1

Temat: Chorwacja dzi┼Ť

Interesuje mnie, jak dzi┼Ť wygl─ůda sytuacja polityczna i gospodarcza w Chorwacji. Je┼╝d┼╝─ůc tam na wakacje rzadko si─Ö nad tym zastanawiamy, a dla mnie jest to w┼éa┼Ťnie interesuj─ůce. By┼éam w Chorwacji kilka razy, ale nigdy z nikim nie uda┼éo mi si─Ö na ten temat porozmawia─ç. W naszych mediach te┼╝ Chorwacja jest w┼éa┼Ťciwie nieobecna. Mo┼╝e kto┼Ť ma informacje na ten temat lub zapoda w┼éa┼Ťciwego linka? Jaka opcja dzi┼Ť sprawuje w┼éadz─Ö, jaka jest sytuacja ekonomiczna i gospodarcza Chorwacji, jakie s─ů nastroje spo┼éeczne i czy w dalszym ci─ůgu w ┼╝yciu codziennym Chorwat├│w obecne s─ů antagonizmy i zasz┼éo┼Ťci z burzliwej przesz┼éo┼Ťci tego kraju? To tylko niekt├│re pytania. Mo┼╝e kto┼Ť rozwinie temat?

2

Odp: Chorwacja dzi┼Ť

Szczerze m├│wi─ůc d┼éugo by pisa─ç. Dla poszukuj─ůcych wiedzy szybkiej polecam wikipedi─Ö. Natomiast dla tych, kt├│rzy chc─ů temat dr─ů┼╝y─ç g┼é─Öbiej polecam chorwackie gazety:
http://www.vecernji.hr/
http://www.jutarnji.hr/
http://www.slobodnadalmacija.hr/
http://www.novilist.hr/

W ogromnym skr├│cie:
Premierem jest pani Jadranka Kosor z HDZ (Hrvatska Demokratska Zajednica). HDZ jest parti─ů prawicow─ů, kt├│rej przesz┼éo┼Ť─ç ┼Ťci┼Ťle wi─ů┼╝e si─Ö z uzyskaniem niepodleg┼éo┼Ťci, a nast─Öpnie z rz─ůdami Franjo Tudjmana. W latach 90 partia te stawia┼éa na nacjonalizm i powr├│t do tradycji NDH (Nezale┼żna Dr┼żava Hrvatska - marionetkowe pa┼ästwo chorwackie utworzone w czasie II wojny ┼Ťwiatowej). Osobi┼Ťcie nie wiem czy na terenie by┼éej Jugos┼éawii na jakimkolwiek terenie dosz┼éa do w┼éadzy bardziej radykalna si┼éa polityczna (mo┼╝e z wyj─ůtkiem SDS-u w serbskiej cz─Ö┼Ťci Bo┼Ťni i Hercegowiny). Obecnie HDZ nieco spu┼Ťci┼éa z tonu, popiera integracj─Ö europejsk─ů i wsp├│┼éprac─Ö z Trybuna┼éem w Hadze, ale nadal jest kojarzona przede wszystkim z latami 90.
Prezydent Ivo Josipovi─ç to socjaldemokrata, kt├│ry pr├│cz tego, ┼╝e jest utalentowym kompozytorem i prawnikiem to na razie niczym konkretnym si─Ö nie wykaza┼é. Mimo to jest najbardziej lubianym politykiem w Chorwacji (cho─ç tu spora zas┼éuga afer wewn─ůtrz HDZ).
Na temat nastroj├│w mog─Ö doda─ç, ┼╝e kilka tygodni temu w Chorwacji mia┼éy miejsce do┼Ť─ç spore zamieszki, o kt├│rych nasze media nie raczy┼éy wspomnie─ç. By┼éy wymierzone w HDZ oraz Uni─Ö Europejsk─ů. Je┼Ťli chodzi o samo wst─ůpienie do Unii Europejskiej to nie wydaje si─Ö to mo┼╝liwe dop├│ki nie zostanie rozwi─ůzany konflikt przygraniczny ze S┼éoweni─ů dotycz─ůcy niewielkiego obszaru na wybrze┼╝u Adriatyku. Obydwa kraje pozostaj─ů nieugi─Öte, ale S┼éowenia stawia ca┼éy czas weto w sprawie wst─ůpienia Chorwacji do UE je┼Ťli ta nie ust─ůpi, wi─Öc Zagrzeb jest w zasadzie na przegranej pozycji.

Zasz┼éo┼Ťci z wojny s─ů obecne, przy czym odnosi si─Ö wra┼╝enie, ┼╝e Chorwaci ze wszystkich narod├│w by┼éej Jugos┼éawii najgorzej sobie z tym radz─ů. O ile kino serbskie do┼Ť─ç szybko zacz─Ö┼éo wypuszcza─ç filmy krytykuj─ůce wojn─Ö, tak w Chorwacji podobne rzeczy rozpocz─Ö┼éy si─Ö stosunkowo niedawno. Do tego dochodzi kwestia j─Özyka, na kt├│rego punkcie Chorwaci bywaj─ů przeczuleni i czasem krzywo patrz─ů na osob─Ö w┼éadaj─ůc─ů "ekawic─ů" z udzia┼éem wyraz├│w serbskich (czyli np. na mnie). Podobnych sytuacji w Belgradzie w stosunku do Chorwat├│w jest znacznie mniej. Na temat sytuacji j─Özykowej m├│g┼ébym mn├│stwo pisa─ç, powiem tylko, ┼╝e Chorwaci zrobili naprawd─Ö wiele, by ich j─Özyk odbiega┼é od tego u┼╝ywanego w czasach Jugos┼éawii i niekoniecznie wychodzi im to na dobre.

Pozostaje jeszcze problem Serb├│w, kt├│rych w 1995 roku wygoniono z Krajiny. Naturalnie g┼é├│wnodowodz─ůcy operacjami opanowania Krajiny ("Bljesak" i "Oluja") s─ů uwa┼╝ani powszechnie za bohater├│w narodowych, mimo ┼╝e od Ratko Mladicia r├│┼╝ni ich bardzo niewiele.

Do tego mo┼╝emy jeszcze doda─ç 20% bezrobocia, problemy z korupcj─ů i mafi─ů - ta ostatnia ma si─Ö w Chorwacji naprawd─Ö dobrze.

Wybacz, ┼╝e tak napisa┼éem bez ┼éadu i sk┼éadu, ale p├│┼║no ju┼╝, a trudno napisa─ç jednego posta na temat og├│lnej sytuacji w Chorwacji. To jest temat rzeka i znacznie ┼éatwiej jest rozpatrywa─ç ka┼╝dy w─ůtek osobno. Mam jednak nadziej─Ö, ┼╝e to co przedstawi┼éem cho─ç troch─Ö pomog┼éo.

I jeszcze takie ma┼ée sprostowanie na koniec. Mo┼╝e wyj┼Ť─ç z powy┼╝szego posta, ┼╝e jestem proserbski, ale to nie jest do ko┼äca prawda. Uwa┼╝am, ┼╝e ka┼╝dy z narod├│w by┼éej Jugos┼éawii (mo┼╝e z wyj─ůtkiem Macedo┼äczyk├│w i, z pewnym wahaniem, S┼éowe┼äc├│w) mia┼é dok┼éadnie taki sam udzia┼é w tragedii jaka si─Ö dokona┼éa (i w pewnym sensie nadal dokonuje) na przestrzeni ostatnich lat. Opisuj─ůc Serbi─Ö r├│wnie┼╝ wspomnia┼ébym o radyka┼éach (cho─ç tam akurat w┼éadz─Ö posiada aktualnie wybitnie proeuropejska koalicja), ruchu czetnickim, a w przypadku Boszniak├│w nie m├│g┼ébym zapomnie─ç o narastaj─ůcej islamizacji tamtejszego spo┼éecze┼ästwa. Zreszt─ů Bo┼Ťnia i Hercegowina to ju┼╝ w og├│le osobny przyk┼éad.

3

To niezwyk┼ée, ┼╝e tam tyle si─Ö dzieje, a my nic nie wiemy sad Ciekawi mnie dlaczego nasze media o tym nic nie wspominaj─ů...

dzi─Ökuj─Ö i zabieram si─Ö do lektury, bo przyznam, ┼╝e jest to bardzo ciekawy temat dla mnie

4

jakkk napisał/a:

Ciekawi mnie dlaczego nasze media o tym nic nie wspominaj─ů...

Bo media m├│wi─ů przede wszystkim informacje, kt├│re ludzie woleliby us┼éysze─ç. Tymczasem przeci─Ötny Polak mia┼éby problemy ze wskazaniem Chorwacji na mapie, a p├│ki nie gin─ů tam setki ludzi jak w latach 90. to nie jest to chwytliwy temat.
Zreszt─ů to nie tylko kwestia polskich medi├│w. Najlepsza rada - je┼Ťli Ci─Ö interesuje jakie┼Ť pa┼ästwo ┼Ťwiata to postaraj si─Ö nauczy─ç jakiego┼Ť j─Özyka na tyle by w nim czyta─ç (a w przypadku s┼éowia┼äskich to jest bardzo proste) i po prostu czytaj tamtejsz─ů pras─Ö.

5

Interesuj─ůce, nie mia┼éam poj─Öcia jak to tam naprawd─Ö wygl─ůda... wielkie dzi─Öki za informacje smile

6

Ante Gotovina i ostali generali su na┼íi HEROJI !!! Nikako zlo─Źinaci...eto samo toliko!!! ┼Żivjela Hrvatska!!!

7

Proponuje powstrzymać sie od akcentów nacjonalistycznych .Było mineło.A Gotowina też ma na sumieniu sporo ludzkich istnień .Morderca to kiepski bohater

8

udzia73 napisał/a:

Chorwaci nie lubi─ů Serb├│w a Polacy N...... za to samo !

Proponowa┼ébym najpierw troch─Ö poczyta─ç o Ba┼ékanach, a nast─Öpnie rzuca─ç takimi uog├│lnieniami. Naprawd─Ö w by┼éej Jugos┼éawii nie ma narodu, kt├│ry jest bez winy (mo┼╝e poza Macedo┼äczykami) i wszelkie pr├│by zaszufladkowania, ┼╝e dobrzy s─ů Chorwaci albo Serbowie s─ů kompletnie pozbawione jakiegokolwiek sensu. Podobnych pan├│w jak ├│w mi┼éo┼Ťnik Gotoviny znajdziemy zreszt─ů te┼╝ w ka┼╝dym narodzie - ogromna cz─Ö┼Ť─ç Serb├│w uwa┼╝a z kolei, ┼╝e Mladi─ç jest bohaterem. Jedyna r├│┼╝nica jest tylko taka, ┼╝e Serbom naprawd─Ö dokopa┼éa spo┼éeczno┼Ť─ç mi─Ödzynarodowa i z powodu wojen raczej cierpi─ů do dzisiaj, tak Chorwaci nadal s─ů dumni z tego, ┼╝e wygonili ze swojego kraju ok. p├│┼é miliona Serb├│w, a ich dow├│dcy rzadko kiedy ko┼äcz─ů w Hadze.
Generalnie nie ma z┼éych i dobrych narod├│w - s─ů tylko ┼║li i dobrzy ludzie.

9

Po to chocia┼╝by ┼╝eby wiedzie─ç, ┼╝e analogie stosunk├│w Chorwacja-Serbia i Polska-Niemcy s─ů kompletnie nietrafione.

10 (edytowany przez Angela22 2011-08-28 20:57:11)

hauteville widzimy ze Serbia i reszta jest twoim konikiem ale nie przesadzaj nie kazdymusi czytac zeby wiedzeic ze sie nie lubi─ů a ty zaraz odsylasz do ksiazek opanuj sie !!

a po drugie udzia73 ma racje, po co cztac skoro to wszystko mowia i w tv i na ulicy ???
ważne ze wiedze ogolna mamy po co nam jakies daty kto kiedy strzelał pierwszy itd - to nei forum historyczne.

staram sie tutaj tylko pokaza─ç ze warto zawsze p┼éynac nie z pradem a pod prad i pokazac panom przemadrzalym ( mahuu piotrpeterpedro marek burczyk i teraz ty widze aspirujesz do nich )  ze my laicy te┼╝ cos wiemy !!

11

Dobrze, przepraszam, ┼╝e czasem mam nadziej─Ö na to, i┼╝ ludzie chcieliby poszerzy─ç swoje horyzonty i dowiedzie─ç si─Ö czego┼Ť wi─Öcej ni┼╝ to co s┼éysz─ů w telewizji. I ┼╝e staram si─Ö w mo┼╝liwie przyst─Öpny spos├│b przekazywa─ç troch─Ö bardziej specjalistyczn─ů wiedz─Ö - nie wiedzia┼éem, ┼╝e kogo┼Ť mo┼╝e to tak zabole─ç. Przepraszam.

12

hauteville napisał/a:

Dobrze, przepraszam, ┼╝e czasem mam nadziej─Ö na to, i┼╝ ludzie chcieliby poszerzy─ç swoje horyzonty i dowiedzie─ç si─Ö czego┼Ť wi─Öcej ni┼╝ to co s┼éysz─ů w telewizji. I ┼╝e staram si─Ö w mo┼╝liwie przyst─Öpny spos├│b przekazywa─ç troch─Ö bardziej specjalistyczn─ů wiedz─Ö - nie wiedzia┼éem, ┼╝e kogo┼Ť mo┼╝e to tak zabole─ç. Przepraszam.

W sumie nie moj dzial ale dzisiaj dopiero zauważyłem ze piszesz posty i zaciekawiony zajrzałem , i oczywiscie co znalazłem frustratke Angele, która najpierw obrabiala mi plecy w dziale o hszipańskim teraz tutaj - nie warto sie nia przejmowac Karol. Perły przed wieprze.

A swoja droga ciesze sie ze wr├│ci┼ée┼Ť  cool

Angela22 napisał/a:

staram sie tutaj tylko pokazać ze warto zawsze płynac nie z pradem a pod prad

Proponuje wst─ůpi─ç do Towarzystwa Przyjaci├│┼é P┼éaskiej Ziemi - napewno na twoim poziomie ludzie.

Angela22 napisał/a:

a po drugie udzia73 ma racje, po co cztac skoro to wszystko mowia i w tv i na ulicy ???

udzia73 napisał/a:

a po co mam czytac?wiem co ludzie m├│wia i na tym opieram moj─ů opini─Ö.

Szkoda tylko ze macie prawo glosu....

13

Mahuu napisał/a:

W sumie nie moj dzial ale dzisiaj dopiero zauważyłem ze piszesz posty i zaciekawiony zajrzałem , i oczywiscie co znalazłem frustratke Angele, która najpierw obrabiala mi plecy w dziale o hszipańskim teraz tutaj - nie warto sie nia przejmowac Karol. Perły przed wieprze.

A swoja droga ciesze sie ze wr├│ci┼ée┼Ť  cool

Ano ja te┼╝ si─Ö ciesz─Ö:) Przy okazji na bloga zapraszam, gdzie Pedro napisa┼é go┼Ťcinny artyku┼é o hiszpa┼äskim - http://swiatjezykow.blogspot.com/2011/0 ÔÇŽ i-ich.html.
Gdybym natomiast si─Ö przejmowa┼é to bym si─Ö z rzeczon─ů u┼╝ytkowniczk─ů k┼é├│ci┼é, a jako┼Ť mi szkoda na to czasu, bo zbytnio nie wierz─Ö w nawr├│cenie kogo┼Ť kto takie brednie wypisuje. Postanowi┼éem wi─Öc zastosowa─ç ironiczn─ů taktyk─Ö pt. "zero bezczelno┼Ťci". Nie zamierzam prowadzi─ç krucjaty w celu wyrwania z korzeniami "r├│wnania do do┼éu", jakie cz─Östo bywa uprawiane w internecie.

14 (edytowany przez hauteville 2011-08-29 20:20:47)

udzia73 napisał/a:

mahuu powiem tak :kiedy┼Ť na lekcjach historii czyta┼éam i musia┼éam si─Ö nauczy─ç wielu rzeczy a okaza┼éo si─Ö ,┼╝e to nie prawda co nas uczyli ,┼╝e by┼éo inaczej tylko komuna nie pozwoli┼éa na m├│wienie prawdy i co masz do powiedzenia teraz?

Tym bardziej zastanawia mnie czemu teraz bezgranicznie wierzysz w to, co ludzie m├│wi─ů na ulicy. Bo mi w kwestiach tak delikatnych nie chodzi po prostu o przeczytanie jednego opracowania, ale spojrzenie na to zar├│wno oczyma jednej, jak i drugiej strony konfliktu (a na Ba┼ékanach r├│wnie┼╝ trzeciej i pi─ůtej), a w─ůtpi─Ö czy spojrza┼éa┼Ť na to tak ca┼éo┼Ťciowo, bo gdyby┼Ť to zrobi┼éa, to nie pisa┼éaby┼Ť podobnych rzeczy, ┼╝e Chorwaci nie lubi─ů Serb├│w za to samo co Polacy Niemc├│w.

15

hauteville napisał/a:
udzia73 napisał/a:

mahuu powiem tak :kiedy┼Ť na lekcjach historii czyta┼éam i musia┼éam si─Ö nauczy─ç wielu rzeczy a okaza┼éo si─Ö ,┼╝e to nie prawda co nas uczyli ,┼╝e by┼éo inaczej tylko komuna nie pozwoli┼éa na m├│wienie prawdy i co masz do powiedzenia teraz?

Tym bardziej zastanawia mnie czemu teraz bezgranicznie wierzysz w to, co ludzie m├│wi─ů na ulicy. Bo mi w kwestiach tak delikatnych nie chodzi po prostu o przeczytaniu jednego opracowania, ale spojrze─ç na to zar├│wno oczyma jednej, jak i drugiej strony konfliktu (a na Ba┼ékanach r├│wnie┼╝ trzeciej i pi─ůtej), a w─ůtpi─Ö czy spojrza┼éa┼Ť na to tak ca┼éo┼Ťciowo, bo gdyby┼Ť to zrobi┼éa, to nie pisa┼éaby┼Ť podobnych rzeczy, ┼╝e Chorwaci nie lubi─ů Serb├│w za to samo co Polacy Niemc├│w.

a po co ty dr─ů┼╝ysz ten temat?

16 (edytowany przez Mahuu 2011-08-30 11:29:57)

udzia73 napisał/a:

Mam do powiedzenia dokładnie to samo !

Należy zgłebiac temat na własna reke i z co najmiej kilku źródeł.

Piszesz ze za komuny nie wolno bylo mówić o tym o tamtym, a w szkołach kładli propagande ,okej jasne ale to samo jest dzisiaj tylko w łagodniejszej formie.

Co nie kłada np w szkołach i TV wszystkim do głów jak cudownych wydarzeniem bylo powstanie warszawskie ?
Przeciez nie wolno o nim powiedziec z┼éego s┼éowa bo wtedy nie jestes Polak , patriota, w ogole nie jeste┼Ť czl├│wiekiem haha.
A niestety ja sam nie raz bedac w liceum obrywałem za krytyke powstania od nauczycielki.

To samo jest z ludzmi ktorzy  maja inne spojrzenie na tzw. Okrag┼éy St├│┼é - tez nie wolno im powiedzeic zdania innego ni┼╝ obowiazujace.

To ze ludzie i TV cos mowia nie znaczy ze tak jest w istocie , a widze ze lekcje historii do których sie odwołujesz sa dla ciebie mniej wiarygodne niż plotki z ulic wypowiadane przez społeczeństwo czy jeszcze gorzej TV.

Ja nadal uwa┼╝am takie postepowanie za ┼Ťmieszne ale jak kto┼Ť woli ┼éykac plotki jak mlody pelikan zamiast zg┼éebi─ç temat i miec w┼éasne zdanie no to trudno , pozostaje tylko ustawi─ç sie w kolejce po "Medal Leminga".

17

Mahuu napisał/a:
udzia73 napisał/a:

Mam do powiedzenia dokładnie to samo !

Należy zgłebiac temat na własna reke i z co najmiej kilku źródeł.

Piszesz ze za komuny nie wolno bylo mówić o tym o tamtym, a w szkołach kładli propagande ,okej jasne ale to samo jest dzisiaj tylko w łagodniejszej formie.

Co nie kłada np w szkołach i TV wszystkim do głów jak cudownych wydarzeniem bylo powstanie warszawskie ?
Przeciez nie wolno o nim powiedziec z┼éego s┼éowa bo wtedy nie jestes Polak , patriota, w ogole nie jeste┼Ť czl├│wiekiem haha.
A niestety ja sam nie raz bedac w liceum obrywałem za krytyke powstania od nauczycielki.

To samo jest z ludzmi ktorzy  maja inne spojrzenie na tzw. Okrag┼éy St├│┼é - tez nie wolno im powiedzeic zdania innego ni┼╝ obowiazujace.

To ze ludzie i TV cos mowia nie znaczy ze tak jest w istocie , a widze ze lekcje historii do których sie odwołujesz sa dla ciebie mniej wiarygodne niż plotki z ulic wypowiadane przez społeczeństwo czy jeszcze gorzej TV.

Ja nadal uwa┼╝am takie postepowanie za ┼Ťmieszne ale jak kto┼Ť woli ┼éykac plotki jak mlody pelikan zamiast zg┼éebi─ç temat i miec w┼éasne zdanie no to trudno , pozostaje tylko ustawi─ç sie w kolejce po "Medal Leminga".

a ja widze ,┼╝e ty szukasz zaczepki, wi─Öc zejd┼║ ze mnie i znajd┼║ sobie kogo┼Ť innego ,bo ja ju┼╝ za stara jestem na "piaskownicowe "wytykanki i tyle w tym temacie !

18

Bardzo polskie podej┼Ťcie ,udzia . Nie mam racji wi─Öc sie zbuntuje po przedszkolnemu wink

19

No ja ciem rosumie big_smile

Zb┼éazi┼éa┼Ť sie raz pisaniem glupot to teraz zb┼éaznisz sie drugi tupaniem n├│┼╝k─ů bo nie posz┼éo po twojej my┼Ťli.

