26

Odp: Ilo┼Ť─ç j─Özyk├│w

Aika napisał/a:

3. Hebrajski - cz─Ö┼Ť─ç rodziny by┼éa pochodzenia ┼╝ydowskiego, wi─Öc naturalne, ┼╝e chc─Ö si─Ö czego┼Ť dowiedzie─ç o j─Özyku ludzi, kt├│rych krew p┼éynie we mnie.

Ten jezyk nie ma nic do rzeczy , ┼╗ydzi w Polsce m├│wili jidysz i to tego powinn─ůs sie uczy─ç jesli szukasz korzeni.

A swoja droga wiekszych bzdet├│w nie czytalam dawno, gadasz ze masz rodzine niemieckiego pochodzenia, potem zydowskiego , potem macedo┼äskiego i jeszcze ze jaka┼Ť Slazaczka jestes - dziewczyno ty jetes tak wymieszana ze z Niemcami, Zydami czy Macedo┼äczykami nie masz nic wspolnego i zadna ich krew w tobie nie p┼éynie.

27 (edytowany przez Aika 2011-10-02 20:32:22)

Amira23 napisał/a:

A swoja droga wiekszych bzdet├│w nie czytalam dawno, gadasz ze masz rodzine niemieckiego pochodzenia, potem zydowskiego , potem macedo┼äskiego i jeszcze ze jaka┼Ť Slazaczka jestes - dziewczyno ty jetes tak wymieszana ze z Niemcami, Zydami czy Macedo┼äczykami nie masz nic wspolnego i zadna ich krew w tobie nie p┼éynie.

Nie m├│wi─Ö, ┼╝e mam rodzin─Ö niemieckiego pochodzenia smile. To Polacy, kt├│rzy wyemigrowali i przestali m├│wi─ç po polsku. To, ┼╝e mam Macedo┼äczyka w rodzinie, to nie oznacza, ┼╝e jest moim krewnym. W tych czasach ludzie zawieraj─ů ma┼é┼╝e┼ästwa mi─Ödzynarodowe. A z ┼╝ydami mam tyle wsp├│lnego, ┼╝e m├│j pradziadek nim by┼é. Jestem ┼Ül─ůzaczk─ů i mam pe┼éne prawo si─Ö ni─ů nazywa─ç, bo opr├│cz pradziadka, to nie by┼éo nikogo w mojej rodzinie z innego wojew├│dztwa. smile Swoj─ů drog─ů, nie rozumiem dlaczego skomentowa┼éa┼Ť w taki spos├│b moj─ů wypowied┼║.
Pozdrawiam.
Aleksandra
PS. Co do uwagi o Jidysz - dzi─Ökuj─Ö.

28 (edytowany przez Nuuskamuikkunen 2012-06-23 14:31:57)

Ucz─Ö si─Ö angielskiego i fi┼äskiego. Wkr├│tce r├│wnie┼╝ rosyjskiego. Chcia┼éabym opanowa─ç te trzy j─Özyki na poziomie C1. Mam zamiar si─Ö nauczy─ç jeszcze jakiego┼Ť j─Özyka, ale do poziomu B2. Marz─Ö o jakim┼Ť germa┼äskim. Uwielbiam j─Özyki germa┼äskie. Niemiecki odpada - nie mam ch─Öci do uczenia si─Ö tego pi─Öknego j─Özyka. My┼Ťl─Ö nad norweskim... zobaczy si─Ö jeszcze.

29

Ucz─Ö si─Ö angielskiego i niemieckiego w szkole oczywi┼Ťcie a poza to w┼éoskiego jak jako┼Ť konkretnie opanuj─Ö ten j─Özyk to mam zamiar rozpocz─ů─ç nauk─Ö hiszpa┼äskiego i portugalskiego.

30

Ja ucz─Ö si─Ö angielskiego, rosyjskiego i korea┼äskiego. W przesz┼éo┼Ťci te┼╝ by┼é niemiecki i japo┼äski.

