logo słówka

#26 2011-10-02 21:14:00

Amira23
Bywalec

Re: Ilość języków

Aika napisał:

3. Hebrajski - część rodziny była pochodzenia żydowskiego, więc naturalne, że chcę się czegoś dowiedzieć o języku ludzi, których krew płynie we mnie.

Ten jezyk nie ma nic do rzeczy , Żydzi w Polsce mówili jidysz i to tego powinnąs sie uczyć jesli szukasz korzeni.

A swoja droga wiekszych bzdetów nie czytalam dawno, gadasz ze masz rodzine niemieckiego pochodzenia, potem zydowskiego , potem macedońskiego i jeszcze ze jakaś Slazaczka jestes - dziewczyno ty jetes tak wymieszana ze z Niemcami, Zydami czy Macedończykami nie masz nic wspolnego i zadna ich krew w tobie nie płynie.

#27 2011-10-02 21:31:41

Aika
Użytkownik

Amira23 napisał:

A swoja droga wiekszych bzdetów nie czytalam dawno, gadasz ze masz rodzine niemieckiego pochodzenia, potem zydowskiego , potem macedońskiego i jeszcze ze jakaś Slazaczka jestes - dziewczyno ty jetes tak wymieszana ze z Niemcami, Zydami czy Macedończykami nie masz nic wspolnego i zadna ich krew w tobie nie płynie.

Nie mówię, że mam rodzinę niemieckiego pochodzenia smile. To Polacy, którzy wyemigrowali i przestali mówić po polsku. To, że mam Macedończyka w rodzinie, to nie oznacza, że jest moim krewnym. W tych czasach ludzie zawierają małżeństwa międzynarodowe. A z żydami mam tyle wspólnego, że mój pradziadek nim był. Jestem Ślązaczką i mam pełne prawo się nią nazywać, bo oprócz pradziadka, to nie było nikogo w mojej rodzinie z innego województwa. smile Swoją drogą, nie rozumiem dlaczego skomentowałaś w taki sposób moją wypowiedź.
Pozdrawiam.
Aleksandra
PS. Co do uwagi o Jidysz - dziękuję.

Ostatnio edytowany przez Aika (2011-10-02 21:32:22)

#28 2012-06-23 15:30:32

konto usuniete
Nowy użytkownik

Uczę się angielskiego i fińskiego. Wkrótce również rosyjskiego. Chciałabym opanować te trzy języki na poziomie C1. Mam zamiar się nauczyć jeszcze jakiegoś języka, ale do poziomu B2. Marzę o jakimś germańskim. Uwielbiam języki germańskie. Niemiecki odpada - nie mam chęci do uczenia się tego pięknego języka. Myślę nad norweskim... zobaczy się jeszcze.

Ostatnio edytowany przez Nuuskamuikkunen (2012-06-23 15:31:57)

#29 2012-06-28 14:04:50

mayo14
Użytkownik

Uczę się angielskiego i niemieckiego w szkole oczywiście a poza to włoskiego jak jakoś konkretnie opanuję ten język to mam zamiar rozpocząć naukę hiszpańskiego i portugalskiego.

#30 2012-07-21 15:28:19

Xerdox
Bywalec

Ja uczę się angielskiego, rosyjskiego i koreańskiego. W przeszłości też był niemiecki i japoński.

Angielski - Poziom B1-B2 i spokojnie mi starcza. Bez większych przeszkód dogaduje się na różnych forach angielskojęzycznych. Uczę się głównie w szkole (nie wiem czemu jakoś nie lubię tego języka. Może dlatego, ponieważ jest wszędzie używany?). Nauka trwa już w zasadzie od 9 lat wink

Rosyjski - Poziom A1. Zacząłem naukę tego języka w 1 LO i mam zamiar zdawać maturę (może rozszerzona? ;D). Po prostu zakochałem się w tym języku i zamierzam dalej go kontynuować do minimum poziomu B2.

Niemiecki - Poziom A1. Uczyłem się 3 lata w szkole podstawowej i bardzo lubiłem ten przedmiot wink Po tym jak poszedłem do gimnazjum, gdzie miałem tylko angielski to prawie wszystko pozapominałem, ale ostatnio jak przeglądałem książkę mojej siostry to bardzo sporo rzeczy pamiętałem.

Japoński - Poziom 0 - A1. Uczyłem się może 1 miesiąc. Po prostu mi się znudził, co by tu więcej pisać xD

Koreański - Poziom 0. Na razie opanowałem alfabet i podstawowe słownictwo. Czekam na podręcznik z wydawnictwa Dialog wink

W przyszłości może jeszcze spróbuję niderlandzki, hiszpański i może francuski.

#31 2012-09-04 11:45:42

kubagm
Bywalec

Moja lista języków, z którymi coś robię, przedstawia się następująco:

angielski - Uczę się go najdłużej i wciąż szlifuję, choć już na wysokim poziomie - C2.
niemiecki - Drugi język, który pojawił się w moim życiu. Zaniedbuję go trochę ostatnio, ale nie mam zamiaru porzucić jego nauki. Aktualnie jestem na poziomie B1, docelowo chciałbym dojść do C2 (Zentrale Oberstufenprüfung) i czuję presję na znajomość tego języka (zawodowo).
francuski - Bardzo przyjemny język, pięknie brzmi i jest bardzo pokręcony. Trudna fonetyka, ale nie mam zamiaru się poddać. Aktualnie jestem na poziomie A2 i chciałbym wierzyć, że mogę dojść do poziomu C1 (czyli swobodnie się komunikować i korzystać z materiałów opracowanych w tym języku).
ukraiński - bardzo podoba mi się ten język, ale nie jest dla mnie priorytetowy. Póki co jestem na poziomie A0-A1, więcej rozumiem niż potrafię powiedzieć. Opanowanie go na poziomie B1 będzie satysfakcjonujące, a na wysilanie się powyżej B2 nie widzę sensu.
szwedzki - chwilowo priorytetowy, chciałbym dojść do poziomu B2 relatywnie szybko. Póki co - A1.
hiszpański - just for fun, nie mam wielkich planów związanych z tym językiem i nawet nie jestem fanem jego brzmienia, ale uważam, że jego znajomość jest przydatna, nawet na poziomie podstawowym.
bułgarski - też dla sportu. Podoba mi się jego brzmienie i dziwna (jak na język słowiański) gramatyka. Podobnie jak w hiszpański, znam podstawowe zwroty i mam niewielki zasób słownictwa.

Ostatnio edytowany przez kubagm (2012-09-04 12:13:28)

#32 2012-09-08 19:25:00

KamilKuczynski
Częsty bywalec

Kuba. A jak y to robisz, że nie zapominasz tych języków? Przecież to trzeba regularnie powtarzać, aby się nie cofać w rozwoju. Nawet gdybyś chciał poświęcić pół godziny na każdy język to będzie aż 3,5 godziny.

#33 2012-09-10 11:13:20

kubagm
Bywalec

Kamil,
po pierwsze - zapominam oczywiście pewne rzeczy i ciężko jest utrzymać postęp we wszystkich językach na raz
po drugie - dobrze ugruntowane rzeczy nie ulatują tak szybko

Najważniejsze, żeby dobrze utrwalić nowy materiał. Wtedy można pozwolić sobie na trochę dłuższą przerwę bez dużych strat.
Oczywiście nie jestem w stanie całymi dniami poświęcać się nauce języków, a do niektórych nie wracam codziennie, ale tak jak pisałem - naukę niektórych traktuję luźniej, bez zobowiązań.

#34 2012-09-10 16:48:55

paulinalewandowicz
Użytkownik

Pewien użytkownik, paulinalewandowicz by uczyć się każdego języka po tydzień, np. tydzień rosyjski, tydzień hiszpański, itd...

bardzo dobra metoda big_smile

#35 2012-10-03 00:47:15

aurea_prima
Bywalec

U mnie nie jest to tak imponujące jak u poprzedników i wygląda to mniej więcej tak:
- polski (ojczysty)
- serbski (C1) z racji serbskiego tez chorwacki – ja to traktuję jako jeden język używany systematycznie wliczając w to terminologie techniczną
- francuski, włoski i angielski – B2/C1 – wszystkimi trzema od kilku lat posługuję się na co dzień z różną częstotliwością, więc są szlifowane na bieżąco, a powoli ich poziom mogę zacząć określać jako C1. Do tego dochodzi płynne poruszanie się w języku technicznym we wszystkich tych trzech językach.
- korsykański i bretoński – podstawy (coś pomiędzy A1 i A2) – rozpoczęte typowo hobbystycznie, obecnie nie uczę się ich regularnie, czasami w tych językach posłucham radia i poprzeglądam strony na necie , a od święta podukam coś przez skype`a z native`em
- największe marzenia: oksytański i baskijski
Wszystko wskazuje na to, że niedługo nie będę miał wyjścia i będę musiał się wziąć za hiszpański i rosyjski i doprowadzić je docelowo do B1. Kiedyś próbowałem zmierzyć się z arabskim, ale poległem.

#36 2012-10-08 12:53:08

kubagm
Bywalec

paulinalewandowicz napisał:

Pewien użytkownik, paulinalewandowicz by uczyć się każdego języka po tydzień, np. tydzień rosyjski, tydzień hiszpański, itd...

bardzo dobra metoda big_smile

Nie taka fajna bo jeśli ktoś się uczy czterech języków to ma miesiąc przerwy pomiędzy kolejnymi partiami nauki danego języka. To może mocno ograniczać skuteczność nauki.
Taka metoda bardziej się sprawdza przy nauce dwóch języków.

@aurea_prima - ja bym powiedział, że to jednak wygląda imponująco smile

#37 2012-10-08 16:21:31

aurea_prima
Bywalec

kubagm napisał:

Nie taka fajna bo jeśli ktoś się uczy czterech języków to ma miesiąc przerwy pomiędzy kolejnymi partiami nauki danego języka. To może mocno ograniczać skuteczność nauki.
Taka metoda bardziej się sprawdza przy nauce dwóch języków.

Dokladnie, uczac sie metoda jeden jezyk jeden tydzien przy jednoczesnym obrabianiu 3-4 jezykow skazuje sie na kilka tygodni braku kontaktu z  kazdym z nich czyli jeden wielki bezsens.  Wiecej sensu ma juz totalne zanurzanie sie w jednym jezyku przez wybrany tydzien przy dwoch jezykach (np. jeden tydzien niemiecki, drugi hiszpanski), ale to moim zdaniem nie jest do konca skuteczne. Najlepiej uczyc sie nawet 15 minut jezyka, ale codziennie i to jest najlepsza wg mnie metoda... mozna tez poświęcać na poszczególny język wybrane dni tygodnia (np. poniedzialek szwedzki, wtorek niemiecki, sroda hiszpanski, czwartek znowu szwedzki etc.) - ale tak, zeby uczyc sie danego jezyka przynajmniej 2 x w tyg.

kubagm napisał:

@aurea_prima - ja bym powiedział, że to jednak wygląda imponująco smile

A ja bym nie powiedzial ... Przy dzisiejszych mozliwosciach, gdzie w internecie mozna znalezc wszystko (od materiałow do nauki przez kontakt z zywym jezykiem: radio, tv, portale internetowe, czaty, po rozmowy z native`ami na skype) przeskoczenie poziomu znajomości języka w krótkim czasie przy odrobinie dobrej chęci nie stanowi jakiegoś dużego wyczynu, a utrzymywanie przez dobre kilka lat zblizonego poziomu i przeskoczenie z B2 na C1 w  okresie około sześciu lat, jak w moim przypadku, nie świadczy najlepiej, wiec uwaga raczej nie na temat.

#38 2012-10-08 18:54:05

konto usuniete
Nowy użytkownik

Skasowało mój post, więc wypowiem się po raz drugi.

Języki, które zamierzam opanować na C2:

*J. angielski - jest językiem germańskim, a to u mnie duży plus, gdyż lubię te języki. Po drugie, jest on uniwersalny, dla każdego i wszędzie, i mam go w szkole, no i należało by go w tych czasach dobrze znać.

*J. niemiecki - posiada ulubioną cechę pierwszego, jest teraz, a szczególnie w tym regionie Polski, pożądany przez pracodawców. Kocham jego brzmienie, a zwłaszcza szwajcarskie no i trochę austryjackie. W przyszłości chciałbym zwiedzić Wiedeń.

*J. francuski - Podobno piękny w brzmieniu, chcę go się nauczyć, bo w EU zaczyna zyskiwać większą popularność niż angielski. We Francji rozwijała się sztuka i oświecenie,     chciałbym zobaczyć kiedyś Paryż i jego zabytki i całą sztukę jaką skrywa.

*J. chorwacki - Wow!!! ale zaskoczenie, dla mnie też, ponieważ znałbym już dwie główne grupy językowe w Europie to dlaczego o trzecie miałbym nie mieć pojęcia, Ale po co chorwacki a dlaczego nie rosyjski, ukraiński, powodem takiej a nie innej decyzji jest pismo, nienawidzę cyrylicy, łaciński alfabet jest dla mnie taki fajny, chodzi o to, że widzę i wiem co pisze, a cyrylicę musiałbym jak pierwszo-latek rozszyfrowywać, a tak. Po co się trudzić.

języki, które mam zamiar zacząć i opanować je na B2:

*J. niderlandzki;
*J. szwedzki;
*J. norweski;
*J. hiszpański.

Wszystkie te języki, są germańskie (oprócz hiszpańskiego), a ja mam wielkie zamiłowanie do kultury germańskiej, a hiszpański, bo chcę zamieszkać na stałe w Ameryce Północnej a tam rzadko przyjmują do takiej biurowej pracy bez znajomości tego języka. Lecz te ostatnie języki mogą ulec zmianie, a te pierwsze nie, ponieważ one były specjalnie wybierane i selekcjonowane ze wszystkich języków świata. I koniec..........

Co do kubagm podziwiam siedem języków, i to na raz :brawo.

Odnośnie metody tygodnia, ja teraz mam cztery języki do przerobienia na zawsze i miesiąc bez kontaktu z jednym językiem byłby katorgą, może warto spróbować metode dnia jak mówi aruea_prima.

PS.
     Do aruea_prima: zdziwiło mnie to, że uczysz się takich języków/dialektów jak korsykański, bretoński, oksytański i baskijski. Mnie też trochę to ciekawi (francuskie dialety, itp.), ale wole zwrócić się ku języką germańskim.

#39 2012-10-09 08:36:45

aurea_prima
Bywalec

Patryk_12 napisał:

Do aruea_prima: zdziwiło mnie to, że uczysz się takich języków/dialektów jak korsykański, bretoński, oksytański i baskijski.

1. Na razie kontakt miałem tylko z korsykańskim i bretońskim.
2. Wszystkie wymienione przez Ciebie jednostki są językami, nie dialektami.

Patryk_12 napisał:

Mnie też trochę to ciekawi (francuskie dialety, itp.)

Tak jak wyżej. To nie sa dialekty. Polityka wynarodowienia okupowanych krajów prowadzona przez Francję i Hiszpanię jest skierowana na jak największe zatarcie świadomości narodowej tych narodów przez co w najlepszym wypadku widziałyby ich język i dziedzictwo narodowe jako "kulturę regionalną", czyli wiejski i małomiasteczkowy folklor. Te języki nie są "francuskie" (!!). Korsykański jest językiem  z grupy tzw. południowo-romańskiej i jest dość blisko spokrewniony z sardyńskim i włoskim, bretoński jest językiem celtyckim tak jak walijski czy irlandzki, oksytański wykazuje duzo więcej podobieństw z katalońskim czy nawet hiszpańskim, niż z francuskim, a baskijski to nie jest w ogóle językiem indoeuropejskim. Tak samo sprawa wygląda z językiem alzackim, który jest germański.

Patryk_12 napisał:

ale wole zwrócić się ku języką germańskim.

uwaga pozbawiona złośliwości, ale może jednak najpierw dobrze poznać gramatykę ojczystego języka ?

