logo słówka

Nie jesteś zalogowany.

• Index
  •  » Chiński
  •  » Czy uważacie, że chiński jest trudny?

#1 2011-03-20 15:32:48

iohegewe 
Użytkownik

Czy uważacie, że chiński jest trudny?

Wiele Polaków mówi, że tak. Co prawda, zwykle nie wiedzą nic o chińskim i mówią, że "chiński ma dużo dziwnych literek i dużo różnych alfabetów". Noale,  wracając do tematu - uważacie, że chiński jest trudnym językiem do nauki? jeżeli coś piszecie, to proszę, napiszcie też czy się go uczycie i ile się już uczycie chińskiego...

Ja się uczę od roku, i na początku wydawało mi się, że ten język jest o wiele prostszy niż mówią ludzie, żeby nie powiedzieć, że jest w ogóle prosty.
Ale im dłużej się uczę tym bardziej zdaje mi się ten język skomplikowany. Niby gramatyka jest łatwa, bo nie ma odmiany, liczby mnogiej, niczego, ale coraz częściej po prostu gubię się jak co powiedzieć.
Co do znaków - może nigdy mi się nie zdawało, że są proste do nauki, ale teraz widzę ich trudność coraz bardziej, bo skoro umiem tylko pół tysiąca znaków po roku, to kiedy ja się nauczę całej reszty?
Często też jestem zażenowany tym, że nie znam takich podstaw, jak konstrukcja w stylu "coś nie jest tak bardzo jakieś jak coś tam innego" (na przykład: Polska nie jest tak duża jak Chiny) albo słówek takich jak choćby zima, wiosna, lato, i to po roku nauki! A niektórzy w innych językach po takim czasie już wymiatają (na przykład w japońskim) :x

#2 2011-03-24 10:53:13

zuzenak 
Użytkownik

Re: Czy uważacie, że chiński jest trudny?

Uczę się chińskiego od 4 lat. Z moim doświadczeń wynika, że najlepsza metoda nauki to wyjazd do Chin. Na szczęście rząd ChRL oferuje wiele programów stypendialnych, z których naprawdę warto skorzystać.
Też mam wrażenie, że im dłużej się uczę, tym mniej umiem - to chyba normalne. 加油!
Co do trudności, to wydaje mi się, że na różnych etapach nauki pojawiają się inne. Obecnie najbardziej bolesne sa dla mnie dapeje 搭配 (czyli co z czym idzie).

#3 2011-03-24 13:24:59

joseo 
Użytkownik

ja też uczę się chińskiego. mam dużo kłopotów z gramatyką, bo dużo rzeczy wydaje mi się niejasnych i podręczniki wcale jasno nie wykładają niektórych rzeczy, na przykład użycie 了. też mieszają mi się klasyfikatory. a do tego jeszcze znaki...

#4 2011-05-11 11:59:28

ulinka99 
Częsty bywalec

Ja muszę przyznać, ze trudny jest ten język smile Teraz próbuję się sama uczyć, ale nie jest to takie efektywne jak bym chciała... Chyba najlepiej by było tam wyjechać i wtedy by się człowiek nauczył big_smile

Najtrudniejsza dla mnie jest wymowa. Tony często mi się mieszają. Pismo nie sprawia aż takiego problemu, aczkolwiek czasem trudno mi zrozumieć niektóre konstrukcje smile

#5 2012-03-19 16:57:04

arekdabkowski123 
Nowy użytkownik

dla mnie j.chiński jest prosty

#6 2012-03-30 18:05:13

fibak 
Nowy użytkownik

Witam, moze ktos mi pomoc przetlumaczyc 2 wyrazy / zwroty z jezyka chinskiego na polski ?
http://postimage.org/image/xrpa9vng7/full/ Oba slowa widac na zdjeciu. Z gory dziekuje za fatyge.

#7 2012-07-19 14:17:21

konto usuniete
Nowy użytkownik

Dla mnie język chiński jest bardzo trudny uczyłem się go przez parę miesięcy i moje odczucia co do tego języka są jednoznaczne. Im bardziej brnę w gramatykę tym staje się bardziej trudniejsza niż na samym początku, wymowa jest bardzo trudna przez tony, które są także w języku kantońskim, ogólnie te znaki wyglądają jakoś nie etycznie, nie wiem dlaczego może się przezwyczaiłem do liter łacińskich.

Rzuciłem naukę chińskiego po dwóch miesiącach, zacząłem uczyć się języków bardziej sensowniejszych i tych, które mnie naprawdę interesują, np. hiszpański, *keczua, *ajmaran i języki zachodniej Europy.

*keczua i ajmaran to języki indiańskie, które są w użyciu, np. w Peru, który to kraj jest moim hobby.

#8 2012-07-20 12:03:52

Yokatta1 
Użytkownik

Im więcej umiesz tym bardziej sobie zdajesz sprawę z tego jak nie wiele umiesz ;p Chiński jest trudny niestety, ale w dzisiejszych czasach i w przyszłości niezbędny. Uczycie się sami czy chodzicie na jakieś kursy?

#9 2013-09-09 17:16:55

kate0507 
Aktywny użytkownik

ja probowalam uczyc sie sama, niestety wymowa tonalna niszczy ;(
za to gramatyka prosciutka smile

#10 2014-10-21 10:04:27

WladekLdz 
Nowy użytkownik

Moim zdaniem ten język jest trudny do nauczenia...Swoją drogą chyba łatwiej uczyć się od małego dzieciom niż nam już starszym...wink

#11 2014-10-25 12:05:40

berrypl1226 
Nowy użytkownik

Od pół roku zgłębiam tajniki chińskiego. Dla siebie, nie potrzebuję tego do pracy ani nigdzie. Początki były trudne, bo nie dość, że nie udało mi się znaleźć lektora, to jeszcze nie wiedziałam, czego szukać i jak tłumaczyć niektóre znaki. Nauczenie się podstaw alfabetu zajęło mi tydzień, więc nie mogę powiedzieć, że jest bardzo z tym źle smile Za to później, gdy przeszłam do gramatyki, zaczęły się schody.

#12 2014-10-25 12:18:53

hauteville 
Pisarz

berrypl1226 napisał:

Nauczenie się podstaw alfabetu zajęło mi tydzień, więc nie mogę powiedzieć, że jest bardzo z tym źle smile Za to później, gdy przeszłam do gramatyki, zaczęły się schody.

To zabawne co piszesz biorąc pod uwagę, że chiński nie ma alfabetu, a gramatykę ma relatywnie prostą gdy porównasz sobie z niemal każdym innym językiem smile Naprawdę zgłębiasz tajniki chińskiego, czy jesteś kolejnym spambotem na tym forum?

#13 2014-11-01 17:00:58

Bernard83 
Nowy użytkownik

Mnie osobiście to przeraża system znaków. I jeszcze to, że w chińskim są... tony? Dobrze mówię? Nie mieszam? Ale ponoć węgierski jest trudniejszym językiem, często spotykam się z taką opinią. Ale egzotyka chińskiego poraża i onieśmiela.

#14 2014-11-26 14:45:20

jadali
Częsty bywalec

Dla mnie chiński jest za trudny. A najtrudniejsze są w nim
tony i ich zależności. Wydusić coś z siebie od biedy da się.
Ale zrozumieć, co mówią do mnie inni.... nie bardzo.

• Index
  •  » Chiński
  •  » Czy uważacie, że chiński jest trudny?

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media

Copyright 2014 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl