logo słówka

#26 2010-09-17 16:59:41

hauteville
Pisarz

Re: Jakiego języka warto się uczyć?

lustereczko napisał:

Wszem i wobec wiadomo, że najpopularniejszym językiem obcym jest język angielski, więc na pewno trzeba go opanować w stopniu bardzo dobrym. W zasadzie każdy teraz uczy się tego języka w tym momencie. Warto na pewno wybrać dobrą szkołę ucząc się języka obcego. Słyszałam, że bardzo dobrą opinię ma Axon. W sumie w kilku miastach są jego placówki (Kraków, Wieliczka, Olkusz, Bielsko Biała, Katowic), więc w zasadzie sporo chętnych może z ich kursów skorzystać.

Nie żebym się czepiał, ale czy to forum zamieni się w kolejne, na którym będą się udzielać rzekomi miłośnicy firmy Axon?

Patryk8 napisał:

Martwi mnie wymieranie języków np. Wilamowskiego gdyby były jakieś materiały do jego nauki zacząłbym z nimi pracować.
Gdybyście mogli się ich uczyć to przyczynilibyście się do ich przetrwania.

Przybij piątkę kolego, mnie też to martwi. Dolnoniemiecki, prowansalski, kaszubski, wilamowski, retoromański...
Żałuję, że nie jestem rodzimym użytkownikiem któregoś z nich, bo może byłbym w stanie życie poświęcić dla jego propagowania. Tymczasem o materiały do takich języków niestety trudno. No i takich entuzjastów też jest niewielu.
Apropo języka wilamowskiego - widziałeś ten film? http://www.youtube.com/watch?v=lfg3jHV1TzE

bohemistka napisał:

Angielski to dzisiaj podstawa, każdy powinien znać go na minimum dobrym poziomie smile

No właśnie nie potrafię się z tym zgodzić. Bo niby dlaczego ktoś kto nie ma z tym językiem do czynienia powinien go znać? Może żeby "nie robić siary"? A może większą "siarę" robią właśnie ci co podróżują po świecie i nawet do głowy im nie przyjdzie by wyuczyć się chociaż kilku podstawowych słów w języku docelowego kraju? A co do rynku pracy, to znam ludzi, którzy nie znając angielskiego radzą sobie na nim całkiem dobrze - wystarcza im rosyjski bądź niemiecki.

Co do tematu: Warto się uczyć każdego języka. Wiem, że większość ludzi ocenia to po przydatności języka na rynku pracy, ale ja bardziej patrzę na języki obce przez pryzmat kultury jaką wraz z nimi poznajemy. Zawsze też uważałem, że warto jest się uczyć czegoś zagrożonego wymarciem jak chociażby kaszubski - o moich skromnych próbach zaznajomienia się z tym językiem i materiałach do jakich dotarłem można poczytać tutaj - http://swiatjezykow.blogspot.com/search … kaszubski. W przyszłości chciałbym się zająć nim naprawdę poważnie w związku z szacunkiem jakim darzę takie małe społeczności.
Warto się uczyć przede wszystkim takiego języka jakiego nauka sprawia człowiekowi radość. Dla każdego tą radością jest coś innego - dla niektórych będą to pieniądze jakie uzyskają w związku ze znajomością języka, dla innych możliwość czytania i mówienia w językach, które ładnie dla nich brzmią.

Ostatnio edytowany przez hauteville (2010-09-17 17:51:06)

#27 2010-09-18 16:47:57

bohemistka
Nowy użytkownik

Hauteville,
pytasz, dlaczego ktoś powinien znać ten język choć nie ma z nim do czynienia - wskaż mi młodą osobę, która dzisiaj nie ma kontaktu z angielskim smile Ten język bombarduje nas ze wszystkich stron: począwszy od radia, przez telewizję a skończywszy na opisach na opakowaniach produktów. Język angielski jest - na swój sposób - językiem uniwersalnym. Prawie wszędzie znajdziesz kogoś, z kim dogadasz się po angielsku.
Nie miałam tutaj na myśli "siary" ani niczego tego pokroju. Chcąc nie chcąc angielski dominuje i wiele materiałów jest dostępnych tylko w tym języku.
Współczuję np. moim rodzicom, którzy nie potrafią sobie dać rady w dzisiejszym świecie. Problemem dla nich jest instrukcja obsługi nowego sprzętu czy treść reklamy, o stronach internetowych, które dla nich są głównym źródłem interesujących ich informacji nie wspominam. Są zupełnie bezradni, gdy obcokrajowiec zapyta ich o godzinę, ba! nie jeżdżą nawet na wycieczki za granicę, ponieważ nie potrafią się porozumieć. Oboje są w takim wieku, że nauka podstaw jakiegokolwiek języka to droga przez mękę - wolą się mną wyręczyć, bo wiedzą, że im przetłumaczę.

Co do tematu: Warto się uczyć każdego języka. Wiem, że większość ludzi ocenia to po przydatności języka na rynku pracy, ale ja bardziej patrzę na języki obce przez pryzmat kultury jaką wraz z nimi poznajemy.

Tutaj się z Tobą zgodzę.
Jeśli kogoś fascynuje dana kultura i język, nie będzie się zastanawiać, którego języka się uczyć - wybór będzie oczywisty. Ale jeśli ktoś zaczyna myśleć, co mu się bardziej "opłaca", to zaczyna się kalkulacja, która niestety ma niewiele wspólnego z pasją.

#28 2010-09-18 17:46:26

hauteville
Pisarz

bohemistka napisał:

Hauteville,
pytasz, dlaczego ktoś powinien znać ten język choć nie ma z nim do czynienia - wskaż mi młodą osobę, która dzisiaj nie ma kontaktu z angielskim smile Ten język bombarduje nas ze wszystkich stron: począwszy od radia, przez telewizję a skończywszy na opisach na opakowaniach produktów. Język angielski jest - na swój sposób - językiem uniwersalnym. Prawie wszędzie znajdziesz kogoś, z kim dogadasz się po angielsku.

Większość ludzi na mojej wsi ma kontakt z angielskim jedynie w szkole i to bardzo pobieżnie. Nie jest im do niczego potrzebny, więc za bardzo się do niego nie przykładają. Jeśli uważasz, że prawie wszędzie dogadasz się po angielsku to polecam wyjazd na Ukrainę, do Rosji lub Mongolii - życzę powodzenia wink Tak poważnie, to o ile w miastach angielski jest często dość rozpowszechniony, tak na obszarach wiejskich jest już trochę inaczej. A taka komfortowa sytuacja ma miejsce i tak prawie wyłącznie w Europie i krajach anglojęzycznych.

bohemistka napisał:

Współczuję np. moim rodzicom, którzy nie potrafią sobie dać rady w dzisiejszym świecie. Problemem dla nich jest instrukcja obsługi nowego sprzętu czy treść reklamy, o stronach internetowych, które dla nich są głównym źródłem interesujących ich informacji nie wspominam. Są zupełnie bezradni, gdy obcokrajowiec zapyta ich o godzinę, ba! nie jeżdżą nawet na wycieczki za granicę, ponieważ nie potrafią się porozumieć. Oboje są w takim wieku, że nauka podstaw jakiegokolwiek języka to droga przez mękę - wolą się mną wyręczyć, bo wiedzą, że im przetłumaczę.

Chcesz powiedzieć, że współczujesz 90% Polaków, którzy nie mogą sobie dać rady w dzisiejszym świecie? Ja nie znając angielskiego nie czułbym, że nie daję rady w dzisiejszym świecie. OK, może dostęp do niektórych informacji byłby znacznie mniejszy, ale to tak samo jakbym powiedział, że każdy kto nie zna rosyjskiego nie daje sobie rady w internecie (wierz mi, wiem co mówię - tamtejsze strony są często prawdziwym skarbem i już się nie potrafię bez nich obejść). Moja ulubiona seria podręczników jest natomiast w języku francuskim. Jeśli ktoś zaś chce poczytać o Serbii, czy Czechach, to właśnie po serbsku i po czesku znajdzie najwięcej informacji. Każdy język jest lepszy w innej dziedzinie.

Przepraszam Cię, jeśli odbierzesz to jakoś osobiście - nie to mam na myśli. Fajnie, że jest ktoś z kim można ciekawie podyskutować smile Po prostu tak po ludzku wkurza mnie fakt, że ludzie rzucają się na angielski zupełnie nie dostrzegając zalet innych języków. Z drugiej strony jest tak jak powiedziałaś - im więcej ludzi zna angielski, tym mniej pieniędzy z niego wyciągnie. A nas to tylko powinno cieszyć smile

#29 2010-09-21 21:59:48

bohemistka
Nowy użytkownik

Nie przepraszaj mnie, nie boję się dyskusji i konfrontacji stanowisk wink

Na angielski już ciężko się rzucać, bo on jest, hm, przereklamowany. Nie da się rzucać na to, czego jest za dużo. Co jest wszędzie. Nawet sekretarka w małej, podrzędnej firmie powinna go znać i mieć w CV. Stąd też to, co napisałam na samym początku dyskusji - że angielski to podstawa. Znać angielski to już żaden wyczyn, nie robi wrażenia (bo jest tak popularny, szczególnie wśród młodych) i często to już za mało, przydaje się znajomość innego języka.
To, co piszesz na temat nieanglojęzycznych źródeł jest prawdą, tak samo jak prawdą jest to, że w porównaniu z innymi językami angielski wypada bardzo dobrze i prędzej znajdziesz mało popularne informacje po angielsku niż np. po polsku.

Zresztą mi nie musisz tłumaczyć, jakie są zalety innych języków obcych, bo przygodę z ich samodzielną nauką zaczęłam dobre kilka temu i to wcale nie były języki popularne smile

Z drugiej strony jest tak jak powiedziałaś - im więcej ludzi zna angielski, tym mniej pieniędzy z niego wyciągnie. A nas to tylko powinno cieszyć smile

No ba wink

Ostatnio edytowany przez bohemistka (2010-09-21 22:00:54)

#30 2010-09-22 06:51:32

peterlin
Bywalec

hauteville napisał:

Większość ludzi na mojej wsi ma kontakt z angielskim jedynie w szkole i to bardzo pobieżnie. Nie jest im do niczego potrzebny, więc za bardzo się do niego nie przykładają.

Zgoda, tylko że to nie tyle argument przeciwko nauczaniu angielskiego, ile przeciw nauczaniu języków obcych w ogóle. No, chyba, że "na Twojej wsi" znajomość rosyjskiego czy niemieckiego przydaje się niemal codziennie. Jeśli nawet tak jest, to zapewne się zgodzisz, że dla wielu ludzi w PL żaden język obcy "nie jest do niczego potrzebny".

I pięknie, tyle że nauczanie języków obcych w szkole nie ma odpowiadać na realne potrzeby dnia codziennego uczących się, ale rozszerzać wachlarz możliwości, z których skorzystać mogą, choć nie muszą. Mieszkaniec podkieleckiej wsi uczy się angielskiego nie dlatego, że mu to jest na tej wsi potrzebne, ale po to, by mógł, jeśli zapragnie przenieść się do miasta, wybierać spośród Londynu, Edynburga, Nowego Jorku, Warszawy, Krakowa i Kielc, a nie tylko trzech ostatnich. Oczywiście większość z tego wyboru nie korzysta, czemu nie trzeba się dziwić. Ostatecznie takiej, dajmy na to biologii uczymy się z podobnych pobudek - jak ktoś pójdzie na medycynę, to mu się przyda, jak nie, to nie, ale gdyby biologii w szkole nie było, to jak kształcilibyśmy lekarzy, na 8-letnich studiach?

Ogólnie, jeśli dobrze sprecyzowanych potrzeb i zainteresowań nie ma (jeśli są, to proszę - każdy powinien uczyć się w pierwszym rzędzie tego, czego naprawdę chce), to najsensowniej uczyć się tego, co najpowszechniejsze. A zarówno w skali Europy, jak i świata, angielski jest zdecydowanie najpowszechniej znanym i najpowszechniej nauczanym językiem obcym, a dysproporcja między nim a konkurentami stale rośnie. O tym w jakim języku formułowane jest pewnie z 80% aktualnego dorobku naukowego ludzkości nie będę już wspominał.

bohemistka napisał:

Są zupełnie bezradni, gdy obcokrajowiec zapyta ich o godzinę, ba! nie jeżdżą nawet na wycieczki za granicę, ponieważ nie potrafią się porozumieć. Oboje są w takim wieku, że nauka podstaw jakiegokolwiek języka to droga przez mękę - wolą się mną wyręczyć, bo wiedzą, że im przetłumaczę.

Gdzież ci biedni rodzice mieszkają, że co chwila jakiś obcokrajowiec pyta ich o godzinę? smile A poważnie, rodzice sobie doskonale radzą - proszą córkę o tłumaczenie i ich problem znika. Marginalna korzyść wynikająca z możliwości samodzielnego przetłumaczenia instrukcji jest nieproporcjonalna do wysiłku jaki trzeba by włożyć w naukę języka. No i nie zapominajmy o obustronnej dumie z tego, że córka może pomóc rodzicom ('jaka ona mądra - dobrze ją wychowaliśmy' i 'jestem dobrą córką' - z takich rzeczy buduje się szczęście rodzinne). Co do niejeżdżenia na wycieczki z powodu nieznajomości języków - jakoś nie hamuje to tysięcy Polaków. Od czego jest biuro turystyczne, przewodnik, rezydent jeśli nie od tego, żeby spolszczyć tę Tunezję, Turcję czy Egipt?

hauteville napisał:

Z drugiej strony jest tak jak powiedziałaś - im więcej ludzi zna angielski, tym mniej pieniędzy z niego wyciągnie. A nas to tylko powinno cieszyć smile

Ależ wcale tak nie jest. Po pierwsze, z samej znajomości języka żadnych pieniędzy "się nie wyciągnie", bo jak? Bardzo dobrą znajomość języka jest równoznaczna z umiejętnością tłumaczenia tylko dla tych, którzy sami nie próbowali tłumaczyć. Po drugie, nie jest tak, że jest jakaś stała pula miejsc pracy / pieniędzy do podziału pomiędzy "osoby z angielskim", więc im więcej takich osób, tym mniej wypada "na łebka". Sytuacja na rynku pracy jest dynamiczna.

Nawet sekretarka w małej, podrzędnej firmie powinna go znać i mieć w CV. Stąd też to, co napisałam na samym początku dyskusji - że angielski to podstawa.

O ile dobrze pamiętam statystyki ok. 80% polskich firm nie ma żadnego kontaktu z zagranicą. Zdecydowana większość tych, które kontakt mają to importerzy (= raz na kwartał p. Władek i p. Romek jadą do Niemiec po rozbite samochody, do Włoch po skórę na buty, do Chin po bógwieco). Inaczej mówiąc, znajomość języków obcych w większości polskich firm (i w administracji państwowej i samorządowej) przydaje się najbardziej podczas procedury kwalifikacyjnej. Taniej jest wynająć raz na kwartał profesjonalnego tłumacza niż tylko z powodu języka zatrudniać kogoś na stałe (inna sprawa, że większość przedsiębiorców nie rozumie różnicy pomiędzy posiadaniem certyfikatu a znajomością języka i próbuje oszczędzać). Do tego jeszcze do poważniejszej działalności biznesowej potrzebne są tłumaczenia przysięgłe/poświadczone, które i tak trzeba zamawiać na zewnątrz.

Dlaczego więc wymogi językowe pojawiają się w ogłoszeniach o pracę na prawie wszystkich stanowiskach? Dlatego, że stanowią w miarę obiektywne kryterium, ułatwiając tym samym wybór. Ma certyfikat - znaczy poświęcił(a) trochę czasu i pieniędzy, znaczy myśli poważnie o wykształceniu i karierze, znaczy jest pewna szansa że jest odpowiedzialny(a) i niegłupi(a). Niestety, odpowiedzialność i przytomność umysłu są niemierzalne bezpośrednio, pracodawca szuka więc poszlak, by te cechy (lub ich brak) wykryć.

Znać angielski to już żaden wyczyn, nie robi wrażenia (bo jest tak popularny, szczególnie wśród młodych) i często to już za mało, przydaje się znajomość innego języka.

Dość ciekawa opinia. Z mojego doświadczenia wynika, że bardzo trudno znaleźć Polaka swobodnie i składnie wypowiadającego się po angielsku, czy potrafiącego samodzielnie napisać przyzwoity artykuł. Ale może koleżanka mówi z perspektywy w której "znam angielski" to tyle co "zdałam FCE na A, angielski jest łatwy".

#31 2010-09-22 21:52:40

hauteville
Pisarz

peterlin napisał:

Zgoda, tylko że to nie tyle argument przeciwko nauczaniu angielskiego, ile przeciw nauczaniu języków obcych w ogóle. No, chyba, że "na Twojej wsi" znajomość rosyjskiego czy niemieckiego przydaje się niemal codziennie. Jeśli nawet tak jest, to zapewne się zgodzisz, że dla wielu ludzi w PL żaden język obcy "nie jest do niczego potrzebny".

I pięknie, tyle że nauczanie języków obcych w szkole nie ma odpowiadać na realne potrzeby dnia codziennego uczących się, ale rozszerzać wachlarz możliwości, z których skorzystać mogą, choć nie muszą. Mieszkaniec podkieleckiej wsi uczy się angielskiego nie dlatego, że mu to jest na tej wsi potrzebne, ale po to, by mógł, jeśli zapragnie przenieść się do miasta, wybierać spośród Londynu, Edynburga, Nowego Jorku, Warszawy, Krakowa i Kielc, a nie tylko trzech ostatnich. Oczywiście większość z tego wyboru nie korzysta, czemu nie trzeba się dziwić. Ostatecznie takiej, dajmy na to biologii uczymy się z podobnych pobudek - jak ktoś pójdzie na medycynę, to mu się przyda, jak nie, to nie, ale gdyby biologii w szkole nie było, to jak kształcilibyśmy lekarzy, na 8-letnich studiach?

Ok, zgadzam się. Nie chodzi mi jednak o to, że powszechny obowiązek nauki języka obcego jest czymś złym. Przeciwnie - tak jak wspomniałeś, powiększa możliwości "mieszkańca podkieleckiej wsi". Sądzę też jednak, że nikt już nie ma obowiązku się języka obcego NAUCZYĆ. Tymczasem wiele osób, które poznają angielski do tego stopnia, że ledwo potrafią się porozumieć w tym języku, nagle podejmują misję anglicyzacji świata nierzadko wygłaszając skrajnie negatywne opinie na temat ludzi angielskiego nie znających. Ba, odnosi się to nawet do całych narodów. Zdarzało mi się podróżować ze znajomymi po Ukrainie i Węgrzech, gdzie niemal codziennie słyszałem komentarze o tym, iż jak jest źle, że Węgrzy czy Ukraińcy nie znają angielskiego. Szczerze mówiąc, niewiele rzeczy mnie tak denerwuje jak "lingwistyczny anglocentryzm" (wybacz to sformułowanie - nie wiem po prostu jak to inaczej ująć).
Ale mam świadomość, że innych ludzi nie bawi kupowanie biletu na pociąg podmiejski znając kilka zwrotów po węgiersku, albo próby posługiwania się ukraińskim we Lwowie mimo iż mógłbym iść na łatwiznę i gadać po rosyjsku.

#32 2010-09-23 07:37:29

peterlin
Bywalec

hauteville napisał:

Tymczasem wiele osób, które poznają angielski do tego stopnia, że ledwo potrafią się porozumieć w tym języku, nagle podejmują misję anglicyzacji świata nierzadko wygłaszając skrajnie negatywne opinie na temat ludzi angielskiego nie znających.

Cóż, ludzi zakompleksionych, którzy desperacko próbują sobie udowodnić, że są w czymś lepsi od innych nie brakuje. Przekonanie że się wszystkie rozumy zjadło, połączone z maskowaniem niepewności arogancją jest bardzo typowe dla pewnego etapu życia. Różnimy się praktycznie tylko natężeniem tego zjawiska i tym, jakie konkretnie formy przybiera.

Oczywiście nie brakuje też matołków, a połączenie matołkowatości z młodzieńczą arogancją daje najkomiczniejsze efekty. Twoje doświadczenia przebija dość częste przekonanie byłych podlondyńskich barmanów czy wykładaczy towarów w Tesco, że "w Anglii nikt nie potrafi mówić poprawnie po angielsku".

Ogólnie denerwować się nie ma sensu. Przekonać i tak nie przekonasz, więc zostaje albo puszczanie mimo uszu, albo zmiana towarzystwa.

#33 2010-09-23 07:56:08

peterlin
Bywalec

bohemistka napisał:

Grupa IV to już bardzo trudne języki, które oprócz dość egzotycznej gramatyki i wymowy wykorzystują inne pismo (np. kanji). Tylko osoby naprawdę wytrwałe i pasjonaci są w stanie opanować je na dobrym poziomie.

Tylko osoby naprawdę wytrwałe i pasjonaci są w stanie opanować jakikolwiek język na dobrym poziomie (tj. wystarczającym dla wykonywania tłumaczeń urzędowych).

Podział na grupy, a zwłaszcza uwzględnianie w nim kryteriów geograficznych (europejskie ws. pozaeuropejskie) i systemu zapisu (łacinka vs. wszystko inne) jest absurdalny. Efekty - uzbecki w grupie III, kazachski w IV (oba tureckie i dość sobie bliskie; sam turecki, logicznie rzecz biorąc powinien być w II), kurdyjski z Turcji w grupie III, kurdyjski z Iranu, Iraku i byłego ZSRR w IV, a baskijski, jako europejski, oczywiście w II. 

"Inne pismo" to zarówno hanzi (tysiące znaków do opanowania), jak i sylabariusze (maks. kilkaset symboli do opanowania) jak i pisma spółgłoskowe (kilkadziesiąt symboli) i alfabetyczne (też kilkadziesiąt) w tym najzwyklejsza cyrylica, która przecież nie przeszkadza, by rosyjski był w grupie I...

Można by pomyśleć, że system podziału odzwierciedla nie tyle trudność nauczenia, ile dostępność tłumaczy (wg zasady - im rzadziej spotykana umiejętność, tym więcej trzeba za nią zapłacić). Ale znów kłopot - zaręczam, że dużo trudniej znaleźć w Polsce tłumacza indonezyjskiego (III grupa) niż chińskiego (IV grupa)

#34 2010-09-23 11:35:39

fluffy
Użytkownik

Według mnie teraz jest dobrze umieć angielski, hiszpański + jeszcze jeden zachodni. Jeśli chodzi o języki mniej popularne - to rosyjski jest znowu na topie - ze względu na konotacja polityczne i gospodarcze, a także chiński i język arabski. Ponadto osoby, które dobrze potrafią posługiwać się mało znanym językiem obcym mają o wiele większe zarobki w najróżniejszych firmach.

#35 2010-09-28 21:24:07

Sitar
Pisarz

Ja sam nie wiem z kim się zgodzić. Uważam, że angielski jest bardzo ważnym językiem, ale nie rozumiem ludzi uczących się tego języka chociaż go nie lubią. Powinno się uczyć tego co nas fascynuje, to z czym wiążemy przyszłość. Ja gdybym nie uwielbiał kultury angielskiej i nie chciał uczyć się w Anglii nie uczył bym się angielskiego bo chce studiować antropologie Ameryki Łacińskiej więc moja przyszłośc związana jest raczej z hiszpańskim.

#36 2010-10-09 10:52:44

hauteville
Pisarz

Wiesz Sitar, ja go nie lubię, ale uczę się, żeby mieć dostęp do źródeł do nauki innych języków, o które w Polsce trudno. Np. znajdź mi podręcznik do afrikaans lub xhosa po polsku wink

Co do tego co napisała fluffy - pierwsze słyszę, żeby rosyjski, chiński i arabski były językami niszowymi hmm

#37 2010-10-10 23:55:53

konto usuniete
Nowy użytkownik

Zagorzała dyskusja na temat języków się wywiązała, widzę tongue To może ja też swoje 3 grosze wtrącę;)

"Jakiego języka warto się uczyć ?" Dobre pytanie. myślę, że każdego... I to nieważne czy ten język jest w naszych okolicach popularny czy nie. Ważne, żeby go lubić. Osobiście uczę się tylko niemieckiego. Kiedyś mnie ten język zafascynował i tak już zostało. Mieszkam na północnym wschodzie Polski, gdzie bardziej chodliwymi językami są rosyjski czy białoruski. Z niemieckim jest tu bardzo trudno . W szkołach 90 % to inne języki (na czele z angielskim, który mnie swoją drogą strasznie denerwuje) a niemiecki jest na szarym końcu. To że mam problem ze znalezieniem biblioteki, w której mogłabym znaleźć źródła do nauki niemieckiego czy musiałam się natrudzić żeby znaleźć odpowiedni kierunek studiów, by zajmować się tym co mnie fascynuje, ma oznaczać, że nie powinnam się uczyć tego języka bo nie warto ? Warto się uczyć każdego języka, a takie mówienie, że tego języka warto się uczyć a tamtego nie warto  to...... głupie mówienie. I tyle tongue

Ktoś tu gdzieś napisał, że ludzie "rzucają się na angielski" ( czy coś takiego tongue) Racja. jeśli to lubią, niech się rzucają. Kiedyś wyjdzie im to na dobre. lubicie angielski? Uczcie się, ale zadajcie sobie jedno nieistotne, wydawać by się mogło, pytanie. Mianowicie: Uczę się angielskiego bo mi sprawia przyjemność czy po prostu ulegam modzie i gadaniu, że ten język mi się na pewno w przyszłości przyda? Tylko tyle. Jeśli to rzeczywiście przyjemność a nie wpływ gadaniny innych "pasjonatów" tego języka to powodzenia tongue a jeśli angielski to niezbyt przyjemny przymus, który jest tylko chwilowy (jak np było w moim przypadku:P--> dopóki musiałam, uczyłam się angielskiego, jak tylko pojawił się wybór i mogłam sama zdecydować , zdecydowałam się na język, który rzeczywiście lubię ) albo potrzebny do nauki tego właściwego, rzeczywiście lubianego języka to ...Powodzena jeszcze baardziej smile

Jeszcze raz. Warto się uczyć KAŻDEGO języka ;P

Ostatnio edytowany przez sylwiaaa0510 (2010-10-10 23:57:55)

#38 2010-10-13 19:17:18

enthusiasm
Nowy użytkownik

ŁACINA! GAUDEAMUS! ^^

A tak poważnie, to sylwia okienko wyżej mówi prawdę -- każdego. A najlepiej wszystkich tongue

#39 2010-10-14 13:07:46

słówko
Bywalec

a ja myślę że to zależy jaką ktoś chce dostać pracę, chyba rosyjski zaczyna być popularny,co raz więcej osób się jego uczy

#40 2010-10-18 14:01:11

konto usuniete
Nowy użytkownik

Ludzie nie zawsze uczą się języka do pracy... są tacy, którzy uczą się języka tak po prostu, bo to lubią, a jeśli do tego praca się znajdzie, tym lepiej dla nich, bo robią to co lubią . praca nie jest wtedy tylko przykrym obowiązkiem i przynosi satysfakcję.
A rosyjski rzeczywiście staje się coraz bardziej popularny, też to zauważyłam.. wink

#41 2010-10-19 13:20:49

konto usuniete
Nowy użytkownik

Na pewno warto jest się uczyć języków, którymi posługuje się wiele ludzi, takich jak: angielski, chiński czy hiszpański. Ale ostatnio słyszałem, że w cenie są także języki skandynawskie i niderlandzki.

#42 2010-10-28 17:16:08

CzaAarNaAa_24.10
Pisarz

Oczywiście warto znać najbardziej sławne [jakieś 3 pierwsze] takie jak np. angielski, niemiecki, hispzański, ale do pracy dobrze znać także coś ,,egzotycznego'', jakiś mało znany język taki jak np. arabski, duński, grecki itd. Zawsze jakiś najbardziej znany język, czyli w naszych czasach angielski to podstawa. A jak chcemy wyjechać do jakiegoś kraju na dłużej, to język, który tam się używa. Szczerze, to warto znać każdy język jaki tylko chcemy. Zawsze to coś i może sie przydać smile Warto niezabardzo sugerować sie modą na języki lecz bardziej patrzec na język, który nam łatwiej idzie i jest poszukiwany. Te modne języki zazwyczaj zna coraz więcej osób, więc znajomość tego języka już nie dziwi. Co do chińskiego to fakt, dużo ludzi sie nim posłguje ale przyznajmy szczere, że w większości chińczyki. W innych krajach jakoś się tego języka zbytnio nie używa, więc nie można liczyć raczej na to, że wyjeżdżając np. do Holandii, zaczepimy ludzi po drodze i poromawiamy z nim po chińsku. Już prędzej znajdzie się ktoś władający angielskim, niemieckim.

#43 2010-11-01 21:34:30

konto usuniete
Nowy użytkownik

Masz rację, na pewno język chiński nie jest bardzo popularny w Europie. Myślę jednak, że w większości krajów azjatyckich          ( lepiej lub gorzej ) byłoby się w stanie dogadać, właśnie w tym języku. Swoją drogą byłoby to niezwykle ciekawe doświadczenie:-)

Ostatnio edytowany przez michal120397 (2010-11-01 21:38:58)

#44 2010-11-02 18:38:46

CzaAarNaAa_24.10
Pisarz

Michał120397, owszem w azji byłoby o wiele łatwiej się dogadać w takich językach jak np.chiński. Jakby to określić- każdy teren ma swoje języki. Więc jak ktoś ma na myśli konkretny teren to trzeba popatrzeć jakie tam języki ,,królują''. A jeżeli chodzi o łatwośc, to tak jak mówiłam- każdy inaczej więc polecam testować smile Dla uszu i oczu wydaję się dziwne usłyszeć kilkanaście języków zaraz po sobie, ale mogę powiedzieć, że nawet fajne doświadczenie smile

#45 2010-11-09 21:45:47

konto usuniete
Nowy użytkownik

CzaAarNaAa_24.10, masz rację. Całkowicie się z Tobą zgadzam. A tak na marginesie, ilu języków obcych się uczysz? Nie mylą Ci się one?:-)

#46 2010-11-09 23:19:40

Sitar
Pisarz

Michał zapraszam do artykułu na temat mylenia się języków: http://swiatjezykow.blogspot.com/2010/1 … ezyki.html    .

#47 2010-11-10 14:37:00

CzaAarNaAa_24.10
Pisarz

Ile? Yyy, szczerze mówiąc nie licze tego, może gdzies do 15 się dociągnie. Uczyłam się kiedyś więcej, ale jakoś niespecjalnie mnie ciągły i przestałam, szkoda marnowac czasu na cos co nie sprawia tyle frajdy i użytku. Ale nie, nie mylą mi się, wielu się dziwi. Owszem, niby podobność może zmylić albo coś, ale mnie to w ogóle nie łapie. Niby korzenia z innych kraji moga pomagać, ale nie wiem czy to prawda. Może najbardziej pomaga mi to, że jak się słucha i ogląda tekst piosenek, filmów itd. w różnych językach to też pamiętam co do czego należało. Korzystam też z programów komputerowych w których każdy ustawiony jest na innym języku. Czytanie książek i gazet w obcym jezyku pomaga. Co do angielskiego to programowanie w językach wysokiego poziomu może pomóc i instalowanie przez siebie wielu ,,rzeczy'' na komputerze. Z podobnymi słówkami można sobie poradzić, robiąc tabelki i pamiętając co w której jest. Najdziwniejsze jest to, że nauka polskiego mnie męczy i szczerze mówiąc, słucham tylko na lekcji żeby miec 3, a języki obce to całkowicie bezproblemowo. W sumie połączenie informatyki, elektorniki, czytania gazet, niektórych artystycznych rzeczy bardzo mi pomaga w nauce języków.

#48 2010-11-11 14:27:23

konto usuniete
Nowy użytkownik

Sitar, dzięki za link:-) Naprawdę bardzo ciekawy artykuł.

#49 2010-11-11 21:30:56

konto usuniete
Nowy użytkownik

CzaAarNaAa_24.10, tak czytanie gazet i stron internetowych w języku obcym na pewno pomaga. Niezwykle przydatne jest także oglądanie filmów. Jest to przyjemne, a zarazem pożyteczne:-)

#50 2010-11-12 11:01:49

konto usuniete
Nowy użytkownik

Według mnie szwedzki to bardzo przyjemny język smile

Ostatnio edytowany przez michal120397 (2010-12-03 15:50:40)

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media

Copyright 2017 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl