mi jak włoch lub argentyńczyk, a On się włoskiego nigdy nie uczył!
Miałem kiedyś konieczność dogadania się z jakimiś starymi Włochami. Oni mówili wyłącznie po włosku i w żadnym innym jezyku świata, a ja próbowałem do nich po hiszpańsku... I sam nawet nie wiem czy dla jaj, czy jakoś samoczynnie przez podłapanie melodii, czy też może przez to, że się kiedyś argentyńskiego uczyłem, ale ja mówiłem do nich po hiszpańsku z raczej włoskim akcentem... Dziwne, ale myślę, że tak mi się mówiło...
Nie wiem na ile ciężka jest szczegółowa wymowa włoskich wyrazów, z pewnością opanowie jej zajmuje długie lata, ale sama melodia myślę, że łatwo w ucho wpada.
Hiszpański uważam za ogólnie praktyczniejszy od włoskiego, ale możliwe, że włoski będzie łatwiejszy. Przynajmniej z taką opinią się zwykle spotykam, ale to i tak od początkujących, więc to niewiele znaczy. Hiszpański to natomiast język, który zdaje się być prosty początkującym, trudny średniozaawansowanym i makabryczny zaawansowanym. Melodia jest ogólnie ciężka do załapania, ale jak się załapie, to jest muzyka smile.

#63 2011-02-06 23:07:32

Chimek
Aktywny użytkownik

Wielkie dzięki smile
Też słyszałem, że generalnie j. hiszpański dzieli się, jeżeli dobrze pamiętam, na kilka odłamów, a każdy charakteryzuje się różnym akcentem itp. Niestety nie znam się dobrze na tym, więc nie zabłyszczę wiedzą na ten temat smile
W sumie to całkiem ciekawe zjawisko. Niekiedy wychodzi na to, że nawet jednym językiem potrafi porozumieć się w wielu sytuacjach smile Tak jak z resztą pisałeś smile
Spotkałem się też z takim poglądem, że jedynym językiem, który łączy wszystkich ludzi jest milczenie... Całkiem mądre i daje do rozmyślań, bo jakby nie patrzeć milczenie to też muzyka, dzięki któremu możemy się zrozumieć smile

#64 2011-02-06 23:10:02

PiotrPeterPedro
Pisarz

Chimek napisał:

Korzystając z okazji chciałem się zapytać, jak wygląda podobieństwo włoskiego z hiszpańskim, ponieważ słyszałem, że opanowanie jednego z tych języków, gdy z zna się już dobrze drugi, nie sprawia dużych problemów. Czy znacie może podobne przypadki, bo ja znam jedynie osoby, które łączą np. włoski z francuskim, hiszpański z angielskim itp.

Znam hiszpański na poziomie zaawansowanym i jestem przy tym w stanie czytać włoską Wikipedię ze zrozumieniem trochę większym niż czeską - w tym momencie mam otwartą włoską i czeską i porównuję gdzie lepiej mi się czyta smile. Przy czym poza hiszpańskim liznąłem też portugalski oraz liznąłem historię i rozwój hiszpańskiego, to nieco pomoga, ale nawet bez tego, będziesz rozumiał nawet trochę lepiej niż czeski. Mam nadzieją, że moje porównanie jest Ci w czymś pomocne smile.

Powiedzmy tak: czeską Wikipedię rozumiem, ale czytam bardzo wolno i z dużym oporem, a włoską czytam sprintem...

Ostatnio edytowany przez PiotrPeterPedro (2011-02-06 23:25:21)

#65 2011-02-06 23:32:16

Chimek
Aktywny użytkownik

Oczywiście, każdy ma inne spojrzenie i każda opinia może pomóc smile

Słyszałem o podobnym przypadku z językiem niemieckim i norweskim - osoba, która dobrze znała język norweski, mimo iż prawie wcale nie znała niemieckiego, potrafiła dość dużo z niego zrozumieć smile To kolejny przykład na to, jak niektóre języki pokrywają się ze sobą smile Może właśnie takich warto się uczyć, choć nie trzeba, w końcu każdemu łatwiej przychodzi co innego smile Znasz może jeszcze jakieś podobne przypadki?

#66 2011-02-07 00:50:38

hauteville
Pisarz

Chimek napisał:

Słyszałem o podobnym przypadku z językiem niemieckim i norweskim - osoba, która dobrze znała język norweski, mimo iż prawie wcale nie znała niemieckiego, potrafiła dość dużo z niego zrozumieć smile
(...) Znasz może jeszcze jakieś podobne przypadki?

Przypadek z niemieckim i norweskim jest raczej niemożliwy - osobie znającej niemiecki jest się łatwiej uczyć języków skandynawskich, ale nie nazwałbym tego rozumieniem. Na odwrót tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę zawiłości niemieckiej gramatyki, z którymi wśród języków germańskich może się równać jedynie islandzki. Rozumienie jest zapewne podobne do rozumienia języka bułgarskiego przez Polaka. Prędzej widziałbym podobieństwa niemieckiego z niderlandzkim, a norweskiego z duńskim i szwedzkim.

Przypadków natomiast takich jest na świecie mnóstwo. Oczywiście różne są stopnie wzajemnego rozumienia:
macedoński - bułgarski
serbski - chorwacki - bośniacki - i inne języki, które się "wykluwają" ze świata byłego serbsko-chorwackiego (warto dodać, że słoweński się od nich różni i nie należy go tu dodawać)
rosyjski - ukraiński - białoruski (choć tu w dużej mierze podobieństwa ograniczają się jedynie do tekstów pisanych)
niderlandzki - fryzyjski
duński - norweski - szwedzki (z norweskim jako czymś co może być "duńskim wymawianym po szwedzku", albo z dialektami Skanii, które są dialektami duńsko-szwedzkimi)
fiński - estoński
czeski - słowacki
języki romańskie wydają się być do siebie bardzo podobne i wierzę, że ich użytkownicy potrafią przyswoić swoje języki nawzajem z relatywną łatwością, większe różnice są natomiast we francuskim i rumuńskim
Tyle jeśli chodzi o Europę.

#67 2011-02-07 09:09:07

hauteville
Pisarz

Warto też dodać, że istnieje bardzo duża różnica pomiędzy rozumieniem, a produkcją języka. To że np. rozumiem język białoruski nijak przekłada się na możliwości użycia go w praktyce.

#68 2011-04-14 16:43:23

simonus
Pisarz

Na temat pytania:Jakiego języka warto się uczyć odpowiem krótko
wszystkich........

#69 2011-05-29 19:25:28

Pjotreeek
Pisarz

jaki język polecilibyście ?  nie odbierzcie mojego pytania za kolejne , żałosne pytanie typu "jakiego języka mam się uczyć bo nie wiem?!"   

chodzi mi o to , jaki język polecilibyście ze względu na kulturę krajów w których owego języka się używa , chciałbym zainteresować się czymś nowym , jakieś zabytki, historia krajów danego języka wink

Wypada; angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski. smile

#70 2011-05-29 19:46:22

Mahuu
Pisarz

Pjotreeek napisał:

jaki język polecilibyście ? 

chciałbym zainteresować się czymś nowym , jakieś zabytki, historia krajów danego języka wink

Wypada; angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski. smile

Te co podałes to taki standardowy zestaw jest w tym kraju - natomiast jak chcesz poznac ciekawe kultury i zabytki to napewno warto :

- grecki
- turecki
- norweski/szwedzki
- japoński
- mandaryński
- arabski
- hindi
- hebrajski
- rosyjski

To chyba najciekawsze kultury i najbardziej dostepne jezyki z tych "niestandardowych" do znalezienia pod katem materiałów dydaktycznych. Sek w tym ze i tak kultur które warto znac jest masa a uczyc sie kazdego jezyka to jednak nie jest realne - prawdopodobnie poza 8-10 jezyków nie wyjdziesz - no chyba ze chodzi ci tylko o znajomosc na poziomie A1 , czyli zadną.

#71 2011-06-23 15:04:00

Anouk
Nowy użytkownik

Witam,

Ja mam problem trochę innego rodzaju. Studiuję filologie romańską, znam francuski, angielski, włoski, chciałabym się nauczyć jakiegoś jeszcze języka... i nie wiem jakiego! Najbardziej podoba mi się hiszpański i rosyjski. Czasu nie wystarczy mi na oba, zwłaszcza, że najważniejszym językiem jest dla mnie francuski. Wiem,że hiszpańskiego łatwo się nauczę, bo jest to język romański; z kolei rosyjski dla polaka tez nie jest bardzo trudny. I co robić? Jaki język bardziej się przyda, jaki jest atrakcyjniejszy na rynku pracy? Jak uważacie?

#72 2011-06-23 16:43:17

konto usuniete
Nowy użytkownik

Hiszpańskiego ludzie się uczą raczej z zamiłowania, to bardzo ładny język i ogólnie się ludziom podoba. Rosyjski wraca do łask, przynajmniej we wschodniej Polsce bardzo się zaczyna przydawać, z resztą zawsze był tu językiem chodliwym. Nie wiem natomiast jak ogólnie w Polsce język rosyjski jest przydatny na rynku pracy...
Ja bym stawiała na język rosyjski, ale to tylko moje zdanie smile Pozdrawiam.

#73 2011-06-23 20:57:23

PiotrPeterPedro
Pisarz

sylwiaaa0510 napisał:

Hiszpańskiego ludzie się uczą raczej z zamiłowania, to bardzo ładny język i ogólnie się ludziom podoba.

U nas w kraju hiszpańskiego ludzie uczą albo z obowiązku szkolnego, choć szkoły z hiszpańskim są rzadkie (naucza się raczej angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego), albo też, uczą się samodzielnie (samodzielnie, lub w szkołach językowych, ale liczy się, że z własnej woli...), a Ci to w 99% albo szpanerzy, albo zidiociałe paniusie ślepo zakochane w Hiszpanii. To jest dość specyficzne środowisko, często dość bogatych ludzi, nieraz tancerzy, szpanerów, naprawdę nieprzyjemne klimaty... To jest masowe uleganie głupocie - popkulturze, a nie miłość do języka. Rzadko kto uczy się hiszpańskiego z czystej pasji lingwistycznej, z niepohamowanego pragnienia zrozumienia tych egzotycznych struktur gramatycznych, z prawdziwej chęci zrozumienia tamtejszej kultury, a nie przez uległość temu co modne. Poziom znajomości hiszpańskiego wśród Polaków równy jest ich prawdziwym mowywom do nauki, ale to inna sprawa już.

sylwiaaa0510 napisał:

Rosyjski wraca do łask, przynajmniej we wschodniej Polsce bardzo się zaczyna przydawać, z resztą zawsze był tu językiem chodliwym.

Nie wiedziałem, że kiedykolwiek je stracił. W każdym razie osoby ze wschodniej Polski, które znam wszystkie znają rosyjski, a angielski rzadko kto.

sylwiaaa0510 napisał:

Nie wiem natomiast jak ogólnie w Polsce język rosyjski jest przydatny na rynku pracy...
Ja bym stawiała na język rosyjski, ale to tylko moje zdanie smile

Podejrzewam, że na rynku pracy rosyjski jest przydatniejszy od hiszpańskiego, ale to zależy o jakim poziomie znajomości jezyka mówimy. Jeśli znamy jezyk na tyle dobrze, by np. móc go nauczać, z hiszpańskim też problemów nie będzie, ale chodzi raczej o tego rodzaju pracę...

Wybrać hiszpański, czy rosyjski? Moja odpowiedź brzmi: jeśli ktoś ma wątpliwości, to żadnego z tych języków. Sukces odniesie osoba, która kocha dany język, a taka osoba nigdy nie zadałaby takiego pytania.

Ostatnio edytowany przez PiotrPeterPedro (2011-06-23 20:59:15)

#74 2011-06-24 12:25:50

carlarodriguez5
Użytkownik

Tak, ludzie uczą się hiszpańskiego tylko dlatego, żeby poszpanować. Coś chorego. Chwalą się że znają hiszpański, a tak naprawdę nawet dobrze podstaw nie opanowali. Teraz hiszpański jest modny i ludzie chcą się popisać przed innymi. Tymczasem zaledwie 5-10% z nich uczy się hiszpańskiego na poważnie, bo np. wiążą z tym przyszłość...
Ogólnie uważam, że angielski to podstawa. Niemieckiego również warto się uczyć. I może jeszcze rosyjski, bo w wielu wschodnich tego języka się używa. Ja osobiście znam jeszcze estoński (trochę), ale języków skandynawskich nie polecam, bo przy tym można zapalenia krtani dostać... smile
Tak więc uważam, że najrozsądniej uczyć się angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Hiszpański w dalszej kolejności smile

#75 2011-06-25 08:35:11

PiotrPeterPedro
Pisarz

Ja nie znam niemieckiego i rosyjskiego i do niczego do życia nie są mi potrzebne. Hiszpańskiego natomiast używam na codzień... Też nie można powiedzieć, żeby wybrać angielski, niemiecki i rosyjski, a nie hiszpański. Ja jedynie twierdzę, że ogromna większość osób uczy się hiszpańskiego bo jest modny i dla szpanu, a nie z zamiłowania do tego języka. Są ludzie, którzy niby mówią, że są zafascynowani Hiszpanią, lub szerzej hiszpańskojęzycznymi, ale ogromna większość tych ludzi ma jakąś idealistyczną wizję i nic nie znają i nie rozumieją, żadni z nich fascynaci.

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media

Copyright 2017 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl