logo słówka

#1 2011-02-23 14:36:18

Kainti
Bywalec

Literatura turecka

Coś dla fanów egzotyki:

Feridun Zaimoglu - `Layla`
Miasteczko w Anatolii w latach pięćdziesiątych. Leyla jest najmłodszą dziewczynką z pięciorga rodzeństwa, dorasta w niewielkim kręgu rodziny i sąsiadów i pragnie jednego: uciec z tego świata. Feridun Zaimoglu spogląda wstecz na świat, z którego przybył wraz z rodzicami. Jego bohaterka opowiada o swojej codzienności, o przedpołudniach w szkole, popołudniach z siostrami pracowicie dziergającymi ślubne wiano, o życiu w małym, biednym miasteczku, gdzie każdy usiłuje jakoś przeżyć dzień.

Elif Şafak`Pchli Pałac` - Orhan Pamuk

Pałac Cukiereczek to nazwa stambulskiej kamienicy, którą w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia Paweł Pawłowicz Antipow, rosyjski arystokrata-emigrant kazał wybudować dla swej umierającej żony. Posesję wzniesiono na ruinach dwóch cmentarzy: muzułmańskiego i ormiańskiego, na których swego czasu znaleziono groby pewnego Mędrca. Nigdy jednak nie udało się ustalić, która z mogił jest prawdziwa…
Trzydzieści lat po śmierci właścicieli kamienica po[4 litery]dła i została opanowana przez pchły, którym walkę wypowiedzieli obecni – bardzo nietuzinkowi… – lokatorzy. Wplątani w skomplikowane rodzinne i sąsiedzkie układy, kłócą się i godzą, śmieszą, wzruszają i szokują. Pchli pałac to opowieść o nich i ich barwnych biografiach. To także opowieść o Stambule gdyż Pałac Cukiereczek jest jego symboliczną miniaturą.
Pałac pcheł to czwarta powieść Elif Şafak, po Orhanie Pamuku najbardziej znanej na świecie pisarki tureckiej. Pełna humoru, zręcznie wykorzystująca technikę narracyjną z Baśni tysiąca i jednej nocy urzekła czytelników i w błyskawicznym tempie trafiła na listy bestsellerów.

Znacie jeszcze jakichś pisarzy tureckich?

#2 2011-04-24 09:47:20

manuela
Nowy użytkownik

Re: Literatura turecka

jeśli chodzi o Pamuka to przeczytałam kilka jego powieści, najbardziej spodobało mi się Muzeum niewinności. Polecam ;-) Śnieg jest ciężki, ale wciągający, Stambuł piękny.
Teraz Pchli Pałac czytam i również polecam ;-)

#3 2011-05-07 17:56:26

bloopearl
Nowy użytkownik

"Bękart ze Stambułu" - według mnie najpiękniejsza (z przetłumaczonych) książka Elif Safak. "Pchli pałac" też super smile
I "Nazywam się Czerwień" Pamuka - niezwykła. "Layla" - przejmująca.

Szkoda, że tak niewiele tureckich książek można przeczytać po polsku...

#4 2011-08-21 16:17:54

vainminulle
Nowy użytkownik

nie wiecie czy książkę Feridun Zaimoglu - `Layla`można ściągnąć w formie ebooka ?

#5 2013-09-29 19:51:23

konto usuniete
Nowy użytkownik

Ja z kolei czytałam Biały Zamek, ale chyba nie był to najlepszy wybór na początek przygody z książkami Orhana Pamuka smile

Stopka forum

Forum PunBB, modyfikacja Nexus Media

Copyright 2017 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl