26

Odp: Jakiego j─Özyka warto si─Ö uczy─ç?

Moim zdaniem warto si─Ö uczy─ç ka┼╝dego j─Özyka. smile Bez tego w dzisiejszych czasach ani rusz smile Wydaje mi si─Ö, ┼╝e je┼╝eli b─Ödziemy znali dany j─Özyk na bardzo dobrym poziomie to nie powinno by─ç problemu ze znalezieniem pracy. smile
A tak od siebie polecam rosyjski i chiński tongue

27

Ja tez jak najbardziej jestem za nauka j─Özyk├│w obcych. Niekoniecznie trzeba poprzestawa─ç na jednym j─Özyku, najcz─Ö┼Ťciej angielskim. Mi si─Ö bardzo podoba francuski, wi─Öc chyba dodatkowo wybra┼éabym co┼Ť takiego. Czyta┼éam gdzie┼Ť, ┼╝e w  Warszawie dzia┼éa bardzo dobra szko┼éa lÔÇÖatelier de fran├žais. J─Özyk bardzo romantyczny poza tym:)

28

Wszem i wobec wiadomo, ┼╝e najpopularniejszym j─Özykiem obcym jest j─Özyk angielski, wi─Öc na pewno trzeba go opanowa─ç w stopniu bardzo dobrym. W zasadzie ka┼╝dy teraz uczy si─Ö tego j─Özyka w tym momencie. Warto na pewno wybra─ç dobr─ů szko┼é─Ö ucz─ůc si─Ö j─Özyka obcego. S┼éysza┼éam, ┼╝e bardzo dobr─ů opini─Ö ma Axon. W sumie w kilku miastach s─ů jego plac├│wki (Krak├│w, Wieliczka, Olkusz, Bielsko Bia┼éa, Katowic), wi─Öc w zasadzie sporo ch─Ötnych mo┼╝e z ich kurs├│w skorzysta─ç.

29

Angielski to dzisiaj podstawa, ka┼╝dy powinien zna─ç go na minimum dobrym poziomie smile

Zastanawiaj─ůc si─Ö, jakiego j─Özyka warto si─Ö uczy─ç (szczeg├│lnie w przypadku, gdy uczymy si─Ö, by ten j─Özyk by┼é dla nas kluczem do rynku pracy), najlepiej przyjrze─ç si─Ö tzw. czterem grupom j─Özykowym, gdzie j─Özyki s─ů uszeregowane pod wzgl─Ödem zapotrzebowania na nie (podzia┼é ten istnieje g┼é├│wnie w przypadku t┼éumacze┼ä przysi─Ög┼éych, ale obrazuje sytuacj─Ö na rynku). I tak w I grupie j─Özyk├│w znajduj─ů si─Ö:
- angielski
- francuski
- niemiecki
- polski
- hiszpański
- rosyjski.
Oznacza to, ┼╝e na te j─Özyki jest najwi─Öksze zapotrzebowanie. Z drugiej strony - te j─Özyki s─ů najpopularniejsze, wi─Öc i ilo┼Ť─ç os├│b je znaj─ůcych jest do┼Ť─ç du┼╝a, co automatycznie wp┼éywa na zarobki (s─ů cz─Östo ni┼╝sze ni┼╝ w przypadku rzadszych j─Özyk├│w).
Do II grupy j─Özyk├│w nale┼╝─ů inne j─Özyki europejskie + ┼éacina, czyli np.:
- czeski
- słowacki
- rumuński
- ukraiński
- szwedzki

W sk┼éad III grupy wchodz─ů j─Özyki pozaeuropejskie, do kt├│rych zapisu u┼╝ywa si─Ö "┼é─ůcinki" (czyli naszego alfabetu), np. wietnamski.
IV grup─Ö stanowi─ů j─Özyki pozaeuropejskie, w kt├│rych stosuje si─Ö inne rodzaje pisma, np. korea┼äski, japo┼äski, chi┼äski.

Z do┼Ťwiadczenia wiem, ┼╝e warto inwestowa─ç w j─Özyki z II i III grupy - jest ma┼éo os├│b, kt├│re je znaj─ů, a j─Özyki same w sobie s─ů stosunkowo ┼éatwe (wykorzystuj─ů nasz spos├│b zapisu). Grupa IV to ju┼╝ bardzo trudne j─Özyki, kt├│re opr├│cz do┼Ť─ç egzotycznej gramatyki i wymowy wykorzystuj─ů inne pismo (np. kanji). Tylko osoby naprawd─Ö wytrwa┼ée i pasjonaci s─ů w stanie opanowa─ç je na dobrym poziomie.

30 (edytowany przez hauteville 2010-09-17 16:51:06)

lustereczko napisał/a:

Wszem i wobec wiadomo, ┼╝e najpopularniejszym j─Özykiem obcym jest j─Özyk angielski, wi─Öc na pewno trzeba go opanowa─ç w stopniu bardzo dobrym. W zasadzie ka┼╝dy teraz uczy si─Ö tego j─Özyka w tym momencie. Warto na pewno wybra─ç dobr─ů szko┼é─Ö ucz─ůc si─Ö j─Özyka obcego. S┼éysza┼éam, ┼╝e bardzo dobr─ů opini─Ö ma Axon. W sumie w kilku miastach s─ů jego plac├│wki (Krak├│w, Wieliczka, Olkusz, Bielsko Bia┼éa, Katowic), wi─Öc w zasadzie sporo ch─Ötnych mo┼╝e z ich kurs├│w skorzysta─ç.

Nie ┼╝ebym si─Ö czepia┼é, ale czy to forum zamieni si─Ö w kolejne, na kt├│rym b─Öd─ů si─Ö udziela─ç rzekomi mi┼éo┼Ťnicy firmy Axon?

Patryk8 napisał/a:

Martwi mnie wymieranie j─Özyk├│w np. Wilamowskiego gdyby by┼éy jakie┼Ť materia┼éy do jego nauki zacz─ů┼ébym z nimi pracowa─ç.
Gdyby┼Ťcie mogli si─Ö ich uczy─ç to przyczyniliby┼Ťcie si─Ö do ich przetrwania.

Przybij pi─ůtk─Ö kolego, mnie te┼╝ to martwi. Dolnoniemiecki, prowansalski, kaszubski, wilamowski, retoroma┼äski...
┼╗a┼éuj─Ö, ┼╝e nie jestem rodzimym u┼╝ytkownikiem kt├│rego┼Ť z nich, bo mo┼╝e by┼ébym w stanie ┼╝ycie po┼Ťwi─Öci─ç dla jego propagowania. Tymczasem o materia┼éy do takich j─Özyk├│w niestety trudno. No i takich entuzjast├│w te┼╝ jest niewielu.
Apropo j─Özyka wilamowskiego - widzia┼ée┼Ť ten film? http://www.youtube.com/watch?v=lfg3jHV1TzE

bohemistka napisał/a:

Angielski to dzisiaj podstawa, ka┼╝dy powinien zna─ç go na minimum dobrym poziomie smile

No w┼éa┼Ťnie nie potrafi─Ö si─Ö z tym zgodzi─ç. Bo niby dlaczego kto┼Ť kto nie ma z tym j─Özykiem do czynienia powinien go zna─ç? Mo┼╝e ┼╝eby "nie robi─ç siary"? A mo┼╝e wi─Öksz─ů "siar─Ö" robi─ů w┼éa┼Ťnie ci co podr├│┼╝uj─ů po ┼Ťwiecie i nawet do g┼éowy im nie przyjdzie by wyuczy─ç si─Ö chocia┼╝ kilku podstawowych s┼é├│w w j─Özyku docelowego kraju? A co do rynku pracy, to znam ludzi, kt├│rzy nie znaj─ůc angielskiego radz─ů sobie na nim ca┼ékiem dobrze - wystarcza im rosyjski b─ůd┼║ niemiecki.

Co do tematu: Warto si─Ö uczy─ç ka┼╝dego j─Özyka. Wiem, ┼╝e wi─Ökszo┼Ť─ç ludzi ocenia to po przydatno┼Ťci j─Özyka na rynku pracy, ale ja bardziej patrz─Ö na j─Özyki obce przez pryzmat kultury jak─ů wraz z nimi poznajemy. Zawsze te┼╝ uwa┼╝a┼éem, ┼╝e warto jest si─Ö uczy─ç czego┼Ť zagro┼╝onego wymarciem jak chocia┼╝by kaszubski - o moich skromnych pr├│bach zaznajomienia si─Ö z tym j─Özykiem i materia┼éach do jakich dotar┼éem mo┼╝na poczyta─ç tutaj - http://swiatjezykow.blogspot.com/search ÔÇŽ 0kaszubski. W przysz┼éo┼Ťci chcia┼ébym si─Ö zaj─ů─ç nim naprawd─Ö powa┼╝nie w zwi─ůzku z szacunkiem jakim darz─Ö takie ma┼ée spo┼éeczno┼Ťci.
Warto si─Ö uczy─ç przede wszystkim takiego j─Özyka jakiego nauka sprawia cz┼éowiekowi rado┼Ť─ç. Dla ka┼╝dego t─ů rado┼Ťci─ů jest co┼Ť innego - dla niekt├│rych b─Öd─ů to pieni─ůdze jakie uzyskaj─ů w zwi─ůzku ze znajomo┼Ťci─ů j─Özyka, dla innych mo┼╝liwo┼Ť─ç czytania i m├│wienia w j─Özykach, kt├│re ┼éadnie dla nich brzmi─ů.

31

Hauteville,
pytasz, dlaczego kto┼Ť powinien zna─ç ten j─Özyk cho─ç nie ma z nim do czynienia - wska┼╝ mi m┼éod─ů osob─Ö, kt├│ra dzisiaj nie ma kontaktu z angielskim smile Ten j─Özyk bombarduje nas ze wszystkich stron: pocz─ůwszy od radia, przez telewizj─Ö a sko┼äczywszy na opisach na opakowaniach produkt├│w. J─Özyk angielski jest - na sw├│j spos├│b - j─Özykiem uniwersalnym. Prawie wsz─Ödzie znajdziesz kogo┼Ť, z kim dogadasz si─Ö po angielsku.
Nie mia┼éam tutaj na my┼Ťli "siary" ani niczego tego pokroju. Chc─ůc nie chc─ůc angielski dominuje i wiele materia┼é├│w jest dost─Öpnych tylko w tym j─Özyku.
Wsp├│┼éczuj─Ö np. moim rodzicom, kt├│rzy nie potrafi─ů sobie da─ç rady w dzisiejszym ┼Ťwiecie. Problemem dla nich jest instrukcja obs┼éugi nowego sprz─Ötu czy tre┼Ť─ç reklamy, o stronach internetowych, kt├│re dla nich s─ů g┼é├│wnym ┼║r├│d┼éem interesuj─ůcych ich informacji nie wspominam. S─ů zupe┼énie bezradni, gdy obcokrajowiec zapyta ich o godzin─Ö, ba! nie je┼╝d┼╝─ů nawet na wycieczki za granic─Ö, poniewa┼╝ nie potrafi─ů si─Ö porozumie─ç. Oboje s─ů w takim wieku, ┼╝e nauka podstaw jakiegokolwiek j─Özyka to droga przez m─Ök─Ö - wol─ů si─Ö mn─ů wyr─Öczy─ç, bo wiedz─ů, ┼╝e im przet┼éumacz─Ö.

Co do tematu: Warto si─Ö uczy─ç ka┼╝dego j─Özyka. Wiem, ┼╝e wi─Ökszo┼Ť─ç ludzi ocenia to po przydatno┼Ťci j─Özyka na rynku pracy, ale ja bardziej patrz─Ö na j─Özyki obce przez pryzmat kultury jak─ů wraz z nimi poznajemy.

Tutaj si─Ö z Tob─ů zgodz─Ö.
Je┼Ťli kogo┼Ť fascynuje dana kultura i j─Özyk, nie b─Ödzie si─Ö zastanawia─ç, kt├│rego j─Özyka si─Ö uczy─ç - wyb├│r b─Ödzie oczywisty. Ale je┼Ťli kto┼Ť zaczyna my┼Ťle─ç, co mu si─Ö bardziej "op┼éaca", to zaczyna si─Ö kalkulacja, kt├│ra niestety ma niewiele wsp├│lnego z pasj─ů.

32

bohemistka napisał/a:

Hauteville,
pytasz, dlaczego kto┼Ť powinien zna─ç ten j─Özyk cho─ç nie ma z nim do czynienia - wska┼╝ mi m┼éod─ů osob─Ö, kt├│ra dzisiaj nie ma kontaktu z angielskim smile Ten j─Özyk bombarduje nas ze wszystkich stron: pocz─ůwszy od radia, przez telewizj─Ö a sko┼äczywszy na opisach na opakowaniach produkt├│w. J─Özyk angielski jest - na sw├│j spos├│b - j─Özykiem uniwersalnym. Prawie wsz─Ödzie znajdziesz kogo┼Ť, z kim dogadasz si─Ö po angielsku.

Wi─Ökszo┼Ť─ç ludzi na mojej wsi ma kontakt z angielskim jedynie w szkole i to bardzo pobie┼╝nie. Nie jest im do niczego potrzebny, wi─Öc za bardzo si─Ö do niego nie przyk┼éadaj─ů. Je┼Ťli uwa┼╝asz, ┼╝e prawie wsz─Ödzie dogadasz si─Ö po angielsku to polecam wyjazd na Ukrain─Ö, do Rosji lub Mongolii - ┼╝ycz─Ö powodzenia wink Tak powa┼╝nie, to o ile w miastach angielski jest cz─Östo do┼Ť─ç rozpowszechniony, tak na obszarach wiejskich jest ju┼╝ troch─Ö inaczej. A taka komfortowa sytuacja ma miejsce i tak prawie wy┼é─ůcznie w Europie i krajach angloj─Özycznych.

bohemistka napisał/a:

Wsp├│┼éczuj─Ö np. moim rodzicom, kt├│rzy nie potrafi─ů sobie da─ç rady w dzisiejszym ┼Ťwiecie. Problemem dla nich jest instrukcja obs┼éugi nowego sprz─Ötu czy tre┼Ť─ç reklamy, o stronach internetowych, kt├│re dla nich s─ů g┼é├│wnym ┼║r├│d┼éem interesuj─ůcych ich informacji nie wspominam. S─ů zupe┼énie bezradni, gdy obcokrajowiec zapyta ich o godzin─Ö, ba! nie je┼╝d┼╝─ů nawet na wycieczki za granic─Ö, poniewa┼╝ nie potrafi─ů si─Ö porozumie─ç. Oboje s─ů w takim wieku, ┼╝e nauka podstaw jakiegokolwiek j─Özyka to droga przez m─Ök─Ö - wol─ů si─Ö mn─ů wyr─Öczy─ç, bo wiedz─ů, ┼╝e im przet┼éumacz─Ö.

Chcesz powiedzie─ç, ┼╝e wsp├│┼éczujesz 90% Polak├│w, kt├│rzy nie mog─ů sobie da─ç rady w dzisiejszym ┼Ťwiecie? Ja nie znaj─ůc angielskiego nie czu┼ébym, ┼╝e nie daj─Ö rady w dzisiejszym ┼Ťwiecie. OK, mo┼╝e dost─Öp do niekt├│rych informacji by┼éby znacznie mniejszy, ale to tak samo jakbym powiedzia┼é, ┼╝e ka┼╝dy kto nie zna rosyjskiego nie daje sobie rady w internecie (wierz mi, wiem co m├│wi─Ö - tamtejsze strony s─ů cz─Östo prawdziwym skarbem i ju┼╝ si─Ö nie potrafi─Ö bez nich obej┼Ť─ç). Moja ulubiona seria podr─Öcznik├│w jest natomiast w j─Özyku francuskim. Je┼Ťli kto┼Ť za┼Ť chce poczyta─ç o Serbii, czy Czechach, to w┼éa┼Ťnie po serbsku i po czesku znajdzie najwi─Öcej informacji. Ka┼╝dy j─Özyk jest lepszy w innej dziedzinie.

Przepraszam Ci─Ö, je┼Ťli odbierzesz to jako┼Ť osobi┼Ťcie - nie to mam na my┼Ťli. Fajnie, ┼╝e jest kto┼Ť z kim mo┼╝na ciekawie podyskutowa─ç smile Po prostu tak po ludzku wkurza mnie fakt, ┼╝e ludzie rzucaj─ů si─Ö na angielski zupe┼énie nie dostrzegaj─ůc zalet innych j─Özyk├│w. Z drugiej strony jest tak jak powiedzia┼éa┼Ť - im wi─Öcej ludzi zna angielski, tym mniej pieni─Ödzy z niego wyci─ůgnie. A nas to tylko powinno cieszy─ç smile

33 (edytowany przez bohemistka 2010-09-21 21:00:54)

Nie przepraszaj mnie, nie boj─Ö si─Ö dyskusji i konfrontacji stanowisk wink

Na angielski ju┼╝ ci─Ö┼╝ko si─Ö rzuca─ç, bo on jest, hm, przereklamowany. Nie da si─Ö rzuca─ç na to, czego jest za du┼╝o. Co jest wsz─Ödzie. Nawet sekretarka w ma┼éej, podrz─Ödnej firmie powinna go zna─ç i mie─ç w CV. St─ůd te┼╝ to, co napisa┼éam na samym pocz─ůtku dyskusji - ┼╝e angielski to podstawa. Zna─ç angielski to ju┼╝ ┼╝aden wyczyn, nie robi wra┼╝enia (bo jest tak popularny, szczeg├│lnie w┼Ťr├│d m┼éodych) i cz─Östo to ju┼╝ za ma┼éo, przydaje si─Ö znajomo┼Ť─ç innego j─Özyka.
To, co piszesz na temat nieangloj─Özycznych ┼║r├│de┼é jest prawd─ů, tak samo jak prawd─ů jest to, ┼╝e w por├│wnaniu z innymi j─Özykami angielski wypada bardzo dobrze i pr─Ödzej znajdziesz ma┼éo popularne informacje po angielsku ni┼╝ np. po polsku.

Zreszt─ů mi nie musisz t┼éumaczy─ç, jakie s─ů zalety innych j─Özyk├│w obcych, bo przygod─Ö z ich samodzieln─ů nauk─ů zacz─Ö┼éam dobre kilka temu i to wcale nie by┼éy j─Özyki popularne smile

Z drugiej strony jest tak jak powiedzia┼éa┼Ť - im wi─Öcej ludzi zna angielski, tym mniej pieni─Ödzy z niego wyci─ůgnie. A nas to tylko powinno cieszy─ç smile

No ba wink

34

hauteville napisał/a:

Wi─Ökszo┼Ť─ç ludzi na mojej wsi ma kontakt z angielskim jedynie w szkole i to bardzo pobie┼╝nie. Nie jest im do niczego potrzebny, wi─Öc za bardzo si─Ö do niego nie przyk┼éadaj─ů.

Zgoda, tylko ┼╝e to nie tyle argument przeciwko nauczaniu angielskiego, ile przeciw nauczaniu j─Özyk├│w obcych w og├│le. No, chyba, ┼╝e "na Twojej wsi" znajomo┼Ť─ç rosyjskiego czy niemieckiego przydaje si─Ö niemal codziennie. Je┼Ťli nawet tak jest, to zapewne si─Ö zgodzisz, ┼╝e dla wielu ludzi w PL ┼╝aden j─Özyk obcy "nie jest do niczego potrzebny".

I pi─Öknie, tyle ┼╝e nauczanie j─Özyk├│w obcych w szkole nie ma odpowiada─ç na realne potrzeby dnia codziennego ucz─ůcych si─Ö, ale rozszerza─ç wachlarz mo┼╝liwo┼Ťci, z kt├│rych skorzysta─ç mog─ů, cho─ç nie musz─ů. Mieszkaniec podkieleckiej wsi uczy si─Ö angielskiego nie dlatego, ┼╝e mu to jest na tej wsi potrzebne, ale po to, by m├│g┼é, je┼Ťli zapragnie przenie┼Ť─ç si─Ö do miasta, wybiera─ç spo┼Ťr├│d Londynu, Edynburga, Nowego Jorku, Warszawy, Krakowa i Kielc, a nie tylko trzech ostatnich. Oczywi┼Ťcie wi─Ökszo┼Ť─ç z tego wyboru nie korzysta, czemu nie trzeba si─Ö dziwi─ç. Ostatecznie takiej, dajmy na to biologii uczymy si─Ö z podobnych pobudek - jak kto┼Ť p├│jdzie na medycyn─Ö, to mu si─Ö przyda, jak nie, to nie, ale gdyby biologii w szkole nie by┼éo, to jak kszta┼éciliby┼Ťmy lekarzy, na 8-letnich studiach?

Og├│lnie, je┼Ťli dobrze sprecyzowanych potrzeb i zainteresowa┼ä nie ma (je┼Ťli s─ů, to prosz─Ö - ka┼╝dy powinien uczy─ç si─Ö w pierwszym rz─Ödzie tego, czego naprawd─Ö chce), to najsensowniej uczy─ç si─Ö tego, co najpowszechniejsze. A zar├│wno w skali Europy, jak i ┼Ťwiata, angielski jest zdecydowanie najpowszechniej znanym i najpowszechniej nauczanym j─Özykiem obcym, a dysproporcja mi─Ödzy nim a konkurentami stale ro┼Ťnie. O tym w jakim j─Özyku formu┼éowane jest pewnie z 80% aktualnego dorobku naukowego ludzko┼Ťci nie b─Öd─Ö ju┼╝ wspomina┼é.

bohemistka napisał/a:

S─ů zupe┼énie bezradni, gdy obcokrajowiec zapyta ich o godzin─Ö, ba! nie je┼╝d┼╝─ů nawet na wycieczki za granic─Ö, poniewa┼╝ nie potrafi─ů si─Ö porozumie─ç. Oboje s─ů w takim wieku, ┼╝e nauka podstaw jakiegokolwiek j─Özyka to droga przez m─Ök─Ö - wol─ů si─Ö mn─ů wyr─Öczy─ç, bo wiedz─ů, ┼╝e im przet┼éumacz─Ö.

Gdzie┼╝ ci biedni rodzice mieszkaj─ů, ┼╝e co chwila jaki┼Ť obcokrajowiec pyta ich o godzin─Ö? smile A powa┼╝nie, rodzice sobie doskonale radz─ů - prosz─ů c├│rk─Ö o t┼éumaczenie i ich problem znika. Marginalna korzy┼Ť─ç wynikaj─ůca z mo┼╝liwo┼Ťci samodzielnego przet┼éumaczenia instrukcji jest nieproporcjonalna do wysi┼éku jaki trzeba by w┼éo┼╝y─ç w nauk─Ö j─Özyka. No i nie zapominajmy o obustronnej dumie z tego, ┼╝e c├│rka mo┼╝e pom├│c rodzicom ('jaka ona m─ůdra - dobrze j─ů wychowali┼Ťmy' i 'jestem dobr─ů c├│rk─ů' - z takich rzeczy buduje si─Ö szcz─Ö┼Ťcie rodzinne). Co do nieje┼╝d┼╝enia na wycieczki z powodu nieznajomo┼Ťci j─Özyk├│w - jako┼Ť nie hamuje to tysi─Öcy Polak├│w. Od czego jest biuro turystyczne, przewodnik, rezydent je┼Ťli nie od tego, ┼╝eby spolszczy─ç t─Ö Tunezj─Ö, Turcj─Ö czy Egipt?

hauteville napisał/a:

Z drugiej strony jest tak jak powiedzia┼éa┼Ť - im wi─Öcej ludzi zna angielski, tym mniej pieni─Ödzy z niego wyci─ůgnie. A nas to tylko powinno cieszy─ç smile

Ale┼╝ wcale tak nie jest. Po pierwsze, z samej znajomo┼Ťci j─Özyka ┼╝adnych pieni─Ödzy "si─Ö nie wyci─ůgnie", bo jak? Bardzo dobr─ů znajomo┼Ť─ç j─Özyka jest r├│wnoznaczna z umiej─Ötno┼Ťci─ů t┼éumaczenia tylko dla tych, kt├│rzy sami nie pr├│bowali t┼éumaczy─ç. Po drugie, nie jest tak, ┼╝e jest jaka┼Ť sta┼éa pula miejsc pracy / pieni─Ödzy do podzia┼éu pomi─Ödzy "osoby z angielskim", wi─Öc im wi─Öcej takich os├│b, tym mniej wypada "na ┼éebka". Sytuacja na rynku pracy jest dynamiczna.

Nawet sekretarka w ma┼éej, podrz─Ödnej firmie powinna go zna─ç i mie─ç w CV. St─ůd te┼╝ to, co napisa┼éam na samym pocz─ůtku dyskusji - ┼╝e angielski to podstawa.

O ile dobrze pami─Ötam statystyki ok. 80% polskich firm nie ma ┼╝adnego kontaktu z zagranic─ů. Zdecydowana wi─Ökszo┼Ť─ç tych, kt├│re kontakt maj─ů to importerzy (= raz na kwarta┼é p. W┼éadek i p. Romek jad─ů do Niemiec po rozbite samochody, do W┼éoch po sk├│r─Ö na buty, do Chin po b├│gwieco). Inaczej m├│wi─ůc, znajomo┼Ť─ç j─Özyk├│w obcych w wi─Ökszo┼Ťci polskich firm (i w administracji pa┼ästwowej i samorz─ůdowej) przydaje si─Ö najbardziej podczas procedury kwalifikacyjnej. Taniej jest wynaj─ů─ç raz na kwarta┼é profesjonalnego t┼éumacza ni┼╝ tylko z powodu j─Özyka zatrudnia─ç kogo┼Ť na sta┼ée (inna sprawa, ┼╝e wi─Ökszo┼Ť─ç przedsi─Öbiorc├│w nie rozumie r├│┼╝nicy pomi─Ödzy posiadaniem certyfikatu a znajomo┼Ťci─ů j─Özyka i pr├│buje oszcz─Ödza─ç). Do tego jeszcze do powa┼╝niejszej dzia┼éalno┼Ťci biznesowej potrzebne s─ů t┼éumaczenia przysi─Ög┼ée/po┼Ťwiadczone, kt├│re i tak trzeba zamawia─ç na zewn─ůtrz.

Dlaczego wi─Öc wymogi j─Özykowe pojawiaj─ů si─Ö w og┼éoszeniach o prac─Ö na prawie wszystkich stanowiskach? Dlatego, ┼╝e stanowi─ů w miar─Ö obiektywne kryterium, u┼éatwiaj─ůc tym samym wyb├│r. Ma certyfikat - znaczy po┼Ťwi─Öci┼é(a) troch─Ö czasu i pieni─Ödzy, znaczy my┼Ťli powa┼╝nie o wykszta┼éceniu i karierze, znaczy jest pewna szansa ┼╝e jest odpowiedzialny(a) i nieg┼éupi(a). Niestety, odpowiedzialno┼Ť─ç i przytomno┼Ť─ç umys┼éu s─ů niemierzalne bezpo┼Ťrednio, pracodawca szuka wi─Öc poszlak, by te cechy (lub ich brak) wykry─ç.

Zna─ç angielski to ju┼╝ ┼╝aden wyczyn, nie robi wra┼╝enia (bo jest tak popularny, szczeg├│lnie w┼Ťr├│d m┼éodych) i cz─Östo to ju┼╝ za ma┼éo, przydaje si─Ö znajomo┼Ť─ç innego j─Özyka.

Do┼Ť─ç ciekawa opinia. Z mojego do┼Ťwiadczenia wynika, ┼╝e bardzo trudno znale┼║─ç Polaka swobodnie i sk┼éadnie wypowiadaj─ůcego si─Ö po angielsku, czy potrafi─ůcego samodzielnie napisa─ç przyzwoity artyku┼é. Ale mo┼╝e kole┼╝anka m├│wi z perspektywy w kt├│rej "znam angielski" to tyle co "zda┼éam FCE na A, angielski jest ┼éatwy".

35

peterlin napisał/a:

Zgoda, tylko ┼╝e to nie tyle argument przeciwko nauczaniu angielskiego, ile przeciw nauczaniu j─Özyk├│w obcych w og├│le. No, chyba, ┼╝e "na Twojej wsi" znajomo┼Ť─ç rosyjskiego czy niemieckiego przydaje si─Ö niemal codziennie. Je┼Ťli nawet tak jest, to zapewne si─Ö zgodzisz, ┼╝e dla wielu ludzi w PL ┼╝aden j─Özyk obcy "nie jest do niczego potrzebny".

I pi─Öknie, tyle ┼╝e nauczanie j─Özyk├│w obcych w szkole nie ma odpowiada─ç na realne potrzeby dnia codziennego ucz─ůcych si─Ö, ale rozszerza─ç wachlarz mo┼╝liwo┼Ťci, z kt├│rych skorzysta─ç mog─ů, cho─ç nie musz─ů. Mieszkaniec podkieleckiej wsi uczy si─Ö angielskiego nie dlatego, ┼╝e mu to jest na tej wsi potrzebne, ale po to, by m├│g┼é, je┼Ťli zapragnie przenie┼Ť─ç si─Ö do miasta, wybiera─ç spo┼Ťr├│d Londynu, Edynburga, Nowego Jorku, Warszawy, Krakowa i Kielc, a nie tylko trzech ostatnich. Oczywi┼Ťcie wi─Ökszo┼Ť─ç z tego wyboru nie korzysta, czemu nie trzeba si─Ö dziwi─ç. Ostatecznie takiej, dajmy na to biologii uczymy si─Ö z podobnych pobudek - jak kto┼Ť p├│jdzie na medycyn─Ö, to mu si─Ö przyda, jak nie, to nie, ale gdyby biologii w szkole nie by┼éo, to jak kszta┼éciliby┼Ťmy lekarzy, na 8-letnich studiach?

Ok, zgadzam si─Ö. Nie chodzi mi jednak o to, ┼╝e powszechny obowi─ůzek nauki j─Özyka obcego jest czym┼Ť z┼éym. Przeciwnie - tak jak wspomnia┼ée┼Ť, powi─Öksza mo┼╝liwo┼Ťci "mieszka┼äca podkieleckiej wsi". S─ůdz─Ö te┼╝ jednak, ┼╝e nikt ju┼╝ nie ma obowi─ůzku si─Ö j─Özyka obcego NAUCZY─ć. Tymczasem wiele os├│b, kt├│re poznaj─ů angielski do tego stopnia, ┼╝e ledwo potrafi─ů si─Ö porozumie─ç w tym j─Özyku, nagle podejmuj─ů misj─Ö anglicyzacji ┼Ťwiata nierzadko wyg┼éaszaj─ůc skrajnie negatywne opinie na temat ludzi angielskiego nie znaj─ůcych. Ba, odnosi si─Ö to nawet do ca┼éych narod├│w. Zdarza┼éo mi si─Ö podr├│┼╝owa─ç ze znajomymi po Ukrainie i W─Ögrzech, gdzie niemal codziennie s┼éysza┼éem komentarze o tym, i┼╝ jak jest ┼║le, ┼╝e W─Ögrzy czy Ukrai┼äcy nie znaj─ů angielskiego. Szczerze m├│wi─ůc, niewiele rzeczy mnie tak denerwuje jak "lingwistyczny anglocentryzm" (wybacz to sformu┼éowanie - nie wiem po prostu jak to inaczej uj─ů─ç).
Ale mam ┼Ťwiadomo┼Ť─ç, ┼╝e innych ludzi nie bawi kupowanie biletu na poci─ůg podmiejski znaj─ůc kilka zwrot├│w po w─Ögiersku, albo pr├│by pos┼éugiwania si─Ö ukrai┼äskim we Lwowie mimo i┼╝ m├│g┼ébym i┼Ť─ç na ┼éatwizn─Ö i gada─ç po rosyjsku.

36

hauteville napisał/a:

Tymczasem wiele os├│b, kt├│re poznaj─ů angielski do tego stopnia, ┼╝e ledwo potrafi─ů si─Ö porozumie─ç w tym j─Özyku, nagle podejmuj─ů misj─Ö anglicyzacji ┼Ťwiata nierzadko wyg┼éaszaj─ůc skrajnie negatywne opinie na temat ludzi angielskiego nie znaj─ůcych.

C├│┼╝, ludzi zakompleksionych, kt├│rzy desperacko pr├│buj─ů sobie udowodni─ç, ┼╝e s─ů w czym┼Ť lepsi od innych nie brakuje. Przekonanie ┼╝e si─Ö wszystkie rozumy zjad┼éo, po┼é─ůczone z maskowaniem niepewno┼Ťci arogancj─ů jest bardzo typowe dla pewnego etapu ┼╝ycia. R├│┼╝nimy si─Ö praktycznie tylko nat─Ö┼╝eniem tego zjawiska i tym, jakie konkretnie formy przybiera.

Oczywi┼Ťcie nie brakuje te┼╝ mato┼ék├│w, a po┼é─ůczenie mato┼ékowato┼Ťci z m┼éodzie┼äcz─ů arogancj─ů daje najkomiczniejsze efekty. Twoje do┼Ťwiadczenia przebija do┼Ť─ç cz─Öste przekonanie by┼éych podlondy┼äskich barman├│w czy wyk┼éadaczy towar├│w w Tesco, ┼╝e "w Anglii nikt nie potrafi m├│wi─ç poprawnie po angielsku".

Og├│lnie denerwowa─ç si─Ö nie ma sensu. Przekona─ç i tak nie przekonasz, wi─Öc zostaje albo puszczanie mimo uszu, albo zmiana towarzystwa.

37

bohemistka napisał/a:

Grupa IV to ju┼╝ bardzo trudne j─Özyki, kt├│re opr├│cz do┼Ť─ç egzotycznej gramatyki i wymowy wykorzystuj─ů inne pismo (np. kanji). Tylko osoby naprawd─Ö wytrwa┼ée i pasjonaci s─ů w stanie opanowa─ç je na dobrym poziomie.

Tylko osoby naprawd─Ö wytrwa┼ée i pasjonaci s─ů w stanie opanowa─ç jakikolwiek j─Özyk na dobrym poziomie (tj. wystarczaj─ůcym dla wykonywania t┼éumacze┼ä urz─Ödowych).

Podzia┼é na grupy, a zw┼éaszcza uwzgl─Ödnianie w nim kryteri├│w geograficznych (europejskie ws. pozaeuropejskie) i systemu zapisu (┼éacinka vs. wszystko inne) jest absurdalny. Efekty - uzbecki w grupie III, kazachski w IV (oba tureckie i do┼Ť─ç sobie bliskie; sam turecki, logicznie rzecz bior─ůc powinien by─ç w II), kurdyjski z Turcji w grupie III, kurdyjski z Iranu, Iraku i by┼éego ZSRR w IV, a baskijski, jako europejski, oczywi┼Ťcie w II. 

"Inne pismo" to zar├│wno hanzi (tysi─ůce znak├│w do opanowania), jak i sylabariusze (maks. kilkaset symboli do opanowania) jak i pisma sp├│┼ég┼éoskowe (kilkadziesi─ůt symboli) i alfabetyczne (te┼╝ kilkadziesi─ůt) w tym najzwyklejsza cyrylica, kt├│ra przecie┼╝ nie przeszkadza, by rosyjski by┼é w grupie I...

Mo┼╝na by pomy┼Ťle─ç, ┼╝e system podzia┼éu odzwierciedla nie tyle trudno┼Ť─ç nauczenia, ile dost─Öpno┼Ť─ç t┼éumaczy (wg zasady - im rzadziej spotykana umiej─Ötno┼Ť─ç, tym wi─Öcej trzeba za ni─ů zap┼éaci─ç). Ale zn├│w k┼éopot - zar─Öczam, ┼╝e du┼╝o trudniej znale┼║─ç w Polsce t┼éumacza indonezyjskiego (III grupa) ni┼╝ chi┼äskiego (IV grupa)

38

Wed┼éug mnie teraz jest dobrze umie─ç angielski, hiszpa┼äski + jeszcze jeden zachodni. Je┼Ťli chodzi o j─Özyki mniej popularne - to rosyjski jest znowu na topie - ze wzgl─Ödu na konotacja polityczne i gospodarcze, a tak┼╝e chi┼äski i j─Özyk arabski. Ponadto osoby, kt├│re dobrze potrafi─ů pos┼éugiwa─ç si─Ö ma┼éo znanym j─Özykiem obcym maj─ů o wiele wi─Öksze zarobki w najr├│┼╝niejszych firmach.

39

Ja sam nie wiem z kim si─Ö zgodzi─ç. Uwa┼╝am, ┼╝e angielski jest bardzo wa┼╝nym j─Özykiem, ale nie rozumiem ludzi ucz─ůcych si─Ö tego j─Özyka chocia┼╝ go nie lubi─ů. Powinno si─Ö uczy─ç tego co nas fascynuje, to z czym wi─ů┼╝emy przysz┼éo┼Ť─ç. Ja gdybym nie uwielbia┼é kultury angielskiej i nie chcia┼é uczy─ç si─Ö w Anglii nie uczy┼é bym si─Ö angielskiego bo chce studiowa─ç antropologie Ameryki ┼üaci┼äskiej wi─Öc moja przysz┼éo┼Ťc zwi─ůzana jest raczej z hiszpa┼äskim.

40

Wiesz Sitar, ja go nie lubię, ale uczę się, żeby mieć dostęp do źródeł do nauki innych języków, o które w Polsce trudno. Np. znajdź mi podręcznik do afrikaans lub xhosa po polsku wink

Co do tego co napisała fluffy - pierwsze słyszę, żeby rosyjski, chiński i arabski były językami niszowymi hmm

41 (edytowany przez sylwiaaa0510 2010-10-10 22:57:55)

Zagorza┼éa dyskusja na temat j─Özyk├│w si─Ö wywi─ůza┼éa, widz─Ö tongue To mo┼╝e ja te┼╝ swoje 3 grosze wtr─ůc─Ö;)

"Jakiego j─Özyka warto si─Ö uczy─ç ?" Dobre pytanie. my┼Ťl─Ö, ┼╝e ka┼╝dego... I to niewa┼╝ne czy ten j─Özyk jest w naszych okolicach popularny czy nie. Wa┼╝ne, ┼╝eby go lubi─ç. Osobi┼Ťcie ucz─Ö si─Ö tylko niemieckiego. Kiedy┼Ť mnie ten j─Özyk zafascynowa┼é i tak ju┼╝ zosta┼éo. Mieszkam na p├│┼énocnym wschodzie Polski, gdzie bardziej chodliwymi j─Özykami s─ů rosyjski czy bia┼éoruski. Z niemieckim jest tu bardzo trudno . W szko┼éach 90 % to inne j─Özyki (na czele z angielskim, kt├│ry mnie swoj─ů drog─ů strasznie denerwuje) a niemiecki jest na szarym ko┼äcu. To ┼╝e mam problem ze znalezieniem biblioteki, w kt├│rej mog┼éabym znale┼║─ç ┼║r├│d┼éa do nauki niemieckiego czy musia┼éam si─Ö natrudzi─ç ┼╝eby znale┼║─ç odpowiedni kierunek studi├│w, by zajmowa─ç si─Ö tym co mnie fascynuje, ma oznacza─ç, ┼╝e nie powinnam si─Ö uczy─ç tego j─Özyka bo nie warto ? Warto si─Ö uczy─ç ka┼╝dego j─Özyka, a takie m├│wienie, ┼╝e tego j─Özyka warto si─Ö uczy─ç a tamtego nie warto  to...... g┼éupie m├│wienie. I tyle tongue

Kto┼Ť tu gdzie┼Ť napisa┼é, ┼╝e ludzie "rzucaj─ů si─Ö na angielski" ( czy co┼Ť takiego tongue) Racja. je┼Ťli to lubi─ů, niech si─Ö rzucaj─ů. Kiedy┼Ť wyjdzie im to na dobre. lubicie angielski? Uczcie si─Ö, ale zadajcie sobie jedno nieistotne, wydawa─ç by si─Ö mog┼éo, pytanie. Mianowicie: Ucz─Ö si─Ö angielskiego bo mi sprawia przyjemno┼Ť─ç czy po prostu ulegam modzie i gadaniu, ┼╝e ten j─Özyk mi si─Ö na pewno w przysz┼éo┼Ťci przyda? Tylko tyle. Je┼Ťli to rzeczywi┼Ťcie przyjemno┼Ť─ç a nie wp┼éyw gadaniny innych "pasjonat├│w" tego j─Özyka to powodzenia tongue a je┼Ťli angielski to niezbyt przyjemny przymus, kt├│ry jest tylko chwilowy (jak np by┼éo w moim przypadku:P--> dop├│ki musia┼éam, uczy┼éam si─Ö angielskiego, jak tylko pojawi┼é si─Ö wyb├│r i mog┼éam sama zdecydowa─ç , zdecydowa┼éam si─Ö na j─Özyk, kt├│ry rzeczywi┼Ťcie lubi─Ö ) albo potrzebny do nauki tego w┼éa┼Ťciwego, rzeczywi┼Ťcie lubianego j─Özyka to ...Powodzena jeszcze baardziej smile

Jeszcze raz. Warto si─Ö uczy─ç KA┼╗DEGO j─Özyka ;P

42

ŁACINA! GAUDEAMUS! ^^

A tak powa┼╝nie, to sylwia okienko wy┼╝ej m├│wi prawd─Ö -- ka┼╝dego. A najlepiej wszystkich tongue

43

a ja my┼Ťl─Ö ┼╝e to zale┼╝y jak─ů kto┼Ť chce dosta─ç prac─Ö, chyba rosyjski zaczyna by─ç popularny,co raz wi─Öcej os├│b si─Ö jego uczy

44

Ludzie nie zawsze ucz─ů si─Ö j─Özyka do pracy... s─ů tacy, kt├│rzy ucz─ů si─Ö j─Özyka tak po prostu, bo to lubi─ů, a je┼Ťli do tego praca si─Ö znajdzie, tym lepiej dla nich, bo robi─ů to co lubi─ů . praca nie jest wtedy tylko przykrym obowi─ůzkiem i przynosi satysfakcj─Ö.
A rosyjski rzeczywi┼Ťcie staje si─Ö coraz bardziej popularny, te┼╝ to zauwa┼╝y┼éam.. wink

45

Na pewno warto jest si─Ö uczy─ç j─Özyk├│w, kt├│rymi pos┼éuguje si─Ö wiele ludzi, takich jak: angielski, chi┼äski czy hiszpa┼äski. Ale ostatnio s┼éysza┼éem, ┼╝e w cenie s─ů tak┼╝e j─Özyki skandynawskie i niderlandzki.

46

Oczywi┼Ťcie warto zna─ç najbardziej s┼éawne [jakie┼Ť 3 pierwsze] takie jak np. angielski, niemiecki, hispza┼äski, ale do pracy dobrze zna─ç tak┼╝e co┼Ť ,,egzotycznego'', jaki┼Ť ma┼éo znany j─Özyk taki jak np. arabski, du┼äski, grecki itd. Zawsze jaki┼Ť najbardziej znany j─Özyk, czyli w naszych czasach angielski to podstawa. A jak chcemy wyjecha─ç do jakiego┼Ť kraju na d┼éu┼╝ej, to j─Özyk, kt├│ry tam si─Ö u┼╝ywa. Szczerze, to warto zna─ç ka┼╝dy j─Özyk jaki tylko chcemy. Zawsze to co┼Ť i mo┼╝e sie przyda─ç smile Warto niezabardzo sugerowa─ç sie mod─ů na j─Özyki lecz bardziej patrzec na j─Özyk, kt├│ry nam ┼éatwiej idzie i jest poszukiwany. Te modne j─Özyki zazwyczaj zna coraz wi─Öcej os├│b, wi─Öc znajomo┼Ť─ç tego j─Özyka ju┼╝ nie dziwi. Co do chi┼äskiego to fakt, du┼╝o ludzi sie nim pos┼éguje ale przyznajmy szczere, ┼╝e w wi─Ökszo┼Ťci chi┼äczyki. W innych krajach jako┼Ť si─Ö tego j─Özyka zbytnio nie u┼╝ywa, wi─Öc nie mo┼╝na liczy─ç raczej na to, ┼╝e wyje┼╝d┼╝aj─ůc np. do Holandii, zaczepimy ludzi po drodze i poromawiamy z nim po chi┼äsku. Ju┼╝ pr─Ödzej znajdzie si─Ö kto┼Ť w┼éadaj─ůcy angielskim, niemieckim.

47 (edytowany przez michal120397 2010-11-01 21:38:58)

Masz racj─Ö, na pewno j─Özyk chi┼äski nie jest bardzo popularny w Europie. My┼Ťl─Ö jednak, ┼╝e w wi─Ökszo┼Ťci kraj├│w azjatyckich          ( lepiej lub gorzej ) by┼éoby si─Ö w stanie dogada─ç, w┼éa┼Ťnie w tym j─Özyku. Swoj─ů drog─ů by┼éoby to niezwykle ciekawe do┼Ťwiadczenie:-)