51

Odp: Ilo┼Ť─ç j─Özyk├│w

P├│ki co nie mam si─Ö czym chwali─ç...
J─Özyk angielski - na dobr─ů spraw─Ö ucz─Ö si─Ö od ma┼éego (chyba nie da si─Ö inaczej z rodzicem - anglist─ů), planuj─Ö zdawa─ç rozszerzenie na maturze, bo jako┼Ť zawsze nauka idzie mi ┼éatwo, lecz szczeg├│lnie od pocz─ůtku liceum zniech─Öci┼éam si─Ö do tego j─Özyka i jego nauki z powodu nauczycielki oraz wra┼╝enia, ┼╝e po tylu latach styczno┼Ťci z angielskim (11 w szkole + wcze┼Ťniej nauka w formie zabawy) stoj─Ö w miejscu lub nawet cofam si─Ö w rozwoju...
J─Özyk francuski - moja mi┼éo┼Ť─ç, ucz─Ö si─Ö dopiero od pierwszej klasy LO. Od pocz─ůtku sz┼éo mi ┼éatwo, wi─Öc si─Ö nie przyk┼éada┼éam, ale teraz, pod koniec drugiej klasy u┼Ťwiadomi┼éam sobie, ┼╝e chc─Ö i┼Ť─ç na romanistyk─Ö lub lingwistyk─Ö i musz─Ö zda─ç rozszerzenie, wi─Öc zebra┼éam si─Ö do roboty, b─Öd─Ö zakuwa─ç w wakacje i mam nadziej─Ö, ┼╝e co┼Ť z tego wyjdzie.
Kiedy┼Ť mia┼éam przygody z:
J─Özyk niemiecki - 1 klasa gimnazjum, zaj─Öcia dodatkowe. Mo┼╝e sam j─Özyk nie jest a┼╝ taki z┼éy, dobrze sz┼éa mi nauka, ale warunki by┼éy niesprzyjaj─ůce (niewyobra┼╝alny zam─Öt na lekcjach, kt├│rego pani nie mog┼éa poskromi─ç) i dlatego przerwa┼éam nauk─Ö po roku.
J─Özyk rosyjski - uczy┼éam si─Ö kiedy┼Ť w domu z mam─ů i babci─ů, lecz by┼éo to tak dawno, ┼╝e nic nie pami─Ötam.
J─Özyk hiszpa┼äski - mia┼éam uczy─ç si─Ö sama w domu, lecz projekt upad┼é z powodu braku czasu i kogo┼Ť, kto by mn─ů pokierowa┼é.
Mam nadziej─Ö kiedy┼Ť zabra─ç si─Ö za w┼éoski, hiszpa┼äski i szwedzki, jednak nie b─Ödzie to proste bior─ůc pod uwag─Ö to, ┼╝e jestem perfekcjonistk─ů i dop├│ki nie mog─Ö w danym j─Özyku swobodnie powiedzie─ç WSZYSTKIEGO co chc─Ö, to ┼║le si─Ö z tym czuj─Ö.

52

Najprzyjemniej uczy─ç sie kilku jezyk├│w na raz ;-)

Najskuteczniej uczy─ç si─Ö jednego j─Özyka w danym momencie do momentu swobodnej komunikacji i wtedy zaczyna─ç kolejny.

53

Kiedy┼Ť by┼éem samoukiem typu "nauka kilku j─Özyk├│w naraz jest mo┼╝liwa i rozs─ůdna bo szkoda marnowa─ç czas"
Dzisiaj jest jednak inaczej. P├│ki co stawiam na jeden j─Özyk - angielski, po┼Ťwi─Öci─ç mu ca┼é─ů uwag─Ö tak by m├│c SWOBODNIE si─Ö porozumiewa─ç i bez problem├│w. Taka prawie bieg┼éo┼Ť─ç, wtedy wr├│c─Ö do hiszpa┼äskiego ew.zaczn─Ö w┼éoski. Kiedy┼Ť bra┼éem si─Ö za inne j─Özyki jak szalony, my┼Ťl─ůc i┼╝ angielski to bana┼é i jako tako go umiem, jednak takie my┼Ťlenie okaza┼éo si─Ö b┼é─Ödne, bo mimo do┼Ť─ç dobrej znajomo┼Ťci s┼éownictwa - nic to nie zmienia┼éo. Komunikacja "le┼╝a┼éa", gramatyka niby "obkuta" a jednak nie. Tak by┼éo 2 lata temu - teraz po 2 latach po┼Ťwi─Öcania czasu wy┼é─ůcznie angielskiemu (za wyj─ůtkiem kilku tygodni "wy┼éamania si─Ö" na rzecz hiszpa┼äskiego) stwierdzam ogromn─ů popraw─Ö. Ogl─ůdanie po angielsku (na pocz─ůtku prawie wgl bez zrozumienia) nie zrazi┼éo mnie, czytanie po angielsku prawie codziennie da┼éo efekty smile