Angielski - Poziom B1-B2 i spokojnie mi starcza. Bez wi─Ökszych przeszk├│d dogaduje si─Ö na r├│┼╝nych forach angielskoj─Özycznych. Ucz─Ö si─Ö g┼é├│wnie w szkole (nie wiem czemu jako┼Ť nie lubi─Ö tego j─Özyka. Mo┼╝e dlatego, poniewa┼╝ jest wsz─Ödzie u┼╝ywany?). Nauka trwa ju┼╝ w zasadzie od 9 lat wink

Rosyjski - Poziom A1. Zacz─ů┼éem nauk─Ö tego j─Özyka w 1 LO i mam zamiar zdawa─ç matur─Ö (mo┼╝e rozszerzona? ;D). Po prostu zakocha┼éem si─Ö w tym j─Özyku i zamierzam dalej go kontynuowa─ç do minimum poziomu B2.

Niemiecki - Poziom A1. Uczy┼éem si─Ö 3 lata w szkole podstawowej i bardzo lubi┼éem ten przedmiot wink Po tym jak poszed┼éem do gimnazjum, gdzie mia┼éem tylko angielski to prawie wszystko pozapomina┼éem, ale ostatnio jak przegl─ůda┼éem ksi─ů┼╝k─Ö mojej siostry to bardzo sporo rzeczy pami─Öta┼éem.

Japo┼äski - Poziom 0 - A1. Uczy┼éem si─Ö mo┼╝e 1 miesi─ůc. Po prostu mi si─Ö znudzi┼é, co by tu wi─Öcej pisa─ç xD

Koreański - Poziom 0. Na razie opanowałem alfabet i podstawowe słownictwo. Czekam na podręcznik z wydawnictwa Dialog wink

W przysz┼éo┼Ťci mo┼╝e jeszcze spr├│buj─Ö niderlandzki, hiszpa┼äski i mo┼╝e francuski.

31 (edytowany przez kubagm 2012-09-04 11:13:28)

Moja lista j─Özyk├│w, z kt├│rymi co┼Ť robi─Ö, przedstawia si─Ö nast─Öpuj─ůco:

angielski - Ucz─Ö si─Ö go najd┼éu┼╝ej i wci─ů┼╝ szlifuj─Ö, cho─ç ju┼╝ na wysokim poziomie - C2.
niemiecki - Drugi j─Özyk, kt├│ry pojawi┼é si─Ö w moim ┼╝yciu. Zaniedbuj─Ö go troch─Ö ostatnio, ale nie mam zamiaru porzuci─ç jego nauki. Aktualnie jestem na poziomie B1, docelowo chcia┼ébym doj┼Ť─ç do C2 (Zentrale Oberstufenpr├╝fung) i czuj─Ö presj─Ö na znajomo┼Ť─ç tego j─Özyka (zawodowo).
francuski - Bardzo przyjemny j─Özyk, pi─Öknie brzmi i jest bardzo pokr─Öcony. Trudna fonetyka, ale nie mam zamiaru si─Ö podda─ç. Aktualnie jestem na poziomie A2 i chcia┼ébym wierzy─ç, ┼╝e mog─Ö doj┼Ť─ç do poziomu C1 (czyli swobodnie si─Ö komunikowa─ç i korzysta─ç z materia┼é├│w opracowanych w tym j─Özyku).
ukrai┼äski - bardzo podoba mi si─Ö ten j─Özyk, ale nie jest dla mnie priorytetowy. P├│ki co jestem na poziomie A0-A1, wi─Öcej rozumiem ni┼╝ potrafi─Ö powiedzie─ç. Opanowanie go na poziomie B1 b─Ödzie satysfakcjonuj─ůce, a na wysilanie si─Ö powy┼╝ej B2 nie widz─Ö sensu.
szwedzki - chwilowo priorytetowy, chcia┼ébym doj┼Ť─ç do poziomu B2 relatywnie szybko. P├│ki co - A1.
hiszpa┼äski - just for fun, nie mam wielkich plan├│w zwi─ůzanych z tym j─Özykiem i nawet nie jestem fanem jego brzmienia, ale uwa┼╝am, ┼╝e jego znajomo┼Ť─ç jest przydatna, nawet na poziomie podstawowym.
bułgarski - też dla sportu. Podoba mi się jego brzmienie i dziwna (jak na język słowiański) gramatyka. Podobnie jak w hiszpański, znam podstawowe zwroty i mam niewielki zasób słownictwa.

32

Kuba. A jak y to robisz, ┼╝e nie zapominasz tych j─Özyk├│w? Przecie┼╝ to trzeba regularnie powtarza─ç, aby si─Ö nie cofa─ç w rozwoju. Nawet gdyby┼Ť chcia┼é po┼Ťwi─Öci─ç p├│┼é godziny na ka┼╝dy j─Özyk to b─Ödzie a┼╝ 3,5 godziny.

33

Kamil,
po pierwsze - zapominam oczywi┼Ťcie pewne rzeczy i ci─Ö┼╝ko jest utrzyma─ç post─Öp we wszystkich j─Özykach na raz
po drugie - dobrze ugruntowane rzeczy nie ulatuj─ů tak szybko

Najwa┼╝niejsze, ┼╝eby dobrze utrwali─ç nowy materia┼é. Wtedy mo┼╝na pozwoli─ç sobie na troch─Ö d┼éu┼╝sz─ů przerw─Ö bez du┼╝ych strat.
Oczywi┼Ťcie nie jestem w stanie ca┼éymi dniami po┼Ťwi─Öca─ç si─Ö nauce j─Özyk├│w, a do niekt├│rych nie wracam codziennie, ale tak jak pisa┼éem - nauk─Ö niekt├│rych traktuj─Ö lu┼║niej, bez zobowi─ůza┼ä.

34

Pewien użytkownik, paulinalewandowicz by uczyć się każdego języka po tydzień, np. tydzień rosyjski, tydzień hiszpański, itd...

bardzo dobra metoda big_smile

35

U mnie nie jest to tak imponuj─ůce jak u poprzednik├│w i wygl─ůda to mniej wi─Öcej tak:
- polski (ojczysty)
- serbski (C1) z racji serbskiego tez chorwacki ÔÇô ja to traktuj─Ö jako jeden j─Özyk u┼╝ywany systematycznie wliczaj─ůc w to terminologie techniczn─ů
- francuski, w┼éoski i angielski ÔÇô B2/C1 ÔÇô wszystkimi trzema od kilku lat pos┼éuguj─Ö si─Ö na co dzie┼ä z r├│┼╝n─ů cz─Östotliwo┼Ťci─ů, wi─Öc s─ů szlifowane na bie┼╝─ůco, a powoli ich poziom mog─Ö zacz─ů─ç okre┼Ťla─ç jako C1. Do tego dochodzi p┼éynne poruszanie si─Ö w j─Özyku technicznym we wszystkich tych trzech j─Özykach.
- korsyka┼äski i breto┼äski ÔÇô podstawy (co┼Ť pomi─Ödzy A1 i A2) ÔÇô rozpocz─Öte typowo hobbystycznie, obecnie nie ucz─Ö si─Ö ich regularnie, czasami w tych j─Özykach pos┼éucham radia i poprzegl─ůdam strony na necie , a od ┼Ťwi─Öta podukam co┼Ť przez skype`a z native`em
- największe marzenia: oksytański i baskijski
Wszystko wskazuje na to, ┼╝e nied┼éugo nie b─Öd─Ö mia┼é wyj┼Ťcia i b─Öd─Ö musia┼é si─Ö wzi─ů─ç za hiszpa┼äski i rosyjski i doprowadzi─ç je docelowo do B1. Kiedy┼Ť pr├│bowa┼éem zmierzy─ç si─Ö z arabskim, ale poleg┼éem.

36

paulinalewandowicz napisał/a:

Pewien użytkownik, paulinalewandowicz by uczyć się każdego języka po tydzień, np. tydzień rosyjski, tydzień hiszpański, itd...

bardzo dobra metoda big_smile

Nie taka fajna bo je┼Ťli kto┼Ť si─Ö uczy czterech j─Özyk├│w to ma miesi─ůc przerwy pomi─Ödzy kolejnymi partiami nauki danego j─Özyka. To mo┼╝e mocno ogranicza─ç skuteczno┼Ť─ç nauki.
Taka metoda bardziej si─Ö sprawdza przy nauce dw├│ch j─Özyk├│w.

@aurea_prima - ja bym powiedzia┼é, ┼╝e to jednak wygl─ůda imponuj─ůco smile

37

kubagm napisał/a:

Nie taka fajna bo je┼Ťli kto┼Ť si─Ö uczy czterech j─Özyk├│w to ma miesi─ůc przerwy pomi─Ödzy kolejnymi partiami nauki danego j─Özyka. To mo┼╝e mocno ogranicza─ç skuteczno┼Ť─ç nauki.
Taka metoda bardziej si─Ö sprawdza przy nauce dw├│ch j─Özyk├│w.

Dokladnie, uczac sie metoda jeden jezyk jeden tydzien przy jednoczesnym obrabianiu 3-4 jezykow skazuje sie na kilka tygodni braku kontaktu z  kazdym z nich czyli jeden wielki bezsens.  Wiecej sensu ma juz totalne zanurzanie sie w jednym jezyku przez wybrany tydzien przy dwoch jezykach (np. jeden tydzien niemiecki, drugi hiszpanski), ale to moim zdaniem nie jest do konca skuteczne. Najlepiej uczyc sie nawet 15 minut jezyka, ale codziennie i to jest najlepsza wg mnie metoda... mozna tez po┼Ťwi─Öca─ç na poszczeg├│lny j─Özyk wybrane dni tygodnia (np. poniedzialek szwedzki, wtorek niemiecki, sroda hiszpanski, czwartek znowu szwedzki etc.) - ale tak, zeby uczyc sie danego jezyka przynajmniej 2 x w tyg.

kubagm napisał/a:

@aurea_prima - ja bym powiedzia┼é, ┼╝e to jednak wygl─ůda imponuj─ůco smile

A ja bym nie powiedzial ... Przy dzisiejszych mozliwosciach, gdzie w internecie mozna znalezc wszystko (od materia┼éow do nauki przez kontakt z zywym jezykiem: radio, tv, portale internetowe, czaty, po rozmowy z native`ami na skype) przeskoczenie poziomu znajomo┼Ťci j─Özyka w kr├│tkim czasie przy odrobinie dobrej ch─Öci nie stanowi jakiego┼Ť du┼╝ego wyczynu, a utrzymywanie przez dobre kilka lat zblizonego poziomu i przeskoczenie z B2 na C1 w  okresie oko┼éo sze┼Ťciu lat, jak w moim przypadku, nie ┼Ťwiadczy najlepiej, wiec uwaga raczej nie na temat.

38

Skasowało mój post, więc wypowiem się po raz drugi.

J─Özyki, kt├│re zamierzam opanowa─ç na C2:

*J. angielski - jest językiem germańskim, a to u mnie duży plus, gdyż lubię te języki. Po drugie, jest on uniwersalny, dla każdego i wszędzie, i mam go w szkole, no i należało by go w tych czasach dobrze znać.

*J. niemiecki - posiada ulubion─ů cech─Ö pierwszego, jest teraz, a szczeg├│lnie w tym regionie Polski, po┼╝─ůdany przez pracodawc├│w. Kocham jego brzmienie, a zw┼éaszcza szwajcarskie no i troch─Ö austryjackie. W przysz┼éo┼Ťci chcia┼ébym zwiedzi─ç Wiede┼ä.

*J. francuski - Podobno pi─Ökny w brzmieniu, chc─Ö go si─Ö nauczy─ç, bo w EU zaczyna zyskiwa─ç wi─Öksz─ů popularno┼Ť─ç ni┼╝ angielski. We Francji rozwija┼éa si─Ö sztuka i o┼Ťwiecenie,     chcia┼ébym zobaczy─ç kiedy┼Ť Pary┼╝ i jego zabytki i ca┼é─ů sztuk─Ö jak─ů skrywa.

*J. chorwacki - Wow!!! ale zaskoczenie, dla mnie też, ponieważ znałbym już dwie główne grupy językowe w Europie to dlaczego o trzecie miałbym nie mieć pojęcia, Ale po co chorwacki a dlaczego nie rosyjski, ukraiński, powodem takiej a nie innej decyzji jest pismo, nienawidzę cyrylicy, łaciński alfabet jest dla mnie taki fajny, chodzi o to, że widzę i wiem co pisze, a cyrylicę musiałbym jak pierwszo-latek rozszyfrowywać, a tak. Po co się trudzić.

j─Özyki, kt├│re mam zamiar zacz─ů─ç i opanowa─ç je na B2:

*J. niderlandzki;
*J. szwedzki;
*J. norweski;
*J. hiszpański.

Wszystkie te j─Özyki, s─ů germa┼äskie (opr├│cz hiszpa┼äskiego), a ja mam wielkie zami┼éowanie do kultury germa┼äskiej, a hiszpa┼äski, bo chc─Ö zamieszka─ç na sta┼ée w Ameryce P├│┼énocnej a tam rzadko przyjmuj─ů do takiej biurowej pracy bez znajomo┼Ťci tego j─Özyka. Lecz te ostatnie j─Özyki mog─ů ulec zmianie, a te pierwsze nie, poniewa┼╝ one by┼éy specjalnie wybierane i selekcjonowane ze wszystkich j─Özyk├│w ┼Ťwiata. I koniec..........

Co do kubagm podziwiam siedem j─Özyk├│w, i to na raz :brawo.

Odno┼Ťnie metody tygodnia, ja teraz mam cztery j─Özyki do przerobienia na zawsze i miesi─ůc bez kontaktu z jednym j─Özykiem by┼éby katorg─ů, mo┼╝e warto spr├│bowa─ç metode dnia jak m├│wi aruea_prima.

PS.
     Do aruea_prima: zdziwi┼éo mnie to, ┼╝e uczysz si─Ö takich j─Özyk├│w/dialekt├│w jak korsyka┼äski, breto┼äski, oksyta┼äski i baskijski. Mnie te┼╝ troch─Ö to ciekawi (francuskie dialety, itp.), ale wole zwr├│ci─ç si─Ö ku j─Özyk─ů germa┼äskim.

39

Patryk_12 napisał/a:

Do aruea_prima: zdziwiło mnie to, że uczysz się takich języków/dialektów jak korsykański, bretoński, oksytański i baskijski.

1. Na razie kontakt miałem tylko z korsykańskim i bretońskim.
2. Wszystkie wymienione przez Ciebie jednostki s─ů j─Özykami, nie dialektami.

Patryk_12 napisał/a:

Mnie te┼╝ troch─Ö to ciekawi (francuskie dialety, itp.)

Tak jak wy┼╝ej. To nie sa dialekty. Polityka wynarodowienia okupowanych kraj├│w prowadzona przez Francj─Ö i Hiszpani─Ö jest skierowana na jak najwi─Öksze zatarcie ┼Ťwiadomo┼Ťci narodowej tych narod├│w przez co w najlepszym wypadku widzia┼éyby ich j─Özyk i dziedzictwo narodowe jako "kultur─Ö regionaln─ů", czyli wiejski i ma┼éomiasteczkowy folklor. Te j─Özyki nie s─ů "francuskie" (!!). Korsyka┼äski jest j─Özykiem  z grupy tzw. po┼éudniowo-roma┼äskiej i jest do┼Ť─ç blisko spokrewniony z sardy┼äskim i w┼éoskim, breto┼äski jest j─Özykiem celtyckim tak jak walijski czy irlandzki, oksyta┼äski wykazuje duzo wi─Öcej podobie┼ästw z katalo┼äskim czy nawet hiszpa┼äskim, ni┼╝ z francuskim, a baskijski to nie jest w og├│le j─Özykiem indoeuropejskim. Tak samo sprawa wygl─ůda z j─Özykiem alzackim, kt├│ry jest germa┼äski.

Patryk_12 napisał/a:

ale wole zwr├│ci─ç si─Ö ku j─Özyk─ů germa┼äskim.

uwaga pozbawiona z┼éo┼Ťliwo┼Ťci, ale mo┼╝e jednak najpierw dobrze pozna─ç gramatyk─Ö ojczystego j─Özyka ?

40

aurea_prima napisał:
2. Wszystkie wymienione przez Ciebie jednostki s─ů j─Özykami, nie dialektami.
   Ok, ale wszystkie one zosta┼éy "zdegradowane" do roli j─Özyk├│w rejonowych, tj. w Polsce g├│ralski i kaszubski
aurea_prima napisał:
To nie sa dialekty. Polityka wynarodowienia okupowanych kraj├│w prowadzona przez Francj─Ö i Hiszpani─Ö jest skierowana na jak najwi─Öksze zatarcie ┼Ťwiadomo┼Ťci narodowej tych narod├│w przez co w najlepszym wypadku widzia┼éyby ich j─Özyk i dziedzictwo narodowe jako "kultur─Ö regionaln─ů", czyli wiejski i ma┼éomiasteczkowy folklor.

To ju┼╝ wiem(j─Özyki nie dialekty). Tak podobnie by┼éo u nas, g├│ralski w latach 70 i 80, jeszcze w Krakowie s┼éysza┼éby┼Ť wtedy t─ů gwar─Ö, teraz ju┼╝ nie, tyle ┼╝e nie wsadzano ludzi do wi─Özienia.

aurea_prima napisał:
uwaga pozbawiona z┼éo┼Ťliwo┼Ťci, ale mo┼╝e jednak najpierw dobrze pozna─ç gramatyk─Ö ojczystego j─Özyka ?

Te┼╝ bez z┼éo┼Ťliwo┼Ťci, to jest internet, a tu wa┼╝niejszy jest sens, a nie czy jest poprawnie.

41

To teraz ja opowiem swoj─ů z przygod─Ö z j─Özykami wink

J─Özyk polski - pierwszy j─Özyk, poziom native big_smile

J─Özyk angielski - B1, mia┼éem z nim styczno┼Ť─ç w szkole i gimnazjum. Mimo wszystko jeszcze si─Ö ucz─Ö tongue

Język niemiecki - A1, mimo iż towarzyszył mi od 4 klasy podstawówki nigdy mi nie wchodził. Gramatyka prosta, ale wcale i nigdy mnie nie fascynował.

J─Özyk baskijski - A2, TAK!!! Umiem mocne podstawy tego j─Özyka bez znajomo┼Ťci hiszpa┼äskiego, kt├│ry te┼╝ mimo, i┼╝ bardzo przydatny (szczeg├│lnie przy podr├│┼╝ach) zawsze mnie nu┼╝y┼é. Jednak wracaj─ůc do baskijskiego to niezwykle fascynuj─ůcy j─Özyk. Gramatyk─Ö trzeba poj─ů─ç, poniewa┼╝ to j─Özyk ergatywny z 12 przypadkami, ale jak ma si─Ö motywacje.. Poza tym kultura Euskadi (Kraj Bask├│w) te┼╝ jest bardzo fascynuj─ůca. Ostatnio jednak ucz─Ö si─Ö chi┼äskiego ze wzgl─Öd├│w praktycznych, jednak planuj─Ö kontynuacj─Ö nauki.

J─Özyk chi┼äski (mandary┼äski) - A2, tak jak wspomnia┼éem ucz─Ö si─Ö i umiem podstawy mandary┼äskiego. Gramatyka niezwykle prosta, a znaki ┼éatwo mi wchodz─ů. Na pocz─ůtku najwi─Ökszym problemem by┼éa wymowa ton├│w, jednak gdy zacz─ů┼éem si─Ö bardziej os┼éuchiwa─ç z j─Özykiem zacz─ů┼éem coraz je wymawia─ç.

J─Özyk inuktitut (eskimoski) - A1, to by┼éa wielka, ale tylko 2 tygodniowa przygoda. J─Özyk jest bardzo ciekawy, najbardziej co mi si─Ö podoba to twarda, ale jednocze┼Ťnie ciekawa wymowa i baaaardzo logiczna (cho─ç trudna) gramatyka. Jednak zapa┼é szybko odszed┼é i ju┼╝ nigdy nie zamierzam wraca─ç do tego j─Özyka.

J─Özyk xhosa - A1, r├│wnie┼╝ bardzo kr├│tka przygoda. J─Özyk jest bardzo ┼éadny i d┼║wi─Öczny, a w dodatku ma prost─ů gramatyk─Ö. Najciekawsze jednak wydawa┼éy si─Ö kliki, przez kt├│re jednak si─Ö podda┼éem. Mo┼╝e wr├│c─Ö do tego j─Özyka jak znajd─Ö jakie┼Ť po┼╝─ůdne materia┼éy audio.

Język marszalski - A1, jako że zawsze interesowała mnie kultura i geografia Wysp Marshalla postanowiłem nabyć podstawy tego języka.

42 (edytowany przez Zmotywowany 2013-02-25 16:31:04)

W chwili obecnej ucz─Ö si─Ö trzech j─Özyk├│w, w przysz┼éo┼Ťci chcia┼ébym powi─Ökszy─ç t─Ö list─Ö :-)

Angielski - nauka trwa ju┼╝ 8 lat, jednak nie zawsze chcia┼éem si─Ö uczy─ç tego j─Özyka, dlatego jestem dopiero na B1. W przysz┼éo┼Ťci chcia┼ébym osi─ůgn─ů─ç poziom C1.
Niemiecki - ucz─Ö si─Ö go od 2,5 roku i obecnie jestem na A2. Zauwa┼╝y┼éem, ┼╝e to bardzo prosty i logiczny j─Özyk, r├│wnie┼╝ wi─ů┼╝─Ö z nim wsp├│ln─ů przysz┼éo┼Ť─ç.
Hiszpa┼äski - Nauka trwa od 5 miesi─Öcy, obecnie znajduj─Ö si─Ö na poziomie pomi─Ödzy A0-A1. Od razu mi si─Ö spodoba┼é, poza tym uwa┼╝am, ┼╝e j─Özyk ten jest bardzo przydatny. Na razie celuj─Ö w B2, ale mo┼╝liwe, ┼╝e po osi─ůgni─Öciu tego poziomu b─Öd─Ö chcia┼é jeszcze bardziej polepszy─ç sw├│j hiszpa┼äski :-)

Opr├│cz tego chcia┼ébym kiedy┼Ť zacz─ů─ç nauk─Ö w┼éoskiego, szwedzkiego, serbskiego lub chorwackiego , du┼äskiego/niderlandzkiego oraz jakiego┼Ť j─Özyka z Bliskiego Wschodu - prawdopodobnie by┼éby to arabski lub turecki, ale moje plany mog─ů si─Ö wielokrotnie zmieni─ç :-)

43

gratulacje, chocia┼╝ ciekawa jak wygl─ůda Twoja nauka... Tzn. ile czasu po┼Ťwi─Öcasz ka┼╝demu z nich?

44

Witam wszystkich!
Jest to m├│j pierwszy post tutaj smile
J─Özyki obce s─ů moj─ů pasj─ů, wi─Öc je┼Ťli o mnie chodzi, ucz─Ö si─Ö obecnie dw├│ch j─Özyk├│w - niemieckiego i francuskiego (dopiero zacz─ů┼éem). Natomiast w┼éadam na wysokim poziomie angielskim (od dzieci┼ästwa) i hiszpa┼äskim (od czterech lat). Moim kolejnym celem jest ogarni─Öcie w┼éoskiego, portugalskiego, rosyjskiego, chi┼äskiego, japo┼äskiego i ukrai┼äskiego - czyli chcia┼ébym zna─ç 10 j─Özyk├│w obcych. Plany s─ů ambitne, g┼é─Öboko wierz─Ö, ┼╝e mi si─Ö uda.
Wydaje mi si─Ö, ┼╝e nawet po osi─ůgni─Öciu tego celu, nie b─Öd─Ö mia┼é dosy─ç i kontynuuje nauk─Ö kolejnych. W ko┼äcu cz┼éowiek uczy si─Ö przez ca┼ée ┼╝ycie wink

Pozdrawiam.

PS. Pozatym, je┼Ťli mo┼╝na, to chcia┼ébym zach─Öci─ç was do odwiedzenia mojego bloga www.zostacpoliglota.pl smile

45

@kandum - o mojej nauce j─Özyk├│w d┼éugo by pisa─ç. Je┼╝eli jeste┼Ť ciekawy, to zapraszam na mojego bloga, gdzie ,mam nadziej─Ö, znajdziesz odpowied┼║ na swoje pytanie: my-foreign-languages.blogspot.com

46

- angielski - poziom C1 - przez 6 lat chodziłam na kurs, który zakończył się zdaniem CAE w czerwcu 2012 smile
- niemiecki - A2 - zaczęłam naukę w gimnazjum, teraz uczę się go w liceum i w domu smile
- hiszpański - 0-A1 - z pasji zaczynam przyswajać go w domu smile
- estoński - 0 - dopiero zaczyna się moja przygoda z tym językiem ale mam nadzieję, że wkrótce poznam go lepiej

Opr├│cz tego chcia┼éabym w przysz┼éo┼Ťci uczy─ç si─Ö jeszcze japo┼äskiego, chi┼äskiego oraz serbskiego smile

47

p├│ki co tylko i wy┼é─ůcznie angielski smile  tak by w 100% po┼Ťwi─Öci─ç si─Ö temu j─Özykowi i opanowa─ç go biegle smile
potem pora na hiszpa┼äski z kt├│rym ju┼╝ styczno┼Ť─ç mia┼éem i wygl─ůda┼éo to naprawd─Ö obiecuj─ůco.
a plany na przysz┼éo┼Ť─ç to w┼éoski, przekona─ç si─Ö do francuskiego i pozna─ç jaki┼Ť niszowy j─Özyk smile

48

Angielski i francuski znam bardzo dobrze :-)

Niemieckiego i rosyjskiego znam podstawy - radze sobie z dokumentacj─ů i meilami ;-)

Jeszcze szwedzki chc─Ö znac bardzo dobrze - obecnie znam na ┼Ťrednim poziomie ;-)

49

Ilu j─Özyk├│w si─Ö ucz─Ö wida─ç w moim profilu. Jednocze┼Ťnie ucz─Ö si─Ö zazwyczaj ok. 4, reszt─Ö skubi─Ö powolutku (samo s┼éownictwo). Na zaawansowanym poziomie zale┼╝y mi tylko w angielskim, hiszpa┼äskim, rumu┼äskim, japo┼äskim/korea┼äskim i fi┼äskim.

50 (edytowany przez karo90 2013-06-04 10:17:01)

angielski, niemiecki, francuski - na tych j─Özykach si─Ö skupiam