Temat: Matura rozszerzona

Wi─Ökszo┼Ť─ç znajomych uwa┼╝a, ┼╝e po prostu mam paranoj─Ö, jednak... Zdania s─ů podzielone. Mo┼╝e wy mnie uspokoicie?

Jestem uczennic─ů III klasy gimnazjum. Od zawsze by┼éam raczej j─Özykowcem-humanist─ů, nigdy nie mia┼éam problem├│w z j─Özykami obcymi. W SP mia┼éam tylko niemiecki, w gimnazjum doszed┼é mi angielski - ucz─Ö si─Ö zar├│wno tego, co mam w szkole, jak i samodzielnie, z w┼éasnych ┼║r├│de┼é (kursy, repetytoria itd). Zastanawia mnie jednak, czy osoba, kt├│ra zacz─Ö┼éa nauk─Ö angielskiego dopiero w 1 gim mo┼╝e pokusi─ç si─Ö na matur─Ö rozszerzon─ů? Oceny to jedno, ale czy kto┼Ť taki jak ja ma r├│wne szanse co osoba, kt├│ra zacz─Ö┼éa poznawa─ç ten j─Özyk ju┼╝ sze┼Ť─ç lat wcze┼Ťniej? Oczywi┼Ťcie, m├│wi─Ö tu o wyniku ok. 90%.

2

Odp: Matura rozszerzona

Pewnie, ┼╝e jest to mo┼╝liwe. Ja mia┼éem ok. 90% z rozszerzonej matury z angielskiego mimo ┼╝e jego nauk─Ö zacz─ů┼éem w I klasie liceum, wi─Öc jeszcze p├│┼║niej ni┼╝ Ty. W 6 lat mo┼╝na si─Ö j─Özyka nauczy─ç od zera niemal do perfekcji, a rozszerzona matura to naprawd─Ö wcale nie jest jaki┼Ť wybitnie wysoki poziom.

3

Ja w tym roku zdaje rozszerzony angielski:) 'nauk─Ö' zacz─Ö┼éam w zer├│wce ale niewiele mi to da┼éo:/ dopiero w gimnazjum si─Ö 'ogarn─Ö┼éam' i staram sie jak najwi─Öcej uczy─ç na w┼éasna r─Öke...  w nauka w szkole du┼╝o mi nie da┼éa sama nie wiem czy mia┼éam jakiego┼Ť pecha do nauczycieli czy co...

4

hauteville napisał/a:

(...) a rozszerzona matura to naprawd─Ö wcale nie jest jaki┼Ť wybitnie wysoki poziom.

Tak z ciekawo┼Ťci chcia┼éem si─Ö dowiedzie─ç, jaki jest to dok┼éadnie poziom wg skali Unii Europejskiej?
Repetytorium z j. niemieckiego do matury podstawowej, na którym pracuję, mam poziom A2/B1, a chciałbym wiedzieć, jak to jest z poziomem rozszerzonym, ponieważ maturę mam dopiero za rok wink
Pozdrawiam!

5

matura rozszerzona z angielskiego to je┼Ťli si─Ö nie myl─Ö wiedza na poziomie B2.

6

Tak, rozszerzona matura to mniej wi─Öcej poziom B2.

7

noo w┼éa┼Ťnie i dlatego uwa┼╝am za kompletny bezsens zdawanie FCE je┼Ťli kto┼Ť ju┼╝ ma zdan─ů rozszerzon─ů matur─Ö , chyba ┼╝e kto┼Ť ma za du┼╝o kasy i chce si─Ö sprawdzi─ç , ale to ju┼╝ co innego wink
ja matur─Ö pisz─Ö w 2013 wi─Öc jeszcze troch─Ö czasu mam. smile

8

Pjotreeek napisał/a:

Pjotreeek, to podobnie jak ja wink
Co prawda mamy troch─Ö czasu, ale ja nale┼╝─Ö do os├│b momentami zbyt gorliwych i lubi─Ö mie─ç wszystko pod kontrol─ů smile

A zdajesz tylko angielski, czy jeszcze jaki┼Ť j─Özyk? Bo ja mam w planach zdawa─ç angielski i niemiecki na rozszerzeniu. Niekiedy mam wra┼╝enie, ┼╝e dam rad─Ö, innym razem, ┼╝e to mnie przero┼Ťnie, ale chyba ka┼╝dy ma takie momenty zw─ůtpienia smile

Chcia┼éem si─Ö jeszcze zapyta─ç, czy kto┼Ť z Was zdawa┼é dwa j─Özyki na maturze - chcia┼éem si─Ö po prostu dowiedzie─ç, jakie j─Özyki wybrali┼Ťcie i jak sobie radzili┼Ťcie z przygotowaniami.

Dzi─Ökuj─Ö za udzielenie odpowiedzi na moje poprzednie pytanie i pozdrawiam serdecznie! smile

9

Dzi─Öki za odpowiedzi - naprawd─Ö dodali┼Ťcie cz┼éowiekowi nieco pewno┼Ťci i wiary w siebie. tongue
Do┼é─ůcz─Ö si─Ö do pytania Chimeka odno┼Ťnie dw├│ch j─Özyk├│w. Wie te┼╝ kto┼Ť mo┼╝e, jak ze zdawaniem j─Özyka, kt├│rego nie uczono nas w szkole?

10

Shariana, z tego, co gdzie┼Ť czyta┼éem na temat matury z j─Özyk├│w obcych, masz mo┼╝liwo┼Ť─ç zdawania innego j─Özyka europejskiego, kt├│rego nie masz w szkole, jednak musisz podpisa─ç co┼Ť w rodzaju deklaracji, aby m├│c przyst─ůpi─ç do egzaminu. Wydaje mi si─Ö, ┼╝e musia┼éaby┼Ť poszuka─ç jaki┼Ť dok┼éadniejszych informacji na stronie CKE.

W moim przypadku jest tak, ┼╝e wcze┼Ťniej wola┼éem zdawa─ç inny j─Özyk ni┼╝ niemiecki, bo nie mia┼éem zbyt du┼╝ego wyboru je┼╝eli chodzi o kwesti─Ö II j─Özyka obcego. Natomiast taka opcja jest moim zdaniem bardzo ryzykowna, poniewa┼╝ w szkole mo┼╝esz liczy─ç na pomoc nauczycieli, chocia┼╝ z nimi te┼╝ bywa r├│┼╝nie (natomiast u mnie nie mam na co narzeka─ç). Nie mniej jednak przygotowywanie na w┼éasn─ů r─Ök─Ö mo┼╝e si─Ö okaza─ç o wiele trudniejsze, chyba ┼╝e ucz─Öszcza┼éaby┼Ť na jakie┼Ť zaj─Öcia dodatkowe, lecz zale┼╝y to te┼╝ od Twojej obecnej znajomo┼Ťci j─Özyka.

Jak ju┼╝ wspomnia┼éem, chcia┼éem zdawa─ç inny j─Özyk zamiast niemieckiego, cho─ç obecnie mam zamiar zdawa─ç w┼éa┼Ťnie niemiecki jako drugi j─Özyk nowo┼╝ytny, nie wykluczaj─ůc rzecz jasna angielskiego, pod k─ůtem planowanych studi├│w. Z up┼éywem czasu okaza┼éo si─Ö, ┼╝e wizja matury zmotywowa┼éa mnie do nauki niemieckiego i nawet go polubi┼éem, chocia┼╝ niekiedy nie jest ┼éatwo, bo na powa┼╝nie ucz─Ö si─Ö go dopiero od pierwszej klasy liceum smile

Wi─Öc widzisz - mo┼╝na kombinowa─ç na wiele sposob├│w, jednak ka┼╝dy przypadek trzeba rozpatrywa─ç moim zdaniem indywidualnie. A o jakim j─Özyku my┼Ťla┼éa┼Ť, o┼Ťmiel─Ö si─Ö zapyta─ç? smile

11

My┼Ťla┼éam o j─Özyku w┼éoskim, kt├│rego zacz─Ö┼éam uczy─ç si─Ö w wakacje. Planuj─Ö zdawa─ç na italianistyk─Ö, a ta matura pozwoli┼éaby mi dosta─ç si─Ö do grupy zaawansowanej, zamiast zaczyna─ç od zera. Og├│lne wymagania na studia to j─Özyk polski i angielski na rozszerzeniu.
Tak┼╝e o┼Ťmiel─Ö si─Ö zapyta─ç - kiedy zacz─ů┼ée┼Ť uczy─ç si─Ö niemieckiego, nie "na powa┼╝nie" tylko og├│lnie?

12

Wiesz, zabawne jest te┼╝ to, ┼╝e uczy┼éem si─Ö te┼╝ w┼éoskiego przez 3 lata w gimnazjum i sam my┼Ťla┼éem nawet o zdawaniu go na maturze, ale zrezygnowa┼éem z tego pomys┼éu, bo uzna┼éem to za zbyt ryzykowne, poza tym nie mam zbyt du┼╝ych mo┼╝liwo┼Ťci do przygotowania si─Ö, a tak┼╝e zapomnia┼éem ju┼╝ 80% przez 1,5-roczn─ů przerw─Ö.

Natomiast niemieckiego uczy┼éem si─Ö od zer├│wki do czwartej klasy szko┼éy podstawowej zamiast angielskiego i nie przyk┼éada┼éem si─Ö do tego za bardzo... smile Potem musia┼éem zmieni─ç szko┼é─Ö ze wzgl─Ödu na likwidacj─Ö poprzedniej i musia┼éem si─Ö przerzuci─ç na angielski, co by┼éo dla mnie pozytywn─ů zmian─ů. Do niemieckiego powr├│ci┼éem w liceum, a zacz─ů┼éem si─Ö uczy─ç go od zera. Z podstaw├│wki pami─Öta┼éem jedynie kilka s┼é├│wek oraz odmian─Ö czasownika "by─ç" smile Na pocz─ůtku nie my┼Ťla┼éem nawet od zdawaniu go, jednak nie chcia┼éem powt├│rzy─ç tego b┼é─Ödu jak w przypadku w┼éoskiego, ┼╝e zapomnia┼éem wszystko po ponad roku, dlatego stara┼éem si─Ö uczy─ç go jak najwi─Öcej, by jednak co┼Ť wynie┼Ť─ç z tych zaj─Ö─ç wink Teraz kiedy przygotowuj─Ö si─Ö do matury, musz─Ö si─Ö uczy─ç znacznie wi─Öcej rzeczy, kt├│rych nie robi─Ö na lekcjach, bo mam tylko 2 godziny w tygodniu, a jak na nauk─Ö od zera to nie za du┼╝o.

A italianistyk─Ö uwa┼╝am za ciekawy pomys┼é wink Sam my┼Ťla┼éem kiedy┼Ť o tym kierunku, jednak pomys┼éy zmieniaj─ů mi si─Ö raz na jaki┼Ť czas, jednak musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e sam j─Özyk jest ┼Ťwietny big_smile

13

Italianistyka jest dosy─ç popularna, ale zapotrzebowanie na ni─ů nadal istnieje, co te┼╝ ma pewne znaczenie. No i planuj─Ö j─ů po┼é─ůczy─ç z jakim┼Ť drugim kierunkiem - my┼Ťla┼éam o arabistyce, jednak to b─Ödzie chyba zbyt ci─Ö┼╝kie do zrealizowania...
Zanim zasypi─Ö ci─Ö pytaniami (robi─ůc przy tym niema┼éy off-top w temacie) - masz mo┼╝e GG? ^^

14

Moim zdaniem studiowanie dw├│ch filologii mo┼╝e by─ç do┼Ť─ç trudnym zadaniem, chyba ┼╝e jedna z nich by┼éaby realizowana w trybie zaocznym, jednak studia s─ů jeszcze przede mn─ů, wi─Öc trudno jest mi cokolwiek powiedzie─ç o tym, jak wszystko wygl─ůda w rzeczywisto┼Ťci smile Jednak fajnie, ┼╝e masz takie ambicje, bo to jednak podstawa wink

A tak wracaj─ůc do italianistyki - moim zdaniem lepszym rozwi─ůzaniem by┼éoby, gdyby┼Ť skupi┼éa si─Ö na j─Özyku angielskim oraz polskim, poniewa┼╝ te przedmioty s─ů brane pod uwag─Ö podczas rekrutacji, natomiast w┼éoski mog┼éaby┼Ť wybra─ç od zera, poniewa┼╝ samodzielna nauka w┼éoskiego mo┼╝e odci─ůgn─ů─ç Ci─Ö od pozosta┼éych przedmiot├│w, a dzi─Öki nauce od pocz─ůtku ju┼╝ na studiach mog┼éaby┼Ť sobie wszystko na nowo uschematyzowa─ç, poza tym z pewno┼Ťci─ů nauczy┼éaby┼Ť si─Ö wielu rzeczy, na kt├│re samemu nie zwr├│ci┼éoby si─Ö uwagi - takie jest moje zdanie. Jednak w┼éoskiego ucz si─Ö dalej, je┼╝eli czujesz, ┼╝e ten j─Özyk jest czym┼Ť wa┼╝nym dla Ciebie, a przede wszystkim sprawia Ci rado┼Ť─ç. Poza tym samodzielna nauka mo┼╝e by─ç dobrym startem podczas uczenia si─Ö j─Özyka od podstaw ju┼╝ na studiach smile

A je┼╝eli chodzi o arabistyk─Ö, kt├│ra te┼╝ jest ciekawym kierunkiem, to tutaj trzeba si─Ö jednak zastanowi─ç, poniewa┼╝ ja wybra┼ébym jako pierwszy kierunek studia, kt├│re da┼éyby mi ju┼╝ mo┼╝liwo┼Ť─ç pracy, wi─Öc je┼Ťli chcesz studiowa─ç j─Özyk w┼éoski, bo masz zamiar wi─ůza─ç z tym swoj─ů przysz┼éo┼Ť─ç, a arabski wola┼éaby┼Ť sko┼äczy─ç dla w┼éasnej satysfakcji, to lepiej wybra─ç co┼Ť, na czym zale┼╝y Ci najbardziej. Ale mo┼╝esz spr├│bowa─ç z┼éo┼╝y─ç papiery na oba kierunki i zobaczysz , gdzie si─Ö dostaniesz, gorzej b─Ödzie, je┼Ťli b─Ödziesz musia┼éa wybiera─ç pomi─Ödzy jednym a drugim big_smile

15

Chimek napisał/a:
Pjotreeek napisał/a:

Pjotreeek, to podobnie jak ja wink
Co prawda mamy troch─Ö czasu, ale ja nale┼╝─Ö do os├│b momentami zbyt gorliwych i lubi─Ö mie─ç wszystko pod kontrol─ů smile

A zdajesz tylko angielski, czy jeszcze jaki┼Ť j─Özyk? Bo ja mam w planach zdawa─ç angielski i niemiecki na rozszerzeniu. Niekiedy mam wra┼╝enie, ┼╝e dam rad─Ö, innym razem, ┼╝e to mnie przero┼Ťnie, ale chyba ka┼╝dy ma takie momenty zw─ůtpienia smile

Chcia┼éem si─Ö jeszcze zapyta─ç, czy kto┼Ť z Was zdawa┼é dwa j─Özyki na maturze - chcia┼éem si─Ö po prostu dowiedzie─ç, jakie j─Özyki wybrali┼Ťcie i jak sobie radzili┼Ťcie z przygotowaniami.

Dzi─Ökuj─Ö za udzielenie odpowiedzi na moje poprzednie pytanie i pozdrawiam serdecznie! smile

szczerze to mało czasu zostało więc ja staram się 'poszerzać' angielski we własnym zakresie. bo nie ukrywam matura z angielskiego jest najważniejsza dla mnie.

zdaj─Ö ang na rozszerzeniu to pewne i wiem, ┼╝e musz─Ö zda─ç jeszcze jaki┼Ť inny j─Özyk (najlepiej na rozszerzeniu)
I tu pojawia si─Ö problem. Z francuskiego zdawa─ç napewno nie b─Öd─Ö, bo nie do┼Ť─ç ┼╝e tak sobie mi nauka idzie to po prostu nie przepadam za tym j─Özykiem , a na si┼é─Ö nauczy─ç si─Ö nie da.  My┼Ťla┼éem o niemieckim ale nigdy wcze┼Ťniej si─Ö go nie uczy┼éem. Kiedy┼Ť uczy┼éem si─Ö sam hiszpa┼äskiego i powiem szczerze ┼éatwo nauka mi przychodzi┼éa (ale co tu m├│wi─ç, jak to wiedza na 'mocnym' A2...) Komunikowa─ç jako┼Ť mi si─Ö udawa┼éo. A co najwa┼╝niejsze, lubi┼éem ten j─Özyk.  Sam ju┼╝ nie wiem.

16

Wiesz, jak ju┼╝ wspomnia┼ée┼Ť, nic na si┼é─Ö smile Po cz─Ö┼Ťci Ci─Ö rozumiem, poniewa┼╝ rekrutacja czasami utrudnia nam wszystko, szczeg├│lnie gdy w gr─Ö wchodzi wymarzony kierunek. Wszystko te┼╝ zale┼╝y od tego, co masz zamiar studiowa─ç, poniewa┼╝ nie wsz─Ödzie jest potrzebny drugi j─Özyk nowo┼╝ytny.

Je┼╝eli chodzi ju┼╝ o matur─Ö z drugiego j─Özyka nowo┼╝ytnego to jeste┼Ť troch─Ö w trudnej sytuacji i szkoda, ┼╝e francuski nie za bardzo Ci si─Ö podoba, bo w szkole m├│g┼éby┼Ť zawsze liczy─ç na pomoc nauczyciela, je┼Ťli mamy na my┼Ťli przygotowanie do matury. A wracaj─ůc do Twojego hiszpa┼äskiego, to mo┼╝e warto by by┼éo si─Ö zastanowi─ç nad tym j─Özykiem, bo skoro pisa┼ée┼Ť, ┼╝e nauka nie sprawia┼éa Ci problem├│w i ju┼╝ udawa┼éo Ci si─Ö komunikowa─ç, my┼Ťl─Ö, ┼╝e to mog┼éoby by─ç to. Co prawda matura rozszerzona mog┼éaby si─Ö okaza─ç ogromnym wyzwaniem, jednak na podstaw─Ö uwa┼╝am, ┼╝e da┼éby┼Ť spokojnie rad─Ö. Poza tym, je┼╝eli tu chodzi o Tw├│j wymarzony kierunek, to jest o co walczy─ç - zawsze warto spr├│bowa─ç smile

To s─ů moje przemy┼Ťlenia, jak ja bym post─ůpi┼é w Twojej sytuacji, jednak ostateczna decyzja nale┼╝y do Ciebie - mam nadziej─Ö, ┼╝e chocia┼╝ w jakim┼Ť stopniu Ci─Ö zmotywowa┼éem wink

17

Ale ja j─Özyki obce lubi─Ö i napewno na jednym, dw├│ch nie poprzestan─Ö to jest pewne. Tyle ┼╝e nie ukrywam i┼╝ wola┼éem narazie skupi─ç si─Ö jedynie na angielskim do matury a drugi j─Özyk na powa┼╝nie zacz─ů─ç na studiach jak ju┼╝ bym si─Ö dosta┼é.  A tak to musz─Ö wzi─ů─ç si─Ö za drugi j─Özyk. Z niemieckim mniej problem├│w by by┼éo je┼Ťli chodzi o matur─Ö a z hiszpa┼äskim troch─Ö trzeba by by┼éo si─Ö postara─ç, pewnie jakie┼Ť pisma i inne g┼éupoty. Musz─Ö wi─Öcej si─Ö dowiedzie─ç na ten temat. 

A studia, chc─Ö i┼Ť─ç na filologi─Ö angielsk─ů smile

18

Studiowanie dwóch filologii naraz to na pewno spore wyzwanie. Dlatego na pewno nie zacznę ich obu w tym samym czasie - dopiero na drugim, trzecim roku, kiedy się rozejrzę, zdecyduję i upewnię, że to ma sens, zaryzykuję drugi kierunek. Pomysłów jest wiele.
Z angielskim i polskim nigdy nie by┼éo problem├│w, licz─Ö te┼╝, ┼╝e w liceum znajd─Ö nauczycieli, kt├│rzy b─Öd─ů potrafili przeprowadzi─ç lekcj─Ö na poziomie. Co do matury z w┼éoskiego, to by┼é tylko lu┼║ny pomys┼é, na 96% i tak zaczn─Ö od grupy podstawowej.

Pjotreeek, hiszpa┼äski na pewno jest jakim┼Ť pomys┼éem. Pytanie tylko, czy dasz rad─Ö, matura rozszerzona to, jak wspomniano, mniej-wi─Öcej poziom B2. Od A2 daleka droga... Mi─Ödzy innymi dlatego pyta┼éam o matur─Ö z angielskiego. Je┼Ťli jednak masz zapa┼é - warto spr├│bowa─ç.

Z ciekawo┼Ťci, je┼Ťli nie chcesz poprzesta─ç na jednym/dw├│ch, to jakie jeszcze masz w planach? smile

19

z tym hiszpa┼äskim,  takie A2/B1 by┼éo , os┼éucha┼éem si─Ö bardzo bo od samego pocz─ůtku ogl─ůda┼éem po hiszpa┼äsku seriale bez napis├│w i to dawa┼éo ogromne efekty. I chyba najrozs─ůdniej by┼éoby z tym hiszpa┼äskim popr├│bowa─ç.

Jakie inne?  Niemiecki na pewno kiedy┼Ť zacz─ů─ç i w sumie doprowadzi─ç do swobodnej komunikacji.
Na pewno też odmiany angielskiego (amerykański/australijski)
Mo┼╝e rosyjski?  Albo kiedy┼Ť mo┼╝e si─Ö przekonam do francuskiego bardziej to i za to si─Ö wezm─Ö.

Ale nie ukrywam , najwa┼╝niejszy jest dla mnie angielski.

20

W─ůtek dosy─ç stary, ale warto od┼Ťwie┼╝y─ç:) Moja kole┼╝anka znalaz┼éa si─Ö w podobnej sytuacji ÔÇô w szkole podstawowej nie mia┼éa angielskiego, dopiero w gimnazjum i liceum. W gimnazjum uczy┼éa si─Ö sama, a w liceum zapisa┼éa si─Ö na dodatkowe korepetycje, ┼╝eby jeszcze bardziej umocni─ç si─Ö w swojej wiedzy. Zda┼éa rozszerzon─ů z anglika bardzo dobrze i dosta┼éa si─Ö na wymarzony kierunek:) G┼éowa do g├│ry ÔÇô wszystko jest mo┼╝liwe, wystarcz─ů dobre ch─Öci:)

21

Je┼Ťli masz zdolno┼Ťci j─Özykowe to my┼Ťl─Ö, ┼╝e matura na 90% jest mo┼╝liwa. Znam osoby, kt├│re nawet nie spodziewa┼éy si─Ö ┼╝e zdadz─ů matur─Ö a mia┼éy potem wynik 95% z podstaw, wi─Öc to du┼╝y post─Öp i wiele pracy w┼éasnej

22

Znam osoby, kt├│re ucz─ů si─Ö angielskiego od przedszkola a ledwo zda┼éy matur─Ö podstawow─ů. Nie w tym rzecz zupe┼énie smile

23

5 KSIĄŻEK DO MATURY Z J. ANGIELSKIEGO (w tym Longman) + 3 DO MATEMATYKI ZA 17 ZŁ!!!

allegro.pl/matura-angielski-matematyka-longman-krasnowolski-i3546439977.html

NIE CZEKAJ!!!

24

Trzeba po prostu wzi─ů─ç si─Ö w gar┼Ť─ç i trenowa─ç w dzie┼ä i w nocy smile Ja zacz─Ö┼éam nauk─Ö angielskiego w liceum, i to od poziomu podstawowego. W klasie maturalnej nadal przerabiali┼Ťmy podstawowe repetytorium, ale ja postanowi┼éam popracowa─ç nad angielskim poza lekcjami. Zda┼éam matur─Ö rozszerzon─ů i mam ju┼╝ za sob─ů 3 lata anglistyki smile Mo┼╝na? Mo┼╝na! tongue