54

Uczy┼éam si─Ö jednocze┼Ťnie najwy┼╝ej 3-4 j─Özyk├│w. Teraaz szlifuj─Ö tylko 2 za jednym zamachem smile

55

Chciałabym nauczyć się japońskiego, żebym mogła zaliczyć JLPT przynajmniej na N3.
Z chi┼äskim jest du┼╝o roboty, w dodatku ci─ůgle nie wiem czy wzi─ů─ç si─Ö za tradycyjny czy uproszczony. Wiadomo, z uproszczonym b─Ödzie ┼éatwiej, ale cz─Ö┼Ťci chin, kt├│re interesuj─ů mnie najbardziej(Tajwan, Hongkong, Makau), pos┼éuguj─ů si─Ö tradycyjnym pismem.
Angielski planuj─Ö opanowa─ç na najwy┼╝szym poziomie.
Koreańskiego chcę poznać podstawy. Wystarczy mi opanowanie alfabetu i składanie łatwych zdań.
W planach mam tak┼╝e staroegipski (wiecie, hieroglify i te sprawy), ale ci─ůgle si─Ö wstrzymuj─Ö, bo nie mam ┼╝adnych materia┼é├│w do nauki.

No i nie wiem. Uwielbiam uczy─ç si─Ö j─Özyk├│w obcych, daje mi to ogromn─ů frajd─Ö i satysfakcj─Ö. Je┼Ťli zrobi si─Ö monotonnie to wezm─Ö si─Ö za fi┼äski, rosyjski lub indonezyjski. A mo┼╝e zd─ů┼╝─Ö zakocha─ç si─Ö w jeszcze innym j─Özyku?

56

Uczyłam się dwóch języków w jednym czasie, teraz zaczynam trzeci i na tym chyba poprzestanę

57

Polski - wiadomo, native. Nieskromnie powiem, ┼╝e ┼Ťwietnie mi idzie z gramatyk─ů, ortografi─ů i interpunkcj─ů.
Angielski - oceniam si─Ö na B1, ucz─Ö si─Ö od przedszkola. Na razie po┼Ťwi─Öcam si─Ö mu ca┼ékowicie.
I to by było na tyle z języków, które już znam. Za dużo tego nie ma hmm.
J─Özyki, kt├│rych chc─Ö si─Ö nauczy─ç:
Francuski - od przysz┼éego roku ucz─Ö si─Ö go w szkole. Uwa┼╝am go za bardzo przydatny j─Özyk, interesuj─Ö si─Ö Francj─ů, a wiem, ┼╝e Francuzi cz─Östo nie chc─ů m├│wi─ç w innym j─Özyku ni┼╝ francuski.
Niemiecki - jeżeli będzie za mało chętnych, to tego języka będę się uczyć w szkole zamiast francuskiego. Tak czy inaczej, chcę się go nauczyć, ponieważ podoba mi się ten język, jak i Austria oraz Bawaria.
Hiszpański - przydatny, a przy tym bardzo ładny. Miód dla uszu smile.
Rosyjski, włoski - w sumie nie wiem, czemu, ale chcę się go uczyć.
Chi┼äski, japo┼äski - od zawsze interesuj─Ö si─Ö krajami Dalekiego Wschodu. S─ů to te┼╝ pewne wyzwania - co┼Ť dla mnie smile.
Mo┼╝e nawet arabski (lubi─Ö Egipt) i hindi (Indie). Jestem perfekcjonistk─ů, wi─Öc C1 to dla mnie minimum w ka┼╝dym przypadku.

58

Jako, ┼╝e to konto mam z kole┼╝ank─ů, to odpowiem w swoim imieniu, a Sugar potem najwy┼╝ej doda swoj─ů odpowied┼║.

-angielski - przydatny, ┼éatwy i pi─Ökny, cho─ç kiedy┼Ť nie cierpia┼éam. But now - I love it!
-niemiecki - tylko ze względu na szkołę. Nie przepadam za nim.
-hiszpa┼äski - pierwszy ''dodatkowy''. P├│ki co dopiero opanowuj─Ö gramatyk─Ö. PI─śKNY. wink Wi─Öc ┼╝yczcie mi powodzenia, amigos. wink

Zamierzam:
-japoński - jako, że jestem zaciętym fanem anime i mangi, nie było sposobu, bym nie pokochała tego języka.
-francuski - po prostu ma w sobie to co┼Ť. Pi─Ökny, melodyjny.
-włoski - póki co mój włoski ogranicza się do ''Ti amo'' i ''gatto'', a szkoda.
-rosyjski - sama nie wiem, co prostu.
-grecki - co do niego nie jestem jeszcze pewna.
-co┼Ť nordyckiego, najch─Ötniej norweskiego lub fi┼äskiego. Ale szwedzki te┼╝ pi─Ökny, i islandzki ciekawy... a du┼äski mi za bardzo niemiecki przypomina.

59

Uczę się: angielskiego, niemieckiego, włoskiego (dogadam się w każdym z nich)
Uczyłam się: łaciny (hmm... wolę włoski big_smile)
Chcę się nauczyć: hiszpańskiego, francuskiego smile

60 (edytowany przez fragrance 2014-11-21 19:50:45)

Ucz─Ö si─Ö angielskiego, niemieckiego i w┼éoskiego. Tylko ten ostatni zaczynam od zera. Z angielskim mia┼éam styczno┼Ť─ç w szkole, niestety zauwa┼╝y┼éam, ┼╝e odk─ůd przesta┼éam go u┼╝ywa─ç w praktyce, m├│j poziom spad┼é dlatego postanowi┼éam do niego wr├│ci─ç. Trudno mi powiedzie─ç na jakim jestem poziomie. Znam s┼éowa, kt├│re raczej nie odpowiadaj─ů poziomowi podstawowemu, ale mam te┼╝ braki w podstawach.
Z niemieckim mia┼éam styczno┼Ť─ç w gimnazjum, jestem z tym j─Özykiem do┼Ť─ç dobrze os┼éuchana i zacz─Ö┼éam sobie przypomina─ç podstawy.
W moim krótkim życiu miałam też do czynienia z językiem:
*hiszpa┼äskim - odk─ůd zacz─Ö┼éam ogl─ůda─ç lata temu telenowele big_smile Potem przez kr├│tki czas uczy┼éam si─Ö tego j─Özyka, ale nie wiem czy nawet dotar┼éam do poziomu A1. Mam zamiar w przysz┼éo┼Ťci powr├│ci─ç do hiszpa┼äskiego, bo szalenie mi si─Ö podoba.
*francuskim - lekcje w szkole ┼Ťredniej. Na pocz─ůtku zauroczenie, potem zniech─Öcenie przy poznaniu kilku Francuz├│w.
*rosyjskim - nauczyłam się cyrylicy i paru podstawowych wyrażeń z samouczka Lingo, którego nie wspominam najlepiej.

61

Oj, co ja bym chciała...;)
Angielski i niemiecki s─ů u mnie na niez┼éym poziomie, ale wola┼éabym lepszy. Za to zdecydowanie musz─Ö podszkoli─ç si─Ö je┼Ťli chodzi o hiszpa┼äski i rosyjski- znam podstawy jedynie. Je┼Ťli mia┼éabym wybiera─ç jeszcze jeden j─Özyk, to chyba francuski- j─Özyk sztuki i dyplomacji smile

62

Raczej nie b─Öd─Ö ┼╝adnego z ni┼╝ej wymienionych j─Özyk├│w doskonali─ç do perfekcji, poniewa┼╝ do tego cierpliwo┼Ťci (czasem pow─ůtpiewam i w umiej─Ötno┼Ťci big_smile) nie mam.
1. Angielski - ostatnio by┼é moim przedmiotem na studiach, ale co po tym? Czas poka┼╝e big_smile My┼Ťl─Ö, ┼╝e poziom B2
2. Hiszpa┼äski - tego si─Ö uczy┼éam 6 lat w szkole, ale od czasu uko┼äczenia liceum (8 miesi─Öcy) nie mia┼éam z nim styczno┼Ťci sad
3. Czeski - studiuję w Czechach i powiedziałam, że język znam lepiej niż dwa wyżej wymienione. Wszystko bez problemu rozumiem (czytanie i słuchanie), ale muszę szlifować mówienie i pisanie smile
4. S┼éowe┼äski - noworoczne postanowienie, tak┼╝e p├│ki co znajomo┼Ť─ç kilku s┼é├│w big_smile
Co nast─Öpne? Zastanawiam si─Ö nad:
chorwackim, węgierskim, jednym z języków bałtyckich.

63

Oj, ja mam wi─Öcej plan├│w ani┼╝eli umiej─Ötno┼Ťci ale jedziemy:

Polski - no, wiadomo
Angielski - ze szko┼éy, niestety poziom nie taki jak bym chcia┼é (B1/B2). Kwestia doszkolenia si─Ö wci─ů┼╝ niestety od lat odk┼éadana, za to kontakt jaki┼Ť jest (przez filmy/seriale/artyku┼éy w necie/okazjonalnie jako j─Özyk "po┼Ťredni" w rozmowie z obcokrajowcami). Docelowo: C2.
Niemiecki - ruszy┼éem kiedy┼Ť temat, w┼éa┼Ťciwie ruszam go ca┼éy czas, ale troszk─Ö powoli. Ze szwagrem, rodowitym Niemcem kiepsko, ale si─Ö jako┼Ť dogaduj─Ö. Docelowo: B2
Ukraiński - Chyba najlepiej ze wszystkich znanych mi języków, intensywna nauka trwa już prawie rok. Docelowo: B2
Esperanto - Uczy┼éem si─Ö dawno temu, sporo niestety zapomnia┼éem. A szkoda, chcia┼ébym umie─ç na tyle dobrze (bo w sumie trudne nie jest), aby je┼║dzi─ç na te odbywaj─ůce si─Ö co dwa lata esperanckie zjazdy na ca┼éym ┼Ťwiecie. Docelowo: B2
Fiński - Moje marzenie, ale podchodziłem dwukrotnie i dwukrotnie mnie pokonało. Docelowo: sam nie wiem.

I j─Özyki do nauczenia, mo┼╝e kiedy┼Ť (poziom docelowy A2/B1):
litewski, francuski, hiszpański, węgierski i może jeszcze rosyjski - a jak starczy życia to jeszcze chorwacki albo łacina.

64

Ja bym chcia┼éa zna─ç docelowo 6 j─Özyk├│w, to takie marzenie ju┼╝ wink Podstawy, czyli angielski, niemiecki, rosyjski, francuski i hiszpa┼äski, a do tego co┼Ť egzotycznego- mo┼╝e chi┼äski albo arabski. Ale to pewnie pozostanie w sferze marze┼ä tylko wink

65 (edytowany przez WSHoran 2015-08-30 08:07:20)

Fajne hobby dla mnie, ale niestety tylko tyle.
Jak para Niemc├│w zapyta┼éa si─Ö mnie jak doj┼Ť─ç do ┼üazienek, po 5 latach LABORATORIUM w 10 osobowych grupach z tego j─Özyka! - POKAZA┼üEM IM DROG─ś PALCEM smile

