logo słówka

Nie jesteś zalogowany.

#1 2011-12-20 17:37:47

Shariana 
Pisarz

Matura rozszerzona

Większość znajomych uważa, że po prostu mam paranoję, jednak... Zdania są podzielone. Może wy mnie uspokoicie?

Jestem uczennicą III klasy gimnazjum. Od zawsze byłam raczej językowcem-humanistą, nigdy nie miałam problemów z językami obcymi. W SP miałam tylko niemiecki, w gimnazjum doszedł mi angielski - uczę się zarówno tego, co mam w szkole, jak i samodzielnie, z własnych źródeł (kursy, repetytoria itd). Zastanawia mnie jednak, czy osoba, która zaczęła naukę angielskiego dopiero w 1 gim może pokusić się na maturę rozszerzoną? Oceny to jedno, ale czy ktoś taki jak ja ma równe szanse co osoba, która zaczęła poznawać ten język już sześć lat wcześniej? Oczywiście, mówię tu o wyniku ok. 90%.

#2 2011-12-22 12:03:17

hauteville 
Pisarz

Re: Matura rozszerzona

Pewnie, że jest to możliwe. Ja miałem ok. 90% z rozszerzonej matury z angielskiego mimo że jego naukę zacząłem w I klasie liceum, więc jeszcze później niż Ty. W 6 lat można się języka nauczyć od zera niemal do perfekcji, a rozszerzona matura to naprawdę wcale nie jest jakiś wybitnie wysoki poziom.

#3 2011-12-23 22:00:16

Paulinette 
Nowy użytkownik

Ja w tym roku zdaje rozszerzony angielski:) 'naukę' zaczęłam w zerówce ale niewiele mi to dało:/ dopiero w gimnazjum się 'ogarnęłam' i staram sie jak najwięcej uczyć na własna ręke...  w nauka w szkole dużo mi nie dała sama nie wiem czy miałam jakiegoś pecha do nauczycieli czy co...

#4 2011-12-28 17:42:08

Chimek 
Aktywny użytkownik

hauteville napisał:

(...) a rozszerzona matura to naprawdę wcale nie jest jakiś wybitnie wysoki poziom.

Tak z ciekawości chciałem się dowiedzieć, jaki jest to dokładnie poziom wg skali Unii Europejskiej?
Repetytorium z j. niemieckiego do matury podstawowej, na którym pracuję, mam poziom A2/B1, a chciałbym wiedzieć, jak to jest z poziomem rozszerzonym, ponieważ maturę mam dopiero za rok wink
Pozdrawiam!

#5 2011-12-28 22:51:29

Pjotreeek 
Pisarz

matura rozszerzona z angielskiego to jeśli się nie mylę wiedza na poziomie B2.

#6 2011-12-29 00:47:38

hauteville 
Pisarz

Tak, rozszerzona matura to mniej więcej poziom B2.

#7 2011-12-29 14:06:04

Pjotreeek 
Pisarz

noo właśnie i dlatego uważam za kompletny bezsens zdawanie FCE jeśli ktoś już ma zdaną rozszerzoną maturę , chyba że ktoś ma za dużo kasy i chce się sprawdzić , ale to już co innego wink
ja maturę piszę w 2013 więc jeszcze trochę czasu mam. smile

#8 2011-12-29 14:40:51

Chimek 
Aktywny użytkownik

Pjotreeek napisał:

Pjotreeek, to podobnie jak ja wink
Co prawda mamy trochę czasu, ale ja należę do osób momentami zbyt gorliwych i lubię mieć wszystko pod kontrolą smile

A zdajesz tylko angielski, czy jeszcze jakiś język? Bo ja mam w planach zdawać angielski i niemiecki na rozszerzeniu. Niekiedy mam wrażenie, że dam radę, innym razem, że to mnie przerośnie, ale chyba każdy ma takie momenty zwątpienia smile

Chciałem się jeszcze zapytać, czy ktoś z Was zdawał dwa języki na maturze - chciałem się po prostu dowiedzieć, jakie języki wybraliście i jak sobie radziliście z przygotowaniami.

Dziękuję za udzielenie odpowiedzi na moje poprzednie pytanie i pozdrawiam serdecznie! smile

#9 2011-12-29 14:50:42

Shariana 
Pisarz

Dzięki za odpowiedzi - naprawdę dodaliście człowiekowi nieco pewności i wiary w siebie. tongue
Dołączę się do pytania Chimeka odnośnie dwóch języków. Wie też ktoś może, jak ze zdawaniem języka, którego nie uczono nas w szkole?

#10 2011-12-29 15:45:44

Chimek 
Aktywny użytkownik

Shariana, z tego, co gdzieś czytałem na temat matury z języków obcych, masz możliwość zdawania innego języka europejskiego, którego nie masz w szkole, jednak musisz podpisać coś w rodzaju deklaracji, aby móc przystąpić do egzaminu. Wydaje mi się, że musiałabyś poszukać jakiś dokładniejszych informacji na stronie CKE.

W moim przypadku jest tak, że wcześniej wolałem zdawać inny język niż niemiecki, bo nie miałem zbyt dużego wyboru jeżeli chodzi o kwestię II języka obcego. Natomiast taka opcja jest moim zdaniem bardzo ryzykowna, ponieważ w szkole możesz liczyć na pomoc nauczycieli, chociaż z nimi też bywa różnie (natomiast u mnie nie mam na co narzekać). Nie mniej jednak przygotowywanie na własną rękę może się okazać o wiele trudniejsze, chyba że uczęszczałabyś na jakieś zajęcia dodatkowe, lecz zależy to też od Twojej obecnej znajomości języka.

Jak już wspomniałem, chciałem zdawać inny język zamiast niemieckiego, choć obecnie mam zamiar zdawać właśnie niemiecki jako drugi język nowożytny, nie wykluczając rzecz jasna angielskiego, pod kątem planowanych studiów. Z upływem czasu okazało się, że wizja matury zmotywowała mnie do nauki niemieckiego i nawet go polubiłem, chociaż niekiedy nie jest łatwo, bo na poważnie uczę się go dopiero od pierwszej klasy liceum smile

Więc widzisz - można kombinować na wiele sposobów, jednak każdy przypadek trzeba rozpatrywać moim zdaniem indywidualnie. A o jakim języku myślałaś, ośmielę się zapytać? smile

#11 2011-12-29 18:10:48

Shariana 
Pisarz

Myślałam o języku włoskim, którego zaczęłam uczyć się w wakacje. Planuję zdawać na italianistykę, a ta matura pozwoliłaby mi dostać się do grupy zaawansowanej, zamiast zaczynać od zera. Ogólne wymagania na studia to język polski i angielski na rozszerzeniu.
Także ośmielę się zapytać - kiedy zacząłeś uczyć się niemieckiego, nie "na poważnie" tylko ogólnie?

#12 2011-12-29 18:21:22

Chimek 
Aktywny użytkownik

Wiesz, zabawne jest też to, że uczyłem się też włoskiego przez 3 lata w gimnazjum i sam myślałem nawet o zdawaniu go na maturze, ale zrezygnowałem z tego pomysłu, bo uznałem to za zbyt ryzykowne, poza tym nie mam zbyt dużych możliwości do przygotowania się, a także zapomniałem już 80% przez 1,5-roczną przerwę.

Natomiast niemieckiego uczyłem się od zerówki do czwartej klasy szkoły podstawowej zamiast angielskiego i nie przykładałem się do tego za bardzo... smile Potem musiałem zmienić szkołę ze względu na likwidację poprzedniej i musiałem się przerzucić na angielski, co było dla mnie pozytywną zmianą. Do niemieckiego powróciłem w liceum, a zacząłem się uczyć go od zera. Z podstawówki pamiętałem jedynie kilka słówek oraz odmianę czasownika "być" smile Na początku nie myślałem nawet od zdawaniu go, jednak nie chciałem powtórzyć tego błędu jak w przypadku włoskiego, że zapomniałem wszystko po ponad roku, dlatego starałem się uczyć go jak najwięcej, by jednak coś wynieść z tych zajęć wink Teraz kiedy przygotowuję się do matury, muszę się uczyć znacznie więcej rzeczy, których nie robię na lekcjach, bo mam tylko 2 godziny w tygodniu, a jak na naukę od zera to nie za dużo.

A italianistykę uważam za ciekawy pomysł wink Sam myślałem kiedyś o tym kierunku, jednak pomysły zmieniają mi się raz na jakiś czas, jednak muszę przyznać, że sam język jest świetny big_smile

#13 2011-12-29 18:27:22

Shariana 
Pisarz

Italianistyka jest dosyć popularna, ale zapotrzebowanie na nią nadal istnieje, co też ma pewne znaczenie. No i planuję ją połączyć z jakimś drugim kierunkiem - myślałam o arabistyce, jednak to będzie chyba zbyt ciężkie do zrealizowania...
Zanim zasypię cię pytaniami (robiąc przy tym niemały off-top w temacie) - masz może GG? ^^

#14 2011-12-30 00:37:35

Chimek 
Aktywny użytkownik

Moim zdaniem studiowanie dwóch filologii może być dość trudnym zadaniem, chyba że jedna z nich byłaby realizowana w trybie zaocznym, jednak studia są jeszcze przede mną, więc trudno jest mi cokolwiek powiedzieć o tym, jak wszystko wygląda w rzeczywistości smile Jednak fajnie, że masz takie ambicje, bo to jednak podstawa wink

A tak wracając do italianistyki - moim zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby, gdybyś skupiła się na języku angielskim oraz polskim, ponieważ te przedmioty są brane pod uwagę podczas rekrutacji, natomiast włoski mogłabyś wybrać od zera, ponieważ samodzielna nauka włoskiego może odciągnąć Cię od pozostałych przedmiotów, a dzięki nauce od początku już na studiach mogłabyś sobie wszystko na nowo uschematyzować, poza tym z pewnością nauczyłabyś się wielu rzeczy, na które samemu nie zwróciłoby się uwagi - takie jest moje zdanie. Jednak włoskiego ucz się dalej, jeżeli czujesz, że ten język jest czymś ważnym dla Ciebie, a przede wszystkim sprawia Ci radość. Poza tym samodzielna nauka może być dobrym startem podczas uczenia się języka od podstaw już na studiach smile

A jeżeli chodzi o arabistykę, która też jest ciekawym kierunkiem, to tutaj trzeba się jednak zastanowić, ponieważ ja wybrałbym jako pierwszy kierunek studia, które dałyby mi już możliwość pracy, więc jeśli chcesz studiować język włoski, bo masz zamiar wiązać z tym swoją przyszłość, a arabski wolałabyś skończyć dla własnej satysfakcji, to lepiej wybrać coś, na czym zależy Ci najbardziej. Ale możesz spróbować złożyć papiery na oba kierunki i zobaczysz , gdzie się dostaniesz, gorzej będzie, jeśli będziesz musiała wybierać pomiędzy jednym a drugim big_smile

#15 2011-12-30 15:36:56

Pjotreeek 
Pisarz

Chimek napisał:

Pjotreeek napisał:

Pjotreeek, to podobnie jak ja wink
Co prawda mamy trochę czasu, ale ja należę do osób momentami zbyt gorliwych i lubię mieć wszystko pod kontrolą smile

A zdajesz tylko angielski, czy jeszcze jakiś język? Bo ja mam w planach zdawać angielski i niemiecki na rozszerzeniu. Niekiedy mam wrażenie, że dam radę, innym razem, że to mnie przerośnie, ale chyba każdy ma takie momenty zwątpienia smile

Chciałem się jeszcze zapytać, czy ktoś z Was zdawał dwa języki na maturze - chciałem się po prostu dowiedzieć, jakie języki wybraliście i jak sobie radziliście z przygotowaniami.

Dziękuję za udzielenie odpowiedzi na moje poprzednie pytanie i pozdrawiam serdecznie! smile

szczerze to mało czasu zostało więc ja staram się 'poszerzać' angielski we własnym zakresie. bo nie ukrywam matura z angielskiego jest najważniejsza dla mnie.

zdaję ang na rozszerzeniu to pewne i wiem, że muszę zdać jeszcze jakiś inny język (najlepiej na rozszerzeniu)
I tu pojawia się problem. Z francuskiego zdawać napewno nie będę, bo nie dość że tak sobie mi nauka idzie to po prostu nie przepadam za tym językiem , a na siłę nauczyć się nie da.  Myślałem o niemieckim ale nigdy wcześniej się go nie uczyłem. Kiedyś uczyłem się sam hiszpańskiego i powiem szczerze łatwo nauka mi przychodziła (ale co tu mówić, jak to wiedza na 'mocnym' A2...) Komunikować jakoś mi się udawało. A co najważniejsze, lubiłem ten język.  Sam już nie wiem.

#16 2011-12-30 18:52:45

Chimek 
Aktywny użytkownik

Wiesz, jak już wspomniałeś, nic na siłę smile Po części Cię rozumiem, ponieważ rekrutacja czasami utrudnia nam wszystko, szczególnie gdy w grę wchodzi wymarzony kierunek. Wszystko też zależy od tego, co masz zamiar studiować, ponieważ nie wszędzie jest potrzebny drugi język nowożytny.

Jeżeli chodzi już o maturę z drugiego języka nowożytnego to jesteś trochę w trudnej sytuacji i szkoda, że francuski nie za bardzo Ci się podoba, bo w szkole mógłbyś zawsze liczyć na pomoc nauczyciela, jeśli mamy na myśli przygotowanie do matury. A wracając do Twojego hiszpańskiego, to może warto by było się zastanowić nad tym językiem, bo skoro pisałeś, że nauka nie sprawiała Ci problemów i już udawało Ci się komunikować, myślę, że to mogłoby być to. Co prawda matura rozszerzona mogłaby się okazać ogromnym wyzwaniem, jednak na podstawę uważam, że dałbyś spokojnie radę. Poza tym, jeżeli tu chodzi o Twój wymarzony kierunek, to jest o co walczyć - zawsze warto spróbować smile

To są moje przemyślenia, jak ja bym postąpił w Twojej sytuacji, jednak ostateczna decyzja należy do Ciebie - mam nadzieję, że chociaż w jakimś stopniu Cię zmotywowałem wink

#17 2011-12-30 20:48:38

Pjotreeek 
Pisarz

Ale ja języki obce lubię i napewno na jednym, dwóch nie poprzestanę to jest pewne. Tyle że nie ukrywam iż wolałem narazie skupić się jedynie na angielskim do matury a drugi język na poważnie zacząć na studiach jak już bym się dostał.  A tak to muszę wziąć się za drugi język. Z niemieckim mniej problemów by było jeśli chodzi o maturę a z hiszpańskim trochę trzeba by było się postarać, pewnie jakieś pisma i inne głupoty. Muszę więcej się dowiedzieć na ten temat. 

A studia, chcę iść na filologię angielską smile

#18 2011-12-31 10:36:16

Shariana 
Pisarz

Studiowanie dwóch filologii naraz to na pewno spore wyzwanie. Dlatego na pewno nie zacznę ich obu w tym samym czasie - dopiero na drugim, trzecim roku, kiedy się rozejrzę, zdecyduję i upewnię, że to ma sens, zaryzykuję drugi kierunek. Pomysłów jest wiele.
Z angielskim i polskim nigdy nie było problemów, liczę też, że w liceum znajdę nauczycieli, którzy będą potrafili przeprowadzić lekcję na poziomie. Co do matury z włoskiego, to był tylko luźny pomysł, na 96% i tak zacznę od grupy podstawowej.

Pjotreeek, hiszpański na pewno jest jakimś pomysłem. Pytanie tylko, czy dasz radę, matura rozszerzona to, jak wspomniano, mniej-więcej poziom B2. Od A2 daleka droga... Między innymi dlatego pytałam o maturę z angielskiego. Jeśli jednak masz zapał - warto spróbować.

Z ciekawości, jeśli nie chcesz poprzestać na jednym/dwóch, to jakie jeszcze masz w planach? smile

#19 2011-12-31 20:17:35

Pjotreeek 
Pisarz

z tym hiszpańskim,  takie A2/B1 było , osłuchałem się bardzo bo od samego początku oglądałem po hiszpańsku seriale bez napisów i to dawało ogromne efekty. I chyba najrozsądniej byłoby z tym hiszpańskim popróbować.

Jakie inne?  Niemiecki na pewno kiedyś zacząć i w sumie doprowadzić do swobodnej komunikacji.
Na pewno też odmiany angielskiego (amerykański/australijski)
Może rosyjski?  Albo kiedyś może się przekonam do francuskiego bardziej to i za to się wezmę.

Ale nie ukrywam , najważniejszy jest dla mnie angielski.

#20 2012-02-27 23:58:25

szarlotka1 
Bywalec

Wątek dosyć stary, ale warto odświeżyć:) Moja koleżanka znalazła się w podobnej sytuacji – w szkole podstawowej nie miała angielskiego, dopiero w gimnazjum i liceum. W gimnazjum uczyła się sama, a w liceum zapisała się na dodatkowe korepetycje, żeby jeszcze bardziej umocnić się w swojej wiedzy. Zdała rozszerzoną z anglika bardzo dobrze i dostała się na wymarzony kierunek:) Głowa do góry – wszystko jest możliwe, wystarczą dobre chęci:)

#21 2012-07-29 14:58:03

mia90 
Nowy użytkownik

Jeśli masz zdolności językowe to myślę, że matura na 90% jest możliwa. Znam osoby, które nawet nie spodziewały się że zdadzą maturę a miały potem wynik 95% z podstaw, więc to duży postęp i wiele pracy własnej

#22 2013-09-18 11:24:48

kate0507 
Aktywny użytkownik

Znam osoby, które uczą się angielskiego od przedszkola a ledwo zdały maturę podstawową. Nie w tym rzecz zupełnie smile

#23 2013-09-22 15:55:10

Ankaaa 
Nowy użytkownik

5 KSIĄŻEK DO MATURY Z J. ANGIELSKIEGO (w tym Longman) + 3 DO MATEMATYKI ZA 17 ZŁ!!!

allegro.pl/matura-angielski-matematyka-longman-krasnowolski-i3546439977.html

NIE CZEKAJ!!!

#24 2013-09-29 18:39:44

aboco 
Aktywny użytkownik

Trzeba po prostu wziąć się w garść i trenować w dzień i w nocy smile Ja zaczęłam naukę angielskiego w liceum, i to od poziomu podstawowego. W klasie maturalnej nadal przerabialiśmy podstawowe repetytorium, ale ja postanowiłam popracować nad angielskim poza lekcjami. Zdałam maturę rozszerzoną i mam już za sobą 3 lata anglistyki smile Można? Można! tongue

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media

Copyright 2014 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl