Temat: Trudno┼Ťci z wymow─ů j─Özyka czeskiego - czy Wy te┼╝ je macie?

Cze┼Ť─ç!
Od oko┼éo 12 miesi─Öcy ucz─Ö si─Ö j─Özyka czeskiego. Bardzo mi si─Ö spodoba┼é i mam wielk─ů nadziej─Ö, ┼╝e uda mi si─Ö go opanowa─ç chocia┼╝ w stopniu komunikatywnym (tak, abym m├│g┼é si─Ö porozumie─ç, je┼Ťli kiedy┼Ť pojad─Ö do wspania┼éych Czech smile). Niestety, ci─ůgle mam problemy z wymow─ů, a szczeg├│lnie z wypowiadaniem d┼éugich samog┼éosek. Chcia┼ébym to skonsultowa─ç i wiedzie─ç, czy Wy te┼╝ je macie? Zapraszam do rozmowy wszystkich, kt├│rzy maj─ů na ten temat co┼Ť do powiedzenia. Piszcie...

2

Odp: Trudno┼Ťci z wymow─ů j─Özyka czeskiego - czy Wy te┼╝ je macie?

Hej!
Te┼╝ ucz─Ö si─Ö czeskiego wink w zasadzie od dawna na w┼éasn─ů r─Ök─Ö a od 2 miesi─Öcy na kursie w szkole j─Özykowej.
Ka┼╝dy ma na pocz─ůtku problemy z wymow─ů, grunt to si─Ö os┼éucha─ç, polecam filmy, muzyk─Ö radio, oraz wykorzystywanie okazji na rozmawianie - podr├│┼╝e do Czech smile
D┼éugo┼Ťci potrafi─ů sprawia─ç trudno┼Ť─ç, dla mnie pi─Öt─ů achillesow─ů jest pisownia. Ale wszystko potrzebuje czasu smile

3

Dzi─Öki Cynamonna! smile
Co prawda do Czech raczej pr─Ödko nie wyjad─Ö, bo nie mam takiej mo┼╝liwo┼Ťci sad, ale fajnie, ┼╝e napisa┼éa┼Ť.

4

Mo┼╝e m├│g┼éby┼Ť poda─ç przyk┼éady zda┼ä /s┼é├│w z kt├│rymi masz k┼éopoty ?
Ekspertem nie jestem ale mógłbym spojrzeć na to.. wink

5

Hmmm... tak bardziej og├│lnie. Mam te┼╝ problemy z p┼éynno┼Ťci─ů (szczeg├│lnie czytaj─ůc teksty, z kt├│rymi wcze┼Ťniej nigdy nie mia┼éem do czynienia).

Ale je┼Ťli chcesz, ┼╝ebym poda┼é jaki┼Ť przyk┼éad... hmm mo┼╝e n├ívrh├í┼Östv├ş. Tu jest wszystko: d┼éugie samog┼éoski (z kt├│rymi mam najwi─Ökszy problem), zg┼éoskotw├│rcze 'r', d┼║wi─Öczne 'h', '┼Ö' (przeczyta┼éem gdzie┼Ť, ┼╝e z t─ů g┼éosk─ů nawet sami Czesi maj─ů niekiedy problem), a razem stanowi to dla mnie mieszank─Ö nie do przej┼Ťcia. sad

6 (edytowany przez Aika 2012-01-31 18:09:41)

Ja do Czech je┼╝d┼╝─Ö cz─Östo i wymowa nie sprawia mi problem├│w... Ich gramatyka jest dla mnie ci─Ö┼╝ka do zgryzienia, a ja lubi─Ö uczy─ç si─Ö gramatyki i jeszcze nigdy nie mia┼éam z ni─ů du┼╝ych problem├│w. Dopiero przy nauce tego (o dziwo!) j─Özyka s┼éowia┼äskiego przestaje mi si─Ö podoba─ç. O wiele szybciej jestem w stanie si─Ö nauczy─ç gramatyki j─Özyk├│w germa┼äskich, ni┼╝ czeskiej odmiany itp.
Macie jakie┼Ť rady?

7 (edytowany przez covered72 2012-02-01 18:48:15)

W sumie... te┼╝ zawsze lubi┼éem uczy─ç si─Ö gramatyki. Mo┼╝e dlatego, ┼╝e je┼Ťli si─Ö jej naucz─Ö, to sam potrafi─Ö konstruowa─ç wypowiedzi, a nie bazowa─ç na gotowych, a przede wszystkim wiem, co si─Ö z czego wzi─Ö┼éo. smile Lubi─Ö to, i tyle (chyba nawet wol─Ö uczy─ç si─Ö gramatyki, ni┼╝ wk┼éuwa─ç ca┼ée listy s┼é├│wek, chocia┼╝ od czasu, kiedy zacz─ů┼éem stosowa─ç nauk─Ö u┼╝ywaj─ůc fiszek, i to jest ca┼ékiem przyjemne smile).

8 (edytowany przez Aika 2012-02-01 22:06:19)

Hmhm... Ja te┼╝. Poza tym lepiej jest si─Ö nauczy─ç zasad gramatycznych, ni┼╝ 1000000 s┼é├│wek. To jest zawsze najci─Ö┼╝sze, szczeg├│lnie na pocz─ůtkach nauki, bo potem to ju┼╝ z g├│rki.
Masz jakie┼Ť rady na czesk─ů gramatyk─Ö... A w szczeg├│lno┼Ťci odmian─Ö? Bo te wszystkie podobie┼ästwa i nieregularno┼Ťci tego j─Özyka mi przeszkadzaj─ů. Nie wiem jak si─Ö tego uczy─ç, aby si─Ö nauczy─ç.

9

Jakiego┼Ť konkretnego przepisu na nauk─Ö gramatyki nie mam. sad Jedyne, co mog─Ö Ci poradzi─ç, to liczne powt├│rki (co jaki┼Ť czas, np. co miesi─ůc). Tak nauczy┼éem si─Ö ju┼╝ tworzenia biernika i miejscownika w l. poj. smile

10 (edytowany przez covered72 2012-02-26 14:27:19)

Mam jeszcze jedno pytanie odno┼Ťnie wymowy tego j─Özyka. Chodzi o grupy sp├│┼ég┼éoskowe 'cv', '─Źv', 'sv', '┼ív', 'kv' oraz 'tv'. Przeczyta┼éem, ┼╝e w j─Özyku czeskim wymawia si─Ö je d┼║wi─Öcznie, a wi─Öc odwrotnie do polskiego (np: twoje [tfoje]). Powiedzcie mi, jak dok┼éadnie mam wymawia─ç te grupy. Mam zamienia─ç bezd┼║wi─Öczn─ů g┼éosk─Ö na jej d┼║wi─Öczny odpowiednik, czy raczej stara─ç si─Ö po┼é─ůczy─ç bezd┼║wi─Öczn─ů z d┼║wi─Öczn─ů? Dla przyk┼éadu: wymowa wyrazu kv─Ťt - poprawniej b─Ödzie [gwiet] czy [kwiet]?

11

Z w┼éasnych do┼Ťwiadcze┼ä mog─Ö powiedzie─ç, ┼╝e mnie wymowy " ┼Ö" nauczy┼é m├│j nauczyciel czeskiego (Czech), kt├│ry mia┼é z nami fonetyk─Ö. Bardzo pomog┼éo mi powtarzanie wierszyka "Kmot┼Öe Pet┼Öe..." kt├│ry brzmi tak:

"Kmot┼Öe Pet┼Öe, nep┼Öepep┼Öete mi toho vep┼Öe, jak mi, kmot┼Öe Pet┼Öe, toho vep┼Öe p┼Öepep┼Ö├şte, tak si toho p┼Öepep┼Öen├ęho vep┼Öe s├ím sn├şte"

12

Ja to mam bardzo blisko do granicy czeskiej o ile wyjad─Ö do mojej babci, kt├│ra mieszka w okolicy G┼éucho┼éaz. Czasem jak po prostu no wiecie si─Ö bardzo mocno nudzi┼éem to po prostu akurat jecha┼éem sobie do Czech i stara┼éem si─Ö moim ┼éamanym czeskim jako┼Ť dogadywa─ç szczeg├│lnie z czeszczkami, kt├│re akurat nie by┼éy takie z┼ée : D