Poniewa┼╝ przechodz─Ö do t┼éumaczenia ostatniej cz─Ö┼Ťci epopeji z los├│w Kajiego,
przez miesi─ůc nie b─Öd─Ö was nawiedza┼é smile oczywi┼Ťcie o ile nie padn─Ö!
Posty z tłumaczeniami zwijam na razie do:
Uwagi do serwisu slowka.pl ┬╗ Piosenki w serwisie KOREKTY
www.slowka.pl/forum/viewtopic.php?pid=33951#p33951
i tu zapraszam do pomocy w ewentualnych korektach TELEDYSKÓW przy wielostronnych multi-tłumaczeniach
DLA KA┼╗DEGO CO┼Ü SI─ś ZNAJDZIE, JAK ZECHCECIE PRACOWA─ć NAD DOSKONALENIEM SWOJEGO J─śZYKA smile
Dola cz┼éowiecza I, II - "Nie ma wi─Ökszej mi┼éo┼Ťci" i "Droga do wieczno┼Ťci" Japo┼äski Dramat wojenny (1959) w re┼╝yserii: Masaki Kobayashi
Tłumaczenie (jedyne!): WSHoran
NAPISY DOST─śPNE NA SERWISACH
OCZYWI┼ÜCIE JAK CO┼Ü ZNAJDZIECIE B┼ü─śDNEGO - LICZ─ś NA KONTAKT, NATYCHMIAST POPRAWI─ś!
(uwa┼╝am, ┼╝e Kaji nie zosta┼é postrzelony, a zraniony bagnetem - filmu jeszcze nie obejrza┼éem i postrzelenie umie┼Ťci┼éem za wersj─ů angielsk─ů - ale co┼Ť mi nie gra, za szybko wywalaj─ů go ze szpitala)
Druga wojna ┼Ťwiatowa. Kaji to humanista-idealista, kt├│ry unikn─ů┼é powo┼éania do wojska godz─ůc si─Ö zarz─ůdza─ç kopalni─ů ┼╝elaza. Pragnie poprawi─ç dol─Ö pracuj─ůcych tam robotnik├│w i je┼äc├│w chi┼äskich. Wierzy, ┼╝e w ten spos├│b poprawi si─Ö r├│wnie┼╝ wydajno┼Ť─ç pracy. Jego podej┼Ťcie jednak nie znajduje akceptacji u wszystkich jego rodak├│w... Pierwsza cz─Ö┼Ť─ç trylogii jednego z najwi─Ökszych japo┼äskich re┼╝yser├│w Masaki Kobayashiego.
https://youtu.be/RZGSNNTu2bY
Kaji podczas egzekucji przez dekapitacj─Ö
https://youtu.be/WE3gemPI2kA
┼Ürodkowa cz─Ö┼Ť─ç trylogii Kobayashiego, ukazuj─ůcej w spos├│b bezpardonowy okrucie┼ästwo wojny. G┼é├│wny bohater (Tatsuya Nakadai) jako ┼╝o┼énierz Armii Kwantu┼äskiej poznaje nieludzkie stosunki panuj─ůce w wojsku. Idealistyczne podej┼Ťcia do ┼╝ycia Kaji'ego powoduje, ┼╝e jest on szykanowany jako "czerwony". Kilku jego koleg├│w, nie mog─ůc znie┼Ť─ç brutalnego traktowania, pope┼énia samob├│jstwo...
NAPISY 14 AR-DE-ES-FR-GB-GR-IN-IT-PL-PT-RU-RO-SR-TR
https://youtu.be/H5l6YLnP5Tg
Kaji wcielony do Armii Kwantuńskiej wyrusza na front.
https://youtu.be/Tu49wSZJgro
TRZYMAJCIE ZA MNIE KCIUKI TO PONAD 180 SO!

66

POLSKI I INNE
Koledzy i kole┼╝anki!
Z okazji Dnia Niepodleg┼éo┼Ťci wsp├│lnie z moim korektorem ANAEL oddajemy wam
w prezencie tłumaczenie (pełne i jedyne) klasyki japońskiego filmu w reżyserii: Masaki Kobayashiego
(historycznego dramatu wojennego z lat 60):
NINGEN NO JOKEN - Human Condition czyli Dola człowiecza
3 cz─Ö┼Ťci - 6 epizod├│w ┼é─ůcznie ponad 9 godzin filmu
ponad 100 SO przetłumaczonego tekstu w języku polskim
ZAPRASZAM NAPISY S─ä JU┼╗ NA SERWISACH smile
[img]http://images78.fotosik.pl/60/72e26baeedbbcbbf.jpg[/img]
Dola człowiecza III - Modlitwa żołnierza
https://youtu.be/77EA1SNA6oM?list=PLOca ÔÇŽ vFKTgwahbn

Ocena Filmweb: 8
Dramat historyczny, wojenny - Japonia (1961)
re┼╝yseria: Masaki Kobayashi
Po przegranej Japonii w wojnie z Rosj─ů, Kaji (Tatsura Nakadai) prowadzi grup─Ö ostatnich ┼╝o┼énierzy przez Mand┼╝uri─Ö. Po prze┼╝yciu wielu niebezpiecze┼ästw zostaje schwytany przez Armi─Ö Czerwon─ů i staje si─Ö je┼äcem wojennym, zmuszonym pracowa─ç dla Rosjan. Kaji zdaje sobie ostatecznie spraw─Ö, i┼╝ komunizm, kt├│ry w jego oczach by┼é wyzwoleniem dla ludzko┼Ťci, jest w rzeczywisto┼Ťci tylko troch─Ö lepszy od opresyjnych system├│w, przeciw kt├│rym walczy┼é przez ca┼éy czas. Pragn─ůc wr├│ci─ç do ┼╝ony, ucieka z niewoli i stawia czo┼éa ostatecznej pr├│bie, przemierzaj─ůc opuszczone ziemie podczas najmro┼║niejszej z zim.
W ramach waszego forum do┼é─ůczy┼éem wasz j─Özyk napis├│w
w ramach programu: MULTI SUB BABEL (12)
AR-DE-ES-FR-GB-GR-IT-PL-PT-RO-SR-TR

Zachęcam do zapoznania się z materiałem, korekt i czynnej nauki poprzez tłumaczenia
z bezinteresown─ů korzy┼Ťci─ů dla ca┼éej spo┼éeczno┼Ťci!
Zgodnie z zasad─ů open source moje t┼éumaczenia
NIE S─ä CHRONIONE I NA ICH PODSTAWIE KA┼╗DY MO┼╗E STWORZY─ć W┼üASNE
jednocze┼Ťnie doskonal─ůc je, jak i sw├│j j─Özyk smile
Zapraszam r├│wnie┼╝ na sw├│j w─ůtek po┼Ťwi─Öcony multi-t┼éumaczeniom:
Piosenki w serwisie KOREKTY
http://www.slowka.pl/forum/viewtopic.ph ÔÇŽ 540#p35540

1/ SHE - SUPERSTAR CHI┼âSKI                                    2/ Nazia Hassan - Boom URDU
3/ OYSHEE - Tomar dil ki doya hoy na BANGLA        4/ Lisa Ekdahl - ONE LIFE ANGIELSKI
5/ Sheila On 7 - Melompat Lebih Tinggi BAHASA      6/ Ung Hoang Phuc - BĂ░ß╗Ťc qua thß║┐ giß╗Ťi VIET
7/ Dushman se bhi - Dand Nayak HINDI                   8/ ELIZE - Automatic ANGIELSKI
9/ MYRIAM FARES - Ana mosh ananeya ARABSKI    10/ Guns N' Roses -  Don't cry ANGIELSKI
11/ OMEGA - Gy├Ângyhaj├║ l├íny W─śGIERSKI              12/ INDILA - Derni├Ęre danse FRANCUSKI
13/ Ebru G├╝nde┼č - Yapar─▒m Bilirsin TURECKI           14/ This clock old... - The Haunted Manor POLSKI
15/ Joe Dassin - Et si tu n'existais pas FRANCUSKI 16/ Hadise - Superman TURECKI
17/ Elli Kokkinou - Ki allo GRECKI                             18/ INDILA - SOS FRANCUSKI
19/ Ebru G├╝nde┼č - Seninle ├çok ─░┼čim Var TURECKI    20/ KARA - Speed up JAPO┼âSKI
21/ Carmina Burana Carl Orff - O Fortuna ┼üACINA   22/ ANTONIA - Morena ANGIELSKI
23/ Gigliola Cinquetti - Dio come te amo W┼üOSKI    24/ SEREBRO - đťđ░đ╝đ░ đ╗ĐÄđ▒đ░ ROSYJSKI
25/ Michel Tel├│ - AI SE EU TE PEGO PORTUGALSKI   26/ IIO (Nadia Ali) - RAPTURE ANGIELSKI
27/ JEANNETTE - Porque te vas HISZPA┼âSKI            28/ Lisa Ekdahl - Vem vet... SZWEDZKI
29/ Haifa Wehbe - Ezzay Ansak ARABSKI                 30/ NENA - 99 Luftballons NIEMIECKI
31/ Despina Vandi - O Fantaros GRECKI                    31/ Neda Ukraden - Zora Je CHORWACKI
33/ Pham Quynh Anh - J'espere FRANCUSKI             34/ Miyuki Ishikawa - Koi Monogatari JAPO┼âSKI
35/ Myriam Fares - Aman ARABSKI                           36/ Tang Yan - Wo touming CHI┼âSKI
37/ Sandra - In the heat of the night ANGIELSKI      38/ SHAKIRA - Nunca Me Acuerdo De Olvidarte HISZPA┼âSKI
39/ Diana Damrau  - Der H├Âlle Rache NIEMIECKI      40/ Gain - Tingkeobel KOREA┼âSKI
41/ Maria Ewing - Voi che sapete W┼üOSKI                 42/ PAULA ABDUL - Opposites Attract ANGIELSKI
43/ Zoe Yashchenko - đôđÁđŻđÁĐÇđ░đ╗Đő đôđĺ ROSYJSKI          44/ Irena Santor - Apparently nothing POLSKI
45/ Gigliola Cinquetti - Non ho l'eta W┼üOSKI             46/ Pimchanok - Bala Chu Ba TAJSKI
47/ HADISE - Deli O─član TURECKI                              48/ No llores por m├ş Argentina! HISZPA┼âSKI
49/ MADONNA Don't cry for me Argentina ANGIEL    50/ Jane Birkin - Je t'aime FRANCUSKI
51/ Billu Barber - Love Mera Hit HINDI                      52/ Stereopony - Hitohira No Hanabira JAPO┼âSKI   
53/ Papagena - Zaczarowany flet NIEMIECKI            54/ FETTING EDMUND - Before a sunrise POLSKI
55/ TATU - đ» ĐüđżĐłđ╗đ░ Đü Đâđ╝đ░ ROSYJSKI                          56/ INXS - Need You Tonight ANGIELSKI 
57/ VERONA - Ti sento W┼üOSKI                                   58/ Lee Jung Hyun - Bakkwo KOREA┼âSKI
59/ HELMS - Time to Say Goodbye W┼üOSKI                60/ BLONDIE - HEART OF GLASS ANGIELSKI
61/ Arash - Suddenly PERSKI                               

67

Ucz─Ö si─Ö:
-angielskiego - przydaje mi si─Ö w codziennym ┼╝yciu, z cz─Ö┼Ťci─ů rodziny mog─Ö dogada─ç si─Ö tylko po angielsku
-serbskiego - umiem go na do┼Ť─ç wysokim poziomie, wi─Ökszo┼Ť─ç rodziny to Serbowie i Czarnog├│rcy, a do Serbii podr├│┼╝uj─Ö ka┼╝dego roku
-chorwackiego - bardzo podobny do serbskiego, razem z przyjaci├│┼ék─ů planujemy wyjazd do Chorwacji
-rosyjskiego - mam kilku Rosjan w rodzinie, interesuj─ů mnie j─Özyki s┼éowia┼äskie
-litewskiego - bardzo mnie zainteresował, ładnie brzmi
-tureckiego - zawsze chcia┼éam pojecha─ç do Turcji, poza tym nauczenie si─Ö j─Özyka z innej rodziny j─Özykowej ni┼╝ indoeuropejska da┼éoby mi ogromn─ů satysfakcj─Ö

J─Özyki, kt├│rych mo┼╝e chcia┼éabym kiedy┼Ť si─Ö nauczy─ç:
-arabski - m├│j wujek m├│wi po arabsku, poza tym jest ciekawe pismo
-chiński - całkiem ładnie brzmi, moja matka uczyła się chińskiego
-japo┼äski - z tym j─Özykiem mia┼éam zawsze do┼Ť─ç sporo styczno┼Ťci