Temat: studia w Szwecji

Cze┼Ť─ç,
kto┼Ť studiowa┼é w Szwecji? Trzeba zna─ç szwedzki ┼╝eby tam pojecha─ç? (wiadomo, czasem m├│wi─ů, ┼╝e kursy sa prowadzone po angielsku, ale ca┼éa otoczka, podr─Öczniki itp w j─Özyku miejscowym...) Jak to jest?

Pozdrawiam!

2

Odp: studia w Szwecji

Szwedzi, w og├│le obywatele Skandynawii bardzo dobrze m├│wi─ů po angielsku wi─Öc nie jest jaka┼Ť ogromnie wielka potrzeba uczy─ç si─Ö tego j─Özyka. Najwa┼╝niejsze aby┼Ť zna┼é podstawy bo wtedy ludzie patrz─ů na Ciebie troszeczk─Ö inaczej.
Aczkolwiek polecam szwedzki. Niby trudna wymowa, ale po prostu Szwedzi ┼Ťpiewaj─ů nie m├│wi─ů. Ahhh...; ))

3

Wiele kursow na Szwedzkich uczelniach jest po angielsku. Na tych kursach sa "tubylcy" oraz studenci z wymiany. Jesli chcesz jechac na wymiane to stosunkowo latwo jest przez program Erasmus.
Jesli chcesz studiowac w Szwecji na Szwedzkiej uczelni na stale to polecam zapoznac sie ze stronka:(jest tu wersja angielska)
https://www.studera.nu/studera/1374.html
Niektore uczelnie maja tu programy studiow po angielsku, choc na dluzsza mete jezyk Szwdzki moze byc w Szwecji na prawde przydatny ;D
Poprzez te stronke mozna tez z tego co mi wiadomo aplikowac na studia (przynajmniej na niektore uczelnie)
Pozdrawiam

4 (edytowany przez mmarmour 2010-10-21 18:15:03)

@sitar
Z tym spiewaniem to moze i prawda, ale niestety z gramatyka troche gorzej hmm
W angielskim jest co prawda kilkanascie czasow, ale tutaj ... kilka grup dla czasownikow i rzeczownikow. Jak sie pytam nauczycielki, to co chwile mowi, ze tutaj w zasadzie nie ma zadnej zasady - naucz sie na pamiec big_smile
Niemcy mowia, ze ten jezyk jest strukturalnie dosyc podobny do ich jezyka i generalnie latwo go sobie przyswajaja smile (holendrzy zreszta tez)
Nie znam Niemieckiego, ale jestem w stanie w to podobienstwo uwiezyc big_smile

5

mmarmour, do┼Ť─ç d┼éugo ucz─Ö sie niemieckiego i mog─Ö ci po┼Ťwiadczy─ç, ┼╝e szwedzki to w┼éa┼Ťciwie skrzy┼╝owanie niemieckiego z elementami angielskiego w niekt├│rych przypadkach, przez co osoby znaj─ůce podstawy niemieckiego powinny szybciej nauczy─ç si─Ö j─Özyka. Ja sama, m├│wi─ůc co┼Ť po niemiecku nie jeden raz mia┼éam ochot─Ö wtr─ůci─ç co┼Ť po szwedzku bo po prostu w tym je┼╝yku wszystko brzmi jednak lepiej smile A┼╝ chce si─Ö go u┼╝ywa─ç smile