1

Temat: Ilo┼Ť─ç j─Özyk├│w

Ile j─Özyk├│w obcych si─Ö uczycie? Ilu zamierzacie si─Ö nauczy─ç? Chcecie by─ç poliglotami, czy wolicie doskonali─ç jeden j─Özyk? smile

2

Odp: Ilo┼Ť─ç j─Özyk├│w

To ja tak:
Na studiach w ramach obowi─ůzkowych przedmiot├│w uczy┼éam si─Ö:
- arabskiego
- kurdyjskiego
- dialektu egipskiego i irackiego
- francuskiego
Poza tym, to tak normalnie to angielski i niemiecki:)
Fajnie jest znać wiele języków, bo widzi się z nich dużo podobieństw i nauka jest ciekawsza i łatwiejsza:)

3

http://swiatjezykow.blogspot.com/2010/1 ÔÇŽ esc-1.html - tu jest odpowied┼║ d┼éu┼╝sza

Moim zdaniem jedno drugiego nie wyklucza. Osobi┼Ťcie nie wyobra┼╝am sobie pozostania w jednym j─Özyku, bo by┼éoby to strasznie monotonne. W zasadzie ju┼╝ teraz nie wyobra┼╝am sobie ┼╝ycia bez u┼╝ywania przynajmniej 4 j─Özyk├│w obcych i nadal czuj─Ö pewien niedosyt. Najch─Ötniej opanowa┼ébym oko┼éo kilkunastu j─Özyk├│w (na blogu poda┼éem 20, ale to po prostu przybli┼╝enie) i pr├│bowa┼é utrzyma─ç ich znajomo┼Ť─ç na w miar─Ö solidnym poziomie. S─ůdz─Ö, ┼╝e samo nauczenie si─Ö to nie jest du┼╝y problem, bo opanowa─ç j─Özyk obcy na poziomie B2 potrafi ka┼╝da cho─ç troch─Ö my┼Ťl─ůca osoba - wa┼╝ne jednak by mie─ç t─ů ┼Ťwiadomo┼Ť─ç, ┼╝e przygoda z j─Özykiem obcym to co┼Ť co trwa przez ca┼ée ┼╝ycie. Bo jaki┼Ť "poliglota" (nie lubi─Ö tego terminu, bo jest bardzo niejasny), kt├│ry opanuje 50 j─Özyk├│w, a nast─Öpnie ich nie u┼╝ywa by w ko┼äcu zapomnie─ç na pewno nie jest dla mnie wzorem do na┼Ťladowania.

Z drugiej strony w pe┼éni zdaj─Ö sobie spraw─Ö z tego, ┼╝e niekt├│re j─Özyki zawsze b─Öd─Ö umia┼é lepiej od innych, a m├│j serbski, ukrai┼äski, czy bu┼égarski nigdy nie dojd─ů do poziomu rosyjskiego, albo szwedzki czy afrikaans do poziomu angielskiego.

PS - zgadzam si─Ö te┼╝ z tym, co Ma┼éa Mi napisa┼éa. Znajomo┼Ť─ç kilku j─Özyk├│w daje niesamowitego kopa je┼Ťli chodzi o nauk─Ö kolejnych i przy okazji rzeczywi┼Ťcie czyni nauk─Ö znacznie przyjemniejsz─ů.

4

Ja znam:

1) j─Özyk polski - to m├│j j─Özyk ojczysty, czasem zdarza mi si─Ö mie─ç w─ůtpliwo┼Ťci ortograficzne lub gramatyczne, nie rozumiem do ko┼äca tekst├│w niekt├│rych piosenek, ┼╝e tak to okre┼Ťl─Ö "┼Ťrodowiskowych", wielu wyra┼╝e┼ä gwarowych (cho─ç rzadko mam z nimi styczno┼Ť─ç), s┼é├│w specjalistycznych itd., ale mimo to uwa┼╝am, ┼╝e pos┼éuguj─Ö si─Ö j─Özykiem polskim bardzo dobrze smile.

2) j─Özyk hiszpa┼äski - ucz─Ö si─Ö, znam go znacznie s┼éabiej ni┼╝ polski. Je┼Ťli jednak przez kilka godzin gadam po hiszpa┼äsku, a po tym kto┼Ť pr├│buje do mnie po polsku, lub w trakcie co┼Ť mi przerywa i potrzebuj─Ö u┼╝y─ç j─Özyk polski, to mam problem, cz─Östo si─Ö myl─Ö i wplatam co┼Ť po hiszpa┼äsku i generalnie ci─Ö┼╝ko mi si─Ö przestawi─ç na polski.
Deklaruj─Ö wed┼éug skali Rady Europy poziom C1, bo je┼Ťli C2 to poziom nativa, to potrzebuj─Ö chyba jeszcze wielu lat by si─Ö z nim r├│wna─ç i nie jestem tak bezczelny jak osoby, kt├│re g┼éosz─ů, ┼╝e znaj─ů hiszpa┼äski na poziomie C2 tylko dlatego, ┼╝e zrobi┼éy sobie certyfikat na C2, podczas gdy moim zdaniem poziom tego egzaminu tylko o┼Ťmiesza insytucj─Ö go organizuj─ůc─ů. Ogl─ůdaj─ůc testy z ubieg┼éych lat i s┼éuchaj─ůc nagra┼ä doszed┼éem ostatnio do wniosku, ┼╝e ten papier tj. certyfikat DELE na C2 (przed kt├│rym ludzie dr┼╝─ů na forach) to kawa┼é ┼Ťmiecia u┼éo┼╝ony tak, by wi─Öcej os├│b go zdawa┼éo i przez to by┼éo wi─Öcej ch─Ötnych do podchodzenia do egzaminu i p┼éacenia instytucji. Planuj─Ö codziennie rozwija─ç moj hiszpa┼äski i doj┼Ť─ç do prawdziwego C2 i wtedy b─Öd─Ö z siebie dumny smile.

3) j─Özyk angielski - uczy┼éem si─Ö go w szkole itd. i za szkolnych czas├│w chatowa┼éem nieco z amerykankami, obecnie jednak moje u┼╝ycie angielskiego sprowadza si─Ö g┼é. do czytania/pisania, jako, ┼╝e jest to j─Özyk nauki i w nim si─Ö publikuje. Deklaruj─Ö B2, ale mam gramatyk─Ö opanowan─ů wy┼╝ej, dzi─Öki czemu mog─Ö pisa─ç po angielsku. Mam plany rozwoju mojego angielskiego do C1/C2, ale bardziej na przysz┼éo┼Ť─ç, p├│ki co skupiam si─Ö na hiszpa┼äskim.

Miałem przygody z:

Najlepsze "przygody" mia┼éem z hiszpa┼äskim, ale je┼Ťli chodzi stricte o nauk─Ö j─Özyk├│w to:

1) j─Özykiem japo┼äskim - zainteresowa┼é mnie przez trening japo┼äskich sztuk walki, pozna┼éem same podstawy, pismo lizn─ů┼éem. Ju┼╝ nie pami─Ötam wi─Ökszo┼Ťci z tego co umia┼éem.

2) językiem arabskim - to była raczej typowa przygoda.

3) j─Özykiem hindii - to by┼éa do┼Ť─ç powa┼╝na, ale kr├│tkotrwa┼éa przygoda. Zasadniczo pozna┼éem pismo i troch─Ö jakie┼Ť totalne podstawy, ale j─Özyk mi si─Ö nie spodoba┼é (poza ciekawym pismem), wi─Öc go szybciutko zostawi┼éem.

4) językiem niderlandzkim - wkuwałem się codziennie przez kilka tygodni po czym wysiadłem - brzmi gorzej nawet niż niemiecki.

5) j─Özykiem niemieckim - zmusili mnie w liceum przez trzy lata si─Ö go uczy─ç - na szcz─Ö┼Ťcie ju┼╝ wszystko zapomnia┼éem smile.

6) j─Özykiem portugalskim - przez podobie┼ästwo do hiszpa┼äskiego do┼Ť─ç szybko opanowa┼éem na A2, ale stwierdzi┼éem, ┼╝e to podobie┼ästwo j─Özyk├│w mi raczej przeszkadza w nauce, ni┼╝ pomaga. Obecnie nie planuj─Ö do portugalskiego wraca─ç.

Moje plany: p├│ki co rozwija─ç hiszpa┼äski, potem podci─ůgn─ů─ç angielski, a potem si─Ö zobaczy smile.

5

Teraz ja:
a) J─Özyk angielski,ucz─Ö si─Ö go od wrze┼Ťnia ale nie lubi─Ö go zbytnio jak dla mnie nie ciekawy,trudna wymowa.
b) Język niemiecki,uczę się go od 7 lat i jest to mój ulubiony język w przeciwieństwie do angielskiego łatwiejsza wymowa i jest ciekawszy.
c) Język szwedzki, łatwy jak wszystkie germańskie znam go na poziomie A3.Trudny jest jedynie akcent ale radzę sobie.
d) J─Özyk islandzki, podobny do szwedzkiego,troch─Ö inne litery ale og├│lnie ┼éatwo wchodzi do g┼éowy warto te┼╝ zna─ç jaki┼Ť inny skandynawski bardzo pomaga to w nauce.

6 (edytowany przez sylwiaaa0510 2011-03-19 12:19:28)

Ja tam za wiele j─Özyk├│w si─Ö nie ucz─Ö:
- niemiecki--> plus minus 10 lat
- rosyjski---. od kilku miesi─Öcy.... I tyle

Jako┼Ť nie czuj─Ö potrzeby ┼╝eby wci─ů┼╝ uczy─ç si─Ö wi─Öcej i wi─Öcej j─Özyk├│w. Mia┼éam w szkole ┼Ťredniej do czynienia z angielskim i ┼éacin─ů i gdybym musia┼éa, dogada┼éabym si─Ö jako┼Ť po angielsku, wi─Öcej mi nie trzeba je┼Ťli chodzi o angielski...
Je┼Ťli chodzi o ┼éacin─Ö, jakiekolwiek poj─Öcie pomaga w nauce innych j─Özyk├│w obcych. Zdziwiliby┼Ťcie si─Ö ile ┼éaciny w innych j─Özykach obcych smile

Z rosyjskim dopiero zacz─Ö┼éam tak naprawd─Ö, wi─Öc by┼éoby ci─Ö┼╝ko z dogadaniem si─Ö ot tak w byle jakiej rozmowie, ale niemiecki mog─Ö powiedzie─ç, ze rzeczywi┼Ťcie znam. Mam do czynienia z Muttersplachlerem na zaj─Öciach, co bardzo pomaga. Kontakt z ┼╝ywym j─Özykiem to cz─Östo bardzo wa┼╝na rzecz smile

Imponuj─ů mi osoby, kt├│re rzeczywi┼Ťci znaj─ů tyle j─Özyk├│w smile Ale czy to rzeczywi┼Ťcie jest tak, ┼╝e je znacie? Czy si─Ö po prostu ich uczycie?

Moim skromnym zdaniem, lepiej jest szkoli─ç si─Ö w kierunku jednego czy dw├│ch j─Özyk├│w i m├│c powiedzie─ç ┼╝e rzeczywi┼Ťcie je znamy a nie porywa─ç si─Ö na kilka j─Özyk├│w a po kilku latach nauki umie─ç powiedzie─ç w tych j─Özykach dzie┼ä dobry czy do widzenia tongue

Pewnie, ┼╝e im wi─Öcej j─Özyk├│w tym lepiej ale nie popadajmy w przesad─Ö smile S─ů ludzie, kt├│rych j─Özyki obce po prostu pasjonuj─ů, takie osoby s─ů na tyle zdeterminowane i pe┼éne samozaparcia, ┼╝e s─ů w stanie opanowa─ç wi─Öksz─ů ilo┼Ť─ç j─Özyk├│w. Tym ┼╝ycz─Ö powodzenia smile:)

Irytuj─ů mnie natomiast Ci, kt├│rzy chwal─ů si─Ö tym , ile oni to j─Özyk├│w nie znaj─ů a w rzeczywisto┼Ťci nawet po polsku nie potrafi─ů do ko┼äca poprawnie si─Ö wys┼éowi─ç:P

Oczywi┼Ťcie tu, na forum takich nie ma tongue:P

7 (edytowany przez Mahuu 2011-03-27 23:17:00)

No to i ja dla sportu sie pochwale opisujac moje wszystkie jezyki  kt├│rymi pos┼éuguje sie tak ze mog┼ébym prowadzic rozmowe na wiekszosc temat├│w.

jezyk polski - ojczysty , wiadomo co jakis czas pojawia sie slowko którego nie slyszałem badz nie wiem co znaczy ( np prokrastynacja ) ale skoro jestem native speakerem i posluguje sie tym jezykiem od dziecka wiec moge sobie dac C2.

jezyk arabski - moj trzeci jezyk obcy którego zaczałem sie uczyc ale to własnie ten opanowałem najlepiej, cale zycie zawodowe i studia podporzadkowane byly własnie arabskiemu, znam go na poziomie co najmiej C1 , dodam ze sporo jezyka technicznego takze jest mi znane.
Do tego moge sie pochwalic znajomoscia komunikatywn─ů 3 dialekt├│w: darija, lewanty┼äskiego z wskazaniem na gware Bejrutu i troche dialekt zatoki perskiej.

jezyk hebrajski - na porzadne B2, zaczałem sie go uczyć ze wzgledu na mozliwosc poszerzenia materiałów o swietne ksiazki do arabskiego pisane w tym jezyku a takze na chec wyjazdu na SAR EL - a potem spodobał mi sie tak ze na stałe właczyłem go do jezyków którym poswiecam co dzień przynajmiej godizne. Obiektywnie musze przyznac ze jest o wiele trudniejszy niz arabski.

jezyk perski - naturalnie idac za ciosem i opanowujac arabski zachcialo mi sie perskiego ( o wiele łatwiejszy ) , potrafie sie w tym jezyku bez problemu komunikowac co juz nie raz sobie udowodniłem, choc ciagle sie go ucze bo za mało bo widze ze znajomosc pisma i płynnego czytania jeszcze troche mi przysparza problemów .
Dałbym sobie cos pomiedzy B1/B2.

jezyk angielski -   drugi jezyk obcy z kt├│rym sie spotka┼éem , uczy┼éem sie przez wiele lat z niechecia jako dziecko nie rozumiejac jak bardzo jest wazny - ale z biegiem czasu przydawa┼é mi sie do rozumienia gier komputerowych ,wiec zacza┼éem sie bardziej przykladac i tak do dzisiaj mimo ze nie jest to moj ulubiony jezyk i czesto mam problemy z wyrazeniem sie tak jak potrzebuje , to nie mogac ignorowac jego pozycji w swiecie staram stopniowo poszerzac wiedze.
Oceniłbym sie na B1 w mówieniu i pisaniu na B2 w rozumieniu ze sluchu i pisma.

jezyk hindi/urdu -   obydwa na poziomie komunikatywnym ( jako ze sa wzajemnie zrozumia┼ée bo to prawie ten sam jezyk ), urdu lepiej w pismie , poniewaz dewanagari wyjatkowo mi sie nie spodobalo - dogadac moge sie i z mieszka┼äcem Indii i z Pakistanu ale przeczytac cos napisane w hindi juz nie.

jezyk bengalski - zaczałem nauke od stycznia, podobieństwa do hindi calkiem spore, pismo mimo ze wywyodzi sie z dewanagari jakos bardzij mi podchodzi, wymowa nie sprawia mi trudnosci, daje sobie rok na opanowanie go na B1 w mowie i przynajmiej swobodne czytanie prostszych tekstów.
Na razie jest to A1.

Jezyki których próbowałem sie nauczyć badz miałem stycznosc i nie zamierzam do nich wracać:

jezyk niemiecki -   pierwszy jezyk obcy z kt├│rym mia┼éem stycznosc juz w 1992 roku w pierwszej klasie podstaw├│wki, towarzyszyl mi az do 2004 roku i co szokujace nic absolutnie sie nei nauczy┼éem - jest to sztandarowy przyklad ze nie majac motywacji nie nauczysz sie jezyka - nawet mimo zdawania egzamin├│w z niego na co najmiej 4 , na nastepny dzien nic nie pameta┼éem. Zreszta nie za┼éuje bo nigdy nic w tym jezyku mnie nie fascynowa┼éo.

jezyk kanto┼äski -   to byla w┼éasciwie paro miesiaczna przygoda , probowa┼éem spr├│bowac sie w jezyku zupelnie odmiennym od tych kt├│re poznawa┼éem, niestety ani tonalna wymowa ani nic innego nie spodobalo mi sie na tyle zeby sie do niego przekonac , a do tego pismo chinskie i jego nauka czyli wkuwanie na blache tych symboli sprawilo ze da┼éem sobie spokoj.
Choć poprzez eksperymenty z tym jezykiem rozgryzłem w jaki sposob łatwiej uczyc sie jeyzków tonalnych niz to co jest proponowane w profesjonalnych kursach i pare osob uczacych sie mandaryńskiego po spróbowaniu mojej metody przyznalo racje.
Cóz wazne zeby z kazdej nauki cos czlowiek wyniósł - dobre i to.

jezyk łaciński - wiadomo typowa nauka na studiach pare sekwencji clzowiek zapamietał ale ani to przydatne ani szczególnie piekne ( entuzjastom sie naraze ale łacine uwazam ze brzydki jezyk )

jezyk gruziński - chcialem opanowac go przynajmiej w stopniu komunikatywnym , bardzo spodobalo mi sie tez pismo niestety nie moglem znalezc zadnych porzadnych materiałow do nauki ( 2002 rok ) , - potem pojawiła sie swietna ksiazka Beginners Georgian serii Hippocrene Books ale ja juz miałem inne jezyki na glowie i pomysl został porzucony.Do dzis jednak powoli potrafie odczytac gruzińskie wyrazy.

jezyk swahili -   znam pare zwrot├│w z przerobionego Living Language - czyli wchodze do sklepu i prosze o cukier hehe

Jezyki kt├│re mam w planach zacza─ç  w ciagu najbl┼╝szych  2-3 lat:

jezyk szwedzki -   kiedys pr├│bowa┼éem sie nauczy─ç , spodobala mi sie ta wymowa i cos jakby tony , teraz z powod├│w osobistych zn├│w mam motywacje do nauki i zobaczymy co wyjdzie. Prawdopodobnie zajme sie nauka za rok.

jezyk rosyjski -   nabra┼éem checi po czytaniu bloga znajomej osoby , i w ko┼äcu uzna┼éem ze jednak wypada┼éoby znac  jeszcze jakis jezyk s┼éowia┼äski a ze rosyjski jest najwiekszym z nich...
Nauke zaczynam w wakacje.

jezyk tajski -   to w┼é─ůsciwie jezyk kt├│rego nigdy nie mia┼éem w planach ale po wycieczce w lutym z przyjaciolmi do Tajlandii , spr├│bowa┼éem nauki z rozmowek , a wymawiac tony uczylem sie metoda kt├│ra wpad┼éem podczas nauki kanto┼äskiego i szczerze efekty mnie zaskoczyly, Tajowie byli pod ogromnym wrazeniem ( nie typowe sciemnianie ze ja ledwo dukam a oni udaja zadowolenie zeby gosc z Europy cos kupil ).
Na dodatek Tajowie wydali mi sie najbardziej kontaktowymi  ludzmi z Azjat├│w ( Chinczycy wedlug mnie sa wyjatkowo jeb... na dodatek czesto zachowuja sie jak byd┼éo a Japonczycy z kolei strasznie zdystansowani i za bardzo dominuje u nich etykieta ).
Mysle ze nauka tak odmiennego jezyka zakonczy moja przygode i stanie sie chyba najwiekszym wyzwaniem. Na dodatek nei musze tutaj opanowywac tysiecy znaczk├│w tylko alfabet sylabiczny co znacznie ulatwia zadanie.
Planowane rozpczecie nauki - nie wczesniej niz 2013 rok.

jezyk amharski -   dopisuje bo zapomnia┼éem, tutaj to podobnie jak gruzi┼äski znam pismo i pare zwrot├│w, nauka jednak nie jest mo┼╝liwa bez porz─ůdnych zr├│de┼é , w┼éasciwie jest to jezyk semicki dlatego chcialem sie go nauczy─ç, poza tym Etiopia i Etiopczycy ( a zw┼éascza Etiopki , pi─Ökniejszych kobiet nie ma chyba w Afryce )  to szczeg├│lnie ciekawa kultura dla archeologa - niestety na razie jezyk ten jest tylko moim zyczeniem poniewaz nie posiadam prz├│cz jednej ksiazki i paru broszur nic do jego nauki. Moze kiedys cos sie trafi... A FSI i ich kurs pr├│cz tego ze jest gruby i zawiera z 5 p┼éyt CD to sie do niczego innego nie nadaje niz do stania na p├│┼éce. Jest to typowa przeszkoda w nauce jezyka bardzo egzotycznego - brak zr├│de┼é. I n to tez niesety trzeba brac duza przymiarke. Przewidywana data rozpoczecia nauki - jak B├│g da i natrafie na cos porzadnego do nauki roll

8 (edytowany przez PiotrPeterPedro 2011-03-27 12:55:04)

Mahu, mo┼╝na kompleks├│w dosta─ç jak si─Ö czyta co piszesz... yikes W┼éadasz 6-7 j─Özykami, plus uczysz si─Ö od stycznia kolejnego, plus masz w planach kolejne. I w wi─Ökszo┼Ťci to nie jakie┼Ť banalne niemiecki czy francuski, tylko co┼Ť ciekawszego. M├│j szacun  cool

Mnie z j─Özyk├│w egzotycznych m─Öczy i m─Öczy nahuatl. To do┼Ť─ç ┼éadny j─Özyk, z interesuj─ůcego mnie regionu ┼Ťwiata, o pot─Ö┼╝nym wp┼éywie na hiszpa┼äski, oraz chyba wzgl─Ödnie prosty do opanowania. "W zasadzie" czyta─ç (tzn. wymawia─ç) si─Ö ju┼╝ nauczy┼éem, gramatyka wydaje mi si─Ö ciekawa, a s┼éownictwo wr─Öcz czaruj─ůce. Znaj─ůc hiszpa┼äski mam otwarty dost─Öp do materia┼é├│w do tego j─Özyka. Niestety j─Özyk ma┼éo praktyczny, ci─Ö┼╝ko b─Ödzie mi w nim z kim┼Ť porozmawia─ç i tylko to mnie wstrzymuje hmm.

9 (edytowany przez Mahuu 2011-03-27 18:51:33)

Własciwie to moge powiedziec ze władam 4 jezykami + w dwóch jako tako sie dogaduje.

Za szacun dziekuje yikes ale i  nie masz specjalnie czego podziwiac jako osoba tez w┼éadajaca kilkoma - mysle ze jestesmy por├│wnywalni.

Natomiast co bedzie dalej hmmm nie wiem napewno opanuje dobrze szwedzki bo i motowacje i native speakerkę mam na co dzień , a reszta ( tajski, rosyjski, bengalski ) to prawdopodobnie bedzie tylko poziom komunikatywny albo w najgorszym wypadku turysty. wink

Co do nahuatl i innych jezykow egzotycznych to juz tak jest ze trzeba wybrac czy stawiamy na przydatnosc czy na pasje , powiem ci ze ja mam to samo z urdu w sumie nie przydaje mi sie w ogole - ale ciagle sie ucze , po prostu podoba mi sie pismo i juz - a to ze prawdpodobnie uzyje go moze raz albo w ogole w zyciu , c├│z - nie kazde hobby musi sie oplacac. Tak czy inaczej chetnie bym posluchal jak idzie nauka takiego jezyka jak nahuatl i zycze powodzenia jesli juz sie zdecydujesz.

10

Mahuu napisał/a:

Własciwie to moge powiedziec ze władam 4 jezykami + w dwóch jako tako sie dogaduje.

Za szacun dziekuje yikes ale i  nie masz specjalnie czego podziwiac jako osoba tez w┼éadajaca kilkoma - mysle ze jestesmy por├│wnywalni.

Jakimi ja kilkoma władam? Władam polskim, hiszpańskim i angielskim - no dobra, też kilka wink. Polski to żadna zasługa. Angielski to też żadna zasługa, pewnie 90% osób na tym forum zna angielski. Hiszpański to już trochę większe wyzwanie od angielskiego, ale jednak nie próbuję tego równać z arabskim, hebrajskim lub urdu...

Mahuu napisał/a:

Natomiast co bedzie dalej hmmm nie wiem napewno opanuje dobrze szwedzki bo i motowacje i native speakerkę mam na co dzień , a reszta ( tajski, rosyjski, bengalski ) to prawdopodobnie bedzie tylko poziom komunikatywny albo w najgorszym wypadku turysty. wink

Ja te┼╝ m├│wi─Ö, ┼╝e native speakerka to podstawa by si─Ö bra─ç za nauk─Ö jakiego┼Ť j─Özyka smile.

Mahuu napisał/a:

Co do nahuatl i innych jezykow egzotycznych to juz tak jest ze trzeba wybrac czy stawiamy na przydatnosc czy na pasje , powiem ci ze ja mam to samo z urdu w sumie nie przydaje mi sie w ogole - ale ciagle sie ucze , po prostu podoba mi sie pismo i juz - a to ze prawdpodobnie uzyje go moze raz albo w ogole w zyciu , c├│z - nie kazde hobby musi sie oplacac. Tak czy inaczej chetnie bym posluchal jak idzie nauka takiego jezyka jak nahuatl i zycze powodzenia jesli juz sie zdecydujesz.