#40 2012-10-09 15:36:50

konto usuniete
Nowy użytkownik

aurea_prima napisał:
2. Wszystkie wymienione przez Ciebie jednostki są językami, nie dialektami.
   Ok, ale wszystkie one zostały "zdegradowane" do roli języków rejonowych, tj. w Polsce góralski i kaszubski
aurea_prima napisał:
To nie sa dialekty. Polityka wynarodowienia okupowanych krajów prowadzona przez Francję i Hiszpanię jest skierowana na jak największe zatarcie świadomości narodowej tych narodów przez co w najlepszym wypadku widziałyby ich język i dziedzictwo narodowe jako "kulturę regionalną", czyli wiejski i małomiasteczkowy folklor.

To już wiem(języki nie dialekty). Tak podobnie było u nas, góralski w latach 70 i 80, jeszcze w Krakowie słyszałbyś wtedy tą gwarę, teraz już nie, tyle że nie wsadzano ludzi do więzienia.

aurea_prima napisał:
uwaga pozbawiona złośliwości, ale może jednak najpierw dobrze poznać gramatykę ojczystego języka ?

Też bez złośliwości, to jest internet, a tu ważniejszy jest sens, a nie czy jest poprawnie.

#41 2013-02-20 14:56:29

mikiofpersia
Bywalec

To teraz ja opowiem swoją z przygodę z językami wink

Język polski - pierwszy język, poziom native big_smile

Język angielski - B1, miałem z nim styczność w szkole i gimnazjum. Mimo wszystko jeszcze się uczę tongue

Język niemiecki - A1, mimo iż towarzyszył mi od 4 klasy podstawówki nigdy mi nie wchodził. Gramatyka prosta, ale wcale i nigdy mnie nie fascynował.

Język baskijski - A2, TAK!!! Umiem mocne podstawy tego języka bez znajomości hiszpańskiego, który też mimo, iż bardzo przydatny (szczególnie przy podróżach) zawsze mnie nużył. Jednak wracając do baskijskiego to niezwykle fascynujący język. Gramatykę trzeba pojąć, ponieważ to język ergatywny z 12 przypadkami, ale jak ma się motywacje.. Poza tym kultura Euskadi (Kraj Basków) też jest bardzo fascynująca. Ostatnio jednak uczę się chińskiego ze względów praktycznych, jednak planuję kontynuację nauki.

Język chiński (mandaryński) - A2, tak jak wspomniałem uczę się i umiem podstawy mandaryńskiego. Gramatyka niezwykle prosta, a znaki łatwo mi wchodzą. Na początku największym problemem była wymowa tonów, jednak gdy zacząłem się bardziej osłuchiwać z językiem zacząłem coraz je wymawiać.

Język inuktitut (eskimoski) - A1, to była wielka, ale tylko 2 tygodniowa przygoda. Język jest bardzo ciekawy, najbardziej co mi się podoba to twarda, ale jednocześnie ciekawa wymowa i baaaardzo logiczna (choć trudna) gramatyka. Jednak zapał szybko odszedł i już nigdy nie zamierzam wracać do tego języka.

Język xhosa - A1, również bardzo krótka przygoda. Język jest bardzo ładny i dźwięczny, a w dodatku ma prostą gramatykę. Najciekawsze jednak wydawały się kliki, przez które jednak się poddałem. Może wrócę do tego języka jak znajdę jakieś pożądne materiały audio.

Język marszalski - A1, jako że zawsze interesowała mnie kultura i geografia Wysp Marshalla postanowiłem nabyć podstawy tego języka.

#42 2013-02-25 16:30:49

Zmotywowany
Użytkownik

W chwili obecnej uczę się trzech języków, w przyszłości chciałbym powiększyć tę listę :-)

Angielski - nauka trwa już 8 lat, jednak nie zawsze chciałem się uczyć tego języka, dlatego jestem dopiero na B1. W przyszłości chciałbym osiągnąć poziom C1.
Niemiecki - uczę się go od 2,5 roku i obecnie jestem na A2. Zauważyłem, że to bardzo prosty i logiczny język, również wiążę z nim wspólną przyszłość.
Hiszpański - Nauka trwa od 5 miesięcy, obecnie znajduję się na poziomie pomiędzy A0-A1. Od razu mi się spodobał, poza tym uważam, że język ten jest bardzo przydatny. Na razie celuję w B2, ale możliwe, że po osiągnięciu tego poziomu będę chciał jeszcze bardziej polepszyć swój hiszpański :-)

Oprócz tego chciałbym kiedyś zacząć naukę włoskiego, szwedzkiego, serbskiego lub chorwackiego , duńskiego/niderlandzkiego oraz jakiegoś języka z Bliskiego Wschodu - prawdopodobnie byłby to arabski lub turecki, ale moje plany mogą się wielokrotnie zmienić :-)

Ostatnio edytowany przez Zmotywowany (2013-02-25 16:31:04)

#43 2013-02-25 20:38:38

kandum
Częsty bywalec

gratulacje, chociaż ciekawa jak wygląda Twoja nauka... Tzn. ile czasu poświęcasz każdemu z nich?

#44 2013-02-26 21:03:03

Nimrod
Nowy użytkownik

Witam wszystkich!
Jest to mój pierwszy post tutaj smile
Języki obce są moją pasją, więc jeśli o mnie chodzi, uczę się obecnie dwóch języków - niemieckiego i francuskiego (dopiero zacząłem). Natomiast władam na wysokim poziomie angielskim (od dzieciństwa) i hiszpańskim (od czterech lat). Moim kolejnym celem jest ogarnięcie włoskiego, portugalskiego, rosyjskiego, chińskiego, japońskiego i ukraińskiego - czyli chciałbym znać 10 języków obcych. Plany są ambitne, głęboko wierzę, że mi się uda.
Wydaje mi się, że nawet po osiągnięciu tego celu, nie będę miał dosyć i kontynuuje naukę kolejnych. W końcu człowiek uczy się przez całe życie wink

Pozdrawiam.

PS. Pozatym, jeśli można, to chciałbym zachęcić was do odwiedzenia mojego bloga www.zostacpoliglota.pl smile

#45 2013-02-28 17:01:22

Zmotywowany
Użytkownik

@kandum - o mojej nauce języków długo by pisać. Jeżeli jesteś ciekawy, to zapraszam na mojego bloga, gdzie ,mam nadzieję, znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie: my-foreign-languages.blogspot.com

#46 2013-03-26 14:35:34

Widelcowa
Użytkownik

- angielski - poziom C1 - przez 6 lat chodziłam na kurs, który zakończył się zdaniem CAE w czerwcu 2012 smile
- niemiecki - A2 - zaczęłam naukę w gimnazjum, teraz uczę się go w liceum i w domu smile
- hiszpański - 0-A1 - z pasji zaczynam przyswajać go w domu smile
- estoński - 0 - dopiero zaczyna się moja przygoda z tym językiem ale mam nadzieję, że wkrótce poznam go lepiej

Oprócz tego chciałabym w przyszłości uczyć się jeszcze japońskiego, chińskiego oraz serbskiego smile

#47 2013-03-26 17:46:32

Pjotreeek
Pisarz

póki co tylko i wyłącznie angielski smile  tak by w 100% poświęcić się temu językowi i opanować go biegle smile
potem pora na hiszpański z którym już styczność miałem i wyglądało to naprawdę obiecująco.
a plany na przyszłość to włoski, przekonać się do francuskiego i poznać jakiś niszowy język smile

#48 2013-03-27 08:12:13

monika11
Bywalec

Angielski i francuski znam bardzo dobrze :-)

Niemieckiego i rosyjskiego znam podstawy - radze sobie z dokumentacją i meilami ;-)

Jeszcze szwedzki chcę znac bardzo dobrze - obecnie znam na średnim poziomie ;-)

#49 2013-05-07 17:30:07

hiszpankaa
Bywalec

Ilu języków się uczę widać w moim profilu. Jednocześnie uczę się zazwyczaj ok. 4, resztę skubię powolutku (samo słownictwo). Na zaawansowanym poziomie zależy mi tylko w angielskim, hiszpańskim, rumuńskim, japońskim/koreańskim i fińskim.

#50 2013-05-11 10:49:30

karo90
Bywalec

angielski, niemiecki, francuski - na tych językach się skupiam

Ostatnio edytowany przez karo90 (2013-06-04 11:17:01)

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media

Copyright 2017 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl