Temat: Czy uważacie, że chiński jest trudny?

Wiele Polak├│w m├│wi, ┼╝e tak. Co prawda, zwykle nie wiedz─ů nic o chi┼äskim i m├│wi─ů, ┼╝e "chi┼äski ma du┼╝o dziwnych literek i du┼╝o r├│┼╝nych alfabet├│w". Noale,  wracaj─ůc do tematu - uwa┼╝acie, ┼╝e chi┼äski jest trudnym j─Özykiem do nauki? je┼╝eli co┼Ť piszecie, to prosz─Ö, napiszcie te┼╝ czy si─Ö go uczycie i ile si─Ö ju┼╝ uczycie chi┼äskiego...

Ja si─Ö ucz─Ö od roku, i na pocz─ůtku wydawa┼éo mi si─Ö, ┼╝e ten j─Özyk jest o wiele prostszy ni┼╝ m├│wi─ů ludzie, ┼╝eby nie powiedzie─ç, ┼╝e jest w og├│le prosty.
Ale im d┼éu┼╝ej si─Ö ucz─Ö tym bardziej zdaje mi si─Ö ten j─Özyk skomplikowany. Niby gramatyka jest ┼éatwa, bo nie ma odmiany, liczby mnogiej, niczego, ale coraz cz─Ö┼Ťciej po prostu gubi─Ö si─Ö jak co powiedzie─ç.
Co do znak├│w - mo┼╝e nigdy mi si─Ö nie zdawa┼éo, ┼╝e s─ů proste do nauki, ale teraz widz─Ö ich trudno┼Ť─ç coraz bardziej, bo skoro umiem tylko p├│┼é tysi─ůca znak├│w po roku, to kiedy ja si─Ö naucz─Ö ca┼éej reszty?
Cz─Östo te┼╝ jestem za┼╝enowany tym, ┼╝e nie znam takich podstaw, jak konstrukcja w stylu "co┼Ť nie jest tak bardzo jakie┼Ť jak co┼Ť tam innego" (na przyk┼éad: Polska nie jest tak du┼╝a jak Chiny) albo s┼é├│wek takich jak cho─çby zima, wiosna, lato, i to po roku nauki! A niekt├│rzy w innych j─Özykach po takim czasie ju┼╝ wymiataj─ů (na przyk┼éad w japo┼äskim) :x

2

Odp: Czy uważacie, że chiński jest trudny?

Ucz─Ö si─Ö chi┼äskiego od 4 lat. Z moim do┼Ťwiadcze┼ä wynika, ┼╝e najlepsza metoda nauki to wyjazd do Chin. Na szcz─Ö┼Ťcie rz─ůd ChRL oferuje wiele program├│w stypendialnych, z kt├│rych naprawd─Ö warto skorzysta─ç.
Te┼╝ mam wra┼╝enie, ┼╝e im d┼éu┼╝ej si─Ö ucz─Ö, tym mniej umiem - to chyba normalne. ňŐáŠ▓╣´╝ü
Co do trudno┼Ťci, to wydaje mi si─Ö, ┼╝e na r├│┼╝nych etapach nauki pojawiaj─ů si─Ö inne. Obecnie najbardziej bolesne sa dla mnie dapeje ŠÉşÚůŹ (czyli co z czym idzie).

3

ja te┼╝ ucz─Ö si─Ö chi┼äskiego. mam du┼╝o k┼éopot├│w z gramatyk─ů, bo du┼╝o rzeczy wydaje mi si─Ö niejasnych i podr─Öczniki wcale jasno nie wyk┼éadaj─ů niekt├│rych rzeczy, na przyk┼éad u┼╝ycie ń║ć. te┼╝ mieszaj─ů mi si─Ö klasyfikatory. a do tego jeszcze znaki...

4

Ja muszę przyznać, ze trudny jest ten język smile Teraz próbuję się sama uczyć, ale nie jest to takie efektywne jak bym chciała... Chyba najlepiej by było tam wyjechać i wtedy by się człowiek nauczył big_smile

Najtrudniejsza dla mnie jest wymowa. Tony cz─Östo mi si─Ö mieszaj─ů. Pismo nie sprawia a┼╝ takiego problemu, aczkolwiek czasem trudno mi zrozumie─ç niekt├│re konstrukcje smile

5

Witam, moze ktos mi pomoc przetlumaczyc 2 wyrazy / zwroty z jezyka chinskiego na polski ?
http://postimage.org/image/xrpa9vng7/full/ Oba slowa widac na zdjeciu. Z gory dziekuje za fatyge.

6

Dla mnie j─Özyk chi┼äski jest bardzo trudny uczy┼éem si─Ö go przez par─Ö miesi─Öcy i moje odczucia co do tego j─Özyka s─ů jednoznaczne. Im bardziej brn─Ö w gramatyk─Ö tym staje si─Ö bardziej trudniejsza ni┼╝ na samym pocz─ůtku, wymowa jest bardzo trudna przez tony, kt├│re s─ů tak┼╝e w j─Özyku kanto┼äskim, og├│lnie te znaki wygl─ůdaj─ů jako┼Ť nie etycznie, nie wiem dlaczego mo┼╝e si─Ö przezwyczai┼éem do liter ┼éaci┼äskich.

Rzuci┼éem nauk─Ö chi┼äskiego po dw├│ch miesi─ůcach, zacz─ů┼éem uczy─ç si─Ö j─Özyk├│w bardziej sensowniejszych i tych, kt├│re mnie naprawd─Ö interesuj─ů, np. hiszpa┼äski, *keczua, *ajmaran i j─Özyki zachodniej Europy.

*keczua i ajmaran to j─Özyki india┼äskie, kt├│re s─ů w u┼╝yciu, np. w Peru, kt├│ry to kraj jest moim hobby.

7

Im wi─Öcej umiesz tym bardziej sobie zdajesz spraw─Ö z tego jak nie wiele umiesz ;p Chi┼äski jest trudny niestety, ale w dzisiejszych czasach i w przysz┼éo┼Ťci niezb─Ödny. Uczycie si─Ö sami czy chodzicie na jakie┼Ť kursy?

8

ja probowalam uczyc sie sama, niestety wymowa tonalna niszczy ;(
za to gramatyka prosciutka smile

9

Moim zdaniem ten j─Özyk jest trudny do nauczenia...Swoj─ů drog─ů chyba ┼éatwiej uczy─ç si─Ö od ma┼éego dzieciom ni┼╝ nam ju┼╝ starszym...;)

10

Od p├│┼é roku zg┼é─Öbiam tajniki chi┼äskiego. Dla siebie, nie potrzebuj─Ö tego do pracy ani nigdzie. Pocz─ůtki by┼éy trudne, bo nie do┼Ť─ç, ┼╝e nie uda┼éo mi si─Ö znale┼║─ç lektora, to jeszcze nie wiedzia┼éam, czego szuka─ç i jak t┼éumaczy─ç niekt├│re znaki. Nauczenie si─Ö podstaw alfabetu zaj─Ö┼éo mi tydzie┼ä, wi─Öc nie mog─Ö powiedzie─ç, ┼╝e jest bardzo z tym ┼║le smile Za to p├│┼║niej, gdy przesz┼éam do gramatyki, zacz─Ö┼éy si─Ö schody.

11

berrypl1226 napisał/a:

Nauczenie się podstaw alfabetu zajęło mi tydzień, więc nie mogę powiedzieć, że jest bardzo z tym źle smile Za to później, gdy przeszłam do gramatyki, zaczęły się schody.

To zabawne co piszesz bior─ůc pod uwag─Ö, ┼╝e chi┼äski nie ma alfabetu, a gramatyk─Ö ma relatywnie prost─ů gdy por├│wnasz sobie z niemal ka┼╝dym innym j─Özykiem smile Naprawd─Ö zg┼é─Öbiasz tajniki chi┼äskiego, czy jeste┼Ť kolejnym spambotem na tym forum?

12

Mnie osobi┼Ťcie to przera┼╝a system znak├│w. I jeszcze to, ┼╝e w chi┼äskim s─ů... tony? Dobrze m├│wi─Ö? Nie mieszam? Ale pono─ç w─Ögierski jest trudniejszym j─Özykiem, cz─Östo spotykam si─Ö z tak─ů opini─ů. Ale egzotyka chi┼äskiego pora┼╝a i onie┼Ťmiela.

13

Dla mnie chi┼äski jest za trudny. A najtrudniejsze s─ů w nim
tony i ich zale┼╝no┼Ťci. Wydusi─ç co┼Ť z siebie od biedy da si─Ö.
Ale zrozumie─ç, co m├│wi─ů do mnie inni.... nie bardzo.

14

Kiedy┼Ť moim marzeniem by┼éo nauczy─ç si─Ö chi┼äskiego jednak tak jak piszecie- to chyba najtrudniejszy j─Özyk na ┼Ťwiecie;p. Postawi┼éem wi─Öc na du┼äski, te┼╝ ┼éatwo nie b─Ödzie ale my┼Ťl─Ö, ┼╝e cho─ç troch─Ö ┼éatwiej ni┼╝ z chi┼äskim...?;D

15

W przypadku ka┼╝dego j─Özyka jest ci─Ö┼╝ko ale je┼Ťli chodzi o j─Özyk chi┼äski trzeba mie─ç wyj─ůtkow─ů cierpliwo┼Ť─ç bo tam jest ca┼ékowicie inny alfabet a mianowicie dla nas s─ů to jakie┼Ť figurki (cho─ç dla nich to normalne litery alfabetu) bo my mamy zwyk┼ée takie literki i tutaj w┼éa┼Ťnie mo┼╝na mie─ç problem z przyzwyczajeniem si─Ö do tego...

16

Dla mnie jak ka┼╝dy nowy j─Özyk jest chi┼äski trudny. Trzeba po prostu sobie na pocz─ůtku poradzi─ç z t─ů odmienno┼Ťci─ů j─Özyka a p├│┼║niej ju┼╝ jest zdecydowanie ┼éatwiej. Bardzo tutaj wiele zale┼╝y od naszego podej┼Ťcia jak ju┼╝ by┼éo powiedziane trzeba zmieni─ç my┼Ťlenie jak uwa┼╝amy, ┼╝e co┼Ť jest ci─Ö┼╝kie to takie b─Ödzie a jak pomy┼Ťlimy, ┼╝e lekkie to b─Ödzie lekkie

17

Te┼╝ uwa┼╝am ┼╝e chi┼äski to najtrudniejszy j─Özyk na ┼Ťwiecie. Na pewno wymaga du┼╝o czasu na nauk─Ö i po┼Ťwi─Öcenia, ale te┼╝ nagroda mo┼╝e okaza─ç si─Ö wysoka. Przecie┼╝ wcale nie ma tak wielu os├│b w Europie, kt├│re znaj─ů ten j─Özyk, a to mo┼╝e otworzy─ç ciekawe drzwi w przysz┼éo┼Ťci.

18

Dla mnie jest ten j─Özyk bardzo trudny bo przecie┼╝ jakby tam w nim spojrze─ç to on zdecydowanie ma jaki┼Ť taki┼Ť bardzo dziwny alfabet i jest takie dla mnie to troch─Ö ┼Ťmieszne z tego powodu, ┼╝e w┼éa┼Ťnie no wiecie lepiej chyba korzysta─ç z takiego tradycyjnego alfabetu, kt├│ry akurat jest przydatny przecie┼╝ normalnie dla nas europejczyk├│w ; d

19

Język chiński tylko wydaję się być trudny. Jednak kiedy zapoznacie się z tajnikami tego języka to zobaczycie że nie jest on trudny a przyjemny.
Prawie wcale nie ma w nim gramatyki, a zdania jakie si─Ö w nim tworzy to "Kali je┼Ť─ç, Kali pi─ç", nie ma ┼╝adnych odmian tak jak w j─Özyku polskim.
Jedyne co mo┼╝e si─Ö wydawa─ç trudne to znaki i wymowa. Praktyka czyni mistrza, im wi─Öcej razy napiszemy jaki┼Ť znak tym lepiej go zapami─Ötamy. Tony, wa┼╝ne, ale wyje┼╝d┼╝aj─ůc do Chin zobaczycie, ┼╝e nawet m├│wi─ůc z┼éymi tonami dogadacie si─Ö z Chi┼äczykami

Zapraszamy na stron─Ö internetow─ů Akademii J─Özyka Chi┼äskiego WUSHI:
http://akademiachinskiego.com.pl/

oraz na funpage:
https://www.facebook.com/wushichinski

20

Polski jest trudniejszy od chińskiego wink