Temat: Mo┼╝e tak nowy j─Özyk ?

Bardzo chciałabym nauczyć się języka jakim jest hindi. To tylko propozycja. Ale czy nie dałoby się go dodać ? Byłabym wdzięczna smile

2

Odp: Mo┼╝e tak nowy j─Özyk ?

Hindi to nie jest z┼éa propozycja. Aczkolwiek mnie bardziej zastanawia brak takich j─Özyk├│w jak bu┼égarski czy litewski, bo na ich temat jest do┼Ť─ç sporo literatury, a na dodatek w Bu┼égarii czy na Litwie by┼éo i b─Ödzie wielu cz┼éonk├│w tego forum. No i rumu┼äski. Czemu nie ma rumu┼äskiego?

3 (edytowany przez Mahuu 2011-08-31 22:16:32)

gosiuleczka96 raczej pojawienie sie dzia┼éu hindi w niczym nie pomo┼╝e, powiedzmy sobie szczerze to forum moze poza 4 najpopulariniejszymi jezykami obcymi  le┼╝y i kwiczy - radzilbym hindi pozostawi─ç samemu sobie i poszukac porzadnych materia┼é├│w bo tutaj to ani sie doczakasz na co┼Ť konkretnego ani naawet na interesujacy cie dzia┼é.

Oczywiscie znam hindi na jakie┼Ť B1 wiec mimo ze nie jest to sza┼é to cos tam moge ci poradzi─ç.

A nie dziwie sie ze nie ma rumu┼äskiego czy bulgarskiego bo i o ┼éacine ( cokolwiek czesciej studenci maja z nia stycznosc ni┼╝ z bulgarskim czy rumu┼äskim ) zreszta  tez nie mo┼╝na sie doprosi─ç od marca.

4

Mahuu w sumie masz racj─Ö... A je┼╝eli ju┼╝ mo┼╝na wiedzie─ç to przy nauce hindi korzysta┼ée┼Ť z podr─Öcznik├│w zam├│wionych przez internet czy szpera┼ée┼Ť w internecie w r├│┼╝nych pomocach ?

5

Oczywiscie ze korzystałem z podrzeczników.
Problem ze stronami internetowimi do nauki polega na tym ze w duzej czesci zawieraja głównie rozmówki a to jest za malo zeby sie zaczac uczyć.

Tutaj jest lista podreczników do poziomu podstawowego z ktorych ja sie uczyłem, da sie rade z tego wyciagnać jakies B1 i potem kontynuowac nauke samodzielnie.

Teach Yourself Hindi Complete Course for Beginners

Teach Yourself Beginner's Hindi Script

Teach Yourself Hindi Dictionary

Hindi Spoken World

Essential Hindi Grammar

Colloquial Hindi

Teach Yourself Hindi conversation

Elementary Hindi Workbook

Introduction to Hindi Grammar

Oxford English-Hindi Hindi-English Dictionary

CO do internetu to po nauce z tego zestawu mozna smialo czytac strony w hindi, ogladac filmy, wiadomosci , itd i poszerzac swłonictwo.

Dobrym sposobem jest tez sciagniecie sobie parunastu odcink├│w programu Aap Ki Adalat z India.Tv  - to jest taki jakby talk show gl├│wnie z udzialem gwiazd Bollywood, polecam bo operuja oni o wiele bogatszym s┼éownictwem ni┼╝ przecietni Indusi co pomaga w nauce.
Nalezy pamietac ze w TV uzywany jest MSH czyli tzw. Modern Standard Hindi, bo na ulicy uzywa sie potocznego i uproszczonego jezyka, czesto z wpływami rajasthani czy bihari , natomiast MSH jest uważany za daleko bardziej dostojny ,.
Istotnym elementem takze MSH jest uzywanie i wplatanie masy angielskich s┼éow  co w┼éasnie w programie Aap Ki Adalat daje sie zaobserwowac w wykonaniu wielu aktor├│w czy aktorek.

Jakbbys miala pytania jescze to smialo pisz.

6

Wow ! Dzi─Öki Mahuu. Na pewno skorzystam z tych podr─Öcznik├│w i ch─Ötnie zobacz─Ö ten program smile

7

Co to jest apabhrana  ??
Nigdzie nie moge znalezc wyjasnienia a w ksiazce D.Stasik o hindi jest wspomniane to slowo kilka razy , ze obecne hindi duzo zawdziecza apabhranie.....

Google tez tego nie wyswietla.

8

Wydaje mi si─Ö, ┼╝e chodzi o wsp├│ln─ů nazw─Ö r├│┼╝nych dialekt├│w indo-ira┼äskich, kt├│re r├│┼╝ni┼éy si─Ö od sanskrytu (kt├│ry by┼é w sporym uproszczeniu odpowiednikiem tamtejszej ┼éaciny) i da┼éy pocz─ůtek r├│┼╝nym j─Özykom wsp├│┼éczesnych Indii, czyli nie tylko hindi, ale tak┼╝e bengalskiemu czy pend┼╝abskiemu.

9

Dok┼éadnie tak  jak napisa┼é hauteville cool 

Z tym ze powinno to by─ç "apabhransa" , za┼Ť ksia┼╝ek pani Stasik nie polecam do nauki hindi , szkoda na to czasu.
Jak jestes poczatkujaca to ksiazka wyda sie ci trudna i namiesza w głowie a nic z niej nie wyniesiesz, jak jestes zaawansowana to zobaczysz jakie ogromne ilosci zawiera błedów.

10

Mahuu no tak zauwazyłam ze nie ma pochlebnej opinii.

Hauteville , okej dzieki, ale kurcze jak patrze na tw├│j profil to jestem w szoku ilu ty sie jezyk├│w uczysz  yikes !!!
Uczeyles sie hindi z tego samego co Mahuu czy jakies inne zr├│dla ???

11

hauteville napisał/a:

No i rumuński. Czemu nie ma rumuńskiego?

a po cholere ?????????????

jescze ci malo cyganów w polsce, wszedzei te rumuny łaza i kredna a ty chcesz jeszcze sie uczyć do nich gadac ??

12

poza tym nie wiem jak sie chcecie uczy─ç jak z rumunami nie pogadacie przez neta bo tam internetu nie maja pewnie haha

13

Dodka napisał/a:

Hauteville , okej dzieki, ale kurcze jak patrze na tw├│j profil to jestem w szoku ilu ty sie jezyk├│w uczysz  yikes !!!
Uczeyles sie hindi z tego samego co Mahuu czy jakies inne zr├│dla ???

┼╗e si─Ö ucz─Ö to za du┼╝o powiedziane - po prostu wszystkie w pewien spos├│b mnie interesuj─ů, wi─Öc od czasu do czasu o nich czytam (o tych, kt├│rych si─Ö ucz─Ö dok┼éadniej pisz─Ö tutaj - http://swiatjezykow.blogspot.com). O hindi te┼╝, ale szczerze m├│wi─ůc moja wiedza na temat tego j─Özyka ogranicza si─Ö tylko do podstaw j─Özykoznawstwa, podobie┼ästw do sanskrytu i innych j─Özyk├│w indoeuropejskich oraz bardzo mglistego podzia┼éu Indii na krainy w┼éadaj─ůce osobnymi j─Özykami. Ale raczej nic poza tym - nawet nie umiem si─Ö przedstawi─ç w hindi:)

Mam nadzieję, że nikomu nie muszę tłumaczyć różnicy pomiędzy językiem romskim a rumuńskim?

14

Latex ty za bardzo tolerancyjny to nie jeste┼Ť co nie?

15

Latex nie jest nietolerancyjny , zreszta ja sam nie jestem specjalnie tolerancyjny - ale Latex to po prostu idiota ( a wiem to na 100% bo dyskutowa┼éem z nim nie raz )  jak 3/4 spo┼éecze┼ästwa w Polsce.

Zreszta przecietny Polak  mysli ze Rumun to to samo co Cygan, on tylko potwierdza regu┼ée. wink

16

Mahu ja juz nie wdaje sie z toba w glupie klotnie bo szkoda mojego zdrowia i nerw├│w a drugi raz moim kosztem nie bedziesz sie zabawiac i robic ze mnie glupka.

A nawet jak Cygany to nie Rumuny to i tak nie zmienia sytacji bo Cyganie wywodza sie z Rumunii i tyle w temacie
moze dlatego panie Mahuu ludzie uwazaja ze Cygan tu Rumun  i co nadal powiesz ze ktos kto tak uwaza jest idiot─ů????

17

No w┼éa┼Ťnie Cyganie nie wywodz─ů si─Ö z Rumunii...

18

Latex napisał/a:

Mahu ja juz nie wdaje sie z toba w glupie klotnie bo szkoda mojego zdrowia i nerw├│w a drugi raz moim kosztem nie bedziesz sie zabawiac i robic ze mnie glupka.

W tamtej dyskusji to nie ja sie zabawiałem twoim kosztem tylko sam zrobiłes z siebie idiote, tak jak mowie jestes ilustracja wiekszosci polskiego społeczeństwa.

Latex napisał/a:

A nawet jak Cygany to nie Rumuny to i tak nie zmienia sytacji bo Cyganie wywodza sie z Rumunii i tyle w temacie
moze dlatego panie Mahuu ludzie uwazaja ze Cygan tu Rumun  i co nadal powiesz ze ktos kto tak uwaza jest idiot─ů????

Oczywiscie ze nie, wtedy powiem ze jest kompletnym kretynem.

19

O co wam kurde chodzi ?????
Cygany sa z Rumunii, jak byla ostatnio ofera w W┼üoszech ze maja dosc Ygan├│w to ich gdzie chcieli odesla─ç ??// DO RUmunii ?? a Skad sie wzie┼éo to ze w Polsce wszyscy my┼Ťla ze CYganie sa RUmuniami ??
Bo CYgany z Rumunii tu przylazły !!! Wiec pochodza z RUmuni !!!!!!

20 (edytowany przez Latex 2011-09-07 14:10:59)

POza tym co ich tak bronicie ???
CHcecie zeby was CYgany okradły ???

A juz dziwie sie tobie Mahu potrafisz zjechac Arabów, TUrkó Hindusów a za CYganami to bys w ogień skoczył ???

Mahuu moze sam jestes Cyganem ????

21

Cyganie nie pochodz─ů z Rumunii ale z Indii. Pierwsze potwierdzone historycznie ┼Ťlady pobytu Cygan├│w w Europie pochodz─ů dopiero z XIV w.

22 (edytowany przez gosiuleczka96 2011-09-07 17:03:09)

Latex po pierwsze Cyganie wywodz─ů si─Ö od Rom├│w, kt├│rzy s─ů grup─ů etniczn─ů pochodzenia indyjskiego tak jak napisa┼é "Tygrys". W ka┼╝dej encyklopedii to znajdziesz. Po drugie wiem, ┼╝e kradn─ů. I tu te┼╝ takie pytanie: A ty w takiej sytuacji materialnej, jak oni by┼éby┼Ť ┼Ťwi─Öty czy zachowywa┼éby┼Ť si─Ö tak samo ? Po trzecie czyta┼éam forum o j─Özyku arabskim i wiem, ┼╝e Mahuu pisa┼é, ┼╝e Islam jest religi─ů nie wybaczaj─ůc─ů, przyk┼éadem jest d┼╝ihad - "┼Ťwi─Öta wojna", ale ka┼╝da religia zas┼éuguje jednak na szacunek.

23 (edytowany przez Mahuu 2011-09-07 18:24:11)

Latex napisał/a:

A juz dziwie sie tobie Mahu potrafisz zjechac Arabów, TUrkó Hindusów a za CYganami to bys w ogień skoczył ???

Moja niecheć do wiekszosci Hindusów i krytyka muzulmanów ( powtarzam jeszcze raz nie każdy Arab musi byc muzulmaninem ) ma zupelnie inne podłoże niż twoje wypociny i wzieła sie z paru lat obcowania i obserwowania tych grup.

A za Cyganami w ogie┼ä bym nie skoczy┼é bo te┼╝ uwa┼╝am ich za bande nierob├│w, jak i setki tysiecy emigranckiej dziczy z trzeciego swiata ┼╝eruj─ůcej na europejskim systemie socjalnym.

Latex napisał/a:

Mahuu moze sam jestes Cyganem ????

Tak, Aborygenem i zaraz cie bumerangiem siekne jak nie przestaniesz pisac glupot. big_smile

gosiuleczka96

A co do hindi to jest jeszcze jeden aspekt - ot├│┼╝ to jest czesto pomijane w ksia┼╝kach do nauki , ale aby poprawnie funkcjonowac w tym jezyku nale┼╝y opanowac  ligatury - wszystkich jest 1236.

W po┼╝niejszym etapie nauki bedzie to nieodzowne aby czytac ksiazki czy gazety oczywiscie 300 ligatur wystarczy do spokojnego funkcjonowania w zyciu codziennym , dalsze ligatury sa uzywane w specjalistycznych tekstach, wykladach uczelnianych, przemowach oficjeli, poezji , tlumaczeniach z Sanskrytu np Mahabharaty czy Ramajany.

Tutaj jest ilustracja jak one wygladaj─ů:  http://imageshack.us/f/819/ligatury.jpg/

24

Rumuni niech wracaj─ů do siebie:(
J─Özyk hindi cho─ç ciekawy si─Ö tutaj na fotum chyba nie znajdzie, niestety.

25

O ligaturach ju┼╝ wcze┼Ťniej wiedzia┼éam, ale mimo wszystko dzi─Öki smile
Dobrze i tak, że nie jest ich ponad 4000 jak w języku japońskim...