Temat: Konwersacja - Kelner Język Włoski

Prosz─Ö o pomoc przy mojej pracy domowej.
Otóż mam za zadanie napisać po włosku pytania jakie zadałbym klientowi jako kelner.
W pytaniach najlepiej użyć sformułowania typu: "Co podać na przystawkę?", "Na pierwsze danie polecam dzisiaj pizze z 5 składnikami do wyboru za 8 euro."
Chodzi o to by na pytania klient (klientami b─Öd─ů wszyscy inni uczniowie) musia┼é odpowiada─ç rozwini─Ötymi zdaniami z u┼╝yciem nazw potraw i sk┼éadnik├│w (najlepiej u┼╝y─ç kilka w┼éoskich).
Licz─Ö na wasz─ů znajomo┼Ť─ç j─Özyka i tw├│rczo┼Ť─ç przy wymy┼Ťlaniu kolejnych zda┼ä.

Posiadam ju┼╝ nast─Öpuj─ůce zdania:
- Dzie┼ä dobry, czy m├│g┼ébym przyj─ů─ç zam├│wienie?
- Co poda─ç na przystawk─Ö?
- Je┼Ťli si─Ö pan/pani nie zdecydowa┼é/a to polecam pizze z 5 sk┼éadnikami do wyboru w cenie 8 euro.
- Co poda─ç do picia?
- A na deser?

Z g├│ry dzi─Ökuje za pomoc
Pawel190194

2

Odp: Konwersacja - Kelner Język Włoski

PISZCIE NA KIEDY I NA JAKIM POZIOMIE JESTESCIE.
Dzien dobry ,na ile osob stolik-Buon giorno ,un tavolo per quante persone?
zamawialiscie stolik ,zamawiali panstwo na nazwisko.....-avete prenotato?,signori hanno prenotato per nome?
il tavolo  ├Ę stato prenotato per chi?
prosze karta dan- prego  menu  ;vi porto il menu

antipasto ,primo ,secondo ,contorno,dolce ,caffe ,
mozna potworzyc .odezwe sie

3

Vi consiglio menu turistico che contiene spaghetti al burro, per secondo bistecca di cavallo, rape con peperoncino ed un bicchiere di vino a soli 10 euro

Polacam Panstwu menu turystyczne kt├▓re zawiera spaghetti z maslem, stek z koniny, rape (roslina zielona uprawiana we wloszech) z ostra papryczka oraz szklanke wina za jedyne 10 euro

Nel menu del giorno vi offriamo due primi a scelta, il secondo la frutta ed un bicchiere di vino

W menu dnia oferujemy panstwu 2 pierwsze dania do wyboru, drugie, owoce i szklanke wina

La specialità del nostro locale sono le pappardelle al sugo di cinghiale

Specjalnoscia naszego lokalu sa pappardelle z sosem z dzika

Come contorno vi consiglio gli asparagi al tartufo, ├Ę una specialit├á del nostro regione

Jako dodatek warzywny polecam panstwu szparagi z truflami, to specjalnosc z naszego regionu

pozdrawiam

4

Podepnę się pod temat jedzenia smile Jaki jest włoski odpowiednik naszego "na wynos"? Pozdr

5

Wielkie dzi─Öki za wasze przyk┼éady, na pewno wi─Ökszo┼Ť─ç z nich u┼╝yje.
Mam jeszcze pytanie dotycz─ůce t┼éumaczenia.
Jak po włosku powiedzieć:
-Co poda─ç na przystawk─Ö?
-Polecam zestaw sk┼éadaj─ůcy si─Ö z dania mi─Ösnego, sa┼éatki owocowej z pi─Öcioma rodzajami owoc├│w do wyboru, oraz kawy.

Jeszcze raz dzi─Ökuje i pozdrawiam
Pawel190194

6

na wynos - d'asporto, da portare via

Che cosa vi posso servire come antipasto? Co moge podac na przystawke?
co do kolejnego zdania mam problem bo we wloszech nie serwuje sie " dan miesnych" w naszym rozumieniu. Podaje sie konkretne nazwy potraw, a o zestawach juz ci pisalam
W kuchni wloskiej wyr├▓znia sie primo i secondo czyli m├▓sisz sie okreslic konkretnie czy to jest primo czy secondo a po za tym to kazdy zestaw sklada sie z primo , secondo, contorno, vino a potem czasami sa owoce czy tez kawa
Mieszkalam 7 lat we wloszech i troszke po nich podr├▓zowalam wiec pisze ci z praktyki a nie z ksiazek.
A tak na marginesie wlosi to zarloki wiec jak ida do restauracji to zawsze zamawiaja przynajmniej jedno primo, secondo czyli mieso lub rybe, contorno czyli warzywa, vino bo czyms trzeba popic, frutta, caff├ę, no i kieliszek digestivo czyli likieru na trawienie  no a czasami ti jeszcze jakies ciastko ...... tylko nie pytaj gdzie oni to mieszcza bo ja do tej pory niewiem.

7

na wynos -da portare via
mozna powiedziec
secondo di carne-drugie z miesa
secondo di pesche-drugie z ryb
http://www.initalia.rai.it/parole.asp?contId=218 zobaczcie jest ciekawe

8

co do drugiego zdania  to mozna tak powiedziec
vi consiglio menu composto da:secondo di carne,macedonia di frutta composta da cinque gusti a vostra preferenza e caf├Ę
vi consiglio -polecam (radze)wam
gusti-smaki
preferenza-wyboru,(wolec' to ) napisz jak poszlo

9

Ok, dzi─Öki
Dowiem si─Ö co dostane dopiero w ┼Ťrod─Ö, to wtedy napisz─Ö. wink