Najch─Ötniej ┼é─ůczy┼ébym przydatno┼Ť─ç i pasj─Ö, dlatego nauka hiszpa┼äskiego sprawia mi tak─ů przyjemno┼Ť─ç. Niestety nahuatl nie przyda mi si─Ö nawet w Meksyku (gdzie mieszka 80% u┼╝ytkownik├│w tego jezyka), bo si─Ö po hiszpa┼äsku dogadam. W nahuatl m├│wi do 2 mln os├│b i to i tak du┼╝o jak na p├│┼énocnoameryka┼äski j─Özyk india┼äski. Po prostu nie widz─Ö praktycznego zastosowania. To by┼éby jedynie hobby, by czyta─ç sobie jak─ů┼Ť literatur─Ö w nahuatl, interesowa─ç si─Ö indianami itd. To wszystko mo┼╝e by─ç interesuj─ůce i wci─ůgaj─ůce, mo┼╝e to by─ç niezwyk┼éa przygoda i na pewno poprzez poznanie j─Özyka lepiej bym zrozumia┼é kultur─Ö, ale sam si─Ö zastanawiam czy mi si─Ö chce. Musia┼ébym sobie najpierw znale┼║─ç fajne native speakerki nahuatl big_smile, wtedy motywacja si─Ö znajdzie i ┼╝ywe materia┼éy do nauki. Nigdy nie rozmawia┼éem osobiscie, ani przez internet z kim┼Ť, kto zna┼éby nahuatl. O native speker├│w np. keczua nie jest za┼Ť trudno (nawet w Polsce si─Ö znajdzie) i z jakimi┼Ť gada┼éem, przy czym j─Özyk mi si─Ö ju┼╝ nie podoba i mnie nieco przera┼╝a (czyta┼éem o nim g┼é. przez jego wp┼éyw na hiszpa┼äski), no i oczywi┼Ťcie te┼╝ si─Ö po hiszpa┼äsku dogaduj─Ö. Urdu chocia┼╝ ma wielu u┼╝ytkownik├│w i mieszkaj─ů na okre┼Ťlonym urduj─Özycznym obszarze (zgadza si─Ö?). Nahuatl natomiast ma max. 2 mln u┼╝ytkownik├│w, w wi─Ökszo┼Ťci m├│wi─ůcych jednocze┼Ťnie po hiszpa┼äsku i rozsianych g┼é. po wiochach Meksyku, w kt├│rym to i tak po hiszpa┼äsku si─Ö dogadam.
Zawsze mogę się nauczyć na A2 i szpanować, że po indiańsku mówię big_smile.

11

PiotrPeterPedro napisał/a:

Jakimi ja kilkoma władam? Władam polskim, hiszpańskim i angielskim - no dobra, też kilka wink. Polski to żadna zasługa. Angielski to też żadna zasługa, pewnie 90% osób na tym forum zna angielski. Hiszpański to już trochę większe wyzwanie od angielskiego, ale jednak nie próbuję tego równać z arabskim, hebrajskim lub urdu...

Angielski to zadna zasługa ?
No moze i 90% zna ten angielski ale na jakim poziomie ?  Nie przesadzaj ze skromnoscia haha

Mahuu napisał/a:

Ja te┼╝ m├│wi─Ö, ┼╝e native speakerka to podstawa by si─Ö bra─ç za nauk─Ö jakiego┼Ť j─Özyka smile.

Tym bardziej ładna native speakerka big_smile

Nigdy nie rozmawia┼éem osobiscie, ani przez internet z kim┼Ť, kto zna┼éby nahuatl. O native speker├│w np. keczua nie jest za┼Ť trudno (nawet w Polsce si─Ö znajdzie) i z jakimi┼Ť gada┼éem, przy czym j─Özyk mi si─Ö ju┼╝ nie podoba i mnie nieco przera┼╝a (czyta┼éem o nim g┼é. przez jego wp┼éyw na hiszpa┼äski), no i oczywi┼Ťcie te┼╝ si─Ö po hiszpa┼äsku dogaduj─Ö. Urdu chocia┼╝ ma wielu u┼╝ytkownik├│w i mieszkaj─ů na okre┼Ťlonym urduj─Özycznym obszarze (zgadza si─Ö?). Nahuatl natomiast ma max. 2 mln u┼╝ytkownik├│w, w wi─Ökszo┼Ťci m├│wi─ůcych jednocze┼Ťnie po hiszpa┼äsku i rozsianych g┼é. po wiochach Meksyku, w kt├│rym to i tak po hiszpa┼äsku si─Ö dogadam.
Zawsze mogę się nauczyć na A2 i szpanować, że po indiańsku mówię big_smile.

No dokladnie, albo jak ja naucz sie z samouczka paru rozdzia┼é├│w nahuatl i zawsze bedzie zapada┼éo w pamiec  kazdemu kogo spotkasz ze mowisz po india┼äsku - ja wystarczy ze powiem pare zda┼ä w swahili i juz sa niez┼ée jaja. Czesto nawet znajomi prosza jak chca sie posmiac zebym cos pogada┼é.
cool Calkiem fajna sprawa.

12

Hmm, jeszcze mnie tu nie było ; ) Ogólnie kiedy skończyłem czytać wasze posty szczęka mi opadła. Szczególnie kiedy czytałem post Mahu... Nic więcej tylko podziwiać.

A co do mojej nauki j─Özyk├│w obcych. Mia┼éem wi─Öksze lub mniejsze przygody z esperanto, niemieckim, czeskim, suahili i szwedzkim, ale aktualnie, zawzi─Öcie ucz─Ö si─Ö tylko j─Özyka angielskiego (poziom B2/C1) i j─Özyka hiszpa┼äskiego (B1), kt├│ry chce doprowadzi─ç do perfekcji. W przysz┼éo┼Ťci z pewno┼Ťci─ů zajrz─Ö jeszcze do portugalskiego, SZWEDZKIEGO, w┼éoskiego, afrikaans i mo┼╝e keczua.

13 (edytowany przez Mahuu 2011-03-28 00:50:44)

Sitar napisał/a:

Hmm, jeszcze mnie tu nie było ; ) Ogólnie kiedy skończyłem czytać wasze posty szczęka mi opadła. Szczególnie kiedy czytałem post Mahu... Nic więcej tylko podziwiać.

Nie podziwiac ale na┼Ťladowac bo ja z calej tej listy jeszcze raz powtarzam ze w┼éadam  tylko 4 jezykami  ( choc na takim poziomie ze nawet obudzony w nocy potrafie wyglosic przemowienie  ) a  dwa kolejne to tak komuniktywnie i tutaj mysle ze wielu osobom udowadniam ze mozliwe jest opanowanie tych 4-5 wymarzonych jezyk├│w bez zbytniej straty zycia towarzyskiego czy innego.. i jak kogos to zmotywuje to bardzo sie ciesze

W mysl zasady pierwsze 6 jezyków jest ciezko opanowac a przy kolejnych 6 czeka cie schizofrenia - wybrałem 6 które zamierzam opanowac na co najmiej poziom c1 - a te kolejne 3 to tylko na cos tak b1 - i wsio. cool

Czyli razem jakies 8-9 jezyk├│w - bo co za duzo to niezdrowo a drugim Fazahem byc nie zamierzam haha

14

Dobrze powiedziane " Nie podziwia─ç, ale na┼Ťladowa─ç...". Najbardziej mnie zadziwi┼éo to, ze nie wybierasz j─Özyk├│w europejskich czyli potencjalnie ┼éatwiejszych. Zawsze chcia┼éem si─Ö wzi─ů─ç za nauk─Ö arabskiego albo perskiego, ale nigdy nie mia┼éem odwagi bo jednak boje si─Ö pora┼╝ki. Chocia┼╝ z drugiej strony jak nie spr├│b├│je to nie zobacze.

15 (edytowany przez PiotrPeterPedro 2011-03-28 08:18:25)

Mahuu napisał/a:

i tutaj mysle ze wielu osobom udowadniam ze mozliwe jest opanowanie tych 4-5 wymarzonych jezyk├│w bez zbytniej straty zycia towarzyskiego czy innego.. i jak kogos to zmotywuje to bardzo sie ciesze

Aby uczy─ç si─Ö j─Özyk├│w obcych bez straty ┼╝ycia towarzyskiego najlepiej jest je prowadzi─ç w j─Özyku obcym... R├│wnie┼╝ do tego te native speakerki.

Mahuu napisał/a:

poza tym Etiopia i Etiopczycy ( a zwłascza Etiopki , piękniejszych kobiet nie ma chyba w Afryce )

Etiopka to krzy┼╝├│wka murzynki z arabk─ů? Pytam powa┼╝nie i popraw mnie jak co┼Ť pomyli┼éem. Pami─Ötam, ┼╝e kiedy┼Ť pisa┼éem z jak─ů┼Ť Etiopk─ů, ale One mieszka┼éa w Holandii bodaj┼╝e i natrafi┼éem na ni─ů przez przypadek podczas nauki niederlandzkiego. No ┼éadna to by┼éa, kaza┼éa mi zgadn─ů─ç sk─ůd jest, chwil─Ö si─Ö nag┼éowi┼éem zanim sama mi powiedzia┼éa.
Ogl─ůdam sobie w┼éa┼Ťnie Etiopki na portalu badoo.com Niestety jak dla mnie wi─Ökszo┼Ť─ç jest brzydkich, ale kilka faktycznie pi─Ökniejszych od jakiejkolwiek Polki. Napisa┼éem do jednej big_smile, do wyboru mia┼éem oromo lub angielski.
Szczerze m├│wi─ůc znacznie wol─Ö jednak mulatki karaibskie, czy te┼╝ og├│lnie karaibki (r├│wnie┼╝ te bia┼ée cz─Östo s─ů zupe┼énie inne) - tam procent tych pi─Öknych dominuje. A jak te dziewczyny si─Ö poruszaj─ů i u┼Ťmiechaj─ů! big_smile

16 (edytowany przez Mahuu 2011-03-28 14:34:37)

Sitar napisał/a:

Dobrze powiedziane " Nie podziwia─ç, ale na┼Ťladowa─ç...". Najbardziej mnie zadziwi┼éo to, ze nie wybierasz j─Özyk├│w europejskich czyli potencjalnie ┼éatwiejszych.

Z tego wzgledu ze gdy zaczynałem nauke arabskiego to kazdy mi mówił : "łoooo chlopie arabskiego to sie tylko Araby moga nauczyć" albo " dziecko ucz sie niemieckiego albo francuskiego , po co ci arabski" - wiec podwójnie motywowało mnie zeby nie sluchac tego zascianku i nie zamykac sie w Europie a gdy arabski opanowałem juz na jakies B1 to wtedy tym bardziej chcialem sie uczyc kolejnych jezykow z poza tego obowiazkowego zestawu - niemiecki, francuski, angielski,wloski.

Sitar napisał/a:

Zawsze chcia┼éem si─Ö wzi─ů─ç za nauk─Ö arabskiego albo perskiego, ale nigdy nie mia┼éem odwagi bo jednak boje si─Ö pora┼╝ki. Chocia┼╝ z drugiej strony jak nie spr├│b├│je to nie zobacze.

Podejrzewam ze to strach przed pismem heh, nie ma sie czego ba─ç , odpowiednie ┼║r├│d┼éa i po miesiacu piszesz juz po arabsku proste zdania. Czytanie tez nie stanowi wiekszych problem├│w  , ( ekstramalny przypadek to  jest jak pisza cos z pomienieciem znak├│w diaktrycznych , wtedy trzeba zgadywac o co chodzi a tak to nie jest wcale trudne).

Aby uczy─ç si─Ö j─Özyk├│w obcych bez straty ┼╝ycia towarzyskiego najlepiej jest je prowadzi─ç w j─Özyku obcym... R├│wnie┼╝ do tego te native speakerki.

Haha a na to akurat nie wpadłem ale dobre zdanie , zapamietam.

Etiopka to krzy┼╝├│wka murzynki z arabk─ů?

Za duze uproszczenie.
Etiopczycy to ogromnie zr├│znicowany etnicznie nar├│d - wiekszosc faktycznie jest mieszanka lud├│w semickich z nilockimi , natomiast duzo jest tez takich kt├│rzy nie maja rys├│w typowych dla Arab├│w a mimo to nadal rysy twarzy sa w┼é─ůsciwe dla rasy bia┼éej przy zachowaniu czarnej sk├│ry. Prawdopodobnie sa to potomkowie starozytnych ┼╗yd├│w ( kr├│l Salomon w ko┼äcu poderwa┼é Sabe , krolowa Etiopii ) zmieszanych z tubylcami.
Co ciekawsze wsr├│d genom├│w Etiopczyk├│w odkryto tez haplosomy w┼é─ůsciwe dla Wloch├│w czy lud├│w celtyckich - istnieje hipoteza ze to dzieki kontaktom z podbitym przez Rzymian Egiptem, gdzie przeciez sluzylo wielu Celt├│w czy rodowitych Rzymian. Tak czy inaczej dzisiejsi Etiopczycy to nar├│d powstaly w wyniku zmieszania lud├│w bialych z czarnymi.
No i oczwiscie rasa czysto czarna tez w Etiopii jak najbardziej istnieje, szczegolnie poza wielkimi miastami.

Ogl─ůdam sobie w┼éa┼Ťnie Etiopki na portalu badoo.com Niestety jak dla mnie wi─Ökszo┼Ť─ç jest brzydkich, ale kilka faktycznie pi─Ökniejszych od jakiejkolwiek Polki

Jesli juz wchodzimy na meskie tematy cool - tutaj dobrze widac zr├│znicowanie w rysach twarzy:

http://www.skyscrapercity.com/showthrea ÔÇŽ amp;page=5

tak do strony 10-11 to chyba jest po jednej dziewczynie z kazdej grupy etnicznej w Etiopii.

17

Mahuu napisał/a:

Etiopka to krzy┼╝├│wka murzynki z arabk─ů?

Za duze uproszczenie.
Etiopczycy to ogromnie zr├│znicowany etnicznie nar├│d - wiekszosc faktycznie jest mieszanka lud├│w semickich z nilockimi , natomiast duzo jest tez takich kt├│rzy nie maja rys├│w typowych dla Arab├│w a mimo to nadal rysy twarzy sa w┼é─ůsciwe dla rasy bia┼éej przy zachowaniu czarnej sk├│ry. Prawdopodobnie sa to potomkowie starozytnych ┼╗yd├│w ( kr├│l Salomon w ko┼äcu poderwa┼é Sabe , krolowa Etiopii ) zmieszanych z tubylcami.
Co ciekawsze wsr├│d genom├│w Etiopczyk├│w odkryto tez haplosomy w┼é─ůsciwe dla Wloch├│w czy lud├│w celtyckich - istnieje hipoteza ze to dzieki kontaktom z podbitym przez Rzymian Egiptem, gdzie przeciez sluzylo wielu Celt├│w czy rodowitych Rzymian. Tak czy inaczej dzisiejsi Etiopczycy to nar├│d powstaly w wyniku zmieszania lud├│w bialych z czarnymi.
No i oczwiscie rasa czysto czarna tez w Etiopii jak najbardziej istnieje, szczegolnie poza wielkimi miastami.

Ogl─ůdam sobie w┼éa┼Ťnie Etiopki na portalu badoo.com Niestety jak dla mnie wi─Ökszo┼Ť─ç jest brzydkich, ale kilka faktycznie pi─Ökniejszych od jakiejkolwiek Polki

Jesli juz wchodzimy na meskie tematy cool - tutaj dobrze widac zr├│znicowanie w rysach twarzy:

http://www.skyscrapercity.com/showthrea ÔÇŽ amp;page=5

tak do strony 10-11 to chyba jest po jednej dziewczynie z kazdej grupy etnicznej w Etiopii.

Super!!!!!!!! yikes cool Dziewczyny z pierwszego postu na pierwszej stronie (http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=892364) bardzo przypominaj─ů Kubanki. To na serio Etiopki? My┼Ťla┼éem, ┼╝e takie to tylko na Kubie big_smile.

18

No to teraz ja :
1) J─Özyk angielski:Ucze si─Ö ch─Ötnie od dziecka.Znam na poziomie B2/C1
2) J─Özyk francuski: Ucz─Ö si─Ö ju┼╝ pi─ůty rok.Te┼╝ poziom B2
3) J─Özyk serbski;Zacz─ů┼éem od niedawna wi─Öc dopiero raczkuje
J─Özyki do kt├│rych planuje w przysz┼éo┼Ťci wr├│ci─ç :
J─Özyk hiszpa┼äski :Dosy─ç przyjemny i przejrzysty ,moja mi┼éo┼Ť─ç od zawsze wink
J─Özyk fi┼äski: Przerwa┼éem nauk─Ö gdy┼╝ mnie,samouka przeros┼éa fi┼äska gramatyka ;  Moze gdyby kto┼Ť pos┼éu┼╝y┼é pomoc─ů
J─Özyk w─Ögierski : Wszyscy wok├│┼é narzekaj─ů ┼╝e trudny i brzydki a ja uwa┼╝─ům ┼╝e w─Ögierski jest ┼Ťliczny brzmieniowo.Co roku odwiedzam W─Ögry i obiecuje sobie ┼╝e zaczne si─Ö uczy─ç tego j─Özyka
Języki których chciałbym się nauczyć :
1)J─Özyk niemiecki :KIedy┼Ť nienawidzi┼éem otwarcie.Kiedy pozna┼éem kilka interesuj─ůcych zespo┼é├│w niemieckich ( Die Toten Hosen ,Rammstein und Oomph!) zapa┼éa┼éem spor─ů sympati─ů do tego j─Özyka.Poza tym jaki┼Ť germa┼äski wypada zna─ç
2) J─Özyk esperanto;z czystej ciekawo┼Ťci
3)J─Özyk szwedzki;Sprawa przysz┼éo┼Ťciowa. Chcia┼ébym ,mam jednak w─ůtpliwo┼Ťci czy podo┼éam z gramatyk─ů.

Dlaczego a┼╝ tyle ? Bo j─Özyki to moje hobby i pasja .Od zawsze mam na tym punkcie porz─ůdnego fio┼éa . Planuje studiowa─ç na filologii .Nie jestem jeszcze zdecydowany na kt├│rej .Slawistyka,romanistyka a mo┼╝e filologia ugrofi┼äska ..? Dobre pytanie

19

Moja sytuacja wyglada tak;
- od dziecka ucze si─Öangielskiego
- od liceum niemieckiego. Na poczatku nie podobało mi sie, ale spodobał sie jezyk po tym jak poznałam rock sredniowieczny. W piosenkach tego rodzaju brzmi jak wesołe przyspiewki do kielicha wink
- włoski, kiedys sie uczyła, la eprzerwałam. Rok temu wróciłam do nauki
- norweski... Zachciało mi sie poznac jezyk jednego zx ludów Północy.

Domyslam sie, ┼╝e zaniesie mnie jeszcze do niejednego.

20

Moja sytuacja wyglada tak;
- od dziecka ucze si─Öangielskiego
- od liceum niemieckiego. Na poczatku nie podobało mi sie, ale spodobał sie jezyk po tym jak poznałam rock sredniowieczny. W piosenkach tego rodzaju brzmi jak wesołe przyspiewki do kielicha wink
- włoski, kiedys sie uczyła, la eprzerwałam. Rok temu wróciłam do nauki
- norweski... Zachciało mi sie poznac jezyk jednego zx ludów Północy.

Domyslam sie, ┼╝e zaniesie mnie jeszcze do niejednego.

21

Mahuu napisał/a:

jezyk tajski -   to w┼é─ůsciwie jezyk kt├│rego nigdy nie mia┼éem w planach ale po wycieczce w lutym z przyjaciolmi do Tajlandii , spr├│bowa┼éem nauki z rozmowek , a wymawiac tony uczylem sie metoda kt├│ra wpad┼éem podczas nauki kanto┼äskiego i szczerze efekty mnie zaskoczyly, Tajowie byli pod ogromnym wrazeniem ( nie typowe sciemnianie ze ja ledwo dukam a oni udaja zadowolenie zeby gosc z Europy cos kupil ).
Na dodatek Tajowie wydali mi sie najbardziej kontaktowymi  ludzmi z Azjat├│w ( Chinczycy wedlug mnie sa wyjatkowo jeb... na dodatek czesto zachowuja sie jak byd┼éo a Japonczycy z kolei strasznie zdystansowani i za bardzo dominuje u nich etykieta ).
Mysle ze nauka tak odmiennego jezyka zakonczy moja przygode i stanie sie chyba najwiekszym wyzwaniem. Na dodatek nei musze tutaj opanowywac tysiecy znaczk├│w tylko alfabet sylabiczny co znacznie ulatwia zadanie.
Planowane rozpczecie nauki - nie wczesniej niz 2013 rok.

Zamierzam uczyc sie tajskiego , niestety filologii tajskiej nie ma w moim miescie a jedyne w Polsce uczelnie to UJ i UAM kt├│re sa dosc daleko a i tak oferuj─ů filologie wietnamska z dodakktowym tajskim co mnie zupelnie nie zadowala.

M├│glbys podrzuci─ç z jakich kurs├│w sie uczysz , bacdz stron internetowych ?

Na dodatek jesli wiesz to mam pytanie - jak tworzy sie w tajskim samogloski ?
Znalazłam zapis 44 spolglosek ale nie moge znalezc nic poza jedna samogloska ??? hmm

Poza tym czy wymowa tajska to ogromny problem ?? Czy idzie ┼éatwiej w porownaniu z chi┼äska , bo widzialam ze pisales iz probowales w zyciu kanto┼äskiego wiec jakbys mial porownac to kt├│ry ┼é─ůtwiejszy ??

22 (edytowany przez Mahuu 2011-08-02 12:48:59)

Angela22 napisał/a:

M├│glbys podrzuci─ç z jakich kurs├│w sie uczysz , bacdz stron internetowych ?

Nie ucze sie jeszcze na razie pobieznie zapoznałem sie z funkcjami i cechami tego jezyka.

Angela22 napisał/a:

Na dodatek jesli wiesz to mam pytanie - jak tworzy sie w tajskim samogloski ?
Znalazłam zapis 44 spolglosek ale nie moge znalezc nic poza jedna samogloska ??? hmm

Istnieje litera < ÓŞş > do kt├│rej dodajesz przer├│zne znaki diaktryczne oznaczajce samog┼éoski.

Angela22 napisał/a:

Poza tym czy wymowa tajska to ogromny problem ?? Czy idzie ┼éatwiej w porownaniu z chi┼äska , bo widzialam ze pisales iz probowales w zyciu kanto┼äskiego wiec jakbys mial porownac to kt├│ry ┼é─ůtwiejszy ??

Tajski ma 5 ton├│w , generalnie wymowa jest ┼éatwiejsza niz kanto┼äski bo te tony sa dosc podobne i nie trzeba az tak "skaka─ç" przy ich wymowie , czyta sie to  p┼éynnie.
Co wazniejsze nawet czytanie tego zsłabo zaznaczanymi tonami nie powoduje niezrozumienia, Tajowie dosc łatwo domyslaja sie co mialas na mysli w przeciwieństwie do kantonskiego gdzie trzeba wszystko szlifowac perfekt.

Na dodatek mimo zerowego poziomu w tym jezyku ogladajac film Ong Bak w tajskiej wersji jezykowej,  ju┼╝ dalem rade rozpoznac pojednyczne wyrazy, co w kanto┼äskim nie wychodzilo mi bardzo dlugo.

Nie chce powiedziec ze tajski jest łatwy bo nie jest, ale napewno o wiele przystepniejszy niz jezyki chińskie.

23

U mnie sprawa z j─Özykami przedstawia si─Ö tak:
-angielski , pozaiom A2/B1
-turecki , dopiero zaczęłam poziom A1 , ale idzie mi całkiem dobrze
-norweski , r├│wnie┼╝ poziom pocz─ůtkuj─ůcy .
Chcia┼éam zacz─ů─ç si─Ö uczy─ç j.arabskiego , ale przerazi┼éam si─Ö pismem . .

24

Chcia┼éam zacz─ů─ç si─Ö uczy─ç j.arabskiego , ale przerazi┼éam si─Ö pismem . .

Jest alfabet , wi─Öc tragedii nie ma.
J─Özyk u┼╝ywany przez ponad 250 mln os├│b je┼Ťli wierzy─ç Wiki.
Sa podr─Öczniki angielskie.

Ciesz si─Ö , ┼╝e nie musisz si─Ö uczyc jezyka , gdzie ka┼╝dy znaczek trzeba ku─ç na pami─Ö─ç.

Jedyne co denerwuje to , ┼╝e niekt├│rych d┼║wi─Ök├│w nie u┼╝ywa si─Ö normalnie w mowie polskiej

25

Ja ucz─Ö si─Ö:
1. Angielskiego - już gdy miałam 5 lat rodzice posłali mnie na pierwszy kurs, więc nawet w czasach, gdy nie znałam reguł gramatycznych, to wiedziałam instynktownie co i jak powiedzieć. Nie lubię zbytnio tego języka, ale jest przydatny i go używam.
2. Fi┼äski - pokocha┼éam, tak jak i ca┼é─ů Skandynawi─Ö. Pi─Ökne brzmienie, nie┼éatwy, ale c├│┼╝ za przyjemno┼Ť─ç, gdy nauczy si─Ö samemu jakiej┼Ť trudnej regu┼éy gramatycznej smile.
3. Czeski - od dziecka mam styczno┼Ť─ç z tym j─Özykiem, odwiedzam Czechy bardzo cz─Östo, poza tym jestem ┼Ül─ůzaczk─ů, wi─Öc gwara ma ju┼╝ wiele zapo┼╝ycze┼ä. Sam j─Özyk sta┼é si─Ö dzi─Öki temu wszystkiemu dla mnie bardzo prosty do nauki.

J─Özyki, kt├│rymi jestem zaciekawiona, b─ůd┼║ s─ů u┼╝ywane w ┼Ťrodowiskach, kt├│re znam:
1. Niemiecki - cz─Ö┼Ť─ç rodziny jest niemieckoj─Özyczna, a po polsku nie umiej─ů. Chc─ůc nie chc─ůc rozumiem wiele, ale sama nie umiem.
2. Macedoński - mam w rodzinie Macedończyka, raczej nie chcę się uczyć jego języka, ale jestem zaciekawiona.
3. Hebrajski - cz─Ö┼Ť─ç rodziny by┼éa pochodzenia ┼╝ydowskiego, wi─Öc naturalne, ┼╝e chc─Ö si─Ö czego┼Ť dowiedzie─ç o j─Özyku ludzi, kt├│rych krew p┼éynie we mnie.
4. Rosyjski - cyrylic─Ö umiem, mo┼╝e kiedy┼Ť wezm─Ö si─Ö do nauki.
5. Szwedzki - tak jak i Norweski zauroczył mnie.
6. Ukrai┼äski - ┼éadny, ale nie umiem sobie go przyswoi─ç, nigdy nie mia┼éam z nim styczno┼Ťci.