51

Odp: Jakiego j─Özyka warto si─Ö uczy─ç?

Micha┼é120397, owszem w azji by┼éoby o wiele ┼éatwiej si─Ö dogada─ç w takich j─Özykach jak np.chi┼äski. Jakby to okre┼Ťli─ç- ka┼╝dy teren ma swoje j─Özyki. Wi─Öc jak kto┼Ť ma na my┼Ťli konkretny teren to trzeba popatrze─ç jakie tam j─Özyki ,,kr├│luj─ů''. A je┼╝eli chodzi o ┼éatwo┼Ťc, to tak jak m├│wi┼éam- ka┼╝dy inaczej wi─Öc polecam testowa─ç smile Dla uszu i oczu wydaj─Ö si─Ö dziwne us┼éysze─ç kilkana┼Ťcie j─Özyk├│w zaraz po sobie, ale mog─Ö powiedzie─ç, ┼╝e nawet fajne do┼Ťwiadczenie smile

52

CzaAarNaAa_24.10, masz racj─Ö. Ca┼ékowicie si─Ö z Tob─ů zgadzam. A tak na marginesie, ilu j─Özyk├│w obcych si─Ö uczysz? Nie myl─ů Ci si─Ö one?:-)

53

Micha┼é zapraszam do artyku┼éu na temat mylenia si─Ö j─Özyk├│w: http://swiatjezykow.blogspot.com/2010/1 ÔÇŽ ezyki.html    .

54

Ile? Yyy, szczerze m├│wi─ůc nie licze tego, mo┼╝e gdzies do 15 si─Ö doci─ůgnie. Uczy┼éam si─Ö kiedy┼Ť wi─Öcej, ale jako┼Ť niespecjalnie mnie ci─ůg┼éy i przesta┼éam, szkoda marnowac czasu na cos co nie sprawia tyle frajdy i u┼╝ytku. Ale nie, nie myl─ů mi si─Ö, wielu si─Ö dziwi. Owszem, niby podobno┼Ť─ç mo┼╝e zmyli─ç albo co┼Ť, ale mnie to w og├│le nie ┼éapie. Niby korzenia z innych kraji moga pomaga─ç, ale nie wiem czy to prawda. Mo┼╝e najbardziej pomaga mi to, ┼╝e jak si─Ö s┼éucha i ogl─ůda tekst piosenek, film├│w itd. w r├│┼╝nych j─Özykach to te┼╝ pami─Ötam co do czego nale┼╝a┼éo. Korzystam te┼╝ z program├│w komputerowych w kt├│rych ka┼╝dy ustawiony jest na innym j─Özyku. Czytanie ksi─ů┼╝ek i gazet w obcym jezyku pomaga. Co do angielskiego to programowanie w j─Özykach wysokiego poziomu mo┼╝e pom├│c i instalowanie przez siebie wielu ,,rzeczy'' na komputerze. Z podobnymi s┼é├│wkami mo┼╝na sobie poradzi─ç, robi─ůc tabelki i pami─Ötaj─ůc co w kt├│rej jest. Najdziwniejsze jest to, ┼╝e nauka polskiego mnie m─Öczy i szczerze m├│wi─ůc, s┼éucham tylko na lekcji ┼╝eby miec 3, a j─Özyki obce to ca┼ékowicie bezproblemowo. W sumie po┼é─ůczenie informatyki, elektorniki, czytania gazet, niekt├│rych artystycznych rzeczy bardzo mi pomaga w nauce j─Özyk├│w.

55

Sitar, dzięki za link:-) Naprawdę bardzo ciekawy artykuł.

56

CzaAarNaAa_24.10, tak czytanie gazet i stron internetowych w j─Özyku obcym na pewno pomaga. Niezwykle przydatne jest tak┼╝e ogl─ůdanie film├│w. Jest to przyjemne, a zarazem po┼╝yteczne:-)

57 (edytowany przez michal120397 2010-12-03 15:50:40)

Według mnie szwedzki to bardzo przyjemny język smile

58

My┼Ťla┼éam o tym, ┼╝eby kiedys zacz─ů─ç nauke szwedzkiego, ale chcia┼éambym nauczy─ç si─Ö paru j─Özyk├│w, ┼╝eby zacz─ů─ç nauk─Ö nowych. Moim zdaniem bardzo fajny j─Özyk big_smile

59

Sitar napisał/a:

Micha┼é zapraszam do artyku┼éu na temat mylenia si─Ö j─Özyk├│w: http://swiatjezykow.blogspot.com/2010/1 ÔÇŽ ezyki.html    .

Sitar, naprawdę nie trzeba było wink Ale to rozumiem w podziękowaniu za wzmianki o Tobie smile

michal120397 napisał/a:

Sitar, dzięki za link:-) Naprawdę bardzo ciekawy artykuł.

Wielkie dzi─Öki, Micha┼é. Fajnie wiedzie─ç, ┼╝e jest kto┼Ť kto w tym wieku uczy si─Ö tylu j─Özyk├│w. Pozdrawiam i ┼╝ycz─Ö powodzenia z niderlandzkim - to te┼╝ jest m├│j ulubiony j─Özyk (przynajmniej je┼Ťli chodzi o brzmienie), aczkolwiek troch─Ö lepiej (cho─ç wci─ů┼╝ s┼éabo) si─Ö czuj─Ö w afrikaans (bardzo podobny do niderlandzkiego).

Z tymi krajami azjatyckimi i chi┼äskim bym nie przesadza┼é. W krajach muzu┼éma┼äskich, by┼éego ZSRR, Indiach b─Ödzie to raczej niemo┼╝liwe. Nie wiem jak to wygl─ůda gdzie indziej, ale czyta┼éem kiedy┼Ť, ┼╝e w samych Chinach mog─ů z tym by─ç problemy, jako ┼╝e istniej mn├│stwo dialekt├│w, kt├│re, cho─ç zapisywane identycznie, znacznie r├│┼╝ni─ů si─Ö od siebie w wymowie i nierzadko s─ů uwa┼╝ane za osobne j─Özyki.

Szwedzki to j─Özyk ┼éadny - chyba najbardziej przyst─Öpny ze skandynawskich je┼Ťli chodzi o relacj─Ö pismo-d┼║wi─Ök.

60

Tak Karol, masz racj─Ö. Oczywi┼Ťcie, w krajach by┼éego ZSRR, pa┼ästwach muzu┼éma┼äskich i Indiach po chi┼äsku si─Ö raczej nie dogada.
Rzeczywi┼Ťcie, 1,3 mld ludzi mieszkaj─ůcych w jednym kraju, nie mo┼╝e m├│wi─ç tak samo.
Nie ma z co.
Przegl─ůda┼éem kilka Twoich artyku┼é├│w, s─ů niezwykle ciekawe i interesuj─ůce.
Dzi─Öki, r├│wnie┼╝ ┼╝ycz─Ö powodzenia w nauce j─Özyk├│w obcych i pozdrawiam:-)

61

ja my┼Ťl─Ö, ┼╝e chi┼äski jest tak popularny, bo jest j─Özykiem najbardziej popularnym w Azji, a Azja jest najwi─Ökszym kontynentem wink

62

Ja mam podobny problem z wyborem 3 języka, który byłby bonusem w moim przyszłym CV.
Angielski uwa┼╝am po prostu za potrzebny, m.in. ze wzgl─Ödu na karier─Ö naukow─ů - ma┼éo wychodzi w Polsce powa┼╝nej literatury bran┼╝owej, potrzebnej np. przy pisaniu doktoratu. Do niemieckiego dosz┼éam drog─ů
eliminacji - uczy┼éam si─Ö rosyjskiego i francuskiego - i okaza┼éam si─Ö kompletnym beztalenciem je┼Ťli chodzi o akcenty. A niemiecki jak na razie idzie ok wink
I teraz mam dylemat: za jaki 3 j─Özyk si─Ö wzi─ů─ç? Opanowa┼éam ju┼╝ ┼éacin─Ö na niez┼éym poziomie - uwielbiam w niej wszystko i gramatyk─Ö i s┼é├│wka, cho─ç zdaj─Ö sobie spraw─Ö, ┼╝e raczej nieprzydatna jest w ┼╝yciu codziennym wink
Widz─Ö, ┼╝e wiele os├│b uczy si─Ö po kilka j─Özyk├│w na raz wi─Öc mo┼╝e macie jakie┼Ť pomys┼éy dla mnie? My┼Ťla┼éam nad w┼éoskim i hiszpa┼äskim ale nie wiem jak to jest z akcentami - czy s─ů trudne do za┼éapania? A mo┼╝e lepiej wzi─ů─ç co┼Ť oryginalnego: np. czeski, szwedzki, norweski (Skandynawia mnie fascynuje)?
Nie jestem zbyt utalentowana w kwestii nauki j─Özyk├│w i nie jest  to m├│j priorytet ale staram si─Ö ogl─ůda─ç filmy bez napis├│w i czyta─ç ksi─ů┼╝ki w oryginale, ┼╝eby "mie─ç kontakt" z j─Özykiem nawet je┼Ťli nie mam czasu na nauk─Ö na kursach.

63

Nie wiem czy "akcenty" to dla Ciebie r├│wnie┼╝ intonacja i melodia danego j─Özyka, ale je┼Ťli tak (a s─ůdz─Ö, ┼╝e tak, bo francuski sam akcent jest sta┼éy) to odrzuci┼ébym j─Özyki skandynawskie i czeski, bo w nich jest to kwestia bardzo wa┼╝na. Iloczas samog┼éosek i melodia danego s┼éowa nierzadko decyduje o znaczeniu i mia┼éem z tymi j─Özykami znacznie gorsze do┼Ťwiadczenia ni┼╝ z rosyjskim czy francuskim. Z drugiej strony, je┼Ťli fascynujesz si─Ö Skandynawi─ů, to nic nie stoi na przeszkodzie, by si─Ö przem├│c.
Na w┼éoskim i hiszpa┼äskim natomiast, szczerze m├│wi─ůc, zbytnio si─Ö nie znam. Jednak je┼Ťli w pewnym stopniu masz opanowan─ů ┼éacin─Ö to powinno to zaprocentowa─ç w nauce tych j─Özyk├│w.

64

Dzi─Öki za rad─Ö hauteville. ┼üacina to moja mocna strona - dotychczasowi nauczyciele namawiali mnie nawet na studia w tym kierunku ale ze wzgl─Öd├│w praktycznych nie bra┼éam tego pod uwag─Ö. Mo┼╝e rzeczywi┼Ťcie w┼éoski lub hiszpa┼äski warte s─ů zachodu.

P├│jd─Ö na lekcje pr├│bne to mo┼╝e sama sprawdz─Ö, kt├│ry b─Ödzie dla mnie lepszy je┼Ťli chodzi o wymow─Ö.

65

Witam!
Nawi─ůzuj─ůc do wypowiedzi mmilenka00, chcia┼éem si─Ö zapyta─ç, czy r├│wnoczesna nauka ┼éaciny i j.w┼éoskiego jest dobrym po┼é─ůczeniem, poniewa┼╝ zamierzam kontynuowa─ç nauk─Ö w┼éoskiego po kilkomiesi─Öcznej przerwie, a uczy┼éem si─Ö go przez ostatnie 3 lata, za┼Ť z ┼éacin─ů mam kontakt zaledwie od 5 miesi─Öcy. Ju┼╝ po pierwszych lekcjach zauwa┼╝y┼éem du┼╝e podobie┼ästwo, dlatego zacz─ů┼éem si─Ö zastanawia─ç, czy nie lepiej by by┼éo opanowa─ç ┼éacin─Ö na do┼Ť─ç dobrym poziomie, a dopiero potem wzi─ů─ç si─Ö za w┼éoski. Co o tym my┼Ťlicie?
Z g├│ry dzi─Ökuj─Ö za pomoc i pozdrawiam! smile

66

Na pocz─ůtek powiem, ┼╝e nie jestem specjalist─ů w dziedzinie j─Özyk├│w roma┼äskich (mia┼éem ┼éacin─Ö na studiach i francuski zaledwie lizn─ů┼éem ucz─ůc si─Ö samemu), wi─Öc moje rady na ten temat przyjmuj z przymru┼╝eniem oka.

Pomys┼é nauczenia si─Ö najpierw ┼éaciny z jednej strony wydaje mi si─Ö dobry, bo na pewno by spowodowa┼éo to, ┼╝e nauka w┼éoskiego sz┼éaby znacznie l┼╝ej. Przy okazji mia┼éby┼Ť te┼╝ doskona┼é─ů odskoczni─Ö do pozosta┼éych j─Özyk├│w roma┼äskich ┼é─ůcznie z mo┼╝liwo┼Ťci─ů ich analizy pod wzgl─Ödem historycznego rozwoju - a to cz─Östo u┼éatwia nauk─Ö, je┼Ťli kto┼Ť si─Ö zamierza bra─ç za ca┼é─ů rodzin─Ö.
Z drugiej natomiast strony wydaje mi si─Ö to ma┼éo praktyczne, je┼Ťli twoim marzeniem nie jest czytanie m├│w Cycerona w oryginale. Trudno te┼╝ okre┼Ťli─ç co rozumie si─Ö przez opanowanie j─Özyka, b─ůd┼║ co b─ůd┼║, prawie wymar┼éego na dobrym poziomie. Czy zamierzasz nauczy─ç si─Ö czyta─ç ze zrozumieniem (kwestia kilku miesi─Öcy), czy te┼╝ jeste┼Ť do tego stopnia tym j─Özykiem zafascynowany, ┼╝e zamierzasz si─Ö nim p┼éynnie pos┼éugiwa─ç? (gdyby kto┼Ť uzna┼é to za niedorzeczno┼Ť─ç dodam, ┼╝e znam ludzi, kt├│rzy aktywnie pos┼éuguj─ů si─Ö ┼éacin─ů). Bo je┼Ťli chodzi o samo rozumienie tekstu i niuans├│w leksykalno-gramatycznych to nic nie stoi na przeszkodzie, by uczy─ç si─Ö dw├│ch j─Özyk├│w jednocze┼Ťnie. Ja sens nauki j─Özyk├│w historycznych widz─Ö przede wszystkim w ich roli "wspomagacza" do opanowywania zawi┼éo┼Ťci j─Özyk├│w nowo┼╝ytnych. Ale, jak ju┼╝ wspomnia┼éem, je┼Ťli jeste┼Ť mi┼éo┼Ťnikiem kultury antycznej to ┼éacina b─Ödzie dla Ciebie czym┼Ť wi─Öcej.

Wniosek: decyzj─Ö polecam podj─ů─ç samemu, bo sam najlepiej wiesz co Ci─Ö najbardziej interesuje. Moimi przemy┼Ťleniami mo┼╝esz si─Ö kierowa─ç, ale absolutnie nie musisz.

67

Chimek napisał/a:

Witam!
Nawi─ůzuj─ůc do wypowiedzi mmilenka00, chcia┼éem si─Ö zapyta─ç, czy r├│wnoczesna nauka ┼éaciny i j.w┼éoskiego jest dobrym po┼é─ůczeniem, poniewa┼╝ zamierzam kontynuowa─ç nauk─Ö w┼éoskiego po kilkomiesi─Öcznej przerwie, a uczy┼éem si─Ö go przez ostatnie 3 lata, za┼Ť z ┼éacin─ů mam kontakt zaledwie od 5 miesi─Öcy. Ju┼╝ po pierwszych lekcjach zauwa┼╝y┼éem du┼╝e podobie┼ästwo, dlatego zacz─ů┼éem si─Ö zastanawia─ç, czy nie lepiej by by┼éo opanowa─ç ┼éacin─Ö na do┼Ť─ç dobrym poziomie, a dopiero potem wzi─ů─ç si─Ö za w┼éoski. Co o tym my┼Ťlicie?
Z g├│ry dzi─Ökuj─Ö za pomoc i pozdrawiam! smile

My┼Ťl─Ö, ┼╝e zdecydowanie powiniene┼Ť teraz kontynuowa─ç nauk─Ö w┼éoskiego. Piszesz, ┼╝e uczy┼ée┼Ť si─Ö go przez trzy lata i masz tylko kilkumiesi─Öczn─ů przerw─Ö. Je┼Ťli teraz sobie odpu┼Ťcisz w┼éoski, to go po prostu zapomnisz. Poza tym, o ile ┼éacina z pewno┼Ťci─ů Ci si─Ö jeszcze przyda, to jednak w┼éoski jest j─Özykiem wsp├│┼éczesnym i szkoda go zapomnie─ç.
J─Özyki b─Öd─ů Ci si─Ö miesza┼éy, nie oszukujmy si─Ö, ┼╝e nie. Mimo to w obecnej sytuacji radz─Ö kontynuowa─ç regularn─ů nauk─Ö w┼éoskiego smile.

68

Dziękuję za rady smile Nie spodziewałem się tak szybkich odpowiedzi smile

Jednak chcia┼éem zaznaczy─ç, ┼╝e ┼éacin─Ö mam jako obowi─ůzkowy przedmiot w liceum, natomiast j─Özyk w┼éoski mia┼éem przez 3 lata gimnazjum. Co do ┼éaciny, to jej nauka nie sprawia mi k┼éopotu. Zastanawia┼éem si─Ö po prostu, czy nauka w┼éoskiego przez ten czas jest dobrym pomys┼éem, chocia┼╝ si┼é─ů rzeczy przez ka┼╝dy kolejny miesi─ůc zw┼éoki zapominam coraz wi─Öcej, to fakt...
W sumie macie racj─Ö - ┼éacina jak na razie nie okazuje si─Ö moim ┼╝yciowym zami┼éowaniem, lecz jest dla mnie czym┼Ť ciekawym, a jej nauka nie sprawia mi wi─Ökszych problem├│w. A w┼éoski r├│wnie┼╝ bardzo lubi─Ö, dlatego je┼╝eli zbior─Ö w sobie do┼Ť─ç motywacji, to nauka obu na raz nie b─Ödzie mi przeszkadza─ç smile
Dzi─Öki! smile

Korzystaj─ůc z okazji chcia┼éem si─Ö zapyta─ç, jak wygl─ůda podobie┼ästwo w┼éoskiego z hiszpa┼äskim, poniewa┼╝ s┼éysza┼éem, ┼╝e opanowanie jednego z tych j─Özyk├│w, gdy z zna si─Ö ju┼╝ dobrze drugi, nie sprawia du┼╝ych problem├│w. Czy znacie mo┼╝e podobne przypadki, bo ja znam jedynie osoby, kt├│re ┼é─ůcz─ů np. w┼éoski z francuskim, hiszpa┼äski z angielskim itp.

69

mmilenka00 napisał/a:

Opanowałam już łacinę na niezłym poziomie - uwielbiam w niej wszystko i gramatykę i słówka, choć zdaję sobie sprawę, że raczej nieprzydatna jest w życiu codziennym wink
Widz─Ö, ┼╝e wiele os├│b uczy si─Ö po kilka j─Özyk├│w na raz wi─Öc mo┼╝e macie jakie┼Ť pomys┼éy dla mnie? My┼Ťla┼éam nad w┼éoskim i hiszpa┼äskim ale nie wiem jak to jest z akcentami - czy s─ů trudne do za┼éapania?

Na wst─Öpnie powiem, ┼╝e nie znam w┼éoskiego, ale co┼Ť Ci powiem smile. Ja si─Ö kiedy┼Ť uczy┼éem jednocze┼Ťnie ze sob─ů hiszpa┼äskiego z Hiszpanii i Argentyny (obecnie oba dialekty ju┼╝ porzuci┼éem i skupiam si─Ö na innych). J─Özyk z argentyny to mieszanka hiszpa┼äskiego z w┼éoskim, w┼éoski szczeg├│lnie silnie przejawia si─Ö w┼éa┼Ťnie w akcencie, w intonacji. By┼éo mi wtedy ZNACZNIE ┼éatwiej na┼Ťladowa─ç akcent argenty┼äski ni┼╝ hiszpa┼äski.
Spotka┼éem si─Ö te┼╝ z cz┼éowiekiem, kt├│ry jest raczej pocz─ůtkuj─ůcy w nauce hiszpa┼äskiego, cho─ç mieszka┼é rok w kraju hiszpa┼äskoj─Özycznym, jak go s┼éysz─Ö to brzmi mi jak w┼éoch lub argenty┼äczyk, a On si─Ö w┼éoskiego nigdy nie uczy┼é!
Mia┼éem kiedy┼Ť konieczno┼Ť─ç dogadania si─Ö z jakimi┼Ť starymi W┼éochami. Oni m├│wili wy┼é─ůcznie po w┼éosku i w ┼╝adnym innym jezyku ┼Ťwiata, a ja pr├│bowa┼éem do nich po hiszpa┼äsku... I sam nawet nie wiem czy dla jaj, czy jako┼Ť samoczynnie przez pod┼éapanie melodii, czy te┼╝ mo┼╝e przez to, ┼╝e si─Ö kiedy┼Ť argenty┼äskiego uczy┼éem, ale ja m├│wi┼éem do nich po hiszpa┼äsku z raczej w┼éoskim akcentem... Dziwne, ale my┼Ťl─Ö, ┼╝e tak mi si─Ö m├│wi┼éo...
Nie wiem na ile ci─Ö┼╝ka jest szczeg├│┼éowa wymowa w┼éoskich wyraz├│w, z pewno┼Ťci─ů opanowie jej zajmuje d┼éugie lata, ale sama melodia my┼Ťl─Ö, ┼╝e ┼éatwo w ucho wpada.
Hiszpa┼äski uwa┼╝am za og├│lnie praktyczniejszy od w┼éoskiego, ale mo┼╝liwe, ┼╝e w┼éoski b─Ödzie ┼éatwiejszy. Przynajmniej z tak─ů opini─ů si─Ö zwykle spotykam, ale to i tak od pocz─ůtkuj─ůcych, wi─Öc to niewiele znaczy. Hiszpa┼äski to natomiast j─Özyk, kt├│ry zdaje si─Ö by─ç prosty pocz─ůtkuj─ůcym, trudny ┼Ťredniozaawansowanym i makabryczny zaawansowanym. Melodia jest og├│lnie ci─Ö┼╝ka do za┼éapania, ale jak si─Ö za┼éapie, to jest muzyka smile.

70

Wielkie dzi─Öki smile
Te┼╝ s┼éysza┼éem, ┼╝e generalnie j. hiszpa┼äski dzieli si─Ö, je┼╝eli dobrze pami─Ötam, na kilka od┼éam├│w, a ka┼╝dy charakteryzuje si─Ö r├│┼╝nym akcentem itp. Niestety nie znam si─Ö dobrze na tym, wi─Öc nie zab┼éyszcz─Ö wiedz─ů na ten temat smile
W sumie to ca┼ékiem ciekawe zjawisko. Niekiedy wychodzi na to, ┼╝e nawet jednym j─Özykiem potrafi porozumie─ç si─Ö w wielu sytuacjach smile Tak jak z reszt─ů pisa┼ée┼Ť smile
Spotka┼éem si─Ö te┼╝ z takim pogl─ůdem, ┼╝e jedynym j─Özykiem, kt├│ry ┼é─ůczy wszystkich ludzi jest milczenie... Ca┼ékiem m─ůdre i daje do rozmy┼Ťla┼ä, bo jakby nie patrze─ç milczenie to te┼╝ muzyka, dzi─Öki kt├│remu mo┼╝emy si─Ö zrozumie─ç smile

71 (edytowany przez PiotrPeterPedro 2011-02-06 23:25:21)

Chimek napisał/a:

Korzystaj─ůc z okazji chcia┼éem si─Ö zapyta─ç, jak wygl─ůda podobie┼ästwo w┼éoskiego z hiszpa┼äskim, poniewa┼╝ s┼éysza┼éem, ┼╝e opanowanie jednego z tych j─Özyk├│w, gdy z zna si─Ö ju┼╝ dobrze drugi, nie sprawia du┼╝ych problem├│w. Czy znacie mo┼╝e podobne przypadki, bo ja znam jedynie osoby, kt├│re ┼é─ůcz─ů np. w┼éoski z francuskim, hiszpa┼äski z angielskim itp.

Znam hiszpa┼äski na poziomie zaawansowanym i jestem przy tym w stanie czyta─ç w┼éosk─ů Wikipedi─Ö ze zrozumieniem troch─Ö wi─Ökszym ni┼╝ czesk─ů - w tym momencie mam otwart─ů w┼éosk─ů i czesk─ů i por├│wnuj─Ö gdzie lepiej mi si─Ö czyta smile. Przy czym poza hiszpa┼äskim lizn─ů┼éem te┼╝ portugalski oraz lizn─ů┼éem histori─Ö i rozw├│j hiszpa┼äskiego, to nieco pomoga, ale nawet bez tego, b─Ödziesz rozumia┼é nawet troch─Ö lepiej ni┼╝ czeski. Mam nadziej─ů, ┼╝e moje por├│wnanie jest Ci w czym┼Ť pomocne smile.

Powiedzmy tak: czesk─ů Wikipedi─Ö rozumiem, ale czytam bardzo wolno i z du┼╝ym oporem, a w┼éosk─ů czytam sprintem...

72

Oczywi┼Ťcie, ka┼╝dy ma inne spojrzenie i ka┼╝da opinia mo┼╝e pom├│c smile

S┼éysza┼éem o podobnym przypadku z j─Özykiem niemieckim i norweskim - osoba, kt├│ra dobrze zna┼éa j─Özyk norweski, mimo i┼╝ prawie wcale nie zna┼éa niemieckiego, potrafi┼éa do┼Ť─ç du┼╝o z niego zrozumie─ç smile To kolejny przyk┼éad na to, jak niekt├│re j─Özyki pokrywaj─ů si─Ö ze sob─ů smile Mo┼╝e w┼éa┼Ťnie takich warto si─Ö uczy─ç, cho─ç nie trzeba, w ko┼äcu ka┼╝demu ┼éatwiej przychodzi co innego smile Znasz mo┼╝e jeszcze jakie┼Ť podobne przypadki?

73

Chimek napisał/a:

S┼éysza┼éem o podobnym przypadku z j─Özykiem niemieckim i norweskim - osoba, kt├│ra dobrze zna┼éa j─Özyk norweski, mimo i┼╝ prawie wcale nie zna┼éa niemieckiego, potrafi┼éa do┼Ť─ç du┼╝o z niego zrozumie─ç smile
(...) Znasz mo┼╝e jeszcze jakie┼Ť podobne przypadki?

Przypadek z niemieckim i norweskim jest raczej niemo┼╝liwy - osobie znaj─ůcej niemiecki jest si─Ö ┼éatwiej uczy─ç j─Özyk├│w skandynawskich, ale nie nazwa┼ébym tego rozumieniem. Na odwr├│t tym bardziej je┼Ťli we┼║miemy pod uwag─Ö zawi┼éo┼Ťci niemieckiej gramatyki, z kt├│rymi w┼Ťr├│d j─Özyk├│w germa┼äskich mo┼╝e si─Ö r├│wna─ç jedynie islandzki. Rozumienie jest zapewne podobne do rozumienia j─Özyka bu┼égarskiego przez Polaka. Pr─Ödzej widzia┼ébym podobie┼ästwa niemieckiego z niderlandzkim, a norweskiego z du┼äskim i szwedzkim.

Przypadk├│w natomiast takich jest na ┼Ťwiecie mn├│stwo. Oczywi┼Ťcie r├│┼╝ne s─ů stopnie wzajemnego rozumienia:
macedoński - bułgarski
serbski - chorwacki - bo┼Ťniacki - i inne j─Özyki, kt├│re si─Ö "wykluwaj─ů" ze ┼Ťwiata by┼éego serbsko-chorwackiego (warto doda─ç, ┼╝e s┼éowe┼äski si─Ö od nich r├│┼╝ni i nie nale┼╝y go tu dodawa─ç)
rosyjski - ukrai┼äski - bia┼éoruski (cho─ç tu w du┼╝ej mierze podobie┼ästwa ograniczaj─ů si─Ö jedynie do tekst├│w pisanych)
niderlandzki - fryzyjski
du┼äski - norweski - szwedzki (z norweskim jako czym┼Ť co mo┼╝e by─ç "du┼äskim wymawianym po szwedzku", albo z dialektami Skanii, kt├│re s─ů dialektami du┼äsko-szwedzkimi)
fiński - estoński
czeski - słowacki
j─Özyki roma┼äskie wydaj─ů si─Ö by─ç do siebie bardzo podobne i wierz─Ö, ┼╝e ich u┼╝ytkownicy potrafi─ů przyswoi─ç swoje j─Özyki nawzajem z relatywn─ů ┼éatwo┼Ťci─ů, wi─Öksze r├│┼╝nice s─ů natomiast we francuskim i rumu┼äskim
Tyle je┼Ťli chodzi o Europ─Ö.

74

Warto te┼╝ doda─ç, ┼╝e istnieje bardzo du┼╝a r├│┼╝nica pomi─Ödzy rozumieniem, a produkcj─ů j─Özyka. To ┼╝e np. rozumiem j─Özyk bia┼éoruski nijak przek┼éada si─Ö na mo┼╝liwo┼Ťci u┼╝ycia go w praktyce.