Temat: Ukraiński

Hej. Bardzo chciałabym nauczyć się ukraińskiego. Jakie książki polecacie? Szukałam, ale nie ma zbyt dużego wyboru. Jeśli macie możliwość, podajcie jakieś przydatne linki. Z góry dzięki.

2 (edytowany przez Admin 2014-11-03 12:16:27)

Odp: Ukraiński

link do chomikuj usunięty

3

symusi
lepiej usun ten post i pliki ...
to piractwo a piszesz na forum wydawnictwa ktore wydalo ten kurs

pozdrawiam
Mariusz

4

A jaki słownik polecacie? Taki byłby ok? http://www.allegro.pl/item1005485264_sl … 0_pwn.html

5

Mogę pomóc wszystkim kto uczy się Rosyjskiego lub Ukraińskiego (oczywiście za darmo). Osobiście chcę polepszyć mój Polski. Myślę że lepiej będzie przez Skype. Proszę pisać - ser.p@i.ua (Sergij)

6

Ja chciałem zawsze nauczyć się ukraińskiego, ale narazie chce do poziomu idealnego doprowadzić mój angielski i hiszpański.

7

Jeśli ktoś chciałby się nauczyć ukraińskiego to polecałbym najpierw nauczenie się rosyjskiego. Jeśli ktoś się upiera (bo np. nie lubi Rosji - potkałem się z takimi przypadkami) to może oczywiście ten krok pominąć, ale wtedy musi pozostać przy polskich źródłach, które są dość skąpe i często kiepskie. Nawet ze znalezieniem porządnego słownika jest problem. Gdy natomiast opanujemy do całkiem przyzwoitego stopnia rosyjski możemy korzystać z rosyjskich podręczników i książek, których jest więcej i są lepsze. Poza tym daje to nam też opanowanie wielu wyrazów, które są niemal identyczne w obydwu językach. Nie jest też problemem wtedy czytanie cyrylicy, aczkolwiek tu warto wiedzieć, że ta ukraińska się nieco różni (więcej na: http://swiatjezykow.blogspot.com/2010/1 … jach.html).

Ale osobiście wszystkim polecam. Moim zdaniem jest to najładniejszy język słowiański i choćby dlatego jest wart nauczenia. Poza tym Ukraińcy na zachodzie okazują się być bardzo mili, gdy staram się przynajmniej mówić po ukraińsku zamiast po rosyjsku.

8

Czy ukraiński bardzo różni się od rosyjskiego? Jeżeli uczę się rosyjskiego to miałabym ułatwiony start w ukraińskim?

9

Postaram się na to w miarę zwięźle odpowiedzieć:
1. Są pewne różnicy w cyrylicy - o czym szerzej pisałem na blogu - http://swiatjezykow.blogspot.com/2010/1 … ajach.html
2. Są różnice w wymowie - ukraiński jest znacznie twardszy w wymowie (przez co moim skromnym zdaniem jest ładniejszy) i nie posiada akania. Różnice te powodują, że często wyrazy są niemal identycznie zapisane, ale inaczej wymawiane.
3. Opanowanie rosyjskiego ułatwia opanowanie ukraińskiego z dwóch powodów:
- masz na starcie opanowaną naprawdę sporą część słownictwa (aczkolwiek nadal istnieją słowa specyficzne dla ukraińskiego, których brak w polskim lub rosyjskim), co pozwala Ci od samego początku czytać ukraińskie gazety, oglądać filmy itp.
- masz dostęp do większej gamy podręczników i słowników (słowniki polsko-ukraińskie są raczej kiepskie)
4. Z drugiej strony z doświadczenia wiem, że często mówiąc po ukraińsku wtrącam słowa z języka rosyjskiego, co mnie irytuje. Ale ma to też związek z tym, że tak naprawdę nigdy nie miałem czasu by się solidnie za ukraiński wziąć. Mam to zamiar w niedalekiej przyszłości naprawić.

Tak czy inaczej naprawdę warto się za ten język wziąć. Chociażby dlatego, że ładniejszego w świecie słowiańskim nie ma (moim zdaniem)... No i do najtrudniejszych też nie należy smile

10

polecam tą stronę bardzo skuteczna i dużo materiału http://www.xn--szkoa-step-d0b.pl/ wink

11

Polecam ten bezpłatny e-kurs języka ukraińskiego: www.porteuropa.eu/ukrainski A jeśli chodzi o rosyjski, to warto skorzystać z tego darmowego kursu rosyjskiego slangu: www.porteuropa.eu/rosyjski

12

Будуть питання, пишіть)

13

Witam. Myślę, że najlepiej znaleźć nauczyciela lub szkołę, która uczy taki język??????????

14 (edytowany przez haes82 2014-12-22 13:06:25)

vovk napisał/a:

Polecam ten bezpłatny e-kurs języka ukraińskiego: www.porteuropa.eu/ukrainski A jeśli chodzi o rosyjski, to warto skorzystać z tego darmowego kursu rosyjskiego slangu: www.porteuropa.eu/rosyjski

A ja nie. W ramach tego "kursu" dostajemy w dość nieregularnych odstępach czasu w sumie 12 "lekcji" - a mają one postać prymitywnych maili (tak, maili - nie pdfów, ani nawet załączników w .doc albo chociaż w .txt, tylko w maili).

Zawartość? Szkoda gadać. Wszystko pisane polską transkrypcją (cyrylicy zupełnie nie ma - a nawet w miejscach gdzie autor nieudolnie próbuje pokazać nam raz na trzy lekcje jak wygląda jakaś ukraińska litera, to wyskakują zamiast litery krzaczki).

Ogólnie "kurs" sprowadza się do bardzo prymitywnej demagogii i opiera się na kilku założeniach: Ukraiński jest bardzo podobny do polskiego, nie musimy niczego zakuwać, trzeba tylko tam gdzie na początku jest po polsku -od pisać po ukraińsku від- (oczywiście autor prezentuje to nam jako wid-), gdzie prze- to wciskamy пере- (pere-) itp. Do tego dość pokaźna baza słówek (pisanych cały czas transkrypcją) do wykucia i wisienka na torcie: autor dodaje nam bonusową informację, że - uwaga - GRAMATYKI NIE TRZEBA SIĘ UCZYĆ, bo ponoć sama wchodzi do głowy w trakcie rozmów z obcokrajowcami, poza tym i tak jest podobna do polskiej.

WSTYD I ŻENADA. Prawdą jest, że przy odrobinie dobrej woli (i odpowiedniej ilości alkoholu) Polak z Ukraińcem się dogada. Prawdą, że słownictwo jest bardzo podobne, a nawet więcej: zależności, jakie wychwycił i wypunktował autor tego "kursu" faktycznie istnieją. Ale bzdurą jest, że nawet po najdokładniejszym zapoznaniu się z zawartością tego czegoś mogę wpisać do CV "Język ukraiński: komunikatywny".

Najbardziej brakuje cyrylicy. Gdybym miał pomóc komuś, kto jutro jedzie na Ukrainę i pytał mnie, czego może się w dzień nauczyć - rzekłbym, że właśnie czytać cyrylicę. Od biedy jakoś na migi i "każdy po swojemu" można się dogadać - ale umiejętność odcyfrowania napisów jest bezcenna, szczególnie, że w wielu wypadkach samo odcfyrowanie + odrobina główkowania wystarczy, aby połapać się na jakiej ulicy jesteśmy, co jest w menu albo co nam każą/zakazują zrobić.

Jedyna zaleta kursu: darmowy.

15

Bardzo ciekawe materiały tutaj polecacie skorzystam z tego. Miałem w szkole jeszcze średniej język rosyjski bo miałem do wyboru niemca lub rosyjski to wybrałem rosyjski i myślę, że te dwa języki rosyjski i ukraiński są do siebie bardzo podobne.

16

Zgadzam się z tym co powyżej te dwa języki są bardzo do siebie podobne. Jednak różnice jakieś tam zapewne są. Teraz już w szkołach się nie uczy takich języków jak rosyjski czy ukraiński. Jednak wydaje mi się, że warto byłoby powrócić do tych dwóch języków.

17

Mam kolegę z Ukrainy i on mi mówił, że może troszkę Ukraiński jest podobny do Rosyjskiego to jednak da się zauważyć różnicę w wymowie i również też w piśmie. To jak chyba u nas by było z gwarą śląską czy kaszubską.

18 (edytowany przez haes82 2015-01-04 20:24:46)

nowypan napisał/a:

Mam kolegę z Ukrainy i on mi mówił, że może troszkę Ukraiński jest podobny do Rosyjskiego to jednak da się zauważyć różnicę w wymowie i również też w piśmie. To jak chyba u nas by było z gwarą śląską czy kaszubską.

No... moim zdaniem jest to zupełnie odrębny język, być może brzmiący troszkę dla niewprawnego ucha jak rosyjski, ale najbardziej moim zdaniem pasuje określenie, że jest pośrodku między polskim, a rosyjskim - słownictwo w sporej części polskie, ale gramatyka i fonetyka w dużej części rosyjskie, poza tym język posiada (jak chyba każdy) wiele słów i cech, które są unikalne tylko i wyłącznie dla ukraińskiego.

Ja w każdym razie po prawie roku nauki na ogół rozumiem to, co mówią w radiu ukraińskim (polecam ogólnie zainstalować na kompie Rarmę, a komórce Tuneradio - rewelacyjny sposób na na osłuchanie się z językiem), ale kiedy rozmówcy przestawiają się na rosyjski (dość częste w tym kraju) stopień mojego zrozumienia spada gwałtownie.

Z perspektywy Polaka te dwa języki mogą wydawać się podobne (nie wspominając o perspektywie np. Niemca), ale zapewniam, że są bardzo różne i porównanie do gwary zdaje się dość obraźliwe i deprymujące mowę naszych wschodnich sąsiadów.

Zdaje się, że ten mit o podobieństwie jest dość skutecznie podsycany przez fakt, że w obu językach stosuje się cyrylicę, która jest mimo wszystko dość egzotyczna dla osób porozumiewających się na co dzień łacinką i kiedy widzimy te "bukwy" z automatu w głowie tworzy się skojarzenie z rosyjskim. Ale nawet to podobieństwo jest złudzeniem - cyrylica rosyjska do ukraińskiej ma się tak jak alfabet polski do, powiedzmy, niemieckiego.

19

Jak ktoś chce się uczyć słówek ze słownika to ja jednak pozdrawiam big_smile to lepiej przecież szukać na necie słówek, które są darmowe np na takiej stronie jak diki lub google translator. Wszystko tam można znaleźć. Nie zgodzę się również z tym, że rosyjski i ukraiński to podobne języki.