1

Temat: J─Özyk syngaleski

Ma kto┼Ť mo┼╝e jakies materia┼éy do jego nauki ??

W necie nie moge znale┼Ťc ┼╝adnej strony ani informacji sad

2

Odp: J─Özyk syngaleski

Bo o takich j─Özykach najlepiej szuka─ç informacji po angielsku
Pierwsza strona z brzegu: http://www.omniglot.com/writing/sinhala.htm
tam jest mnóstwo linków z materiałami do nauki

3

A przejrza┼ées chocia┼╝ te linki i ich wartosc merytoryczn─ů ? Chyba nie.

Na Omniglot.com to sobie mo┼╝na co najwy┼╝ej popatrzec na podstawy tego jezyka a nie liczy─ç tam na co┼Ť porzadnego a ona pyta┼éa o materia┼éy do nauki.

SATI:

Tutaj masz pokazane pare pozycji , poszukaj na Amazonie albo Uz.translations -- http://www.youtube.com/watch?v=qXBQ7L8ocJc

4

Dzieki , o co┼Ť takiego mi chodzi┼éo !  smile

5

A mam jeszcze pytanie, znasz syngaleski ??

6

Nie znam, nawet sie go nie uczyłem , aż taki hardcorowy to nie jestem.

7

Czy jaki┼Ť jezyk drawidyjski nie tylko syngaleski, wywar┼é wp┼éyw na s┼éownictwo ktorego uzywamy dzisiaj ?

Np jak z japońskiego przenikneły zwroty takie jak katana czy sumo, albo z tureckiego bazar ?

8

Syngaleski to jezyk indoeuropejski

A jezyki drawidyjskie mia┼éy duzy wp┼éyw na np. malajski, tajski czy nawet angielski - s┼éowa takie jak "catamaran" czy "orange" pochodza w┼éa┼Ťnie od jezyka tamilskiego.

Ale to sa mało znane fakty nawet dla osob zajmujacych sie jezykami obcymi.

9

A sa jakie┼Ť konkretne materia┼éy do nauki tamilskiego ?
W ogole zebybyc komunikatywnym w Indiach to opłaca sie bardziej znac hindi , bengalski czy jakies drawidyjskie ??
Bo wiadomo ze nawet przy mojej fascynacji Indiami praktycznie nie dam rady nauczy─ç sie kilku sad

10

Konkretne materiały sa w jezyku hindi , w angielskim to jest chyba tylko dosc słabe Colloquial Tamil.
Jezyki z południa Indii sa mało popularne wiec trzeba szukac sobie w źródłach indyjskich.

┼╗eby byc komunikatywnym w Indiach to wystarczy angielski.
Natomiast wybierajac pomiedzy tymi trzema opcjami to jednak stawia┼ébym na hindi - znajac hindi mozna w do┼Ťc ograniczonym stopniu ale jednak zrozumiec troche marathi i pend┼╝abski , co wiem po sobie.
Napewno do┼Ťc dobrze da sie zrozumie─ç urdu w ( w mowie ) je┼Ťli nie jest u┼╝ywane s┼éownictwo specjalistyczne
( wczesniej był to jeden jezyk zwany hindustani, dopiero potem zrobiły sie z niego dwa ).
Poza tym najwiecej ludzi w Indiach posluguje sie hindi - reszta jezyk├│w jest ograniczona do jednego stanu.

Jezyki drawidyjskie sa wzajemnie niezrozumia┼ée , wiem tylko ze niektorzy u┼╝ytkownicy malajalam m├│wi─ů ze moga z trudem zrozumiec tamilski ale nie liczy┼ébym ze jest to co┼Ť wiecej ni┼╝ absolutne podstawy w stylu "czesc" czy "dzie┼ädobry".

Oczywiscie na południu Indii wiecej zdziała sie angielskim niż hindi , bo niby w stanie Kerala czy Tamil Nadu sa tablice w hindi ale ludnosc jest tam zdecydowanie wroga jesli idzie o próba narzucenia im tego jezyka.
Z tym ┼╝e jezyki drawidyjskie sa trudniejszeniz te  z po┼énocy Indii, wiec tu juz trzeba by─ç fanatykiem ┼╝eby sie na to pisa─ç - nawet sami Hindusi maja problemy z za┼éapaniem prawid┼éowej wymowy.