A jak tak szafujesz wiekiem i  rzekomo jestes za stara na piaskownice to dobrze by bylo gdyby┼Ť te┼╝ wyzbyla sie postepowania w stylu obra┼╝onej smarkuli.
Chyba ze dla kobiet przyznanie sie do błedu jest zbyt trudne , co czesto obserwuje na tym forum ?

20

ja juz nie wnikam kto ma racje , ale hauteville tez nie wiem po co zacza┼ée┼Ť temat , zamiast pisa─ç o tym co trzeba to co ? chodzilo ci o rozpetanie burzy ?
brawo udalo ci sie , jestes zadowolony ?

proponuje nie pisa─ç juz nic bo ten temat jest NIEPOWA┼╗NY

21

Mahuu napisał/a:

No ja ciem rosumie big_smile

Zb┼éazi┼éa┼Ť sie raz pisaniem glupot to teraz zb┼éaznisz sie drugi tupaniem n├│┼╝k─ů bo nie posz┼éo po twojej my┼Ťli.

A jak tak szafujesz wiekiem i  rzekomo jestes za stara na piaskownice to dobrze by bylo gdyby┼Ť te┼╝ wyzbyla sie postepowania w stylu obra┼╝onej smarkuli.
Chyba ze dla kobiet przyznanie sie do błedu jest zbyt trudne , co czesto obserwuje na tym forum ?

ja mam racj─Ö to raz a dwa ty tu jestes tylko po to aby rozburza─ç burz─Ö, takich jak ty jest pe┼éno na forach spo┼éeczno┼Ťciowych a tu niestety nie ten w─ůtek ,tak┼╝e pisz na temat ok? przypominam tematem jest Chorwacja dzi┼Ť -wi─Öc albo pisz o tym albo st─ůd spadaj dzidziusiu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

22 (edytowany przez hauteville 2011-09-01 07:30:36)

Angela22 napisał/a:

ja juz nie wnikam kto ma racje , ale hauteville tez nie wiem po co zacza┼ée┼Ť temat , zamiast pisa─ç o tym co trzeba to co ? chodzilo ci o rozpetanie burzy ?

Temat zacz─ů┼éem, bo to co napisa┼éa Udzia73 by┼éo nieprawd─ů. I zawsze pisa┼éem na temat - radz─Ö sobie troch─Ö poczyta─ç o Jasenovcu, Starej Gradi┼íce, ustaszach, Ante Paveliciu, operacjach Oluja i Bljesak, prezydencie Franjo Tudjmanie - mo┼╝e troch─Ö zmienicie zdanie na temat niewinnnych Chorwat├│w. To wy uwa┼╝acie, ┼╝e wiedza ponad to, co si─Ö us┼éyszy na ulicy jest przem─ůdrzalstwem, czego osobi┼Ťcie nie rozumiem.
Komu natomiast zale┼╝y na rozp─Ötaniu burzy to w┼éa┼Ťnie osobom, kt├│re nie wiedz─ů NIC, a krzycz─ů najwi─Öcej. Bo przykro mi bardzo, ale jak kto┼Ť argumentuje swoj─ů wypowied┼║ "bo tak ludzie m├│wi─ů", to mo┼╝na tylko r─Öce za┼éama─ç i pop┼éaka─ç nad stanem inteligencji polskiego spo┼éecze┼ästwa.
Poza tym wybacz, ale zarzucanie, ┼╝e ja w tym temacie pisa┼éem nie na temat jest ju┼╝ jawn─ů bezczelno┼Ťci─ů.
Miłego dnia życzę!:)

23

hauteville napisał/a:
Angela22 napisał/a:

Temat zacz─ů┼éem, bo to co napisa┼éa Udzia73 by┼éo nieprawd─ů. I zawsze pisa┼éem na temat - radz─Ö sobie troch─Ö poczyta─ç o Jasenovcu, Starej Gradi┼íce, ustaszach, Ante Paveliciu, operacjach Oluja i Bljesak, prezydencie Franjo Tudjmanie - mo┼╝e troch─Ö zmienicie zdanie na temat niewinnnych Chorwat├│w. To wy uwa┼╝acie, ┼╝e wiedza ponad to, co si─Ö us┼éyszy na ulicy jest przem─ůdrzalstwem, czego osobi┼Ťcie nie rozumiem.
Komu natomiast zale┼╝y na rozp─Ötaniu burzy to w┼éa┼Ťnie osobom, kt├│re nie wiedz─ů NIC, a krzycz─ů najwi─Öcej. Bo przykro mi bardzo, ale jak kto┼Ť argumentuje swoj─ů wypowied┼║ "bo tak ludzie m├│wi─ů", to mo┼╝na tylko r─Öce za┼éama─ç i pop┼éaka─ç nad stanem inteligencji polskiego spo┼éecze┼ästwa.
Poza tym wybacz, ale zarzucanie, ┼╝e ja w tym temacie pisa┼éem nie na temat jest ju┼╝ jawn─ů bezczelno┼Ťci─ů.
Miłego dnia życzę!:)

Ty w┼éa┼Ťnie piszesz na temat ale ja osobi┼Ťcie nie cierpi─Ö obra┼╝ania ,nie m├│wie tu o tobie  .Jestem tutaj osob─ů publiczna i nie podoba mi sie jak M.... pisze do mojej osoby ,jeszcze jeden jego g┼éupi tekst a zg┼éosz─Ö to adminowi .Zreszt─ů przypominam ,┼╝e obra┼╝anie kogos publicznie grozi paragrafem.Ka┼╝dy ma swoje zdanie jedni si─Ö z tym zgadzaj─ů drudzy nie ale po co od razu obra┼╝a─ç?Kto┼Ť mi napisa┼é"polskie podejscie"a czy w┼éa┼Ťnie wytykanie komus nie jest polskim podej┼Ťciem?Temat tu jest inny a to,┼╝e ja nie lubi─Ö N.... to moja osobista sprawa i nikogo to nie powinno obchodzi─ç.M├│j m─ů┼╝ jest Chorwatem i dlatego co┼Ť tam wiem ze s┼éyszenia ale od razu mnie skre┼Ťli─ç bo przeciez jestem laikiem nie?najpierw proponowa┼éabym dobrze pozna─ç dan─ů osob─Ö a nie od razu skre┼Ťla─ç i obra┼╝a─ç.My┼Ťla┼éam,┼╝e na tym forum wywi─ů┼╝e sie fajny dialog ,┼╝e bedzie tu fajnie ,niestety rozczarowa┼éam si─Ö.
życzę miłego dnia

24 (edytowany przez Mahuu 2011-09-01 13:50:06)

udzia73 napisał/a:

Ty w┼éa┼Ťnie piszesz na temat ale ja osobi┼Ťcie nie cierpi─Ö obra┼╝ania ,nie m├│wie tu o tobie  .Jestem tutaj osob─ů publiczna i nie podoba mi sie jak M.... pisze do mojej osoby ,jeszcze jeden jego g┼éupi tekst a zg┼éosz─Ö to adminowi .Zreszt─ů przypominam ,┼╝e obra┼╝anie kogos publicznie grozi paragrafem.Ka┼╝dy ma swoje zdanie jedni si─Ö z tym zgadzaj─ů drudzy nie ale po co od razu obra┼╝a─ç?

To ty sie obrazi┼éa┼Ť i w sposob co najmiej za┼éosny pr├│bowa┼éa┼Ť zako┼äczy─ç temat tak┼╝e pretensje nie w te strone to raz.
Dwa nikogo nie obrazi┼éem tylko wyra┼║nie stwierdzam ze sie zb┼éazni┼éa┼Ť takim podejsciem , emocje cie ponosza wiec nie rob z siebie ofiary teraz przy wszystkich bo ka┼╝dy moze zobaczy─ç jak by┼éo.

Co do administracji , to ja chetnie sprawe wyprostuje i ci pomoge:

Szanowna administracjo forum sl├│wka.pl - uwa┼╝am iz uzytkowniczka udzia73 zachowa┼éa sie jak ma┼ée dziecko obra┼╝one ze wytyka jej sie b┼éedne postepowanie , co wiecej pr├│bowa┼éa zamknac dyskusje w niewygodnym dla niej momencie powo┼éujac sie na sw├│j wiek co na forum gdzie wszyscy jestsmy r├│wni jest dla mnie cokolwiek pocieszne , dlatego nazwa┼éem taka postawe b┼éazenad─ů.
Co wiecej nadal tak uwa┼╝am. Moja krytyka dotyczyla post─Öpowania rzeczonej uzytkowniczki nie za┼Ť jej prywatnej godnosci - , przy okazji proponuje dokladnie przeczytac dyskusje gdzie wsystkie fakty sa jasno widoczne, Uzytkowniczka udzia73 mimo swego wieku nadal zachowuje sie jak nastolatka i niestety nie potrafi odr├│znic krytyki postepowania od ataku na jej osobe  co niestety swiadczy ze nie nadaje sie na dyskusje na forum.  Postepowanie w stylu "ja co┼Ť napisze i reszta ma sie zgodzic" nie jest chyba domena forum , czy tez sie myl─Ö ? 

udzia73 napisał/a:

Kto┼Ť mi napisa┼é"polskie podejscie"a czy w┼éa┼Ťnie wytykanie komus nie jest polskim podej┼Ťciem?Temat tu jest inny a to,┼╝e ja nie lubi─Ö N.... to moja osobista sprawa i nikogo to nie powinno obchodzi─ç

Piszesz na forum wiec kazdy ma prawo to skomentowa─ç - takie sa zasady. Tego te┼╝ nie wiedzia┼éa┼Ť ?

udzia73 napisał/a:

.M├│j m─ů┼╝ jest Chorwatem i dlatego co┼Ť tam wiem ze s┼éyszenia ale od razu mnie skre┼Ťli─ç bo przeciez jestem laikiem nie?najpierw proponowa┼éabym dobrze pozna─ç dan─ů osob─Ö a nie od razu skre┼Ťla─ç i obra┼╝a─ç.

Sprawa me┼╝a Chorwata jest bez znaczenia bo kiedy sie mowi o historii nale┼╝y zachowa─ç obiektywizm i rzetelnos─ç  - to ze np. ktos ma zone Ukrainke to nie znaczy ze mo┼╝na zapominac co odwala┼éy na polskich wsiach  bandy UPA.
No chyba ze wolimy sluchac tylko tej jednej strony , ale ja uwa┼╝am to za za┼éosne podejscie , sluchac co gadaja ludzie i wierzy─ç w to bez sprawdzenia tematu jest g┼éupot─ů.
To ze kazdy na ulicy powie ze Niemcy wywołały I wojne swiatowa to nie znaczy ze tak bylo.

udzia73 napisał/a:

My┼Ťla┼éam,┼╝e na tym forum wywi─ů┼╝e sie fajny dialog ,┼╝e bedzie tu fajnie ,niestety rozczarowa┼éam si─Ö.
życzę miłego dnia

Ja z kolei my┼Ťla┼éem ze jak kto┼Ť szafuje wiekiem i powoluje sie na dojrza┼éo┼Ťc jednak bedzie potrafi┼é zrozumiec co ludzie do niego m├│wia ale jednak widze ze wolisz sie obra┼╝a─ç - to jest w┼é─ůsnie polskie podejscie jak skomentowa┼é ziggy. C├│┼╝ trudno.

Angela22 napisał/a:

[img]http://img148.imageshack.us/img148/7586/iareseriouscatu.jpg[/img]

EDIT:

Przepraszam nie zauważyłem pewnego postu na poprzedniej stronie już naprawiam to przeoczenie:

udzia73 napisał/a:

ja mam racj─Ö to raz a dwa ty tu jestes tylko po to aby rozburza─ç burz─Ö, takich jak ty jest pe┼éno na forach spo┼éeczno┼Ťciowych a tu niestety nie ten w─ůtek ,tak┼╝e pisz na temat ok? przypominam tematem jest Chorwacja dzi┼Ť -wi─Öc albo pisz o tym albo st─ůd spadaj dzidziusiu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

No to w┼é─ůsciwie wszyscy widza z jaka prostaczka mamy do czynienia :" ja mam racje " "spadaj"  "dzidziusiu"
Pokaza┼éa┼Ť swoja kulture. 

Swoja droga i ty mnie chcesz kobietko straszy─ç administracj─ů.....

Pajacuj dalej jak my┼Ťlisz ze krzykiem cos osiagniesz.:D

25 (edytowany przez udzia73 2011-09-01 14:04:34)

mahuu jaki z ciebie pisarz??nie znam ani jednej twojej ksi─ů┼╝ki?bawisz si─Ö w mastertona hahahahaha pisarz od siedmiu bole┼Ťci!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! prostak to ty bo inteligentny facet tak si─Ö w stosunku do kobiety nie odzywa wsp├│┼éczuj─Ö twojej kobiecie .wypisuj─Ö sie st─ůd bo z przyg┼éupem nie b─Öd─Ö juz dyskutowac aaaa i nie pisz ju┼╝ nic bo mnie tu nie b─Ödzie chyba ,┼╝e lubisz pisarzu hahaha pisa─ç w powietrze .NIE MY┼ÜL ,┼╗─ś MNIE ZAGIO┼üE┼Ü MAMY W DOMU Z CIEBIE NIEZ┼ü─ä POLEWK─ś !!!!!taka g┼éiupitka kobieta doprowadzi┼éa do furii faceta i to m┼éodszego hahaha we┼║ nerwosol !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!